agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2010, 16:28   #1261
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Sayın Halil ÖNEN Bey
Verdiğiniz bilgiler gayet anlaşılır ve bilimsel olmuş tebrik ederim.
Saygılar

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 17:17   #1262
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
" Kümeslerin yakınına ahır gübresi yığılmalı. İçine saman karıştırılımalı, dere çakılı konmalı.
Tavuklar eşelenmeyi sever. İri kumda banyo yapmakla üzerilerindeki zararlı konukcuları kovarlar."

Sevgili Halil Önen bey tüm açıklamalarınız aydınlatıcı. Ancak yukarıda belirttiğiniz açıklamalara katılmıyorum. Ahır gübresi yığılması tavuklara faydadan çok zarar verir.Tavuklar daha çok Kül veya toprakları üzerindeki parazitleri atmak için kullanır. Saman dahaçok bit pire gibi asalakların üremesinde çok rahat ortam sağlar. Kümeste tüneklerin yapılması ve kümeslerin mümkün mertebe çok sık temizlenmesi ve kuru olması sağlanmalıdır.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 23:27   #1263
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
" Kümeslerin yakınına ahır gübresi yığılmalı. İçine saman karıştırılımalı, dere çakılı konmalı.
Tavuklar eşelenmeyi sever. İri kumda banyo yapmakla üzerilerindeki zararlı konukcuları kovarlar."

Sevgili Halil Önen bey tüm açıklamalarınız aydınlatıcı. Ancak yukarıda belirttiğiniz açıklamalara katılmıyorum. Ahır gübresi yığılması tavuklara faydadan çok zarar verir.Tavuklar daha çok Kül veya toprakları üzerindeki parazitleri atmak için kullanır. Saman dahaçok bit pire gibi asalakların üremesinde çok rahat ortam sağlar. Kümeste tüneklerin yapılması ve kümeslerin mümkün mertebe çok sık temizlenmesi ve kuru olması sağlanmalıdır.
Saygılar
Sevgili bahtiyar,

bu karışımı kümesin içinde koymuyoruz. Elbette kümes temiz tutulmalı ve sık sık temizlenmeli.

Ama ben külü unutmuşum.

Ahır gübresi + saman + iri taşlı kum + kül karışımı tavuklar için çok idealdir.
Açık alanda tavuk gübresi ve saman etraftaki börtü_ böçeği çağırmak içindir. Tavuklar bu ziyafeti kazanmak için emek verirler.

Hatta kül, bit ve pirelenmemeleri için, kümesin içine ve folluklara da konmalı. Sepilmeli.

Bit ve pire kapalı alan _ kümes_ ortamında çok olur. Tavuklara buradan geçer.

Yukarıdaki karışım açık ortamdadır. Bu karışımda olmazlar. Zaten bit ve pire
haziran ve temmuz ayı gibi olur. Her zaman değil.

O zaman da kümesten sabahları çıkarken yakalanır, [B]kanatlarının altına pamukla [/B]zeytin yağı sürülür. (Kimyasal _ zehirli_ toz kullanmaktan çok iyidir, ama zahmetlidir)

Kümeste ya da kapalı ortamda bit ve pire ile mücadele için_ sabah tavuklar terkettiğinde_ kül +toz kükürt+sönmemiş toz kireç karışımı kalınca serpilmeli, kümesin kapısı açık bir telle ile kapatılmalı, tavuklar girmesin diye.

Akşama doğru kümes temizlenmeli. Buradaki amaç içeride bulunan zararlıları etkisiz hale getirmek ve dışarı çıkmaya zorlamaktır.

Ben kümeste hijyeni sağlamak, bit, pire ve diğer zararlı konukcularla mücadele için, ema spreylemeyi, ema ile kepekten yapılmış bukaşiyi serpmeyi düşünüyorum. Hatta yukarıdaki karışıma ( ahır gübresi+taşlı kum+kül+saman)
bukaşi kepek de karıştırılmalı diye düşünüyorum.

