agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2013, 10:33   #781
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bu dönemde çok fazla sulama yapmasanız iyi olur. Toprağın ıslağa yakın nemli olması yeterli. Sprey yerine suyu hafif hafif serpiştirebilirsiniz ama fazla ıslak olursa, gereksiz yere boylanabilir.

uzi beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 14:26   #782
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2013
Merhaba, geçen hafta balkonum için 2 adet limon fidanı aldım, fidanlar yaklaşık 1.5 metre boyunda ve 4 yaşında, şu an içerisinde bulundukları saksılar yaklaşık 40cm, fakat ben onları 65x65cm iç hacmi olan saksılara aktarmak istiyorum. Forumda önceki yazıları okuduğumda; fidan aktarımı için uygun dönemin Ocak sonu olduğunu gördüm, fakat bu konuda fidanları aldığım yer beni uyarmadı, aceba 4 yaşında bir fidan/ağaç için de aktarım dönemi var mı? yer değişimi ve saksı değişiminin aynı zamanda yapılması uygun mu? yoksa saksı değişimi için beklemem mi gerekiyor? (şu an bulundukları yer bol güneş alıyor keza aktarılacakları yer de aynı şekilde bol güneş alıyor)

pariltiferahi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 21:06   #783
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Ben sizin yerinizde olsam; iki stresi de aynı anda yaşatmam. Saksı değişimiyle yer değişimini ayrı zamanlarda yapmanızın daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Saksı değişimini bahar aylarında yapabilirsiniz. En uygunu ilkbahar bence. Çünkü; ilkbahar aylarında turunçgiller vejetatif(yeşil gelişim) evreyi daha aktif yaşıyorlar, dolayısıyla kökleri de gelişiyor, yeni damarlar oluşturuyor olmalı

Yanlışım varsa düzeltin

Eski 06-09-2013, 10:32   #784
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
ben hayatımda bu kadar arsız çimlenen bi çekirdek görmedim, 10 tane çekirdek attım saksının birinin içine 10 onu da hemen çimlendi fazlasını söküp atmaya da kıyamadım

Emre İlhan ve uzi beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 12:42   #785
uzi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2013
Aynı durum bende de var 11 de 7 oldu hadi hayırlısı

Emre İlhan beğendi.
uzi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 13:34   #786
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pariltiferahi Mesajı Göster
Merhaba, geçen hafta balkonum için 2 adet limon fidanı aldım, fidanlar yaklaşık 1.5 metre boyunda ve 4 yaşında, şu an içerisinde bulundukları saksılar yaklaşık 40cm, fakat ben onları 65x65cm iç hacmi olan saksılara aktarmak istiyorum. Forumda önceki yazıları okuduğumda; fidan aktarımı için uygun dönemin Ocak sonu olduğunu gördüm, fakat bu konuda fidanları aldığım yer beni uyarmadı, aceba 4 yaşında bir fidan/ağaç için de aktarım dönemi var mı? yer değişimi ve saksı değişiminin aynı zamanda yapılması uygun mu? yoksa saksı değişimi için beklemem mi gerekiyor? (şu an bulundukları yer bol güneş alıyor keza aktarılacakları yer de aynı şekilde bol güneş alıyor)
Bitkileri saksılarını bitkilerin aktif olmadığı dönemlerde ya da en az aktif olduğu dönemlerde yaparsanız az strese sokmuş olursunuz. bitkiler bahara uyanmadan yapılması en uygun zaman. Bölgelere göre değişeceği için ne zaman uyanıyorsa ondan 15-20 gün önce saksılarını değiştirebilirsiniz. (Kabaca hesap)

Emre İlhan beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 12:37   #787
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
annemin evde çekirdekten yetiştirdiği bir limonu var
bir buçuk metreye kadar uzadı.annem de budamak zorunda kaldı.kökü iyice kalınlaştı ama meyvesi yok.zannedersem saksı küçük geliyo.yoksa çok sağlıklı ve güçlü gözüküyor
ah bir de meyvesi olsa.

