agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2018, 22:10   #661
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Değerli kardeşim bravo size...Bitkileri severek yetiştirmek insan ruhuna,bedenine en iyi ilaç.Emeklerinize sağlık...

Sn.Lonicera kardeşimize bende bu paylaşımları için çok teşekkür ediyorum.Bitkinin dilinden anlayanlarla yapılan paylaşım çok daha değerli...Herkese SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2018, 22:59   #662
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn Sûz_i Dilara oh ohh içim şenlendi çok güzeller Hepsini tek tek inceledim.inşallah sorunsuz büyürler.
Aslında bana öyle söyleyenlere kızamıyorum çünkü onlarda çiçek seviyorlar ama benim kadar muhabbet beslemedikleri için onlara fazlaymış gibi gelip abarttığımı düşünüyorlar ama dediğiniz gibi dert değil.
Bir sorun çıkmadığı sürece(hayat koşturmacası sağlık sorunları..vs) siteyle arama mesafe koymayı düşünemem bile.Hele doğanın kıymetini anladıkça doğal olarak doğa severlerle iç içe olmak istiyor insan.
Selamlar.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 14:09   #663
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Sevgili Suzi dilara.Mavişlerinizi hiç zaman kaybetmeden ayırın ben on gün oldu
ayırdım vakti ile yerlerine yerleşsinler at balkona hiç korma ayazı yedikçe ımarıyorlar.
Kolay gelsin sessiz takipcinizim

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 20:43   #664
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Sevgili Sûz-i Dilârâ, maşallah menekşelerine, harika görünüyor Ne yalan söyleyeyim kalp atışlarım hızlandı. ilk göz ağrılarım tıpkı benimkiler gibi sizde sininin içine koymuşsunuz. sulaması pratik kolay, birde nem oranına da faydası oluyordu. içime bir ateş düştü. ama kendime dur dedim. artık ne kadar durabilirim bu arada yeni çiçeklerini güle güle büyüt. hepsi çok güzel ve değerli türler. artık sana bahçeli bir ev gerek sevgili arkadaşım.inşallah Allah sana gönlüne göre güzel bahçeli ev nasip etsin. en kısa zamanda sevgiler

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 10:01   #665
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Sûz-i Dilârâ yeni bitkilerini güle güle büyüt umarım hepsininde çiçeklerini ve meyvelerini görürsün mavişlerinin maşallahı var çiçekleri açınca çok daha bir güzel oluyorlar hepsini de güle güle büyüt

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 18:31   #666
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, tavsiyeleriniz ve güzel dilekleriniz için. Günler kısa malum iki çocuk, koca ev, bir kedi, bir dünya çiçek sadece elime bakınca çok zaman bulamıyorum. Bazen bir işi kenara iteleyip buraya eklemeler yapıyorum bazen de burayı bırakıp işlere dalıyorum, o zaman da cevaplar gecikiyor.

Mavişleri büyük saksıdan alma konusunda kararsız kaldım, birkaç tane siteden bir arkadaşımız için ayırıp kalanını büyük saksıda tutacağım, yazın çok saksıyla uğraşmak zor oluyor, hepsini tek tek taşı, balkonu yıkadıktan sonra geri yerine çek, üstelik bunu haftada bir yapıyorum, iki güne bir balkonu mutlaka silmek zorunda kalıyorum, burası berbat tozlu bir yer.

Münevver hanım, kalp atışlarınız nasıl oldu, normale dönmediyse döndürelim, yaprak, yavru elimde çok. Ev sizinse hiç korkmayın bence, menekşe de edinin, bir köşecikte gülümsesinler size.

Bu arada yeşil de olsa izleyecek arkadaşlar var aramızda onlar için de biraz yeşil sardunya

Name:  IMG_2045.jpg
Views: 604
Size:  51.4 KB
Name:  IMG_2046.jpg
Views: 594
Size:  46.2 KB
Name:  IMG_2047.jpg
Views: 596
Size:  44.5 KB
Name:  IMG_2048.jpg
Views: 591
Size:  41.8 KB
Name:  IMG_2049.jpg
Views: 590
Size:  72.5 KB

Sardunyalarım havalardan mı yoksa ilk defa vermeye başladığım bir karışımdan mı böyle bilemedim durumları çok iyi. Elemtere fiş ...

