agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2008, 19:54   #721
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. tenar ,
Mesajınızdaki görüşlerinize aynen katılıyorum. Bırakın sökmeyi , mevcut ağaç sayımızı daha da artırmalıyız , insanın yetiştirdiği ağacın meyvesini yemesi , yazın gölgesinde oturması o kadar güzel bir şey ki . Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 10:03   #722
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2008
merhaba
doğru yerde mi yazıyorum bilemiyorum

ben yeni üyeyim ve sitede gezindikçe öğreneceğim çok şeyin olduğunun da iyice farkına vardım
özellikle zeytinle ilgilenmeye çalışıyorum
bir sorum vardı
ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

annemin bahçesinde delice denen 5 adet yabani ağaç var
2 yıl önce aşılama yaptırdıklarını ama hiç gelişme olmadığını söylediler
biz bu beş ağacı tekrar aşılatıp ürün verir hale getirmek istiyoruz

ilk baştan itibaren bu konuda neler yapmalıyız -yani aşılama gübreleme ilaçlama gibi-ki ürün alabililelim

çandarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 10:08   #723
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2008
bu arada ağaçların bulunduğu yer izmir-çandarlı
ve küçük ağaç değil ağaçlar 10-15 yıllık var sanırım

çandarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 19:27   #724
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu diktiğim zeytin ne zaman adam olur, iki yıldır ancak kendini toparladı. Kaç yılda meyveye gelir.?

Eklenen Resimler

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 23:01   #725
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Nesin vakfı ürettiği zeytin fidanlarını vakıf yararına satıyormuş. İlgilenenler buraya bakabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 20:10   #726
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
arkadaşlar bu zeytinin hangi cins olduğunu nereden öğrenebilirim? türleri bilen var mı?

Eklenen Resimler

cagatayyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 20:13   #727
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

732 numaralı mesajdaki zeytin cinsi hiç kararmıyor, dibine dökülenler en fazla açık kahverengi oluyor. Bu resimleri dün çektim, zeytinleri eve getirdiğimde benim hanım hambelis zannedip bir tane ağzına attı ve hemen geri çıkardı

Eski 31-12-2008, 11:14   #728
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

bir kaç fotograf daha ekleyeyim. kimlere sorabilirim bu türün hangisi olduğunu?

Eklenen Resimler

Eski 31-12-2008, 12:43   #729
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. cagatayyucel ,
Merhaba , ben ziraat mühendisi/teknisyeni değilim , zeytin yatiştiriciliği yapmaktayım. Bildiğim kadarıyla sizin sorduğunuz zeytin cinsi İspanya orijinli Arbequina cinsi yağlık zeytin. Bu konuda işin uzmanı arkadaşlar daha kesin bilgi vereceklerdir umarım. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 13:21   #730
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

teşekkürler sayın syıldıran, Arbequina cinsi zeytin siyahlaşıyor sanırım ama bu zeytin hiç kararmıyor.

Eski 06-01-2009, 01:40   #731
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Bir zeytinlik almayı planlıyorum. Aslında ticari amacım yok.
Ama zeytin ağaçlarının telef olmasını da istemem.
İstanbulda yaşıyorum. Sürekli zeytinliğin başında olamam. Senede en fazla 3 kere ziyaret edebilirim.
Zeytin ağaçlarının yıllık bakımı çok zor mudur? Sürekli başında durmak mı gerekir?
Düzenli sulama ister mi? Yoksa yağmur suları yeterli olur mu?
Tavsiyelerinizi ve yanıtlarınızı yazarsanız sevinirim.

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 08:23   #732
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
osmaniyede satılık 73 dönüm düz sulu arazide içinde 2750-2800 arası 4 yşına giren etrafı 2,40m beton direk ce tel örgü ile çevrili köyün içinde e5e yaklaşık 2km mesafede zeytin bahçesi satılıktır. ilgilenenlere duyrulur.dönümü 10000 tl dir.

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 19:24   #733
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Arkadaslar damla sulama sistemini mümkünse mutlaka kurunuz farkına görürsünüz

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 15:47   #734
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeytunsever Mesajı Göster
osmaniyede satılık 73 dönüm düz sulu arazide içinde 2750-2800 arası 4 yşına giren etrafı 2,40m beton direk ce tel örgü ile çevrili köyün içinde e5e yaklaşık 2km mesafede zeytin bahçesi satılıktır. ilgilenenlere duyrulur.dönümü 10000 tl dir.
Tam olarak Osmaniye' nin neresinde?

TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 17:56   #735
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
arkadaşlar aydında yaşıyorum zeytin düzenli sulanınca verim alınır hatta sulanmayınca kururlar her sene bıdanması lazım gelişi güzel değil bilmek lazım senede 5-10 gidip zeytin yetiştirmek zor
ilaç atmanız lazım benek ilaçı gibi saygılarımla her kese bol ürünler

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 18:06   #736
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
zeytin bıdamasında zeytinin arasında hiç kuru dal kalmayacak
kestiğiniz dal dalları dibinden keseceksiniz ve gövdesini zedelememeniz gerekir
en kısacası zeytinin dallarının arasından bir kuş rahatlıkla geçmesi lazım ona göre bıdamasını yapın simdi zeytinlerini bıdaya bilirsiniz
tabi bunlar püf noktalar daha ince ayrıntıları var burdan ne kadar anlata bilirim

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 08:04   #737
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TeKiN80 Mesajı Göster
Tam olarak Osmaniye' nin neresinde?
eski seç tesislerini geçince sağda yolla arsında bir tarla var düz arazide.osmaniye çarşı merkezine 13-15 km arası mesafede.

Eski 16-01-2009, 08:07   #738
Ağaçsever

tarlanın başına 100-150 metre kalasıya kada parke taşı döşeli ulaşımı çok kolay,istenirse 1-2 direkle elektrik gelir. çünkü köy içi sayılır.

Eski 16-01-2009, 09:22   #739
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaju Mesajı Göster
İstanbulda yaşıyorum. Sürekli zeytinliğin başında olamam. Senede en fazla 3 kere ziyaret edebilirim.
Zeytin ağaçlarının yıllık bakımı çok zor mudur? Sürekli başında durmak mı gerekir?

Bu konuda uzman değilim, işin detaylarını pek bilmem ama size annemi örnek göstererek bilgi vermek istedim.

Annem doğma, büyüme Aydın'lı, evlenince İzmir'e yerleşmiş. Halen İzmir'de yaşamakta. Ailesinden kalma zeytinliği var Aydın\Neşetiye köyünde. Gerek yaşlılıktan, gerek ihmalkarlıktan çok uzun yıllardır ilgilenmiyor, son 25 yıldır sadece birkaç kez budandığı ve temizlendiğini biliyorum. Sulama zaten imkansız, köyden hem uzak hem de çok yüksekte.

Annem sadece zeytin zamanı köye gidiyor desem yalan olmaz. Bu kadar bakımsızlığa rağmen çok güzel zeytin elde ediyor. Bakım yapılan alanlarla hemen hemen fark yok. (Yan tarafta teyzemin, sürekli ilgileniyorlar.)
Hiç yok dediği zamanda bile 400 kg yağ elde ediyor. Zeytinliğin kaç dönüm olduğunu tam hatırlamıyorum ama çok büyük değil.

Yanlış anlaşılmak istemem, ****** bakım yapılsa daha güzel olur. Söylemek istediğim zeytin çok güzel bir ağaç, herşeye rağmen bize yüz çevirmiyor. Ben çocukluğumdan beri hiç zeytinsiz ve yağsız kaldığımızı hatırlamıyorum. Annem fazlasını da satıyor. Bu sene asit oranı nerdeyse sıfır çıkmış, çok sevindi.

Fazla ilgilenemem ama küçük bir yerim olsun diyorsanız bence zeytin çok iyi fikir. Zaman zaman köyden birilerini bulur temizletir, budatırsınız. Hatta toplamaya da gidemem diyorsanız, köyden birisiyle anlaşır ortak verirsiniz. Zamanı gelince de afiyetle zeytininizi, yağınızı yersiniz

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 09:14   #740
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çandarlı Mesajı Göster
bu arada ağaçların bulunduğu yer izmir-çandarlı
ve küçük ağaç değil ağaçlar 10-15 yıllık var sanırım
Sayın Çandarlı,

Bilenlerin affına sığınarak aşağıdakileri öneririm:

Zeytin'in cinsini seçiniz. Ayvalı/edremit, Domat **** Gemlik. Bu cinsleri sofralık ve yağlık olarak değerlendirirsiniz. Ayvalık/Edremit cinsi Çandarlıya uyar.

