agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2010, 15:37   #1231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Sayın gba1976 ve Ssyın Halil Önen,
ben adanalıyım.adanada zeytin bahçesi kurmayı düşünüyorum kısmetse bu sene.ama hangi tür zeytin ekeyim karar veremedim.adanada en verimli zeytin ağacı bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.bir de bodur ağacını çok övüyorlar.4. senesinde tam verime ulaşıyormuş.bu konuda tavsiyeniz nedir acaba?
teşekkürler...

Düzenleyen mmtmam : 16-03-2010 saat 23:02
mmtmam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 12:48   #1232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmtmam Mesajı Göster
Sayın gba1976 ve Ssyın Halil Önen,
ben adanalıyım.adanada zeytin bahçesi kurmayı düşünüyorum kısmetse bu sene.ama hangi tür zeytin ekeyim karar veremedim.adanada en verimli zeytin ağacı bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.bir de bodur ağacını çok övüyorlar.4. senesinde tam verime ulaşıyormuş.bu konuda tavsiyeniz nedir acaba?
teşekkürler...
Sn. Mmtmam,
Adana'nın toprakları genelde verimlidir. Bu yüzden bahçenizin sulama imkanı varsa, zeytin dışında başka bir ürün seçerseniz daha ekonomik olur.
İlle de zeytin derseniz, Büyük Topak Ulak ve Tarsus Sarı Ulak gibi bölgeye uygun ürünleri seçmekte fayda vardır.
Ayrıca Mart ayı bitmeden dikerseniz iyi olur.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 15:18   #1233
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Arkadaşlar mehabalar

Zeytin fidanlarımın sürgünleri kuruyor. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

ggirgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 16:21   #1234
Ağaç Dostu

Sn. Ggirgin,

Aşağıdaki başlıkta bu konuyla ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Sizin zeytinler sanki soğuktan zarar görmüş gibi. Çünkü yapraklarda kahverengileşme var.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...735#post597735

Eski 17-03-2010, 17:59   #1235
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Sayın Acemi çaylak

Cevabınız için teşekkür ederim

ggirgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 12:44   #1236
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Zeytin&ceviz

Benim İzmir-Buca da 8 dönüm tarlam var. Buraya yıllardır gidip ilgilenmedik ancak artık ilgilenmeye karar verdik. Ceviz dikimi yapmak istiyorum.

Tarlama ekmeyi düşündüğüm ceviz konusunda tarım il müdürlüğünden yardım talep ettim ancak bir sonuca varamadık. Sertifikalı fidan desteğinde dönüm başına nakdi bi teşvik olduğu ve ziraat odasına kayıt olmam gerektiğini söylediler. Benim amacım para değil güzel ırk fidanlar almaktı. Oradan da bir sonuç alamadım ve bu konuda uzman olan Yalovadaki ceviz yetiştiricelerinden kargo yoluyla almayı düşünüyorum.

İzlediğim yol doğru mudur. Henüz resmi olarak birşey almadım. Önerileriniz olabilirse çok sevinirim.
İlgilerinize şimdiden teşekkür ederim.

fyodor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 01:20   #1237
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ceviz için Yalova Atatürk Araştırma Enstitusu ile görüşürseniz, sizi doğru bir şekilde aydınlatırlar. Her konuda.

Benim önerim

http://http://ceviz.ksu.edu.tr/bazi-...ri/sutyemez-1/

ve Yalova-1 çeşidi. ( ikiside yaklaşık aynı büyüklükte. ama sütyemez daha verimli )

çeşidi muhteşem.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 13:03   #1238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ggirgin Mesajı Göster
Zeytin fidanlarımın sürgünleri kuruyor. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sayın üye arkadaşlar aynı sorunla bende karşılaştım Şarköy ,müreftede , dondan dolayı etkilenen binlerce fidan ve yıllanmış ağaçlar var öyleki bazı ağaçların yarısı kurumuş diğer tarafı canlı kuruyan tarafın yaprakları tamamen dökülmüş fidanların alt kısımları canlı üst kısımları yapraklarını tamamen dökmüş bu ağaçların canladırılması için bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar lütfen bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum nasıl bir yöntem uygulalamamız gerekir( budama ,ilaçlama) şarköyün en az 8 -10 köyü bu soğuk tan dondan etkilenmiş ve çifçilerimizi zor günler bekliyor esen ve mutlu kalın

okay-55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 17:59   #1239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2009
sn acemi çaylak
zeytin dışında ne ekebilirim.sizin farklı tavsiyeniz varsa alabilir miyim?

