View Single Post
Eski 28-12-2012, 08:43   #540
Jumong
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba sayın Jumong

Biraz erken ve birazda acemi işi olmuş.

Erken çünkü biraz daha beklemen gerekiyordu.Hiçte belli olmaz, umudunu yitirme.Özellikle Ocak ayı içerisinde çimlendirme çalışmasına başlayınca şubat gibi çimlenme sağlanabilir.Ben her yıl Ocak ayı içinde yüzlerce çekirdeği çimlendirmek için toprağa alırım, bunlarda beklediğim gibi yüzlerce fide çıkar.Sonbahara doğruda bunları şaşırtırım, gelecek yılda isteyen herkese dağıtırım.Bazı elimde kalanları da uygun bulduğum yerlere dikerim.Diktiklerimden aşılama yaptığım nadir ama isteğe bağlı aşılama yaptıran arkadaşlarda var.

Acemice olmuş, turunçgillerin çekirdekleri genelde torf ağırlıklı toprakta çimlenme oranı yüksek oluyor.Yani peçetede çimlendirme tekniği acemice olmuş, eğer nem oranını ayarlayamazsanız (ki ayarlamanız imkansız gibi) çekirdeklerin çürüme ihtimali çok yüksek.Peçete yerine pamuk seçilse oranınız yükselir.Eğer çekirdeklerde çürüme, erime yoksa torf ağırlıklı toprağa aktarın, sürekli nemli kalmasını (sulu demedim) sağlayın, ısıtılan odada olmasın.
cevabınız için teşekkür ederim acemi olduğum doğru ama bende forumlardan videolardan gördüğüm gibi yaptım yani torfum olduğu halde peçete arasına koydum, şu yazdıklarınız inanın başka biryerde yazmıyor, yazdıklarınızı dikkate alıcam, ısıtılan odada olmasın derken soğuk olması gerekiyorsa balkonada koyabilirim? bunlar gerçekten hiçbiryerde yazmıyan şeyler, herkes bi limon ağacı yapmışta koskocaman forumda adam gibi anlatan yok şunu, limon çekirdeği nasıl çimlendirilir diye onlarca sayfalık konu var biride dememişki aga bari çekidek nasıl çimlendirilir onuda yazın

tekrar teşekkür ederim

Jumong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön