agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2008, 19:54   #661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Bende edremite oturuyorum. Hangi okula gideceksin, inşallah seninle tanışma fırsatı bulurum. Görüşmek üzere....

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 05:47   #662
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Bende edremite oturuyorum. Hangi okula gideceksin, inşallah seninle tanışma fırsatı bulurum. Görüşmek üzere....
2 eylün akşam saat 6 da kısmetse biniyorum çarşamba öğleden sonra ordayım Allah izin verirse.bende edremite geliyorum edremit zeytin enstitüsünde okuyacağım kısmet olursa.görüşürüz her zaman neden olmasın.hatta bana yurt konusunda felanda yardımcı olursan sevinirim akçayda yurt buldum bir tane ama daha görüşmedim.tel nonu msn den atarsan **** msn de bi görüşebilirsek daha iyi olur özcan kardeş.iyi günler...

TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 07:48   #663
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
okulun hayırlı olsun. güzel osmaniyemize faydalı olursun inşallah.insanları bilgilendirirsin resimleri foruma yollama imkanın olursa bizde bakarız. diğer arkadaşlarda.yolun açık olsun.

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 11:35   #664
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. hatipali74 ,
Sulak yeriniz için domat zeytinini önerebilirim , bizim bölgede pazarlama konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Fakat çevrenizde zeytin ticareti yapanlar ile pazarlama konusunda araştırma yapmanızın daha uygun olacağı ve buna göre karar vermenizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Fidan olarak delice üzerine aşılı olarak fidan bulabilirsiniz , 2 yaşında fidan dikmeniz arazi şartlarına uyum sağlama yönünden daha iyi olacaktır. Domat cinsi zeytin fidanı dikim aralığı olarak 6,5 m. x 6,5 m. - 7 m. x 7 m. veya kuzey-güney yönünde 7 m. x doğu-batı yönünde 6,5 m. (Ben öyle yaptım.) yapabilirsiniz , ağaç gelişimi iyi olduğundan daha dar fidan aralığı kullanmayın. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 13:02   #665
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeytunsever Mesajı Göster
okulun hayırlı olsun. güzel osmaniyemize faydalı olursun inşallah.insanları bilgilendirirsin resimleri foruma yollama imkanın olursa bizde bakarız. diğer arkadaşlarda.yolun açık olsun.

teşekkür ederim zeytunsever dediğiniz konularda şüpheniz olmasın elimden geleni yapmaya çalışıcam iyi günlerr...

TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 14:16   #666
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. hatipali74 ,
Sulak yeriniz için domat zeytinini önerebilirim , bizim bölgede pazarlama konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Fakat çevrenizde zeytin ticareti yapanlar ile pazarlama konusunda araştırma yapmanızın daha uygun olacağı ve buna göre karar vermenizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Fidan olarak delice üzerine aşılı olarak fidan bulabilirsiniz , 2 yaşında fidan dikmeniz arazi şartlarına uyum sağlama yönünden daha iyi olacaktır. Domat cinsi zeytin fidanı dikim aralığı olarak 6,5 m. x 6,5 m. - 7 m. x 7 m. veya kuzey-güney yönünde 7 m. x doğu-batı yönünde 6,5 m. (Ben öyle yaptım.) yapabilirsiniz , ağaç gelişimi iyi olduğundan daha dar fidan aralığı kullanmayın. Selamlar . .
Teşekkür ederim Sayın syıldıran. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim. Sizce zeytin ağaçlarınının gelişmesini beklerken aralarında bodur meyvecilik veya kekik yetiştirilebilir mi?Selamlar...

