agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2009, 22:09   #961
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Ferokcu,

Bilgi için teşekkürler. Henüz aşım yok ama olursa herhalde yurt dışına çıkmam. Belki o zaman cezadan kurtulurum. Doğru mu düşünüyorum Biraz bilgi lütfen...

Benim ve arkadaşların arbequina hakkındaki sorularına/yorumlarına cevap verirseniz bu çeşit hakkında bilgileniriz. Konuyla ilgilenen arkadaşlar var.

Ben örnek uygulamalara ilgi duymakla beraber bölgesel çeşitlere modern yöntemlerle devam edilmesi taraftarıyım. Ama dersiniz ki Arbequina icat edildi mevcut çeşitler rafa kalkmalı, o zaman örnekleri görelim derim.

Burada profesyonel bir zeytinci olarak lütfen düşündüklerinizi yazın. İmla kurallarına forum kuralı olarak dikkat gösteriyoruz.

Selamlar.
Merhaba Zeytinci adlı arkadaşım. İlk olarak yerli çeşitlerimizi korumanın sonuna kadar arkasında olan birisi olarak şunu söylemek isterim; ****** yerli çeşitlerimize sahİp çıkmalıyız, ancak avrupa ve dünya da zeytin yağı konusunda kazançlı ve kaliteli üretim iöçinde bir kısım yeniliklere açık olmalıyız ve bunu yaparken de tamamen heryerlere bunları uygulayalım demiyoruz. Zaten Arbequina adlı çeşidin de küçük yetiştiricilikler için uygun olmadığını en az 30 dekar ve üzeri alanlarda bahçe kurulması durumunda faydasının ve getirisinin yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Bunların dışında yöresel ve yerel çeşitleri korurken de emeğe saygı olarak yeni çeşitleri bulmuş kişilerin bu emekleri sonucu oluşturduklarını başka yerlerde çoğaltmak ve başka anaçlar üzerinde kullanarak özellikleri kaybetmesini sağlayıp çeşidin ismine de zarar vermemiz hoş olmasa gerek. bir yandan da böyle bir durumu ortaya koyduğunuz hallerde de yurt dışına çıkmadanda bu olayı gerçekleştirmeniz kanıtlandığı anda cezayı nerede olursanız olun alırsınız ki oldukça da yüksek bir cezası bulunmaktadır. ****** de böyle bir olaya kalkışacak kişiler değilsinizidir, ama ben yine de bilgilendirmek isterim

ferokcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 22:28   #962
Yeni Üye

[QUOTE=Halil Önen;461804]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferokcu Mesajı Göster
Sn. zeytinci, ben izmir de ikamet eden bir ziraat mühendisiyim. arbequina isimli bodur zeytin çeşidi ile ilgili yorumlarınız dikkatimi çekti ve üye olarak size yazmak istedim. ben bu çeşidin satışı yapan beta fidancılık ve sulama da çalışmaktayımdır. ege ve marmara bölgesi sorumlusu olarak.

Sn.ferokcu,

Ağaçlar_net sitesine hoş geldiniz.

Bu sitenin en önemli özelliği hızlı bilgi aktarımıdır.
Sizde bu enerjiyi görüyorum.
Dilerim gerekli donanımlarla gelmişsindir.
Saygılar.

Teşekkür ederim Halil bey. Elimden geldiğince sizlere bilgi aktarımında bulunmaya çalışacağım. Umarım beklentilerinize cevap verebilirim. Saygılarımla...

Eski 15-07-2009, 09:04   #963
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Ferokcu,

Sanırım sizinle ilginç fikirleri tartışacağız/bilgileneceğiz.

1- Yerli çeşitlere siz de saygı duyuyorsunuz. Biz de öyle.

2- Arbequina'nın üretim metoduna; sık dikim, modern işleme ve toplama, ben gibi herkes saygı duyar, fikrindeyim.

3- Amaç zeytinyağı ve dünya ile rekabet etmek ise elbette İspanyolların Arbequina'da yaptığını yapmalı ve hatta ötesine geçmeliyiz.

