agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2011, 09:11   #1531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Arkadaşlar kışın soğuk geçen iklimlerde zeytin yetiştirme imkanı hiç yokmudur?

bulka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 13:51   #1532
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Zeytinin sınırı -7 derecedir. Daha altında yaşamaz

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 17:54   #1533
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
4 sene önce bahçeye diktiğim zeytin fidanında hiçbir hareket yok. Yaklaşık 70cm ve ne uzuyor ne kısalıyor. Çok iyi güneş alan bir yerde değil. Acaba saksıya alıp güneşli bir ortamda mı tutsam? Kışın soğuklarda korumaya mı alsam? Tek ağaç meyve verirmi? Yoksa dölleme için yanına eş mi alsam? Ustalardan tavsiyeler rica ediyorum.

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 21:52   #1534
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Sayın bulka,
Turkiye'den uygun fiyata urun bulabileceginizden kuskuluyum.
Mesela 150-200 gr lik cekirdeksiz urunleri kaca aliyorsunuz ve ya size yarayan fiyat araligi nedir?
ic pazarda fiyatlar o kadar yuksek ve talep o kadar fazla ki kimse yurtdisina uc otuz paraya mal vermeye yanasmiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulka Mesajı Göster
Sayın Lilium,

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ben şu anda 1. boy ve en küçük boy (411-460 klb) satıyorum. Arada Edremit, Uslu zeytinlerini de satıyorum ama genellikle bölgedeki Türklere sattığım için daha çok gemlik tüketiliyor.
Ayrıca buradaki yerli halklar 150-200 gr küçük tenekelerde İspanya'dan gelen zeytinleri çok tüketiyorlar. Bizim gibi kahvaltıda değil, salatalarda vs. tükettikleri için çekirdeksiz siyah zeytin en çok tüketilenlerden. Ancak Türk zeytinciler İspanol zeytinleri ile rekabet etmekte zorlanıyorlar. Geçen sene aldığım fiyatlar tutmadı. Belki bu sene maliyetler düşük çıkarsa fiyatlar tutabilir diye ümit ediyorum.
Eğer 150-200 gr lık tenekelerde imalat yapanlar varsa veya yapan tanıdığınız şirketler varsa onlarla görüşmek isterim. Bu zeytinlerden ayda 50-60 ton satabiliriz.
Gemlik zeytinlerden ise aylık 5-7 ton civarında satıyoruz.

qba1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 21:10   #1535
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Daha evvelden yazmistim. Gemlik diye 70 agac manzanilla sahibiymisim. Toplam 300 agacim var. 10-15 adet Tavsan yüregi 2 adet Kalamata (karamürsel zeytini) 6 adet Domat var. Tam cesni yani. 27 martta yaptigim kontrolda zeytin agaclarinin kabuk verdigini gördüm. Cevremdekilerin 20 nisandan evvel olmaz demelerine ragmen, Manzanillarimi 30 marttan itibaren dal dal gemlik olarak asiladim.300 adete yakin asi yaptim. Yer Izmir Dikili. 15 Nisan dan itibaren asilari sökmeye basladim. Istinasiz hepsi yemyesil duruyorlardi. Biraktigim kesik yaprak gerisi de yemyesil duruyordu. 20 nisan Dikilden ayrildim. Göz patlamalarini göremedim malesef. Hazirandan evvel gidememde. Yoksa patlamis gözleri ile resim cekmeyi cok isterdim. 20 Nisandan evvel yapilan asi tutarsa "Literatürü yeniden yazmak gerekir" dendi bana. Insallah yeniden yazdirma sansini elde ederim. Yaptigim asi türü Dala cizdigim " T" icine yonga seklinde gözü sokup, üst ve alt tarafini asi macunu ile kapatip, genis su tesisatci teflonu ile sarmak seklinde yapmistim.
Ayrica gecen sene ilk defa tavsan yüregi ve manzanillalari ayri ayri salamura yapmistim.
Sonuc sahaneydi. Gemlik cok yagli oldugu icin cok fazla yiyemiyorsunuz. Digerleri ise baslangicta her sabah kisi basina 40 - 50 adetten assagiya inmiyordu. Kisa zamanda zeytinler tükenmeye baslayinca 2 vites geriye attik. 25 - 30 adetle yetinmeye basladik.
Inanin cok lezetliler. Bir nevi Akhisarin "uslu" zeytini gibi. Tavsan yüregi tombul, manzanilla ise gercekten lezetli. Herkese kolay gelsin.

Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 21:49   #1536
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu yıl havalar oldukça serin ve yağışlı geçti..genelde poyraz esiyor..her yıl ortalama mayıs ayının ilk veya ikinci haftası çiçek açardı zeyinler..mayısın 22 si..hala çiçekler açmadı..havalar böyle serin ve poyrazlı geçerse daha bir haftayı bulur çiçeklenme..
Çok ayarsız artık mevsimler..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 01:48   #1537
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Eşkenar Üçgen, Petek Şeklinde Dizilim...

Arkadaşlar,

Sadece 3 Dönüm Bahçem var. Bunun 1,5 dönümüne bodur zeytin dikeceğim. en fazla zeytini dikmeye çalışıyorum. internetteki bilgilere bakarak 4x4 şeklinde dikmeye karar verdim. yani çok sık ama 1,35x4 kadar da sık değil. fakat biraz matematik kullanarak eş kenar üçgenlerden oluşan petek şeklinde baklava dilimleri gibi bahçeyi bölmeyi düşünüyorum ) evet biraz matematik bilgisiyle çok acemi bahçe bilgisiyle hareket ediyorum. bahçenin ölçüleri yaklaşık 30x100 çok eskiden üzüm dikilmiş ve hiç eğimi yok. 30mt olan kısım güneye bakıyor. Bu yüzden o tarafa 7mt de bir ağaç dikmeyi planlıyorum. Güneşi görsün diye... ekteki resimdeki ölçülere göre dikim yaparsam her ağaç en yakın ağaca 4mt aralıkla dikilmiş oluyor. doğu-batı yönüne göre yanındaki ağaca 7mt aralıkla dikilmiş oluyor. ve bahçenin çevresinde de 2mt, 2,5mt, 3mt gibi boşluklar bırakmış oluyorum. çevremdeki başkasının bahçesine karışmamak için. ve 1,5 dönüme tam 96 zeytin fidanı sığıyor...

yani excel'de çizdiğim basit şekilde kağıt üzerinde böyle pratikte nasıl birşey olacak eylül gibi göreceğiz inşAllah...

Sizce uygun mudur?

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.
AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 14:42   #1538
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sn.Acakıcı...bu şekilde diktiğiniz zaman ...bahçenize traktör girebilecek mi?

Zeyno waffle beğendi.
seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 18:32   #1539
Ağaçsever

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
Merhabalar;
yaklaşık 1 yıl önce çelikten fidan olarak ayvalık ve trilye zeytini dikerek 7 dönüm zeytinlik tesis ettik.Ancak bu bölgede yaygın kanı(manisa çevresi) çelikten fidanların iyi gelişemediği ve diğer deliceden aşılı olan fidanlara göre çok zor büyüdüğü.
Bu şekilde çelikten dikilan fidanlarla deliceden olan fidanlar arasında büyüme farkı varmıdır.**** çelikten fidanlar daha geç mi verime yatar?
Konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz
Saygılarımla

smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 00:04   #1540
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Doğu Batı yönünde 2mt. Güney Kuzey yönünde 3,5mt sabit boş yol kalıyor. sizce bu ölçülere göre traktör girer mi? ve traktör mutlaka şart mıdır? sizin bu sorunuzdan sonra araştırdım ve meyve bahçelerine ekolojik bakan siteler buldum. toprağı kendi başına bırakmak ve hatta toprağın üst zemininde doğal süreci oluşturacak kadar dikip öylece bırakmak gerektiğini söyleyen radikal siteler bile var. mükemmel ürün bekleyişi içerisinde değilim. ve inanın çok cahilim sadece öğrendiklerimi biraz da radikal ve denenmemişleri deneyerek, test ederek, ilgilendiğim hobiye heyecan katmak arayışı içerisindeyim. örneğin; dikim için aldığım notlarımda 60x60x60 çukur dibine TSP (Triple Süper Fosfat) 1kg + PS (Potasyum Sülfat) 1kg + önce ayrılmış olan üst toprakla karıştırıp + fidanın dibine gelecek şekilde 1-2 çay kaşığı Sim Derma - (Trichoderma harzianum) ekledikten sonra dikim yapılacak, can suyuna B5A eklenecek ve bütün tarlaya EM1 spreylenecek... ) belki tarlanın üst zeminini de nane, kekik, reyhan, fesleğen gibi bitkilerle örtebilirim... ve olup bitene çok fazla müdahale etmem... bazı radikal sitelerde hiç bodur olmayan kayısı ağacını sadece budamalarla terbiye ederek 4x4 dikilebileceğini bile okudum. açıkcası ben onlar kadar bile uçmuyorum. bu dikim şekli sizce denenebilir mi? yoksa bu çok gereksiz ve kötü bir deneyim mi olur...!?

Zeyno waffle beğendi.
Eski 24-05-2011, 00:43   #1541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı Mesajı Göster
Doğu Batı yönünde 2mt. Güney Kuzey yönünde 3,5mt sabit boş yol kalıyor. sizce bu ölçülere göre traktör girer mi? ve traktör mutlaka şart mıdır? .... 4x4 dikilebileceğini bile okudum. [B]açıkcası ben onlar kadar bile [/B]uçmuyorum. bu dikim şekli sizce denenebilir mi? yoksa bu çok gereksiz ve kötü bir deneyim mi olur...!?
...diye sormuşsunuz.

Tarla kenarlarına traktör girmese daha iyi olur. Sadece ağaç dipleri işlenir ya da otları kesilir.

Tarla sınırlarının gen kalması ( işlemesiz) avcı olan yararlı böceklerin üssü olur.

Bodur için 4x4 çok uygun bir dikim biçimidir.

tps ve ps yerine daha ucuz ve o kadar etkili gübreleme yöntemi bulabilirsiniz.

Kekik çalı formunda bitkidir. Sorun yaratabilir. Tarla yüzeyine ısırgan otu, sütleğen tohumu atılırsa iyi olur. Zararlı nematotları baskılar. Yabani fi azot için çok faydalıdır.

60x60x60x dikim çukuru bodurlar için uygundur.

Kolay uçmalar.

Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 00:55   #1542
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ekim planı

Alıntı:
bu dikim şekli sizce denenebilir mi? yoksa bu çok gereksiz ve kötü bir deneyim mi olur...!?
En güzel ekim şekli.

Bu ekim şeklini ben dört yıl önce bahçeme ceviz ekeceğim sırada buldum,( excelde çizim yapamadığım için bir türlü çizememiştim) fidan çukurlarım kazılmıştı ertesi gün ekimlere başlayacaktık, o gece aklıma gelen bu planı kağıt üzerinde çizdim ve aynı dönüme aynı metrelere ekeceğim fidan daha fazlaydı, ertesi gün bu planı uygulayarak çukurları yeniden kazdırdım, ve bu şekilde ektim, ben buna baklava şekli diyorum. Bu şekil ekimde yerden kazanıyorsun kare ve üçgen ekime hiç benzemiyor.

Küçük bahçelere traktör girmesi şart değil, bir çapa makinesiyle de toprak işlemenizi yapabilirsiniz mahsulünüzü taşıyabilirsiniz.