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 15:06   #667
Yeni Üye

thebe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Merhaba;
Edremit Biller Köyü üst tarafından aldığım arazime Ocak ayında dikmiş olduğum 600 adet Ayvalik yağlık fidanlarım neredeyse 150 cm e ulaştı ve hepsi çok neşeliler. Bu arada Thebe OLIVE PARK konsepti adı altında projeme dahil ettiğim arkadaşlarımın sayısı 4'e, arazilerimizin miktarı 80 dönüme çıktı. Bu yıl, kış ayında 2 arkadaşımın daha arazisine zeytin dikimi yapacağız. Diğer taraftan bizler Ankara'da ikamet ettiğimizden, aileden biri Edremit'e taşınarak arazilere ve zeytinlere bakmaya başladı. Bir adet 4x4 arazi pick-up aldık, önümüzdeki ilkbaharda bir de 4x4 traktör almayı planlıyoruz.
Geçen yıl yola çıktığım "Zeytin Çiftliği-Thebe OLIVE PARK" hayalimde tam gaz yola devam ediyorum. Ağustos ayında yıldönümü kutlaması yaptım, ve 1 yıl içinde geldiğimiz noktayı konuştuk. Hatta bu hafta içinde, daha önceden zeytinlik içine ekmiş olduğum börülcelerin kurusunu satarak para bile kazandım. Bu kış ve baharda daha bilinçli sebze dikimi yaparak zeytinlerim büyüyene kadar maddi destek sağlamaya çalışacağım.
İnanç, sevgi, projelendirme, organizasyon, çalışma sonucunda daha çok arkadaşımın benimkinden daha iyi gelişmelere imza atarak tüketici konumundan üretici konumuna geçecekleri inancındayım. Bu inançla yola devam ederken sevindirici gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.
Bu işe başlarken ihtiyacım olan bilgilerin büyük kısmını bu forumdan aldığımı da bildirmek isterim.
Foruma ve bana katkıda bulunan tüm üyelere saygı ve teşekkürlerimi sunarım.
Dr.Behlül BAYDAR

thebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 20:21   #668
Yeni Üye

thebe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2007
İlginize teşekkürler.
"Thebe OLIVE PARK" bir konsept olma yolunda, daha çok birlikten güç doğar düşüncesi ile yola çıkılmış bir oluşum. Kurumsallaşma, temelinde yatıyor. İleride bizler olmasak da çocuklarımızın arazilerini satmak zorunda kalmayacakları ve onların adına zeytinlikleri ve ek oluşumları işletmeye yönelik bir sistem oluşturmak amacımız. Bu işler yürürken, sistemimiz içi hizmet sunumu ve alımı daha kolay ve ucuz olacak. Ayrıca doğaya saygı, zarar vermemek yanında, yapılacak olan binaların ve oluşumların tamamen doğal ve doğal örtüye uygun olması amaçlandı.
Sizlere zaman zaman sistem ve gelişimler hakkında bilgi vermek istiyorum.
İlginize teşekkürler.
Saygı ile.
Dr.Behlül BAYDAR

thebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 09:47   #669
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Bu ağaçlar Yatağan Termik santrali için maden çıkarma sırasında kesilecekken Uşaklı bir iş adamı(Nejat Kabaklarlı) tarafından satın alınarak bu şekilde yeniden yaşaması sağlandı.Bir yıllık yoğun bir uğraşı sonunda ağaçların yaşadıklarını görmek müthiş bir duygu.

Önümüzdeki günlerde o ağaçlarla ilgili fotograflar ve yazılar ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

trilye beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 00:06   #670
Ağaç Dostu

İnternette bulduğum fotoğrafları paylaşmak istiyorum. ispanya bazı konulara önem vermiş
1. zeytinleri sıra sıra dikmişler
2. ağacı çok yükseltmemek
3. doğru sürüm ve tesviyeye almak
4. doğru kesim yapmak ağaca
5. ağaçları çok sık dikmemişler

Eklenen Resimler

Eski 03-09-2008, 00:09   #671
Ağaç Dostu

Fotoğrafların devamı...

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.
Eski 04-09-2008, 08:38   #672
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Sene başındaki İspanya gezim sırasında zeytinlikleri inceleme fırsatı bulmuştum. Kaldığım süre boyunca araç kiralamış olduğumdan 1.200 km yol yaptım ve çok farklı yerlerdeki zeytinlikleri gördüm. Hemen hepsi hizalı ve çok sık dikim idi. Sn. Özcan2007'ye her konuda katılıyorum fakat son madde yani çok sık dikim konusu hariç... Çoğunlukla profesyonel çiftlikler vardı, çok büyük alanlar ve uçsuz bucaksız zeytinlikler... Özellikle Granada - Cordoba (e-427) yolundaki zeytinlikler inanılmazdı. Çok sık dikim uygulanmış, 3x3 gibiydi... Sn. Özcan2007'nin dediği gibi doğru tesviyeye önem vermişler. Fotoğraflardaki gibi her boşluğu değerlendirmişler. Zeytin işleyen fabrikaları gördüğüm kadarı ile bizdekinden üstün değildi aslında. Bizde 5x5, 7x7 olmalı diyorlar ama bu çok sık dikim nasıl oluyor onu da tam anlamış değilim. Çiftçiler ile konuşma fırsatı bulamadım çünkü bırakın çiftçisini ispanyolların şehirlisi bile gram ingilizce bilmiyor. Ne yazık ki kayda değer fotoğrafım yok ama gördüklerim yukarıdaki fotoğraflardan çok farklı değildi.

