agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2016, 10:49   #331
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Teşekkür eder iyi günler dilerim

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 11:54   #332
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Frezyacıklar, söküldükten sonra gölgede kurutuldu, kuru yaprak ve kökler temizlendi. Bir çay tabağındaki görüntüleri Ekim sonu kasım başı gibi dikilecekler inşallah. Burada havalar ancak soğuyor.
Name:  IMG_3366.jpg
Views: 588
Size:  31.6 KB

Glayörümün çiçek sapı kırılınca tomurcuklar ziyan olmasın diye bardaktan vazoya konuldu. Bu mesajın sahibi vazo çiçekçiliğine karşıdır bu gibi mecburiyetten kaynaklanan durumlar hariç. Çiçek dalında güzeldir.
Name:  IMG_3368.JPG
Views: 555
Size:  55.5 KB

Plumerialarım da ölümden döndü bu sene. Uyutma denemem az kaldı onları canından edecekti. Bir de üstüne çelik alacağım diye üstten budayınca iyice kötüledi. Zamanı gelip de hiç yeşerme görmeyince güneşten gölgeye çektim. Hem çelik tuttu hem anaç filiz verdi.
Name:  IMG_3318.jpg
Views: 640
Size:  47.0 KB

Kalonşolar 6 aydır çiçekli. Ben yoruldum onlar yorulmadı Saksıları küçük, toprakları kıytırık. Demek ki bunu istiyor.
Name:  IMG_3310.jpg
Views: 553
Size:  45.6 KB

İpekler de sanırım fazla bakımlı olduklarından çiçek konusunda çok nazlılar.
Name:  IMG_3305.jpg
Views: 553
Size:  58.9 KB

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 12:29   #333
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster

Plumerialarım da ölümden döndü bu sene. Uyutma denemem az kaldı onları canından edecekti. Bir de üstüne çelik alacağım diye üstten budayınca iyice kötüledi. Zamanı gelip de hiç yeşerme görmeyince güneşten gölgeye çektim. Hem çelik tuttu hem anaç filiz verdi.
Eklenti 616262

Sevgili Sûz-i Dilârâ benim de 2 kök gelişmiş Plumeriam vardı, bu sene sebebini anlayamadığım bir durumla karşılaştım, her ikisi de toprak üstünden gövdede bir boşluk oluştu.

Önce birinin üstte olan sağlam kısmını kestim diktim ama tutmadı o da kurudu diğeri öylece duruyor ama toprak üstünde gövdede boşluk olduğu için yaprak vermedi sağlam yerini de kesmeye korkuyorum, oysa bu sene çiçeklenmelerini bekliyordum.

Size sormak istediğim uyku döneminde su veriyor musunuz ve ne kadar uykuda kalması gerekiyor?
Ben kışın ara ara su vermiştim, orada mı hata yaptım acaba, ondan mı çürüme yaptı ki? çiçeğini göremeden öldürdüm

Bu arada kalançhoelerinizin maşallahı var, aslında bütün bitkileriniz çok çok güzeller emeklerinize sağlık.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 12:52   #334
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Öncelikle şunu söyleyeyim plumeria dona dayanıklı değil ve Türkiye geneli güney kıyıları hariç saksıda yetiştirilmeli. Kasım ayı gibi uykuya yatırılabilir, saksıdan çıkarılıp çıplak kök olarak da gazeteye sarılı vaziyette bekletilebilir deniyor ama ben buna cesaret edemedim hiçbir zaman. Saksılı olarak ışık alan ısıtmasız iç mekânda dondan korunaklı olarak uyutulmalı ve uyku döneminde su verilmemeli.

Ben burası için şubat ayı gibi sulamaya başlıyorum. Geçen yıl şubat ayında üstten 20-25 cm'lik çelik almış dikmiştim, tutmuştu ve çok da güzel gelişti.

Geçen yıl güney balkonumda dışarıda tutmuş ve çok az az arada bir sulamıştım, şubattan sonra havalar soğuk gitmeye devam edince suyunu yine az az verdim. Sapasağlam kaldı ve aldığım çelik de çok sağlıklı bir şekilde büyüdü.