Sizin çiziminizi paint programıyla çizerek ağaçların taç yapısını çizerek boş alanların daha iyi nasıl doldurduğunu göstermek istedim, hiçbir ekim planı bu şekilde doldurmaz.
Name:  baklava şekli.jpg
Views: 6376
Size:  56.4 KB

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen Lilium : 24-05-2011 saat 01:33
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 01:20   #1543
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Açıkcası ben tarlayı büyük zannetim ve yeni başlayacak olmanızdan dolayı ilk başlarda bakım işleri sizi yıldırmaz fakat, daha sonraları traktöre ihtiyaç duyabileceğiniz düşündüm fakat üstadlar cevap vermiş bana laf düşmez bu satatten sonra... saygılarımla

Eski 24-05-2011, 11:01   #1544
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Hevesinizi kirmak istemem ama lapseki de zeytin yetismez. Muhakkak onceden dikilmis yerler vardir ama 3 sene guzel gider hava 4.sene bir soguk olur emekleriniz bosa gider

Alıntı:
Isırgan Otunun Erzincan'daki bahçemize diktiğim 2 farklı türü var.
1. tür Erzincan yerli türü ve tohumlarını ortadaki uzun kalın dalların kenarlarına yığıyor.
2. tür İstanbul'da aktarcıdan alıp Erzincan'a gönderdiğim çeşit.tohumları yuvarlak top gibi birşeyin içinde oluşuyor. her ikisinin de otu aynı ama tohum verme şekilleri birbirinden çok farklı sanki bambaşka bitkilermiş gibi... ama her ikisinin de lezzeti süper ) annem bol ısırgan yaprağı, kıyma ve pul biberi biraz tencerede karıştırıp, ıspanaklı börek gibi börek yapıyor. şahane oluyor, herkese tavsiye ederim...

sütlüğen nedir tam bilmiyorum. Erzincan'da bir çok ota sütlüğen deniliyor. hiçbirinin yenildiğini sanmıyorum. Bizim ev Erzincan'da Akyazı Beldesinde yani kaplıcalara maden suyuna çok yakın ve orada Süt Otu denilen bir bitki var. koruma altındaymış. biz ona da sütlügen diyoruz. ondan mı dikeyim? dalı kırıldığında içinden süt akan her ota sütlügen diyoruz. sizin bahsettiğinizin latince adı varsa internetten bulmak ve ekmek isterim.

1,5 dönümüne bodur zeytin ve diğer 1,5 dönümüne başka meyveler dikeceğim 3 dönümlük bahçe ise Çanakkale'de Lapseki'de...

qba1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 12:50   #1545
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Evet, haklısınız bahçenin hemen yanındaki bahçeye yeni dikilen zeytin ağaçlarının neredeyse hepsi donmuş. bahçeye 100mt yakın sanırım asırlık bir zeytin ağacı var ve maalesef o da ölmüş. 3 metrelik anıt gibi duruyor kesmemişler. dibinde ufak tefek çırpınışlar var ama onlar ileride büyür mü bilmiyorum. Etrafda çok zeytin bahçesi var çoğu 10 yaş üzeri... Ben almadan önce bahçeyi diken köylü de zeytin dikmememi söyledi. kemiklialanda yakın zamanda dikilen zeytinlerin donduğunu ancak eskiden dikili olanların yaşadığını söyledi. arsa denize 600mt yakın. Eylül ayında ekim yapmak gerçekten çok riskli olabilir, bu sadece benim sabırsızlığımdan kaynaklanıyor... çoğu internet sitesinde bodur zeytinin soğuğa çok dayanıklı olduğunu söylüyor. ayrıca ilk iki yıl ölmezse zeytinin kolay kolay ölmeyeceğini de söylüyorlar... aşağıdaki siteden baktığımda da Çanakkale'nin Eylül ayından sonraki yağış miktarı ve sıcaklık ortalaması cazip gibi.

http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendi...px?m=CANAKKALE

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2011, 13:00   #1546
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Sn.Acakıcı...

