agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2008, 20:39   #631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sayın tekin80 kaç dönüm zeytinlikleriniz var ve kaç ton ilaçlama suyu atıyorsunuz. zeytin ağaçlarına taban gübresi atıyormusunuz. zeytin fidanlarını kaç senede verime geçirmeyi başarıyorsunuz.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 20:59   #632
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TeKiN80 Mesajı Göster
ben toplam bahçemin bu yıl sadece ilaçlama masrafı olarak 36 milyar para verdim
Sayın tekin bu bahçemiiii yoksa çiftlikmi.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 10:46   #633
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Sayın tekin80 kaç dönüm zeytinlikleriniz var ve kaç ton ilaçlama suyu atıyorsunuz. zeytin ağaçlarına taban gübresi atıyormusunuz. zeytin fidanlarını kaç senede verime geçirmeyi başarıyorsunuz.
sırf bize ait 320 dönüm küsür hepsi zeytinlik.ilaçlamaya sabah erken güneş çıkmadan başlanıyor ve saat 2-3 e kadar devam ediyor ondan sonrası hava rüzgarlı oldğu için bırakıyoruz.zehir makinam 2,500 litrelik onunla ilaçlama yapıorum.ortalama 11 gün felan sürüyor.ufaklar ve büyükler karışık.ortalama her ilaçlamada 75 ton felan su kullanıyorum.taban gübresi atıyorum.
zeytin fidanlarına gelince normalde erken tutmaya başlıyor 4 yaşında felan ama biz 7 yaşına kadar tutan meyveleri bi ksımını çiçekte döktürüyoruz kalan kısmınıda toplayıp haziran ayında ayıoruz.sırf bedene versin zeytin yorulmasın die.mesela bu sene 6 yaşında olan bi bahçem var 4-5 ton zeytini yoydurmak zorunda kaldık daha bedenleri küçük olduğu için. iyi günler...

TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 11:13   #634
Ağaç Dostu

Sayın tekin80 taban suyu yüksek olan zeytinliklerimde dal kanseri oluşmaktadır. Şu anda bakır ve sonbahardada borda bulamacı uyguluyorum. Dal kanserini durdurmayı başaramadım. Bir öneriniz varmı ?

Eski 23-08-2008, 12:38   #635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2008
Merhaba arkadaşlar bu günlerde ben de bir zeytinlik kurmak üzereyim. 6-7 dönümlük araziye 6 metreye 6 metre aralıklarla 80 cm derinliğinde çukurları açtırdık (170 adet) bile kasım ayı içinde fidanları dikmeyi düşünüyoruz. Bizim buralarda (kadirli/osmaniye) gemlik türünün uygun olduğu söyleniyor, piyasada hep gemlik fidanlar bulunuyor. Ekim yapacağımız alan fazla olmamak kaydıyla meyilli bir arazi ve birde kuzeye bakıyor, sulamayı tarlanın alt kısmında bulanan yaz aylarında kuruyan dere yatağına gölet yaparak yapmayı düşüyoruz

* Gemlik türü
* Dikim
* Bahçe tesisinde gübreleme
gibi konularda tavsiyeleriniz olursa sevinirim.

orhanal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 14:31   #636
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Sayın tekin80 taban suyu yüksek olan zeytinliklerimde dal kanseri oluşmaktadır. Şu anda bakır ve sonbahardada borda bulamacı uyguluyorum. Dal kanserini durdurmayı başaramadım. Bir öneriniz varmı ?
zeytin dal kanseri çok kötü bir zeytin zararlısıdr.genellikle taban suyu yüksek sulak bilhassa sazlıkların üzerine dikilen zeytinlerde rastlanır.sayın özcan2007 uygulamanız güzel fakat bunu hastalığın olduğu ağaçlarda yılda 4 kez ve 2 yıl üst üste uygulamalısınız.siz nasıl yapıorsunuz bilmiyorum ama.Birde bahçenize drenaj kanalları veyahut belirli aralıklarla çukurlar açarsanızda taban suyuna bi çözüm bulabilirsiniz.kanser bulaşmış dalları budarken havanın yağışlı olmamasına dikkat edin budama yaptığınız dalları bahçe dışında yakın ve aletleri her seferde temizleyin dezenfekte edin.birde gereğinden fazla azot kullanmayın.ilaçlamalırda birini hasattan sonra , ikincisini şuabat sonunda dolu ve don olaylarından sonra üçüncüyü bahar yağmurlarından önce sonuncuyuda sonbahar dan önce olarak ayarlayabilirsiniz. Benim arazilerde pek görülmedi fakat hemşeri birinin arazisinde çok fazla sizin arazi gibi taban suyu yüksek. iyi günler...