4- Türkiye'de görülebilecek nerede arbequina tesisi var ise onların adresini verin ki görmek isteyenler bilgilensin. Yağının kalite değerlerini verin ki, ilgilenenler yerli çeşitlerle mukayase etsin. Şu ceza ile ilgili yazıyı yapıştırın ki bilgilenelim.

5- Yasak ceza gibi şeylere fazla takmayalım. Minareyi çalan kılıfını hazırlar diye güzel bir atasözümüz var. Aşıyı yaptığımızda saklamasını biliriz. Ayrıca pembe domates için yazılanları bir okusanız, hepsine saygı duyarsınız. Ben de emeğe saygı duyanlardanım.

6- Çeşidi (tac yapısı, meyvesi) uygun olan yerliler modern tarzda tesislendirilebilir mi? Ne dersiniz? Örneğin Gemlik.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 18:49   #964
Yeni Üye

Alıntı:
Sn. Ferokcu,

Sanırım sizinle ilginç fikirleri tartışacağız/bilgileneceğiz.

1- Yerli çeşitlere siz de saygı duyuyorsunuz. Biz de öyle.

2- Arbequina'nın üretim metoduna; sık dikim, modern işleme ve toplama, ben gibi herkes saygı duyar, fikrindeyim.

3- Amaç zeytinyağı ve dünya ile rekabet etmek ise elbette İspanyolların Arbequina'da yaptığını yapmalı ve hatta ötesine geçmeliyiz.

4- Türkiye'de görülebilecek nerede arbequina tesisi var ise onların adresini verin ki görmek isteyenler bilgilensin. Yağının kalite değerlerini verin ki, ilgilenenler yerli çeşitlerle mukayase etsin. Şu ceza ile ilgili yazıyı yapıştırın ki bilgilenelim.

5- Yasak ceza gibi şeylere fazla takmayalım. Minareyi çalan kılıfını hazırlar diye güzel bir atasözümüz var. Aşıyı yaptığımızda saklamasını biliriz. Ayrıca pembe domates için yazılanları bir okusanız, hepsine saygı duyarsınız. Ben de emeğe saygı duyanlardanım.

6- Çeşidi (tac yapısı, meyvesi) uygun olan yerliler modern tarzda tesislendirilebilir mi? Ne dersiniz? Örneğin Gemlik.

Merhaba Zeytinci arkadaşım. Seninle aynı kanıdayımdır; ancak bizler arbequina çeşidini geliştirmek yerine ona rakip bir çeşit bulunmasıyla ilgilenmeliyiz bana kalırsa ki bunu yaparknde yerli çeşitlerimizi geliştirerek yapalım.

Tesis konusunda Türkiye de kurulu ve tam verime geçmiş bir tesis var demek yalan olur. Ama Adana da firmamın sahip olduğu 3 yaşında bir tesis bulunmaktadır. Bunun dışında Aydın-Muğlave Manisa bölgelerinde 1-2 yaşlarında tesisler mevcuttur. Bu tesislerin adresini vermek isterim ****** ancak kişilerden onay almadan bunu yapmamında doğru olmadığını düşünüyorum.

Ancak Beta fidancılığın Adana da ki tesisini şirketi ziyaret ederek görebilirsiniz.

tesislerde ki verim konusuna gelince ise; ispanya da ki çalışmalar sonrasında ki kurulan tesislerde yağ olarak en az dekarda 500 kg yağ alımı gerçekleşmektedir. Ayrıca çıkarılan yağ şu an AB standartlarında 1. sınıf yağ olarak tescillendirilmiştir. Anlayacağınız Avrupa ilk tercih sırasında bulunan zeytin yağıdır.

Eski 15-07-2009, 20:02   #965
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Ayrıca çıkarılan yağ şu an AB standartlarında 1. sınıf yağ olarak tescillendirilmiştir. Anlayacağınız Avrupa ilk tercih sırasında bulunan zeytin yağıdır.
Sn. Ferokcu,

Kalitenin damak tadı ve dolayısı ile kişiye özel olduğuna inanırım. Sertifikalar ticari hayata hizmet için düzenlenirler.

Örneğin, Akhisar uslu zeytini hiçbir çeşide değişmem. Fiyatı da en ucuz olanlardandır.

Avrupa'yı ben ağzının tadını bilen sıralamasında (Fransa ve İtalya hariç) en sona koyarım. Konserve yemekten taze'nin tadını unutmuş durumdalar. Yoksa Hint, Çin, Türk, Meksika mutfağı oralarda bu kadar meşhur olur muydu?

Orta ve kuzey İtalya zeytin yemiyor neredeyse. Zeytin yağının kıymetini bilenler Amerikalılar ve Avusturalyalılar. Zeytin ağacını en son görenler...

Sık dikim Gemlik için ne düşünüyorsunuz? Kilis yağlık? Ya da yabani delice olabilir mi?

Eski 15-07-2009, 20:19   #966
Yeni Üye

Alıntı:
Sn. Ferokcu,

Kalitenin damak tadı ve dolayısı ile kişiye özel olduğuna inanırım. Sertifikalar ticari hayata hizmet için düzenlenirler.

Örneğin, Akhisar uslu zeytini hiçbir çeşide değişmem. Fiyatı da en ucuz olanlardandır.

Avrupa'yı ben ağzının tadını bilen sıralamasında (Fransa ve İtalya hariç) en sona koyarım. Konserve yemekten taze'nin tadını unutmuş durumdalar. Yoksa Hint, Çin, Türk, Meksika mutfağı oralarda bu kadar meşhur olur muydu?

Orta ve kuzey İtalya zeytin yemiyor neredeyse. Zeytin yağının kıymetini bilenler Amerikalılar ve Avusturalyalılar. Zeytin ağacını en son görenler...

Sık dikim Gemlik için ne düşünüyorsunuz? Kilis yağlık? Ya da yabani delice olabilir mi?

Syn Zeytinci; şu bir gerçektir ki budama ile herşeyi kontrol edebilirsiniz ağaçlarda, tabi ki normal koşullar altında bu söylediklerim geçerlidir. Yani Gemlik, Kilis yağlık bunların hepsini sık dikime uygun hale getirebilirsiniz budama ile; hatta ve hatta bodur hale bile getirebilirsiniz; ancak şuda bir gerçektir zeytincilikte aşırı budama verime olumsuz etkiler getirmektedir. Bu durumda yüksek budama ile ağacı bodur hale getirip yüksek oranda topraktan ve yapraktan gübre uygulaması ile de verime katkı sağlanabilir.

Bu durumda da ağaca fazla yük bindirmek ile ağacın stres koşullarına karşın gücünü düşürür ve ağacın ömrünü yemiş oluruz. Diyeceksiniz ki zeytin ağacı ölümsüz ağaçlar listesindedir yani en uzun ömürlü ağaçlardır bu nedenle ömrünü kısaltmak sorun olmaz. tabi ki haklısınız; ancak bu durum aynı zamanda verime de olumsuz etki edecektir. Böyle bir sonuçta Gemlik ve Kilis yağlık çeşidinin özelliklerini de ortadan kaldırmış olmak demektir.

Ancak yeni çeşit ortaya çıkartabiliriz kendi çeşitlerimiz arasında ki melezlemelerle de derseniz ve bu melezlemeler sonrasında bodua uygun bir çeşit yaparız derseniz sonuna kadar katılıyorum sizlere.

Bu da bildiğiniz gibi yıllarca sürecek bir çalışma demek bunu da yapacak üniversite ve idari yerlerin ilgisizliği ile imkansız hale getirdikj diyenbiliriz.

Bunların yanında ağız tadı konusunda da haklısın. Ama sonuç olarak avrupa ya yağ ihraç edeceksek ve bu adamlar bu tescillere aldanıyorsa bizde onların oyununu onların kuralları ile oynayarak pazarda yer bulabiliriz. Haksızmıyım?

Eski 15-07-2009, 21:48   #967
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Ferokcu,

Yerli çeşitleri koruyalım.
Deneme için yabani delicelerin üzerinde çalışmak gerekiyor. Bazıları verimli ve bodur.

İspanyollar Arbequina üzerinde fazla zaman harcamış olmayabilir. Meyvesinin fiziki şeklini ve meyve tutma biçimini yabani delicelere benzetiyorum.