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 21:59   #788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Selamlar,

1-2 ay önce limon ağacının kokusu olsun, limonun kendisi olsun ilgimden dolayı kendimde yetiştirmek istedim. Epey bir acemi olduğum için çocukluğumun fasülye yetiştirmesi gibi başladım, 7-8 tane çekirdeği attım saksıya kurudukça suladım toprak kurudukça. Gayette güzel bir biçimde büyümeye başladı fakat bir anda tek tük yapraklar dökülüp sararmaya başladı. Araştırmalarım sonucu buraya ulaştım uzmanlardan fikir alayım dedim.

Benim yetiştirme biçimim şöyleydi yaz diye balkona bıraktım epey güneş alır, toprak kurudukça saksının dibinde su görene kadar su veriyorum. Sonra bırakıyorum. Hiç içeri almadım. Acaba gecenin soğuğundan mı etkileniyorlar yoksa bir böcek falan mı veya suyu mu fazla geliyor acaba bu arada İstanbuldayım havayı merak ederseniz.

Sararmanın resmini ek olarak gönderdim.

Not: Konusu varken yeniden açmak istemedim ama konunun sahibi kendi konusunun başka sorunla bölünmesini istemezse yeni konu açabilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ErhanB : 10-09-2013 saat 22:02 Neden: Resmi foruma upload ettim
ErhanB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 11:18   #789
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Bu turunçgillerde çok rastlanan yaprak yanıklığı. Bulaşıcı olduğunu hatırlatmak isterim.

Hastalıklı olan yaprakları kopartıp alın. Daha sonra elinizde bakır ya da bordo bulamacı preparatı varsa onunla ilaçlayın ve potasyum, demir ağırlıklı gübre verin.

Demiri aktarlardan karaboya ya da saçıkıbrıs adıyla satın alabilirsiniz. Diğer sağlıklı limonlara bulaşmamasına dikkât edin, çabuk davranmak lazım

Eski 19-09-2013, 22:34   #790
uzi
Yeni Üye

Arkadaşlar tekrar rahatsız ettiğim için özür dilerim affınıza sığınarak bir kaç şey sormam gerekiyor. Bir kaç araştırma yaptım fakat ne yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum. 21 ağustos tarihinde saksıya diktiğim 11 çekirdekten ilki 31 ağustos da filizlendi. şu anda 10 tane filizim var. aşağıdaki fotodaki gibi durumları. Toprağı sürekli nemli tutuyorum püskürtme yoluyla suluyorum ve günde bir kaç saat güneş altında bırakıyorum. yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri söylerseniz minnettar kalırım resimler burda
Name:  IMAG0774.jpg
Views: 2851
Size:  54.3 KB
Name:  IMAG0773.jpg
Views: 2868
Size:  59.9 KB
Name:  IMAG0772.jpg
Views: 2158
Size:  74.4 KB

Eski 21-09-2013, 16:58   #791
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

balkonda saksıda rasgele dağılmış olan limoncuklarımı kışın da yavaş yavaş gelmesiyle içeri alayım dedim
böylece hem şarşırtmış oldum hem de hepsini biraraya topladım
biraz sık mı oldu bilemedim
bir saksıya daha mı bölsem acaba?

Eski 23-09-2013, 19:23   #792
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2013
Limon

Ektiğim limon çekirdeği 2 haftada mini serada çimlendi. Bugün dışarıya aldım.