mmtmam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 21:36   #1240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okay-55 Mesajı Göster
Sayın üye arkadaşlar aynı sorunla bende karşılaştım Şarköy ,müreftede , dondan dolayı etkilenen binlerce fidan ve yıllanmış ağaçlar var öyleki bazı ağaçların yarısı kurumuş diğer tarafı canlı kuruyan tarafın yaprakları tamamen dökülmüş fidanların alt kısımları canlı üst kısımları yapraklarını tamamen dökmüş bu ağaçların canladırılması için bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar lütfen bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum nasıl bir yöntem uygulalamamız gerekir( budama ,ilaçlama) şarköyün en az 8 -10 köyü bu soğuk tan dondan etkilenmiş ve çifçilerimizi zor günler bekliyor esen ve mutlu kalın
Sn. okay-55,

zeytine soğuk vurduğunda yaprakların dökülmesinin pek önemi yok.

Genç ağaçların ya da sürgün uclarına soğuğun zarar vermesinin de o kadar önemi yok.

Ağaç bunları tamir eder. Kendisini hemen toparlar.

Soğuk eğer dalların kabuklarını çatlakmışsa _bunu görürsünüz_ o zaman tehlikelidir.

Kabuk çatlaması (yarılma) az soğuk vurduğunda ince (uc) dallarda olur.

Kalın dallarda çatlama nereye kadar gidiyor ve etkisi nasıl olur;

Nisan, mayıs gibi bekleyin, bir görün, zeytine su yürdüğünde gerçek zarar ortaya çıkacak.

Besleyemediği dallar kuruyacak.

Kurumanın son bulduğu yerlerden budama yapılır.

Budama sonrası_ çiçek üzeri değilse_ bordo bulamacı atılır. Bu dal kanseri için çok iyidir.

Kök bölgesine de sömüş kireç sürünüz.

O ölmez ağaçdır. Tekrar toparlıyacaktır. Ama siz yıl ve mahsül kaybedeceksiniz.

Aslında kış girmeden önce bordo bulamacı ve kireç sürmek soğuktan biraz koruyor ama; oralar için,

çözüm olarak antifriz görevi yapan ilaçlar kullanmak gerek.

Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 20:08   #1241
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2010
Sayın halıl bey verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim yüreğime su serptiniz zeytin ağaçlarında ve fidanların kabuklarında çatlama falan görmedim sadece yapraklarını ve çok küçük filizlerinin kuruyup döküldüğünü gördüm on nisanda işim gereği tekrar şarköye gidicem o zaman daha detaylı kontrol ederim ve burada paylaşırım tekrar teşekkürler esen kalın

okay-55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 06:08   #1242
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
ADMIN

evet o ölmez agactır,katılıyorum, tamamen yanmış bir zeytinligin nerdeyse tamamının iki sene sonra tekrar filizlendigini biliyorum,yakın bir komşumun evinin önünde kaldırıma yakın hernasılsa cıkmış gelip geçerken seyrettigim gelişmesini takip ettigim bir zeytin agacını kesip,kökünede tuz ruhu döktügünü duydugumda deliye dönmüştüm,şikayet ettim,bir yıl sonra tekrar filizlendi şimdi neredeyse kocaman bir agaç oldu,o gün bügündür
selamıda kestim,korkusunu agaca dokunamıyor artık

saygılarımla

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 08:28   #1243
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmtmam Mesajı Göster
sn acemi çaylak
zeytin dışında ne ekebilirim.sizin farklı tavsiyeniz varsa alabilir miyim?
Sn. mmtmam,

Ben olsam ceviz tercih ederdim. Ayrıca kiraz ve elma düşünülebilir.

Eski 02-04-2010, 23:40   #1244
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. mmtmam,

Ben olsam ceviz tercih ederdim. Ayrıca kiraz ve elma düşünülebilir.
Sn. mmtmam'ın arazisinin Adana'nın hangi kısmında olduğuna bağlı, soğuklama süresi yetersiz olabilir. Özellikle ceviz çok sıcaklardan zarar görebilir.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 16:21   #1245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar bodur zeytinle ilgili yeni haberler aldım, paylaşmadan geçemiyeceğim...
Susurluk'ta bodur zeytini yaklaşık 3 yıl önce diken bir arkadaş ile yeni görüşme şansım oldu.Bu kışa kadar her şeyin yolunda gittiğini , güzel ürün almaya başladığını ama ocak ayındaki soğuklardan ciddi zararlandığını söyledi.Ben de benzer bir iklimde denemeyi düşünüyorum. Bu durum bodur zeytinin soğuklara diğer zeytinlere göre daha dayanıklı olduğu tezi ile ilgili soru işareti oluşturabilir mi?