Bu sene aşırı soğuklarda korumak için evin salonuna (ışıksızdı) aldım, 2-3 hafta kadar orada kaldı. Tamamen yapraklarını sarartıp çürür gibi oldu. Apar topar güneşe aldım tekrar. Sonra da şubat ayında yine çelik kestim tepesinden bir türlü hareketlenme olmayınca da güneşten gölgeye çektim(sabahları belki yarım saat teğet güneş alıyordu) toparlandı şükür.

Balıkesir şartlarında kışın plumerianın içeriye alınması ve su verilmemesi gerekir bence uyku döneminde.

Ben sizin yerinizde olsam saksıyı boşaltır, kökleri bir kolaçan ederdim. Sağlamsa, gövdedeki hastalıklı gibi görünen kısımları temizler, çelik alır diker, kalan kısmı da yine ayrı temiz topraklı bir saksıya geçirirdim. Sonra gölgede su vermeden bir müddet bekletir sonra az su verirdim. Sonra da beklerdim, sonuç ne olacak diye. Biraz sabır isteyen bir süreç ama sabretmeye çok alışkın bir topluluk olduk bu sitede

Yarı sukulent bitki olduğundan fazla sudan hoşlanmıyor, kökleri su içinde, çamurlu kalmayacak ama toprağı tamamen de kurutulmayacak.

Bazen bitkilerimizde böyle durumlar oluyor. Ben çiçeği geçtim, bazı bitkilerim hayata dönsünler yeter. Bu plumeria yıllardır bende, çiçek miçek görmedim. Sağlam kalsın yeter, zamanı gelince çiçeklenir.

Eski 05-06-2016, 14:20   #335
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Sûz-i Dilârâ, hata benden kaynaklanmış uykudayken sulanmamasını bilmiyordum, yarı sukulent olduğunu da... sizin dediğiniz gibi saksısını hemen boşaltıp duruma bir el atmam lazım.

Umarım köklerde bir aksilik yoktur, beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Eski 06-06-2016, 10:00   #336
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kızım sakarın teki (babasına çekmiş). Sürekli bir şeylere çarpar, devirir. Kardeşiyle kovalamaca oynarken pencere önündeki yavrulu menekşe yaprağı saksısını yere düşürmüş. Ben de saksı hazır bozulmuşken diyip yavruların ikisini ayırdım. Kaktüs üretim saksısına geçirdim ve pencere önüne koydum.

Serada menekşeleri budayıp çöpe atmışlardı, sağlam görünce bunu ve farklı renk olduğunu tahmin ettiğim birkaç yaprağı almıştım. Diğer yapraklar fırtınada uçmuş, dışarıda duruyorlardı. Bu da sanırım klasik mor menekşe.

Sera çöpünden yaprak alma meselesi bana -şimdilerde siteye giriyor mu bilmiyorum- Benben1967'nin büyük bir marketin çöpe attığı ölmüş bitkileri seçerken güvenlik görevlisiyle arasında geçen tartışmayı hatırlattı. Güvenlik görevlisi izin vermiyormuş, o da "size ne kardeşim bunlar çöpe atılmadı mı sonuçta, ben çöpten alıyorum" Ne gülmüştüm o zaman. Neyse ki bizim kız izin verdi.
Name:  IMG_3387.jpg
Views: 533
Size:  41.1 KB

Achimenes çiçeğe durdu.
Name:  IMG_3388.jpg
Views: 535
Size:  51.8 KB

Mavişlerin bu sene tadı yok. Sanırım yerlerini ya da gübreli topraklarını sevmediler. Geçen sene daha fakir bir topraktaydı.

Name:  IMG_3382.jpg
Views: 543
Size:  46.7 KB

Gloksinyalardan biri tomurcuğa geçti.
Name:  IMG_3377.jpg
Views: 536
Size:  42.0 KB

Bardaktaki glayör bütün tomurcuklarını açtı.
Name:  IMG_3386.jpg
Views: 516
Size:  36.0 KB

Eski 06-06-2016, 10:05   #337
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İpekler sitemimi mi duydu nedir? Bugün daha neşeliler.
Name:  IMG_3371.jpg
Views: 581
Size:  69.2 KB

Vapur dumanı, tek yıllıkmış. Sonbaharda alınan çeliklerden üretilebilirmiş.
Name:  IMG_3369.jpg
Views: 582
Size:  55.8 KB