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 18:39   #667
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

"Bir siz eksiktiniz köşesi", güya orkideye bulaşmayacaktım Hikayesini sevgili akçabardak'ın sayfasında paylaşmıştım o minik orkideden sonra iki tane daha aldım

Bu arkadaş o perişancık
Name:  IMG_2087.jpg
Views: 767
Size:  74.6 KB

Bu da sonradan aldıklarımdan biri.
Name:  IMG_2088.jpg
Views: 594
Size:  70.9 KB

Eski 12-01-2018, 10:09   #668
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
İlk fotoğraftakinin aynısından ben de A 101 de gördüm bir tek kalmıştı, başında döndüm durdum alsam mı almasam mı diye, biraz perişan haldeydi çiçeğinin tepesi kırılmıştı, çok düşündüm ama bir türlü karar verip almadım, biraz da son aldığımın rengindeydi ve çiçekleri çok ufaktı.

Eve gelince biraz kendimi sorguladım neden almadım diye ama terazinin ibresi tam ortada kaldı hala da kararsızım, ibreyi oynatamadım. Aslında benim gözüm bundan sonra beyazlarda, belkide ondan karar veremedim diyebilirim

Bu arada Adeniuma yazık olmuş, üzüldüm çünkü ben de bir tane bu şekilde kaybettim. Yeni aldığınız orkideleri de güle güle büyütün, rengi çok güzelmiş, bol bol çiçeklensinler.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 22:31   #669
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Ay hepsi çok güzeller.sardunyalarınız orkideleriniz..
Bende her orkide alışımda bu defa evdeki renklerin aynısından alacağım diyorum çiçek açınca tek dal degilde buket görüntüsü versin diye ama bir bakmışım yine dayanamayıp evde bundan yok deyip farklı rengini almış bulunuyorum.Ama nedense pişmanlıkta duymuyorum

Eski 14-01-2018, 19:25   #670
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

"Yaprak da olsa izlerim" diyenler vardı ya aramızda bunu duyan sardunyam bu arkadaşa bir çiçek açmış. İşte kış güzelimiz Sevgili nanemolla bu çiçek sardunyamın size hediyesi
Name:  IMG_2112.jpg
Views: 550
Size:  74.5 KB

Heuchera karışımını zengarden'dan yeni sipariş ettim. Renkli yapraklı bitkilere ayrıca ilgi duymakla birlikte; saksı aranjmanlarında dolgu; bahçelerde ise derinlik verici olarak kullanılması çok hoşuma gidiyor.

Bu 6'lı setin içinde mor yapraklı olanı yok, çok istemiştim oysa, stoklarında kalmamış, bir dokun bin ah işit hesabı, yazdım, onlar benden daha dertliymiş nereden bileyim yazmazdım agaclar.net'ten sonra sanaldaki ikinci adresim.

Name:  IMG_2117.jpg
Views: 583
Size:  54.3 KB

Eski 15-01-2018, 00:41   #671
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Hemde ne güzel bir renk açmış. Bana özel olması da cabası çok teşekkürler.
Renkli yapraklı bitkilerinizde çok hoş.Bende zengardeni hep takipteyim.Bu ara her rastladığım çiçekçiye fittonia soruyorum ama daha yok buralarda.bir ay bekle diyorlar.
Minyatür renkli yapraklar çok hoşuma gidiyor.arapsaçınında sarıya çalan rengi stoga girerse zengardende, minyatür yaprak sayfasını kapatacağım sanırım.

Eski 17-01-2018, 09:37   #672
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Münevver hanım, kalp atışlarınız nasıl oldu, normale dönmediyse döndürelim, yaprak, yavru elimde çok. Ev sizinse hiç korkmayın bence, menekşe de edinin, bir köşecikte gülümsesinler size.

Sevili Sûz-i Dilârâ menekşeler benim ilk göz ağrım. bir koca masa üstü dolusu menekşem, yeni evime taşındıktan sonra nedense yeni evi hiç sevmediler.bir bir eriyip yok oldular. çok üzüldüm ağladım. eşimde menekşeyi bana yasakladı. (zaman aşımından unutmuştur) tabi görünce içim cız edip kalp atışlarımın sesini duyabiliyorum. bir düşüneyim. şu an aklımda önce onlara balkonumu birini kapattırıp çiçeklerimi oraya taşımak istiyorum. artık bu kış geçti. seneye inşallah diyorum.işte o zaman menekşe ve orkide edinebilirim. şimdilik bende frene basıyorum az kaldı bu arada orkidelerini ve diğer bitkilerini güle güle büyüt.perişan pek sevimli olmuş
sevgilerimle sana kolaygelsin........

