View Single Post
Eski 15-02-2013, 09:06   #647
Andora
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Geçtiğimiz hafta sonu balkondaki bitkilerimin bakımını yaparken limonlarımdan birinin yapraklarında yer yer yapışkan sıvı birikintileri olduğunu fark ettim. Formda okuduklarımdan bunun ağacımda bir zararlının (kabuklu bit) varlığına işaret ettiğini biliyordum. Kendisini incelemek üzere hemen salona adım. Önce aradım taradım ama pek bir şey göremedim. Sonra aklıma çantamda taşıdığım minik fenerim geldi. Birde böyle bakalım deyip bitkiyi taramaya başladım ve tabi zararlıları da tek tek yakalamaya...

Çıplak gözle görünmesi çok çok zor, yarı şeffaflar, yapraklardakiler sadece minik birer pas lekesi gibi görünüyorlar, gövdedekileri keşfetmek çok daha zor. İlk başlarda ne aradığımı da tam olarak bilmediğimden uzunca bir süre arandım durdum, taki gövdede iyice semirmiş bir tanesini bulana kadar, sonra düşmanı tanıdım ve mekanik temizlik başladı. Fark edilmeleri gerçekten zor, o kadar ki bir dalı komple tarayıp temizledikten sonra aynı dala geri döndüğümde ilk bulduğum sayıdan çok daha fazlasını buldum diyebilirim. Bitki üzerinde iken resim çekmeyi denedim ama ne kadar uğraştı isemde net bir fotoğraf çıkmadı.

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön