agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2017, 08:06   #631
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Fotoğraflardan gördüğünüz üzere tül ardından bol güneş, düzenli menekşe besini (her sulamada), nemli oda ortamı (odada bol miktarda bitki olunca nem de oluyor), alttan sulama.

Yaptığım işlemler böyle, en önemlisi bana göre tül ardından güneş alması.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2017, 17:09   #632
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Sn.Sûz-i Dilârâ,çok harika olmuşlar.Çocukluk yıllarımda anneannemin huzur dolu evinin bütün pencere önlerinde tül arkasında menekşeler olurdu.Güzelliklerinin en önemli nedeni belirttiğiniz gibi tülün arkasından güneş almaları.MAŞALLAH diyelim...

Düzenleyen Dumlupınar : 10-12-2017 saat 17:11 Neden: imla hatası
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2017, 20:17   #633
Ağaç Dostu

su perisi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2017
İyi aksamlar sn sûz-î dilârâ
Çiçeklerinizin hepsi birbirinden güzel. Canlı ve iç açıcı. Bol çiçekli günleriniz olsun.

su perisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 09:30   #634
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Geçmeden yine menekşe fotoları ekleyelim içimiz ısınsın kış günü.

Dün baktım ki susamışlar çay tepsisine su doldurup saksıları oturttum bir de toplu fotoğraflar çektim. İşte menekşe ailemin bütün fertleri.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2018, 10:10   #635
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Geçtiğimiz yazdan. Melek gözlü ceylan sardunya Çiçekleri normal canana göre daha küçük. Yerdeki toprak karıncaların marifeti.
Name:  IMG_5062.jpg
Views: 541
Size:  68.2 KB

Eski 04-01-2018, 10:21   #636
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu da yine geçtiğimiz yazdan. Bu çiçekler burada bir köydeki yaşlı bir ninenin çiçekleri. Ortam o kadar doğal ve o kadar otantikti ki orada yaşıyor olmayı dilemiştim.

Nine bu sene hasta, dizlerinin ağrısından yatağa düşmüş, oğlu da Hatice teyzeyi arayıp "çiçeklere bakamadığını "çiçekçi komşusunun (ben)" hangisini istersem gelip alabileceğimi" söylemiş. Nineye geçmiş olsun ziyaretine gittik ama çiçeklerini almaya kıyamadım, iki saksı kohleriadan birinden bir iki rizom ve bir yıldız yumrusunu alıp döndüm. İnşallah o da tez zamanda iyileşir ve çiçeklerine kavuşur.

Name:  IMG_20160331_175704.jpg
Views: 496
Size:  60.0 KB
Name:  IMG_20160331_175453.jpg
Views: 495
Size:  55.8 KB

Eski 04-01-2018, 10:28   #637
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Burada yağmur yağıyor, gelen sütü kaynattım canım sıkılıyor, fotoğraf albümünü karıştırıyorum biraz nostalji yapalım değil mi? Birkaç sene öncesinden ilk geldiğimde her gördüğüm seraya büyük bir görgüsüzlükle dalıyor her şeyi tek tek inceliyordum, artık heyecanımı kontrol etmeyi öğrendim.

Normal ama değil mi Van'dan yeni gelmişim, gördüğüm tek sera nisan ayında yol kenarına kurulup İzmir'den getirdikleri çiçekleri satan basit bir yerdi. Buraya gelip de koca koca seraları görünce kendimden geçmiştim.

O günlerden bir sera gezisi.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2018, 12:23   #638
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Hepsi çok güzeller.içim açıldı gerçekten.Bende hep bu aralar üyelerin balkonlarinı geziyorum azcık gözüm gönlüm açılsın diyorum ama yeni resim goremiyordum.Ama içimden yahu üzerinde çiçeği olmasada biraz paylaşın lütfen diyesim geliyordu hep.
Yapraklarını da görmeye razıyım.
Sanırım herkes baharı bekliyor.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 13:48   #639
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Ben de sizinle aynı fikirdeyim. Mevsim itibari ile pek gelişim olmasa da yazınki çiçek bolluğunda çekip de bir kenarda unuttuğumuz fotoğraflar mutlaka oluyordur veya dediğiniz gibi yapraklı halleri bile iç açmaya yeter. Forumu canlandırmak adına yukarıdakiler benden

Ama dahası gelecek merak etmeyin gelen kargolar var, vaktim olsun onlara da el atacağım.