İsterseniz bu sene fidan çukurlarını güzelce hazırlayın kapatın...

Forumda fidan dikim çukuru hazırlamak için muhteşem fikirler var...(açılıp havalanması,klino,vemikulit,perlit,enzim,vb...)

Seneye dikim zamanına kadar iyice araştırın belki fikrinizi değiştirip başka birşey dikersiniz..

Üstadlar çukurların bir yıl önceden hazırlanmasının iyi olacağını söylüyor...saygılarımla

Eski 24-05-2011, 15:50   #1547
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Doğu Batı yönünde 2mt. Güney Kuzey yönünde 3,5mt sabit boş yol kalıyor. sizce bu ölçülere göre traktör girer mi? ve traktör mutlaka şart mıdır? ...
Kemiklialan/Lapseki yöresini oldukça iyi bilirim..
Dediğiniz aralıklara bahçe traktörleri rahatlıkla girer..
Özellikle UMURBEY'de belden kırma Goldoni bahçe traktörleri ve benzerleri bahsettiğiniz aralıklardaki meyvelikleri sürmek için idealdir..
Umurbey'de çok bunlar..Kemiklialan'dada mutlaka vardır.
Bunlara sürdürebilirsiniz ve ardından çapa yaptırabilirsiniz.

Traktör olmadan fidanlığı insan gücü ile karıştırmak çok pahalı olur.

Aldığınız bahçe sanırım Kemiklialan'ın Umurbey istikametinde,köy çıkışındaki düzlüklerde..
Buralarda taban suyu yüksektir..(yüklediğiniz fotoda kavakların olması bunu çağrıştırıyor)...aşırı rüzgara açıktır,özellikle poyraz ve karayele..zeytine gelmeyebilir..don riskide fazla olabilir..
Yöreyi iyice incelemeniz ve köylülerin tecrübelerinden yararlansanız isabetli olur..

Eski 24-05-2011, 17:06   #1548
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Evet, bahçe tam söylediğiniz yerde muhtemelen tam olarak hangi bahçe olduğunu da tahmin ediyorsunuzdur mezarlığın üstünde kalıyor eski ve yeni yolun ortasında köye doğru en yakın ev 100mt uzaklıkta... son yıllarda dikilen zeytinlerin çoğu donmuş. eski ve yaşlı zeytinler duruyor. bu durumda bile ben inatla zeytin dikmekte ısrar edersem; Eylül'de mi? Şubat'ta mı? veya başka bir ayda mı? dikmemi tavsiye edersiniz?

Eski 24-05-2011, 18:13   #1549
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

''Son yıllarda dikilen zeytinlerin çoğu donmuş'' diyorsunuz..
Bunun iki nedeni olabilir..
Birincisi,geçen yıl Çanakkale yöresinde -7'den fazla soğuklar yaşandi..
İkincisi ise,özellikle bu yıl çok sık ve aşırı yağışlar oldu..Drenaj sorunu olan veya derin patlatma yapılmadan dikilen zeytinliklerde su birikmesinden olabilir..

İnatla zeytin ekmektense,çevredeki dikili zeytinliklerin sahipleriyle diyalog kurup onların yaptıkları hataları öğrenseniz daha iyi olur..Burnunun doğrultusuna gitmektense,insanları uzun uzun dinlemek,araştırmak,danışmak çok daha doğrudur.

Çevrenizde canlı tecrübe sahipleri varken,sizin ısrarla pahalı bir tecrübe denemesine girmeniz yanlış..

Yeriniz ideal bir zeytinlik için uygunsa dikim için şubat ayı uygundur bence..

