agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2012, 13:21   #511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Fotağrafla paylaşım yapsan daha iyi yorum geleceğine inanıyorum. Umarım istediğin sonucu alırsın fotolarını bekliyoruz.

n.celik beğendi.
mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 23:02   #512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
limonum ..

Kış sebebiyle içeriye aldığım limonum bolca yaprak döktü, buraya kadar normal olabilir. Peki çiçeklenmeye başladı bu nedem oluyor, bunlar gerçekmi ve onları tutmak için bişey yapmam gerekir mi? Ya da ne yapmalıyım

Bu çiçekler gerçekten limona dönüşebilirler mi?

Eklenen Resimler

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 16:49   #513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
Kış sebebiyle içeriye aldığım limonum bolca yaprak döktü, buraya kadar normal olabilir. Peki çiçeklenmeye başladı bu nedem oluyor, bunlar gerçekmi ve onları tutmak için bişey yapmam gerekir mi? Ya da ne yapmalıyım

Bu çiçekler gerçekten limona dönüşebilirler mi?
Sayın Bozo

Limonun yerini her değiştirdiğinizde yapraklarını dökmesi normaldir,yeni yerinde yapraklar yeniden çıkacaktır.Ayrıca bir şey yapmanıza gerek yok.

bozo.0606 beğendi.
adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 13:50   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
4-5 yıllık limon fidesi,

Name:  1..jpg
Views: 2823
Size:  43.2 KB

Name:  2.jpg
Views: 2800
Size:  39.4 KB

Name:  3.jpg
Views: 2830
Size:  52.3 KB

Name:  yeni 1.jpg
Views: 2764
Size:  41.5 KB

Name:  yeni 2.jpg
Views: 2896
Size:  48.2 KB

Arkadaşlar,ilk üç fotoğrafım çekirdekten dikip yetiştirdiğim ve gövdesi ağaçlaşmayan limon fidem,son iki tanesi ise internetten aldığım limon ağaçlarım yardımcı olabilirmisiniz,ne yapabilirim?

Adil ve old_platanus beğendi.
n.celik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 17:54   #515
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
[QUOTE=n.celik;Arkadaşlar,ilk üç fotoğrafım çekirdekten dikip yetiştirdigövdesi ağaçlaşmayan limon fidem,son iki tanesi ise internetten aldığım limon ağaçlarım yardımcı olabilirmisiniz,ne yapabilirim?[/QUOTE]

Sayın n.celik
4 yıllık limonunuzda sertleşmeye başlamış dalın konumu aşıya pek uygun görünmüyor. O dala aşı yapılırsa, dal uygun konuma gelecek şekilde saksılanması lazım. Dik olan dal henüz aşılanacak durumda değil.Bu iki dalın ayrıldığı yerden limonunuz daha önce kırılmışmıydı? Ayrıldıkları yerin altında aşı yapılacak mesafe yok gibi görünüyor ama saksı değişimi sırasında gövdenin toprak altında kalan kısmı oldu mu? Eğer varsa aşıya en uygun kısım olur (Aşının toprak hizasından yapılmasının da bazı riskleri vardır)

Ne yapılabilir? Aslında zamanı değil ama ev içinde güneşli ve sıcak ortamda olduğuna göre biraz sıvı besin verebilirsiniz. Baharda toprağını değiştirip besin/gübre takviyesiyle uzun dalın gelişmesini, kalınlaşması sağlamaya çalışırsınız. Seneye duruma göre aşının hangi dala yapılacağına karar verirsiniz. Şu an yapacak başka bir şey görünmüyor. Bu arada uzun dalınızı kısaltmayın, tepesini koruyun ki kırılarak başka ince dallanmalar olmasın. Kolay gelsin.

adneser ve old_platanus beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 09:04   #516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
merhaba güzin çakar,limon daha önce hiç kırılmadı,ama söylediğiniz gibi saksı değişimi sırasında eski toprağı ile birlikte büyük boy saksıya geçiş esnasında gövde aşağıda kaldı ve üzerine toprak ekledim.bilinçsiz bir yetiştiriciyim.tavsiyeniz üzerine baharda saksı değişimi yapayım,inşallah benim limon ağacımda kendine gelir.yardımınız için teşekkür ederim.

n.celik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 19:51   #517
Ağaç Dostu

evimize bahar geldi.. kokusu çok güzel ..

