agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2013, 21:06   #601
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi old_platanus Mesajı Göster
Selamlar

ben bir konuda bilgi almak istiyordum bir arkadaş bahsetmişti limon ağacının şimdi uyku dönemi saksı değişimi yapılabilir diye saksı değişiminde eski saksıdan toprağı ile beraber alınıp ilave topraklamı değişim yapacağız? yoksa eski saksısından toprağını hiç almadan fidanın sadece kök kısmınımı topraksız alacağız? bu konuda detayları yazarsanız sevinirim.

...
Eski toprağını döktürmeden organik maddesi bol ilave bir toprakla değişim yapın.

İdeal olan budur.

adneser ve old_platanus beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 21:42   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın old_platanus,
Sorunuz yanıtlanmış ama detaylı istediğiniz için biraz ekleme yapayım. Bitkinizin kökleri eski saksıyı doldurmuşsa,olduğu gibi yeni saksıya alın. Alt kısmında kökler dönmüşse yalnız bunları hafifce açın.

Kökler gelişmemişse, yine hafifçe köklerin dışındaki boş toprağı sıyırın.Her iki durumda da kökleri dağıtmayın.

Saksı harcı için sormamışsınız ama, karışımda suyun süzülmesini sağlamak için iri taneli kum ya da benzerini kullanmanız da gerekir.Kolay gelsin...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 19:27   #603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2013
merhabalar ismim savaş konya da yaşıyorum bir limon ağacım var. yaklaşık 170 cm (saksı dahil ) gövde çapı yaklaşık 1,5 cm , budama konusunda yardıma ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz ?
teşekkürler

Eklenen Resimler

YeniBON ve old_platanus beğendi.
drsavash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 00:23   #604
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2012
Aranıza yeni katıldım ama forumu takipteydim,,hepinize selamlar,
izmirdeyim,,hatay noktada bana ait 125 mt bahçem var,,bilenler bilir,toprak rengi kırmızı ilginç olanı ise toprak derinliği 50 cm,her yer için aynı,,altı sırf kaya, burayı 3 sene önce aldım,sadece bahçesi bana ait olduğu için,

Bahçe evimin yaşam alanı sayılır,sadece benim daireden geçiliyor,sokakla veya yandan , veya ap, içinden hiçbir giriş yok, sadece öyle bir durum tek olarak yapılmış zamanında toprak sahibi tarafından,ap girişi tarafından yuksek girişteyim,,arka tarafa doğru oturma odasından toprak seviyesine ve bahçeye çıkılıyor,yani evin bir bölümü olarak,,sıkıntıda burda başlıyor,,

Aldığım kişi sağolsun hiç bakmamış bahçeye 15 senelik otlarr devamlı üst üste yeşermiş birbirinin üzerine yatarak kurumuş,ellerim patladı temizledim,baktım olacak gibi değil, etrafı açıktı hem emniyet ,hemde görünüş bakımından kafes telle çit çektim,,sıra toprağa gelmişti,zorda olsa burdanda edindiğim bilgilerle devasa büyüklükteki 12 lt çuvallarla 10 çuval perlit karıştırdım,3-5 mm olanından,bu arada badem den meyve fideleri aldım yarı bodur,15 kadar 4/3 ne onları diktim,

Diğer kalan yere domates,biber,patlıca,salatalık,diktim bunları çok güzel yetiştirdim ve yedik,o sene ödemişten bi çiftlikten 5 çuval tırnak tersiydi galiba onları yedirdim toprağa,,Geçen sene meyvelerden erikler (3 adet), şeftali, kayısı, elma, ceviz, portakal,mandalina,ayva, armut, dutlar,azda olsa meyve verdi,içlerinde tek verimsiz olan maalesef üzerinde meyveleriyle aldığım 7 veren limonum ve kamkat oldu ,,bende onları bahçeden çıkarıp saksıya diktim,,,ne yaptıysam toprağı anlayamadım,

Geçen sene kasım ayında pazardan tanıştığım çiçek ve gübreli toprak satan bi köylü arkadaştan bayındırdan 35 çuval (60 ar kiloluk çuvallardan) gübreli karışık toprak getirttim,masrafını hiç sormayın,emekli maaşım gitti valla, zaten eve sokması arka tarafa bahçeye taşımasıda cabası,her bir ağacın altını 1 mt çapında oyarak köküne dokunmadan açıp 50 cm sonra gelen kayaları murçla kırıp biraz daha derinleştirerek,1,5 çuval karışımı her bir ağaca yerleştirdim,meyvelerden hemen cevap geldi,geçen ay vişne çiçek açtı, meyveye yattı şeftali çiçeklendi,dutlar direk meyvelendi,

Bahardayım sandım ve şaşırdım,,ama limona başka bi uygulama yaptım,2 adet 65 lt lik maxi saksı aldım,15 gün önce,eski saksısı çok küçüktü,bende abarttım yerde müsaitti,kendi toprağını hiç bozmadan çıkardım baktımki kalıp gibi çıktı,ama kılcal köklerden toprak gözükmüyordu,zaten hiç toprak dökülmedi,

Söylendiği gibi aynı yer dışarda kalacak şekilde yarım çuvaldan fazla gübre ve toprak karışımı saksıya limonumu diktim..bu arada üzerinde 6 adet fınfıktan büyük meyveleri vardı ama uzun süredir gelişmiyodu,aynı zamanda çiçekleride vardı ama onlarda öylece kalmıştı gelişmeden,anladımki saksı küçük ondan değiştim saksısını,ama evvelki gün baktımki o küçük meyvelerde kendiliğinden kara lekeler ve delikler oluşmuş dokununca kopuyor çok üzüldüm,2 tane kaldı üzerinde ama çiçekler sanki yavaşta olsa gelişmekteler,yağmurdan korumak için çardak altına aldım fazla su almasın diye,,işallah sağlığına kavuştururum,
Bir yerde hatamı yapıyorum bilmiyorum,,sizlerin önerilerinizi bekliyorum,çok seviyorum ama acemiyim,topraktan yana şanssızdım ama bu sene baharı bekliyorum,2 tona yakın gübreli toprağı karıştırdım,,kamkatta kendine geldi ,meyveleri sarardı limona yaptığımın aynını onada uyguladım,

Bahçemin konumu ,,nerde bakılırsa 1 futbol sahasından büyük bir alanda bulunuyor, ama 4 tarafı apartman 5 er katlı,aslında ferah ve aydınlık, yani (15-20 ap arka bahçesi olarak) yazın güneşi 15.00 e kadar gören kışın ise sadece aydınlık olan bir konumda ,,
Ben çok yoruldum bu bahçeye ama artık yapacak bişey kalmadı,artık bu senede istediğim gibi olmazssa hevesim kırılır büyük ihtimal,,
Çok uzun yazdım ama çok dertliydim hepinizin zamanaını aldım özür dilerim,bana yorumlarınızı lütfederseniz çok memnun olurum,,SAYGILAR,,)

Düzenleyen deep_man : 02-02-2013 saat 00:57 Neden: rahat okunması amacı ile
deep_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 11:39   #605
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Sayın Merlict, Güzin Çakar ve Cymbelina arasında geçen konuşma sanırım bu form tarihinin en bilgilendirici metinlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Her üçüne de çok teşekkür ediyorum. Atlanan tek nokta soğukla ilişkisi... Sayın Cymbelina sanırım yaşadığı şehir sayesinde bu soruya gerek duymamış. Ben Ankara'da yaşıyorum. Havalar malum. balkonum camla kaplı. -12ye düştüğü gece kontrol için bıraktığım cam şişedeki suyun donmadını gördüm ama bu sıfırın altına düşmediği anlamına da gelmiyor. 3 yaşındaki iki limon için alternatiflerim çok kuru havası olan salonum ve bu balkon. Şu an saksı değişimlerini de yapmak istiyorum. Sizce salonda mı durmalılar değişimden hemen sonra yoksa sabahları 11e kadar güneş alan balkonumda mı? Limon en fazla ne kadar soğuğa dayanabilir?

turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 12:21   #606
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Sayın Turhal iltifatlarınız için teşekkür ederim.

Limonların soğukla pek arası yok.Size net olarak şu -... C'de kötü olur bilgisi veremem ama tavsiye edebileceğim sıcaklık ortamı kışın özellikle don riski olan bölgelerde kapalı balkonlarda tutulması.Bende ege bölgesinde Aydın, İzmir, Muğla civarında kazandığım tecrübelerde çok fazla don riskine maruz kalmadığım için net belirtemiyorum.Eğer balkonunuz camla kaplı ise dışarıdan -8 C balkonda +1-2 C civarında olur, çok cama yakın olmadığı sürece kışı camla kaplı balkonda geçirmesi sorun çıkartmaz.Kısa aralıklarla yer değişimi ve ısı değişimi yapmadığınız sürece oda veya balkon çok etkilemeyecektir.Sonuçta limonlarında soğuğa ihtiyacı vardır, onları el bebek bakmak olmaz Saksı değişimi için uygun zamanlar, değişim sonrası balkonda bırakın.Zaten sabah güneş aldığını belirtmişsiniz, onun için süper bişey o.Limon minumum soğuğa dayanıklılık konusunu araştıracağım, net bilgiye ulaştığımda , buradan yazarım.

(Kusura bakmayın çok yoğunum anca bu kadar yazabildim.)

