agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2013, 18:30   #631
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Merhaba arkadaşlar.

Geçen cuma günü acilen Aydın'a gitmem gerekti.İşlerimi bitirdikten sonra dönerken daha önce Güzin hanıma söz vermiştim, turunç ağacı ve meyvesini fotoğraflarım, hatta biraz size gönderirim diye.Hemen onu gerçekleştirdim. Aşağıda turunç ağacı ve meyveleri.Fotoğraflarını çektikten sonra da poşet dolusu isteyen arkadaşlara göndermek/vermek için toplamıştım.Tabii hanım bazı eşyalarla birlikte bizim turunç poşetini annemlerde unutunca size sadece fotoğraflarla yetinmek kaldı, üzgünüm. O aromayı ve kokuyu tadamadığınız için üzgünüm.

Eklenen Resimler

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 18:49   #632
Yeni Üye

hatice evren's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2013
Sevgili Cymbelina,aslında fazla bir bilgim yok.Camın kenarında duruyor.Kalorifer peteği hemen altında.Gözlemlerime göre sıcak yer seviyor. Sitede yeniyim. Bende buradan öğreneceğim.Çok bilgili arkadaşlar var. Teşekkürler

hatice evren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 19:07   #633
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Hatice hanım merhabalar.

Limonunuz çok güzel.Bana sorarsanız onu kalorifer peteğinden uzakta tutun.Fakat özel bir durum var burada.Eğer fidanınız gözünü dünyaya açtığından bu yana orda hayata başladı ise ve kalorifer ısısı çok yüksek değil, ortam sık sık havalandırılıyor ise bu dediğimi unutun.Eğer onun hayatını orda başlatmışsanız, dış ortama alışması o kadar kolay olmayacaktır, kısa sürede kaybedersiniz bitkinizi.Ani yer ve ısı değişimlerinden koruduğunuz sürece her ortama uyum sağlar.Ben hiçbir fidanımı balkondan odaya almadım şimdiye kadar.Çimlenme bile balkonda gerçekleşiyor, balkon kapalı değil, önü tümden açık.Anlayacağınız, hayat nerde başlarsa orda devam eder

Ben doğma büyüme egeliyim, hadi beni yarın Kanadaya götürün 2 gün dayanamam, telef olurum. Ama önce Almanyada 1 ay, ardından 1 ay İsveç, 1 ay Norveç ve ardından Kanada derseniz sorun yok.Kademeli olarak ortama alışırım.Mevzuu bu yani. (Beni böyle tura gönderecek olursa seve seve giderim sıkıntı yok yani -herşey doğa için)

Mehmet

Eski 03-02-2013, 19:17   #634
Yeni Üye

hatice evren's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2013
Mehmet Bey merhaba
Mesajınıza çok mutlu oldum.Kalorifer ısısı çok yüksek değil ayrıca her gün odayı havandırıyorum. Çekirdeğin çıkıp bu kadar büyüyeceğini bile hayal etmemiştim. Gözüm gibi bakıyorum ona Balkona çıkarmayı denedim. Büyümeyi kesti.Eski yerine getirdim. 2 günde 3 yaprak çıkardı. Dediğiniz gibi her şey doğa için. )

hatice evren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 19:22   #635
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Hatice hanım, siz olayı çözmüşsünüz, sizde sıkıntı olmayınca limonda sizin kadar mutlu oluyor. Mutlu mesut aile durumu.

Ama hakkını vermek lazım, slogan güzel. "her şey doğa için"

Mehmet

hatice evren beğendi.
Eski 03-02-2013, 19:35   #636
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Cymbelina'nın mesajını görünce okumadan direk alıntıla yapıp cevaplamaya başlıyorum, nasılsa içinde soru vardır diye
Gün gelecek elbette benim mesajlarımda da artık soru değil sırf safi - süzme bilgi olacak, Allah büyük, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner - öyle birşey işte

