agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2009, 14:52   #931
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn.Zeytici,
teşekkür ederim. 4 metre yüksekliği ben de tercih edeceğim.

Yüksek ağacları sıyırmak hem tehlikeli oluyor, hem de soğuk havalarda zor oluyor.

Ayrıca arbeguina ispanyol bodur zeytini dikmek için 3 dönüm yeri bekletiyorum. Kıştan beri karar veremedim. Tartılışırsa sevinirim.

Teşekürler
Halil bey sanırım (Susurluklu) nikli bir üye susurlukta 3-4 sene evvel sorduğunuz zeytin cinsini susurlukta dikmişti. 2007 nin sonlarında 20 ay oldu diyordu ama 1,5 senedir siteyi ziyaret etmiyor. Sonucu bende çok merak ediyorum. Malesef bilgiler çabuk gelmiyor. Arbeguina cinsinin çok küçük ve sapından kopmadığını duydum, mekanik toplamaya uygunmuş.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 16:17   #932
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Sy.HALİL bey;
1.20 yıl ömrü varmış.
2.Kök sistemi ÇOK yüzlek,damlama sulama istiyor.
3.Yağının raf ömrü 2 yıl.(yeterli bir süre gerçi)
4.Denemelerde Adaptasyon göstermemiş.
Marmara Bölgesine özellikle hiç göstermez,akdeniz bölgemiz daha uygun diye düşünüyorum zaten Adana' da bir firma üretim yapmayı deniyor.
Şimdi vaktim yok ulaştığım yayınları bir ara yüklerim.

ay-ışığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 16:31   #933
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Çevremde bazı yaşlı ağaçlarda da toprak seviyesinden başlayan, iki gövde üzerinde, sanki iki ağaç gibi gelişme gösterdiklerini gördüm. Bu hoşuma da gitti.
Saygılar
Toprak seviyesinden taclanma örneği için 789 nolu mesajdaki fotoğrafa bakınız. Bu ağaç yerden 3 dallı olarak taclandırımıştır.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 16:47   #934
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Arbequina

Sn. Halil Önen,

768'deki linke ve 769 no'lu mesajlara Arbequina için bir göz atınız.

Eski 25-06-2009, 21:17   #935
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Kökü kuvvetli deliceye aşılanmış Domat cinsi 7 yaşında ortalama 60 kg kadar her yıl düzenli ürün veriyor. haziran ve ağustos aylarında toplam iki kez olmak üzere seferde 60 litre taşıma su veriliyor.
Yerden elle toplanıyor. Güneş ağacın her bölgesine nüfuz edebiliyor. Dikine büyümesine müsade edilmiyor. Hafif budamalarla üst dallar seyreltiliyor.
Yaprakları geniş ve büyük olması sebebiyle ağaç kuvvetli gelişim eğilimindedir. Sonuç çok başarılı.
Sn. Zeytici,

Domat zeytinin bu kadar bol verim vermesinin sebebi, deliceye aşılanması mı,yoksa budamadan ve çok taç verimesinden mi kaynaklanıyor?

Var yılı yok yılı verim nasıl oluyor. Bu verim var yılı için değil mi? Her yıl deniyor ama bana inandırcı gelmiyor.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 25-06-2009 saat 21:25 Neden: ekleme
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 22:01   #936
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Var yılı yok yılı verim nasıl oluyor. Bu verim var yılı için değil mi? Her yıl deniyor ama bana inandırcı gelmiyor.

Saygılar
Domat çeşidi iştahlı bir ağaç. Hızlı büyüyor, biz böylesi yetişen bitkiye arsız deriz. Yaprakları büyük ve geniş. Kısacası yaprağı ile de kökü ilede iyi besleniyor. Çeşit olarak verimli.
Periyodisite dediğimiz şey domat çeşidinde var yılı ile takip eden yıl verimi arasındaki fark diğer bazı çeşitlere göre az.