Sn. Doğasever' e sormak gerekiyor, ema ve bukaşi kepeğin, tavukta yumurta verimini ve beslenmesine ne gibi olumlu etkisinin tecrübe edildiğini.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 17:38   #1264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2010

arkadaslar *** sıteye ben yenı uye oldum ve beyendım yorumlarınızı bısey danısmak ıstıyorum tavuk beslemeye bu sene basladım koy tavugu ve sus tavugu beslıyorum koy tavuklarımda galıba solunum yolu hastalıgı basladı ses cıkartıp duruyor 3 **** 4 tanesı .Sus tavukları ıse burun akıntısı ve halsısılık var bazısında otme var antıbıyotık aldım fayda yok aspırın attım yok vıtamın kullandım fayda yok ne yapmam gerekıyor bana yol gosterırsenız sevınırım

cihan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 21:28   #1265
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan06 Mesajı Göster
arkadaslar *** sıteye ben yenı uye oldum ve beyendım yorumlarınızı bısey danısmak ıstıyorum tavuk beslemeye bu sene basladım koy tavugu ve sus tavugu beslıyorum koy tavuklarımda galıba solunum yolu hastalıgı basladı ses cıkartıp duruyor 3 **** 4 tanesı .Sus tavukları ıse burun akıntısı ve halsısılık var bazısında otme var antıbıyotık aldım fayda yok aspırın attım yok vıtamın kullandım fayda yok ne yapmam gerekıyor bana yol gosterırsenız sevınırım
Hemen o rahatsız olanlarla olmayanları ayır.Sonra git bir kuscu veya balık satan soplara sarı toz varmıs de kusların suyuna konuyormus ondan istiyorum de tavuklardakı rahatsızlıgıda anlat onlar bılırler zaten vericeklerini.Bu ötüyor dedıklerın hapsırma gibimi ses cıkarıyorlar? öyle ise onlar soğuk almıs dıyerleri ceryanda kalmıslar kümseleri ceryan yapan bir yerde olmalı.Kümesi iyice korunaklı yap mümkünse etrafını naylon bıranda ıle kople ger giris kapıları haric.Bu ilacı al sularına kat düzelıceklerdir.

Badee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 21:38   #1266
Ağaçsever

Şunuda ilave etmek isterimki ben kümeste yem bırakmıyorum.Gündüz dısarı cıkarırken bolca yem atıyorum önlerıne dısarda yiyorlar bunlada yetinmiyorum aksamdan mutfakta yemekte kullanıcagım domateslerin kabuklarını inceden kıyıp verıyorum ardından bir elin yarısı kadar bayat ekmeği ufak parcaladıktan sonra önlerıne atıyorum.Son olarakta bir demet lahana veya kıvırcık veya marol atıyorum bahceye önlerıne bolca deyişik vitamın almaları icin yapıyorum bunu cünki kıs ayında bağısıklık sistemlerı güclü olmazsa iyi beslenemezlerse hasta olma olanakları var.Yetiskin iki tavugum üc tane büyüme evresi bitmemis 4 bucuk aylık feriğim var.İyi beslendıklerı tüylerinin parlaklıgından bile belli oluyor.Demem oki kıs aylarında tavuklara alternatifli beslemek bolca beslemek ve karma yedırmek lazım cesitli seylerı yerlerse daha diri ve direncli olurlar.

Eski 26-12-2010, 16:40   #1267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2010
ilac satan yerlere gıttım antıbıyotıkle sarı bı vıtamın verdı ama fayda etmedi şimdi eczaneden normal antıbıyotık aldım ıkı gundur onları verıyorum sularında. özel olrak pazarlardan yesıllık topluyorum(marul-maydonoz-ıspanak vs) ihmal etmıyorum toplayıcı gıbı oldum walla . cp nın yumurta yemını feriklere ise cpnın 5111 cıccıv yemını kullanıyorum bu yemler ıyı deyılmı bolcada verıyorum sularını gunluk deyıstırıyorum

cihan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 02:15   #1268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Merhabalar,
Bir arkadasim anlatmisti. Amcasi emekli olunca köy benzeri bir sahil kiyisina yerlesmis.Bir de koyun almis hem sütü icin, hemde oyalanmak icin. Koyun icin güzel bir barinak yapip koyunun altina birde samandan yatak yapmis. Ne varki ne zaman baksa koyun samandan yatakta degil, yerde yatiyor. Samandan yatagi barinaktan cikarip,hayvani endi dogalligina birakmasi icin konu,komsunun uyari ve cabalari cok gec sonuc vermis.