Şaka bir yana, siz ve diğer bilen arkadaşlarımız bu çekirdekten yetişen limon için nereden nasıl bir budama uygun olur - bunu anlatan video koyabilirseniz çok makbule geçer. Yanlış anlamayın, sizlerin verdiğiniz yazılı bilgiler ve hatta resimler bence çok değerli, faydalanıyoruz. Hatta gene arada derede birşey öğrenirim diye gelip bakıyorum başka mesajlara da. Ancak videoda örneğin yakın çekimde görerek öğrenmek daha iyi olabilir. Belki ilerde böyle birşey de yapabilir tecrübeli arkadaşlarımız

Açıkçası bu dileğim aslında tüm diğer başlıklar için de geçerli. Bir de bazen hani bazı terimleri bilemiyoruz ya da konuya tamamen yabancı olabiliyoruz.

Örneğin lider dal nedir 2 gün öncesine kadar bilmezdim, geçen gün cevizle ilgili bir video koymuşlar sağolsunlar, orada gördüm ilk kez. Ana gövde - ana dal bahsi geçen sanırım.

Bir de beni de Kanada'ya göndermek isteyen olursa, o da kabulumdür, itirazım olmaz. Sorularımı oradan da yöneltirim, korkmayın

Ayrıca size ve sevgili Güzin hanım'a, yanısıra katkıda bulunan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Güzin hanım da başlığa uğramadı henüz, kendisini de bekliyoruz

merlict beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 20:26   #637
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Gerek yok siz üstünüzü kirletmeyin, gönderin bana fidanı ben budama, sulama, yıkama işlemlerini yapıp size göndereyim.Hatta kargo felan yorucu olmasın, ben çimlendirir, budar, yetiştirir arada bi fotoğraflayıp buraya koyarım, siz benim fidanım der hava atarsınız, hem kirlenmez hem yorulmaz hemde sorularla, (artık soruları geçtik sanatçıların kaprisleri gibi) isteklerle sıkılmazsınız, nasıl fikir ?

Herşey bitti bide demezmi video çekip ekleyin.Ondan sonra keser döner sap döner, bizde söz sahibi oluruz, görürsün.Ben burda film çekeyim, siz izlediğiniz karelerle bize caka satın.İyi düşünce

Şaka bi yana video işi aklıma yattı, bazı konular için hazırlamaya çalışayım.Ne de olsa her şey doğa için.Bu arada Kanada talebini ilk ben istedim, lütfen sıranızı bekleyin.

Mehmet

adneser ve Cymbelina beğendi.
Eski 03-02-2013, 22:14   #638
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2012
Mehmet bey,,
Sanırım hastalığı geride bırakmışsınız,,geçmiş olsun, Hazır birbirimize yakın olmuşken benim limonumunda durumu vahim,yerinde görmeniz açısından vede teşhis için müsait zamanda uğrasanız ve size acı bir kahve ikram etsem diyorum,resimlemeye çalıştım ama bir türlü
yakın çekimde netlemeyi yapamadım, selamlar,,

merlict ve Cymbelina beğendi.
deep_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 00:49   #639
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Merhaba arkadaşlar.

Bence turunçgiller ile uğraşanların bunları izlemesini tavsiye ederim.Kimi amatör kimi ticari olarak bu sevda peşinde.En azından doğru bilgiyi bulma adına videolar faydalı olacaktır.

Turunçgil Hastalıkları
Turunçgil Zararlıları
Standart Turunçgil Çesitleri
Turunçgil Yetiştiriciliği

Sadece turunçgiller değil diğer tüm bitkiler hakkında geniş bilgi (budama, ilaçlama, zararlılar, toprak ve su, vs.) bulabileceğiniz bir yer.

Sanki biri budama için video çekin, buraya ekleyin, diyordu, çekilmişi varmış
Tarım TV

Mehmet

adneser ve Cymbelina beğendi.
Eski 06-02-2013, 10:27   #640
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
limonlarımdan birinin tüm yaprakları diğeri göre hayli açık yeşil... bildiğim kadarı ile ikisi aynı cins. Buna ne neden olabilir? Aslında dalların görünüşü gayet sağlıklı hatta yaprakların duruşu da ve üç de tomurcuk verdi... tomurcuklar mercimek tanesi büyüklüğe çok kısa sürede ulaşmalarına rağmen bir haftadır aynı büyüklükte duruyorlar. herhangi bir solma belirtisi de yok. Bir sorun habercisi olabilir mi?

turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 04:13   #641
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın Turhal, eğer imkanınız varsa limonlarınızın fotoğrafını çekip foruma ekleyebilir misiniz? Ya da buradaki http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lar/2180-2.htm fotoğraflara bakabilirsiniz, belki sizinkilerin durumuna yakın olan bir resim vardır burada. Yapraklardaki açık renk için farklı görüşler var oradaki mesajlarda, onlara da göz atabilirsiniz.

Eski 11-02-2013, 06:57   #642
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turhal Mesajı Göster
limonlarımdan birinin tüm yaprakları diğeri göre hayli açık yeşil... bildiğim kadarı ile ikisi aynı cins. Buna ne neden olabilir? Aslında dalların görünüşü gayet sağlıklı hatta yaprakların duruşu da ve üç de tomurcuk verdi... tomurcuklar mercimek tanesi büyüklüğe çok kısa sürede ulaşmalarına rağmen bir haftadır aynı büyüklükte duruyorlar. herhangi bir solma belirtisi de yok. Bir sorun habercisi olabilir mi?
Turunçgillerde soğuk zamanlarda azot eksikliğinden yapraklarda sararma görülebilir, bitki aktif hale gelince düzelir. Çok sararmanın diğer nedeni kırmızı örümcek fazladır, yaprakların arkasına bakın. Ya da siz en iyisi fotoğraf yükleyin sağlıklı bilgimiz olsun ki ona göre çözüm üretelim.

old_platanus beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 09:20   #643
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
teşekkürler sayın Cymbelina ve h doğan... Anladığım kadarıyla limonlarımın birindeki göreceli olarak açık sarı yapraklar demir ve azot eksikliğinden kaynaklanıyor. Üzerinin şu an tomurcuk dolu olmasından hareketle başka bir sıkıntısı olmadığını umuyor, tedbir için nisan mayıs aylarını beklemeyi düşünüyorum.

Cymbelina beğendi.
turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 13:53   #644
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Forumdaki yüklenmiş fotoğraflar da belki sizin limonunuzdaki renk değişimi için ipucu verebilir. Örneğin yukarıda Sayın Adneser'in resimlerinden birinde hafif bir sararma var, öyle birşey mi? Yoksa açık yeşil mi? Bahsettiğim başlıktaki mesajlarda bu tür renk değişimi için demir eksikliği işaret edilmiş ancak bir başka mesajda da Sayın Mine Pakkaner açık yeşil rengin ilgili resimdeki limon için normal olduğunu söylemiş.

adneser beğendi.
Eski 13-02-2013, 11:10   #645
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Azbir mıktar tüplü limon fidanı alacak,birde kamkat.uygun nereden alabilirim.net üzerinden.

adneser beğendi.
stars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 18:47   #646
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi stars Mesajı Göster
Azbir mıktar tüplü limon fidanı alacak,birde kamkat.uygun nereden alabilirim.net üzerinden.
Sayın stars
Üyemiz olan Mutlu kutlu beyden alabilirsiniz, ben limonumu oradan almıştım.

http://tropiksera.com/index.php

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 09:06   #647
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Geçtiğimiz hafta sonu balkondaki bitkilerimin bakımını yaparken limonlarımdan birinin yapraklarında yer yer yapışkan sıvı birikintileri olduğunu fark ettim. Formda okuduklarımdan bunun ağacımda bir zararlının (kabuklu bit) varlığına işaret ettiğini biliyordum. Kendisini incelemek üzere hemen salona adım. Önce aradım taradım ama pek bir şey göremedim. Sonra aklıma çantamda taşıdığım minik fenerim geldi. Birde böyle bakalım deyip bitkiyi taramaya başladım ve tabi zararlıları da tek tek yakalamaya...