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 00:22   #1246
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonnefer Mesajı Göster
Bu durum bodur zeytinin soğuklara diğer zeytinlere göre daha dayanıklı olduğu tezi ile ilgili soru işareti oluşturabilir mi?
Oluşturamaz sn. sonnefer.

Tüm zeytin ağaçlarına, -7 derecede soğuk vurur. Bu genel kuraldır.

Bazen öğle olur ki -2 derecede memed ağanın Gemliklerine soğuk vurur, yan tarla komşusunda hiç bir şey yoktur. Hatta kendi tarlası içinde bazı ağaçlarına soğuk vurmuştur, bazılarında yoktur.

Bazen kocaman ovanın yarısına soğuk vurmuştur.

Her yöreye özgü ad verilir buna, biz ''eser'' deriz. Geçtiği yeri yakıp geçmiştir. Tabii sadece zeytin değildir.

Ne yapmalı;

kışa girmeden önce bordo bulamacı atılırsa bir nebze zararı azaltıyor. EMA' nın da soğuğun etkisini azalttığını duydum ama denemedim.

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Eski 05-04-2010, 08:25   #1247
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bazen öğle olur ki -2 derecede memed ağanın Gemliklerine soğuk vurur, yan tarla komşusunda hiç bir şey yoktur. Hatta kendi tarlası içinde bazı ağaçlarına soğuk vurmuştur, bazılarında yoktur.

Her yöreye özgü ad verilir buna, biz ''eser'' deriz. Geçtiği yeri yakıp geçmiştir. Tabii sadece zeytin değildir.
Halil Bey çok önemli bir konuya değinmiş. Büyük çaplı yetiştiricilik hiç kolay değildir. Bir bakmışssınız kayısı ağaçlarınız tam çiçekteyken don vurgunu yemiş. O yıl hiç bir gelir olmayacak demektir bu. Bir yılın bütün emeği boşa gitmiştir. Hayvancılık yapıyorsunuzdur. Bir sabah kalkarsınız 5-6 hayvan boylu boyunca uzanmış yatıyor. Bu işe yeni başlayacak arkadaşlar bu riskleride göze alarak işe girişmeliler.

Sonuç olarak bitki yetiştirmek çok özenli olmayı gerektiren bir iştir. İşi olmayan bütün arkadaşların zamanlarının çoğunu (özellikle de bu mevsimde bütün zamanlarını) bahçelerinde geçirmelerinde yarar vardır. Zeytinlerin çiçeklenme dönemi yaklaşıyor. Onlardaki gelişimi gün be gün izlemek inanın çok zevklidir. Hele ilk siyahlaşmış zeytini dalında görmenin keyfine diyecek yoktur. Önce sadece bir iki ağaçta tek tük siyah vardır. Diğer ağaçlardakiler alacadır daha. Sonra bir bakmışsınız bütün ağaçlardaki zeytinler siyahlaşmaya başlamış. Sizde şaşırırsınız bu hızlı gelişime.

Eski 05-04-2010, 11:26   #1248
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Oluşturamaz sn. sonnefer.

Tüm zeytin ağaçlarına, -7 derecede soğuk vurur. Bu genel kuraldır.

Ne yapmalı;

kışa girmeden önce bordo bulamacı atılırsa bir nebze zararı azaltıyor. EMA' nın da soğuğun etkisini azalttığını duydum ama denemedim.

Saygılar
Sn. Halil bey ,
Zeytin cinslerinin soğuğa dayanımının hepsinin aynı olduğu konusundaki düşüncenize katılmıyorum. İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün Zeytin Çeşitleri Kitabını incelerseniz orada hangi cinslerin soğuğa dayanıksız , hangi cinslerin ise soğuğa dayanıklı olduğu belirtilmektedir. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 21:17   #1249
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, içinizde hiç zeytin bahçesinde yeşil gübre olarak kullanılmak üzere sıra aralarına baklagil eken oldu mu? Olduysa deneyimlerini bizimle paylaşabilir mi?