Eski 04-01-2018, 14:05   #640
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Çoook teşekkürler sn Sûz_ı Dilârâ.gelecek resimleri merakla bekliyorum.Dedigim gibi şu anda gelişim az olsa bile son hallerini bile zevkle seyrederim. ; ))

Dumlupınar beğendi.
Eski 05-01-2018, 13:00   #641
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

"Size de oluyor mu bilmiyorum. Hani forumda bazı üyeler vardır, sessiz sessiz takip eder, çalışmalarına hayranlık duyar zamanla cümlelerinden kişiliğine ve hayatına dair ipuçları yakalar ve adeta o kişiyle yan komşuymuşsunuz gibi hissedersiniz kendinizi.

Yukarıda yazdığımın eksiği var fazlası yok. Benim için söz konusu üye sayın Lonicera. Avatarına bakınca bile yüzüme gülümseme geliyor çünkü o muzip, gizemli, fantastik iyi kalpli bitki büyücüsü oradan bana el sallıyor gibi.
Derin bir ormanın ortasındaki sarmaşıklarla çevrili bahçesinde olağanüstü bitkiler yetiştirip biz fanilere nisbet yaparcasına sayfasında paylaşımını yaptığı o güzelim bitkilerine hayranlık beslememek ve emeğini takdir etmemek imkansız.

Her ne kadar avatarı çiftçi şirin olsa da bende hep şakacı şirin, çiftçi şirin ve şirin baba karması bir karakter izlenimi uyandırdı.

Uzun zaman kendisini sessizce takip ettim. Paylaştığı her bitkinin ismini telaffuz etmeyi öğrenebilmek için bilgisayar başında mesai harcadım. Sadece ismi değil cismi de epey değişik gelen bitkiler, ağaçlar ve meyveleri.

Bu arada -kendisinin de haberi yoktur- dağınık sayfalardaki mesajlarını takipte zorlandığımdan kendisine telepati yoluyla balkon sayfası açtırdım. İçimden geçire geçire bir gün siteye bağlandığımda balkon sayfasını görünce hiç şaşırmadım.

Neyse;

Bir gün yine aradığım bitkilerden birini sayfasında görünce dayanamayıp ilk mesajımı attım. Parfüm kutusu yetiştiriyormuş tohumdan.

Fırsatını bulmuşken içimi de döktüm, karşılıklı sayfalarımızı gezdik, istediğimiz bitkileri listeledik ve sonunda mevsim gelince birbirimize postaladık.

Kokulu bitki manyağı olduğumu çoktandır keşfetmiş olduğundan istemediğim halde kargodan fazladan kokulu bitkiler çıktı. Yine istemediğim halde Kağan ve Ece için meyvelik ağaç fidanları ve kalp ceviz fidesi de... Nasıl sevindim anlatamam dün bitkilerime kavuşunca.

Kargoyu ucuza getirmek için çevirdiğimiz numaralardan hiç bahsetmiyorum bu arada karşılıklı mesajlaşmalarımız sonucunda paketlerin hacmi o kadar büyüyordu ki bir ara otobüs bileti alıp elden teslim etmeyi bile düşündüm.

Dün öğleden sonra da benim için beklenen büyük kavuşma nihayet gerçekleşti ve bitkilerim geldi. Yağan yağmura aldırmadan Carrefour'a gidip kaliteli torf aldım, evde solucan gübresi stoğum ve perlit vs. malzemem hazırdı zaten.

Ancak saksılama işi maalesef bugüne kaldı. Öncelikle gelen bitkilerin toplu olarak paketlenmiş halini ekliyorum, yavaş yavaş da saksılanmış olarak tek tek çekimlerle tanıtımlarını yapacağım.