Ağacın var (çok ürünlü) yılında ürün eksiltilmesi için mahsül budaması yapılırsa ertesi yıl için yıpranması azaltılmış oluyor. Takip eden yıl iklimsel ya da başka bir beklenmeyen sebeple problem olmaz ise ağaç yine var yılı kadar olmasa da var yılına yaklaşan miktarlarda ürün veriyor.

Ayrıca sofralık çeşit zeytinlere (Domat, Gemlik) daha iyi bakım yapılıyor. İri tane istendiği için sulamaya gübrelemeye ve ilaçlamaya önem veriliyor.

Fotoğraftaki ağaç toprağı iyi olan bir yerde. Bu sebeple her yıl bize sofralık zeytinimizi veriyor.

Verim düşünüldüğünde toprağın da önemi bence büyük. Nemini kolay kaybetmeyen (kaybetmesi uzun süren) ağaç daha verimli oluyor.

Bir kaç sepet zeytin 60 kg. gelir. Domat da verimli bir çeşittir.

Düzenleyen Zeytinci : 25-06-2009 saat 22:02 Neden: imla düzeltildi
Eski 25-06-2009, 22:16   #937
Ağaç Dostu

[QUOTE=Halil Önen;452238]Sn. Zeytici,

Domat zeytinin bu kadar bol verim vermesinin sebebi, deliceye aşılanması mı,yoksa budamadan ve çok taç verimesinden mi kaynaklanıyor?

Sn.Zeytinci,

Yukarıda verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.

Geçen yıl 15 kadar delice dikmiştim.
Bu yıl aşılamak için kabuk alamadım.
Domat ve çekişte aşılamak istiyordum. Yukarıda ki sorularıma da cevap verebilirseniz sevinirim.

saygılar

Eski 25-06-2009, 23:01   #938
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

[QUOTE=Halil Önen;452281]
Alıntı:
Delicenin verimi arttırdığına dair bir tespit ben bilmiyorum. Benim eski tesis zeytinlerimin hepsi deliceye aşılamadır. Biz deliceyi hastalıklara dayanıklı diye büyüklerden duymuşuzdur.

Domatın verimi;
1- verimli çeşit olmasından,
2- yapısı gereği güçlü büyüme ve dallanma göstermesi,
3- büyük geniş yapraklı olması,
4- yeşil sofralık ve dolgulu sofralık olarak tercih edildiği için iyi bakım (budama, sulama, gübreleme) görüyor olmasından,
olduğunu düşünüyorum.

Bu yıl aşılama için kabuk alamadığını anlamadım. Delicelerin kabuk vermeyen tip (kara delice) olabilir mi? Yağış bol oldu. Bu yıl kabuk vermeyecekler de ne zaman verecekler?

Eski 26-06-2009, 13:49   #939
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Halil Önen,

768'deki linke ve 769 no'lu mesajlara Arbequina için bir göz atınız.
Sn.Zeytinci,

çok teşekkür ederim.

Verdiğiniz numaralardaki mesajları nasıl atlamışım inanamıyorum.
İlk üye olduğum günlerde bir ara karşılaşmış ve sonra bulamamıştım.
Şu arama motorunu öğrensem iyi olacak.

Bu mesajlarda arbequina için tüm bilgiler mevcut. Hatta tartışmaya gerek bırakmayacak kadar detaylı verilmiş.

Sn. Denizakvaryumu bu kadar bilgiyi nasıl derleyebilmiş, hayret ettim.
Sanki denizakvaryumu değil, okyanusakvaryumu.

Bu değerli çalışması için çok teşekkür ederim.

Ayrıca delicelerin bu çeşidini hiç düşünmemiştim.

Karışık olabilir. Belki ben kabuk zor veren çeşidine denk gelmiş olabilirim.
Bunu öğrenebilirim. Fotoğraflayabilrim de.

Teşekkürler

Eski 30-06-2009, 19:49   #940
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Halil Önen,

Arbequina yağılık bir çeşit. Türkiye uygulamalarına dikkat etmek gerek. Araştırma enstitülerinin yetiştirdiklerini ve ticaretini yapanların uygulama referanslarını görmekte fayda var.

Bizim yörelere uyum sağlamış çeşitleri Arbequina yetiştirme mantığına uygun şekilde yapılandırmak ilginç olur.

Eski 01-07-2009, 21:08   #941
Yeni Üye

buzlu badem's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Arbequina yanılmıyorsam Filistin kaynaklı bir türden geliştirilmiş olması gerek. Benim merak ettiğim "Balıkesir ovasında bu türün ekimi nasıl sonuç verir? " Bu konudaki düşüncelerinizi alabilirmiyim.

buzlu badem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 21:24   #942
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Buzlu badem,

Filistin kaynaklı olan bilginizi nereden sağladınız?

Kuzey İspanya'da (bizde kuzey bölgelerle ayni paralel kuşakta) ve Amerika'da bu çeşidi geniş alanlarda toplaması, budaması ve toprak işlemesi özel ekipmanlı ve tasarımlı makinalarla yapıyorlar.

Sorunuzun cevabını mesleği bu iş olan birileri yanıtlasa da bizde öğrensek.
''Sordunuz da söylemedik mi?'' dediklerini duyar gibiyim...

Eski 01-07-2009, 23:16   #943
Yeni Üye

buzlu badem's Avatar

http://en.wikipedia.org/wiki/Arbequina
kaynak olarak buraya güvendim ancak doğruluğu ne kadar kabul edilebilir sizlere bırakıyorum. Balıkesir ovasında kimse zeytin bahçesi kurmuyor. Rakım 139 metre ve zeytinle uğraşanlar ve Balıkesir ovasını bilenler bu konuya yorum getirirlerse sevinirim.

Eski 02-07-2009, 14:35   #944
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Buzlu badem,

Katolonya (Barseleona) bölgesi Balıkesir ile aynı paralelde. Uygun olabilir Örnek uygulama araştırması yapılmalı.

Ben bu çeşidi çok ürün veren yabani ak deliceye benzetiyorum. Menengiç (çitlenbit) meyvesi gibi (pıtırak) zeytin yaptığı görülüyor.

Filistin söylencesi doğru olabilir. Zeytinin ana vatanı akdenizin doğusu. Oradan bize, bizden adalara, Yunanistan, İtalya ve İspanya ya yayıldığı düşünülürse bir ihtimal var.

Soru bizde niye yok? Bu sebeple ve tane küçüklüğü sebebiyle ben deliceye benzetiyorum.
Aşı ve fidan dikimi denemesi yapmak gerek. Aşı kalemi bilmem bulabilir miyim?Kolay gelsin.

Eski 05-07-2009, 01:28   #945
Ağaç Dostu

Alıntı:

Zor bir konu. Yüreklendirecek uygulamalar gerek

Beta Sulama_Fidancılığın bölge temsilcisiyle görüştüm.

150 adet arbequina-1-18 siparişi verdim.

Bir işçi çıplak elle hasatta günde 200_250 kg, manuel (tarak) aletler kullanarak500_700 kg, toplayabiliyormuş.

Eski 06-07-2009, 09:21   #946
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Arbequina i-18

Halil bey,

Ben olsam şöyle yapardım (tarz meselesi);
Örnek (pilot) olarak 5-10 fidan seçerim. İyi bakım yaparak gelişmesini izlerim.
alternatif olarak;
Önceden yetişmiş, kökü gelişmiş fidana aşı yaparım. Daha hızlı gelişip mahsül yapar.

150 adet iddialı bir miktar. Epey alanı kaplar. Siz cesaretli davranmışsınız. Tebrik ederim ve başarılar dilerim. Sonucu ben de merak ediyorum.
Kolay gelsin.