Eklenen Resimler

Eski 25-12-2012, 15:01   #518
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2012
Öncelikle herkese merhabalar,

Yaklaşık 1 ay kadar önce evime bir limon ağacı aldım. Boyu 1,50m civarında. Geldiğinde üzerinde meyveleri ve tomurcukları vardı, bir hafta sonra çiçekler açmaya başladı. Herşey gayet güzel gidiyordu ancak son bir haftadır fazla olmasa da yapraklarda dökülme başladı. Ayrıca bazı yapraklarda sararmalar ve sarı-kahve lekeler var. Forumda okuduklarımdan sonra her gün yaprakları kontrol ediyorum ancak herhangi bir zararlıya rastlayamadım. SAnki yapraklar yeteri kadar canlı değil gibi.

Bir de sanki dalları ve yaprakları fazla yoğun gibi sizce budamasını nasıl yapmalıyım?

Şimdiden teşekkürler.

Name:  limon01.jpg
Views: 2879
Size:  69.3 KB

Name:  limon03.jpg
Views: 5987
Size:  57.5 KB

Name:  limon02.jpg
Views: 3031
Size:  62.8 KB

Name:  limon04.jpg
Views: 5932
Size:  68.3 KB

commodore64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 16:46   #519
Yeni Üye

bu da ağacımızın çiçeği

Name:  limon_cicegi.jpg
Views: 3484
Size:  69.8 KB

Eski 25-12-2012, 17:30   #520
Yeni Üye

yildirim02's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2012
iyi akşamlar arkadaşlar bende 1 hafta önce mayer limon sipariş ettim dün geldi saksıya almam lazım 47 litrelik bir saksı aldım toprağı nasıl olmalı

Güzin Çakar beğendi.
yildirim02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 21:54   #521
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi commodore64 Mesajı Göster
bu da ağacımızın çiçeği
Güzel bir bitkiniz olmuş. Bol bol çiçek ve limon görmenizi dilerim. Ortam değişikliğinde, alışıncaya kadar yapraklarının dökülmesi normaldir, merak etmeyiniz.

Bitkinizin formu hoş görünüyor. Yukarı doğru uzayan dallar limonların ağırlığıyla aşağıya sarkmazsa kısaltırsınız. İç kısımlarda ışık girmesini engelleyen dallar varsa alırsınız. Altdaki dallara dokunmayın, bırakın aşağı sarksın. Ama bunların hiçbirini şimdi yapmayın, önce uyum sağlasın.

Eski 25-12-2012, 23:05   #522
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lim Mesajı Göster
....1 tanesi geçen gün filiz vermiş... Heyecanımı sizlerle de paylaşmak istedim.

Sevgili lim, aynı şeyleri yaşadığımız için heyecanınızı çok iyi anlıyorum ve sizin kadar sevindim.
İsterseniz minik filizinizin bir fotoğrafını koyun. Büyüdükçe tekrar fotoğraflarını koyarsınız. Gelişmeyi beraber takip eder ve inşallah vereceği limonları da beraber görürüz..

old_platanus beğendi.
Eski 25-12-2012, 23:09   #523
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yildirim02 Mesajı Göster
.... toprağı nasıl olmalı
Geçirgen, gevşek, kaliteli bir bahçe toprağı ve yanmış gübre karışımı yeterli olur. Mümkün olduğu kadar torf kullanmamaya çalışın.

old_platanus beğendi.
Eski 25-12-2012, 23:13   #524
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Güzel bir bitkiniz olmuş. Bol bol çiçek ve limon görmenizi dilerim. Ortam değişikliğinde, alışıncaya kadar yapraklarının dökülmesi normaldir, merak etmeyiniz.
İlginize ve temennilerinize çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.

Limon ağacının ortama alışması gerektiğini biliyordum, ancak ben yaprak dökülmesini ilk aldığım zaman bekledim. İlk zamanlar dökülme olmaması hatta çiçek açmasından sonra dökülmenin başlaması endişelendirdi beni. Aldıktan bir ay kadar zaman dökülme başladı. Ben alıştığını düşünüyordum artık.
Sizce yeni ortamına uyum sağlamsı için ne kadar zaman gerekli?

Eski 25-12-2012, 23:41   #525
Ağaç Dostu

Alıntı:
...İlk zamanlar dökülme olmaması hatta çiçek açmasından sonra dökülmenin başlaması endişelendirdi beni...
Daha önce yaşadığı ortamla, yeni ortamı çok farklı olsaydı (ısı, ışık...) yapraklarını hızla dökerdi. Şu an farklılıklara alışmaya çalışıyor. Bir-iki hafta sonra uyum sorunu kalmaz. Bu arada sulamayı artırmayın. Toprağı kuruduğunda sulayın.