Simdi gelelim tavuk meselesine. Bir kere üc tarafi acik kümes olmaz.Akdenizin sicak ikliminde, cereyen yapmayacak sekilde daha havadar kümesler olabilir. Ama üc tarafi aciksa, müsade edin dördüncü tarafida acik olsun.

Tavuklar , 1- Kümeslerinde kendilerini güvende hissetmek isterler (bizlerin evimizde istedigimiz gibi) 2- Kümes büyüklügü icine koyulan tavuk sayisina uygun olmali. 3- Kümeslerin ici, ayni kus kafeslerinin ici gibi ,tavuklarin tüneyecegi (dalllar) cikintilar,salonlar vb. sekilde düzenlenmeli. Tavuklar tüm geceyi yerde up uzun yatarak ve hatta sirt,sirta vererek asla gecirmezler. Illaki onlarin bir birlerinden belli mesafede tüneyip uyuyacagi sekilde düzenlenmeli kümesler.

Tavuk **** tavuklar, kümesleri yerine agac dallarina tünüyor ve orda uyuyorlarsa bunun tek sebebi, kümeslerinde tüneyecek kosullarin olmamasidir. Yoksa hic bir tavuk, baska tavuktan **** horozdan koruyor diye kümesi terketmez. Onla koklasir,gagalasir ve biz insanlardan daha cabik ve iyi anlasirlar. Yeterki kümesleri onlara özgü sartlara sahip olsun.

gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 10:50   #1269
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
tıkır tıkır yumurtlayan tavuklarım havaların soğumasıyla 2 günde tık diye yumurtadan kesildiler.bu sene beni hiç markete muhtaç etmediler onları çok seviyorum

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 15:04   #1270
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi addo Mesajı Göster
tıkır tıkır yumurtlayan tavuklarım havaların soğumasıyla 2 günde tık diye yumurtadan kesildiler.bu sene beni hiç markete muhtaç etmediler onları çok seviyorum
Çok sanslısın ozaman sen bızımkılere okadar bakıyoruz zaten ıkı yetıskın tavuk var onunda bırı 3 aydır yumurtlamıyor berkı daha fazla dıyerıde aralıklarla yumurtluyor sanırım yaslandılar brde yağlandılar sanırım.Diyer üc tanede genc ferik var onlarında yumurtlama zamanına var daha sanırım 4 bucuk aylık anca varlar.Birde diyer arkadas demiski tavuklar kümesteki tavuklardan korktugu ıcın ağaca tünemez demis tünerler canım bazı tavuklar domınattır ve asla inadından vaz gecmezler kümese istemedıklerı tavuk gırdıkce ona kümesi dar ederler horozda baskın deyildir o tavuga karsı sonuc ölüme bile varan sonuclar ola bılır.Birde tavuklar kısın yumurtayı keserler aralıklar vererek yumurtlarlar buda alıskanlıklarından uzak kalmalarının sonucudur.Mesela yazın devamlı dısarda olabılırken kısın yağmurlu gunlerde yeterınce gezemezler günler kısaldıgı ıcın yumurta olusumuna zaman kısıtlı kalır vb seylerden dolayı aralıklarla yumurtlarlar.Ya bızım burda öyle bulamıyoruz tavuk satın almak ıcın sparıs verıyorsun getiriyorlar öyle pazarda felan yok yasak.

Eski 29-12-2010, 16:12   #1271
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Sn Addo;

Siz soğuk bir bölgede yaşıyorsunuz. İzmirde bile bu mevsimde (aralık-şubat) arası tavuklar yumurta yapmaz. Daha çok yem tüketmelerine karşın yumurta yapmazlar.
Bunun için yattığı yerin sıcak olması gerekir. İç/ doğu Anadolu'da tavuklar genelde inek ahırlarında gecelerler. Ahır sıcak olur. Yumurta yaparlar ama diğer mevsimlere göre daha azdır. Enerjilerini daha çok ısınmaya harcadıklarından sanırım.
Benim 40 adet yumurtlaması gereken tavuğum var; günde ortalama bes adet yumurta alıyorum. Hem yem veriyorum hem bahçe taza ot dolu. Akşama kadar biçiyorlar.
Selamlar..