Eklenen Resimler

Emre İlhan ve uzi beğendi.
_Cihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 16:51   #793
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzi Mesajı Göster
Arkadaşlar tekrar rahatsız ettiğim için özür dilerim affınıza sığınarak bir kaç şey sormam gerekiyor. Bir kaç araştırma yaptım fakat ne yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum. 21 ağustos tarihinde saksıya diktiğim 11 çekirdekten ilki 31 ağustos da filizlendi. şu anda 10 tane filizim var. aşağıdaki fotodaki gibi durumları. Toprağı sürekli nemli tutuyorum püskürtme yoluyla suluyorum ve günde bir kaç saat güneş altında bırakıyorum. yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri söylerseniz minnettar kalırım resimler burda
Eklenti 442849
Eklenti 442850
Eklenti 442851
Görünüşe göre limon fidanlarınızın saksı harcı sadece torf

Torfta besin maddeleri bulunmadığından dolayı, şu anki aşamada dışarıdan bitki besini ya da gübre şerbeti ile takviyede bulunmanız çok iyi olur

Eski 26-09-2013, 17:02   #794
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incirli Mesajı Göster
balkonda saksıda rasgele dağılmış olan limoncuklarımı kışın da yavaş yavaş gelmesiyle içeri alayım dedim
böylece hem şarşırtmış oldum hem de hepsini biraraya topladım
biraz sık mı oldu bilemedim
bir saksıya daha mı bölsem acaba?
Aslında biraz daha seyrek şaşırtsaydınız daha iyi olurdu ama tekrar tekrar fidanlarınızı hırpalamayın derim. En azından, şimdilik böyle kalmaları daha doğru olur kanımca

Torfta ki bitkilere uygun oran ve zamanda besin ya da gübre vermeye dikkât edelim

Birde, fotoğrafları foruma yüklemeyi unutmayınız. Daha sonra ilgili linkler geçersiz kalınca fotoğraflarımız görünmüyor

incirli beğendi.
Eski 26-09-2013, 18:06   #795
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lim Mesajı Göster
merhaba
yaklasik alti ay once cekirdekten cikan limon filizim sanki artik daha fazla buyumuyor gibi. kendisi istanbul'da kapali balkonda duruyor. maalesef sadece su ile besleniyor. ek besin vs vermedim hic.
sizce saglikli mi?
(fotografi bir turlu ceviremedim. uzgunum)
Daha büyük saksıya alınma zamanı gelmiş. Gübre ya da besin vermelisiniz. Özellikle de saksıda yetişen bitkiler için bu şart gibi

Fotoğraf konusunda ki sıkıntınız için ilgili başlıkta anlatım yaptım

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Eski 27-09-2013, 17:15   #796
uzi
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Görünüşe göre limon fidanlarınızın saksı harcı sadece torf

Torfta besin maddeleri bulunmadığından dolayı, şu anki aşamada dışarıdan bitki besini ya da gübre şerbeti ile takviyede bulunmanız çok iyi olur
ne kadar besın vermem gerekıyor ?

Eski 16-11-2013, 20:25   #797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Limon biti mi?

Merhabalar, yaklaşık bir hafta önce çiçek açmış bir limon fidesi aldık, üzerinde iki tane limonu da vardı. Aldığımız günden beri evin içinden hiç çıkarmadık ve 2 günde bir suladık fakat son iki gündür fidanın bazı yerlerinde yeşil renkli bit olduğunu düşündüğümüz canlılar türedi. Temizlesekte yine oluşuyor. Bu konuların acemisiyiz, bilen arkadaşların tavsiyesine ihtiyacımız var. Şimdiden teşekkürler

mahmudum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2013, 13:22   #798
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2013
iyi günler limonlarımın durumu bu..2012 eylülde çekirdekten elde ettim..en uzunu 25 cm civarında.bakımsız bir 14 ay geçti .. ne rüzgardan ne kardan ne soğuktan esirgedim. işim nedeni ile suyunu bile düzenli veremedim.ama böyle gitmelerini istemiyorum.5 kök var ilk önce onları ayırmam gerek sanırım...aşılamada dahil ne yapmalıyım acaba tavsiyelerinizi ve talimatlarınızı bekliyorum.şimdiden çok teşekkürler..

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozgurikiz : 24-11-2013 saat 14:33
ozgurikiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 12:58   #799
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2013
limonlarınız çok güzel bende bir tane diktim şu anda 10cm boyunda biraz daha büyüsün resmini payşacağım ..

bemce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 08:40   #800
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2013
limonlarım normal mi

yeni aldiğım limon ağacım. meyve kısımları normal mi acaba?

