agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2013, 05:23   #571
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lim Mesajı Göster
25
Aklıma takılan bir konu var şimdi organik ve orjinal (aşısız) limon ağacının dalından koparılmış limonun çekirdeklerini ektim ben. Meyve almak için (kastım limon) yine de aşılamak mı lazım?
Ozaman tüm ağaçlar aşılı mı?
Aşı yapmadan da limon'un meyve verebileceği söyleniyor, ama ben hiç görmedim.

Bahsettiğiniz ağaç İstanbul'da ise, aşılı olma ihtimali çok yüksek. Limon ağacının doğal olarak İstanbul ikliminde yetişmesi neredeyse imkansız. Çekirdekten çimlendiğinde, taze fidan ilk gördüğü kış'da ölür.Tek tük, bazı bahçelerde, konumdan dolayı yetişebiliyor. Biz İstanbul'da Limon yetiştirmekle bitkinin doğasını zaten bozuyoruz.

Bir kaç tane ağacınız olacağına göre, zamanı geldiğinde aynı kökten 1-2 dal veren varsa (Poliembriyonik mi denilmişti?) aşısız bırakın. Bakalım ne olacak? Ben de merak ettim.

old_platanus beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 09:05   #572
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
25 Aralık'da ilk filizi çıkan 8 limon çekirdeğinin bulunduğu saksıdan, annemin duruma el atmasıyla, haftalar sonra 3 ufaklık daha çıktı
http://f1301.hizliresim.com/15/b/hu2t9.jpg (Fotoğrafını şimdilik link üzerinden paylaştım. Forumdan yükleyince büyük boyutlu oldu)
Forumda ve internet üzerinde yazılanları okudum, aşılanmazsa limon meyvesi alamazmışım, turunç olurmuş.
Aklıma takılan bir konu var şimdi organik ve orjinal (aşısız) limon ağacının dalından koparılmış limonun çekirdeklerini ektim ben. Meyve almak için (kastım limon) yine de aşılamak mı lazım?
Ozaman tüm ağaçlar aşılı mı?
Tohumlarla oynanmadan önceki haliyle kalabilmiş ağaçların meyve çekirdeklerinden ürün almak için de mi aşı yapılmalı?
Kafam çok karışmış
Merhaba sayın lim

Hangi turunçgül ağacından koparttığınız hangi meyve olursa olsun (limon, portakal, mandalina, greyfurt, kamkuat, vs.) çekirdeklerinden yaptığınız çimlendirme sonucu elde edeceğiniz fidan ve ilerisi için ağaç turunç olur.Fide, ağaç ve meyvesi de turunçtur.Bir nevi delicedir kendileri.Eğer hiç aşılama uygulaması yapmazsanız meyveniz turunç olur ki kokusu ve tadı limonu pek aratmaz.(Tadı alışkın olmayanlara acı ve buruşuk gelir) Çevrede gördüğünüz her limon, portakal, mandalina ağaçları malesef hepsi aşılıdır.Aksi halde ben mandalina çekirdeği diktim, ağaç oldu, mandalina kopartıp yiyorum diyen olamaz!!! O ağaç mutlaka aşılıdır. Bu kadar kesin.

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 09:11   #573
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Aşı yapmadan da limon'un meyve verebileceği söyleniyor, ama ben hiç görmedim.
Merhaba Güzin hanım.

Daha geçen hafta torba dolusu aşı yapılmamış turunç ağacının meyvelerinden toplamıştım.Kış günü yemeklerde kullanılınca kısa sürede tükendi.Eğer yolunuz Aydın, Nazilli taraflarına düşerse, yol kenarlarında, bahçe kenarlarında o kadar çok var ki artık yerlere dökülen turunçları ufaklıklar top niyetine oynuyorlar.Önümüzdeki haftalarda yine Aydın tarafına gidersem birazda sizin için toplayayım.Kışın özellikle çorbalar üzerine sıkarsanız o tad ve aroması sizi mest eder.(belki ben alışkın olduğum içindir, ailecek çok severiz)

Mehmet

Eski 11-01-2013, 09:14   #574
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2012
Sayın Merlict,
ilgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum. Tek bir adet fidanım var. Bilgilerimi özelinize göndereceğim. Şimdiden teşekkürler..

cherry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 09:18   #575
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
...Birincisi bazı dallar üstten başlayarak sararıp kuruyor zamanla, aşağıya doğru devam ediyor bu kuruma. Kuruyan kısmı kopartsam da gene de oluyor. Bu neden olur ve nasıl engellerim?

...İkinci sorun da yapraklarda sıklıkla sararma oluyor.yapraklar uçlarından sararmış...Bazen de o şekilde uç kısımdan değil ama yaprağın orta kısımlarından başlayan ve giderek büyüyen bir sararma oluyor, sonra giderek diğer yapraklarda da oluyor...

Bir de mümkünse öneri istiyorum. Dışarıdan gübre, besin vb almak yerine limona beslenmesi için ne verebilirim?...

Sevgili Cymbelina,
Üretici arkadaşlarımız dışında, sevgili Merlict bu konuda benden daha bilgili ve tecrübeli. Benim eksiklerimi tamamlama, yanlışlarımı düzeltmede yardımlarını esirgemeyecektir.

Dalların uçlardan başlayarak kuruması;
-soğuk,
-sert hava akımları ya da
-kökle ilgili bir problemden kaynaklanır. Mevsim nedeniyle üşüyor olabilir. Yazın da oluyorsa kök problemidir.

Tarif ettiğiniz sararma ya ışık isteği, ya da büyük olasılıkla besin yetersizliğindendir. 2 yıldır aynı şekilde duruyorsa, bir boy büyük saksıya geçirme ve toprağını yenileme zamanı gelmiştir.

Toprağınız ne kadar iyi olsa da, bir süre sonra içindeki besin maddeleri tükenecektir. Toprağı değiştirirken biraz yanmış gübre bulabilseniz çok iyi olurdu. Söylediğiniz şartlarda ancak meyve(narenciye hariç) ve kokusuz yeşil sebzelerin artıklarını ufaltarak toprağa ekleyebilirsiniz. Çay posası, torf gibidir, besleyici değildir. Yalnız, toprağın yumuşamasına, gevşemesine yarar.

Yumurta kabuğunun, limonda kullanımı bildiğim bir şey değildi. pH'ı artırır mı diye düşündüğümde, limon'un istediği pH'ı bilmediğimi farkettim. Bu saate kadar araştırıp bulabildiğim en mantıklı bilgi şu oldu:

''If it's on its own roots or grafted to a true genus Citrus rootstock, 6.0-6.5 would be ideal, and 5.5-7.0 probably acceptable. If on Poncirus (e.g., 'Flying Dragon') or one of its hybrids (e.g., "Swingle"), 5.5-6.0 would be ideal and 5.0 to 6.5 acceptable. If you go much above those ranges, you'll start to see deficiency symptoms of iron, mamganeze, and zinc, and in that case, you'll need to acidify it a bit. If the pH goes too low, the plant will look very healthy, but won't grow or produce much.''

Bu yazıya göre, toprağın pH'ını düşürmeniz işe yarayabilir. Bunu da aşırıya kaçmadan limon tuzu,ya da suyu katılmış su ile yapabilirsiniz.

Sevgilerimle...

Cymbelina ve 26ömer beğendi.
Eski 11-01-2013, 09:27   #576
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba Güzin hanım.

Daha geçen hafta torba dolusu aşı yapılmamış turunç ağacının meyvelerinden toplamıştım.Kış günü yemeklerde kullanılınca kısa sürede tükendi.Eğer yolunuz Aydın, Nazilli taraflarına düşerse, yol kenarlarında, bahçe kenarlarında o kadar çok var ki artık yerlere dökülen turunçları ufaklıklar top niyetine oynuyorlar.Önümüzdeki haftalarda yine Aydın tarafına gidersem birazda sizin için toplayayım.Kışın özellikle çorbalar üzerine sıkarsanız o tad ve aroması sizi mest eder.(belki ben alışkın olduğum içindir, ailecek çok severiz)

Mehmet
Sevgili Merlict, yolum o taraflara nasıl düşsün? O kadar güzel anlatmışsınız ki (Size tuhaf gelecek ama, biliyormusunuz ben bu yaşıma kadar hiç turunç görmedim)... Ben bildiklerimi yazdıktan, sonra sizin düzeltmeniz beni çok rahatlatıyor. Yanlış bilgi vermemiş oluyorum. Umarım bir gün benden bıkıp, yeter artık demezsiniz. Sevgilerimle.

Eski 11-01-2013, 09:30   #577
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Tam hatırlayamıyorum ama yaklaşık 2 yıllık limon fidem var iki tane, öylesine deneme amaçlı çekirdekten filizlendirmiştim. Herhangi bir gübre, besin takviyesi filan vermedim. Sanırım bu yüzden çok büyümediler. Birkaç tane daha ekmiştim, onları zamanla kaybettim.

Şu an ikisi de iki ayrı saksıdalar, boyları çok uzun değil, gövdeleri de ince. Epey zaman önce el yordamıyla, amatörce üstten filiz kısımlarını kopartmıştım ki alt kısım kalınlaşsın diye.

Ancak iki sorunum var. Birincisi bazı dallar üstten başlayarak sararıp kuruyor zamanla, aşağıya doğru devam ediyor bu kuruma. Kuruyan kısmı kopartsam da gene de oluyor. Bu neden olur ve nasıl engellerim?

İkinci sorun da yapraklarda sıklıkla sararma oluyor.

Bir de mümkünse öneri istiyorum. Dışarıdan gübre, besin vb almak yerine limona beslenmesi için ne verebilrim? Enzim, kompost vb hadiseler beni aşıyor. Ancak örnek olsun diye, mesela yumurta kabuğu, çay posası vb gibi evdeki malzemelerden temin edebileceğim, besin - gübre gibi iyi gelecek birşeyler var mıdır?

Başta sevgili Güzin Çakar olmak üzere, bilgi verebilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Merhaba sayın Cymbelina

Güzin hanımı beklemeden hemen atladım, siz ve Güzin hanım kusura bakmayın

2 yıllık limon (turunç), boyları ortalama 25-40 cm. civarında; gövde kalınlıkları sigara veya kalem kalınlığında olabilir.Eğer baştan beri gübreleme, güneş, ışık ve ısı değerlerini limitlerin üzerinde tutmuşsanız bu verdiğim değerlerden daha uzun ve kalın olabilirler ki profesyonel işlemdir.Sizin böyle bir uygulamanız yok bildiğim kadarıyla.Büyümediklerin kararını buna göre değerlendirin.

Sanırım saksıları küçük ve toprakları besin değerini kaybetmiş, yapraklar size anlatıyor derdini.Bunların saksıları şuan ortalama olarak kabaca 1,5/3 lt. yoğurt kabları büyüklüğünde olmalı. Toprak karışımları ise,
1/3 torf ve benzeri (ben çay posası, çam dibi kırıntı kullanıyorum)
1/3 dere kumu, taneli kum
1/3 bahçe toprağı şeklinde olmalı.Bahçe toprağınız daha önce kullanılmamış toprak ise içinde istenen gübre nevi destekler vardır.

Eğer bu karışımları hazırlar ve eski saksılarında köklerini hırpalamadan yeni yuvalarına alır (turunçgiller için şimdi saksı değişimi için yılın en ideal zamanları) ortam ısısını ve güneşi sağlarsanız, ne kuruma, ne sararma sizden ve turuncunuzdan uzak olurlar.Isıtılan soba, kalorifer, klima gibi odalardan uzak tutun, kapalı balkon varsa idealdir.Kışın bol güneş ve ışık gören yeri seçin, yazın ise rüzgara maruz kalmayacak ama özellikle sabah güneşi gören alanda tutun.Kısa aralıklarla yer değişimi yapmayın.

Saksı değişimi sonrası fotoğraflayın, seneye boylanma ve kalınlaşma farkını görün.

Not: Ben yazarken benden önce Güzin hanım gereken desteği zaten vermiş.Görmemişim.

Düzenleyen merlict : 11-01-2013 saat 11:01 Neden: ekleme
Eski 11-01-2013, 10:36   #578
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Güzin Hanım ve merlict;
Limonum Didim'den bir evin bahçesinden gelme. Bir tanesini kendi halinde bırakıp deneyeceğim, bakalım neler olacak.
Vakit ayırıp görüşlerinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim.
Merhaba sayın lim.

Belki bilmedende olsa güzel bir noktaya değindiniz.Ağacınız Didim'den gelmiş (nede güzeldir Didim, gidesim geldi) şuan İstanbul semalarında hayat mücadelesi veriyor.Nette araştırıp Didim ile İstanbul arasındaki mevsim, hava şartlarını karşılaştırın.Çok fark olduğunu göreceksiniz.Bu farkları yapay olarak ne kadar azaltırsanız size o kadar parlak ve alıcı yüzünü gösterecektir limonunuz.Isı, ışık, toprak ve sulama suyu en büyük etkenlerinizdir.

Ağacınız konusunda yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.Bugün doğaya bir yeşil daha kazandırdık demektir.Göz alıcı ve taptaze limonları yemeniz dileğiyle...

Mehmet

Eski 11-01-2013, 10:52   #579
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Sevgili Cymbelina,
Üretici arkadaşlarımız dışında, sevgili Merlict bu konuda benden daha bilgili ve tecrübeli. Benim eksiklerimi tamamlama, yanlışlarımı düzeltmede yardımlarını esirgemeyecektir.

Dalların uçlardan başlayarak kuruması;
-soğuk,
-sert hava akımları ya da
-kökle ilgili bir problemden kaynaklanır. Mevsim nedeniyle üşüyor olabilir. Yazın da oluyorsa kök problemidir.

Tarif ettiğiniz sararma ya ışık isteği, ya da büyük olasılıkla besin yetersizliğindendir. 2 yıldır aynı şekilde duruyorsa, bir boy büyük saksıya geçirme ve toprağını yenileme zamanı gelmiştir.

Toprağınız ne kadar iyi olsa da, bir süre sonra içindeki besin maddeleri tükenecektir. Toprağı değiştirirken biraz yanmış gübre bulabilseniz çok iyi olurdu. Söylediğiniz şartlarda ancak meyve(narenciye hariç) ve kokusuz yeşil sebzelerin artıklarını ufaltarak toprağa ekleyebilirsiniz. Çay posası, torf gibidir, besleyici değildir. Yalnız, toprağın yumuşamasına, gevşemesine yarar.

Yumurta kabuğunun, limonda kullanımı bildiğim bir şey değildi. pH'ı artırır mı diye düşündüğümde, limon'un istediği pH'ı bilmediğimi farkettim. Bu saate kadar araştırıp bulabildiğim en mantıklı bilgi şu oldu:

''If it's on its own roots or grafted to a true genus Citrus rootstock, 6.0-6.5 would be ideal, and 5.5-7.0 probably acceptable. If on Poncirus (e.g., 'Flying Dragon') or one of its hybrids (e.g., "Swingle"), 5.5-6.0 would be ideal and 5.0 to 6.5 acceptable. If you go much above those ranges, you'll start to see deficiency symptoms of iron, mamganeze, and zinc, and in that case, you'll need to acidify it a bit. If the pH goes too low, the plant will look very healthy, but won't grow or produce much.''

Bu yazıya göre, toprağın pH'ını düşürmeniz işe yarayabilir. Bunu da aşırıya kaçmadan limon tuzu,ya da suyu katılmış su ile yapabilirsiniz.

Sevgilerimle...
Güzin hanım abartmayın.Benden daha tecrübeli kısmı sizin alçak gönüllülüğünüz sadece.Ben kendi çapımda 2 m2 balkonumda çekirdekten yetiştirdiğim fidelerle tecrübe kazanmaya çalışan biriyim.Sizin balkonu görünce benimkini beğenmez oldum.Ayrıca ne haddime düşmüş eksik düzeltme falan...Siz benden öndesinizdir, rica ederim.

Limonun pH isteği konusu inanın sizin bu yazınıza kadar hiç beni meraklandırmamıştı. Bu sebeple mesajı okuduktan sonra kafamda biraz değerlendirme yaptım.Yağmur suyunun pH değeri neredeyse 5,6/6 değerindedir.Nedense yağmur suyu ile sulanan ağaçlarda verim yüksek oluyor ve bizim manuel elle sulama yaptıklarımızda bazı kısıtlamalar yaşanıyorsa düşük ph bize(ağaçlarımıza) fayda sağlayabilir.Ama limonun istediği set nedir ise kafamda halen ucu açık şekilde beklemekte.

Ayrıca sonuç kesinleşmesi adına şimdi kaliteci arkadaştan rica ettim, hazır yağmur yağarken bi pH ölçüver diye

Mehmet

Eski 11-01-2013, 10:59   #580
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Sevgili Merlict, yolum o taraflara nasıl düşsün? O kadar güzel anlatmışsınız ki (Size tuhaf gelecek ama, biliyormusunuz ben bu yaşıma kadar hiç turunç görmedim)... Ben bildiklerimi yazdıktan, sonra sizin düzeltmeniz beni çok rahatlatıyor. Yanlış bilgi vermemiş oluyorum. Umarım bir gün benden bıkıp, yeter artık demezsiniz. Sevgilerimle.
Lütfen düzeltme kısmını silelim, ben bunu kabul etmiyorum.Sizden bıkmak mı ? keşke herkes sizin gibi olsa...

Tamam en kısa zamanda sözüm olsun, ilk turunç ağacı, meyvesi ve görünüşünü sizin için fotoğraflayıp, turunçlarından toplayıp size göndereceğim.

Hiç turunç görmemiş olmanız, çok doğal durumlar bunlar.Benimde hiç görmediğim, tecrübe etmediğim birçok bitki vardır.Olayın en güzel tarafı ise hiç görmediğiniz bir bitki hakkında o kadar büyük tecrübe ve bilginiz var ki, başka bilmeyenlere yol gösterici oluyorsunuz.Bu taraftan bakarsanız, en kazançlı sizsiniz.

Sevgilerimle.

Mehmet

Eski 11-01-2013, 13:49   #581
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster

Hangi turunçgül ağacından koparttığınız hangi meyve olursa olsun (limon, portakal, mandalina, greyfurt, kamkuat, vs.) çekirdeklerinden yaptığınız çimlendirme sonucu elde edeceğiniz fidan ve ilerisi için ağaç turunç olur.Fide, ağaç ve meyvesi de turunçtur.Bir nevi delicedir kendileri...
Sy.merlict. Narenciyenin hangi çeşidinin çekirdeğini ekerseniz çimlenen o olacaktır.