Yeni ortamda açtığı çiçeklerin sizle ilgisi yok. Çiçek açmaya size gelmeden önce karar vermiştir. O çiçekleri ne yapacağına sizin yanınızda karar verecek. Umarım vereceği karar hepimizi sevindirir.

Eski 26-12-2012, 08:42   #526
Yeni Üye

Alıntı:
Çiçek açmaya size gelmeden önce karar vermiştir. O çiçekleri ne yapacağına sizin yanınızda karar verecek. Umarım vereceği karar hepimizi sevindirir.

Bu konuda haberler pek sevindirici değil. On kadar çiçek açmıştı, ama henüz bir meyve oluşumu yok. Adaptasyon sürecinden diye tahmin ediyorum.

Eski 26-12-2012, 12:00   #527
Yeni Üye

yildirim02's Avatar

Alıntı:
Geçirgen, gevşek, kaliteli bir bahçe toprağı ve yanmış gübre karışımı yeterli olur. Mümkün olduğu kadar torf kullanmamaya çalışın.
47 litrelik saksı için 12 litre torf aldım hayvan gübresini bu mevsimde yanmış olarak bulmak vanda zor ,bıraz da kum eklemeyi düşünüyorum

Eski 26-12-2012, 12:01   #528
Yeni Üye

yildirim02's Avatar

arkadaşlar resim nasıl yükleyebilirim

Eski 26-12-2012, 12:30   #529
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yildirim02 Mesajı Göster
arkadaşlar resim nasıl yükleyebilirim

Sayın Üye ;

Forumlara resim yüklemek için buraya bir göz atın isterseniz..

yildirim02 beğendi.
Eski 26-12-2012, 12:56   #530
Yeni Üye

yildirim02's Avatar

arkadaşlar mayer limonum sipariş etmiştim geldi Name:  2012-12-24 18.31.46.jpg
Views: 2522
Size:  24.3 KB

Eski 26-12-2012, 12:58   #531
Yeni Üye

yildirim02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
Sayın Üye ;

Forumlara resim yüklemek için buraya bir göz atın isterseniz..
teşekkürler

bozo.0606 beğendi.
Eski 26-12-2012, 14:53   #532
Yeni Üye

yildirim02's Avatar

arkadaşlar mayer limon için hazırladığım toprak 47 litre için( 12 litre torf,10 litre koyun gübresi,Name:  2012-12-26 14.57.11.jpg
Views: 3284
Size:  49.1 KB3 litre kum,25 litre toprak)

Eski 26-12-2012, 14:59   #533
Yeni Üye

yildirim02's Avatar

mayer limon artık yeni saksısında
[ATTACH]Name:  2012-12-26 15.18.59.jpg
Views: 2570
Size:  38.5 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 27-12-2012, 10:45   #534
Yeni Üye

Limon ağacına gübre vermeyi düşünüyorum ancak ev içinde olduğu için bu konuda bazı endişelerim var. Zaten kimyasal gübre kullanmak gibi bir niyetim yok.

Sizce mikrobiyal organik gübre ev içine kullanılabilir mi?

old_platanus beğendi.
Eski 27-12-2012, 11:33   #535
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Limon ağacına gübre vermeyi düşünüyorum ancak ev içinde olduğu için bu konuda bazı endişelerim var. Zaten kimyasal gübre kullanmak gibi bir niyetim yok.

Sizce mikrobiyal organik gübre ev içine kullanılabilir mi?

Sakıncası olmaz.

old_platanus beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 13:35   #536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2012
herkese selamlar, ben 20 gündür peçetede limon çekirdeği filizlendirmeye çalışıyorum kapalı kutuda her akşam kontrol ediyorum arada su veriyorum, hiçbir gelişme yok daha kolay bir yolu varmı acaba? burdaki limon fidanlarını ağaçlarını görüyorum kıskanıyorum valla

Jumong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 13:41   #537
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Sn. Jumong bu şekilde filizlendirmenin ve onu büyütmenin ve sonunda meyve almak biraz zor sanırım.

