agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2012, 08:39   #481
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster

Eğer aşısız bir limonsa söküp, üzerinde meyvesini gördüğüm bir limon dikmek istiyorum.

Bana yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

Aşılama yapın ya da yaptırın. Hâttâ bir dalını limon, diğer dallarını portakal, mandalina vs... de yapabilirsiniz. Turunçgil şöleni olur

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 16:07   #482
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atakartal Mesajı Göster
Peki aşıyı nasıl hallede bilirim?Nerden bulabilirim?
selamlar

sayın atakartal kendini kendinede aşı yapabilirsin göz aşısı **** boru aşısı yapabilirsin

old_platanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 16:28   #483
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Sağ olun Sayın Emre İlhan

Emre İlhan beğendi.
mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 19:08   #484
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Merhaba,

Limon fidanınız çiçek açıp meyve tutabilmişse iyi bir durum bu, büyüyemeden dökülmüş olması bitkinin ben bu meyveleri besleyemem hissine kapılmış olması veya yeterince güneş görememesi, aşırı sulamak gibi bitki kökünde bozulmalardan dolayı meyveleri dökmüştür.

Bütün narenciye çeşitleri portakal, mandalina, limon vb. bitkiler bazan dikenli olabiliyor. Dikenli fidanların aşısız veya yabani olduğu söylentileri hurafeden ibarettir.

Limon fidanınızı değiştirmek yerine, isteklerini ve gereklerini yerine getirin. Size minnettarlığını çiçek ve meyvelerle belli edecektir.

Galeri güvesi ve bit türlerinden elle öldürmek suretiyle kurtulabiliyorsanız ne ala, ama ne yapsam kurtulamıyorum diyorsanız kimyasal ilaçlar var tabi ki.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster
Merhaba,

Benim de bir sorum olacak.

Bahçemde benim dikmediğim bir limon ağacım var. 2 sene evvel çiçeklerini gördüm, hatta fasulye büyüklüğünde limon da vardı üzerinde. Ama kurudu ve düştü.

Fakat dalları dikenli, yanlış bilmiyorsam aşısız olanlar dikenli olur.

Kabuklu bit, galeri güvesi gibi sorunlarımız da oldu bu arada.

Eğer aşısız bir limonsa söküp, üzerinde meyvesini gördüğüm bir limon dikmek istiyorum.

Bana yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 16:29   #485
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Sayın Mutlu Kutlu,

Limonum yeterince güneş görüyor, güney cephede, ancak çimlerin arasında olunca ben de aşırı sulamadan etkilendiğini düşünüyorum.

Hastalıklı yaprakları ve küçük dalları keserek zaman zaman temizliyorum. En sonunda böcek ilacı sıktım, şimdi gayet iyi durumda.

Dikenleri beni düşündürüyordu, demek ki bazı türlerde diken olabiliyormuş.

Ama çimlerin arasında durunca mecburen sulak ortamda kalacak.

İlginiz için teşekkür ederim.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 01:23   #486
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Ilimon

Selamlar

arkadaşlar sitenin bu kategorisinde yeniyim balkon bahçe domates kategorisinde yazardım fakat savdiğim bir tür limon olduğu için burada birkaç bir şey paylaşmak istedim geçen günlerde çiçekçilerde görmüştüm bayağı limon ağaçları vardı bende pazarlık ettim 40 tl ye aldım üzerinde şu an 4 adet limonu var.
yaklaşık 15 gün önceki resmi yeşil ve bugün resimlerde sararmya yüz tutuyor
ayrıca salatalıklarım ve domateslerim iyi bir şekilde büyümeye devam ediyor
beyaz dik dörtgen saksıdaki ise nane.

karpuz ise köyden komşum getirdi köy hasatı ufacık tefecik

3 yıl önce mersinden kardeşim ve ben 2 adet limon almıştık aşılı ve 7 veren cinsi aldığımızda çok küçüktü ben balkona koydum ilk bahardı kışın evin içine aldım belli bi süre sonra yaprakları döküldü sadece ağaç kısmı kaldı kış geçti bahar ve havalar ısındı balkona tekrar koydum sanki yaşasamı ölsemmi öyel bir tavır aldı çok uğraştım malesef hüsran yani kurudu

Eklenen Resimler

mavisakal, viyol ve bin453 beğendi.
Eski 15-10-2012, 01:43   #487
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Ilimon

Selamlar

arkadaşlar kardeşimin limon ağacı resimde gördüğünüz gibi 1 ci resim budanmamış hali bayağı ağaçlaşmıştı aşı üstünde çok kolları vardı
ayıca aşı altındada ise bir kaç tabiri caizsse pic dediğimiz sürgünler vardı
onları ve çoklu kolları budadım 1 ci ve 2 ci resimde bakarsanız hatamı ettim acaba aşı üstünde bir tek anaç dal bıraktım ve anaç üzerinde 3 adet sürgünler var
geçen yıl çok çiçekteydi ve bir tane limonu vardı şimdi ise budadığmda hiç çiçek yoktu
bilgi verirseniz sevinirim

Ayrıca ankaradaki etkinliklere katılmayı çok istiyorum şayet kayseriye köye gitmez isem kesin ordayım

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 19:11   #488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Çok güzel Ağaçlar

old_platanus beğendi.
etnarh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 21:51   #489
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın old platanus, kardeşinizin limon ağacı çok keyifli görünmüyor. Korunaklı, havadar, güneş gören bir yere alınma imkanı varsa yerini değiştirseniz iyi olur.Budamada taç bence çok yüksekte oluşturulmaya çalışılmış.Verilen şekil iyi görünmüyor.Yalnız kuruyan birbirini engelleyen dal ve yapraklar alınarak ileride bir daha şekil budaması yapılabilir mi bilmiyorum (normali 1 kere yapılması). Denemek lazım. Sizin limonunuz sağlıklı görünüyor. Şekil budamasını sizin yapmadığınızı düşünüyorum. Saksıda yetiştirecekseniz onun tacı da çok yüksek.Bu şekillerin korunması için ürün verecek dalları kesmeniz gerekecek, kesmezseniz güzel bir görüntüsü olmayacak, sağlam bir yapı oluşmayacak.

merlict ve old_platanus beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 11:25   #490
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Sayın old platanus, kardeşinizin limon ağacı çok keyifli görünmüyor. Korunaklı, havadar, güneş gören bir yere alınma imkanı varsa yerini değiştirseniz iyi olur.Budamada taç bence çok yüksekte oluşturulmaya çalışılmış.Verilen şekil iyi görünmüyor.Yalnız kuruyan birbirini engelleyen dal ve yapraklar alınarak ileride bir daha şekil budaması yapılabilir mi bilmiyorum (normali 1 kere yapılması). Denemek lazım. Sizin limonunuz sağlıklı görünüyor. Şekil budamasını sizin yapmadığınızı düşünüyorum. Saksıda yetiştirecekseniz onun tacı da çok yüksek.Bu şekillerin korunması için ürün verecek dalları kesmeniz gerekecek, kesmezseniz güzel bir görüntüsü olmayacak, sağlam bir yapı oluşmayacak.
Selamlar
sayın Güzin Çakar evet dediğiniz gibi kendiminkini ben budamadım.
bu şekilde almıştım
kardeşiminkini ben budadım çok ağaçlaşmıştı sürekli cam önünde sürekli güneş gören yerde duruyor

Bu şekillerin korunması için ürün verecek dalları kesmeniz gerekecek, kesmezseniz güzel bir görüntüsü olmayacak, sağlam bir yapı oluşmayacak.
demişsiniz

ürün verecek dalları kesersek şayet ürün almadıktan sonra boş bir şekilde yeşil yaprak olması bir anlam taşımaz yanılıyormuyum.

Eski 16-10-2012, 18:28   #491
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Çiçek ve meyvelere su püskürtmeli mi?

Merhaba arkadaşlar..

Kafma takılan bi soru var danışmak istedim sizlere. Bitkilerimin tümüne günde 2 kez kadar yapraklarına su püskürtüyorum bazıları bundan gerçekten çok hoşlanıyor. Ancak merak ettim limon ve mandalina fidelerimin üzerinde meyveler var meyvelere su gelmesinin bir sakıncası olurmu? **** çiçeklendikleri zaman çiçeklere gelmemelimi çünki yapraklar bu durumu seviyor ama meyveler konusunda bilgim yok??

Teşekkürler..

zeynep özkaynak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 20:11   #492
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep özkaynak Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar..

Kafma takılan bi soru var danışmak istedim sizlere. Bitkilerimin tümüne günde 2 kez kadar yapraklarına su püskürtüyorum bazıları bundan gerçekten çok hoşlanıyor. Ancak merak ettim limon ve mandalina fidelerimin üzerinde meyveler var meyvelere su gelmesinin bir sakıncası olurmu? **** çiçeklendikleri zaman çiçeklere gelmemelimi çünki yapraklar bu durumu seviyor ama meyveler konusunda bilgim yok??

