agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen memet
  • 1 Gönderen resimsel
  • 1 Gönderen Orhank
  • 1 Gönderen Müslüm.Aşcı
  • 1 Gönderen gaseker
  • 1 Gönderen Zekoş
  • 1 Gönderen Sinan.77

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2011, 00:39   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2011
Kuluçkalık yumurtalar hakkında

Merhabalar kişisel deneyim ve gözlemlerimden edindiğim bilgilere göre kuluçka işini yapacak olanlara naçizane bir kaç önerim olacak

En önemli konu yumurtanın döllülük oranıdır.Bu oranı etkileyen en önemli faktör erkek kanatlılardır.Erkeğin etkisi her kanatlı cinsinde farklıdır.Tavuk cinsinde 10-15 tavuğa 1 horoz yeterli olacakken mesela bıldırcınlarda 2 dişiye 1 erkek en ideal orandır.Bir yumurtaya döllü diyebilmek için alındığı kümeste ya da kafeste mutlaka erkek bulunmalıdır

Alınan yumurtaların kuluçkaya konulmadan önceki bekletilme süresi yumurtanın saklandığı koşula,ortama göre değişir.En ideali yumurtayı hemen kuluçkaya koymaktır.Bu mümkün değilse serin bir yerde bekletilmeli ;bekletilme süresi 15 günü aşmamalıdır.

Yumurtalar kesinlikle yıkanmamalıdır.Yıkanan yumurtaların çıkım oranları düşmektedir.

Yumurtalar buz dolabına konulmamalıdır.Buz dolabı sıcaklığı yumurta için uygun değildir

YB Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 09:03   #2
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YB Tarım Mesajı Göster
Yumurtalar kesinlikle yıkanmamalıdır.Yıkanan yumurtaların çıkım oranları düşmektedir.
Kuluçkaya Konulduktan Sonra veya Taşınılması Anında Kırılmış Yumurtaların Oluşturduğu Kirlilik Mutlaka Ilık Su İle Yıkanarak Temizlenmelidir.

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 16:28   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yumurtaların üstünde mikronik gözenekler vardır. Bunlara pores denir. Emriyo bu gözeneklerden ihtiyacı olan havayı alır.
Yıkamak bu gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu nedenle yumurtalar yıkanmaz. Yıkandığı durumlar olabilir. Kurutularak gözeneklerin tıkanmasına engel olmak için çeşitli uygulamalar vardır. Yumurtayı hiç kullanmamak daha kolaydır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 10:02   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Üzerinde çamur, kanatlının dışkı lekesi vs. olan yumurtaları hiç temizlemeden makinaya koymak ortamın hijyeni ve kuluçka makinasındaki diğer yumurtalardan çıkacak kanatlıların sağlığı açısından sakıncalı değil midir?

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 04:26   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alectoris Mesajı Göster
Üzerinde çamur, kanatlının dışkı lekesi vs. olan yumurtaları hiç temizlemeden makinaya koymak ortamın hijyeni ve kuluçka makinasındaki diğer yumurtalardan çıkacak kanatlıların sağlığı açısından sakıncalı değil midir?
Evet çok lekeli yumurtaları kuluçkaya koymak sakıncalı olabilir.Ama yumurtayı yıkamak küçük gözeneklerin kapanmasına neden olabilir.Bu da çıkım oranını düşürebilir.En ideali yıkamaya gerek olmayan temiz yumurtalar kullanmak.
Ben şahsen hiç yıkamam yumrtaları.Zaten lekeli yumurtaları koymam kuluçkaya.Makinaya koyduğum yumurtalar bugün çatlamaya başladı sabaha kadar epey bir kısmı çıkmış olur sanırım.Resimlerini ekleyeceğim buraya.Ben yumurtaları olduğu gibi koydum kuluçkaya şimdiye kadar ve %95 in üzerinde çıkım oranını yakaldım.
Saygılar

YB Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 09:18   #6
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YB Tarım Mesajı Göster
Evet çok lekeli yumurtaları kuluçkaya koymak sakıncalı olabilir.Ama yumurtayı yıkamak küçük gözeneklerin kapanmasına neden olabilir.Bu da çıkım oranını düşürebilir.En ideali yıkamaya gerek olmayan temiz yumurtalar kullanmak.
Ben şahsen hiç yıkamam yumrtaları.Zaten lekeli yumurtaları koymam kuluçkaya.Makinaya koyduğum yumurtalar bugün çatlamaya başladı sabaha kadar epey bir kısmı çıkmış olur sanırım.Resimlerini ekleyeceğim buraya.Ben yumurtaları olduğu gibi koydum kuluçkaya şimdiye kadar ve %95 in üzerinde çıkım oranını yakaldım.
Saygılar
Sayın arkadaşım farklı olaylardan bahsediyoruz
Siz kirli yumurtayı çıkım oranı düşer diye ılık su ile yıkamıyorsunuz. Yumurta kesinlikle Yıkanmamalı diyorsunuz.
Yumurta kuluçkaya konulacaksa kirli yumurtayı koymama seçeneğiniz varsa koymazsınız.