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 17:36   #1272
Ağaç Dostu

addo's Avatar

havalar gündüzleri soğuk olmasa geceleri sularını dondurcak hale geldi benimkiler 10 tane bugün tekrardan 4 tane yumurtlamışlar. inek olmadığı için kümeste kendi kendilerine ısınıyorlar.

Eski 04-01-2011, 19:41   #1273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2010
arkadaşlar ben yeni civciv beslemeye başladım ve kümesleri haftada bir temizlememe rağman pis kokuyo ne yapmalıyım?

çilekçi_eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 21:40   #1274
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Zeolit bulabilirsen kullan pis kokuyu önler. Pet shop, akvaryumcularda bulabilirsin, fazla para ödeme çok pahalı değil(2 sene önce 15 kg 10 tl almıştım) Deniz kumu büyüklüğünde, olanları kullanabilirsin.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 18:47   #1275
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2010
selamlar yumurta tavuğuna verilen yemlerde ve et tavuğuna verilen yemlerde neler var acaba?

ercanuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 11:05   #1276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2010
sn. cihan.as teşekkürler

çilekçi_eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 17:34   #1277
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Biz kümesi ayda bir kireçliyoruz, hijyen için tavsiye ederim çilekçi eren.
Kokusuz kümes biraz zor ancak bol saman ve sık temizlikle önüne geçilebilir ,inek dışkısı daha fazla olmasına rağmen benze ağırın kokusu kümesten daha iyi

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 20:51   #1278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihz01 Mesajı Göster
abi(yaş olarak benden büyük olduğun için) benim tavuklar 3 aydır yumurta yapmıyorlar mısırla besliyordum sonra burda yazılanlardan sonra mısırı kestim buğday veriyorum bir aydır hala yumurta yok ne yapmalıyım içinde büyük tavuk ta var küçük yani bir yıllık ne yapmalıyım bu yağlanma meselesi ne bana cevap yazarmısın yumurta almam için ne yapmalıyım

selamlar
Tavukta yağlanmanın dolayısıyla yumurta yapmamasının en önemli sebebi mısır verilmesidir.

Mısır tane halinde değil ezilerek verilmelidir. Buna kırık buğday ya da ezilmiş buğday kırılmış mısır ile karıştırılır verilir.

Bu karışım ara sıra _ 3_4 günde bir gibi _verilir. Yoksa yağlanma yapar.

Tavukta yağlanmayı önlemenin bir yolu_ ya da yağlanmışsa gidermenin_ bir yolu;

iri kepeğe ( buğday kavuzu, yemcilerde satılır, ucuzdur) su karıştırıp lapa şeklinde verilmesi gerekir.

(Sn. fatih01 özelden sormuştun burada yazdım)

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 07:33   #1279
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2010
teşekkürler

ercanuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 07:34   #1280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2010
Halil bey çok teşekkür ederim verdiğidiğiniz bilgilerden dolayı

selamlar

fatihz01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 02:54   #1281
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Kümeslerdeki koku için; Etkin Mikroorganizma http://www.emturkey.com/ kullanabilirsiniz

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 08:38   #1282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2010
selamun aleyküm değerli arkadaşlar benım bir arkadaşım var o yumurda tavuk işi yapmak isdiyor köy tavuğu 7000 m2 yerde bu işi yabacak kaç tavukla başlamasını önerırsınız çiftlık şeklinde balamak isdiyor kaç metre kara kümes yapmalı tavuklar hanki ırkdan olmalı tavsiyenız ne bu önde yem işi vs selamlar

ak_love Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 21:17   #1283
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Arkadaşım, sanırım 200mt2 bile yeterli olur.

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 16:18   #1284
Ağaçsever

*** cok sevincliyim yumurtlamaya taavuga birden azim geldi gün asırı yumurtlamaya basladı.Ayrıca 3 feriğiöim biri cok ilginc bir sekilde yumurtladı şok oldum.Söyle anlatıyım 5 bucuk aylık feriklerim ibikli beyaz ferik olgun tavuk kümesi acar acmaz yumurta yerine kostu ilginc olan ibikli beyaz ferikte onun pesınden gidip aynı foluga girip yanına yattı bende sandım öylesine giriyor yanına cünki bir iki gündür icine girip cıkıyordu öylesine sonra 3-4 dakika icinde genc ferik cıktı sandım heveslendı girdi sonra cıktı olgun olan hala icerde diye bakmadım sonra oda cıkınca bir baktım aaa iki yumurta var follukta cok sasırdım ve sevindim.Sanırım o beyaz ibiği büyük olan hanı beyaz kivrik ibikli tavuklardan sunu söylemek isterim cok güzel bir duygu bu kendı büyüttüğün feriğin yumurtlaması cok hosbisey.Bir iki tavuk sever erken yumurtladıgını ama bunun nedenini iyi beslenmeden dolayı erken yumurtaya düsme oldugunu söylediler.Neyse darası basınıza arkadaslar...

Eski 19-01-2011, 16:19   #1285
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Tebrikler Badee
Feriklerinize Bol Yumurtalı Sağlıklı Günler

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 19:55   #1286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın üzüm,
ekmeklerde tuz olur fazla vermeyin,
bir de yazın kuluçkaya yatmaları için mutlaka horoz da olmalı kümeste.
kuluçkadan sonra yumurtadan çıkan ilk civcive benim rumuzumu verir misiniz?
küçük mavi kartal...
saygılarrrrrrrrrr

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 18:40   #1287
Ağaç Dostu

addo's Avatar

hayırlı olsun badee darısı benim feriklere 8 aylık oldular ha bugün ha yarın bende bekliyorum biraz tembel çıktı benimkiler ilk yumurtalarını saklamayı düşünüyorum

Eski 21-01-2011, 18:53   #1288
Ağaç Dostu

addo's Avatar

tavuklarım ısı yalıtımlarımda kullanılan beyaz köpüklerden yiyorlar hemde büyük bir iştahla bunun zararı olurmu ve bu köpüklerin ana maddesi nedir yardım edermisiniz.

Eski 21-01-2011, 20:01   #1289
Ağaçsever

Alıntı:
tavuklarım ısı yalıtımlarımda kullanılan beyaz köpüklerden yiyorlar hemde büyük bir iştahla bunun zararı olurmu ve bu köpüklerin ana maddesi nedir yardım edermisiniz.
Tavuklar onu cok severler ve durdurmazsan sürekli yerler o köpükleri yemelerinde sakınca yok ama genede karınlarını onla doyurmalarına izin verme nerde ise o köpükler ordan kaldır sakla. yoksa hergün yerler vesevdıklerı biseydir o.Benimkiler yesillik olarak ne bulurlarsa yiyorlar desem inanın.Amaköpük gibi seyleri yedirmiyorum ******.Ama sunu yapıyorum aksam içeri sokucam zaman ekmeklerı bir kaseye dorayıp icine sabahki cayın suyundan ilave edip harmanlıyorum dısarı cıkar cıkmaz kosuyorlar deli gibi yanıma ozaman.Bunu yapmamın sebebi aksam sıkı tok bir karınla uyumaları ve sağlık acısından gözlerınde olusa bılıcek hastalıklara karsı cay suyu ile önlem almıs oluyorum.

Eski 21-01-2011, 20:04   #1290
Ağaçsever

Alıntı:
hayırlı olsun badee darısı benim feriklere 8 aylık oldular ha bugün ha yarın bende bekliyorum biraz tembel çıktı benimkiler ilk yumurtalarını saklamayı düşünüyorum
Ben ıkı seyın farkına vardım yumurtaya gelmeye baslayan tavuk öncelerı bir ıkı gun önceden baslayarak yumurta folluklarının ıcıne gırıp cıkmaya baslarlar ayrıca uzun uzun gıııık gııık dıye sesler cıkarırlar ayrıca baska tavuk yanlarına yaklastıgında tipik cökme hareketlerı varya onu yaparlar ve kafalarının göz cevresınde görünen yerde kızarmalar olur.Birde follukta mutlaka bir yumurta bulundur devamlı heveslensınler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024