Eğer deneme yapan yok ise bence bir an önce denemekte fayda var diye düşünüyorum. Baklagillerin köklerindeki nodozite denilen yumrucuklar içerisinde Rhizobium türü bakteriler yaşıyor ve bunlar havadaki serbest azotu bitkilerin alacağı biçime dönüştürüyorlar. Aşağıda baklagillerden kazanılan azot ile bu miktardaki azotu toprağa kazandırmak için kullanılması gereken Amonyum Sülfat miktarları tabloda gözüküyor. Baklagiller hem daha avantajlı hem de zehirsiz bir gübre.

Bitki Türü Azot Miktarı (kg/da) % 20’lik Amonyum Sülfat olarak(kg/da)
Yonca 19,7 97,5
Taşyoncaları 11,6 58,0
Ak üçgül 16,6 83,0
Soya Fasülyesi 7 35
Mercimek 13 65
Fiğ 10 50
Bezelye 9 45

Zeyno waffle beğendi.
Eski 05-04-2010, 22:17   #1250
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn acemi caylak
selamlar

Kasim sonu asili fig, bakla,birazda yulafla beraber ekmistik, bir hafta once izgarayla bicip, capayla topraga karistirdik, cok da iyi oldu hem topragimizi kisin koruduk, hemde
azot sagladik.

Rhizobium bakterisini uretmek, devlete aslinda sattigi fiyatin uc katina geliyor,guzel bir hizmet,bilen yararlaniyor

saygilarimla

Eski 05-04-2010, 23:26   #1251
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhandukel Mesajı Göster
Kasim sonu asili fig, bakla,birazda yulafla beraber ekmistik, bir hafta once izgarayla bicip, capayla topraga karistirdik, cok da iyi oldu hem topragimizi kisin koruduk, hemde
azot sagladik.

O güzelim baklalar gitti. Hani bakla yiyecektik.

Şöle içi çıkarılmış, sadece kaynatılmış ve üzerinie nar ekşisi dükülmüş. Ya da fava mı yapsaydık. Yanında da ....!!
(Konu dışına çıkılmıştır, bu mesaj tarafımdan silinecektir)

Not: Gübre için ekilen bakla tam olgunlaşmadan biçilmesi gerekiyormuş. Eskiden beri böyle deniyor. Bilimsel bir yönü var mıdır? (baklalar gitti ya açık arıyorum.)

Saygılar

Eski 05-04-2010, 23:59   #1252
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. Halil bey ,
Zeytin cinslerinin soğuğa dayanımının hepsinin aynı olduğu konusundaki düşüncenize katılmıyorum. İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün Zeytin Çeşitleri Kitabını incelerseniz orada hangi cinslerin soğuğa dayanıksız , hangi cinslerin ise soğuğa dayanıklı olduğu belirtilmektedir. Selamlar . .
Doğrudur sn. syıldıran,

bunu bu yıl bir arkadaşın tarlasında yaşadık zaten. 5 yaşındaki gemliklerin birçok ince dalına soğuk vururken, aynı tarla içinde Ayvalık çeşitlerine_ çeşit demek daha mı doğru_ hiç bir şey olmadı. Hava sıcaklığı da eksi iki gibiydi.

Çevrede başka gemlik çeşitleri de vardı. Onlarda bir şey yoktu.

Yukarıdaki iletide anlatmak istediğim buydu. Sn. Acemi'nin de dediği gibi sanş gibi bir şey bu.

O gece bir şey esiyor_ biz eser diyoruz_ geçtiği yerleri vurup geçiyor.

Üzümde de böyle olur, bazen erken soğuklar vurur, yanındaki sırada bir şey yoktur.

Bu yıl eksi 2 ile Gemliklerine soğuk vuran _hafif soğuktu, atlattı_ bizim müdürün ve Ayhan kapta'nın yeni yapraklanmış nar fidanlarına soğuk vurdu. Gövdeye kadar, kabuk onunsu kısımdan ayrıldı. Ama 800 m. aşağıda benim 3 nar fidanımda bir şey yoktu. Şans iste. (Yoksa şanş değil değil mi?)

Saygılar

Eski 06-04-2010, 07:38   #1253
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Örneğin biz tarlaya yeşil gübreleme yapmak amacıyla baklagil diktiğimizde de 1/3 oranında çiçeklenince sürer toprağa kariştırız. Çünkü o aşamadan sonra bitki bağladığı azotu kendi kullanmayı başlıyor.