Pazarlama konusunda avrupa avantajlı olmayabilir. Ispanya ve İtalyanın yanında, iyi ürünümüz de olsa, bize şans vermeleri zor. Ticari olarak onların gözü doğuda. Bizde pazar için yüzümüzü doğuya çevirmeliyiz. Fırsatlar daha büyük olabilir.

Eski 15-07-2009, 22:50   #968
Yeni Üye

Alıntı:
Sn. Ferokcu,

Yerli çeşitleri koruyalım.
Deneme için yabani delicelerin üzerinde çalışmak gerekiyor. Bazıları verimli ve bodur.

İspanyollar Arbequina üzerinde fazla zaman harcamış olmayabilir. Meyvesinin fiziki şeklini ve meyve tutma biçimini yabani delicelere benzetiyorum.

Pazarlama konusunda avrupa avantajlı olmayabilir. Ispanya ve İtalyanın yanında, iyi ürünümüz de olsa, bize şans vermeleri zor. Ticari olarak onların gözü doğuda. Bizde pazar için yüzümüzü doğuya çevirmeliyiz. Fırsatlar daha büyük olabilir.
Evet bir noktaya kadar haklısınız. Ancak şunu unutmamak gerekir ki dünya avrupanın zevkine ve lafına bakmaktadır. Bu nedenle öncelikle onları fethetmek gerekir. Ayrıca doğu derken bana göre girebileceğimiz tek pazar arap pazarıdır ki onlarda ağız tadı bakımında pek duyarlı değillerdir.

ispanyollara gelince bildiğim kadarıyla da 30 yıllık bir çalışma sonrasında ortaya çıkan bir çeşittir arbequina yani çalışmaları olmuştur.

Delice zeytinle benzerliği konusunda da haklısın çünkü deliceler üzerinde ki çalışmalar la ortaya çıkmış bir çeşittir.

Eski 16-07-2009, 08:18   #969
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Yukarıdaki fikrine katılmam zor. Biz kot pantolan ve kaçak sigara bulabilmeyi batılılaştık prestiji zannederek hayata atıldık. Bugün hala batı hayranlığı özellikle gençler arasında popülerliğini koruyor.

Biz caka satma onlar sağlık, mide ve cep derdinde.

Avrupalı ülkemize güneş, ucuz taze meyve/sebze cenneti diye geliyor.

Koluna çantanı alıp Koreye, Japonyaya, Tayvan, Güney afrika'ya gideceksin.

Konuyu dağıtmadan Arbequina'ya dönersek;

Et/çekirdek oranı nedir? Yağ oranı? Sofralık zeytin olarak değerlendirme oranı?
Sizin tesis Güneyde. İklim isteği seçici değil mi? Kalitesini etkilemez mi?
Tesis kararı için bunlar önemli.

Eski 16-07-2009, 22:34   #970
Yeni Üye

Alıntı:
Yukarıdaki fikrine katılmam zor. Biz kot pantolan ve kaçak sigara bulabilmeyi batılılaştık prestiji zannederek hayata atıldık. Bugün hala batı hayranlığı özellikle gençler arasında popülerliğini koruyor.

Biz caka satma onlar sağlık, mide ve cep derdinde.

Avrupalı ülkemize güneş, ucuz taze meyve/sebze cenneti diye geliyor.

Koluna çantanı alıp Koreye, Japonyaya, Tayvan, Güney afrika'ya gideceksin.

Konuyu dağıtmadan Arbequina'ya dönersek;

Et/çekirdek oranı nedir? Yağ oranı? Sofralık zeytin olarak değerlendirme oranı?
Sizin tesis Güneyde. İklim isteği seçici değil mi? Kalitesini etkilemez mi?
Tesis kararı için bunlar önemli.
Bak ustat arbequina da yağ oranını sana soyle söyliyeyim 4 kilo da 1 kilo yağ alabilmektesindir.

bu arada bugün bir üreticimiz ile görüştüm ve arazisine gittim. Arbequina diktiği arazide birde Ayvalık yağlık çeşidini sık dikim tekniği ile dikmiş ve diyor ki bu çeşidide ben sık dikim ile yetiştirebilirim. Uzun yıllardır yurtdışında bu konuda araştırmış ve diyor ki oralarda bunu yapıyorlar yerel çeşitlerini de sık dikimle yapıyorlar diyor. Ondan izin alabilirsem size onun adresini vereceğim ve araziyi gidip görebilirsiniz bana kalırsa oldukça iyi bir çalışma olmuş. Ağaçlar şu an 4 yaşında ve çok iyi bence...