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 13:50   #673
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. hatipali74 ,
Eğer hatalıysam forum yöneticimiz düzeltsin , bildiğim kadarıyla sulak alanlarda diktiğiniz zeytin fidanı bahçelerinde fidanlar büyüyünceye kadar , kök gelişimini engellememek için taç izdüşümü dışında bodur meyvacılık vb. ara tarımı yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla pamuk vb. bazı bitki türlerinin zeytinde solgunluk denilen Verticilum Dahliae hastalığına ortam hazırladıklarını bir yerde okumuştum , bu konuda da araştırarak yapacağınız ara ziraatine karar vermeniz doğru olacaktır diye düşünüyorum. Kekik tarımı konusunda bilgim yok. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 14:01   #674
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
... Bizde 5x5, 7x7 olmalı diyorlar ama bu çok sık dikim nasıl oluyor onu da tam anlamış değilim. ...
Uzun zaman önce bir belgeselde izlemiştim. Hatırladığım kadarıyla zeytin ağaçlarını enine genişleyecek şekilde budama yapmıyorlar, boyunu yükseltiyorlardı. Zeytin toplama zamanıda özel bir makina (traktöre benzer özel aparatlı bir araç) ile ana gövdeyi titreterek zeytinlerin aşağıya düşmesini sağlıyorlardı. Bu makina aynı zamanda ağacın altına ağ gererek (yelpaze gibi açılan) zeytinlerin toprağa düşmesini önlüyor. Buradanda kamyonlara yükleniyordu.
Zeytin toplamada zeytine insan eli değmiyordu.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 22:17   #675
Ağaç Dostu

Sayın açık-pozisyon sen ispanyol tip bodur zeytinleri görmüş olmalısın. o zeytin türü çok büyümüyor o için sık dikiliyor.
Arbequina irta i18: Yoğun dikime elverişli (1x5m'ye kadar sık dikilebilir). 1,5-2gr meyve ağırlığı vardır. %20-22 yağ verimi, %2'nin altında asit oranı ile kaliteli yağlık bir çeşittir. Dikildikten 2. sene sonra verime yatar, ekonomik verim 4. sene başlar. Adaptasyon yeteneği yüksek bir çeşittir.

Eklenen Resimler

Eski 06-09-2008, 14:58   #676
Yeni Üye

lior's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2007
Herkese merhabalar,

Benim sormak istediğim İtalyan zeytinleri. Bunların bodur ve daha verimli olduklarından başka bilgiye sahip değilim... Ege kıyılarında bu İtalyan zeytinlerinin başarısı ile ilgili bilgi sahibi varsa ve benimle paylaşıra sevinirim...

Herkese kolay gelsin.

lior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 21:21   #677
Ağaç Dostu

Ovacık altın madenine zeytin fidanı
BALIKESİR (İHA) - Ovacık altın madenine Balıkesir'in Havran ilçesinden getirtilen 20 bin zeytin fidanı dikileceği bildirildi.
Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, özel olarak Havran'dan getirtilen 20 bin zeytin fidanının dikimine başlandığını açıkladı. Fidan dikimi ile başlayan rehabilitasyon çalışmalarının bölgeye büyük bir canlılık getireceğini bildiren Öğüt, "Daha önce yaptığımız rehabilitasyon çalışmalarında altın madeni sahasında damlama yöntemi ile suladığımız zeytinliklerden 0,6 dizem zeytin yağı almaya başladık. Her yerde 6-7 kilo zeytinden 1 kilo zeytin yağı alınırken, biz 4,5 kilo zeytinden 1
litre yağ almayı başardık. Son derece güzel ve kaliteli bir yağımız var. Amacımız Ovacık altın madeni sahasına 50 bin zeytin ağacı dikmektir. Zaten insan sağlığına ve çevreye hassasiyetimiz tescillendi, dünyanın en iyi çevre teknolojisine sahip Ovacık altın madeninde altın madenciliği ile tarımsal faaliyetler bir arada yürütülüyor. 2006, 2007, 2008 yıllarında maden sahasında yetiştirilen zeytin ve çam fıstıklarından noter huzurunda ürün aldık" dedi.
Ovacık maden sahasındaki yeni rehabilitasyon alanının E 24 Çanakkale yolu üzerinde işlem görmemiş hafriyatların bulunduğu alan olduğunu dile getiren Öğüt konuşmasına şöyle devam etti:
"Ekim ayında açık ocakta faaliyet tamamlandıktan sonra hafriyatın bir bölümü ile açık ocak dolgu çalışmalarını gerçekleştirdik. Geriye kalan 150 hektarlık alana rehabilitasyon çalışmalarında kullanmak üzere belirli plan ve program dahilinde depoladığımız nebati toprak sererek, bölgeye örnek teşkil edecek zeytincilik ve çam fıstığı faaliyetlerini başlattık. Yeni rehabilitasyon alanında 20 bin, maden genelinde 50 bin zeytin fidanı dikerek bölgenin en büyük zeytinliğini oluşturacağız. Dikilen fidanlar 3
yaşında olduğu için zeytin ve zeytin yağı elde etmeye bu yıl başlayacağız. Tüm rehabilitasyon alanlarımızda olduğu gibi bu bölgede de tarımda su tasarrufuna örnek olacak damlama sulama sistemini kullanacağız. Koza Altın İşletmeleri A.Ş. olarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı çevre korumayla birleştirerek, sürdürülebilir madenciliğin dünyadaki en iyi örneğini sergiliyoruz. Çalıştığımız iki buçuk yıl içerisinde ödediği SSK işçi, işveren payları, devlet hakkı ve muhtasarlar ile birlikte 60 milyon YTL'yi bulan
vergi ödedik. Devlete ve millete olan inanç ve bağlılıkla ülkemizin kalkınması, insanımızın refah ve mutluluğu için çalışıyoruz. Bunun için maden kapandıktan sonra bölge halkına da iş imkanı sağlamak içinde önemli bir bütçe ayırdık. Bu nedenle hem rehabilite hem de mesire alanlarında tesisler oluşturarak, kimse işsiz aşsız kalmasın istiyoruz. Bölge turizm ve tarım ekonomisi ile daha da canlansın istiyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre Gününde, her yerden zeytin ağaçlarının fışkırdığı bir Ovacık görmek isteyenleri
piknik yapmaya bekliyoruz. Maden sahasına bugüne kadar zeytin, fıstık çamı, limon servisi, akasya, leylandi ve meyve ağaçlarından oluşan 8 binin üzerinde ağacı dikildi."
Liberal Demokrat Parti Edremit İlçe Başkanı Levent Mercan da maden sahasında oluşturulan zeytinliği inceledi. Mercan, "'Siyanür sebebiyle insanlar ölecek' diyerek halkı korkutanları, maden sahasında piknik yapmaya davet ediyorum. Böylesine bilinçli madencilik anlayışının hakim olduğu tesis, bence körfez halkı tarafından desteklenmelidir. Siyanür havuzundan su içen kuş, ördek ölmüyorsa, zeytinler ürün veriyorsa, tabiat ben yaşıyorum diyorsa, soruyorum, neden ses ve bilgi kirliği yapılıyor" şeklinde konuştu

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2008, 22:24   #678
Ağaç Dostu

Zeytin Sineği
Ergin; 4-6 mm. boyunda, parlak kahve ve bal renklidir. Baş ve antenler sarı, göğüs üzerinde 3 adet açık kahve renginde bantlar vardır. Dişilerde karın daha geniş yapılı olup sonunda yumurta koyma iğnesi bulunur. Yumurta 0.7-0.9 mm. boyunda, mat beyaz renkli ve mekik şeklindedir.

Larva; ayaksız ve şeffaf beyaz renklidir. Baş ince, vücudu geriye doğru kalınlaşır, konik silindirik görünüştedir. Olgun halde 6-8,5 mm boyunda, 1.3-1.9 mm enindedir. Pupa; boyu 3.8-5 mm. eni 1.7-2 mm. kahve renkli ve fıçı şeklindedir.

Zeytin sineği çoğunlukla kışı toprağın 2-5 cm derinliğinde pupa halinde geçirir. Erginler hazirandan itibaren topraktan çıkmağa başlar ve yumurta koyma olgunluğuna gelmek için bir süre civardaki tatlı maddelerle beslenirler. Meyvelerin yumurta konulmaya elverişli hale gelmeye başladığı 20 hazirandan sonra meyvelerde ilk yumurtalar görülür. Yumurta meyvenin 0.5-1 mm derinliğine bırakılır. Bir dişi 200-250 yumurta koyabilir. Yazın kuluçka süresi 18 Cde 2 gündür. Bu süre sonbaharda 6-10 güne kadar uzar. Yumurtadan çıkan larva meyve etinde galeriler açarak beslenir. 1,2,3, larva dönemlerini tamamlayarak olgun larva haline gelir. Larva gelişme süresi 15-16 gündür. Olgun larva meyvenin yüzeyine gelir, meyve zarını kemirerek inceltir ve 2-3 mm geri çekilerek pupa olur. Pupa mevsim basında meyve içinde, zarar periyodu sonunda toprakta veya ağaç üzerinde oluşur. Pupa süresi iklimle ilgili olarak 4-12 günden birkaç aya kadar devam edebilir. Egede 4-5; Marmarada 3-4, Güney Anadoluda 2-5, Karadeniz Bölgesinde 3-4 nesil vermektedir. Bir neslin gelişme süresi 30-40 gün kadardır.

ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Zeytin sineği larva döneminde ve meyve etinde zararlı olarak bulunur. Larva gelişme süresinde çekirdek etrafında galeriler açarak beslenir. Böylece meyvelerin çürüyerek dökülmesine, zeytin yağı miktarının azalmasına kısmende yağda asit çoğalmasına neden olur. Bilhassa sofralık zeytinlerde zararı daha önem taşımaktadır.

Zarar oranı normal yıllarda % 15-30, salgın yıllarda % 60a kadar ulaşmaktadır. Yılda % 30 kadar ürün kaybına sebep olduğu tahmin edilmektedir.

Akdeniz ülkelerinden Arjantine kadar yayılmış durumdadır. Ülkemizde Ege, Marmara, Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesi zeytinliklerinde de yaygındır.

KONUKÇULARI

Başta gelen konukçusu kültür zeytini adı verilen Oleae europaea L.dir. Yabani zeytin (Oleae oleaster L.) ve Akça kesme (Phyilyrea sp.) dede zararlı olmaktadır.

DOĞAL DÜŞMANLARI VE ETKİNLİKLERİ

Ülkemizde zeytin sineğinin çeşitli doğal düşmanları saptanmıştır. Ancak bunlar zararlıyı kontrol altına alacak yoğunlukta olmadığından herhangi bir uygulama yapılmamaktadır.

MÜCADELESİ

1. Kültürel Önlemler

Pupaların imhası bakımından kış aylarında toprağın derince sürülmesi zarar periyodu boyunca 3-4 günde bir kurtlu zeytinlerin toplanarak zeytinlikten uzaklaştırılması öğütlenmektedir.

2. Kimyasal Mücadele

a. İlaçlama Zamanının Tesbiti

Ergin çıkış zamanları iklim, toprak karakteri, çeşit v.b. etkenlere bağlı olarak değişmeler göstermektedir. Bölge farklılıkları dikkate alınarak sürvey yönetiminde belirtildiği şekilde ve meyvelerin yumurta koyma olgunluğuna geldiği dönemde vuruk sayımları yapılarak yeterli vuruk saptandığında ilaçlamaya geçilir. Ergin artışlarının tesbitinde içinde % 2 oranında diamonyum fosfat mahlülü bulunan Mc.Phail tuzakları kullanılır. Ancak eylül ayı ortalarından itibaren Mc.Phail tuzaklarının yanısıra sarı yapışkan vertikal tuzakların da devreye sokulması gereklidir.

b. Kullanılacak ilaçlar ve Dozları

Kaplama ilaçlamada

Etkili Madde ve Oranı Formülasyonu DOZU(100 lt suya)
Methidation 400 g/l EC C 100 ml
Eenthion 500 g/l EC C 100 ml
Dimethoate 400 g/1 EC C 100 ml
Phoshamidon 500 g/l EC C 100 ml
Monocrotophos 400 g/l EC C 100 ml
Trichlorphon 800 g/l EC C 125 ml
Ethoate - methyl 400 g/l EC C 150 ml
Triazophos 400 g/l EC C 150 ml
Formathion 330 g/l EC C 150 ml
Delthamethrin 25 g/l EC C 25 ml
Beta cyfulthrin 25 g/l EC C 30 ml

Zehirli yem kısmi ilaçlamada

Etkili Madde ve Oranı Formülasyonu DOZU(100 lt suya)
Malathion % 25 + WP 4.5 Kg
Protein hidrolizat % 85 WP 4 Kg
Fenthion % 50 + EC C 500 ml
Protein Hidrolizat % 85 EC 1 lt
Dimethoate % 40+ EC 750 ml
Protein Hidrolizat % 85 EC 4 lt
Malathion % 95+ ULV 200 ml
Protein Hidrolizat % 85 EC 800 ml
Phosphamidon % 96+% 4 + SCW 300 ml
Protein Hidrolizat % 85 EC 1700 ml
Deltamethrin % l .5 + ULV 300 ml
Protein Hidrolizat % 85 EC 700 ml
Deltamethrin % 0.5 + ULV 1 lt
Protein Hidrolizat % 85 EC 1 lt

c. Kullanılacak Alet ve Makinalar

Kaplama metodunda yüksek basınçlı motorlu pülverizatörler en uygun ilaçlama aleti olup, sıfır No. meme kullanılır.