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 17:26   #673
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Yazın sıcak nedeniyle bol bol balkona çıkıyor, bol bol fotoğraf çekiyordum. Ancak eve girince aşırı sıcak nedeniyle fotoğrafları siteye eklemeye üşeniyordum. Biraz önce eski fotoları bir karıştırdım bazı çekilmiş ama eklenmemiş fotoları sizlere sunuyorum, yaz rüzgârı estirelim biraz, hem sezon da geliyor biraz izleyelim de şevkimiz artsın

Bu güller kayınvalidemin bahçesinden, kocaman olmuş, çalılaşmış ve yuvarlak forum verilmiş ve üzeri şemsiye gibi açar baharda. Bakımını ve budamasını kayınvalidem yapar.
Name:  IMG_4978.jpg
Views: 475
Size:  70.0 KB

Köyde bir evin duvar dibinde çektiğim papatyalar.
Name:  IMG_4996.jpg
Views: 462
Size:  74.2 KB

Bunlar da balkonumdan geçen yazdan.

Balkonların sultanlarından maviş
Name:  IMG_5040.jpg
Views: 462
Size:  49.0 KB
Name:  IMG_5041.jpg
Views: 494
Size:  57.0 KB
Name:  IMG_5042.jpg
Views: 461
Size:  55.6 KB

Eski 28-01-2018, 17:37   #674
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Zambak, zambak yine zambak.

Allah sayın kgursan'a uzun ve sağlıklı ömürler versin. Bizi bu güzellerle tanıştırdı, koklattı, izletti, ruhumuza zenginlik kattı. Katmaya da devam ediyor, uygun fiyatlarla, çok sağlıklı zambak soğanlarını kendi sitemizden alma imkânımız var ne güzel

Sıcak yaz akşamlarında meltemle mutfağıma kadar gelen çok güzel kokusu var.

Name:  IMG_5052.jpg
Views: 473
Size:  67.0 KB
Name:  IMG_5059.jpg
Views: 458
Size:  72.0 KB
Name:  IMG_5060.jpg
Views: 476
Size:  66.4 KB

Sardunyalarım,

Name:  IMG_5045.jpg
Views: 466
Size:  61.2 KB
Name:  IMG_5070.jpg
Views: 445
Size:  49.6 KB

Eski 28-01-2018, 18:01   #675
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn Sûz_i Dilârâ iki kere zengardenden sardunya fidesi getirttim ilkini yaprakları sararıp sonra kararması yüzünden kaybettim.şimdi ikincisi aynı şekilde sararıyor.nerde hata yapıyorum bir fikriniz varmı? kutudan çıkarır çıkarmaz sararma başlıyor.Sizdekilerin maşallahı var bendemi dışarı atsam

Dumlupınar beğendi.
Eski 28-01-2018, 18:13   #676
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn Sûz_i Dilârâ iki kere zengardenden sardunya fidesi getirttim ilkini yaprakları sararıp sonra kararması yüzünden kaybettim.şimdi ikincisi aynı şekilde sararıyor.nerde hata yapıyorum bir fikriniz varmı? kutudan çıkarır çıkarmaz sararma başlıyor.Sizdekilerin maşallahı var bendemi dışarı atsam
Ben bitkiler gelir gelmez saksısını değiştirip (üretim saksısından kalıp halinde çıkan toprağı dağıtıyorum, kökler toprağı sarmışsa kibarca ayırın ki kökler büyümeye devam edebilsin) doğu balkonuma koyuyorum, sabah güneşini sever sardunya. Yakıcı güneş ışığı almayan pencere arkası da olur. Sulama işini az az yapın, normalde kışın dinlenirler ama güneş alıyorlarsa bir, bir buçuk hafta aralarla az az suluyorum. Asitli su severler, açelya gübresi bulabilirseniz verebilirsiniz ya da limon tuzlu su(1 lt suya bir küçük parça limon tuzunu eritip)*

* Böyle tavsiye ediliyor ama bir ph ölçer bulundurmak en iyisi. Bizim musluk sularının ph 8-9 arası, sardunya ph 5 olan sulara olumlu tepki veriyor. Bunun için de -ben ph'ını kontrol ede ede azar azar ilave etmek suretiyle- iki litrelik su şişesinde bir yemek kaşığına yakın limon tuzu erittim.