Çıplak gözle görünmesi çok çok zor, yarı şeffaflar, yapraklardakiler sadece minik birer pas lekesi gibi görünüyorlar, gövdedekileri keşfetmek çok daha zor. İlk başlarda ne aradığımı da tam olarak bilmediğimden uzunca bir süre arandım durdum, taki gövdede iyice semirmiş bir tanesini bulana kadar, sonra düşmanı tanıdım ve mekanik temizlik başladı. Fark edilmeleri gerçekten zor, o kadar ki bir dalı komple tarayıp temizledikten sonra aynı dala geri döndüğümde ilk bulduğum sayıdan çok daha fazlasını buldum diyebilirim. Bitki üzerinde iken resim çekmeyi denedim ama ne kadar uğraştı isemde net bir fotoğraf çıkmadı.

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 20:27   #648
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın Andora, geçmiş olsun.

Böyle envai çeşit hayvanatı görünce ben de şaşırıp kalıyorum Uzmanlarımız bilen arkadaşlarımız başlığı bırakıp kaçtılar, devamsızlıklarını yazıyoruz bir kenara ama Bu mesajınız için aşağıda vereceğim bağlantıya da bir göz atın isterseniz.

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/2180.htm

Limonlarınız kaç yaşında? Çekirdekten mi yetiştirdiniz siz de? Konuyu yavaş yavaş kendi limonuna doğru çevireyim ki belki sizden de birşeyler kaparım Tekrar okudum mesajınızı, sizinki ağaç mı bir iki yıllık fide mi??

Eski 16-02-2013, 11:41   #649
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Burada limonlarimin hikayesi mevcut, cinslerini henuz ogrenebilmis degilim maalesef...

Cymbelina beğendi.

Düzenleyen Andora : 19-02-2013 saat 07:56
Eski 22-02-2013, 14:09   #650
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Sayın deep_man;

Sevgiler, selamlar…
bu soruyu sonra sileceğim, konya ait değil...

güzin hanım,
nerdesiniz?

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 14:16   #651
Ağaçsever

limonağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Galeri: 1
arkadaşlar,benim limonum bana bir sürpriz yaptı ama ..... ocak ayında bir tane limon oluşturmuş?ne düşüneceğimi bilmiyorum.bahar çiçeklerini döktü ve hiç limon büyütmedi. ben de bitkinin doğasına aykırı diye düşünüp üzeri ve üç tarafı kapalı b alkonumda bıraktım. bu kış her kışa göre daha ılıman geçti. zaten geçen kış da içeri almamıştım. kışı dışarda biraz da koruyarak geçirmesini istiyorum. ama ocak ayında küçük ,koyu yeşil görünce rüya mı görüyorum dedim. 3-5 kere girip çıktım baktım . çünkü inanamıyordum. hala ne düşüneceğimi bilemiyorum. bu bir hastalık mı diye korku ya kapıldım.

limonağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 15:48   #652
Ağaçsever

limonağacı's Avatar

Narenciye konusuyla ilgilenen arkadaşlar; ocak ayında bir tek limon veren bir ağacın açıklaması ne olabilir? Hem de Gaziantep gibi karasal iklimde...

Eski 23-02-2013, 18:33   #653
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limonağacı Mesajı Göster
narenciye konusuyla ilgilenen arkadaşlar,ocak ayında birtek limon veren bir ağacın açıklaması ne olabilir?hem de gaziantep gibi karasal iklimde...
Limon mu verdi yoksa tomurcuk mu?

Eski 24-02-2013, 11:29   #654
Ağaçsever

limonağacı's Avatar

koyu yeşil limon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Limon mu verdi yoksa tomurcuk mu?
Merhaba h_dogan;

İlkbaharda birçok çiçek verip hepsini döken limonum, ocak ayında bir tane limonla beni hayrete düşürdü. İlkbahar çiçeklerinden kaldığını hiç düşünmüyorum. Çünkü; günde sayısız inceliyorum ağacımı. Hemde geçen yıl 3 adet limon vermişti ama üzerinden Antep'in sıcak yazı geçince onlar sapsarı, olgun, ince kabuklu limonlar olmuşlardı. Ancak bu defa her gün bakmama rağmen çiçek görmedim. Öyle bir gizlenmiş demek ki.