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 12:38   #607
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sevgili deep_man;

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Forumumuzun olmazsa olmaz kurallarından birisi de Türkçe'yi doğru kullanmak. Birde; yazınızı paragraflara ayırın lütfen, yoksa anlaşılmıyor

Lütfen, "Forum Kurallarını" okumayı ve kendinizi "Yeni gelen arkadaşlar" başlığında tanıtmayı unutmayın...

merlict ve old_platanus beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 18:45   #608
Ağaç Dostu

Sayın Turhal,
Bildiklerimi ve öğrendiklerimi yazmak için, Sevgili Merlict’den önce davranayım . Benim Limonum aşı yerinin üzerinden, geçen yıl -6 derece’de donmuştu. Bugün, Limonun dayandığı en düşük sıcaklıklıkları araştırdım. Limon türüne göre değişiklik göstermekle beraber;
Genel olarak USDA Zone 9 (-6,6 derece), özel olarak Meyer limon için USDA Zone8 ( -12 derece) verilmiş.

Bu durumda balkon sıcaklığını öğrenmeniz gerekiyor. Balkonunuz -6 dereceden soğuk oluyorsa, limonunuzu balkonda bırakırsanız donar. Memnun kalmasa da salona almanız gerekir. Balkonunuz -6 dereceden sıcaksa zaten sorun yok…
( Geçen yıl sıcaklık 0,6 derece daha düşük olsaymış, limonum tamamen ölecekmiş, kılpayı kurtulmuş. )

Eski 31-01-2013, 19:08   #609
Ağaç Dostu

Sayın drsavash,
Bir arkadaşımızın limon fotoğrafını örnek olarak, kendisinden izin almadan koyuyorum. Umarım bana kızmaz.

Name:  0-limon.jpg
Views: 13277
Size:  66.1 KB

Uygun iklimde ve toprakta olduğundan, bizimkilerin asla böyle olmayacağını bilsem de, benim sevdiğim form böyle iken, benden size o dalını, bu dalını kes diye öneri gelmez .

Eski 31-01-2013, 20:04   #610
Yeni Üye

çok teşekkür ederim resimler için ama benim ağaçlarla ilgili bilgim çok kısıtlı, bu nedenle şuradan şuradan kes önerisine daha çok ihtiyacım var.
sizin gönderdiğiniz fotograflara baktığım zaman benim limonun gereğinden fazla uzun olduğunu düşünüyorum, galiba uzun daldan başlamam gerekicek
önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

Eski 31-01-2013, 20:08   #611
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turhal Mesajı Göster
Sayın Merlict, Güzin Çakar ve Cymbelina arasında geçen konuşma sanırım bu form tarihinin en bilgilendirici metinlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Her üçüne de çok teşekkür ediyorum. Atlanan tek nokta soğukla ilişkisi... Sayın Cymbelina sanırım yaşadığı şehir sayesinde bu soruya gerek duymamış. Ben Ankara'da yaşıyorum.
Sayın turhal çok teşekkürler, her ne kadar bilgi verenden ziyade alan taraf olmuş olsam da

Arkadaşlarımız daha iyi bilir ama ben ne yaptığımı söyleyeyim. Benimkiler hep evde salon camında, özellikle güneş alması için gayret ediyorum. Bunu net, zirai bir bilgim olduğundan değil bugüne kadar (buraya üye olmadan önce de) hep narenciye türlerinin Akdeniz ikliminde - sıcak bölgelerde yetiştiğini kulaktan dolma da olsa duyduğumdan yaptım. Zihnimde narenciye türleri hep Antalya ve civarı ile özdeşleşti Ama bu elbette diğer yerlerde yetişmez demek değil ki forumda da görüyoruz.

Ben bir heves çekirdekten deneme maksatlı ekmiştim, hele o ilk çimlendiklerindeki yemyeşil halleri ne güzel oluyor. Ben pek iyi bakamadığım ve bilmediğim için 1,5 - 2 sene olmasına rağmen 612 nolu mesajdaki gibi bile değiller. Öyle olabilseler keşke

Ankara ile Eskişehir arasında bir fark yok iklimsel olarak, sıcaklık olarak.

Ben yazın bile o Antalya sıcaklığına erişeyim maksadıyla - camın içinden geçen güneş ışığı ile sıcaklık daha da artacağı için gene yazın da evde tuttuğum oldu - bu doğrudur ANLAMINA GELMEZ, ben hatalı da olsa böyle yaptım bir ara Bir sebebi de balkonda çok çabuk bit-böcek musallat olur diye korkmuştum, boşunaymış, evde de oldu Bir de evdeler ya hep, artık o kadar alıştılar, çıkınca üşürler uyum sağlamayazlar diye bile saçma endişeler taşıyabiliyor insan. O da, fazla bağlanmaktan limona. Ki doğru yetiştiremediğimden büyümediler.

Ben olsam ev koşulları uygunsa evde tutardım kışın, kıyamazdım yazdığım gibi. Ancak, benim sözlerimin tavsiye mahiyetinde bir bağlayıcılığı yoktur, siz hocalarımızı dinleyin

Düzenleyen Cymbelina : 31-01-2013 saat 20:25 Neden: ilave
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 20:31   #612
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Ben dediğimi dedim, camla kapalı ise o alanda ısı +1 +2 C kadardır, camdan biraz geride tutarsanız soğuk onu etkilemeyecektir.Ölçüm kolay camlı balkonda gece ölçümler yapın ve aynı anda dış alanda da ölçüm yapın farkı bulun.Bu fark size her zaman lazım olacak.Hava durumundan günler ve gecelerin ısı değerlerini öğrendiğinizde elde ettiğiniz farkı kullanarak balkonunuzdaki gece yaşanacak ısıyı önceden bilebileceksiniz. )

Hoca değilim, sadece tecrübelerimi paylaşıyorum, bilmukabele adresinize fatura ve banka hesap numaramı gönderirim )

Eski 31-01-2013, 20:37   #613
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Merhaba sayın drsavash

Budama konusunda önceleri ağaca göre hareket ederken şimdilerde ise ilham kaynağım bonsailer olmaya başladı.Bence bi o bonsai delilerini inceleyin, adamlar hasta, garip bi tarzları ve garip budama şekilleri var.Alıyorlar makası ellerine ne geldiyse kesiyorlar. Bi bakıyorsunuz bizim çam ağacı budama sonrası olmuş muşmula ağacı. (Yakında beni hiçbir bonsai topluluğuna ve toplantısına almayacaklar ) Uzun lafın kısası ben olsaydım üstteki dalı kökten keserdim.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 31-01-2013, 20:44   #614
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Basit ve kolay, tek makasa darbesi ve olay budur.

Name:  2013-01-29 17.49.07 r.1.jpg
Views: 7307
Size:  53.4 KB

Mehmet

Eski 31-01-2013, 21:17   #615
Ağaç Dostu

Sevgili Cymbelina,
''camın içinden geçen güneş ışığı ile sıcaklık daha da artacağı için gene yazın da evde tuttuğum oldu -bu doğrudur anlamına gelmez''-Doğru değil zaten.Cam, güneş ışınını tamamen geçirmez. Sıcaklık daha çok artmaz.

''Bir sebebi de balkonda çok çabuk bit-böcek musallat olur diye korkmuştum, boşunaymış, evde de oldu''-Evde, hava sirkülasyonu yoksa ayrıca küf, mantar gibi başka sorunlar da ortaya çıkabilir.

''evdeler ya hep, artık o kadar alıştılar, çıkınca üşürler uyum sağlamayazlar''-
Uygun mevsimde çıkarırsanız, biraz bocaladıktan sonra hızla toparlanırlar. Sevgilerimle.

merlict ve Cymbelina beğendi.
Eski 31-01-2013, 23:36   #616
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Ama Sayın Çakar reca ederim, yani bana kalırsa camdan geçen güneş ışığı ile camın önünde ısı daha da artıyor, yani bana öyle geliyor???? Bu da mı gol değil??

Ayrıca bana sıcak gelmesi haricinde, hani ışık mercekten geçince ısı artar, o hesap yani öyleymiş gibi geliyor, gerçi cam mercek gibi bombeli formda değil ve mercekten farklı ama olsun Ben yazın limonlarımı balkona çıkarıp battaniye atarmışım üstlerine Neyse, bu böyle olmayacak, sizin tez vakit bizim evi teftişe gelmeniz lazım bu durumda, bitki koçum olarak

Valla ben şaşırdım artık nereye koyacağımı limonları, pencere önü kaloriferin üstü - kuru hava???. Pencereden uzaklaştırsam ışık alabilir ama ısı olmaz. Ne yapsam? Ne dersiniz?

Eski 01-02-2013, 00:00   #617
Yeni Üye

Sayın Emre ilhan,,
Hoşbulduk, Heyecan yapıp biraz içiçe yazdığım doğru,forumu 1 yıldır takip ediyorum, fakat uyardığınız kadar keşke 1-2 soruma cevap verebilseydiniz aranıza yeni katılmış birisini demoralize etmemiş olurdunuz,forum o kadar samimi bir havadaki,, sanırım bunun için rehavete kapılıpta bu kadar karman çorman yazdım,,ayrıca türkçeyi doğru kullanın derken hatamı aradım,''deniycem'' kelimesine istinadenmi yoksa virgül,nokta, yımı kastettiniz anlayamadım,,
Kusura bakmayın ben 55 yaşındayım bazı imla hatalarını istemedende yapmış
olabilirim,okul sıralarını çoktan unuttuk,ancak bu kadarını becerebiliyorum,,bu şekilde değerlendirip anlayacağınızı umut ederek,her ne kadar kusur işlediysem affola,,saygılar,,

Güzin Çakar beğendi.
Eski 01-02-2013, 02:15   #618
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın deepman, hoşgeldiniz Sayın Emre İlhan kuralları hatırlatmış, lütfen demoralize olmayın, üzülmeyin. Sorularınızın yanıtını bilemiyorum şahsen ama gene de yardımcı olmak isteriz arkadaşlarımızla

Mesajınızı düzelt butonu ile tekrar düzenleyebilirsiniz Alıştıkça daha da kolaylaşacaktır inanın. Bizler de yardımcı olmaya çalışırız.

Düzenleyen Cymbelina : 01-02-2013 saat 03:39 Neden: düzeltme
Eski 01-02-2013, 07:13   #619
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sevgili deep_man;

Umarım, amacımın sizi rencide etmek olduğunu düşünmüyorsunuzdur. Sadece, forumun düzenli ve anlaşılır olmasının kurallardan geçtiğini hatırlatmak istiyorum.

Demoralize olmayınız. Tabii ki gayet sıcak bir ortamda yazışıyoruz. Ama sorularınızla daha yakından ilgilenilmesi için; yazdıklarınızın daha kolay anlaşılıyor olması gerekir. Sizce de öyle değil mi?

Amacım; mesajınızın ve forumdaki diğer mesajların kalabalık bir yazı olarak görünmeyip, okumadan geçilen mesajlardan olmamasıdır...

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 09:28   #620
Ağaç Dostu

Sayın deep_man;

Sorularınıza cevap istiyorsunuz ama sizin cevaplanacak sorunuz yok ki. Yapılması gerekenleri binbir zahmetle yapmışsınız. Yaptıklarınızın bence de uygun olduğunu ifade etmek için beğen butonunun yeterli olacağını düşünmüştüm. Demek ki yeterli olmamış.

Tek yazabileceğim, keşke bahçeye Perlit koymasaydınız olacaktı. ''Keşke'' hiç sevmediğim bir kelimedir. Bu nedenle bunu da yazmaya gerek görmemiştim.

Ayrıca uzun ve içten mesajınızı da çok sevdim. Evet, paragraf aralıkları bırakılmadığı için okuması biraz yorucu olmuş ama ben de uzun, ilk mesajımı aynen sizin gibi yazmıştım. Uyarıldığımda da, alışkın olmadığım için düzeltememiştim. O mesajımı aylar sonra düzelttim.

Forumun bütün sayfalarının samimiyeti hakkında size güvence veremem ama, bu başlık gerçekten samimi ve çok keyifli. Aynı şeyler sorulduğunda bile, ilk sayfadan başla, yüzlerce mesajı oku denmiyor. Hepimiz elimizden geldiği kadar bilgi veriyor, bilgi alıyoruz. Arada birbirimize takılarak, limonlarımızı sorunsuz keyifle büyütmeye çalışıyoruz. Lütfen siz de demoralize olmayın, keyfinizi kaçırmayın. Başımızın üzerinde yeriniz var. Sevgiler, selamlar…

Eski 01-02-2013, 10:48   #621
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Merhaba sayın deep_man

Arkadaşlar samimiyet ve misafirperverlik konusunda gerekenden fazlasını bile yazdıkları için eklenecek bişey bulamıyorum.İnanın bu forumda Evde limon ağacı başlığı kadar içten ve sıcak bir yer bulamazsınız.Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarda hiçbir karşılık beklemeden, sırf doğa için, sırf o canlı ağaçlar ve meyveler için dertleşip paylaşıyorlar.

Bazen bende sizin gibi kaptırdımmı yazdıkça yazarım.O sebeple benide uyaranlar olmuştu. Bunda kırılacak bişey yok, Emre beyin bahsettiği detayı bizzat ben yaptım.O kadar uzun olunca okumayı yarıda bıraktım, daha sonra okurum dedim.Ama başka konular araya girince mesajınızı atladım.

Yardım konusunda ise zaten Güzin hanım her zaman olduğu gibi benden önce yazmış. Yapılacakların nerdeyse tümünü yapmışsınız, sadece aklıma takılanlar var.

- m2 olarak alanınız 125 m2 ama içindeki bahsettiğiniz ağaç sayısı çok fazla gibi veya ben öyle anladım.

- Bahçenin ilk hali anladığım kadarıyla molozla doldurulmuş, ardından üzerine toprak atılarak bahçe formuna kavuşturulmuş.İmkanınız olsaydı, bahçe toprağını biraz açıp molozlardan tahliye etseydiniz, süper olurdu.

- Eğer moloz üstü toprak seviyeniz çok fazla değilse ve moloz bölümü betonlaşma yaptıysa uzun ve kazık köklü ağaçlardan uzak durun derim.Köklerin uzayamaması ve kök problemlerinden dolayı ağaçlarınızı zamanla kaybedersiniz.

- Keşke bahçeden fotoğraf yükleyebilseniz.