Tavsiyem hepsinden aşılat. Farklı zevkleri tadarsın. Nisan başından mayıs ortasına kadar en uygun aşı zamanı. Aşı zamanının geldiğini aşı yapılacal dalın kabuğunun odunsu gövdesinden kolay ayrıldığından anlarsın.

Delicenin yerden çok yüksek olmayan genç dalı varsa ona aşı yap. Yoksa dipten gelen genç sürgünlerin 2 veya üç tanesini seç ve onları aşıla/aşılat.
Toprak seviyesinden yapılan aşı çabuk büyür ve dipten gelen yabani sürgünlerle az uğraşırsın.

Genç sürgünlere aşı yaparsan eski kökü toprak seviyesinden kestir mevcut kök sistemi genç sürgünleri beslesin. Birkaç yıl sabır ile sonundan mutlu olursun.

Ben denedim oldu. Hemde çok güzel oldu. Senin karşında körfezin diğer yüzünde. Kahvaltı tabağımda erkence yağı içinde hurma, edremit sele, domat ve trilye. Ben daha ne isterim.

Senin de olacak.
Selamlar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 09:22   #741
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Merhabalar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce Mesajı Göster
Arkadaslar damla sulama sistemini mümkünse mutlaka kurunuz farkına görürsünüz
Sayın Kemalcuce,

Sanırım damla sulatma sistemini zeytin bahçenize nasıl uyguladınız. Toprak altı/üstü, derinlik vs. Uyguladığınız sistemin iyi ve kötü yönleri nelerdir. İmkanınız olursa uygulamadan resimler ekleyebilir misiniz?

Selamlar.

Eski 19-01-2009, 10:40   #742
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaju Mesajı Göster
Sn. kaju,

On sene önce, sizin bu günkü duygularınızla Altınoluk, Şahinderesi mevkiinde 30 dönüme yakın bir zeytinlik aldım. İçinde 500 ağaç var. Ağaçların ortalama yaşı 14-20 arasında. Ayrıca bir sürü boş alan ve aşılanması gereken bir sürü (60adet) delice var.

Zeytinliği almaktaki amacım öncelikle evimin zeytinyağı ihtiyacını karşılamak idi. İlk sene güzel baktığım için ikinci (var) yılı 64 çuval zeytin aldım. Tabi yarıcılığa verdiğim için 32 çuvalı benim oldu. Ve çıkartılan yağ kalitesizdi(1 asit civarı)

Daha sonraki senelerde iyi bakım, fenni gübre15x15 ve sürdrme sayesinde 46 çuval zeytin yaptım. Kasım ayının ortalarında topladığım ve aynı gün sıkıma götürdüğüm için ortaya çıkan yağ ise muhteşemdi. 0.3 dizyem. Bir başka deyişle, zeytinleri kararmadan yani yeşil kahve arasındaki renk oluşumunda toplayıp sıkarsan erken hasat denilen bir yağ çeşidi elde edebiliyor. İşte ben o yağı elde etmiştim.

Ama daha sonraki senelerde, bir türlü verim alamadım. Tabi zeytinlere gerektiği gibi bakamadım da. Elde ettiğime gelince, erken hasat yağı yeşil iken yani tam olgunlaşmadan toplandığı için, yağ verimi de az oluyor. Benim elde ettiğim randımanım % 17 oldu esasında diğer üreticiler %22-26 hatta 30 varan verimler alabiliyor.

Ama Yılda 15-20 kez Altınoluğa gitmeme ve bir sürü zaman ve para harcamama rağmen zeytinciliği beceremedim. Sizin de buradan oralara zeytinciliği yürütebileceğinizi sanmıyorum. Emin olun bakkaldan aldığım zeytinyağı daha ucuza geliyor. Acı ama gerçek.