Zehirli yem kısmi ilaçlamada düşük basınçlı ve içinde karıştırıcısı bulunan sırt pülverizatörleri kullanılmalı, 2-3 No. meme ile mahsulün iri damlalar halinde yaprak ve meyvelerde tutunması sağlanmalıdır.

ULV Bait - spray tekniğine göre havadan yapılacak ilaçlamalar da TC.ZHO tescili işaretli, 500 lt. depo kapasiteli paper - pawne 235 TC - ZUY tescil işaretli 1500 lt. depo kapasiteli Thrushocmmander 600 gibi ULV tekniğine göre ilaçlama yapılabilecek şeklide özel olarak hazırlanmış uçaklar kullanılır.

d. ilaçlama Tekniği

Kaplama metodunun amacı meyve içindeki genç larvaların öldürülmesini hedef almaktadır. Bunun için ağaçlar içten dışa, dıştan içe olmak üzere tam bir kaplama sağlanmalı, bilhassa meyvelerin ıslanmasına dikkat edilmelidir. Zehirli yem kısmi ilaçlama metodunda ise amaç erginleri belirli bir doğu yönlerinde l m2 lik alana 150 - 200 cc. gelecek şekilde atılır. Bu yöntemin etkili olması için, dış bulaşmaların olmayacağı bir zeytinlik seçilmeli ve ilaçlamalar her 10 günde bir tekrarlanarak hasada 20 gün kalıncaya kadar devam edilmelidir, kurak ve yağışsız denemelerde ilaçlama aralığı ergin ve vuruk segmelerine dayanılarak uzatılabilir.

ULV Bait - Spray metodunda da erginlerin öldürülmesi esastır. Bu amaçla uçakla kaplama ilaçlama uygulanır. Yağ temin başarı oranını artırmada üzerinde hassasiyetle durulması gereken hususlar aşağıda verilmiştir.

Tuzaklara giren ergin sayımlarını muntazam aralıklarla ( 3-4 gün) yaparak ilaçlama zamanını iyi tesbit etmek.

Uçak firması ile gerekli anlaşmayı önceden yapmak ve ilaçlamaya karar verilince hemen başlamak.

İlaç ve cezbedici 4 ilaçlamaya yetecek miktarda önceden elde hazır bulundurmak.

Kalibrasyonun ilaçlamaya yakın günlerde ve tatbikata yapılacak ilaç cezbedici karışım ile yapılmasını sağlamak.

Uçağın hız gösterge saati ile ilaçlama süratini yerden kontrol etmek.

Mayi ilaç püskürtme sistemim yerde ve havada kontrol etmek.

Uçağın pülverizasyon basıncı kontrol edilerek değişik basınçlarda (P.S.İ.) meme vedi ortalamaları alınarak uygun meme verdisini veren basıncı saptamak.

Kullanılmayan meme yerlerini damlatma yapmayacak şekilde köretmek.

İlaçlama şiddeti, zerre dağıtımı ve birim yüzeye düşen damla adedini solventlere hassas kromemote kağıtları kullanılarak saptamak.

İlaçlama mahsulününün süzülerek uçak deposuna konulmasını sağlamak.

Kalibrasyonda saptanan değerlerin ilaçlama anında değişmemesi, verilerdeki küçük değişikliklerin ilaçlama normunda büyük farklılıklar doğuracağını pilota bildirmek.

İlaçlama sırasında meydan pilot ve firmacı tarafından iyi bir anlaşma sağlayarak ilaçlanmamış saha bırakılmamasını sağlamak gibi hususlara dikkat edilmelidir.

UYGULAMANIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Değerlendirmeler önerilen kaplama, zehirli yem kısmi ilaçlama ve ULV Bait-spray metodları ile ayrı ayrı yapılır. Kaplama metodunda uygulamanın değerlendirilmesi amacı ile ilaçlamadan 20 gün sonra ilaçlı ve kontrol zeytinliklerden ve değişik ağaçlardan 100- 120 adet yeni vuruklu meyve toplanır. Bunlar binoküler altında açılarak 1.2. dönem larvaların ölü, canlı toplamları 25 adet oluncaya kadar sayıma tabi tutulur. Aynı sayım kontrolda da uygulanır. Elde edilen yüzde canlı larva oranlarına göre değerlendirme yapılır.

Zehirli yem kısmi ilaçlama metodunu yerden uygulamanın değerlendirilmesi için programa alınan zeytinlik değişik karakter gösteren 4-5 üniteye ayrılır. Her ünitenin merkezinde o üniteyi temsil edebilecek 5-10 ağaç sayım için işaretlenir. Bu ağaçların her birinin dört yönünden 50şer, toplam 200 meyve temiz ve vuruklu (tahribatlı) olarak sayılır ve vuruk adedi saptanır. Bu şekilde hareket edilerek birinci ilaçlamadan bir gün önce sayım, son ilaçlamadan 10 gün sonra ilaçlama sonrası sayım olmak üzere 2 sayım yapılır. Aynı sayım kontrol zeytinliğinde de yapılır. Elde edilen vuruk adetleri arasındaki farka Abbot formülü uygulanarak etki oranı bulunur.
Alıntıdır.http://www.gidacilar.net/zeytin-sinegi-t306.html

Düzenleyen Özcan2007 : 14-09-2008 saat 13:14
Eski 17-09-2008, 23:20   #679
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Herkese selamlar,
Girne'de 4 dönüm arsa içerisine dağınık durumda 46 adet zeytin ağacım var. Ev ve sera yapmak için ağaçlardan 25 adetini diğer 21 ağacın yanına taşımayı düşünüyorum(toplam 1000-1200 m2 içerisine). Civar parsellerden önümüzdeki bir yıl içinde kesilecek 15-20 civarında ağacı da kesilmekten kurtarıp boşalttığım yerlere almayı düşünüyorum. Zeytinlerin tahmini yaşı 10-15 dir. Taşınmayacak olan ağaçlardan ikisinde meyve var diğerlerinde hiç meyve yok. Konu hakkında fazla bilgim yok fakat fikir aldığım birkaç kişi hasattan sonra tüm ağaçların yaprak kalmayacak şekilde budanıp 1 ay sonra da taşınabileceklerini söyledi. Bu konuda tecrubeli arkadaşların bilgilendirmesini rica ediyorum. Kıbrısta zeytin katliamı iyice aldı yürüdü. Dönümlerce zeytini kesip çölleştirdikleri arsalara villalar yapıyorlar ve bahçelerinde ağaç bile olmuyor. Devlet bu konuda hiçbişe yapmıyor. En azından kesilecek olan ağaçları belediyelerin araçlarıyla yine belediyenin boş kuru arsalarına taşıyabilirler fakat bunu bile yapmıyorlar. İnanabiliyormusunuz yolu genişletmek için istimlak oluyor, belediyenin dozeri ve kamyonu zaten orada, fakat ağacı kesiyorlar. Kurtaracağımız her ağaç doğaya olan boynumuzun borcudur diye düşünüyorum

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 16:38   #680
Murat

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Zeytin Hasat Makineleri ile ilgili bilgi isteyen arkadaşlara iki link:

http://zae.gov.tr/yetistirme/44.asp

http://zeytincilik.azbuz.com/index.jsp

Detay ve sorularınız için mesaj atabilirsiniz.

muratozaltas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 20:16   #681
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Sayın Ayata. Yer değiştirme için size söylenenler doğru. Tüm dalları kesip kökleyin yeni yerine dikerken ne az ne de fazla derin olmamalı aynı eskisi gibi ayarlamalısınız. Ayrıca dibini iyice sıkılaştırın ki hava almasın. Bir de sulayabilirseniz patlar giderler. Tabii zamanını iyi ayarlamalısınız. Yağmurlar gelmeden önce yapın ki yağmur suları geldiğinde iyice beslensinler.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 22:13   #682
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Ayata ,
684 nolu mesajda Sevgili Orkun Kırcının söylediklerini görebilirsiniz.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2008, 11:22   #683
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Merhaba, Zeytin konusunda daha önce hazırlamış olduğum ödevi rapidshareden indirebilirsiniz.