Bitki kökleri saksıya geçene kadar zedelenmesin diye poşetleri açmadım. Haliyle tam olarak isimleri cisimleri anlaşılmıyor. Ama az sabır, isim isim görüntüleri geçeceğim

Name:  IMG_1966.jpg
Views: 476
Size:  50.5 KB
Name:  IMG_1967.jpg
Views: 468
Size:  38.4 KB
Name:  IMG_1975.jpg
Views: 454
Size:  47.5 KB

Eski 05-01-2018, 13:17   #642
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Yazıyı bir daha okudum, gerçekten benden mi bahsediyor diye. Bu denli güzel ve övgü dolu sözleri işitmek gerçekten gurur verici. Böyle bir yazıya karşı yazacak bir cevap bulamadım ve utanıp sıkılarak susma hakkımı kullanıyorum.

Sevdiklerinle beraber meyvelerini yemek çiçeklerini koklamak nasip olur inşallah.
'' Eylemlerimiz devam edecek''

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 14:12   #643
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Evet sn Sûz_i Dilara.Bende henüz yan komşusu gibi hissedemesemde bırakın üyeleri bu forumu bile çok benımsedim ve her yazanı ilerdeki arkadaş adayım gibi görmeye başladım sanki : ).Öncesinde tecrübelerine güvendiğim ve bitki sorunlarıma çözüm üretmek için uğradığım ve burdaki dogaseverleri gördükçe de foruma geçen sene sessiz bir takipçi bu senede aktif bir forum üyesi olarak çiçek sevdamı paylaşmaya karar vermiştim.Etrafımda benim kadar ciceksever bulamamaminda etkisi var biraz.Çünkü bazen oturup saatlerce çiçekler hakkında konuşasım var sohbet diye
Biraz uzaticak gibi olsam sen çiçeklere kafayı takmışsın gibi cümleler duyunca içime atıyorum taşan sevgimi.Ama burada özgürce konuşabiliyorum biraz çekingen bir yapım olsada

Eski 05-01-2018, 14:14   #644
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Bu arada saksilara taşınmış halini ve isimlerini bende merak ediyorum.Kolay gelsin.

Eski 05-01-2018, 14:14   #645
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Sn Lonicera. Ben duygularımı yazıya dökmeyi beceremem. Yetenek malesef yok.

Sn Suz-i Dilara ise maşallah dökdürmüş.
Ben yukarda yazılanlara artı bir milyon diyorum.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 14:28   #646
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Arkadaşlar yapmayın lütfen...Sn Sûz-i Dilârâ' nın sayfasında da olsa'' ha şımardım ha şımaracağım'' haberiniz olsun. (Sen kendi sayfanda beni hedef gösterirsen bunlara da katlanacaksın artık)

Sn saleri, çok teşekkür ederim ; siz de benim gibisiniz. Ben de pek beceremem hissiyatları aktarmayı.

Eski 05-01-2018, 14:42   #647
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Ben şikayetçi değilim

Şu an yoğun bir çaba içindeyim saksılama işlemim devam ediyor, birazdan ara vereceğim.

Malum, bitki çok, zaman az, çocukların acıkma zamanı geliyor

Eski 05-01-2018, 18:16   #648
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Hadi başlayalım saksılama işlemine

Önce mutfağın ilgili kısmı boşaltıldı, dışarıda yağmur var, Gönül (kedimiz) ve çocuklar gelip gidiyor yanıma ıslanmamak ve üşümemek için içerisi tercih edildi.

Malzemeler hazır edildi, komşudan çamaşır leğeni ödünç alındı (benimkinde su sümbülleri var)

Bitkilerin isimlerini üzerine yazabilmek için kâğıt, kalem, bant ve makas,

13 cmlik üretim saksıları,

4 paket torf, iki paket perlit, 1,5 paket solucan gübresi, saksılanan bitkilere su verildiğinde yerler çamur olmasın diye (zaten toprak olacak, bir de ıslanıp çamurlaşırsa hiç çekilmez)bir tepsi, bir poşet ağaç kabuğu, olmazsa olmaz bir koca bardak çay

Arkada görülen tülbentli kavanozlar pirinç suyundan laktik asit bakterisi elde etme çalışmam.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 05-01-2018 saat 18:54
Eski 05-01-2018, 18:32   #649
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İlk olarak Lonicera ağabeyimle tanışmama vesile olan parfüm kutusu bitkileri (sarcococca);
Name:  IMG_1990.jpg
Views: 473
Size:  38.7 KB

İkinci grup murraya (portakal yasemini);

Name:  IMG_1992.jpg
Views: 458
Size:  37.3 KB
Heritage
Name:  IMG_1994.jpg
Views: 448
Size:  38.3 KB

Amalenchier

Name:  IMG_1987.jpg
Views: 454
Size:  51.6 KB

Son olarak bu siyah misafirimizi köklerden birinde yakaladım, o kadar yoldan gelmiş atmak olmaz, bitkilenmiş saksıların dibine bırakmıştım, bir tanesine tırmanıp saksı dibinde kıvrılıp uyumuş.