Teşekkürler..
Selamlar

sn. Zeynep Özkaynak net bilmiyorum ama akşamları bende balkonda spreyle limonun yapraklaına püskürtme yapıyorum birde düşünecek olursak güney sahillerinde narenciye bol yağmur yağdımı 2 gün 3 gün sürer üzerindede meyveler olduğu halde yinede bilinçli arkadaşlar yazarsa sevinirim bende acemiyim saksıda limon yetiştirmede bir kaç soru sormuştum yukarıda bir tek
sn.Güzin Çakar bilgi vermiş ama tam detaylarını alamadım

Eski 16-10-2012, 20:30   #493
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Merhaba,

Güney sahillerinde yağmur mevsiminde günlerce, bazan haftalarca yağdığı olur. Ama yağmur mevsimi değilse aylarca damla düşmez.

Gelelim bitkileri spreylemeye. Büyütülen bitki yağmur ormanlarından gelme değilse, spreylemek bitkinin hoşuna gittiği için değil kendi can sıkıntımızı gidermek için yapılıyordur.

Bilinçsizce yapılan bu spreyleme işi başınıza problem çıkarabilir. nemden kaynaklı mantar hastalıkları vs. yanında nem sever zararlı canlıları da davet etmiş olursunuz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi old_platanus Mesajı Göster
Selamlar

sn. Zeynep Özkaynak net bilmiyorum ama akşamları bende balkonda spreyle limonun yapraklaına püskürtme yapıyorum birde düşünecek olursak güney sahillerinde narenciye bol yağmur yağdımı 2 gün 3 gün sürer üzerindede meyveler olduğu halde yinede bilinçli arkadaşlar yazarsa sevinirim bende acemiyim saksıda limon yetiştirmede bir kaç soru sormuştum yukarıda bir tek
sn.Güzin Çakar bilgi vermiş ama tam detaylarını alamadım

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 21:13   #494
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Selamlar

Teşekkürler sn. Mutlu Kutlu

Eski 05-11-2012, 21:43   #495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Merhaba,ben Ece;
Benim de çekirdekten yetiştirdiğim 4 tane limon fidem var.Şu anlık hiç bir problemleri yok ve çok iyiler.Fakat bu forumu okuduktan sonra bunlar oldu.Ben de sizin gibi limon yetiştirmeye karar verdim.Bunun üzerine de sizin uyarılarınızı dikkate alarak ilerleyeceğim.
İyi limonlarınızın olması dileğiyle

Ece_Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 07:59   #496
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Yeni ektiğim limon ağacım

Limon ağacımın saksısı meyve vermesine engel olurmu büyüklüğü iyimidir? Bide Balkonum Bol güneş almamakta bu sıkıntı yaratırmı (Şuan 2 limon vermiş durumda olan ağacımdaki limonları koparmaya kıyamıyorum bu şekilde kalması sıkıntı yaratır mı??)) Şimdikten teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 23:06   #497
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Terasdaki mayer limonum daha geçen senenin limonları bitmeden bu senenin yeni limonlarını vermeye başladı

Name:  Tb (8).jpg
Views: 18124
Size:  47.6 KB

Name:  Tb (11).jpg
Views: 18394
Size:  58.4 KB

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 11:52   #498
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Galeri: 1
Eylülde Alanyadan aldığım limonum.

Eklenen Resimler

Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 20:43   #499
Ağaçsever

Balkonum:)

Portakal , limon , Mandalina ağaçlarım

Eklenen Resimler

Andora ve old_platanus beğendi.
Eski 26-11-2012, 17:32   #500
Yeni Üye

hus213's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Güzel konular neden toplantılara veya çağrılara gitmediğim için kendime kızıyorum ama yolun uazaklığı vasıta bulamamak gibi bahaneler yaratıyorum af ola.Muhakkak bir gün katılacağım.

hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 17:35   #501
Yeni Üye

hus213's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Limon konusunu bende gerçekleştirdim .Baktım balkonda olmuyacak alıp bahçeye diktim şu an güzel gidiyor yeterli büyüklüğe gelince bilen bir kişiye aşı yaptıracağım..Bulunduğum yer çok soğuk oluyor .Etrafını iyice kapattım inşallah soğuktan donmaz.

Bundan sonra sık sık siteye girmeye çalışacağım faydalı bilgiler bulacağımdan eminim.