Bende diyorum ki kirli yumurtalar özelliklede kuluçkaya yatan tavuk altında değişik nedenlerle kirlenen yumurtalar kesinlikle ılık su ile temizlenmelidir. Eğer bu yumurtalar temizlenmez ise civciv yumurta içinde ölebilir diyorum.
SAYGILAR

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 07:24   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2011
kardeş inşallah cıkımların çokii olurda bu %95 cıkım sağladığın makinenin resimlerini ekleme imkanın varmı

feelings Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 07:51   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yumurtalar yıkanmamalıdır. YB Tarım dediği gibi. Yıkama kabuğun üzerindeki gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu emriyonun ihtiyacı olacak havanın girişini engeller.
ille de temizlemek istiyorsanız zımparalayın temiz bir fırça ile kiri alın. Üflemeyin tozu atmak için. Zımpara kabuğa hasar verecek kadar olmamalı.
Yumurtayı yıkama tekniği de var ama amatör bir üreticinin yapacağından biraz ilerde uygulama.

Kirli yumurtları yıkamayın. Kuluçka makinasında diğer yumurtaların enfekte olması riski de var.

junior beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 15:36   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2014
tavuk yumurtlayınca yumurtayı alsam yavru çıkarmı

Arkadaşlar ben her yıl 2 aylığına köyüme giderim oradaki komşumdan yumurta alırım. tavuk yumurtlar yumurtlamaz yumurtayı alsam onu böyle battaniyelere sarsam bir süre sonra yavru çıkar mı **** kuluçka makinesine koysam yavru çıkma ihtimali var mıdır. Tabi orada horozlarda var yani yumurtalar döllenmiş olabilir zaten tavaya kırdımmı yumurtayı içinde kırmızı bişi oluyor onu alıp atıyorum o embro falan mı acaba. Yani civciv çıkma ihtimali var mıdır?

Tosbicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 15:49   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn. Tosbicik, yumurta eğer döllü ise elbette civciv çıkar ancak belli şartları var.

En fazla 15 günlük yumurta olacak,
kuluçka makinası veya kuluçka zamanı gelmiş tavuk olacak.

Battaniyelere sararak civciv çıkmaz

A_NOMAD beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 17:45   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tosbicik Mesajı Göster
Arkadaşlar ben her yıl 2 aylığına köyüme giderim oradaki komşumdan yumurta alırım. tavuk yumurtlar yumurtlamaz yumurtayı alsam onu böyle battaniyelere sarsam bir süre sonra yavru çıkar mı **** kuluçka makinesine koysam yavru çıkma ihtimali var mıdır. Tabi orada horozlarda var yani yumurtalar döllenmiş olabilir zaten tavaya kırdımmı yumurtayı içinde kırmızı bişi oluyor onu alıp atıyorum o embro falan mı acaba. Yani civciv çıkma ihtimali var mıdır?
Battaniye yerine + 14 derece sıcaklıkta taşımanız daha iyi olur.
Yumurta döllü ise civciv çıkabilir. Ama her döllü yumurtadan civciv cıkmaz %60-70 oranında mümkün kuluçka makinanınız ve ayarları iyi ise

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 23:50   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Battaniye yerine + 14 derece sıcaklıkta taşımanız daha iyi olur.
Yumurta döllü ise civciv çıkabilir. Ama her döllü yumurtadan civciv cıkmaz %60-70 oranında mümkün kuluçka makinanınız ve ayarları iyi ise
Peki kolay kuluçka yapımı var mıdır? Hani içine sadece 1-2 yumurta koysam yeter küçük bişi olmalı.

Eski 30-04-2015, 23:51   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Sn. Tosbicik, yumurta eğer döllü ise elbette civciv çıkar ancak belli şartları var.