Bir hafta kadar önce yine saksılarımdan birine tırmanan minik ve sevimli salyangozu evlat edinmeye karar vermiş, şeffaf bir kabın içine marul dalları bırakarak yedirmiştim. Burada iki gün kalıp marulları mideye indirdikten sonra firar etmiş
Bakalım bu arkadaş ne yapacak, şimdilik dışarıdaki soğuğa bırakma niyetinde değilim (Bu arada simsiyah salyangoz da ilk defa görüyorum).
Name:  IMG_2003.jpg
Views: 445
Size:  38.7 KB

Eski 05-01-2018, 18:51   #650
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sıradan devamla, böğürtlen grubundan;

Bu arkadaş Loganberry

Name:  IMG_1996.jpg
Views: 449
Size:  56.8 KB

Chester
Name:  IMG_1997.jpg
Views: 457
Size:  53.0 KB

Aronia
Name:  IMG_2004.jpg
Views: 433
Size:  32.8 KB

Bu "dikensiz kuşburnu"ydu değil mi sn. Lonicera üzerine "dikensiz böğürtlen" yazmışım, Ece orjinal kağıtları makasla didiklemiş.

Name:  IMG_2008.jpg
Views: 461
Size:  32.1 KB

Eski 05-01-2018, 19:48   #651
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Karakablack
Name:  IMG_2006.jpg
Views: 444
Size:  34.6 KB

Boysenberry
Name:  IMG_2010.jpg
Views: 424
Size:  30.6 KB

Kırmızı frenk üzümü
Name:  IMG_2012.jpg
Views: 445
Size:  33.8 KB

Solanum Rantonetti
Name:  IMG_2014.jpg
Views: 440
Size:  48.7 KB

Kalikanthus
Name:  IMG_2016.jpg
Views: 440
Size:  51.9 KB

Eski 05-01-2018, 19:54   #652
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Şimdilik bir adet de cycas'ı ekleyelim ve bu akşamlık nokta koyalım. Kalanı yarına inşallah. Akşam komşu leğeni götürdü, yemek, çay, bulaşık derken 6-7 bitkinin saksılama işi de kaldı.

Gördüğünüz gibi turnayı gözünden vurmuş durumdayım

Hele yarın ekleyeceklerimi de görünce sayın Lonicera'nın ne kirli çıkı olduğunu anlayacaksınız Peşinde koştuğum, arandığım ne kadar kokulu varsa meğer o ormanın ortasındaki sarmaşıklı evde varmış

Name:  IMG_2017.jpg
Views: 459
Size:  57.2 KB

Eski 06-01-2018, 06:01   #653
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili Sûz-i Dilârâ, evet 650 no' lu mesajın son resmi dikensiz kuşburnu. Bu arada Sycas yumrusunu toprak dışına 1/3 oranında çıkarırsan daha iyi olacak.

Hele ylang ylang tohumları ile osmanthus çelik köklendirme işi de başarılı olsun o zaman eksik gedik kalmayacak sende.

Bu arada üretim olarak elde avuçta bir şey kalmadı. Bahçe /avlu sayfamın en üstüne '' KAPATIYORUZ'' yazsam da olurmuş hani))

Sen de az bitki göndermedin bana, daha da gönderiyorsun. Mart başında bir envanter çıkaralım da sonucu yeniden gözden geçiririz artık.

Eski 06-01-2018, 09:40   #654
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili Sûz-i Dilârâ, yeni gelen bitkileriniz hayırlı olsun, güle güle büyütün. Sevgili Lonicera'nın kirli çıkı olduğunu bilmeyen mi var hiç kıskanmadım bundan emin olabilirsiniz hele de o saksılamada ki anlatımınıza bayıldım, dikkatlice yavaş yavaş okudum ve notlar aldım.
Ellerinize emeklerinize sağlık, gönderenin de ellerinie emeklerine sağlık.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2018, 12:25   #655
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın Lonicera'dan gelen bitkilerimi saksılama işlemim tamamlandı. Demin ortalığı da temizledim, rahatladığımı hissettim bu iş de bitince.