Sizdeki musluk suyunun ph'ını bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim, gittigidiyor da ph metre kağıtları var, 3,5 lira gibi bir fiyata.

Sardunyalarınızı güneş alan yere koyun sararma durmazsa -acele etmeyin ama- demir eksikliği olabilir, demir takviyesi yapabilirsiniz.

Eski 28-01-2018, 18:16   #677
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
evet ben de bi şekilde bir canan sardunya fidesini kuruttum bu şekilde.

emin olmamakla beraber deneyimlerimi aktarayım.

fide gelir gelmez saksıya hemen dikin.

saksıyı hava akımı olan bir yerde değil, ısıtılan ışık alan sıcak mümkünse nemli bir yere alın. bu şekilde kaybettiğim olmadı. gerçi yine de özellikle normal sardunyalarda yaprak kayıpları oluyor.
fidenin toprağında bez sargı varsa kesin. köklere çok zarar vermeyin.

bi de fidenin toprağı torf oluyor eğer farklı özellikte mesela kumlu bir toprağa dikilirse torf, farklı topraktaki suyu çekemeyebiliyor.o yüzden sulamayı bitkinin dibinden yapın.ilk haftalarda toprağın çok kurumasına izin vermeyin.dibinde su da birikmesin.

Dumlupınar beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 18:20   #678
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Unuttum, saksısını değiştirdiğim ilk hafta ev içinde pencere arkasında tutuyorum sonra aşamalı olarak önce gündüzleri sonra da tamamen balkona çıkarıyorum. Buranın soğuklarına dayanıyor sardunya ama Maraş'ı bilemeyeceğim.

**Hepimiz kendi tecrübelerimize göre konuşuyoruz aslında, önemli olan kendi şartlarımızda bitkinin isteklerini çözüp düzeni oturtabilmek.

Mesela Batı Rüzgarı "ilk haftalar saksının kurumasına izin vermeyin" demiş, ben saksıyı değiştirir değiştirmez ilkinde bol sulayıp ev içinde bir hafta bekletiyorum ama dışarı aldıktan sonra sulamayı oldukça azaltıyorum dış ortamda toprağın kurumasına izin vermezsem çürüme ihtimalini artırmış olurum bu mevsimde.

Kullanılan toprak karışımını bilmiyoruz burada bu da önemli sulama sıklığı ve oranı buna bağlı olarak da değişiklik gösterebiliyor.

Dumlupınar ve saleri beğendi.
Eski 28-01-2018, 18:50   #679
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

İlk kuruttugumu gelir gelmez toprağını değiştirip(kırmızı toprak,kum,pompa az da torf)aydınlık ılık bir yere bıraktım ama sarararak kararmanin önüne geçemedim.ikinciyi gelir gelmez yine toprağını değiştirip(bu defa torf ağırlıklı bir toprağa diktim belki küçük olduğu için diğer toprakta kökleri rahat hareket edememistir diye) nemlendirilmis mini serama bıraktım hemde aydınlık bir yere.Ama yine başladı.Bu defa aydınlık ama peteğin az ısıtabildigi pencere önü odaya bıraktım.besin vermeye korkuyorum mini fide olduğu için kökleri az ve zayıf.yakmaktan korkuyorum.ama limontuzlu suyu kesin deneyeceğim.Oda olmadı sardunya alımlarını bahara erteleyecegim.Belkide çok minik olduğu için yer yadırgıyordur.Ama bu haliyle bile hızlı bir şekilde sürekli yaprak veriyor.

Dumlupınar beğendi.
Eski 28-01-2018, 19:11   #680
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Direkt büyük saksıya almak yerine bahara kadar küçük bir saksıya alıp mart-nisan gibi saksıdaki toprağı bozmadan büyük saksıya geçirmeyi deneyin. Saksı büyük olunca sulamadan sonra toprakta kalan su miktarı da ona göre fazla oluyor ve kuruma uzun sürüyor. Küçük saksı, az toprak demek ve daha çabuk kuruma demek. Aydınlık ortamda tutmayı unutmayın.