Eski 07-07-2009, 19:15   #947
Yeni Üye

emelisa01's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Kırıkkale'de 22.5 ve 4.5 dönümlük tarlalarım var ve bu siteyi ziyarete başladıktan sonra orada zeytin yetiştirmek istiyorum ama uygunluk derecesini bilemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Düzenleyen emelisa01 : 07-07-2009 saat 20:55 Neden: imla hatası
emelisa01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 20:39   #948
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Denizli Honaz

Denizli Honaz da yetişebilecek zeytin türleri nelerdir acaba? Yardımcı olursanız sevinirim?

BayBilig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 20:58   #949
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. emelisa01,

Don olan yerlerde zeytin ağacı zarar görür. Kırıkkale'de zeytin tarımı yapılmıyor olabilir. Tarım il ve ilçe müdürlüklerine danışınız. Zeytin olmaz ise üzülmeyin, Kalecik karası üzüm yetişiyor olmalı çevrenizde.

Sn. BayBilig,

Güney egede Memecik çeşidi yaygın diye biliyorum. Honazın rakımı nedir? Siz de Tarım ilçe müdürlüğne danışınız.

Eski 07-07-2009, 21:19   #950
Yeni Üye

emelisa01's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Sn. Zeytinci,

ilginiz için teşekkür ederim . Yarın ilk işim tarım il müdürlüğünü aramak olacak,umarım yetişiyordur

emelisa01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 22:01   #951
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
700

BayBilig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 00:05   #952
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2009
Sayın zeytinci arkadaşlar!!

Aranıza yeni katıldım. Herkese merhaba. Zeytin konusunda aramızda çok tecrübeli arkadaşlar var galiba. Mersin de (Yaklaşık 250-300 m rakım) Ayvalık tipi zeytinler neden fazla verimli olmuyor? Mersin in kuzeyindeki köylerde zeytin denilince gemlik akla geliyor. Kimse Ayvalık tipini tercih etmiyor. Sebebini sorunca herkes bu cinsin yabani zeytine benzediğini çok geç ve az meyve verdiğini söylüyor. Bende diktim merak ediyorum ortaya ne çıkacak diye. Birçok tanıdığım kimse yetişen (3-4 yaş ) Ayvalık tipi ağaçların türünü aşıyla değiştiriyor. ?????? ?????? Cevap veren olursa sevinirim.

lesmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 07:58   #953
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Zeytin sınırı -7'dir. Yani kışın ısının düşebileceği minimum değer -7 santigrad derece. Daha aşağıya çok kısa süre için bile düşse zeytin ağaçları dayanamaz. Bahçe kurmak isteyen arkadaşlar bu durumu dikkate almalıdır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 00:40   #954
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2009
Orada kimse varmı????? Cevap verebilecek biri aranıyor?

lesmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 13:21   #955
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lesmer Mesajı Göster
Orada kimse varmı????? Cevap verebilecek biri aranıyor?
Sn. Lesmer,

Ayvalık/Edremit zeytin kendi bölgesinin iklim şartlarına adapte olmuş bir çeşittir.
Büyük tac oluşturur. Dikine büyür. Periyodisitesi yüksektir. Yağı, ve sofralık olarak yeşil çizik ve siyah sele zeytini yüksek kalitelidir.

Sizin bölge daha sıcak. Yöredeki üreticilerin tecrübeleri doğru olabilir. Kendi bölgenizde başarılı olan çeşitler daha uygun olur. Bölgenizdeki tarım il/ilçe müdürlüğündeki ziraat mühendislerinden doğru bilgi alabilirsin.

Eski 14-07-2009, 15:11   #956
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Alıntı:
Sn. Lesmer,

Ayvalık/Edremit zeytin kendi bölgesinin iklim şartlarına adapte olmuş bir çeşittir.
Büyük tac oluşturur. Dikine büyür. Periyodisitesi yüksektir. Yağı, ve sofralık olarak yeşil çizik ve siyah sele zeytini yüksek kalitelidir.