İşçilik pahalı 35. ile 40 YTL arası Ağaçlara ziyan vermemek için elle toplama yöntemini uyguluyorum ama neredeyse iki katına mal oluyor. Yemeği, nakliyesi, fabrikası, bidonu, tentesi, hep masraf. Bu yıl topayamadım zeytinlerim hala ağaçta duruyor olabilir. İsterseniz gidip toplayın. Bir şartım var ağaçlarıma sırık vurmayın.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 12:06   #743
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Merhaba sayın Tenar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tenar Mesajı Göster
Merhaba,

Kimin yazdığını hatırlamıyorum, şöyle cümleler okudum: dağ taş zeytin, artık zeytin ekmemek gerekir...gibi.

Bizim köylerde ceviz ve zeytin dikmek törene tabi, sökmek aynen cinayettir. Nefsi müdafa bile söz konusu değil. Lütfen zeytinleri sökmeyelim! Başka bir şeyler olmalı yapılacak.

Sayın Tenar,

Yukarıdaki yazına aynen katılıyorum.

Çocukluğumda kendi diktiğim yaklaşık 30 yıllık ağaç üzerinden 8 çuval zeytin toplamıştım. Yaprağından çok zeytini vardı. Dalları yere değmişti. Bakımıda çok özel değildi. Sadece yeri toprağı güzeldi.

Zeytin ağacı verdi mi verir. Önemli olan pazarlamak. Yabancılar bunu iyi beceriyor. Kabiliyetleri genlerinde var. İnternet'de 1kg. yağı 56 euro_ dan pazarladıklarını görmüştüm. Bizde bu fiyatın 1/4'üne satılsa üretici zengin olur. Zeytin ağacınada çocuğu gibi bakar.İyi ürün alır.

Yağın, zeytinin varsa uğraşırsın. Yoksa, zaten uğraşacak birşeyin yok.

Ne demiş Nazım üstad: ''Hiç ölmeyecekmiş gibi ölene dek zeytin dikeceksin.''

Ümitsizlik yok üretmeye devam. Yeni yöntemlerle, sık dikim, bodur ağaç ve teknolojik toplama metodu ile. İspanya ne yapıyor izleyelim ve daha iyisini yapalım.

Selamlar.

Eski 19-01-2009, 12:52   #744
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Bu zeytin sayfasını bulduktan sonra her fırsatta girip neler yapılıyor okumaya çalıştım. Okurken yoruldum. "Önceleri bir "bir" vardı, bir de "çok"." Yani demem o ki:

Zeytin kanaatkar bir ağaçtır, nazlanmaz, ben böyle tanıyorum onu. Bizim ağaçlar ne su veriyoruz, ne habire gübre, ne saatbaşı ilaç...

Eskiden de kanaatkardı ağaçlar aslında şimdi de. Eskiden insanlar da kanaatkardı. Zamanla insanlar daha çok istedi. Ama bir ağaçtan daha fazlasını; sonra daha da fazlasını. Bolca ağaç dikmek yerine acaba ağaçlarımı bunaltıyoruz? Zeytin olmaz da kayısı olur, kayısı olmaz da elma olur. "Ama şimdi her şey "az"."

Kendi yöremden gördüklerimi özetlersem. Alsanız iyi olur dendiği için aldığımız organik tarım belgelerimizle, kimin bizi umursadığı umurumuzda olmadan, alabildiğimiz kadarını alıyoruz. Ama az almıyoruz. Aldığımzıın hesabını tutumuyoruz. Ama az almıyoruz. Bebek ağaçlara iyi bakıyor, ergenliğine gelmiş ağaçları kendi haline bırakıyoruz. Geçerken yanından yarenlik edip, elimizde küçük birer çakı, gereksiz şıvgınlarını buduyoruzdur. Yöreler arasında yetiştiricilikte fark var demek. Ben bu kadar uğraşıldığını bilmiyordum.