Fotoğraflara devam.

İlk olarak sürpriz bitkim. Ne olduğunu öğrenene kadar merakımdan çatladım desem yeridir. Aslında bu arkadaşı daha sonra çelikten köklendirip gönderecekti öyle konuşmuştuk, pakette çıkınca farkedemedim, üzerinde etiket de yokmuş.

Bitki köklerini incitmemek için fazla meraklı davranmamış, saksılamaya geçince tek tek incelerim demiştim.

Meğer sormam gereken soruyu atlamışım, "etiketsiz bitkinin adı nedir?" Üzerinde tek yaprak, o da yarısı kararmış geçmek üzere bir yaprak, bil bakalım nasıl bilirsen. Sadece en sevdiğim bitkilerden hareketle tahminler yürüttüm ve ancak o şekilde bilebildim. İsmini öğrenebilmem için bir buçuk gün geçmesi gerekti, Siz de sabırsızlandınız değil mi? Hadi söyleyim: Quisqualis indica (bindallı, çin hanımeli)

Çiçeğini koklayanlar, "sellukayı sollar" diyorlar ama bakacağız artık. İnşallah çiçeklerini görür koklar buraya da yazarım

Ne sevindim ya Rabbi çok şükür, tohumu piyasada yok, zengarden, sertifikalı tohum bulamıyoruz diye satış yapamıyor yurtdışı siparişi de tecrübeli arkadaşlardan duyunca vazgeçmiştim.

Siteden biri "Hatay'da bahçelerde çok var, çelikleyip satışa çıkaracağım"diye yazdıktan sonra buhar oldu, gören eden yok. İyice umudumu kesmeye başlamıştım.

İşte caanım bitkim, bir gövde-tek yaprak

Name:  IMG_2019.jpg
Views: 416
Size:  57.7 KB

Filbahri (arkadaşıma ismini söylediğimde benimle dalga geçmiş "bizim köyde de "horoz adem" var" demişti.)
Name:  IMG_2020.jpg
Views: 425
Size:  51.7 KB

Pervane çiçekli yasemin

Name:  IMG_2023.jpg
Views: 426
Size:  65.5 KB

Kalp ceviz

Name:  IMG_2022.jpg
Views: 420
Size:  61.0 KB

Eski 06-01-2018, 12:32   #656
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Fidelerden sonra gelen tohumları da şöyle sıralayıp gösteriye çıkarıyorum
Name:  IMG_2026.jpg
Views: 403
Size:  49.3 KB

Lonicera ağabeyim sağolsun pakete, deniz yosunu, demir ve hümik asit de bırakmış.

Karakafes rizomları kaldı, onları büyükçe bir saksıya dikeceğim, yapraklarından şerbet yapılacak inşallah.

Geriye kaldı bir iş, elime bir defter alıp bu bitkilerle ilgili notlar almak, soğuğa dayanıklı olanlar köye geçecek. Bu sene kayınvalidemden bir parça arazi istemek niyetindeyim etrafını telleyip beton dökülmüş kazıklarla da sağlamlaştırmak istiyorum. Bu ve birkaç fidemi bu bölgeye dikip minik çardaklarla sevimli ve düzenli bir bahçecik; güzel olmaz mı

Eski 06-01-2018, 12:44   #657
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hepsini iyi günlerde büyüt kardeşim. Biraz gecikmeli de olsa, daha fazla mahcup olmadan (bazı aksilikler yüzünden ve sağlık problemleri vs) gönderebildim çok şükür. Bugün bir kaç arkadaşın kargolarını da gönderdim, son olarak pazartesi de gönderip bu seneki fidan paylaşımımı bitirmiş olacağım nasipse. Hani derler ya (biraz kaba olacak ama)'' böğrüme öküz oturdu'' diye, şimdi kalktığını hissedip çok rahatladım vallahi. Geçen yıl bu kadar uzamamıştı. Belki giderek yaşlanıyoruz ya daha bir zor geliyor her şey artık.