Semt olarak bana çok yakındasınız.Hatay Amerikan Koleji üst tarafında oturuyorum, hatta dün iş çıkışı o taraflardaydım.Tam yeri bilseydim size uğrar yardımcı olmak isterdim.Ayrıca şiddetli grip enfeksiyonundan dolayı şuan bunları bile zor yazıyorum.Umarım önümüzdeki günlerde fırsat doğar, ben size uğrarım.

(Uzun yazmışsınız dedim, kendi frenlerim tutmamış, bende doldurmuşum )

Mehmet

Cymbelina ve deep_man beğendi.
Eski 01-02-2013, 12:19   #622
Yeni Üye

Aslında sizlerin bu yaklaşımlarınızdan sonra hepinize teşekkür ederim,Gecenin ilerleyen saatlerinde çok uzun uğraşlar sonucunda zor yazmıştım,Yinede hoşgörünüze teşekkürler,bundan böyle daha anlaşılır şekilde aranızda olmaktan mutluyum sorularımda cevaplarınızı görmek üzere hepinize selamlar,,

Eski 01-02-2013, 14:02   #623
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Asıl ben üçünüze de teşekkür ederim, gerekli soruları bir araya toplayarak konuşulmasına vesile olan sayın Cymbelina'ya da, sıkılmadan cevaplayan sayın Merlict ve Güzin Çakar'a da.

Camlı alanların daha sıcak olacağı konusunda Cymbelina'nın hakkı var. Özellikle damperli cam ise(çift cam da), belki yararlı ve besleyici ışınları engelleyecek ama ısı açısından daha yüksekliğe sebep olacaktır. Ayrıca açık havada yükselen sıcak kolay dağılacakken, camlı alan kapalı olması dolayısı ile daha yüksek hararete ulaşacaktır.

Çekirdekten çoğaltmanın zorluğunu biliyorum ancak çöpe atacağıma boş bir saksıya serperek yeşermeleri beni mutlu ediyor. Elbette baştan kaybetmeye hazır hatta emin olduğum için ölümlerini dert etmiyor, hatta o çekirdeklerin dünyayı hiç görmeden çürümelerindense 7-8 ay boyunca hayata göç açmalarını vicdanımı rahatlatmak için kullanıyorum. Geçen yıl drenaj hatası sebebiyle kaybettiğim gül saksısına en fazla 1 cm derine diktiğim 40-50 tane limon ve mandalina çekirdeği tam anlamıyla fışkırmış, saksıyı bir limon çimine döndürmüşlerdi. Elbette başka yere alma, seyreltme gibi yollarla bir çoğunu daha uzun yaşatabilirdim ama toprağı göstermeyecek derecede sıklıkla bitmeleri, görüntüleri hoşuma gitmişti. Kasım gibi tamamı kurudu. Hergün 7-8 çekirdeği çöpe atanlara tavsiye ederim, en azından bir mevsimlik limon yaprağının ve filizinin kokusunu taşıyan yeşil taçlı bir kavanoza sahip olabilirsiniz.

Asıl büyük limonlarıma gelince, riski göze alarak her ikisini de balkona çıkardım. Derece ile kontrol etmeye kalksam gece sürekli uyanıp bakmam gerekecek, bunun yerine bir cam ve bir plastik şişede su bıraktım balkona. Şayet gece donarsa sabah 7de buzun açılma ihtimali yok diye düşünerek, anlama kolaylığı sağlaması açısından. Ocağı bitirmemize rağmen henüz su hiç donmadı. Buradan ümitleniyorum.

2şer metrelik 2 leylak, 4ü asma 2si baston 8 gül, 4ü anaç 14 ortanca, 1 hanımeli, 60 kök çilek(yeni dikildiler), 1i ağaç yapmaya çalışıp 1 metrenin üzerine çıkardığım 3 küpeli, hala çiçek dolu 3 kalonche, 1 barış çiçeği, 1 yayılıcı servi, 1 sardunya, 1 adet 60cmlik saksıda karışık nane petunya, 4 lavanta 1 biberiye fidesi bulunan balkonuma 2 adet de limon koydum. Sayıların yüksekliğine bakmayın, tamamı 12 metrekarelik balkonun 2 metrekarelik alanına rahatlıkla sığıyor. Gerçi 4 gülün saksı değişimini yapınca katlı sisteme geçmem gerekebilir. Artık ilkbahar gelsin istiyor insan...

Cymbelina beğendi.
turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 18:29   #624
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Belki buraya uğrayanlar fikir edinmek için, konuyla ilintili başka başlıklara da bakabilirler diye düşünerek aşağıya bazı linkler veriyorum, linklere tıklarsanız açılan sayfalardaki mesajları da inceleyebilirsiniz.