Şu başlıktaki olayı da tavsiye ederim. Suyla seyreltip sardunyalarıma veriyorum çok iyi geliyor.

Pirinç Yıkama Suyundan Laktik Asit Bakteri Serumu Eldesi

Eski 28-01-2018, 19:52   #681
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Mini fidelerin gönderildiği 4_5 cm lik saksıdan küçük plastik bardakların altını delip ona geçirdim.Hoş diğerinide öyle yapmıştım ama neyse artık.linke hemen bakıyorum.İlginiz içinde ayrıca teşekkürler

Dumlupınar beğendi.
Eski 02-02-2018, 15:13   #682
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu selluka İzmir yolcusu olacak

Name:  IMG_2338.jpg
Views: 433
Size:  52.9 KB

Tek tük açmaya başlayan sarduşlar

Name:  IMG_2328.jpg
Views: 414
Size:  67.7 KB
Name:  IMG_2333.jpg
Views: 430
Size:  57.9 KB

Çiçeğe hazırlanan tomurcuklar
Name:  IMG_2331.jpg
Views: 404
Size:  45.1 KB

Crassula springtime

Name:  IMG_2334.jpg
Views: 432
Size:  63.1 KB

Eski 02-02-2018, 15:17   #683
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Misler gibi kokan hercai menekşe, tohum alıp çoğaltmak istiyorum.

Name:  IMG_2337.jpg
Views: 409
Size:  41.1 KB

İkinci yıla çıkarmayı ve açtırmayı başardığım siklamen
Name:  IMG_2339.jpg
Views: 417
Size:  70.3 KB

Eski 02-02-2018, 15:43   #684
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Hercai Melekşenin rengi çok güzelmiş maşallah.

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2018, 09:04   #685
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Hepside çok güzeller maşallah.. İnsan bakarken bile huzur veriyor ki onları yaşamak, bitkilerin açtığını görmek daha da muhteşem oluyor...
Benim bir sorum olacaktı hep dikkat ettim çiçek alınca saksısını değiştirşyorsunuz. .Bende yaklaşık 2 hafta kadar önce açelya aldım. Tomurcuklu. Acaba saksısını değiştirsem bir sıkıntı olur mu sizce?

Dumlupınar beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2018, 10:00   #686
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Açelya sıkıntılı bir bitki tıpkı gardenya gibi kaprisinden geçilmiyor.

Benim açelya maceram mazide kaldı Zaten artık ilgimi de çekmiyor, çok naz aşık usandırır diye boşuna dememişler.

Açelya bir süre sonra zaten bozulmaya başlayacak sizi üzmek istemem ama böyle. Şimdi saksı değiştirmeyin çiçeklerinin tadını çıkarın, bozulmaya başladığında asitli toprak seven bitkiler için olan toprak bulabilirseniz alın toprağını yenileyin.

Dolgun görünsün diye bir saksıya 4-5 çelik beraber dikiliyor hormonu da basınca o gördüğümüz çiçekli açelyalar ortaya çıkıyor.

Çok eskiden kurcaladığım açelya başlığında bozulan açelyalar için ev içinde mini sera yapan arkadaşlar oluyordu (sehpayı ters çevirip açelyayı içine bırakıp sonra da şeffaf poşetle sarmak gibi). Açelya nemli, serin, yer sever, ph'ı düşük toprak o da olmuyorsa su ve vitamin ister. Bütün bu şartları sağlayıp yaşatmayı başarsanız bile eskisi gibi görkemli olmuyor. Ha bir de nemlendirmek için günde bir iki kere su fısfıslayın, yaz sıcakları özellikle ölümcül oluyor.

Bu sitede bir tek Güler ablanın balkonunda ağaç olmuş bir açelya görmüşlüğüm var. Onun tecrübelerini de dikkatlice bir okuyun tavsiye ederim.

Sizi yılgınlığa kaptırmak için yazmadım bütün bunları, başımdan geçenlerden öğrendiklerim bunlar. Ama siz pes etmeyin belli olmaz belki sizi sever

Eski 03-02-2018, 13:47   #687
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Burası benim çiçek odam, kışın sıcak isteyen bitkilerimi ve saksı, toprak değişimlerini genellikle burada yaparım. Haliyle arada temizliyor, elden geçiriyorum.

Menekşelerimin çiçekleri havalar soğuduğundan beri bozulmaya başlamışlardı, birkaç gündür yumuşayıp sarkan yaprakları farkedince olaya müdahele etme ihtiyacı hissetim.