-yukarida sn Mine Pakkaner hanimefendinin -bir bilene soralim bolumunde-bir cumlesini aktardim

-Halil bey tam zamaninda suruldu,mudur hicbirine acimamis,kiyida kosede belki kalmistir ben daha gormedim.

saygilarimla

Zeyno waffle beğendi.
Eski 06-04-2010, 09:05   #1254
Ağaç Dostu

Arkadaşlar aslında kayıt altına almak amacıyla hepimiz bu yıl neler kullandık ne tür etkiler bekliyoruz beraber tartışsak. Böylelikle herkes bir diğerinin deneyinden yararlanmış olur. Çünkü burada zeytin konsunda yıllarca yetiştiricilk yapan oldukça fazla arkadaş var. Örneğin Syıldıran'ın da bu konudaki tecrübelerini dinlemek gerekir. Aslında ilk olması açısından ben başlatayım isterseniz.

Tarih Uygulanan Madde
15.11.2009 Bütün küçük ağaçlar budandı.
03.01.2010 550 ağaç için 1300 Kg Biofarm Gübre uygulaması yapıldı
12.02.2010 Leonardit, Ponza Taşı, Biofarm, Kükürt ve Çinko Sülfat uygulaması, 2,5 Ton Leonardit, 2,5 Ton Ponza Taşı, 75 Kg Çinko Sülfat, 50 Kg Kükürt
15.02.2010 Bütün ağaçlara 1,5/100 lük Bordo Bulamacı Uygulaması
07.03.2010 Büyük Zeytin ağaçlarının sert budanması, küçük ağaçlardan bazıları çok hafif budandı
10.03.2010 Sert budanan ağaçlara ve uç zararı olan ağaçlara 1/500 lik EM5 + EM FPE uygulaması
13-14.03.2010 Bütün ağaçlara 3/100 lük Bordo Bulamacı Uygulaması

Düzenleyen acemi_caylak : 06-04-2010 saat 16:22
Eski 06-04-2010, 13:49   #1255
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn acemi çaylak selamlar

Güzel bir öneri, katılıyorum, böylelikle güzel yaptıgımız çalışmalar örnek alınır, yanlış yaptıklarımızı öğrenir düzeltiriz.

19.11.2009 Rhizobium bakteri aşılı fiğ, bakla ekildi (aralarına da biraz yulaf, arpada olabilirdi)

22.02.2010 Agaçlara Lubicuper (sistemik bakır)(bu sene cok yagmurlu geçti, halkalı leke başta olmak üzere faydalı olacagını düşünüyorum) atıldı

13-14.03.2010 Tüm ağaçlar budandı.

22.03.2010 2.Lubicuper uygulaması yapıldı.

23.03.2010 Fiğ ve baklalar ızgarayla sürüldü.(niyetimiz sürülmeden önce üzerlerine 1/500 oranında EMA spreylemekti fakat vakit yetersizliğinden ikinci sürüme bırakmak zorunda kaldık)

24.03.2010 Dönüme 125 kg klino (5 torba umdemin) , 75 kg leonardit (3 torba biotar organik gold ) uygulanarak sürülüp toprağa karıştırıldı.

05-06.04.2010 Bu çalışmamız bugün tamamlanmış olacak, tüm ağaçların taç izdüşümüne en alta umdemin /üstüne bütün kış boyunca 1/10 1/20 oranlarında EMA spreyleyerek iyice karıştırdığımız keçi gübresi (2-3 uygulama yeterli olmasına rağmen biz sayısını unuttuk ),(gübrenin içinde daha önceden ilave ettigimiz umdemin ve leonardit ) ilave edildi,en üste ve ağacın çevresine leonardit ve umdemin ilave edilerek homojen bir şekilde karıştırıldı.

Halil beyin demesine göre hırsız gelse traktörü degil, bizim gübreyi çalarmış.
Yaz müddetince damlamadan uygun dozda (miktarına henüz karar vermedik)sıvı humik fulvik asitle beraber düzenli olarak EMA vereceğiz.

Yakın bir köydeki keçi çiftliğiyle anlaştık,ilk bahardaki tamamen dogal beslenmiş gübreleri bizim için kompost yapımında kullanmak üzere biriktirmeye başladılar.

Bu seneki kompost çalışmamız yeterli olmadı, 3 ad. 1 cbm kompost kaplarından çıkacak olan gübreleri yaz müddetince ağaçlara ilave edecegiz.

Kaolin ve mikro klino umdemin uygulamasına kadar agaclara 15 günde bir 1/500 EMA ve delfin uygulaması yapacağız.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2010, 14:01   #1256
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn acemi caylak

Çalışmalarızda başarılar diliyorum.