En fazla 15 günlük yumurta olacak,
kuluçka makinası veya kuluçka zamanı gelmiş tavuk olacak.

Battaniyelere sararak civciv çıkmaz
Böyle büyük bir tavuktan yani yetişkin bir tavuktan alsam yumurtlar yumurtlamaza hemen yani sonra kuluçka makinasına koysam çıkma ihtimali yüksek midir? Bide battaniyeye sararak çıkma ihtimali neden yok

Eski 01-05-2015, 14:46   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tosbicik Mesajı Göster
Peki kolay kuluçka yapımı var mıdır? Hani içine sadece 1-2 yumurta koysam yeter küçük bişi olmalı.
Hiç deneyiminiz yoksa civcivin kendini almanız daha iyi olur.
Sanırım hiç deneyiminiz yok o nedenle bi araştırıp okuyup ondan sonra bu işe girin bence

addo beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 18:29   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Hiç deneyiminiz yoksa civcivin kendini almanız daha iyi olur.
Sanırım hiç deneyiminiz yok o nedenle bi araştırıp okuyup ondan sonra bu işe girin bence
Şuan 1 aydır 2 civciv besliyorum baya bi büyüdüler. biri horoz diğeri tavuk olacak. Sabahları güneşe çıkarıyorum **** eve salıyorum geziyorlar. anlayacağınız deneyimliyim. Sadece ucuz ve küçük kuluçka makinası istiyorum ama küçükte olsa ucuz olmuyor.

Eski 03-05-2015, 18:37   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2015
Tosbicik kendiniz yapabilirsiniz

18 tayir 18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 19:02   #17
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
bende senlerden beri kuluçka makinesi var kendimiz yaparız komuşumla beraber sizede önerim kendiniz yapın maliyeti daha az ..
yoksa diğer türlü 10-12 yumurtalıklar bile 60tl gibi rakamlarla satılıyor gereksiz .onu alana kadar gürkü gelmiş 10 tlye bi tavuk bulur ve alırsınız tavsiyem küçük almayın zarara girersiniz üretim amcınız varsa alın derim ben.

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2023, 11:05   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2023
Selam arkadaşlar size bir sorum olacak benim 10 gündür kuluçkada oturan bir tavuğum var. Bu gün yumurtaları kontrol ettiğimde dışkısını yumurtalara bulaştırmış alanı biraz dar olduğu için sanırım. Yumurtalar pislenmiş. Sizce yumurtalar dan civciv çıkmama ihtimali olurmu? **** yumurtaları alıp tekrar temiz yeni yumurtaları koymakmı gerek bilen arkadaşlar bir yol gösterirse çok sevinirim. TEŞEKKÜRLER.

Sinan.77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2023, 22:26   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2022
mevcut yumurtaları ıslatmadan temizleyip kısa süre içinde tekrar tavuğun altına koymak daha mantıklı olabilir. Bu işlemi gece karanlıkta yapmak tavuğun ürkmemesi açısından faydalı olabilir.

Sinan.77 beğendi.
Müslüm.Aşcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2023, 00:16   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Hiç dokunmasanız daha iyi olacağını düşünüyorum ben. Bizim tavuklar kafalarına göre takılıyor. Ortalama on yumurtadan 6-7 tanesi çıkıyor, 4-5 tanesi de ergenliğe kadar yaşıyor. Arada kaybolan 2-3 tanesinden herhangi bir iz göremediğim için enfeksiyondan ölme ihtimali düşünmüyorum, kedi-köpek-kuş yiyordur muhtemelen. Çocuklarınıza da civcivlerinizi de aşırı hijyenik ortamlardan koruyun derim ben...

Sinan.77 beğendi.
gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2023, 09:21   #21
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Çok aşırı pis değilse bence de dokunmayın üstunu hafifçe elinizle temizleyin..bundan daha önemlisi tavuğunuz evcilse çıkartıp küllenmesine yani toprak banyosu yapmasını sağlayın.Kümese yatirdiysaniz hele ki bu sıcaklarda bütün bitler ona çullanır..başıma gelmişti anlayamadım tavugumu kaybettim

Sinan.77 beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2023, 10:03   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2023
Dediğiniz gibi hiç dokunmayacam bakalım sonuç ne olucak sizinle sonucu 1 hafta içinde paylaşıcam teşekkürler arkadaşlar.

Zekoş beğendi.
Sinan.77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2023, 14:33   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Ne kadar pislenirse pislensin kesinlikle dokunma

chimaera32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024