Eklenen Resimler

ilksenozturk beğendi.
mücahitöz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 13:09   #801
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi stars Mesajı Göster
Azbir mıktar tüplü limon fidanı alacak,birde kamkat.uygun nereden alabilirim.net üzerinden.
6 Ocak 2013 Bitkilerin resimleri..Ek de

70 canavar motorum resmen taş sökücü

Eklenen Resimler

stars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 13:11   #802
Ağaçsever

ek foto
51 avokado

Eklenen Resimler

Eski 07-01-2014, 20:47   #803
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

kış geldi.benim limonlar güneş de alamadıkları için sanırım büyümeleri iyice yavaşladı.ama sağlıklı gözüküyoalr hala.

Eski 11-01-2014, 12:59   #804
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2013
3 ay önce aldığım limon ağacım önce 2 yaprak çıkardı ,sonrada tomurcuk oldu.Ama tomurcukta 5 gündür bir gelişme yok.NE YAPMAM LAZIM BİTKİ BESİNİ VERMELİMİYİM

avşarkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 09:21   #805
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2013
sayın stars bahçeniz ıspartadamı

avşarkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 17:43   #806
Ağaçsever

Hayır Isparta sütçüler Çandır köyü ..Bu köy Antalya iklımıne yakın.Denız seviyesine yakın..belkı Turkiyenın en verimli en harika yeri ama Karacaören barajı sayesinde yok edilmeye mahkum...İlginize teşekkürler.Şimdi de ağaçların içine kümes yaparak salma tavukçuluk düşünüyorum.

Ozlem A ve lilpar76 beğendi.
Eski 12-02-2014, 11:32   #807
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2013
arkadaşlar selam,

limon ağacım var bir tane, balkonda bakıyorum. Balkon tüm gün güneş alıyor ve kapalı balkon. Sorum şu; ağaç çiçek açmış ve çiçeği mis gibi kokuyor. Ancak çiçeğin olduğu yere karıncalar dadanmış. Neden acaba?

Bir de balkonda maydanoz, dereotu, nane vs. var. Bakıyorum da yaprak bitleri hep naneye geliyor. Ev yapımı ilaçla aralıklarla müdahele ediyorum ancak engel olamıyorum. Acaba naneyi mi seviyorlar yoksa herhangi bir ilişki yok mu nane-yaprak biti arasında? (Nanenin olduğu saksıda maydanoz, deretotu, roka vs. var ve bu saksıda da karıncaya rastlıyorum bazen).

cekemen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 07:41   #808
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Limon ağacına bayılıyorum,bahçede 2 tane var bir tanede salonda iç mekan olarak yetiştirmek istiyorum ama,bahçedekiler geçen seneye kadar fazla meyve vermiyordu,sondaj vurdurduk ve yaz boyunca bol su aldı,sonbaharda coştu resmen,şimdi bütün dallarında bol bol limon var,demekki suyu seviyormuş dedim ve içerde saksıda bu ortamı sağlayabilirmiyim bilmiyorum,gübre vs. Vermek gerekirmi

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 22:19   #809
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Sn.Cekemen Sorununuz yaprak bitleri gibi görünüyor.Karıncalarla işbirliği yaparlar.Bitkinizin özsuyunu emerler önlem almassanız bütün fidanınızı kaplayabilirler.Ev yapımı ilaçlar bölümünden yararlanın derim.

Sn.Grapes Geniş saksıda limon yetiştirebilirsiniz,Tabi gübre isteği'de olacaktır saksıdaki bitkinin çünkü kökleri hareket edemez,besin bulamaz.İlk önce Turunçgilller başlığındaki limon,mayer limon bölümlerini baştan sona okuyun orada ihtiyaçlarınızdan fazlasını öğreneceksiniz.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 19:24   #810
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2014
limonumun alt yaprakları sarardı üst dalları çok güzel hatta beyaz çiçekleri var normalmi

nurcanerkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024