Size tavsiyem güzel bir cins fide almanız. Bizimki artık evde değil sığmamaya başlayınca kıyamadık dışarı aldık bahçeye.

old_platanus beğendi.
xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 13:46   #538
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jumong Mesajı Göster
herkese selamlar, ben 20 gündür peçetede limon çekirdeği filizlendirmeye çalışıyorum kapalı kutuda her akşam kontrol ediyorum arada su veriyorum, hiçbir gelişme yok daha kolay bir yolu varmı acaba? burdaki limon fidanlarını ağaçlarını görüyorum kıskanıyorum valla
Narenciye çekirdekleri ilk baharda çimlenir.Limon çekirdeğinden limon fidanı üretmek tercih edilen bir durumda değildir.Turunç çekirdeğinden elde edilen turunç fidanına limon,portakal,mandalin... vb. narenciye çeşitleri aşılanarak istediğimiz çeşidi üretebiliriz.

old_platanus beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 17:19   #539
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jumong Mesajı Göster
Merhaba sayın Jumong

Biraz erken ve birazda acemi işi olmuş.

Erken çünkü biraz daha beklemen gerekiyordu.Hiçte belli olmaz, umudunu yitirme.Özellikle Ocak ayı içerisinde çimlendirme çalışmasına başlayınca şubat gibi çimlenme sağlanabilir.Ben her yıl Ocak ayı içinde yüzlerce çekirdeği çimlendirmek için toprağa alırım, bunlarda beklediğim gibi yüzlerce fide çıkar.Sonbahara doğruda bunları şaşırtırım, gelecek yılda isteyen herkese dağıtırım.Bazı elimde kalanları da uygun bulduğum yerlere dikerim.Diktiklerimden aşılama yaptığım nadir ama isteğe bağlı aşılama yaptıran arkadaşlarda var.

Acemice olmuş, turunçgillerin çekirdekleri genelde torf ağırlıklı toprakta çimlenme oranı yüksek oluyor.Yani peçetede çimlendirme tekniği acemice olmuş, eğer nem oranını ayarlayamazsanız (ki ayarlamanız imkansız gibi) çekirdeklerin çürüme ihtimali çok yüksek.Peçete yerine pamuk seçilse oranınız yükselir.Eğer çekirdeklerde çürüme, erime yoksa torf ağırlıklı toprağa aktarın, sürekli nemli kalmasını (sulu demedim) sağlayın, ısıtılan odada olmasın.

Düzenleyen merlict : 27-12-2012 saat 20:33
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 08:43   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba sayın Jumong

Biraz erken ve birazda acemi işi olmuş.

Erken çünkü biraz daha beklemen gerekiyordu.Hiçte belli olmaz, umudunu yitirme.Özellikle Ocak ayı içerisinde çimlendirme çalışmasına başlayınca şubat gibi çimlenme sağlanabilir.Ben her yıl Ocak ayı içinde yüzlerce çekirdeği çimlendirmek için toprağa alırım, bunlarda beklediğim gibi yüzlerce fide çıkar.Sonbahara doğruda bunları şaşırtırım, gelecek yılda isteyen herkese dağıtırım.Bazı elimde kalanları da uygun bulduğum yerlere dikerim.Diktiklerimden aşılama yaptığım nadir ama isteğe bağlı aşılama yaptıran arkadaşlarda var.

Acemice olmuş, turunçgillerin çekirdekleri genelde torf ağırlıklı toprakta çimlenme oranı yüksek oluyor.Yani peçetede çimlendirme tekniği acemice olmuş, eğer nem oranını ayarlayamazsanız (ki ayarlamanız imkansız gibi) çekirdeklerin çürüme ihtimali çok yüksek.Peçete yerine pamuk seçilse oranınız yükselir.Eğer çekirdeklerde çürüme, erime yoksa torf ağırlıklı toprağa aktarın, sürekli nemli kalmasını (sulu demedim) sağlayın, ısıtılan odada olmasın.
cevabınız için teşekkür ederim acemi olduğum doğru ama bende forumlardan videolardan gördüğüm gibi yaptım yani torfum olduğu halde peçete arasına koydum, şu yazdıklarınız inanın başka biryerde yazmıyor, yazdıklarınızı dikkate alıcam, ısıtılan odada olmasın derken soğuk olması gerekiyorsa balkonada koyabilirim? bunlar gerçekten hiçbiryerde yazmıyan şeyler, herkes bi limon ağacı yapmışta koskocaman forumda adam gibi anlatan yok şunu, limon çekirdeği nasıl çimlendirilir diye onlarca sayfalık konu var biride dememişki aga bari çekidek nasıl çimlendirilir onuda yazın

tekrar teşekkür ederim

merlict ve old_platanus beğendi.
Jumong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024