Şu an üzerinde kalın kabuklu(belli ki çok körpe) çok koyu yeşil ve ceviz büyüklüğünde bir limon var.

Bu ağaç yediveren mi, ya da bu bir anomali mi bilemiyorum? Baharda tekrar çiçek verebilir mi acaba? Besin takviyesi ne verebilirim?

Çok büyük bir sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum.

Selam ve saygılar....

Cymbelina beğendi.
Eski 24-02-2013, 13:05   #655
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Ben, limonunuzun yediveren cinsi olduğunu düşünüyorum ve de çok şanslı olduğunuzu Okuduklarımdan hatırladığım kadarı ile yediveren cinsi limonlar uygun koşulları yakaladığında yılın farklı zamanlarında da meyve tutabiliyorlarmış.

Eski 24-02-2013, 14:22   #656
Ağaçsever

limonağacı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Ben, limonunuzun yediveren cinsi olduğunu düşunuyorum ve de çok şanslı olduğunuzu Okuduklarımdan hatırladığım kadarı ile yediveren cinsi limonlar uygun koşulları yakaladığında yılın farklı zamanlarında da meyve tutabiliyorlarmış.
Merhaba Andora; yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.

Dilerim dediğiniz gibidir. Zaten; ilk gördüğümde, bu benim yeni yıl hediyem diye günlerce mecnun gezdim. Ama sanki bir yerlerde mevsimsiz çiçek ve meyvenin bir bozulma olduğuna dair bir şeyler gözüme ilişmişti. Bir daha da o bilgiyi bulamadım. Konunun uzmanlarından bir yanıt bekliyorum yine de...

İçim biraz rahatladı. Hoşçakalın, selamlar...

Eski 24-02-2013, 17:13   #657
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
İki dalı budadım ama meyveleri kopartmaya kıyamadım... Dalında yumuşamasını beklemek saçma mı acaba?

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 15:24   #658
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
bu da benim sarıkız.. terasta yasiyor kendisi..
meyveler 3-4 aydir sari... koparmaya kiyamiyorum.. cok ta sertler.
koparsam mi?..
bir de kirmizi cizgilerden budasam mi ..ne dersiniz..
Merhaba Sayın antihistaminik;

Benim de senin gibi 4 adet limonum vardı, koparmaya kıyamamıştım ama üzerinde çürür diye kıydım kopardım. Şuan üzerinde belki 100 tane çiçek var.

old_platanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 15:40   #659
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limonağacı Mesajı Göster
merhaba andora, yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. dilerim dediğiniz gibidir. zaten ilk gördüğümde bu benim yeni yıl hediyem diye günlerce mecnun gezdim. ama sanki biryerlerde mevsimsiz çiçek ve meyvenin bir bozulma olduğuna dair birşeyler gözüme ilişmişti. bir daha da o bilgiyi bulamadım. konunun uzmanlarından bir yanıt bekliyorum yine de...içim biraz rahatladı.hoşçakalın,selamlar
Yediveren limonlar yılda birkaç kez açıyor. Özellikle üzerinde meyve yoksa açılan çiçeklerin tutma şansı daha yüksek. Sizin gibi bitkisi küçük olanların üzerinde meyve bulundurulmaması bence daha iyi bitkiyi yorarsınız. Bir de hiç tutmuyorsa arı görevi görmeniz lazım elinizle tozlama yapın bitkiniz içerideyse.

Eski 01-03-2013, 16:23   #660
Ağaçsever

limonağacı's Avatar

merhaba h_dogan;

Verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli, teşekkür ederim. Ağacımın yediveren olduğunu bilmiyorum. Sadece bu ocak ayı başlarında bir tek meyvesini gördüm.

Limonum, yaz-kış balkonda duruyor. İçeri almayı da düşünmüyorum. Zaten çok büyük (100 lt. üzeri) bir saksıda...

Kışları içeri almamı önerir misiniz? Toprağına 20-20-20 lik besin karışımı 1 yemek kaşığı kadar verdim(kudret hocanın önerisiyle). Üzerindeki limonu koparmalıyım anladığım kadarıyla. Geç mi kaldım bunun için?

Saygı ve selamlar...

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024