Zeytin Yetiştiriciliği

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 15:49   #684
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Arkadaşlar ; Bahçemdeki zeytinleri dün topladım.Değişik iki tür zeytin var resimlerini eklediğim bu zeytinlerin cinslerini söyleyebilecek var mı?
Name:  DSC03575.jpg
Views: 2883
Size:  50.9 KB

Name:  DSC03576.jpg
Views: 2824
Size:  48.5 KB

Alttaki resimleri gemlik diye tahmin ettim.Sizce doğru mu?
Name:  DSC03581.jpg
Views: 2726
Size:  43.5 KB

Name:  DSC03582.jpg
Views: 2728
Size:  52.2 KB

Eski 15-10-2008, 14:49   #685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Siyah olan uslu,yeşil olan domat zeytinine benziyor.oşçakalın

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 18:43   #686
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Sayın Melih Hocam;
Her iki tür zeytinden bir yeşil bir siyahı yanyana koyarak resim çektim. Üsttekiler farklı bir tür ve biraz daha sivri yapıya sahip. Alttakiler ise daha yuvarlak ve çekirdekleri salamura iken yerken ikiye bölünmüş halde.Eğer uslu ve domat iseler benim için çok güzel bir haber bu. İlginize teşekkür ederim.

Eski 16-10-2008, 19:41   #687
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
arkadaşlar selamlar, öncelikle profosyönel bir forumda amatör biri olarak rahatsızlık
vereceksem şimdiden özür dilerim
Zeytin ağacının o güzel yeşil rengine hayranım bu yüzden süs için bir adet zeytin fidanı
aldım (satıcı gemlik zeytini dedi eğer doğruysa) ve bahçenin bir köşesine diktim ancak 2 yıl olmasına rağmen pek bir büyüme gerçekleşmedi gübreleme falan yaptım bu sene çiçeğe benzer bir iki oluşum gösterdi
ancak onlarda döküldü acaba büyüse bile zeytin yapmayacakmı?
yavaş büyüyen bir ağaç olduğunun farkındayım, coğrafi etkilerde dezavntaj (istanbul)ancak benimki, aşırı yavaş hiç kalınlaşmadıda sadece boy verdi oda benim desteklemelerimle olduğunu zan ediyorum. sizce yeni bir iyi cins fidanmı almalıyım yoksa
bu fidan iflah olurmu?
bazen zeytin olduğundan bile şüpheye düşmeye başladım.
teşekkürler...

okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 20:41   #688
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okur Mesajı Göster
arkadaşlar selamlar, öncelikle profosyönel bir forumda amatör biri olarak rahatsızlık
vereceksem şimdiden özür dilerim
Zeytin ağacının o güzel yeşil rengine hayranım bu yüzden süs için bir adet zeytin fidanı
aldım (satıcı gemlik zeytini dedi eğer doğruysa) ve bahçenin bir köşesine diktim ancak 2 yıl olmasına rağmen pek bir büyüme gerçekleşmedi gübreleme falan yaptım bu sene çiçeğe benzer bir iki oluşum gösterdi
ancak onlarda döküldü acaba büyüse bile zeytin yapmayacakmı?
yavaş büyüyen bir ağaç olduğunun farkındayım, coğrafi etkilerde dezavntaj (istanbul)ancak benimki, aşırı yavaş hiç kalınlaşmadıda sadece boy verdi oda benim desteklemelerimle olduğunu zan ediyorum. sizce yeni bir iyi cins fidanmı almalıyım yoksa
bu fidan iflah olurmu?
bazen zeytin olduğundan bile şüpheye düşmeye başladım.
teşekkürler...
Sayın okur
Gemlik zeytin tipi seçmeniz daha güzel. Diğer zeytin türlerine göre soğuğa daha iyi dayanıyor. Büyüme ve gövde gelişmesi yaptırmak için 15.30.15 torosol gübreler var. Küçük zeytin fidanlarının çicek tutmaması normaldir. Zeytin fidanı alacak olursan ayvalık, domat ve gemlik zeytin tiplerinden birini al.

Eski 19-10-2008, 09:19   #689
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Sayın Özcan 2007
İlginize teşekkür ederim dediğiniz gübreyi bulmaya çalışacağm,
saygılar...

okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 19:48   #690
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
arkadaşlar hep ezeytin diktik amma toplatmasını hiç düşünmedik. inanın epey zor. zor tarfı toplayacak insan bulmak onların yövmiyesini nakit verecen zen yağını satacan. salamuralık zor satarsın. marmara birliğin olmadığı bölgelerde satış zor. benden uyarması.ben şuan bayağı zorlanıyorum.

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024