Zambaklarda da tomurcuklanma başladı.
Name:  IMG_3372.jpg
Views: 526
Size:  36.9 KB

Bu mini kaktüsçük de çiçeğini bugün açmış, birkaç gündür takipteydi.
Name:  IMG_3373.jpg
Views: 522
Size:  56.7 KB

Sedum palmerinin güzel renkli yapraklarını da ekleyelim
Name:  IMG_3375.jpg
Views: 557
Size:  53.2 KB

Eski 13-06-2016, 07:47   #338
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Mavişlerin tadı yok demiştim ya neden olduğunu buldum. Balkon demirine bağlamıştım saksıları meğer alttaki çatının sıcağı vuruyormuş. Balkonun iç tarafına aldıktan sonra toparlanıp tomurcuklarını açmaya başladılar var güçleriyle. Maviş sıcak sevmez
Name:  IMG_3391.jpg
Views: 491
Size:  45.3 KB
Name:  IMG_3408.jpg
Views: 505
Size:  48.2 KB

Bu saksıya tek fide dikmiştim, çok büyümedi ama tomurcuklar fena sayılmaz.
Name:  IMG_3409.jpg
Views: 489
Size:  55.2 KB

Garganicalar geçen sene açmamışlardı bu sene de açacak gibi görünmüyorlar. Komşuma verdiğim kökü berbat bir saksı ve toprağa dikip gölgeye koymuştuk o açmış ben de bu sayede çiçeğini gördüm.

Name:  IMG_3410.jpg
Views: 500
Size:  42.8 KB

Mum çiçeğimde tomurcuk gördüm sanki Üç tane saymıştım sanırım birini fırtına koparmış.
Name:  IMG_3411.jpg
Views: 495
Size:  28.6 KB

Eski 13-06-2016, 07:57   #339
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Gloksinya galiba altı saksı saymadım ama üçü zengarden, üçü amaryllisbahcesi.com'dan. Zengarden'dan bir tane daha vardı onu çürüttüm, yaprakları sağlamken küçük de olsa birkaç yaprak alıp pet bardağa dikmiştim tutarlar mı bilmiyorum. Yediymiş yeni saydım. O zaman dördü zengarden, üçü sayın alys'ten.
Name:  IMG_3402.jpg
Views: 504
Size:  54.1 KB

Aynı saksıda bitişik gibi iki plumeriadan birini geç olmadan başka saksıya ayırdım. Gölgede tutmaya devam.

Name:  IMG_3396.jpg
Views: 475
Size:  52.0 KB
Name:  IMG_3397.jpg
Views: 507
Size:  43.5 KB

Melek gözlü ceylanlardan. Çok sevimli minik çiçekleri var. zengarden'dan almıştım.
Name:  IMG_3398.jpg
Views: 490
Size:  56.8 KB

Sümbülteber saksısında şimdilik 7 tomurcuk saydım. Daha da gelecek gibi. Hadi inşallah.

Name:  IMG_3403.jpg
Views: 527
Size:  65.6 KB

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 14-06-2016 saat 11:03
Eski 13-06-2016, 07:58   #340
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Balkondan genel görüntü de atalım.
Name:  IMG_3407.jpg
Views: 483
Size:  60.3 KB

Eski 13-06-2016, 23:38   #341
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Balkonun genel görüntüsü harika... Maşallah, çiçeklerini açmasalar bile yeşilliği yeter sevgili Sûz-i Dilârâ; emeklerine sağlık...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 09:43   #342
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Teşekkür ederim YeniGinecim.

Bu sabah birkaç haftadır kafamda ağırlık yapan bir iki işi hallettim. Tohumdan perlit içinde çimlenen ballıcalarımı şaşırttım. Bazılarını küçük 9 cm'lik üretim saksılarına, bazılarını diğer bitkilerin saksı kenarlarına, bazılarını da ölmüş bitkilerimin topraklı hazır saksılarına şaşırttım. Şu sıra toprak sıkıntısı çekiyorum yine

Sonra bir serada satıcıya ısrar etmeme rağmen satmayıp hediye edilen, saksılardaki hercailerden topladığım tohumlar da çimlenmişlerdi. Jakarandaların dibine atmıştım, onları da çıkarıp oraya buraya şaşırttım. Amacım onlardan tekrar tohum alabilmek. Birazı bana birazı halama.