Mecburî asistanım (kendisi hiçbir şeyimden eksik kalmaz) ve ben bugün saksıları boşalttık, kökleri temizledik ve bitkileri temiz toprak doldurduğumuz ve iyicene dezenfekte ettiğim saksılarına geçirdik.

Not: Asistanımın saçları çok nadiren toplu ve taranmış olur, bu benim sorumsuz ve pasaklı bir anne olmamdan değil kızımın cadılığındandır. Saçlarını taramadan iki gün önce ikna çalışmalarına başlamam gerekir. Yoksa hayatta dokundurtmaz. Taranmayı da hiç sevmez. İnşallah büyüyünce geçer

Name:  IMG_2364.jpg
Views: 418
Size:  58.4 KB

Eski 03-02-2018, 13:51   #688
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu mavi kelebek çiçeğim aldığımdan beri ne olmuş ne de ölmüştü, benimle geçinemiyor herhalde deyip içimden "gönderebileceğim kişileri" geçirmeye başlayınca alelacele bu çiçeği açmış Tek çiçek olunca da sağına soluna geçip çektim.

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2018, 16:18   #689
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Açelya sıkıntılı bir bitki tıpkı gardenya gibi kaprisinden geçilmiyor.

Benim açelya maceram mazide kaldı Zaten artık ilgimi de çekmiyor, çok naz aşık usandırır diye boşuna dememişler.

Açelya bir süre sonra zaten bozulmaya başlayacak sizi üzmek istemem ama böyle. Şimdi saksı değiştirmeyin çiçeklerinin tadını çıkarın, bozulmaya başladığında asitli toprak seven bitkiler için olan toprak bulabilirseniz alın toprağını yenileyin.

Dolgun görünsün diye bir saksıya 4-5 çelik beraber dikiliyor hormonu da basınca o gördüğümüz çiçekli açelyalar ortaya çıkıyor.

Çok eskiden kurcaladığım açelya başlığında bozulan açelyalar için ev içinde mini sera yapan arkadaşlar oluyordu (sehpayı ters çevirip açelyayı içine bırakıp sonra da şeffaf poşetle sarmak gibi). Açelya nemli, serin, yer sever, ph'ı düşük toprak o da olmuyorsa su ve vitamin ister. Bütün bu şartları sağlayıp yaşatmayı başarsanız bile eskisi gibi görkemli olmuyor. Ha bir de nemlendirmek için günde bir iki kere su fısfıslayın, yaz sıcakları özellikle ölümcül oluyor.

Bu sitede bir tek Güler ablanın balkonunda ağaç olmuş bir açelya görmüşlüğüm var. Onun tecrübelerini de dikkatlice bir okuyun tavsiye ederim.

Sizi yılgınlığa kaptırmak için yazmadım bütün bunları, başımdan geçenlerden öğrendiklerim bunlar. Ama siz pes etmeyin belli olmaz belki sizi sever
Çok teşekkür ederim... En iyisi hiç dokunmadan yaşadığı kadarınca tadını çıkarmak. İki tanede gardenyam var ta ne zamandır tomurcukta hala ne büyütüyor tomurcuğunu nede öldürüyor.. Beklemede..

Dumlupınar beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2018, 10:28   #690
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu sabah apartmanın mini bahçesine ektiğim soğanlılara bakmak için indim. Sümbüllerimiz epeydir uyanmışlardı ama oğluşumun kendi elleriyle yeni dünya ağacının altına diktiği sümbül soğanı bir türlü uyanmamıştı.

Bahçeye her indiğimizde gidip bakıyor ve "anneee sizin çiçekleriniz büyümüş benimki niye hâlâ büyümedi" diyip duruyordu.

Bu sabah günümün sürprizini oğlumun çiçeği yaptı, uyanmış. Hemen etrafını taşla çevirdim, teyze üzerine basmasın diye.

Eve çıkıp oğluma müjdeyi verdim, "hemen bakmak istiyorum hemen hemen" diye, sevine sevine koşar adım indi aşağıya. Çiçeğine kavuştuğu sevinçli anlar.
Name:  IMG_2382.jpg
Views: 358
Size:  76.2 KB
Name:  IMG_2384.jpg
Views: 361
Size:  77.2 KB

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024