Eski 24-05-2011, 22:01   #1550
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
balıkesir burhaniyede 20 ila 30 bin arası zeytinlik arıyorum,hem yatırım için hemde az para ile uğraşıcak bir hobim olsun istiyorum,sizce burhaniye merkezde bu fiyat aralığında zeytinlik bulma ihtimalim var mı?sahibindendeki ilanlara baktım millet uçmuş,elinde satmaya niyetli zeytinlik olan arkadaşlar varsa almaya talibim,herkese iyi günler.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 22:26   #1551
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

http://www.emlak.net/index.php?actio...liste=1&sira=4

Eski 24-05-2011, 22:29   #1552
Ağaç Dostu

Alıntı:
... çoğu internet sitesinde bodur zeytinin soğuğa çok dayanıklı olduğunu söylüyor. ayrıca ilk iki yıl ölmezse zeytinin kolay kolay ölmeyeceğini de söylüyorlar...
Sn. AÇakıcı,

bodur zeytinin soğuğa dayanıklığına pek güvenmeyin. Sizin yöre için böyle bir tecrübe yok.

Deneme için 5, 10 bodur zeytin dikebilirsiniz.

Zeytin büyüdükten sonra soğuğa dayanıklı _7 C ye kadar_ olur. Ama unutmayın soğuk vuran ağaçtan ölmez ama pek meyve de alamazsınız.

Sn. pria' nın söyledikleri çok doğru, soğuk ve taban suyu sorun yaratır.

Eski 24-05-2011, 23:31   #1553
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Doğduğum köyden ilçe merkezine giderken tanık olduğum,çok üzüldüğüm bir konu vardı..Şöyle:

Çeltik ekilen,taban suyu yüksek bir ovadan geçen bir asfalt yol kenarında sonradan doktor olduğunu öğrendiğim bir zat 4-5 dekar bir yer almış..
İçine dublex bir ev yapmış..anlaşılan doğaya düşkün,meraklı biri..
3-4 dekar bahçesine 5-10 elma,armut,kiraz,ceviz gibi fidanlar dikmiş..ama asıl ağırlığı zeytine vermiş..50 kadarda zeytin ekmiş..
İlk ektiği günden beri minübüsle ilçe merkezine giderken ''keşke o taban araziye hiç zeytin ekmeseydi,yazık emeğine'' diye düşündüm..
Martta ektiği zeytinler ilk yıl bayağı bir gürbüz geliştiler..
Ama ertesi yıl ovayı su basınca ****** fidanlar bozulmaya başladı..
Ertesi yıl kuruyan fidanların yerine yenilerini dikti..
Daha ertesi yıl yine taban suyu ve birikinti sular tahrip etti fidanları..

Yine birgün ilçe merkezine giderken oradan geçerken yanımdaki zata konuyu açtım..
''Ya..yazık şu adamın emeğine..burada zeytin mi olur'' falan deyince yanımdaki kişi o fidanların sahibinin yakını olduğunu söyledi..Doktor olduğunu öğrendim..
''Lütfen söyleyin doktor beye..orada zeytin taban suyu ve su taşkını yüzünden olmaz'' dedim..
Ertesi yıl geçerken baktım..Zeytin fidanlarını söküp,daha suya dayanıklı armut,ceviz gibi meyveler ekmiş..
Ama..Zeytin hevesi sönmemiş..O yerin hemen karşısında yamaçta,poyraza kapalı bir yerden 4-5 dekar bir tarla almış..
Bu seferde orayı zeytin fidanıyla doldurdu..
İki yıl geçti..fidanlar büyüyordu..

Ama benimde söylemeyi unuttuğum,daha doğrusu hesapta olmayan bir husus vardı..
Fidanlık denizden 15 kilometre falan uzaktı ve karasal iklimde sayılırdı..
Geçen yıl Çanakkale'de hiç hesapta olmayan ve yıllardan beri hiç olmayan bir don olayı oldu..
Bizim köyde eksi 5-6 soğuklar oldu..daha içerlerde herhalde eksi 9-10'lar olduki bizim doktorun zeytinlerini bu seferde don kavurdu..