Portakal çekirdeği portakal,turuç çekirdeği turunç,mandalin çekirdeği mandalin...

Alıntı:
Manifesto
Yeterince açık değilmi.
Alıntı:
lim
Yeterince açık olsa sormazdım değil mi.
Agresifleşmenize bir mana veremedim.
Haklısınız,uslubum kastımın dışına çıkmış.Yanlış anlaşılmadan dolayı özrümü kabul edin.

Yeterince açık değilmi derken,açık olmayan veya anlaşılmayan bir kısım veya konu varsa bildiğimiz kadarıyla açıklayalım manasında yazmıştım.

old_platanus ve lim beğendi.

Düzenleyen Manifesto : 11-01-2013 saat 15:45
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 16:27   #582
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sevgili Güzin Çakar ve sayın Merlict, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim, not alacağım Ama her ikinize de sorularım devam ediyor

1. Sevgili Güzin hanım, şu durumda ben dediğiniz gibi meyve- sebze kabuklarını minik minik mesela bıçakla doğrayıp toprağa az birşey karıştırsam faydası olur mu? Turunçgil hariç her tür meyve- sebze olur diyorsunuz sanırım. Böcek, sinek filan yapmasın da.

2. Sayın Merlict verdiğiniz toprak karışımı formulu için inşaatlarda kullanılan kum olur mu? Yakınlarda pek çok inşaat var, hani geçerken az birşey istemiş olsam ve eklesem toprağa olur mu? (Bir de bu verdiğiniz tarifi diğer çiçeklerde de kullansam sorun olur mu?)

3. Bir de az önce baktım, bir tanesinde ana dal diyeyim, onun en uç kısmında minicik örümcek ağı gibi tülsü birşey oluşmuş, halbuki hiç böcek filan görmemiştim. Her iki limonuma da pul biberli karıştırılmış su tarifini yapsam bir zararı olur mu? Hiç denemedim.

4. Durun bitmedi, affedin. Şimdi salon camındalar, hava güneşliyse, açıksa öğlen 1-2'ye kadar direkt güneş ışığı alıyorlar. Kalorifer camın aşağısında ama olumsuz bir etkisi olur mu? Siz öyle yazdığınız için merak ettim. Bir de soğuk hava akımı demişsiniz, şimdi soğuk ama arada hem ev hem onlar hava alsın diye camı açıyorum birazcık. Üstlerindeki camı açmayayım mı?

5. Limonun toprağına asidi arttırmak için sodalı su veya limon tuzu eritilmiş su mu vermeliyiz? Yanlış birşey yapmamak için soruyorum. Bir de, forumda okuyunca aylar önce odun külü aradım, zar zor bir fırın buldum. Oradan az birşey odun külü aldım - potasyum amaçlı kullanılıyormuş. Yakılan materyal direkt odun mu yoksa işlem görmüş ahşap, sunta vb midir artık onu bilemiyorum. Şimdi bu külden toprağa az birşey karıştırmam fayda sağlar mı?

6. Saksı değişimi bir kez yaptım, onu da sanırım yazın yapmıştım. Ne kadar iyi bakıyorum, değil mi? Biraz da ondan büyüyemediler diye düşünüyorum. Saksı değiştirirken, kökleri kesip kısaltmamız gerekir mi limonda? Bu işlemi de bir başka bitkide görmüştüm internette. Herşeye yapmalı mıyız bilemiyorum.

7. Atlaya zıplaya bir soru daha Toprağın üst kısmı zamanla sarımtrak bir tabaka oluyor, o da ph ile ilgili ama bilgim bundan öteye gitmiyor. Birşey yapmalı mıyım?

9. O ingilizce metinden el yordamıyla anladığım şudur: eğer işte PH 5-6'nin üzerindeyse bazı semptomlar çıkıyor. Bazı azaltıp asidi yükseltirsek, asidi arttırırsak ayrıca demir, manganez ve çinko vermemize gerek kalmıyor mu? Bu çok zorlama bir yorum mu oldu? Güzin Hanım siz bir de kibrit çöpünden bahsetmiştiniz sanki, o olay bununla mı ilgiliydi? Şimdi o zaman kırılmış yumurta kabuğu koyuyorum ben saksılara o zaman kalsiyum için. Siz koy derseniz koyacağım

Çok oldu sorularım ama kusura bakmayın. Tüm sorularımı her ikinize de soruyorum, hazır bulmuşum sizleri değil mi? Lütfen hakkınızı helal edin.

old_platanus beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 19:22   #583
Ağaç Dostu

Kusura bakmak ne demek, sayenizde limon için gerekli pH'ı öğrendim. Teşekkür ederim. Eğer karıştırmazsam, ben de numara ile devam edeyim.

1-Turunçgil ve soğan,sarımsak, pırasa gibi sebzeler hariç. Toprağa karıştırılacak atıkları doğrudan toprağın üzerine koymak yerine, toprağa gömerseniz, ya da üstten biraz toprak alıp,atıkları koyduktan sonra tekrar toprakla örterseniz böceklenme olmaz.

2-İnşaatlarda kullanılan kumu tam bilmiyorum. Kullanacağınız kum biraz dişli olmalı. Çok ince taneliyse pek uygun olmaz. Kontrol ederek karar vermeniz gerekiyor.
Verilen tarif, yanmış gübre ilavesiyle benim de kullandığım oranlar. Tüm bitkilerde kullanmanız için bazı değişiklikler gerekebilir. Örneğin menekşede kullanacaksanız kum(suyun süzülmesini sağlar) yerine, perlit ya da diatomit (suyu tutup, nemli kalmasını sağlar)koymanız gerekir.

3-Kırmızı örümcek ağı ise, böcekler çok minik olduğundan kendilerini değil, ancak marifetlerini görebilirsiniz. Kesinlikle önlem almanız gerekir. Zararlılarda ev yapımı ilaçların etkisini bilmiyorum. Çok az karşılaştığımdan kimyasal kullanıyorum.

4-Kaloriferden uzak, güneş gören bir yere koyma imkanınız varsa daha iyi olur. Limon havalandırmayı,havadar yeri sever ama sert rüzgara karşı bırakmayın. Cam açıldığında birdenbire çok soğuk bir hava geliyorsa, camı açın ama bitkilerinizi de korumaya çalışın.