Eski 06-01-2018, 19:06   #658
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Evet sn Sûz_i Dilara.Bende henüz yan komşusu gibi hissedemesemde bırakın üyeleri bu forumu bile çok benımsedim ve her yazanı ilerdeki arkadaş adayım gibi görmeye başladım sanki : ).Öncesinde tecrübelerine güvendiğim ve bitki sorunlarıma çözüm üretmek için uğradığım ve burdaki dogaseverleri gördükçe de foruma geçen sene sessiz bir takipçi bu senede aktif bir forum üyesi olarak çiçek sevdamı paylaşmaya karar vermiştim.Etrafımda benim kadar ciceksever bulamamaminda etkisi var biraz.Çünkü bazen oturup saatlerce çiçekler hakkında konuşasım var sohbet diye
Biraz uzaticak gibi olsam sen çiçeklere kafayı takmışsın gibi cümleler duyunca içime atıyorum taşan sevgimi.Ama burada özgürce konuşabiliyorum biraz çekingen bir yapım olsada
Bir yandan mesajları cevaplayıp bir yandan da bitkilerimin güncel hallerinden kareler eklemek istiyorum

Sizin mesajdan başlayalım sevgili nanemolla, etrafınızdan söylenen sözleri atın arkanıza gitsin, insanoğlunun alışkanlığıdır konuşur dururlar, her konuda. İki laf vardır ikisi de onlardadır. Ciddiye almamayı çoktandır başarmış bulunuyorum şükür Size nacizane tavsiyem bitkilere ve siteye küsmeyin, bıkmayın yeter. İki çiçek bir böcek gibi görünseler de aslında perde arkasında kocaman bir dünya var. Size katacakları, hissettirecekleri o kadar çok şey var ki.

Evet, sıklamenlerden başlayalım. Geçen sene seradan aldığım bir bitkiyi ilk defa bu seneye çıkarmayı başardım. Üç yıldır tohumdan yetiştiriyorum, bazı güçsüz arkadaşlar yaz sıcağında geçseler de çoğunluğuna yazı atlatmayı başardım. Ev sahibi teyzenin bahçesinde 13 adet sıklamen var iki senelik.

Geçen sene çimlendirdiklerim de bunlar, bu sene büyük saksıya geçirdim rahat büyüsünler diye.

Name:  IMG_2037.jpg
Views: 407
Size:  71.9 KB
Name:  IMG_2038.jpg
Views: 455
Size:  73.7 KB

Bu arkadaş geçen seneden seradan alınan, geçen seneki görkemi olmasa da tomurcuklu.
Name:  IMG_2051.jpg
Views: 424
Size:  70.3 KB

Bu da iki senedir uyanmayan ama ölmeyen bir yabanî tür
Name:  IMG_2050.jpg
Views: 412
Size:  65.6 KB

Bunlar da mini mini birler.
Name:  IMG_2052.jpg
Views: 413
Size:  73.8 KB

Eski 06-01-2018, 19:20   #659
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sevgili Sûz-i Dilârâ, yeni gelen bitkileriniz hayırlı olsun, güle güle büyütün. Sevgili Lonicera'nın kirli çıkı olduğunu bilmeyen mi var hiç kıskanmadım bundan emin olabilirsiniz hele de o saksılamada ki anlatımınıza bayıldım, dikkatlice yavaş yavaş okudum ve notlar aldım.
Ellerinize emeklerinize sağlık, gönderenin de ellerinie emeklerine sağlık.
Teşekkür ederim ablacım. Bu ilk saksılamadaki karışımı kolay kök oluşumu için çok gevşek tuttum. Saksılarını tamamen kapladıklarında daha oturaklı bir karışıma (burada bir köyden biraz verimli toprak alabilirim) geçireceğim.
Soğuğa dayanıklı olan meyve fideleri köye geçecek, kokulu, sarmaşık türü olanlar burada balkonda kalacak.

Bu arada senin güller köklendi sanırım, yeşil filiz uzatıyorlar.