İşte böyle bir kötü maceraya tanık oldum..
Tabi..üzüntü verici şeyler bunlar..
Doktor Bey mutlaka İlçe Tarım'daki teknisyen ve mühendislerede danışmıştır belki..
Ama..geçen yıl İlçe Tarım'ın önündeki 20-30 kadar 8-10 yaşındaki güzelim zeytinler de şiddetli dondan kavruldu..tek yaprak kalmadı üstlerinde..
Don olayı olmaz yıllarca..ama..bir yıl kuvvetli don olayı bitiriverir tüm emeğinizi..

....
Bu olayı şunun için anlattım..
Meraklı olabilirsiniz,doğayı çok sevebilirsiniz..ama doğru ve tam bilgiyle yapmadığınız zaman fidancılık işlerinin sonu hüsranla bitebilir..
Ve..çok pahalıya malolan bir tecrübe sahibi oluverirsiniz..
Bu yüzden doğayla inatlaşmamalı..
Yıllara göre extrem iklim değerlerini de çok iyi araştırmak gerek..

Eski 24-05-2011, 23:48   #1554
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın çakıcı o ilanların hepsini hatmettim neredeyse ama burhaniyeyi bildiğim için o arazilerin yerinide biliyorum,ordakilerin tamamı neredeyse dağ başı,ben şöyle yola cepheli merkezi bir yerde arıyorum zannedersem bu fiyat aralığında bulamayacağım,ilginize çok teşekkür ederim.
Sayın prla söylediklerinizde çok haklısınız,ben kendi adıma konuşursam 20 yıldır burhaniyey gidip geldiğim için aşağı yukarı zeytinin nasıl ve nerede yetişeceği hakkında az çok bilgim var zaten benim amacım büyük ağaçların olduğu eski bir yer bulmak,öyle sıfırdan başlamak gibi bir niyetim yok,şöyle 20 bin civarı vakit geçireceğim heyecan yaşayacağım bir yer arıyorum,umarım kısmetimize bir yer çıkar.Maalesef emlakçılar işin içine girince fiyatlar çok yükselmiş.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 00:30   #1555
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Sayın Lilium,

Bir belgeselde arıların bal peteklerinin bir alanı bölmede en mantıklı yöntem olduğunu söylüyordu. Ben de "bahçeyi arı peteği gibi altıgenlere bölebilir ve her altıgenin tam ortasına bir ağaç daha dikerim, böylece eşkenar üçgenleri en iyi şekilde bahçeye dağıtmış olurum" diye düşündüm ve bu şekil çıktı. aslında çok daha karmaşık bir şekil bekliyordum ama çok doğru düzgün bir şekil çıktı. bakınca ne üçgenlere, ne de altıgene benzemiyor. tamamen baklava dilimlerine benziyor. ama çıkış noktası arıların bal peteğiydi...

Tabi bu durumda;
4mt bir köşeye ulaşmak için ilk sırayı 7mt de bir ağaç dikmeniz gerekiyor.
- Peki 7mt'yi nasıl hesaplarız?
- Bizim arsamıza bu şekilde 5x5 aralıklarla ağaç dikersek; kaç ağaç dikebiliriz?
gibi sorular akla gelebilir.
veya
- 4x4 değil de 8x10 gibi biraz yamuk baklava dilimleri oluştursak ne kadar ağaç dikeriz ve nasıl dikmeliyiz?

aşağıdaki excel dosyasında bunları hesaplayan bir çizelge yaptım.
yanlışlıkla formuller değişmesin diye de formullü hücrelere şifre verdim.
şifre agaclar.net
umarım işimize yarar.

https://rapidshare.com/files/3420051861/Petek.zip

Arkadaşlar,

Sanırım bahçenin yarısını tamamen zeytin yapmaktansa hepsini karışık farklı farklı meyve ağaçları ile doldurup, 300 veya 600mt2 de sera yaparsam hobi için yeterli olacaktır. Çanakkale çok rüzgarlı etrafımda hiçkimsenin serası yok sanırım bu sera yapma hayalinden de mahrum kalacağım.
hayırlısı olsun bakalım )