5,9-Kül potasyum için tavsiye ediliyor, siz ne külü olduğundan emin değilseniz kullanmayın. Daha önce konuştuğumuz kibrit meselesi de fosforla ilgili. Ama bunlarla uğraşmak inanın gübre ya da hazır besin kullanmaktan daha yorucu, kendinize eziyet etmeyin.

6- Eğer Bonsai yapmayacaksanız, kökü kısaltmak bir yana, dağıtmamaya özen göstermelisiniz. Yalnız, saksının altında kökler yuvarlandıysa, bunları açmanız gerekir.

7- Saksının üzerinde gördüğünüz, suyun kalitesinden(aslında kalitesizliğinden) ya da düzensiz sulamadan oluşan tuz tabakası. Alıp, atmanız gerekiyor.

5,9-Yazıda özetle, pH’ın 5,5-7=hafif asidik aralığın normal olduğu, pH daha yükseldiğinde(asitlik azaldığında) bitkide Fe, Mn, Zn eksikliği semptonlarının görüldüğü, pH daha düştüğünde (asitlik arttığında) ise bitkinin çok sağlıklı göründüğü,ama çok büyümediği ve ürün vermediği yazıyor.
Buna göre yumurta kabuğu koymuyor, 1 litre suda 5-6 karabiber tanesi kadar limon tuzu koyarak suluyorsunuz. Merak etmeyin ben bunu daha önce denemiştim.

8- Soru yokmuş

Eski 11-01-2013, 20:05   #584
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Sevgili Güzin Çakar ve sayın Merlict, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim, not alacağım. Ama her ikinize de sorularım devam ediyor

1. Sevgili Güzin hanım, şu durumda ben dediğiniz gibi meyve- sebze kabuklarını minik minik mesela bıçakla doğrayıp toprağa az birşey karıştırsam faydası olur mu? Turunçgil hariç her tür meyve- sebze olur diyorsunuz sanırım. Böcek, sinek filan yapmasın da.

2. Sayın Merlict verdiğiniz toprak karışımı formulu için inşaatlarda kullanılan kum olur mu? Yakınlarda pek çok inşaat var, hani geçerken az birşey istemiş olsam ve eklesem toprağa olur mu? (Bir de bu verdiğiniz tarifi diğer çiçeklerde de kullansam sorun olur mu?)

3. Bir de az önce baktım, bir tanesinde ana dal diyeyim, onun en uç kısmında minicik örümcek ağı gibi tülsü birşey oluşmuş, halbuki hiç böcek filan görmemiştim. Her iki limonuma da pul biberli karıştırılmış su tarifini yapsam bir zararı olur mu? Hiç denemedim.

4. Durun bitmedi, affedin. Şimdi salon camındalar, hava güneşliyse, açıksa öğlen 1-2'ye kadar direkt güneş ışığı alıyorlar. Kalorifer camın aşağısında ama olumsuz bir etkisi olur mu? Siz öyle yazdığınız için merak ettim. Bir de soğuk hava akımı demişsiniz, şimdi soğuk ama arada hem ev hem onlar hava alsın diye camı açıyorum birazcık. Üstlerindeki camı açmayayım mı?

5. Limonun toprağına asidi arttırmak için sodalı su veya limon tuzu eritilmiş su mu vermeliyiz? Yanlış birşey yapmamak için soruyorum. Bir de, forumda okuyunca aylar önce odun külü aradım, zar zor bir fırın buldum. Oradan az birşey odun külü aldım - potasyum amaçlı kullanılıyormuş. Yakılan materyal direkt odun mu yoksa işlem görmüş ahşap, sunta vb midir artık onu bilemiyorum. Şimdi bu külden toprağa az birşey karıştırmam fayda sağlar mı?

6. Saksı değişimi bir kez yaptım, onu da sanırım yazın yapmıştım. Ne kadar iyi bakıyorum, değil mi? Biraz da ondan büyüyemediler diye düşünüyorum. Saksı değiştirirken, kökleri kesip kısaltmamız gerekir mi limonda? Bu işlemi de bir başka bitkide görmüştüm internette. Herşeye yapmalı mıyız bilemiyorum.

7. Atlaya zıplaya bir soru daha. Toprağın üst kısmı zamanla sarımtrak bir tabaka oluyor, o da ph ile ilgili ama bilgim bundan öteye gitmiyor. Birşey yapmalı mıyım?

9. O ingilizce metinden el yordamıyla anladığım şudur: eğer işte PH 5-6'nin üzerindeyse bazı semptomlar çıkıyor. Bazı azaltıp asidi yükseltirsek, asidi arttırırsak ayrıca demir, manganez ve çinko vermemize gerek kalmıyor mu? Bu çok zorlama bir yorum mu oldu? Güzin Hanım siz bir de kibrit çöpünden bahsetmiştiniz sanki, o olay bununla mı ilgiliydi? Şimdi o zaman kırılmış yumurta kabuğu koyuyorum ben saksılara o zaman kalsiyum için. Siz koy derseniz koyacağım.

Çok oldu sorularım ama kusura bakmayın. Tüm sorularımı her ikinize de soruyorum, hazır bulmuşum sizleri değil mi? Lütfen hakkınızı helal edin.
Hak hukuk yok, rahat olun sayın Cymbelina.Sadece tecrübelerimizi paylaşıyoruz.Belki yaptıklarımızdan yanlış olanlarda vardır, bilen varsa düzeltirse bizde memnun oluruz.Deneyimler sonunda kazandıklarımız bizde kalırsa sadece benim ağacım gelişir, bunu engellemek adına paylaşıyoruz.Elimden geldiğince cevaplarsam;

1- Meyve sebze parçalarını biraz parçalayıp toprağa karıştırırsanız hemen ertesi gün etkisini göremezsiniz.Hoş etkisini siz hiç göremezsiniz ama gelişimine faydası olur.Saksı değişimi esnasında kullanacağınız toprak karışımına daha önceden hazırladığınız sebzelerin parçalanmış ve toprakla karıştırılmış olanlarını karıştırın derim. Karıştımı ? Sebze, meyve parçalarını blender gibi bi aletle parçalayın.Atıyorum elde ettiğiniz parçalanmış malzeme 1 kg. olsun.Bunu 10 kg. civarında bi bahçe toprağı ile karıştırıp kova içine atıp kapağını kapatın.Güneş görmeyen yerde saklayın.Birkaç hafta sonra saksı değişimi yapacağınız esnada karışıma ekleyeceğiiz toprak olarak buradan kullanın.Hem kokuyu hemde sineklenmeyi engellemiş olursunuz.