Sizin bölge daha sıcak. Yöredeki üreticilerin tecrübeleri doğru olabilir. Kendi bölgenizde başarılı olan çeşitler daha uygun olur. Bölgenizdeki tarım il/ilçe müdürlüğündeki ziraat mühendislerinden doğru bilgi alabilirsin.
Sn. zeytinci, ben izmir de ikamet eden bir ziraat mühendisiyim. arbequina isimli bodur zeytin çeşidi ile ilgili yorumlarınız dikkatimi çekti ve üye olarak size yazmak istedim. ben bu çeşidin satışı yapan beta fidancılık ve sulama da çalışmaktayımdır. ege ve marmara bölgesi sorumlusu olarak. size ilk olarak arbequina nın başka anaçlar üzerine aşılamasının uluslararası bir yasağa tabi olduğunu bildirmek isterim. ayrıca arbequina çeşidinin bodur özelliğini sağlayan da bu anaçtır. anlayacağınız arbequina çeşidini başka bir zeytin çeşidine aşılayarak aynı özelliklere sahip bir arbequina oluşturamazsınız. daha detaylı bilgileri burada paylaşmamızda çok zaman alacaktır.

bu nedenle sizden ricam detayları sizlerin soruları doğrultusunda cevaplamak isterim. saygılarımla.

bunların dışında bu konuda detaylı bilgi almak isteyen ve bölgem içerisinde ki arkadaşlarla da yüzyüze görüşebiliriz. sonuç olarak ben bu çeşidin satışını yapmaktayımdır. tüm herkese sevgi ve saygılarımla sunarım...

ferokcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 18:18   #957
Yeni Üye

buzlu badem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferokcu Mesajı Göster
Sn. zeytinci, ben izmir de ikamet eden bir ziraat mühendisiyim. arbequina isimli bodur zeytin çeşidi ile ilgili yorumlarınız dikkatimi çekti ve üye olarak size yazmak istedim. ben bu çeşidin satışı yapan beta fidancılık ve sulama da çalışmaktayımdır. ege ve marmara bölgesi sorumlusu olarak. size ilk olarak arbequina nın başka anaçlar üzerine aşılamasının uluslararası bir yasağa tabi olduğunu bildirmek isterim. ayrıca arbequina çeşidinin bodur özelliğini sağlayan da bu anaçtır. anlayacağınız arbequina çeşidini başka bir zeytin çeşidine aşılayarak aynı özelliklere sahip bir arbequina oluşturamazsınız. daha detaylı bilgileri burada paylaşmamızda çok zaman alacaktır.

bu nedenle sizden ricam detayları sizlerin soruları doğrultusunda cevaplamak isterim. saygılarımla.

bunların dışında bu konuda detaylı bilgi almak isteyen ve bölgem içerisinde ki arkadaşlarla da yüzyüze görüşebiliriz. sonuç olarak ben bu çeşidin satışını yapmaktayımdır. tüm herkese sevgi ve saygılarımla sunarım...
Yetkilisinden bilgi almak çok doğru olacak. Ben internetten bu çeşidi sürekli araştırıyorum ama hep farklı şeyler kimisi çok kötülüyor vs.Siz bu çeşidin öne çıkan özelliklerini bize anlatırmısınız. Burhaniyede 50 dönüm arazide dikim yapmak istediğimizde kısaca nasıl projelendirme olur anlatabilirmisiniz.

Eski 14-07-2009, 19:16   #958
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferokcu Mesajı Göster
size ilk olarak arbequina nın başka anaçlar üzerine aşılamasının uluslararası bir yasağa tabi olduğunu bildirmek isterim.
Sn. Ferokcu,

Bilgi için teşekkürler. Henüz aşım yok ama olursa herhalde yurt dışına çıkmam. Belki o zaman cezadan kurtulurum. Doğru mu düşünüyorum Biraz bilgi lütfen...