Düzenleyen AÇakıcı : 25-05-2011 saat 10:16
Eski 25-05-2011, 16:33   #1556
Ağaçsever

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smurat45 Mesajı Göster
Merhabalar;
yaklaşık 1 yıl önce çelikten fidan olarak ayvalık ve trilye zeytini dikerek 7 dönüm zeytinlik tesis ettik.Ancak bu bölgede yaygın kanı(manisa çevresi) çelikten fidanların iyi gelişemediği ve diğer deliceden aşılı olan fidanlara göre çok zor büyüdüğü.
Bu şekilde çelikten dikilan fidanlarla deliceden olan fidanlar arasında büyüme farkı varmıdır.**** çelikten fidanlar daha geç mi verime yatar?
Konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz
Saygılarımla
İyi günler;

Konu hakkında bilgi sahibi olan **** yönlendirebilek değerli üyelerimizden yardım bekliyorum

Saygılarımla..

smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 18:10   #1557
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
[QUOTE=smurat45;810231]İyi günler;

QUOTE]

Sn.Smurat45,

Duyumları tecrübe edenlerle yüz yüze görüşünüz. Her söylenen doğrudur diye bir kural yok.

Bana göre;
1-Delice çeliğe nazaran hastalıklara karşı dayanıklı olabilir.
2-Büyüme hızında fark gözlemlemedim.
3-Verime yatma çeşit ve bakımla alakalı.
4-Trilye daha erken ürün veriyor.
5- Mevcut durumun keyfini sürün

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 11:01   #1558
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smurat45 Mesajı Göster
İyi günler;

Konu hakkında bilgi sahibi olan **** yönlendirebilek değerli üyelerimizden yardım bekliyorum

Saygılarımla..
Sn. smurat45,

zeytin için delice anacı kullanılmasının asıl sebebi, zeytinin kuraklığa dayanıklılığı içindir.

Ayrıca tüp fidana göre daha iyi kök yapar.

Verim ise Sn. zeytincinin dediği gibi bakımla ilgilidir.

Eski 26-05-2011, 22:57   #1559
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Tabi bu durumda;
4mt bir köşeye ulaşmak için ilk sırayı 7mt de bir ağaç dikmeniz gerekiyor.
- Peki 7mt'yi nasıl hesaplarız?
- Bizim arsamıza bu şekilde 5x5 aralıklarla ağaç dikersek; kaç ağaç dikebiliriz?
gibi sorular akla gelebilir.
veya
- 4x4 değil de 8x10 gibi biraz yamuk baklava dilimleri oluştursak ne kadar ağaç dikeriz ve nasıl dikmeliyiz?

aşağıdaki excel dosyasında bunları hesaplayan bir çizelge yaptım.
yanlışlıkla formuller değişmesin diye de formullü hücrelere şifre verdim.
şifre agaclar.net
umarım işimize yarar.

https://rapidshare.com/files/3420051861/Petek.zip
Kaç metreye dikecekseniz önce o baklava dilimini oluşturmanız lazım ara metreleri de zaten kendiliğinden ortaya çıkar.

Bu ekim şeklinde önceden kaç ağaç dikeçeğinizi hesaplamak oldukça zor arazi krokisi üzerinde yapacağınız çizim ile kaç ağaç ekeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

8x10 uygun olmaz gerekte yok yerden kaybedersin.

Dosyayı ben açamadım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 23:14   #1560
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

.zip dosyası içerisinde excel ( .xls ) dosyası var. excel 2010 ile oluşturdum excel 97-2003 formatında kaydettim. yani microsoft office yüklü bir bilgisayarda açılıyor ve çalışıyor olmalı. içerisinde kolay bir hesaplama yöntemi var. dikdörtgen ve kare şekilli arazileri kolayca hesaplayabilirsiniz. geri kalanını da tahmin edersiniz. )

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024