agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2008, 16:18   #601
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2007
çiçekleri kurudu

merhaba,

Zeytin ağacımın (1.5 m yüksekliğinde) üzerindeki çiçekler kurudu. Üzerinde çok miktarda çiçek olmasına rağmen, kurumuşlar. Bu mevsimde neden kururlar, bir fikri olan arkadaşımız varmıdır? Yüksekden dallarının sulunması, bu sonucu doğurabilir mi?

Saygılarımla

web_tur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 19:01   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın velveteen, zeytin ağacının güneş ve hava ihtiyacı için dışarda bakmanızda fayda var.Saksıda yetiştirecek iseniz mümkün olan en büyüğüne (çam toprağı olabilir)
dikiniz,küçük bir ağaççık olacaktır.Ev içinde bakmak istiyor iseniz bonsai olarak büyütmenizi tavsiye ederim.İlk dikişte 1kg'lık NPK 'lı izelementlerden bir çay kaşığı kadarını bir bardakta eritip can suyu ile beraber vermenizde fayda var.Su ihtiyacı için yaprakları sizi ikaz edecektir.Hoşçakalın

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 19:09   #603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın web tur, bu dönemde zeytin taneleri oluşmuş olmalı idi.Kuruyan çiçekler mayıs ayındaki cok sıcaklardan dolayı kurumuş olmalı.Kurumayan çiçekler tozlanma sonucu döllenerek ağacın dibine dökülürler.Yukardan sulama zeytin ağacının en sevdiği şeydir(yağmur gibi),aşırıya kaçmamak şartı ile,yoksa ağacınızı hasta edersiniz.Hoşçakalın.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 21:01   #604
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sayın Tekin80
Zeytin hasatını erken yapabilmek için ilaçlama yapıyormusun? Subracide ilaç türleri kalkıyormuş kansorejen etki bıraktığından. Ben zeytin sineğine subracide alcaktım ve tarım zirai ilaç satan bayii kapsüllü ilaç önerdi ve kullanıyorum hem hesaplı hemde başarılı. Son olarakta zeytin hasat makinası kullanıyormusun ve taraklı sistemmi yoksa sarsıcılımı ?

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 14:27   #605
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Sayın Tekin80
Zeytin hasatını erken yapabilmek için ilaçlama yapıyormusun? Subracide ilaç türleri kalkıyormuş kansorejen etki bıraktığından. Ben zeytin sineğine subracide alcaktım ve tarım zirai ilaç satan bayii kapsüllü ilaç önerdi ve kullanıyorum hem hesaplı hemde başarılı. Son olarakta zeytin hasat makinası kullanıyormusun ve taraklı sistemmi yoksa sarsıcılımı ?
hayır ilaçlama yapmıyorum zaten bizim burada zeytin erken geliyor sizin oradan bayağı bir.O yüzden gerek yok kendi olgunlaşması daha ideal.Supracide deki o konu hakkında bilgim yok ama ben subracideyi kara koşnil için kullandım oda bir defa ikincide desis kullandım oda kara koşnile iyi geliyor şu yaptığımdada böcek ilacı olarak safagor marka ilaç attım ondan da memnunum.Zeytinlerim şimdiye kadar güzel yanlız kara koşnil var bazı ağaçlarda bi türlü etki ettiremedim ama son ilaçlamamda akarist türü ilaç kullandım bu iyi geldi bugün baktım kısmen yaramış.Birde o kapsüllü ilaç dediğiniz ilaçın ismi ve firmasını bana pm **** mail yolu ile iletebilirseniz bende bi bakar bilgi sahibi olurum.Makineye gelince normalde ben el tarağı kullandırıyorum bizim burda makine daha yaygın değil tanıtıma gelen firmalarında makinelerini beğenmedim ama konya dan bi firma evime geldi osmaniye de bayim olurmusunuz die bende şimdi olmam için önce makineyi benim görmem test etmem kullanmam lazım ki başka arkadaşlarıma üreticilere önereyim dedim tamam dediler.makine silkme yöntemli bi makine titreşim veriyor sırta takılıyor sizin o taraflara çok miktarda sattıklarını memnun kaldıklarını söylediler.Bende bakıcaz dedim zeytin hasat zamanı gelicekler beyenirsem bayilik alıcam.iyi günler...

Zeyno waffle beğendi.
TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 07:45   #606
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
kara koşnil zeytinde ne gibi zarar yapıtor. nasıl bişey bu.osmaniye nin hertarafında yaygın mı? yoksa biz mi göremiyoruz ağaşlarda varda. bizim zeytinler 3 yaşında. nasıl tanıyacaz. resim yollama imkanınız var mı siteye.

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 11:06   #607
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZEYTUNSEVER Mesajı Göster
kara koşnil zeytinde ne gibi zarar yapıtor. nasıl bişey bu.osmaniye nin hertarafında yaygın mı? yoksa biz mi göremiyoruz ağaşlarda varda. bizim zeytinler 3 yaşında. nasıl tanıyacaz. resim yollama imkanınız var mı siteye.
karakoşnil zeytinin öz suyunu emiyor dallarda kuruma yaparak verimi %60-70 düşürüyor.Osmaniye'nin heryerinde var bu hastalık ben ilaçlama yapıorum ama komşu tarlalar hiç bi mücadelede bulunmadığı için nasıl oluyorsa benide etkiliyor.Ama bende pek fazla yok ilaçlamamı yaptım etkisini gösterdi ama osmaniye genelinde çok kötü olan ağaçlar var.ben size şöyle ifade edim ağaç uç kısımlarından gövdeye doğru **** ortadan ağaç içine giren kurtcuklar ağacı nasıl desem birnevi uçta kalan ksısımla ağaç arasındaki irtibatı kesiyor ve kurutuyor.resim şuanda elimde yok normal ağaç var ama çekince yayınlarım.iyi günler...

Eski 04-08-2008, 00:30   #608
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Merhaba arkadaşlar ben on yıldır hektaşın supratıon ilacını kullanıyorum, çokta memnundum, ne bir koşnil ne bir zararlı çok iyi sonuçlar alıyordum, bu yıl bulamadım,başka bir ilaç kullandım, şimdi ismini vermiyeyim, filizleri yidirdik.

Birde desis koşnile faydası olaçağını zannetmiyorum,

Zeyno waffle beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 08:39   #609
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben on yıldır hektaşın supratıon ilacını kullanıyorum, çokta memnundum, ne bir koşnil ne bir zararlı çok iyi sonuçlar alıyordum, bu yıl bulamadım,başka bir ilaç kullandım, şimdi ismini vermiyeyim, filizleri yidirdik.

decis ec 2,5 kullandım karakoşnile fayda etti ve zaten ilaçın üzerindede yazıor nelere iyi geldiği.yinede görüşünüze saygılıyım iyi günler..

Zeyno waffle beğendi.
Eski 04-08-2008, 22:19   #610
Ağaç Dostu

Tekin 80 yaprak gübresi uygulaması yapıyormusun? kara koşnile hangi marka ilaç atıyorsun ? yardımcı olursan sevinirim ?

Eski 04-08-2008, 22:22   #611
Ağaç Dostu

Alıntı:

Subracide gurubu ilaçlar türkiyeden kalkıyor. Zaten avrupa ülkelerinde yasaklandı 60 gün ilaç kalıntısı bıraktığından.

Eski 04-08-2008, 23:17   #612
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Subracide gurubu ilaçlar türkiyeden kalkıyor. Zaten avrupa ülkelerinde yasaklandı 60 gün ilaç kalıntısı bıraktığından.
Oda kalkıyorsa ne atacağımı şimdiden düşünmeye başladım.
Bilhassa zeytin güvesinde iyi neticeler alıyordum, başka ilaçlardan iyi sonuç alan varmı.

Eski 05-08-2008, 11:01   #613
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Oda kalkıyorsa ne atacağımı şimdiden düşünmeye başladım.
Bilhassa zeytin güvesinde iyi neticeler alıyordum, başka ilaçlardan iyi sonuç alan varmı.
supracide şimdilik kalkmıyor öyle bir durum şuan sözkonusu değil başka ülkelerde tarım ilaçları kontrollü atıldığı için zeytin üzerinde hiç bir etki bırakmıyor supracide ilacının ağustos ve eylül aylarından itibaren kullanılması zaten yasak bu ilaçların açıklama bölümünde not şeklinde yazıor. Bunun sebebide özcan2007 arkadaşımızın dediği etki 60 gün ortalama 2 ayda zeytin bunu üzerinden ancak atıyor.Ben supracideyi tek sefer uygularım oda mayıs sonu haziran başı başka kullanmam onuda zaten kullanma sebebim karakoşnil için çok ideal bir ilaç.Ama bir yıl daha kullanıp değiştiricem.Adana'da bir amerikan ilac ithalatı yapan iyi bir firma ile anlaşmak üzereyim.her yıl aynı ilaçları kullanmakta zeytine iyi gelmiyor benim düşüncem ve yorumum.iyi günler...

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-08-2008, 11:21   #614
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2008
*** be kütahya tavşanlı da ikamet etmekteyim...Evimizin bahçesine zeytin ağacı diktim acaba meyve vermese bile ağacın gelişip büyüme imkanı var mıdır?Kış sıcaklıkları bazı günler -10 dereceyi buluyor?

erdemoztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 13:30   #615
Ağaçsever

zeytinleri geçen 2008 martta şekil budaması yaptık. çok dip sürgünü ve dik giden ışgınlar çıktı bir sürü.bunları şu an kessek olur mu?kimisi ağustos bitmeden dip sürgünleri kesilmemelidir diyor doğru mu?

Eski 18-08-2008, 13:57   #616
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Teşekkür ederim TeKiN80
Teşekkür ederim Meyveli tepe dediğiniz ilacı deneyeceğim umarım iyi sonuç alırım.

Eski 18-08-2008, 14:32   #617
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeytunsever Mesajı Göster
zeytinleri geçen 2008 martta şekil budaması yaptık. çok dip sürgünü ve dik giden ışgınlar çıktı bir sürü.bunları şu an kessek olur mu?kimisi ağustos bitmeden dip sürgünleri kesilmemelidir diyor doğru mu?
acil cevap bekliyorum.

Eski 18-08-2008, 15:30   #618
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Sayın zeytunsever;

Kuvvetli gelişim gösteren ağaçları sert budamada dip sürgün gelişimini çoğaltır.
Sorunuza gelince ben bunları devamlı kesiyorum,
Ağustostan sonra hiç kesilmemesi lazım, kesersen yara yerini ne zaman kapatır.

Diğer arkadaşlarında fikirlerini bekle bence.

Eski 18-08-2008, 20:09   #619
Ağaç Dostu

Ben dip sürgünlerini kesiyorum ama tek dikkat eddiğim konu çok yükseltmiyorum en fazla 50 cm geçmiyorum. ağustosun 1 ile 15 arası kesmiyorum yampordan kuruyabiliyor.

Eski 19-08-2008, 16:24   #620
Ağaçsever

Alıntı:
Ben dip sürgünlerini kesiyorum ama tek dikkat eddiğim konu çok yükseltmiyorum en fazla 50 cm geçmiyorum. ağustosun 1 ile 15 arası kesmiyorum yampordan kuruyabiliyor.
yampordan kuruyor ne demek,kuruyan ne ağaçmı?

Eski 19-08-2008, 16:26   #621
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın zeytunsever;

Kuvvetli gelişim gösteren ağaçları sert budamada dip sürgün gelişimini çoğaltır.
Sorunuza gelince ben bunları devamlı kesiyorum,
Ağustostan sonra hiç kesilmemesi lazım, kesersen yara yerini ne zaman kapatır.

Diğer arkadaşlarında fikirlerini bekle bence.
yani ağustosun bugün 19 u şu an kesilir dip sürgünleri ama eylülde kesilmez mi demek istiyorsunuz,yoksa 1 ağustostan itibaren kesilmez dip sürgünü için son kesim temmuz sonu mu demek istiyorsunuz.

Eski 19-08-2008, 21:07   #622
Ağaç Dostu

Alıntı:
yani ağustosun bugün 19 u şu an kesilir dip sürgünleri ama eylülde kesilmez mi demek istiyorsunuz,yoksa 1 ağustostan itibaren kesilmez dip sürgünü için son kesim temmuz sonu mu demek istiyorsunuz.
Sadece 1 ağustos ile 15 arası kesilmez. Ekim ayına kadar kesilebiliyor dip sürgünleri. 1 ağustos ile 15 arası neden kesilmez onu anlatayayım. Babamlar dağda çamlara kesim yaparken 1 ağustos geldiğinde çam kesmek yasaklanırmış. 1 ağustosda bir çamın dalını kestiğin zaman kuruyormuş. Malum zeytin'de kuruyabilir diye kesmiyorum.

Eski 19-08-2008, 21:50   #623
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Sadece 1 ağustos ile 15 arası kesilmez. Ekim ayına kadar kesilebiliyor dip sürgünleri. 1 ağustos ile 15 arası neden kesilmez onu anlatayayım. Babamlar dağda çamlara kesim yaparken 1 ağustos geldiğinde çam kesmek yasaklanırmış. 1 ağustosda bir çamın dalını kestiğin zaman kuruyormuş. Malum zeytin'de kuruyabilir diye kesmiyorum.
Sevgili Özcan2007;

Bu söylediğiniz bir hurafemi yoksa gerceklikle bir payı varmı, doğrusu benim pek mantığıma yatmadı.

Benim ağustostan sonra kesilmez, dememin tek nedeni kışa yaklaşıyoruz, budama demek yeni sürgün demek bundan sonra olacak sürgünler kışa dayanamaz donar, birde ağaç yarayı kapatamaz, donlardan etkilenebilir.

Alıntı:
1 ile 15 arası kesmiyorum yampordan kuruyabiliyor.
1 ile 15 ağustos arası kesmemenin anlamı bu mudur, yoksa bir hastalık ismimi iç duymadığım bir kelime bilgilendirirseniz sevinirim.
saygılarımla
lilium

Zeyno waffle beğendi.
Eski 20-08-2008, 13:14   #624
Ağaçsever

evet yampordan ne demek?ağustos ayında dip sürgünü kesmenin riski nedir? ne gibi zararları olabilir?ağustosta dip sürgünü kesimi yapıldıysa ve bu yalışsa bir risk varsa bu zeytinlere ne gibi işlem yapılmalı?

Eski 21-08-2008, 11:10   #625
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

uzun bi süredir buraya pek bakmıyordum baya çok yorum yapılmış soru sorulmuş özelden vede buradan.

Alıntı:
biraz geç olucak ama konu hakkında zeytin araştırma görevlisine danıştım bana attığı mail i size olduğu gibi kopyalıyorum kısa ama öz :
merhaba bu donemde budama yapmak risklidir. havalar sicak oldugu icin kuruma sozkonusu olabilir ayrica kışa iyi hazırlanmasi gerekir.ama ****** kuruma olur demiyorum sadece ağaca zarar verebilir iyi günler...

Eski 21-08-2008, 13:35   #626
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

ayrıca sizinlede paylaşayım balıkesir üniversitesi zeytin enstitüsünü kazandım kaydımı yaptırıcam.Bundan sonra öğrendiğim çoğu şeyi sizinle paylaşmak isterim elimden geldiğince herkese kolay gelsin iyi günler...

Eski 21-08-2008, 13:49   #627
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TeKiN80 Mesajı Göster
ayrıca sizinlede paylaşayım balıkesir üniversitesi zeytin enstitüsünü kazandım kaydımı yaptırıcam.Bundan sonra öğrendiğim çoğu şeyi sizinle paylaşmak isterim elimden geldiğince herkese kolay gelsin iyi günler...
Kutlarım Sayın TeKiN80;

Allah zihin açıklığı versin, Deseniz ya geleceğin ziraat mühendisi, haydi hayırlısı olsun, başarılar.

Eski 21-08-2008, 14:05   #628
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Alıntı:
Kutlarım Sayın TeKiN80;

Allah zihin açıklığı versin, Deseniz ya geleceğin ziraat mühendisi, haydi hayırlısı olsun, başarılar.
teşekkür ederim Lilium. umarım fayda sağlarım arkadaşlara iyi günler...

Eski 22-08-2008, 16:52   #629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2008
Herkese Merhaba,

Epey bir zamandir forumunuzu takip ediyorum, bugun de uye oldum.

Ileriye donuk genisleme potansiyeli olan bir zeytinlik sahibi olmak ve bu isi hem hobi hem de gelir getirici bir mesgale olarak devam ettirmek amacindayim.

Cogu yazismayi okumama ragmen yine de ekonomik acidan guncel cevabini merak ettigimi bir kac sorum var.

10 donumluk yetiskin zeytin agaclari olan bir bahceye sahip oldugum taktirde bu bahcenin olasi masraflari ve getirisi ne olur? Mudanya bolgesinde olan bu bahcedeki tahmini 250 agactan ne kadar urun (zeytin ya da yag) ne kadar olacaktir/

Yetismis bir bahce mi almak yoksa bahceyi kurmami mi tavsiye edersiniz?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Selamlarimla,

Cem

cem resat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 17:47   #630
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

öncelikle hoşgeldiniz sayın cem resat;

şimdi 10 dönümlük bahçe yazmışsınız bahçeden bahçeye değişir bu bakım ve masraflar masraftan kısarsanız zeytininiz de kalite düşer masraf eder hiç bişeyden kaçmassanız kalite artar bakarsan bağ bakmazsan dağ misali.

ağaçlar yaşlarına göre meyve verirler ben şuan örneğin 15 yaşında olan ağçlarımdan ortalama 130 kilogram felan mahsul alıyyorum bu artıyorda azalıyorda hava koşullarına göre.
masrafa gelince ben 10 dönüm die masraf çıkarmadım benim bahçem fazla olduğu için ben toplam bahçemin bu yıl sadece ilaçlama masrafı olarak 36 milyar para verdim gübresi suyu ara işçiliği felan saymıyorum sadece yaptığım yazlık ve kışlık ilaçlamalara bu miktarda para verdim onuda toptan uygun aldığım halde.

tavsiyem varsa güzel bakımlı alınabilecek bi zeytin bahçesi 12 yaşından büyük onu almanızdır tabi hobi için yapılacaksa ben olsam sıfırdan başlarım e içinden çıkmam tabir edilecek olursa kendi yağımla kavrulurum yani hem ürün alırım hemde kar ederim ama geleceğe yönelik umarım doğru kararı verirsiniz sayın cem resat bey iyi günler...

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024