İlk vereceğim linkte Ana konu başlığı var, açılan sayfada başka alt bölümler var, bu ana başlıktan ilgili alt bölümlere de ulaşabilirsiniz:

Turunçgiller - agaclar.net

Diğer bazı başlıklar da şöyle:

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/1346.htm

Salon Turunçgilleri

Turunç fidesini aşılama

Turunç ağacına mandalin ya da portakal aşılanması

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/5277.htm

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/2180.htm

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...ilar/20985.htm

Faydası olabilir diye düşündüm.

merlict beğendi.

Düzenleyen Cymbelina : 02-02-2013 saat 19:42 Neden: ilave
Eski 01-02-2013, 23:37   #625
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Basit ve kolay, tek makasa darbesi ve olay budur.

Eklenti 366134

Mehmet
çok teşekkür ederim tüm yardım eden arkadaşlara(Cymbelina, Merlict ve Güzin Çakar) . öneriniz doğrultusunda budama yaptım benim çok hoşuma gitti fotograflarını yükleyeceğim.

merlict ve Cymbelina beğendi.
Eski 02-02-2013, 17:10   #626
Yeni Üye

hatice evren's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2013
Bu da benim limonum )

Eklenen Resimler

Düzenleyen hatice evren : 02-02-2013 saat 17:26 Neden: FOTOĞRAF
hatice evren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 17:30   #627
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Belki buraya uğrayanlar fikir edinmek için, konuyla ilintili başka başlıklara da bakabilirler diye düşünerek aşağıya bazı linkler veriyorum, linklere tıklarsanız açılan sayfalardaki mesajları da inceleyebilirsiniz.

İlk vereceğim linkte Ana konu başlığı var, açılan sayfada başka alt bölümler var, bu ana başlıktan ilgili alt bölümlere de ulaşabilirsiniz:

Turunçgiller - agaclar.net

Diğer bazı başlıklar da şöyle:

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/1346.htm

Salon Turunçgilleri

Turunç fidesini aşılama

Turunç ağacına mandalin ya da portakal aşılanması

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/5277.htm

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/2180.htm

Faydası olabilir diye düşündüm.
çok yararlı olmuş teşekkürler

Cymbelina ve deep_man beğendi.
baykal_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 19:29   #628
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatice evren Mesajı Göster
Bu da benim limonum
Sayın Hatice Evren, maaşallah diyorum limonunuza Ah ah, benimkilere bu resmi göstersem de ibret alsalar azıcık Sizinki daha genç sanıyorum, sağlıklı görünüyor.

Sevgili Güzin hanım, bakınız benim limonlarımın evde durdukları yer aynen böyle, aynı fotoğraftaki gibi, kalorifer camın hemen altında. 2 saksım da yan yana. Ancak bizim karşımızda apartman yok, açıklık ve daha çok güneş alabiliyor. Benzer fotoğraf buldum ya, hemen kendiminkileri de lafın arasına sıkıştırayım dedim

Peki sizlere bir soru ey hocalarımız Diyelim limonu çekirdekten filizlendirdik. Sağ salim büyüyor. İleride bahçeye dikme şansımız da yok, yani hep saksıda kalacak.

1. Çekirdekten yetişme limonu ne zaman, kaçıncı yılda budamamız ya da kısaltmamız gerekir?

2. Bunu yaparken en üstten mi yapmalıyız yoksa yanlardan dal veya filiz veriyorsa onları mı kesmeliyiz? Yoksa hiç kesmemek mi lazım? Kesmezsek de gövdesi incecik öyle uzayıp boya gitmez mi?

3. Doğrusu, boya gitmemesi için üst kısımdan kısaltarak yanlardan dallanmasını teşvik edip çanak/ taç şeklini almasını sağlamak mıdır? (Daha önceden bonsai amaçlı yetiştirmiyorsak kökleri kısaltmaya gerek yok demiştiniz, köklere hiç ellemiyoruz değil mi?)

4. Çekirdekten yetişen limon fidesini budarken kesilecek yer inceyse budama makası yerine maket bıçağı kullansak olur mu? Açılı bir kesim mi düz kesim mi yapmalıyız?

5. Bir soru diye sizi kandırıp bir sürü sordum, hakkınızı helal edin

Eski 03-02-2013, 16:09   #629
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Ah ah, benimkilere bu resmi göstersem de ibret alsalar azıcık

Sevgili Güzin hanım, bakınız benim limonlarımın evde durdukları yer aynen böyle, aynı fotoğraftaki gibi, kalorifer camın hemen altında. 2 saksım da yan yana. Ancak bizim karşımızda apartman yok, açıklık ve daha çok güneş alabiliyor. Benzer fotoğraf buldum ya, hemen kendiminkileri de lafın arasına sıkıştırayım dedim

Diyelim limonu çekirdekten filizlendirdik. Sağ salim büyüyor. İleride bahçeye dikme şansımız da yok, yani hep saksıda kalacak.

1. Çekirdekten yetişme limonu ne zaman, kaçıncı yılda budamamız ya da kısaltmamız gerekir?

2. Bunu yaparken en üstten mi yapmalıyız yoksa yanlardan dal veya filiz veriyorsa onları mı kesmeliyiz? Yoksa hiç kesmemek mi lazım? Kesmezsek de gövdesi incecik öyle uzayıp boya gitmez mi?

3. Doğrusu, boya gitmemesi için üst kısımdan kısaltarak yanlardan dallanmasını teşvik edip çanak/ taç şeklini almasını sağlamak mıdır? (Daha önceden bonsai amaçlı yetiştirmiyorsak kökleri kısaltmaya gerek yok demiştiniz, köklere hiç ellemiyoruz değil mi?)

4. Çekirdekten yetişen limon fidesini budarken kesilecek yer inceyse budama makası yerine maket bıçağı kullansak olur mu? Açılı bir kesim mi düz kesim mi yapmalıyız?

5. Bir soru diye sizi kandırıp bir sürü sordum, hakkınızı helal edin
Öncelikle tarzınız yanlış sayın Cymbelina

Limon fidanınız büyümüyor, ne yaptıysanız olmuyor, çözüm; hemen 2 adet kılıç çiçeği ediniyorsunuz, kılıçları normal boy saksılara dikip limon saksısının sağına ve soluna kılıç çiçeklerini koyuyorsunuz, limonunuz destur çeke çeke bir boy, bir yaprak, bir çiçeklenme demeyin gitsin.Bazende korkutmak gerekir, her zaman el bebek gül bebek olmaz.

Aslında Güzin hanıma sormuşsunuz ya neyse yinede ben cevaplamaya çalışayım...

1. Ne kadar erken budamaya başlarsanız ilerisi için düşündüğünüz şekli daha kolay elde edersiniz.Ben daha 1 yıllık fidelerde yaprak ve dal alma işlemi yapıyorum.

2. Sadece saksıda kalacak ve ondan ticari güç elde etmeyecekseniz (limonlarını toplayıp satmayı düşünmüyorsanız) ileride vereceğiniz şekle göre budayın.İlk yıllarda lider dalın alt sürgünlerine izin vermeyin, boylansın.Arada lider dala rakip geliyorsa rakibi alt edin, boylanma oranı size ve evinizdeki köşenize uygun hale yakınken artık tepe ve taç olayına girin, alttan gelecek her sürgünü anında kopartın.Budama ile saksı değişimini periyoda bağlarsanız benim çok güzel ağacım olur.Pardon sizin

3. Güneş göstermezseniz boya gider, biraz güneş biraz bdama ile boyu dengeleyin.Köklerle fazla oynamayın, tecrübe kazanmadan yapacağınız kök kısaltma, budaması kötü sonuçlara gebedir.Sadece saksıdan komple çıkarttığınızda toprağı dağılmadan etrafta kılcal sarkanları kesin yeter.

4. Olmaz!!! sadece aşı makası veya bistirü olur.Diğer her türlü bıçak olmaz, kasap bıçağı, market bıçağı (bu maket olacaktı heral) bakkal bıçağı ile budama yapılmaz, lütfen meslekleri karıştırmayalım. Temiz olduğu ve hijyen sağladığınız sürece her türlü bıçak olur ama kesinlikle hijyen.Ayrıca hasar vermeden düzgün kesim şart.Kesim yönü açılı olmalı amacı ise açılı kesince sulama esnasında veya yağmur suyunun düz kesilen yerde kalıp o dala işlemesini ve hastalıklara davet çıkartmasını engellemek.Açılı oluna orada su duramaz, anlaşıldı.Eğer şansınız varsa aşı macunu kullanırsanız kesilen yerlere sürerseniz hastalık olayını %90 engellersiniz.

5. Hep bu tufaya düşmekten artık ne diyeceğimi bilemiyorum.Aslında baştan okuyup yazmaya sonra başlasam, göreceğim ama Cymbelina'nın mesajını görünce okumadan direk alıntıla yapıp cevaplamaya başlıyorum, nasılsa içinde soru vardır diye

Doğa için herşey helal olsun, rahat olun.
Ne mutlu bize sayenizde bizde sevap kazanıyoruz

Mehmet

Eski 03-02-2013, 18:07   #630
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Limonum gelişmeye devam ediyor fakat son zamanda yapraklarda bir sararma
başladı.

Name:  023.jpg
Views: 7610
Size:  45.6 KB

Name:  024.jpg
Views: 7695
Size:  44.4 KB

Name:  027.jpg
Views: 7301
Size:  44.6 KB

Name:  028.jpg
Views: 7453
Size:  46.6 KB

Name:  026.jpg
Views: 7720
Size:  33.1 KB

Sayın merlict dediği gibi budama yapacağım fakat kıyamıyorum fazlalıkları kendisi dökecek nasıl olsa, o zaman budarım diye düşünüyorum.

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024