Zeyno waffle beğendi.
Eski 23-08-2008, 14:37   #637
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhanal Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu günlerde ben de bir zeytinlik kurmak üzereyim. 6-7 dönümlük araziye 6 metreye 6 metre aralıklarla 80 cm derinliğinde çukurları açtırdık (170 adet) bile kasım ayı içinde fidanları dikmeyi düşünüyoruz. Bizim buralarda (kadirli/osmaniye) gemlik türünün uygun olduğu söyleniyor, piyasada hep gemlik fidanlar bulunuyor. Ekim yapacağımız alan fazla olmamak kaydıyla meyilli bir arazi ve birde kuzeye bakıyor, sulamayı tarlanın alt kısmında bulanan yaz aylarında kuruyan dere yatağına gölet yaparak yapmayı düşüyoruz

* Gemlik türü
* Dikim
* Bahçe tesisinde gübreleme
gibi konularda tavsiyeleriniz olursa sevinirim.
sayın orhanal zeytinleri nereden temin ediyorsunuz.piyasada hastalıklı zeytin çok dikkat edin.dikim güzel arazi meyilli diosunuz 6 metre uygun bence.dikkat etmeniz ilk etapta zeytin fidanlarıdır.

Eski 23-08-2008, 16:01   #638
Yeni Üye

Alıntı:
sayın orhanal zeytinleri nereden temin ediyorsunuz.piyasada hastalıklı zeytin çok dikkat edin.dikim güzel arazi meyilli diosunuz 6 metre uygun bence.dikkat etmeniz ilk etapta zeytin fidanlarıdır.
tekin80
Zeytin fidanlarını Kadirli'den Bursadan bayilik sistemiyle çalışan birinden temin etmeyi düşünüyoruz. Fidanlar sertifikalı. Bilgi edinmek için satılan fidanların bulunduğu alanı inceledim fidanlar gayet bakımlıydı, yaprakları canlı, yerleştirildikleri yerler özenli, güneş alıyor vs. bayi yaz boyunca zehir kullandığı söyledi, diğer fidancılara da baktım onlar bakımlı değiller gibiydi, güneş almıyor, betonda bekletiliyor vs.

Eski 23-08-2008, 17:29   #639
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

evet zaten fidanların durumunu aşağı yukarı bilirsiniz birde dallarda **** gövdede tumör şeklinde kanser varsa almayın yoksa işin içinden hiç çıkamazsınız.onlarada dikkat ederseniz büyük kısmını atlatırsınız.iyi günler...

Eski 24-08-2008, 12:36   #640
Yeni Üye

Dikkat edeceğim teşekkür ederim. Benim en çok düşündüğüm tarlanın kuzeye bakması sizin bu durumda olan ağaçlar var mı?

Eski 24-08-2008, 12:49   #641
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhanal Mesajı Göster
Dikkat edeceğim teşekkür ederim. Benim en çok düşündüğüm tarlanın kuzeye bakması sizin bu durumda olan ağaçlar var mı?
evet var ama pek etkileyeceğini sanmıyorum bakımını tam yaparsanız yeterki toprağını sevsin zeytin geriside size kalmış yani bakıma ilgiye titizliğinize iyi günleR..

Eski 24-08-2008, 18:54   #642
Ağaç Dostu

Zeytin dikimleri Türkiyede durdurulması gerekir. Dağ taş zeytinlikler oluşmuş durumda. Üreticiden salamura zeytini sudan ucuza alıyor tüccarlar. Son olarakta devletin zeytine pazar bulması gerekiyor. Zeytinin ilerisi yok...

Eski 24-08-2008, 21:37   #643
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Katılıyorum Özcan2007 ye dağ taş zeytinlik, aslını düşüncek olursan çok değil , türkiye ya malını pazarlayamıyor ya da dedikleri gibi gemlik çeşidini'in pazar isteği yok.

Gemlik çeşidinin yüzde beşi ançak dışarıya pazarlanıyor, hep iç pazar, iç pazar stoklar dolu, dışarıdan bu çeşidi istemedikleri söyleniyor, pazarlayamıyormuyuz, yoksa gerçekten sevilmiyormu, açaba hangisi doğru.

Yeni ekeceklere tavsiyem gemlik çeşidi ekmesinler, zira ben sökmeyi düşünüyorum. Düşünüyorum değil sökeceğim, hemde kameralar önünde de anlatacağım.

Çünkü bölgede bir marmara birlik var, birkaç tane de keyfe keder özel sektör var, (keyfi gelirse alıyor gelmezse almıyor) marmara birlik pazarlama yapamadığı için üyede almıyor, zaten bölgeleri ayırmış, bölge dışı zeytini de almıyor, bölge dışıysan üye hiç kabul etmiyor.

Benim anlıyamadığım çoğu yerde de yazdığım gibi türkiyenin tarım politikaların yanlışlığı hatta olmayışı, Ekim yaparken sana dölüme 250 ytl desdekleme veriyor, meyvanı almıyor, (Pazar bulamıyor) almıycaksan niye destekleme veriyorsun da bunu bana ektiyorsun. İşte biz böyle garip bir ülkeyiz.

Neyse konu dışına çıktım, bu çeşidi ekecek olan önce üye olabilirliğini araştırsın sonra ihracata giden cinsler seçsin. Daha da önemlisi Zeytin ekilecek alanın iklim şartları çok önemli, Sıcak ve eksi 7 dereceden fazla olan yerlere hiç ekilmemeli.
Saygılarımla
lilium

Düzenleyen Lilium : 12-02-2010 saat 12:58 Neden: cümle ekleme
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 09:41   #644
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2008
Tekin Bey, cevabiniz icin cok tesekkurler.

Burada okuduklarimdan gordugume gore uygulanan yanlis politikalar neticesinde Gemlik turu zeytinin gelecegi diger yaglik zeytinlere kiyasla pek parlak gorunmuyor.

Bu nedenle kucuk sayilabilecek yetismis bir bahce ile Ayvalik turu zeytin yetistiriciligine baslayip, zaman icerisinde araziyi buyutmeyi planliyorum. Boylelikle olasi masraflari ve isin aritmetigini gormeyi istiyorum.

Bu forumu takip edenlere sormak istedigim bir sorum daha olacak, ileriye donuk dusunecek olursak ihracat acisindan gelecegi olan turler hangileridir? Yetistiriciligin yapilacagi bolge Kuzey Ege ya da Izmir Karaburun dolaylari olacak.

Selamlarimla,

Cem Resat

cem resat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 14:23   #645
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Bende 6.5 dönüm susuz arazime zeytin dikmeyi planlıyorum.Susuz olduğu için çakal fidanlara aşılanmış fidanlar kullanmayı düşünüyorum.Şimdiye kadar memecik ve ayvalık türlerini karışık olarak dikmeyi planlıyordum.Dün Çanakkale'den gelirken uğradığım zeytin fidanlıkları ve zeytinliklerde bayağı bir araştırma yaptım.Gerçekten de her taraf gemlik fidanıyla dolu.Gemlik türünü yağlık diye de, sofralık diye de pazarlıyorlar. Edremit tarım ilçe müdürlüğünün fidanlığındaki görevli domat zeytini dikmemi tavsiye etti. Pazar olanağının daha fazla olduğunu söyledi. Tabii susuz arazide olur mu bilmem dedi.Şimdi acaba domat zeytini mi diksem diye düşünüyorum.Domat zeytini hakkında bilgisi olan veya domat türünde tesis edilmiş zeytinlikleri olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirler mi? Saygılarımla...

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 10:08   #646
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2008
ben trabzonda zeytin ticareti yapmak istiyorum...buralarda sofralık mı yağlık çeşit mi olur??
zeytin fidanlarını nerden temin edebilirim..
bana yardımcı olurmusunuz..

nadivac61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 12:45   #647
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nadivac61 Mesajı Göster
ben trabzonda zeytin ticareti yapmak istiyorum...buralarda sofralık mı yağlık çeşit mi olur??
zeytin fidanlarını nerden temin edebilirim..
bana yardımcı olurmusunuz..
Karadenizde zeytin yetiştirilemez. Deniz seviyesinden 800 metreden fazla zeytin yetiştirilemiyor. Ziraat mühendisine danışın derim size....

Eski 26-08-2008, 13:18   #648
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Karadenizde zeytin yetiştirilemez. Deniz seviyesinden 800 metreden fazla zeytin yetiştirilemiyor. Ziraat mühendisine danışın derim size....
zeytin ağacı yetişme alanları; Derinlere uzayan kökleri sayesinde kalkerli, çakıllı, taşlı ve kurak topraklarda yetiştirilmeye elverişli olan zeytin ağacı için en verimli ortam yazları sıcak, kışları ise ılıman geçen iklimlerdir.yani akdeniz iklimi... neden derseniz zeytin ağacı güneşi ve 15° C üstündeki sıcaklığı sever.yıllık ortalama 230 mm yağış zeytin ağacına yetrlidir en azından büyümesi için tabi bu en az miktar kurak bölgeler göz önüne alınırsa...

Zeytin ağacı genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir denilsede denizden 1000 metre **** 1200 metre yüksekliktede zeytin tarımı yapılabilmektedir ayrıntılı olarak Trabzonun hangi ilçesi olduğunu yazarsanız daha verimli bilgiye ulaşabilirsiniz bildiğim kadarı ile trabzonun rakımı 40, Adana nın rakımı 20 osmaniye 100 bunları ı biliyorum acaba benmi yanlış biliyorum yanlışsam özür dilerim iyi günler...

Eski 26-08-2008, 15:44   #649
Ağaç Dostu

Alıntı:
Zeytin ağacı genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir denilsede denizden 1000 metre **** 1200 metre yüksekliktede zeytin tarımı yapılabilmektedir ayrıntılı olarak Trabzonun hangi ilçesi olduğunu yazarsanız daha verimli bilgiye ulaşabilirsiniz bildiğim kadarı ile trabzonun rakımı 40, Adana nın rakımı 20 osmaniye 100 bunları ı biliyorum acaba benmi yanlış biliyorum yanlışsam özür dilerim iyi günler...
Tekin 80 2003'de çanakkalede bile binlerce zeytin kurudu ve diplerinden patladı. Trabzonda olcağını sanmıyorum eksi derecenin altına düşüyor. 1 yaşına girmeden ölür fidanlar ))

Eski 26-08-2008, 16:21   #650
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

zeytininde soğuklamaya ihtiyacı var ben trabzonda zeytin olur demiyorum olmazda demiyorum karadeniz çok yağış alan bir yer die tüm bu söylentiler olmayan yeri elbette vardır ama yetişen ve gayetde güzel verim veren ağaçlar var gördüm olmayacak yerleride az değil hani oda çok ama karadenizde zeytin olmaz ibaresi bence bir genelleme olsa gerek sizce ????

Eski 26-08-2008, 20:53   #651
Yeni Üye

Alıntı:
evet var ama pek etkileyeceğini sanmıyorum bakımını tam yaparsanız yeterki toprağını sevsin zeytin geriside size kalmış yani bakıma ilgiye titizliğinize iyi günleR..
Teşekkürler. Kuzey yönü baya kafama takılıyordu.