Daha kalonşoların saksıları değişecek. Selluka fideciklerim, şebboylar, yılbaşı sarmaşığım, üç saksı minik sardunyam var saksıları büyütülecek. Kaktüslerimden kopan dal, yaprak ne varsa ekildikleri yerde mini mini yavrular verdiler, onları üretim saksılarına almam lazım.

İşin kötüsü ben bitkilerime "sizin saksılarınızı değiştireceğim" deyip üzerinden biraz zaman geçtiği halde yapmamış olursam, çiçeklerime bakamıyorum. Onlardan utanıyorum. Sanki bana bakıp "hani bizim saksılar" diyor gibiler.

Eski 14-06-2016, 10:00   #343
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sûz-i Dilârâ'cım, saksıda soğanlıları başarıyla yetiştiriyorsun ya imreniyorum. Ellerine sağlık.

Sümbülteberlerim yeşermedi bile, aldığım amaryllis soğanlarımı çürümesin diye sulamaya korkuyorum. Bu gece yağmur sulamış, bolca sulanmışlar. Hemen yağmur almayacakları bir yere taşıdım.

Kaktüs ve sukulentler su içinde kaldı, taşıyamadım. Her yer çamur, toprak oldu.

Tomurcuk carnosada mı yoksa pubycalix 282 de mi? Haydi bakalım, bir an önce açsın da bizler de görelim.

Her şey çok güzel, işler çok, kolay gelsin. Sevgilerimle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 11:39   #344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Balkonunuzda gerçekten büyük bir emek var.Yapacağınız işleri sıralamışsınız.Maşallah diyorum,Allah kolaylık versin.

YeniGine beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 11:43   #345
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Sûz-i Dilârâ bence de soğanlıları saksıda yetiştirmekte oldukça başarılısın bende bir türlü beceremiyorum güle güle büyüt mavişler harika garganicaaların harika çiçek açmış hallerini düşündüm de muhteşem olurlar inşallah açarlar

YeniGine beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 12:08   #346
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sûz-i Dilârâ'cım, saksıda soğanlıları başarıyla yetiştiriyorsun ya imreniyorum. Ellerine sağlık.

Sümbülteberlerim yeşermedi bile, aldığım amaryllis soğanlarımı çürümesin diye sulamaya korkuyorum. Bu gece yağmur sulamış, bolca sulanmışlar. Hemen yağmur almayacakları bir yere taşıdım.

Kaktüs ve sukulentler su içinde kaldı, taşıyamadım. Her yer çamur, toprak oldu.

Tomurcuk carnosada mı yoksa pubycalix 282 de mi? Haydi bakalım, bir an önce açsın da bizler de görelim.

Her şey çok güzel, işler çok, kolay gelsin. Sevgilerimle...
Benim de soğanlılar konusunda cesaretim biraz biraz bu sene geldi.

Sümbülteberlere canını sıkma, kısmet olursa sökünce yine yollarım sana başarana kadar devam. Yağmur alan amaryllislerinin saksı tabağını alır ve altına yükseklik yapar veya duvara dayayabilirsen fazla suyu süzmüş olursun. Saksının bir süre ıslak kalması mantara fırsat veriyor veya soğan çürüyebiliyor.

Frezyalarımı bu şekilde toparlayabilmiştim, sağolsun sayın Dumlupınar tavsiyeleriyle yol gösterici oldu. Bir de bu sene bütün soğanlı saksılarının tabanına cüruf veya çakıl taşı döşedim.

Terasın durumunu tahmin edebiliyorum. Balkonlarım kirlenince bütün işi gücü bırakıp iki günümü bu işe ayırıyorum. Çocuklar ayak altında çok zor oluyor temizlik. Sana da kolay gelsin ablacım. Yakınlarda olsaydın yardım etmek isterdim. Bayılırım ya temizlik yapmaya. Sen de çayımızı demlerdin şu fortakallı kekten de yapardın Ohh ikindi üzeri terasında çiçeklerin arasında çayımızı içer bitkileri incelerdik. Ramazan başıma vurdu herhalde ama ne güzel olurdu değil mi

Tomurcuk carnosada ama demin baktım biri kurumuş öbürü de kuruyacak gibi.