Bu söylediklerim sadece zeytin için geçerli değil elbet. Ağaçları boğuyor, toprağı da kirletiyoruz. İlaçlarla çiçekleri, çiçeklerle balları kirletiyoruz. Toprağı kirletiyoruz, tembel yapıyoruz. Tembel oluyor daha çok üzerine düşüyoruz. ****** toprağı tırmalayacak, emek harcayacağız ama... ama... ama...

"Hiç ölmeyecekmiş gibi ölene kadar zeytin dikin."
Dİkin de ne dikerseniz dikin doğa severler.
"Önceleri bi bir vardı, bir de çok. Şimdi herşey az; insana..."

smurat45 beğendi.
tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 16:00   #745
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Zeytin kanaatkar bir ağaçtır, nazlanmaz, ben böyle tanıyorum onu. Bizim ağaçlar ne su veriyoruz, ne habire gübre, ne saatbaşı ilaç...

"
Sayın Tenar,

Zeytin tabi ki kanaatkar ağaçtır, hemfikirim. Kendi ekolojik şartlarında dağda taşta binlerce yıldır varlığını sürdürebilen ölümsüzlerden biri.

Hiç kafa yormadan emek vermeden verdiği bize yeterli ise alan memnun satan da. Eski çağlardaki gibi, topla ve ye.

Hatalı tarım politikaları gençleri büyük kentlere yönlendirdi.

Üzüldüğüm, ağacın mahsül veren döneminde bakımsızlık, budamasızlık ve hatalı toplamadan (mekanize olamama) kaynaklanan gerekenden az ürün ve düşük kalite.

Boynuz kulağı geçeli çok olmuş. Sık dikim, bodur ağaç ve mekanize toplama/ işleme. İyi pazarlama. Hedef bu olmalı. Bunların aşılması gerekir.

Hoşça kalınız.

Eski 19-01-2009, 16:54   #746
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Alıntı:
Yöreler arasında yetiştiricilikte fark var demek. Ben bu kadar uğraşıldığını bilmiyordum.

Bu söylediklerim sadece zeytin için geçerli değil elbet. Ağaçları boğuyor, toprağı da kirletiyoruz. İlaçlarla çiçekleri, çiçeklerle balları kirletiyoruz. Toprağı kirletiyoruz, tembel yapıyoruz. Tembel oluyor daha çok üzerine düşüyoruz. ****** toprağı tırmalayacak, emek harcayacağız ama... ama... ama...
Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Gerçekten yöreler arasında fark olduğunu hep duyuyoruz.
Annem, çocukluğunda aynı zeytinlikten ne kadar çok verim aldıklarını anlatır durur. Bizim ki için söylemiyorum tabi ama çok bakımlı zeytinliklerde bile verim yıllar geçtikçe azalıyor. Bence bunun en büyük nedeni insanlığın doğaya verdiği zarar, küresel ısınma. Eskiden dedelerimiz ağaçların canını yakmadan toplarlarmış zeytinleri. Şimdi sırıkla bir girişiyorlar ağaçlara; ağaçlarda ne dal kalıyor ne yaprak.

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 14:13   #747
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
O ağaçtan, onun canını acıtmadan ne kadar alacağım, toprağı yormadan ne kadar alacağımı bilir, onları daha fazlasına o şartlarda zorlamadan aldığımızla yetiniriz. Daha fazlasını almayı ben de bilirim ama kırk yılda bir gübre ve yağış düşmediğinde kırk yılda bir su vermenin dışında diyorum, zorlamadan yapıyoruz. Daha fazla yağ almak istediğimizde napıyoruz biliyor musunuz, deliceleri aşılıyor, birbirine rahatsızlık vermeyecek mesafede yeni fidanlar dikiyoruz zaman zaman.

Büyükler diyor ki: zeytine sormuşlar neden keyfin yok?
Demiş ki zeytin: taaaa şu tepedeki badem ağacı varyaaaa, işte ondandır sıkıntım.

Bunu ne için anlatırlar. Ağaçları yakın dikmeyeceksin, az öte dik. Seyrek tut araları diye. Zeytin kökleri geniş yayılır ya bu yüzden.

Bizim yetiştiriciliğimiz ile başka bir yörenin yetiştiriciliği arasında farkların en büyüğü, olayın kimyasını bozmamak öncelikle. Organik ve butik bir üretim oluyor ve daha fazla üretsek de nereye satsak duvarına çarpacağız biliyoruz. Eşe dosta ve Tariş’e satıyoruz.

Marketlerde kilosu 25-30-35lira, orjinal şişelenmiş çok liradan satılan bu kalitede yağı yeri geliyor 8-10 liradan veriyoruz.

Genel ve uzun vadeli politikalarımız yok. Yine geldik buraya. Ölmez ağacı öldürmeyelim.

Hükümet politikaları, şu anda hatta bir süredir, tarımda kendi kendini imha edecek bomba kararlar alıyor, izinler veriyor. Biz zamanında kendine (boğazına bakabilen, dışarıdan beslenmeyen anlamında. Bunu bazen sanayiyi de düşünerek yanlış değerlendirenler olabiliyor) yetebilen yedi ülkeden biriyken… Tarım yapabilen, en az kendi yiyeceği kadarına da olsa dışarıya muhtaç olmayan ülkeler ayakta kalabilir. Birilerinin eli boğazımızı sıkıyor ve gevşetiyorken, en temel ihtiyacımızı karşılarken başklarının eline bakıyorken ne kadar güçlü olabilirsiniz ki? Tekrar tekrar söyleyeceğim: Türkiye’nin geleceği tarımda.

Her gün gidip tek tek topladığına mı değiyor, o çuvallrı hergün taşıdığına mı, çalışacak genç yok, onca taşıyıp değirmende sıktırdığına mı değiyor diyorlar. Valla değiyor. İnsan gurur duyuyor, 90-100 yaşındaki arkadaşlarım da halaa bundan gurur duyuyor, ben de. Sürekli de zeytin dikiyoruz. Toplayan olmasa da dikiyoruz. Zeytin dikin.

Bir süre sonra bakarsınız politikalar geliştirilir, veya bir yerlere üye olunur... ancak kotalar koyacaklardır. O yüzden kimse şimdi niye ektin diyemiyorken ağaç dikelim. Dİkerken, çevreye en uyumlu olan türleri düşünerek dikelim. Egedekine bakarak güneydoğuya, Ayvalıktakine bakarak İzmir'e dikim yapmayalım yeter ki. İşte neye göre yağlık ne kadar, sofralığı ne kadar ekelim konusuna geldik ama sofralık zeytin için sofralık, yağ için yağlık zeytin ekelim. Elekaltı zeytinlerden yağ sıktırırsak, kimse de yağımızı almaz.

İspanya zeytinyağı devi, kişi başı tüketim 15kilo/yıl. Sabah kahvaltısında zeytinyağı yiyorlar.

Piyasada 10-35liradan zeytinyağı satılıyor, tüketici bu fiyata yağ alıp yer mi? Ucuz olduğu için pamukyağı, ayçiçekyağı yiyen insanımız, sağlıklı olduğu için bu fiyata yanına yaklaşmaz. Biz tüketiciye daha ucuz zeytnyağı yedirmenin, tüketimi artırmanın kendi içimizdeki yollarını araştıralım bir de.

Neden kendi insanımız bile nasiplenemiyorken bu nimetten, neden haala yok parasına dışarıya satmaya uğraşalım, bizden almamak için bu kadar direniyorken? Önce kalitemizi belirleyelim, ki sonra ardında dik duralım.

Dışarıda bizim yağımızı kalitesiz olarak tanıyorlar. Hatta zamanında, Türkiye’den ADBye gemiyle gönderilen yağda sahtecilik yapmayı göze alacak kadar bindiği dalı kesen akılsızlar bile olmuş. "Türkiye'nin yağıkalitesizdir. Ama olsun biz onu düşük fiyattan alır işler, kendi yağımız olarak işlenmiş, şu kalitede yağ olarak bu fiyattan satarız. " diyor yağımızı aracılarla alıyorlar, işliyorlar. Bizim yağımızı kendi markları ile katmadeğeriyle satıyorlar, ihraç bile ediyorlar ama Türkiye'nin adı geçmiyor. Neden? sürekli bir kalite sağlayamadığımızdan, devam ettirememizden ötürü...