Eski 17-07-2009, 12:51   #971
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Teşekkür ederim Sn.Ferokcu.

Bahsettiğin tesis ilginç imiş. Ziyaret etme imkanı olursa hoş olur.
Selamlar.

Eski 20-07-2009, 23:50   #972
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Arbequina diktiği arazide birde Ayvalık yağlık çeşidini sık dikim tekniği ile dikmiş ve diyor ki bu çeşidide ben sık dikim ile yetiştirebilirim.
Dostlar bu tartışılması gereken bir durum değil mi?

Şimdi ben, yedişer metre ara ile diktiğim ayvalıkların arasına birer tane arbequina dikebilir miyim?

Ya da şöyle diyeyim, yedişer metre aralık verilmiş dört fidanın tam ortası, yani çapraz iki fidan arası (buna hipotanüs mü deniyor bilemedim) 9.98 cm dir.

Oraya bir bodur zeytin dikilebilir diye anlam çıkardım, sanki..!

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 10:20   #973
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Arkdaşlar merhaba;
Zeytin konusunda bilgi edinmek için yazıları düzenli bir şekilde takip ediyorum. Fakat dikkat ettim hep Ege ve Marmara bölgesinden arkadaşlar yazıyor ve doğal olarak bu bölgelerin özellikleri ve b u bölgelerde dikilen zeytin çeşitleri ile ilgili yazılar yazıyorlar.
Zeytin Akdeniz bölgesinde de çok güzel oluyor diye biliyorum. Hatay, Adana, Mersin, Antalya vs.
Yok mudur Akdeniz bölgesinden Zeytin konusunda uzman forum üyemiz? Akdeniz bölgesinde hangi türler daha uygundur? Bakımı budaması nasıl yapılır?

m_eroglu33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 15:50   #974
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m_eroglu33 Mesajı Göster
Arkdaşlar merhaba;
Zeytin konusunda bilgi edinmek için yazıları düzenli bir şekilde takip ediyorum. Fakat dikkat ettim hep Ege ve Marmara bölgesinden arkadaşlar yazıyor ve doğal olarak bu bölgelerin özellikleri ve b u bölgelerde dikilen zeytin çeşitleri ile ilgili yazılar yazıyorlar.
Zeytin Akdeniz bölgesinde de çok güzel oluyor diye biliyorum. Hatay, Adana, Mersin, Antalya vs.
Yok mudur Akdeniz bölgesinden Zeytin konusunda uzman forum üyemiz? Akdeniz bölgesinde hangi türler daha uygundur? Bakımı budaması nasıl yapılır?
Bu konuda size bende içtenlikle katılıyorum m_eroglu.Aslında çok önemli olan bir konuya değindiniz teşekkür ederiz.Ben Osmaniye'den hem zeytin üreticisi hemde Edremit'de zeytin endüstrisi bölümünde okuyan bir öğrenciyim.Siz uzman demişsiniz ama daha uzman değilim olmaya çalışıyorum.Bilgim dahilinde bi kaç bişey söylemek istedim.Bizim bölgemiz için uygun türler; İZMİR /BORNOVA ZEYTİNCİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜNÜN BÖLGELERE GÖRE ZEYTİN TAVSİYE LİSTESİNE GÖRE

DOĞU AKDENİZ:Sarı Ulak, Büyük Topak Ulak, Halhalı, Gemlik, Ayvalık
BATI AKDENİZ:Tavşan Yüreği, Kan Zeytini, Büyük Topak Ulak(Çilli),
Uslu, Gemlik

Fakat bu listenin dışına çıkan üreticilierimizde var.Genellikle gemlik hakim bu bölgede.Benim yetiştirdiğim 2 çeşit var birisi gemlik ötekisi ise ayvalık.Bunlar hakkında her türlü konuda yardımcı olabilirim isteyen forum üyelerimize. TEŞEKKÜRLER.

TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 21:01   #975
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2009
Ayvalık

MUHTEREM TEKİN80 !!!!!
Anlaşılan zeytin konusunda uzmansın. Önemli bir konuda bizleri bilgilendirirsen sevinirim. Mesele Şu; Gemlik tipi zeytinler mersinde çok verimli yetiştirilebiliyor. Belki de esas alanından bile daha verimli. Ama ayvalık tipi zeytine gelince durum değişiyor. 200-300 m rakımlı yerlerde (Mersinin kuzeyi) ayvalık pek verimli olmuyor. Diken köylüler verimsizliğinden ve yabani zeytine benzediğinden şikayet ediyorlar ve aşıyla türünü değiştiriyorlar. Bir miktar ben de diktim. Aynı yaştaki Gemlik (3. yıl) zeytinle doluyken ayvalık da bir avuç ancak var.Bir zeytin uzmanı olarak sizden açıklama istiyorum. (Fidanların bakımı aynı ve çok iyi)

lesmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 16:17   #976
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lesmer Mesajı Göster
MUHTEREM TEKİN80 !!!!!
Anlaşılan zeytin konusunda uzmansın. Önemli bir konuda bizleri bilgilendirirsen sevinirim. Mesele Şu; Gemlik tipi zeytinler mersinde çok verimli yetiştirilebiliyor. Belki de esas alanından bile daha verimli. Ama ayvalık tipi zeytine gelince durum değişiyor. 200-300 m rakımlı yerlerde (Mersinin kuzeyi) ayvalık pek verimli olmuyor. Diken köylüler verimsizliğinden ve yabani zeytine benzediğinden şikayet ediyorlar ve aşıyla türünü değiştiriyorlar. Bir miktar ben de diktim. Aynı yaştaki Gemlik (3. yıl) zeytinle doluyken ayvalık da bir avuç ancak var.Bir zeytin uzmanı olarak sizden açıklama istiyorum. (Fidanların bakımı aynı ve çok iyi)
merhaba lesmer

şimdi öncelikle yanılmıyorsam ağaçların 3 yaşında olduğundan bahsetmişsiniz.3 yaşındaki ağaçlar için durum normaldir hatta tamamen normaldir.buradaki tek hata bana göre eğer ağaçlar 3 yaşında ise hemen telaşlanmayın çünkü ağaçlar verime 5-10 yaşında yatarlar.Genelde tavsiye edilen 3 yaşındaki ağaca meyve bağlatmamaktır.zaten ağaç 5 yaşına kadar kendini zor toparlar siz meyve bağlatmazsanız ağacın kök yöresi gelişir ve geleceğe yatırım yaparsınız.size bu konuda tek tavsiyem ağaçları hemen verime yatırmayın.biraz kendine gelsin az toprağa alışsın yerleşsin.Öteki konuda ayvalık tipi zeytin yabani zeytine benziyor diemi yoksa tutmuyor diemi aşılanıyor.Tutum konusu tamamen ayrı birşey bunun bir çok nedeni olabilir bunlardan başlıcaları:
ağaç bölgeye adapte olmuşmu,o yılki sıcaklar,çiçekleme dönemi bakım ve hava koşulları(çiçekleme dönemi öncesi zararlılara karşı gerekli mücadele),periyodisite ve hasat şekli vb. birçok neden...ayvalıkta periyodisite şiddeti orta derecede iken gemlikte periyodisite yoktur.Bunlar detalı şekilde araştırılmadan ayvalık zeytini tutmuyor diemeyiz.

Sizin bu sorunuzu hocamada sordum o bunun üzerine attığı mailde Silifke ve Mut'tan bahsetti.oralardaki üreticilerde bu yıl gemliğin yok denecek kadar az olduğunundan bahsetmişler ayvalık da ise gayet iyi bir şekilde tutumun olduğunu söylemişler.Şimdi burada sonuç olarak ne diyebilirim.sonuç olarak ayvalık az tutuyor diyemem çünkü silifke ve mut da memnunlar sonucu size bırakıyorum.İYİ GÜNLER.