Genç agaçların bahardan önce budanması riskli olabilir.

Budanan yerlere kullanıyormusunuz bilmiyorum ama ardıc katranı sürmenizi tavsiye ederim.

Mart ayında 3% bordo bulamacı biraz fazla olabilir,bence 1.5% koruyucu olması açısından
yeterli

saygılarımla

kisacikd beğendi.
Eski 06-04-2010, 15:12   #1257
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yaptıklarınız mükemmel. Bölgede en sıhhatli ağaçlar olacağı kuşku götürmez.

Zaman olarak bizim bölgenin bir ay kadar önündesiniz.

Biz mart ortasında bir kez labicuper uygulaması yaptık.
10 gün içinde budama başlayacak. Takiben bir labicuper daha yapacağız.

Sonbaharda toprağı tavında yakalayamamıştık, sürülmedi. Bu hafta fazla derine girmeden sürmeye çalışacağız.

Bu yıl gübre vermiyoruz. Geçen kış ağaç başına 1-2 çuval sığır gübresi vermiştik. Fazla sürgün yaptılar. Geçen bahar çok iyi budanmasına rağmen şimdiki budamada en az o kadar işimiz var.

Budamadan 2 hafta sonra EMA + Delfin yapacağız. Sonra da çiçeklenme ve meyve tutumunu bekleyeceğiz. Meyve tutumundan sonra delfin + EMA + Kaolin başlayacak.

Hoş bir durum oldu. Geçen yılki kaolin uygulamamız köyde infial yarattı. Kooperatif vasıtasıyla tüm köye yetecek kaolin getirttik. Herkes malzemesini aldı. Bu yaz köyün tamamı bembeyaz olacak gibi

Düzenleyen MeyveliTepe : 06-04-2010 saat 18:52
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 16:38   #1258
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhandukel Mesajı Göster
Sn acemi caylak

Çalışmalarızda başarılar diliyorum.

Genç agaçların bahardan önce budanması riskli olabilir.

Budanan yerlere kullanıyormusunuz bilmiyorum ama ardıc katranı sürmenizi tavsiye ederim.

Mart ayında 3% bordo bulamacı biraz fazla olabilir,bence 1.5% koruyucu olması açısından
yeterli

saygılarımla
Ayhan Bey,

Halil Bey'in dediği doğru bence. Sadece gübreyi değil ben sizin bahçeden toprak çalsam bile iyi para eder

Bordo bulamacını don zararı için fazla kullandık. Şimdilik bir yan etkisi görülmedi. İlk Halil Bey uyarmaıştı o günden beri kaygıyla iziliyorum, ancak kardeşim her şeyin yolunda olduğunu söylüyor.

Budanan yerlere de aşı macunu sürdük merak etmeyin.

kisacikd beğendi.
Eski 06-04-2010, 16:55   #1259
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Hayatta duragan olan hicbirsey yoktur,ya iyiye (pozitif) dogru gideriz,**** kotuye
(negatif),yaptigimiz iyi seyler etkilesim meydana getirir,cevremizi etkileriz.

Bizimde yaptigimiz calismalar ilgiyle izleniyor,bugun bahcemizde yakin koyden yardimcimiz olan bayanlara muhtar,orda ne yapiyorsaniz kagida yazin demis,koy kahvesinde konusuluyor,onlarda bos torbalari alip goturmusler.

Yapmamiz gereken daha cok sey var,once kendi bahcemizde basariyi gostermeliyiz,yakinda(izinde) aksamlari koy kahvesinde kimyasallar ve zararlari hakkinda konusmalar yapmayi dusunuyorum,pozitif etkilesim basladi,bizde etkilenmistik,simdi cevremizi etkilemeye basladik,bu bizim icin bir borc,gorev

saygilarimla

adembaba1 beğendi.
Eski 06-04-2010, 19:09   #1260
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kelebek etkisi mi deniyordu buna? Tuhaf belki ama çok güzel. Yepyeni bir anlayış, memleketin bir çok yerinde, işleri sebze, meyve, zeytin olanları bile küçük ama tereddütsüz adımlarla, önce göstere göstere, sonra anlatarak, eğiterek etkiliyor.

İki yıl önce bunların olabileceğini hayal bile edemezdim. Bizim cephede de durum farklı değil. Biliyorum ki başka yerlerde de benzerleri oluyor. Karamsar bir dünyada çok umut verici şeyler bunlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024