Haydi biraz daha yukarıdan bakarak düşünelim.

- Zeytin dikelim; arazimiz çok.
- Onlar büyüyene kadar bir araya gelelim. Politika geliştirecek politikacı yok. Ağaçlar büyüyene kadar çok zaman da yok.
- Kaliteyi bozmayacak yetiştirme ve toplama tekniklerini kullanalım. Kimyasallarla fazla oynamayalım (bana göre). Ağaçlara gençleştirme yapalım.
- Kalitemize güvenerek, çiftçiyi düşünen, işler, güvenilir kooperatifçilik sistemi kuralım, kurulmalı. İspanya köylüsü böyle kalkındı. Üretici, tek başına cebelleşmeye bırakılmamalı.
- Uygun fiyatla kendi içimizde tüketimi artırmayı da düşünelim. İnsanımız ürünleri ucuza elde etsin.
- Küresel ısınma, iklim değşikliğinin geri dönüşü mümkün görünmüyor. İspnaya’nın yaşadıkları, iklimin, her şeyin önünde gittiğinin kanıtı; rekoltesi yarıdan fazla düştü. İleride Türkiye bu konuda en az zarar gören topraklar (kaç yıl öncesinden yıllarca sonraları nerelerde iklim nasıl olacak diye Bİr Japon üniversitesi ve bir İngiliz üniversitesinin sitelerinde haritalarla anlatıldığını görmüştüm) olarak gözde olacak; keza tarım ürünleriyle de. En azından kendi kendimize yeter bile kalsak iyi. Çok basit düzeneklerle bile olsa damlama sulama düzeneklerimizi kuralım.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2009, 00:06   #748
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Benım yalovanın gacık koyunde 350 agac zeytınım var bu zeytınlerı 1980 yılında babamlar dıkmısler ve dıkılen yer kıllı toprak ve agaclar gelısmedıler kumluk olan bır bolumde olan 5-10 agac bıraz canlı duruyor fıdan zamanı ve ondan sonrakı donemde sekıl budamaları ve gubre vs 10 yıllık bır perıodda guzel bakıldı fakat gelısme goremedıgımız ıcın bahceyı kendı halıne bıraktık agaclar su anda kararmıs vazıyette anladıgım kadarı ıle sıtede bu konu uzerınde guclu bılgıye sahıp ınsanlar var yardım edermısınız yapmam gereken seyler hakkında su anda emeklıyım ve bos zamanım var tesekkurler

senyuz_senyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2009, 09:49   #749
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Zeytin ağır tabir edilen killi toprakları sevmiyor. Toprağınızı analiz ettirin derim.

Kolay gelsin.

Eski 29-01-2009, 10:14   #750
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Zeytinde araları seyrek tutmak

Alıntı:
Büyükler diyor ki: zeytine sormuşlar neden keyfin yok?
Demiş ki zeytin: taaaa şu tepedeki badem ağacı varyaaaa, işte ondandır sıkıntım.

Bunu ne için anlatırlar. Ağaçları yakın dikmeyeceksin, az öte dik. Seyrek tut araları diye. Zeytin kökleri geniş yayılır ya bu yüzden.
Tenar,

Yorumların güzel. Konulara kısa değinirseniz, sanırım daha faydalı fikir alışverişi olacak. Lütfen yanlış anlamayın, tarzınıza karışmak gibi niyetim olamaz.

Örneğin benim şu andaki fikrim zeytinleri sık aralıklarla dikmek (3 mt.). Oysaki geleneksel zeytinlerim uzun aralıklı 7-10 metre.

Geleneksel uzun ara dikim ağacın çok büyümesine ve budamanın gereksizliğine yolaçtı. Eski insanlarda kesme o dal zeytin verecek fikri hakimdir.

Ağacın taç kısmının çok büyümesi ile;
- dallara su transferini azalttı ve kuru dallar oluştu,
- hava ve ışık alma azaldı,
- meyve toplama zorlaştı, dallar hırpalandı periyodisite arttı,
- meyve kalitesi düştü,

Kanımca sık dikmeli ve taç kısmını fazla büyütmemeliyiz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024