Eski 14-06-2016, 12:19   #347
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Balkonunuzda gerçekten büyük bir emek var.Yapacağınız işleri sıralamışsınız.Maşallah diyorum,Allah kolaylık versin.
Çok teşekkür ediyorum. Emeğin en zor kısmı toprak bulmak. Sürekli toprak kıtlığı çekiyorum. Bulması ayrı dert üçüncü kata taşıma ayrı dert. Eşim de "hayatta elimi sürmem" diyor. Bazen dayanamayıp yardım ettiği oluyor ama o da eşref saatine denk gelecek de Bu sene toprağı ormandan alıp arabaya taşırken komşu teyzemle (sağolsun beni hiç yalnız bırakmaz) düştüm ve sivri bir taş dizimi yaraladı Haftalarca mor ve şişmiş bir dizle dolaştım.

Kışın ortasında en kuru en soğuğun olduğu gün üç çuval toprağı arabanın arkasına zor bela taşıyıp eve getirdik. Donma tehlikesi atlattım diyebilirim. Gübreyi sağolsun aynı komşumun eşi bir köyden kamyonetle getirmiş. Saksı, cüruf, pomza, torf hepsi ayrı sıkıntı. Buluyorsun bir araya getiriyorsun sonra bir kırmızı örümcek, bir bit, bir mantar her şeyi berbat edebiliyor.

Neyse çok uzatmayayım dertliyim ama bu derdi seviyorum ne edeyim

Eski 14-06-2016, 12:21   #348
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Sevgili Sûz-i Dilârâ bence de soğanlıları saksıda yetiştirmekte oldukça başarılısın bende bir türlü beceremiyorum güle güle büyüt mavişler harika garganicaaların harika çiçek açmış hallerini düşündüm de muhteşem olurlar inşallah açarlar
Teşekkürler sevgili günebakan. Güzel sözlerin moral verdi, SDurul ablamınkilerle birlikte. Darısı senin ve diğer arkadaşların başına.

Eski 14-06-2016, 14:30   #349
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
...İşin kötüsü ben bitkilerime "sizin saksılarınızı değiştireceğim" deyip üzerinden biraz zaman geçtiği halde yapmamış olursam, çiçeklerime bakamıyorum. Onlardan utanıyorum. Sanki bana bakıp "hani bizim saksılar" diyor gibiler.
Bu durum bana çok tanıdık geldi, aynen benim halim de böyle işte
''Sanki'' demişsiniz ama sanki falan yok, resmen insana dik dik bakıyorlar ve telepatiyle tripler/sorular yağdırıyorlar. Sesli konuşabiliyor olsalardı hapı yutmuştuk, cümle aleme rezil ederlerdi bizi

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 23:08   #350
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Bu durum bana çok tanıdık geldi, aynen benim halim de böyle işte
''Sanki'' demişsiniz ama sanki falan yok, resmen insana dik dik bakıyorlar ve telepatiyle tripler/sorular yağdırıyorlar. Sesli konuşabiliyor olsalardı hapı yutmuştuk, cümle aleme rezil ederlerdi bizi
Kendimi psikolojik baskı altında hissediyorum. Demirimiz nerede kaldı, bak bu saksı beni sıkıştırıyor, ay burası çok sıcak beni gölgeye al, susadıııımmm çabuk dinlenmiş suyumu getir, şu sararmış yapraklarımı ne zaman temizleyeceksin bunlar onlardan gelen seslerden bazıları Sanki 150 tane çocuğum varmış gibi. İyi ki benden başkası duymuyor Çok kaprisliler çok.

Eski 14-06-2016, 23:41   #351
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Benimkiler iki gündür 'anneee yanıyoruz su sık bize, su sık, bir daha su sık' diye bağırışıp duruyorlardı, elimden spreyleme şişesi düşmese de bir türlü avutamamıştım, neyse ki bugün bol bol yağmur yağdı da öğlenden beri sesleri çıkmıyor

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 07:52   #352
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Mavişlerden devam edelim, tam zamanları, açtıkça açıyorlar

Name:  IMG_3413.jpg
Views: 506
Size:  28.9 KB
Name:  IMG_3412.jpg
Views: 488
Size:  30.9 KB
Name:  IMG_3414.jpg
Views: 494
Size:  44.9 KB
Name:  IMG_3415.jpg
Views: 498
Size:  46.8 KB

Eski 15-06-2016, 07:56   #353
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sardunyalar boylarına göre iyi çiçekleniyorlar. Zengarden'ın sayesinde bol bol ceylan sardunya sahibi oldum.
Name:  IMG_3416.jpg
Views: 486
Size:  59.3 KB
Name:  IMG_3417.jpg
Views: 483
Size:  34.3 KB
Name:  IMG_3418.jpg
Views: 513
Size:  41.6 KB

Lisianthuslar da çiçeğe durmuşlar. Bunlar sayın kgursan'dan alınanlar. Keşke hepsinden ikişer değil dörder renk alsaymışım. Bu sene tohum da almak istiyorum lisilerden.
Name:  IMG_3420.jpg
Views: 487
Size:  38.6 KB

Eski 15-06-2016, 08:47   #354
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Maşallah...

Eski 15-06-2016, 13:07   #355
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sûz-i Dilârâ'cım, mavişler harika olmuş. Gerçi harika olmayan bitkin yok ki, emeklerine sağlık. Mavişler de mi lav taşı karışımı toprakta?

Akçabardak ve senin sayende Zengarden'dan sipariş verdim. İstediklerim stokta yoktu, ben de olanlarından istedim. Bitkiler sürpriz olsun.

Düzenleyen Sevgi Durul : 15-06-2016 saat 13:38
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 13:50   #356
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sûz-i Dilârâ'cım, mavişler harika olmuş. Gerçi harika olmayan bitkin yok ki, emeklerine sağlık. Mavişler de mi lav taşı karışımı toprakta?

Akçabardak ve senin sayende Zengarden'dan sipariş verdim. İstediklerim stokta yoktu, ben de olanlarından istedim. Bitkiler sürpriz olsun.
Ablacım, mavişlerde lav taşı, kum vs. gibi hiçbir süzücü, gevşetici eleman yok. Klasik torf, gübre, bahçe toprağı karışımı. Hatta geçen yılki kullanılmış toprak. Suyu çok sevdiğinden aman fazla suladım, kök çürüğü olacak, mantara yakalanacak derdi de yok. Bit, böcek de yok. Çok rahat bir bitki. Senin sayende yıllar sonra mavişlerime kavuştum. Böyle çiçeklerini izliyoruz hep beraber.

Zengarden iyidir ablacım, iyi yapmışsın. Hangilerini istedin şimdi merak ettim. Şu günlerde mavi kelebek çalısı stokta, istediğim bitkilerden kendisi ve mor salkım, birkaç da kaktüs türü var. Ben de bunları almayı düşünüyorum.

Valla iyice merak ettim şimdi

Eski 15-06-2016, 20:24   #357
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Mavişlerden devam edelim, tam zamanları, açtıkça açıyorlar

Eklenti 618107
Eklenti 618108
Eklenti 618109
Eklenti 618110
Maşallah çok güzeller sayın suz-i dilara

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 20:31   #358
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Alıntı:
Sardunyalar boylarına göre iyi çiçekleniyorlar. Zengarden'ın sayesinde bol bol ceylan sardunya sahibi oldum.
Eklenti 618111
Eklenti 618112
Eklenti 618113

Lisianthuslar da çiçeğe durmuşlar. Bunlar sayın kgursan'dan alınanlar. Keşke hepsinden ikişer değil dörder renk alsaymışım. Bu sene tohum da almak istiyorum lisilerden.
Eklenti 618114
Maşallah ellerinize emeğinize yüreğinize sağlık. Çok çok güzeller. Kırmızı ceylana bayıldımmm. Bende Kamil beyden lisi aldım çoğu öldü altı tane var onlarda inşallah ölmezler

Eski 15-06-2016, 20:35   #359
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Birde lisileri nasıl bir toprağa ektiniz maşallah çok sağlıklı gözüküyorlar güneştemi duruyorlar

Dumlupınar beğendi.
Eski 15-06-2016, 20:35   #360
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Lisianthuslarınız neden öldü? Lisiler güneşi fazla sevmez, sabah güneşinden birkaç saat görüyorlar benimkiler o kadar. Sizinkiler yerini mi sevmedi acaba?

Dumlupınar beğendi.

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024