Eski 26-07-2009, 21:29   #977
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. m_eroglu33,

Bornova zeytincilik enstitüsü'nün Türkiyenin bölgelere göre önemli zeytin çeşitlerini incelediği zeytin çeşitleri katoloğu var. Bu çok güzel fotoğraflı bir kitapçık.
Hazırlayanların ellerine sağlık. Zeytin ile ilgilenenlerin bu katoloğu mutlaka edinmelerini tavsiye ederim.

Eski 26-07-2009, 21:44   #978
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Halil bey,

Siz ayvalık çeşidini dedelerimiz gibi geleneksel 7 metre aralıklı dikim yapmışsınız. Bunu sık dikim ile değiştirmek istiyorsanız dediğiniz gibi karşılıklı köşegenlerin kesim noktasını ayrı bir sıra yapabilirsiniz. 7 metre sıra aralarına 1'er adet daha ayvalık dikebilirsiniz. En iyisi, siz bunu bir uzmana danışınız.

Arbequina sık ve bodur dikim için uygun bir çeşit. Dikebilirsiniz tabi ki.
Bence onu ayrı bir tesis yapılmalı. Ayrıca Arbequina kendine tozlayıcı mıdır? Yoksa tozlayıcı olarak başka bir çeşide ihtiyac duyar mı? Çiçeklenme zamanı vs. Sn Ferokcu cevaplamalı.

Eski 26-07-2009, 21:52   #979
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TeKiN80 Mesajı Göster
Ben Osmaniye'den hem zeytin üreticisi hemde Edremit'de zeytin endüstrisi bölümünde okuyan bir öğrenciyim.
Sn. TekiN80,

Osmaniye uygulamaları ve okulunuz hakkında bilgileri sizden bekliyoruz. Hem yetiştirici hem de zeytin okulunda öğrenci olduğun için tebrik ederim.

Eski 27-07-2009, 10:20   #980
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Sn. TekiN80,

Osmaniye uygulamaları ve okulunuz hakkında bilgileri sizden bekliyoruz. Hem yetiştirici hem de zeytin okulunda öğrenci olduğun için tebrik ederim.

SN.Zeytinci Teşekkür ederim.Elimden geleni yapmaya hazırım iyi günler.

Eski 28-07-2009, 13:37   #981
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Domat çeşidi

Hastasıyım bu Domat çeşidinin büyümesinin.
Yapraklarından hayat fışkırıyor.
Otur karşısına seyret güzelliği.
Canlı mı canlı kızgın güneşin altında.
Hemen yanal dallanmalar sanırsın ki yetişkin olmuş birkac yıl içinde.
Büyümeye özenen takmış takıştırmış bebelerimiz gibi.
Zorla sevdiriyor kendini.

Bir de yetiştirene sor ne nazlı olduğunu dediğinizi duyar gibiyim.
Neredesiniz sayın Domatçılar?...

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2009, 19:42   #982
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2009
Bilgilendirme için teşekkür ederiz tekin80 artık ayvalık tipi zeytinlerin cinsini değiştirmekten vazgeçtim (gerçi daha bebek sayılırlar.) bekleyip görelim.

lesmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 07:37   #983
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Hastasıyım bu Domat çeşidinin büyümesinin.
Yapraklarından hayat fışkırıyor.
Otur karşısına seyret güzelliği.
Canlı mı canlı kızgın güneşin altında.
Hemen yanal dallanmalar sanırsın ki yetişkin olmuş birkac yıl içinde.
Büyümeye özenen takmış takıştırmış bebelerimiz gibi.
Zorla sevdiriyor kendini.

Bir de yetiştirene sor ne nazlı olduğunu dediğinizi duyar gibiyim.
Neredesiniz sayın Domatçılar?...
Sn. Zeytinci ,
Şiir gibi yazmışsınız. Katılıyorum. Bende Domat yetiştiricisiyim. Benimkilerde daha 2 yaşında. Daha önce Memecik cinsi diktiğim başka bir yerimde 3 tanesi domat cinsi çıkmıştı. Şimdi 20 yaşındalar. Domat cinsini sevdiğim için boş bir yere 120 civarında 6,5 x 7 m. aralıklarla domat cinsi zeytin fidanı diktim. Yukarıda da belirttiğim gibi 2 yaşındalar. Gelişmelerini sizin gibi bende zevkle izliyorum. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 13:17   #984
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2009
Merhabalar;

Zeytinle ilgili arama yaparken tesadüf eseri sitenize rastladım,yazılanların bir kısmını okuyabildim,biliyorum genellikle üretim üzerine soru-cevaplar var ama eğer mümkünse(moderatörlerinde hoşgörüsüne sığınarak)zeytinin pazarlamasıyla ilgili de herkes bildiklerini paylaşabilir mi?
Benim Mersin/Merkezde 34 dönüm arazide ,6 yaşında 2900 ağaç zeytinim var(%90 ı gemlik ,%10'u ayvalık)Üretim yönünden bir sıkıntım yok,geçtiğimiz sene 30 ton zeytin aldım.Fakat ürünün satışında bu bölgede herhangi birlik veya büyük alıcının olmaması,ürünümün yağlık olmaması nedeniyle satışta sorun yaşamaktayım.Önerilerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

brainsaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 14:01   #985
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Brainsaw,

Başlığa hoş geldiniz.

Oldukça sık dikim yapmışsınız. Dönüme 85 adet hesap ettim, eğer rakamlar doğruysa. Dikim araları ne kadar?

Gemlik çeşidi sofralık olarak kaliteli olsa da, yağ oranı en fazla olan (%30) çeşitlerden biridir.

Pazarlama konusunda haklısınız. ''Zeytin pazarlama yöntemleri'' diye sizin başlık açmanız uygun olur.

Eski 03-08-2009, 10:16   #986
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Arkadaşlar mesajlar içinde parça parça bilgiler mevcut fakat Zeytin'lerin tozlaşması konusunda toplu bir bilgi göremedim.
Hangi tür için, en iyi tozlayıcı tür hangisidir(Örneğin Ayvalık için Geemlik gibi)?
Bu tozlayıcı türün ağaç oranı ne olmalıdır(Örneğin 1/9).
Hangi türler kendi kendini tozlayabilir?
Teşekkürler.

m_eroglu33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 09:58   #987
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Bir sorum olacak,

1 yaşında Ayvalık fidanı aldım. Ancak kargo ile gelirken çok kötü şekilde kırılmış.
şu halde;

1- kırılan üst kısmın dibini eğik kesip suya daldırdım. Zeytin çelikle ürer mi??

2- Alt kısım toprak üstünde yaklaşık 6-7 cm kalmış. tekrar sürgün verebilir mi??

bilgilendirirseniz sevinirim

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 19:51   #988
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn.m_eroglu33,

Zeytinlerin tozlaşması:
Gemlik kısmen kendine verimlidir. Ayvalık/Edremit, Çakır ve Erkence baba olarak öneriliyor.
Ayvalık kendine verimlidir. Diğer taraftan Gemlik, Memecik ve Erkence baba olarak öneriliyor.
1/9-10 oranında baba öneriliyor.

Kaynak:
ZAE zeytin çeşitleri katoloğu.
Her yönüyle zeytincilik Esat Bülbül.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 04-08-2009, 19:55   #989
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
Bir sorum olacak,
1- kırılan üst kısmın dibini eğik kesip suya daldırdım. Zeytin çelikle ürer mi??
2- Alt kısım toprak üstünde yaklaşık 6-7 cm kalmış. tekrar sürgün verebilir mi??
Sn. Dremre,

1-Ayvalık zeytin çeşidi çelikle ürer.
2-Tekrar sürgün verir. Kırılan ucunu düzgünce çakı ile kes ve aşı macunu veya mumla kapat. Sulamaya dikkat et. Çok sulayıp çürütme. Az sulayıp kurutma.
Kolay gelsin

Eski 05-08-2009, 00:08   #990
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
. Sulamaya dikkat et. Çok sulayıp çürütme. Az sulayıp kurutma.
Kolay gelsin

Zeytin ağacı dermiş ki,

dibimde su bırakma, beni de susuz bırakma...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024