Bu arkadaşlar bodur frezya, sayın Dumlupınar'dan geçen sene gelen tohumdan üretim frezyaların tohumlarından, bendeki ikinci kuşak oluyor, anneleri mercan ağacı saksısının dibindeler.
Name:  IMG_2039.jpg
Views: 427
Size:  65.5 KB

Sayın alys'in alışveriş paketime kattığı hediye irisler, bir ara kırmızı örümcek dadanmıştı, ilaçtan sararsa da yeni yapraklar verip yakayı kurtardı.

Name:  IMG_2043.jpg
Views: 427
Size:  71.9 KB

Bunlar sayın alys'ten satın aldığım ipheionlar. 10 adetti ama geçen saymaya çalıştım beceremedim 40'ta bıraktım

Name:  IMG_2044.jpg
Views: 413
Size:  74.4 KB

Sayın evdeçiçek'ten gelen senecio rowleyanus ve bendeki horreanus

Name:  IMG_2053.jpg
Views: 442
Size:  70.9 KB

Eski 06-01-2018, 19:40   #660
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Hepsini iyi günlerde büyüt kardeşim. Biraz gecikmeli de olsa, daha fazla mahcup olmadan (bazı aksilikler yüzünden ve sağlık problemleri vs) gönderebildim çok şükür. Bugün bir kaç arkadaşın kargolarını da gönderdim, son olarak pazartesi de gönderip bu seneki fidan paylaşımımı bitirmiş olacağım nasipse. Hani derler ya (biraz kaba olacak ama)'' böğrüme öküz oturdu'' diye, şimdi kalktığını hissedip çok rahatladım vallahi. Geçen yıl bu kadar uzamamıştı. Belki giderek yaşlanıyoruz ya daha bir zor geliyor her şey artık.
Çok iyi anlıyorum ben de birine söz verdim mi gönderene kadar üzerimde ağırlığını taşıyorum, bitkileri alan kişiler kıymetini biliyorlar mı bilmiyorum ama o kadar emek harcıyoruz ki!

Ücretsiz başlığında sadece bitki talep etmek için ortaya çıkan ve sonra havaya karışanlar, aldıktan sonra dönüp haber verme lütfunda bulunmayanlar, aldıkları bitkilerin akıbetini bir fotoğrafla da olsun paylaşmayanlar neler neler, bu yaşananlar beni ve daha bir çok bitki sahibi arkadaşı paylaşım yapmaktan soğutuyor. Bizim zamanımız ve bitkilerimiz kıymetsiz mi o kadar böyle harcayıp duralım!

Zaten iyi niyetini ve çalışkanlığını ortaya koyan arkadaşlara da bakışımız hep "bende varsa sende de olur istersen" şeklinde. Uğraştığı halde yaşatamayanlara sözümüz yok ama bir hevesle bitkileri toplayıp gerekli ilgiyi göstermediği için bitki öldüren arkadaşlar da kusura bakmasınlar.

Bu mumlar manolya_ ablamdan geçen sene gelenler. 4 tür göndermişti birini yaşatamadım maalesef

Name:  IMG_1925.jpg
Views: 657
Size:  61.5 KB

SDurul ablamdan üç yıl önce gelen maviş, şubatı bekliyorum ki ayırma işlemi yapacağım, bu sene 13lük saksım çok onlara da biraz paylaştırmayı düşünüyorum, mavi bir nehir gibi yıldız yıldız çiçekleriyle öyle güzel akıyor ki!

Name:  IMG_2055.jpg
Views: 418
Size:  48.5 KB

Hava bitkim, arkadaşlardan ismini öğrenince aceleyle bakımına dair bir şeyler bakınmıştım, saksısını değiştirmekten vazgeçtim çünkü daha büyük saksıya ihtiyacı yokmuş, kökleri beslenmek için değil sadece tutunmak içinmiş. Yapraklarına su püskürtüyorum yaprağın gövdeyle birleştiği çukurluk bölüme biriken suyla besleniyormuş. Aydınlık ve güneş alan bölümde.

Name:  IMG_1932.jpg
Views: 397
Size:  75.4 KB

Pitaya ejder meyvesi, Tarsus'ta kendiliğinden yetişen hint incirlerinin tadına baktıktan sonra bunu zengardendan aldım, hint incirinin tadı harika, ama ılıkken yemeyin, dolapta biraz soğutup öyle yiyin, ayy olsa da yesek
Name:  IMG_1953.jpg
Views: 411
Size:  73.4 KB

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024