Eski 27-08-2008, 09:47   #652
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Bende 6.5 dönüm susuz arazime zeytin dikmeyi planlıyorum.Susuz olduğu için çakal fidanlara aşılanmış fidanlar kullanmayı düşünüyorum.Şimdiye kadar memecik ve ayvalık türlerini karışık olarak dikmeyi planlıyordum.Dün Çanakkale'den gelirken uğradığım zeytin fidanlıkları ve zeytinliklerde bayağı bir araştırma yaptım.Gerçekten de her taraf gemlik fidanıyla dolu.Gemlik türünü yağlık diye de, sofralık diye de pazarlıyorlar. Edremit tarım ilçe müdürlüğünün fidanlığındaki görevli domat zeytini dikmemi tavsiye etti. Pazar olanağının daha fazla olduğunu söyledi. Tabii susuz arazide olur mu bilmem dedi.Şimdi acaba domat zeytini mi diksem diye düşünüyorum.Domat zeytini hakkında bilgisi olan veya domat türünde tesis edilmiş zeytinlikleri olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirler mi? Saygılarımla...
Sn. hatipali74 ,
Ziraat mühendisi değilim , ama zeytin tarımı yaptığım ve domat zeytini de yetiştirdiğim için bilgim elverdiğince bildiklerimi size aktarmaya çalışayım. Dikmeyi düşündüğünüz domat cinsi zeytin sulak arazi ister , eğer hiç sulama imkanınız yoksa düşünmeyin , onun yerine kurak şartlara dayanıklı memecik , çekişte vb. çeşitleri düşünmenizin daha iyi olacağı kanaatindeyim. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 14:42   #653
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
gemlik zeytini ilk 2 sene sulasak sonra sulamasak adana-osmaniye bölgesinde yetişir mi?kuruma olur mu?2 yıldır suluyoruz. su sıkıntısı var. bayağı problem .

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 22:09   #654
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. hatipali74 ,
Ziraat mühendisi değilim , ama zeytin tarımı yaptığım ve domat zeytini de yetiştirdiğim için bilgim elverdiğince bildiklerimi size aktarmaya çalışayım. Dikmeyi düşündüğünüz domat cinsi zeytin sulak arazi ister , eğer hiç sulama imkanınız yoksa düşünmeyin , onun yerine kurak şartlara dayanıklı memecik , çekişte vb. çeşitleri düşünmenizin daha iyi olacağı kanaatindeyim. Selamlar . .

Sn syıldıran,
Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.Sulak olan başka bir arazime ( 2.5 dönüm) şimdiye kadar japon eriği veya bodur erkenci elma dikmeyi planlıyordum. Görüştüğüm fidancılar domat zeytinin pazarlanmasının ve pazar fiyatının çok iyi olduğunu söylediler.Hatta tüccarın tarladan aldığını söylediler.Bende domat zeytin mi diksem diye kararsız kaldım. Siz domat zeytini de yetiştirdiğinizi yazmışsınız.Sizin bu konuda görüşleriniz nelerdir? Pazar ve fiyat sıkıntısı çekiyormusunzu? Ayrıca domat zeytinleri aşılanmış şekilde satıyorlar.Dikecek olursam kaç yaşında fidan almamı ve kaçar metre arayla dikmemi tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler, saygılarımla.

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 22:37   #655
Ağaç Dostu

Sayın tekin 80 Bir internet sitesi buldum. Kalemgibi 1 yaşındaki zeytin fidanını dikip 2 yaşında insan boyunu geçermi yoksa internet sayfasımı yalan söylüyor. ilk aklıma gelen büyütücü hormon kullanılıyordur ikici aklıma gelense biz zeytin fidanına bakmasını bilmiyoruz. senin yorumunu bekliyorum, sitenin linki aşşağıda

Eski 28-08-2008, 14:20   #656
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Sayın tekin 80 Bir internet sitesi buldum. Kalemgibi 1 yaşındaki zeytin fidanını dikip 2 yaşında insan boyunu geçermi yoksa internet sayfasımı yalan söylüyor. ilk aklıma gelen büyütücü hormon kullanılıyordur ikici aklıma gelense biz zeytin fidanına bakmasını bilmiyoruz. senin yorumunu bekliyorum, sitenin linki aşşağıda
bence bunların ilk aşamada önem verdikleri kısım zeytini görüntü olarak büyütmek. ağaca hızlı bir tempo kazandırıyorlar dibinden suyu eksik etmiyolar filizleri böceklere yedirtmiyorlar.hesaplamalara felan epeyce baktım biraz abartı var gibi geldi sulu zeytin hepsi acayip derecede büyük danelerden 4 de 1 yağ alınır die ifade ediliyor oysaki o derece su yutkunu bir ağaç 4 kiloda 1 kilo yağ vermez.son olarak özcan kardeş bence zeytini böyle hızlı geliştirmek hormon kullanımı varsa zaten baştan hata zeytine zarar yarın birgün zeytine o derece su veremessek o ağaçların hali sence ne olur.Strese girer yağ kalitesi düşer verim düşer ağaçta boy önemli değil önemli olan herşeyi sırası ile yapmak.