Şimdilik her keze hayırlı haftalar ve hayırlı geceler dilerim.

hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 13:48   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
arkadaşlar merhaba,benim 5 yıl önce çekirdekten diktiğim bir limon fidem var,boyu uzadı fakat gövdesi ağaçlaşmadı.incecik cılız bir fide halinde uzuyor gidiyor,ne meyve verdi ne de gövdesinde bir faaliyet var,aşılama yapamıyorum gövde ince olduğu için.bu konuda bilgisi olan varmı ne yapabilirim?

n.celik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 22:58   #503
Ağaç Dostu

Limonlar sararırken yenilerin yetişenlerin bazıları(bitkinin besliyemiyecekleri)

sararıp dökülüyor.

Name:  007.jpg
Views: 17058
Size:  54.0 KB

Name:  008.jpg
Views: 16627
Size:  45.2 KB

Eski 04-12-2012, 01:24   #504
Ağaç Dostu

tuya's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
merhaba erkadaşlar bir şey sormak isterim size geçen salataya sıktığım limonun çekirdeklerini saksıya ekmiştim hepsi çimlenmiş şimdi onlar yanlış anlamadıysam limon olarak yetişmeyacekmiş sizden şunu öğrenmek istiyorum bu çimlenen fideleri ben ne yapayım atayım mı kıyamam ki bir aşıdan bahsedilmiş nasıl yapıldığını bilen varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim

tuya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 11:42   #505
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuya Mesajı Göster
merhaba erkadaşlar bir şey sormak isterim size geçen salataya sıktığım limonun çekirdeklerini saksıya ekmiştim hepsi çimlenmiş şimdi onlar yanlış anlamadıysam limon olarak yetişmeyacekmiş sizden şunu öğrenmek istiyorum bu çimlenen fideleri ben ne yapayım atayım mı kıyamam ki bir aşıdan bahsedilmiş nasıl yapıldığını bilen varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim
Bırakın büyüsünler imkanınız varsa ileride saksıya alır daha sonrada zamanı geldiğinde aşı yaptırırsınız.

tuya beğendi.
Eski 04-12-2012, 17:47   #506
Ağaç Dostu

tuya's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
teşekkür ederim sayın adneser dediğiniz gibi yapayım artık büyümelerini beklicez çaresiz

adneser beğendi.
tuya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 14:22   #507
Yeni Üye

arkadaşlar,bana kimse yardımcı olmayacakmı

[QUOTE=n.celik;1057388]arkadaşlar merhaba,benim 5 yıl önce çekirdekten diktiğim bir limon fidem var,boyu uzadı fakat gövdesi ağaçlaşmadı.incecik cılız bir fide halinde uzuyor gidiyor,ne meyve verdi ne de gövdesinde bir faaliyet var,aşılama yapamıyorum gövde ince olduğu için.bu konuda bilgisi olan varmı ne yapabilirim?....

tuya beğendi.
Eski 05-12-2012, 18:30   #508
Ağaç Dostu

[QUOTE=n.celik;1061138]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n.celik Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba,benim 5 yıl önce çekirdekten diktiğim bir limon fidem var,boyu uzadı fakat gövdesi ağaçlaşmadı.incecik cılız bir fide halinde uzuyor gidiyor,ne meyve verdi ne de gövdesinde bir faaliyet var,aşılama yapamıyorum gövde ince olduğu için.bu konuda bilgisi olan varmı ne yapabilirim?....
Sayın n.celik

Limonunuz için yapılacak bazı yöntemler vardır elbet fakat sizinde bazı bilgileri vermeniz gerek.

Mesela bir fotoğraf, balkonda ise hangi yöne baktığı ve durduğu yer, gibi.

tuya ve n.celik beğendi.
Eski 05-12-2012, 21:06   #509
Ağaçsever

Yeteri kadar güneş almdığını düşünüyorum. Bide gereğinden fazla sulamışta olabilirsin.

n.celik beğendi.
Eski 07-12-2012, 10:58   #510
Yeni Üye

teşekkür ederim adneser ve mavisakal ,limonum evde güneş gören köşede duruyor,bazı yaprakları sararıp kurumaya başladı köşelerinden,ama sürekli de uzamaya devam ediyor,internetten sipariş ettiğim 3 yaşında 100 cm boyunda üzerinde limonu olan ağaç gelecek,geldiğinde aşılama denilen sistemi yapsam olurmu,hatta siparişlerim geldiğinde ikisininde fotoğrafını çeksem ve buraya eklesem fotoğrafları bakımları hakkında bana yardımcı olurmusunuz,çok seviyorum farklı birşeyler yetiştirmeyi,ama bir bilgim yok,ankara'da ilçede oturuyorum ve bu işle uğraşan yok

adneser ve mavisakal beğendi.

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024