2- İnşaat malzemesi satanlarda bulursunuz ama bi şartla.Kesinlikle o kumun dereden geldiğini öğrenin.Genelde deniz kumu kullanırlar, ucuz ve bol bulununca dereden çıkartmaya uğraşmıyorlar.Sakıncası, deniz kumu tuzlu ve incedir.Tuz bitkilere kesinlikle zarar verir.Ya çok iyi yıkamalısınız ya da dere kumu istemelisiniz.Ayrıca kum iriliği olarak 2-3 mm. olanını arayın.Başka bitkilerde kullanmanızda hiç bir sıkıntı yok, bazı özel karışım isteyenler hariç olabilir.Ben genelde bonsai amaçlı ağaçlarımda, kaktüs türü haricindeki tüm bitkilerimde bu karışımı kullanıyorum.Çay posası su tutma özelliği kaktüsler için sorun oluyor.Kumun bitkiye katkısı, köklerin rahat gelişimini sağlıyor.

3- Pul biberli karışımı bilmiyorum, tavsiye konusunda tarafsızım.Ev yapımı ilaçlar konusunda bilgi bulabilirsiniz belki.

4- Kalorifer odayı ısıtırken havayı kuruttuğu için tüm bitkiler için sakıncalıdır.Aşağıda, yukarıda olması farketmez, odanın tüm havasını kurutur, sizde sulama ile nemi ayarlayamazsınız, bitkiniz ölür.Ya fazla sudan kökleri çürür, ya da susuzluktan kurur.Camı arada bi açıp kapatmanız anlık ısı değişiminden dolayı önce yaprakları kurutur sonra bitkiyi.Halk tabiriyle kavurursunuz.Aç kapa yerine onu sürekli güneş alabileceği balkon gibi bi yere alın ama orasıda don yapacak kadar soğuk ve hava sirkülasyonu olmayan kapalı oda olmasın.Yarı açık balkonlar kış için limona iyi ortam sağlarlar.Hava sirkülasyonu olacak, güneş görecek, dondan korunacak.

5- Hiç ama hiç karşılaşmadığım ve tecrübe etmediğim bir konu detayı.Külün içeriği odun vb. olması kimyasını değiştirir.Fakat ben bitkiye etkisi konusunda kararsızım.Ben hiç kullanmadım

6- Limon türlerinde saksı değişimi kesinlikle kış aylarında dönem olarak uyuklama dönemlerinde olmalıdır.İzmirde ben şu aralar saksı değişimleri yapıyorum, havaların soğuması tüm fidelerimi uyuklama dönemine aldı.Ocak ayının 15.den şubat ayının 15-20.sine kadardır.Yazın en aktif oldukları dönemdir ki köklerin biranlık toprak dışında kalması bile gelişimi geri götürür.Eğer sığ saksıya almayacak ve ondan bonsai yapmayacaksanız köklerini şuan ellemeyin.Daha çok gençler, bırakın gelişsinler, ileriki dönemlerde üst yapı gelişimi için kök budaması yaparsınız.

7- Bu konuda top Güzin hanımda görünüyor.Beyaza kaçan renk deseniz kireç diyeceğim, sulama suyunuz çok kireçli ise olur.Ben bazı fidelerimde toprak karışımlarına toz kükürt karıştırmıştım, zamanla sulama yaptıkça saksının üst kenarlarında sarımtırak renk oluşumları başlamıştı.Ben bişey yapmadım ama ertesi yıl saksı değişiminde köklerin daha sıkı olduğunu gördüm.Faydası oldu gibi. Buda atlaya zıplaya cevap oldu ya hayırlısı

8- Sekizi atlamışsınız bende es geçtim.

9- Bu konuda Güzin hanımda, kesinlik kazandığında bende uygulamaya başlarım.Yumurta kabuğu ve kalsiyum, limon için hiç düşünmediğim bi detay. Yumurta kabuğunu astıktan sonra üstüne bi de nazar boncuğu takarsanız, tadındna yenmez gibi görünüyor bu durumda. Eskilerde ninelerimiz hep öyle yapardı.

Hazır yazmaya başlamışken devamını alayım....

Mehmet

Her defasında da aynı olmaz ya, yine Güzin hanım benden hızlı, ben yazarken o yayınlamış bile...

Eski 11-01-2013, 23:50   #585
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sevgili Güzin hanım ve Sayın Merlict, vakit ayırıp tek tek cevapladınız, gerçekten çok teşekkürler. Bunları da not almalıyım.

8.soru konusunu okurken hem utandım hem de çok güldüm Ne bileyim, kafamda on bin tane şey var, zaten farkettiyseniz her bir maddede bir değil birden fazla soru sormuş oldum Yazarken geri dönüp ilave ettim filan. Tekrar teşekkürler.

Şimdi tekrar okudum mesajları. 8. soruyu unutmuştum, hemen soruyorum

Yağmur suyu hiç vermedim bitkilerime ama şu an kış, karı eritip elde ettiğimiz su ile sulasak limonu faydası olur mu? Karsuyu başlığındakilere bakmıştım, net bir fikir edinemedim. Yoksa havadaki zararlı partiküller vb sebebi ile daha da mı zarar veririz?

Eski 12-01-2013, 05:07   #586
Ağaç Dostu

Sevgili Merlict, okuduğumda yanıtlamazsam, daha sonra unutuyorum. Bu nedenle hızlı davranmış gibi görünüyorum. Forumda o kadar uygulanamaz-tuhaf öneriler ve ticari tavsiyeler var ki, aynı sorulara benzer cevaplar verdiğimizi gördüğümde rahatlıyor, farklı uygulamalar yazdığınızda, sizden ben de öğreniyorum.

Sevgili Cymbelina, on bin soru demek istemediniz değil mi? Bu defa korktum

Yağmur ve kar suyu tüm bitkiler için son derece yararlıdır. Şehir havası gerçekten çok kirliyse, ilk dakikalarda yağanı almayın, sonrasını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zaten hava kirli olduğunda, bizim gibi, bitkilerin de o havayı solumasına da engel olamıyoruz.

Eski 12-01-2013, 16:22   #587
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Güzin hanım çok teşekkür ederim

Aklımda on bin şey var ayrı ama sorularım da ayrı, sizi daha fazla korkutmamak için şimdilik susuyorum Şaka değil gerçekten var daha sorularım da neyse, idareli gitmekte fayda var

Eski 14-01-2013, 15:04   #588
Yeni Üye

26ömer's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Galeri: 1
limon tuzunu bende denemeyi düşünüyorum.

26ömer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 17:52   #589
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 26ömer Mesajı Göster
limon tuzunu bende denemeyi düşünüyorum.
Avatarınızdaki fotoğraf sanırım sizin limonunuz. Üzerinde meyvesini gördüğüm için, siz şimdi denemeyin, bizim denemelerimizi bekleyin. pH'ın fazla düşmesi ürün vermeme gibi bir sonuç verebiliyormuş.Ayrıca toprak harcında sayın Merlict gibi çam çürüntüsü ya da kükürt kullandıysanız, bunlar zaten pH düşürüyor.

Cymbelina'ya önermemin nedeni, fidanı henüz küçük ve aşısız. Benimki de geçen kış, aşı yerinin 1 karış üzerinden donduğu için (buna da şükrediyorum )yazın zar-zor toparlandı. Bir süre meyve beklemiyorum. Bizim ve bu durumdaki arkadaşların denemelerinden sonra sonucu paylaşırız, durum netleşir. Ondan sonra denersiniz. Şu an limonunuzun sorumlusu olmak istemem.

Kaç yıllık limonumu geçen kış dondurmayı başarmamın nedeni, forumda karlar altında çekilmiş bir fotoğraf görmemdi. Forumlarda her yazılan, her zaman doğru olmayabiliyor.

Eski 18-01-2013, 10:43   #590
Ağaç Dostu

Sayın Merlict ve Güzin Çakar hani sizin bilgilerinizi okudukça limonuma daha bir aşkla bakıyorum Acaba bir gün bende sizin kadar iyi anlayabilecek miyim onun dilinden Daha önce yazmıştım aşılanacak bir fidanım vardı. İki adet de mayer limon aldım. Biri anneme hediye Fidanlar çok sağlıklı. Biri 12 cm civarında biri de 22 cm uzunluğunda. Forumdaki resimlerden gördüğüm ve mesajlardan okuduğum kadarıyla hemen hemen herkes kocaman saksılara ekmiş.

1- Uzunlukları 12 ve 22 cm olan limonları hemen büyük boy saksıya mı ekmeliyim boy boy mu büyütmeliyim?

2- Bahçe toprağı, gübre, çay posası ve iri dere kumu karışımı limon için uygun mudur?

3- Gübre olan toprağa ekstra bir katkı gerekir mi?

4- Havalar ısınmaya başladığında balkona çıkan limonlar içeri alınınca sorun olmuyor mu?

Eski 18-01-2013, 20:17   #591
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cherry Mesajı Göster
Sayın Merlict ve Güzin Çakar hani sizin bilgilerinizi okudukça limonuma daha bir aşkla bakıyorum Acaba bir gün bende sizin kadar iyi anlayabilecek miyim onun dilinden Daha önce yazmıştım aşılanacak bir fidanım vardı. İki adet de mayer limon aldım. Biri anneme hediye Fidanlar çok sağlıklı. Biri 12 cm civarında biri de 22 cm uzunluğunda. Forumdaki resimlerden gördüğüm ve mesajlardan okuduğum kadarıyla hemen hemen herkes kocaman saksılara ekmiş.

1- Uzunlukları 12 ve 22 cm olan limonları hemen büyük boy saksıya mı ekmeliyim boy boy mu büyütmeliyim?

2- Bahçe toprağı, gübre, çay posası ve iri dere kumu karışımı limon için uygun mudur?

3- Gübre olan toprağa ekstra bir katkı gerekir mi?

4- Havalar ısınmaya başladığında balkona çıkan limonlar içeri alınınca sorun olmuyor mu?

Teşekkür ederim, abartmayın.Biz sadece tecrübelerimizi paylaşıyoruz.Bu aşkı hep amatör tutunca insana zevk veriyor, sanırım o yüzden...

Sorularınıza gelince;
1- Saksınız başlangıçta ne kadar büyük olursa sulama ve ortam haricinde büyük olması problem değil aksine gelişimine katkısı olur.Görünüm olarak 10 lt. saksıda 10 cm. bitkiyi göremezsiniz, ara durursunuz

2- İdeal karışımıdır, sadece kök yapısının narinliğine göre oranlarını ayarlamalısınız.İnce kökler için çürümeye ve darbeye karşı nazik olunmalıdır, iri dere kumu sert gelebilir, çay posası fazla olursa çok su tutar, kök çürümesine sebep olur, gibi.

3- Ben hiç kullanmadım, bence kimyasallar bitkiye yarar yanında zarar veriyor.

4- Anlık değişimler her bitki için zararlıdır, gün içerisinde değişimler yapmayın ama dönemsel bahar, kış, yaz gibi yer değişiklikleri sorun değil gerekliliktir. (bu belirttiğim noktalar saksı içerisinde bakılan limonlar içindir)

Mehmet

Eski 19-01-2013, 09:30   #592
Ağaç Dostu

sayın mehmet bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim ve inanın kesinlikle abartmıyorum Saksının büyük olması faydalıysa içinde kaybolması hiç sorun değil nasılsa yeri belli o kendini gösterir zamanı gelince fidanlar için iki yaşında dediler ama bana çok küçük geldi iki yaşında olan bir limon 12 cm boyunda mı olur bilemedim. Kumu ve posayı az tutarım toprakla gübre karışımını fazla tutarım sanırım o zaman sorun olmaz. Balkonum açık ve sabah güneşi alıyor. Yanarsa diye korkarım ama İzmir'de yaşadığım dönem o sıcakta ağaçlar gayet güzeldi. O yüzden sanırım sorun olmaz. Baharda balkona alırım limonu. Artık büyüdükçe fotoğraf eklerim ki bizim başarımız olan limonu hep beraber kutlarız

Eski 19-01-2013, 20:47   #593
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Merhaba sayın cherry.

2 yaşında limon için biraz küçük sayılabilir ama ortam şartları her şeyi değiştirebilir.Örnek olması açısından Rüstem'in 1,5 yaşındaki hali (Rüstem limonumun adı.) Şu an 2 yaşında ve yaklaşık bu görüntüden 10-15 cm. daha uzun.

Limon

Siz onun meyvelerini elinize alın, o zamanki hazzı kimseyle paylaşmak istemeyeceksiniz kesinlikle.

Eski 21-01-2013, 10:52   #594
Ağaç Dostu

Sayın merlict,

Çekirdekten yetişen limonum 2,5 ya da 3 yaşında ve 1 metreyi geçti. Bir arkadaşım yetiştirmişti bana hediye etti. Ama o kadar cılız ki tepeden budadım ben onu geçen mayıs ya da haziranda. İnanın yeni gelen mayer onun yanında minnacık kalıyor Haklısınız sanırım koşullarla alakalı.

Ve emin olun o hazzı beraber yaşayacağız...

Eski 22-01-2013, 18:53   #595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2012
Merhabalar,
Daha önceden de bahsetmiştim, limon ağacım yaprak döküyor diye ancak son zamanlarda o kadar arttı ki dökülme işi çok endişelenmeye başladım.

Çok sağlıklı görünen bir yaprak bir kaç gün içinde fotoğraflardaki gibi sararıp dökülüyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba?

Bir de sadece bir yaprakta en alttaki resimde görüldüğü gibi beyaz bir tortuya rastladım. Ağaçtaki tüm yapraklara baktım başka yok. Bu bir zararlı belirtisi olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler,

Name:  foto-raf 1.jpg
Views: 3412
Size:  28.7 KB

Name:  foto-raf 2.jpg
Views: 3524
Size:  31.2 KB

Name:  foto-raf 3.jpg
Views: 3458
Size:  37.8 KB

Name:  foto-raf 5.jpg
Views: 3402
Size:  32.2 KB

old_platanus beğendi.
commodore64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 20:15   #596
Ağaç Dostu

Sayın commodore64, saksı harcınızı, sulama sıklığınızı vs. şartlarınızı bilmediğimden ancak tahminde bulunacağım.1. ve 2.fotoğraflarda sorun fazla farkedilmese de 3. fotoğrafa göre bitkiniz ya sert esintide kalmış ( ki ev şartlarında kalmamıştır herhalde) ya da fazla sudan köklerde sorunlar başlamış.

Evinizde güneş gören, en aydınlık yere alıp, toprak iyice kuruyana kadar su vermemeniz gerekiyor. Ortamının ısısını değiştirmeyin. Saksının altına gazete, kağıt havlu vs. koyarak fazla nemi almaya çalışın. Besin veriyorsanız, besin vermeyi de kesin. (Zaten şu an ihtiyacı yok). Bu süreçte zarar görmüş yapraklar dökülür ama iyi durumdaki yapraklarda bozulma yavaşlamalıdır. Durmalıdır demiyorum, kökler zarar gördüyse bozulma birdenbire durmaz. Toparlanana kadar yavaşlayarak devam eder. Eğer yavaşlamıyorsa saksı harcını değiştirmeniz gerekecek. İyi gözlemlemeniz gerekiyor.

Sulama konusunda yanılıyorsam, saksı harcı, bulunduğu ortam vb. konularda biraz daha bilgi vermelisiniz.

Yapraktakileri, ben beyaz sineğe benzettim. Başka yapraklarda yoksa, bu yaprağı mekanik olarak temizleyin, ya da koparıp atın.
Güzel haberler almak umuduyla, kolay gelsin.

Eski 22-01-2013, 20:27   #597
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cherry Mesajı Göster
...o kadar cılız ki tepeden budadım...
Budama konusunda pek bilgim yok ama, gövdenin kalınlaşmasını sağlayacak bir dal bırakılmadıysa, tepeden budama gövdeyi kalınlaştırmaz, dallanmayı teşvik eder, kestiğiniz yerden taç oluşur diye biliyorum. Yine de dediğim gibi, iyi bildiğim bir konu değil...

old_platanus beğendi.
Eski 22-01-2013, 22:55   #598
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2012
Güzin Hanım cok teşekkürler.
Yaklaşık on gündür sulamıyorum, fazla sulamasam da belki fazla gelmistir diye.
Acaba kaloriferden olabilir mi? Peteklere uzak olsa bile sonucta havayı kurutuyor kalorifer.
Dün petegini kapattığım bir odaya aldım. Umarım toparlar kendini.

commodore64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 09:25   #599
Ağaç Dostu

Alıntı:
Budama konusunda pek bilgim yok ama, gövdenin kalınlaşmasını sağlayacak bir dal bırakılmadıysa, tepeden budama gövdeyi kalınlaştırmaz, dallanmayı teşvik eder, kestiğiniz yerden taç oluşur diye biliyorum. Yine de dediğim gibi, iyi bildiğim bir konu değil...
Güzin hanım zaten solucan gibi birşeydi kendisi. İncecik upuzun birşey. Budama sonucu azıcık gövdede kalınlaşma oldu ama dediğiniz gibi dallanma mevcut ki bana o da yeter. Dallı budaklı bir limon olsun uzun ince değil

Eski 24-01-2013, 20:30   #600
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2012
Selamlar

ben bir konuda bilgi almak istiyordum bir arkadaş bahsetmişti limon ağacının şimdi uyku dönemi saksı değişimi yapılabilir diye saksı değişiminde eski saksıdan toprağı ile beraber alınıp ilave topraklamı değişim yapacağız? yoksa eski saksısından toprağını hiç almadan fidanın sadece kök kısmınımı topraksız alacağız? bu konuda detayları yazarsanız sevinirim.

4 adet limonum vardı maalesef almak zorunda kaldım ağaç üstünde bayağı sararmışlardı çokta güzel suyu vardı çekirdeği çok azdı ve ince kabukluydu şu nada dalın birisinde 5 adet çiçek görünüyor tam gelişmediler herkese bol ürünler

YeniBON beğendi.
old_platanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024