Benim ve arkadaşların arbequina hakkındaki sorularına/yorumlarına cevap verirseniz bu çeşit hakkında bilgileniriz. Konuyla ilgilenen arkadaşlar var.

Ben örnek uygulamalara ilgi duymakla beraber bölgesel çeşitlere modern yöntemlerle devam edilmesi taraftarıyım. Ama dersiniz ki Arbequina icat edildi mevcut çeşitler rafa kalkmalı, o zaman örnekleri görelim derim.

Burada profesyonel bir zeytinci olarak lütfen düşündüklerinizi yazın. İmla kurallarına forum kuralı olarak dikkat gösteriyoruz.

Selamlar.

Eski 14-07-2009, 21:57   #959
Ağaç Dostu

[QUOTE=ferokcu;461557]Sn. zeytinci, ben izmir de ikamet eden bir ziraat mühendisiyim. arbequina isimli bodur zeytin çeşidi ile ilgili yorumlarınız dikkatimi çekti ve üye olarak size yazmak istedim. ben bu çeşidin satışı yapan beta fidancılık ve sulama da çalışmaktayımdır. ege ve marmara bölgesi sorumlusu olarak.

Sn.ferokcu,

Ağaçlar_net sitesine hoş geldiniz.

Bu sitenin en önemli özelliği hızlı bilgi aktarımıdır.
Sizde bu enerjiyi görüyorum.
Dilerim gerekli donanımlarla gelmişsindir.
Saygılar.

Eski 14-07-2009, 22:01   #960
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buzlu badem Mesajı Göster
Yetkilisinden bilgi almak çok doğru olacak. Ben internetten bu çeşidi sürekli araştırıyorum ama hep farklı şeyler kimisi çok kötülüyor vs.Siz bu çeşidin öne çıkan özelliklerini bize anlatırmısınız. Burhaniyede 50 dönüm arazide dikim yapmak istediğimizde kısaca nasıl projelendirme olur anlatabilirmisiniz.
Selam buzlu badem arkadaşım. Öncelikle şunu belirtmek isterim. arbequina adlı zeytin çeşidi dikim konusunda örneğin bazı kıstasları istemektedir. Bunlar misal olarak su sağlayabilme koşuluna göre dikim sıklığıdır.

Dikim sıklığında sulama sorunu olmayan yerlerde 1.35 X 4 dikim sistemi uygulanarak telli terbiye sisteminde yetiştiricilik yapılır. Bu durumda makinalı hasata çok uygun hale gelmektedir ve dekardan minimum 500 lt yağ alma garantisi verilebilir. ****** dikim sıklığı azaldıkça verimde de azalma olacaktır.

Bunların dışında makinalı budamaya da uygun bir çeşit olmakla beraber yapılan deneme ve çalışmalar sonrasında elle budamanın makinalı budamaya göre verimde daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle makinalı budama tavsiye edilmemektedir. ancak çok büyük alanlarda makinalı budama yapılması zorunlu hale gelmektedir.

Arbequina çeşidi ile oluşturulabilecek bir bahçenin maliyetinin yüksek olduğunu söylemekteyizdir. Yüksek maliyet oluşturmasına rağmen getirisi yüksek bir yatırım olduğunu da gözardı etmemek gerekmektedir.

Sofralık olarak ülkemizde tüketilme alışkanlığının oluşturulmasının imkansıza yakın bir denme olabileceğini de söyleyebiliriz. Ancak avrupa da sofralık olarak ta kullanılmaktadır. Orada alkol yanında çerez tabağı içinde meze olarak sunulmaktadır. Bizlerin alkol yanında fındık fıstık tüketmemiz gibi bir durum

şu an için aklıma gelen ufak bir kaç ayrıntıyı dile getirebildiğimi düşünüyorum. Ancak direkt bir konu hakkında sorularınız olursa daha kolay cevap verebileceğimi düşünüyorum. Sevgi ve saygılarımla sunarım...

ferokcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024