örnek verecek olursak mesela bir çocuk daha doğar doğmaz yürüyemez belirli aşamaları var zeytinde öyle zaman içinde zaten sen gerekli bakımı yaparsan o kendi çapında gelişir ama burdaki olayın tek nedeni damlama sulama ile suya alıştırmak iyi günler...

Eski 28-08-2008, 22:08   #657
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
SAYIN TEKİN 80 HEMŞEHRİM şu an 2ve 3 yaşında zeytin ağaçlarım var. bu yıl 3 su verdim. salma sulama ile havuz yapıp suladık. su işinde çok problem yaşıyoruz. istediğin zaman su bulamıyorsun. zeytin su istemez derler ama sulamazsak kurur diye korkuyoruz. acaba seneye sulamazsak kurur mu?yer ısıca tehçi bölgesi düz arazi.

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 10:09   #658
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeytunsever Mesajı Göster
SAYIN TEKİN 80 HEMŞEHRİM şu an 2ve 3 yaşında zeytin ağaçlarım var. bu yıl 3 su verdim. salma sulama ile havuz yapıp suladık. su işinde çok problem yaşıyoruz. istediğin zaman su bulamıyorsun. zeytin su istemez derler ama sulamazsak kurur diye korkuyoruz. acaba seneye sulamazsak kurur mu?yer ısıca tehçi bölgesi düz arazi.

zeytinleriniz köklerini almış kuruma tahmin etmiyorum kolay kolay olmaz çünkü zeytin hemen kuruyan bi ağaç değildir hastalık felan düşmesse sıcaktan uzunca bi süre kurumadan dayanır tabi hiç yağmur yağmassa 6 7 ay ona bişe diyemem.zeytinleriniz şuan suya doymuş 3 su vermişsiniz normaldir.ancak siz şimdi suyu keserseniz zeytinde kuruma olmaz fakat zeytin strese girer bu tutuma ve büyümeye yansır.zeytine kolay kolay bişe olmaz ancak başındaki meyveler buruşur çekirdek gibi kalır bunlar yan etkileri gibi birşey.zeytin türünüz gemlik sanırsam gemlik suyu sever edremit olsa dayanırdı ama oda bi yere kadar.su verme imkanınız varsada eylül ayını tercih edin iyi günlerr...

Zeyno waffle beğendi.
Eski 31-08-2008, 12:44   #659
Ağaç Dostu

Sayın tekin 80 Zeytinliklerinize dip kazan veya patlatma ile sürüyormusunuz. Hasata ne zaman başlıyorsunuz, son olarakta 2 yaşında fidanlarının fotoğrafını koyabilirmisin nete

Eski 31-08-2008, 14:46   #660
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Sayın tekin 80 Zeytinliklerinize dip kazan veya patlatma ile sürüyormusunuz. Hasata ne zaman başlıyorsunuz, son olarakta 2 yaşında fidanlarının fotoğrafını koyabilirmisin nete
hayır sürmüyorum patlatma derin oluyor zeytine zarar veriyor tabi ağaçları büyük olanlar için.hasata ise tahminimce ekim 20 civarı başlayacaklar.bayram sonu da denebilir.başlayacaklar diorum çünkü bu hasatta ben olamayacağım ben edremit de olacağım okul gereği.zeytin resimlerine gelince resimler elimde var ama boyutları büyük site kabul etmiyor yinede boş olduğum bi zamanda size aktarırım özcan2007. iyi günler...

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024