agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2013, 17:39   #751
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Haydar bey merhaba ,bende Bursada yaşıyorum.Birçok narenciye yetiştirme deneyimim oldu.İş yerimde ve evimin önünde 13-15 tane çeşidim var.Yıllardır yetiştirmek için çok emek verdim .Bazılarınıda kurutmuşumdur.Ama sonuçta profosyonelliğe yakınım.Hatta çekirdeklerini yetiştirip ,aşı yapıp arkadaş dostlarıma verdiğim zamanlar oldu.Bitkiniz çok genç 2 yaşında.Ama yapraklarına bakılırsa çok yer değiştirmiş görünüyor ve sürgün yapraklar üste doğru sarmaşık gibi çıkıyor.İlk önce balkonunuzda en az 2 saat güneş görmeli limonunuz.Güneşi sever.Kuzey poyraz (kışın) rüzgarı almamalı.Bu ortamı sağlamanız gerekir.Eğer iki balkonunuz varsa; yaz- kış olarak iki yerde bulundurabilirsiniz.Yere koyduğunuz limon saksını yere işaretleyip yönünü değiştirmeyin.Temizlik yapıldıktan sonra işaretli tarafa tekrar koyun.Limonun en nefret ettiği şeydir.Kışın sonunda bu saksıya bir avuç güvercin gübresi koyup toprağı karıştırın.Yılda üç defa kompoze sıvı gübre verebilirsiniz ,yapraktan ve topraktan..Sulamayı çok dengeli yapın bu çok önemli !Saksıda yetişen bitkiler için bu hepimizin yaptığı hata.Sulamadaki mantık şu olmalı ;toprağın 2 cm altındaki nemi muhafaza etmektir.Dibinden su çıksın, hepsi yeniden ıslansın değil.Şişede beklemiş su bulundurup toprağın üstü söylediğim derinliğe kadar kuru ise çok az su veriyorsunuz.Bunu küçük bir çıta yardımıyla denemeyle zamanla uzmanlaşabilirsiniz.Bursanın iklimi ılımandır.İçeri almanıza gerek yok.Yanlız kar yağıp 5-6 günden fazla durup don yaparsa kısa süreliğine içeri alın.Normale dönünce tekrar yerine koyun.Yer değişikliği yaprak döker ve zamansız çiçek açar.Buda meyve tutmasını engeller.Yıllardır şu deneyimim oldu ; Bursada turunçgil ağaçları mart nisan ayında çiçek açmaya başlıyor.Havaların tam ısınmadığı donların tekrar çıktığı zamanlarda... bu sefer çiçekler dişi organsız çıkıyor ,meyve veremiyor.O aydan bir ay önce çiçek açmayı engelleyici hormon kullanıp mayıs sonuna açmasını sağlarım ve sonuç süper oluyor.Haydar bey ,gelecek şubat ayında limonunuzun boyunu kısaltmanızı öneririm.Bahar da yanlardan sürgün vererek güzel forma sokabilirsiniz.Bunu yaparken aşı yerinin altında olmamasına dikkat edin.Saygılarımla..

baydin beğendi.
muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 12:48   #752
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2013
muhammed kardeşim bilgilerin için çok,çok teşekkür ederim.hepsini uygulayacağım.değişiklikleri paylaşırım.sağlıcaklı kalın.saygılar

haydar14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 09:49   #753
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
ilk foto

herkese merhabalar,

Sadece okuyucu olarak gecirdiğim bir süre sonra 25.06.2013 tarihinde 6 tane limon çekirdeğini ektim. Çekirdekleri önce 1 gün oksijenli suda, 1 gün de normal suda bekleterek ektim. 20 gün sonraki halleri bu.. şimdilik 2 tanesi var, 3. de göz kırpıyor topragın altından.. umarım birlikte uzun bir zaman geciririz, ilk hevesimi paylaşmak istedim,
teşekkürler..

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 01:54   #754
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Merhaba,
benim 3 tane 3 yaşında limonlarım var. Sadece yapraklanıyorlar dolu dolu başka bir şey yok.
artık çiçeklenmeleri gerekmiyor mu sizce...

sevilgzm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 16:14   #755
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2013
hayırlı ramazanlar.
ben çankırı da yaşıyorum.

limonum yaşını bilmiyorum boyu 1-1,5 metre civarında fakat çok güzel çiçekleniyor sonra çiçeğini döküyor küçük limonlar kalıyor fakat hemen ardınada limonları döküyor.bu 2 seferdir böyle oluyor.1. si nisan ayında olmuştu fısfısla dallarını suluyordum 2 3 günde bir o yüzden oldu galiba diye 2. kez çiçek açtığında hiç fısfısla sulamadım hep toprağını suladım.ama maalesef yine aynı şekilde oldu limonlarım döküldü.

saksısı 10 kg lık yoğurt kovası.acaba saksı filan mı küçük geliyor ki?

sizce sebebi ne olabilir neden dökülüyor limonlarım.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ikm18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 13:12   #756
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Arkadaşlar ben limon çekirdeklerini şu şekilde çimlendiriyorum.Taze limondan alınan çekirdekleri soyup cam kavanoz içerisine peçete koyup üstüne serpiştiriyorum ve üzerlerine su serpip nemli olmalarını sağlıyorum.Kavanozuda karanlık ve sıcak bir yerde örn dolap içinde muhafaza ediyorum 4 günde çimlendiler limonlarım. ancak çıktıktan sonra saksıya aldığınızda saksıyı da karanlık yarı gölge ortamda bulundurun yoksa yaprakları yanıyor güneşten.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 15:29   #757
Yeni Üye

hayırlı ramazanlar.

limonum yaşını bilmiyorum boyu 1-1,5 metre civarında fakat çok güzel çiçekleniyor sonra çiçeğini döküyor küçük limonlar kalıyor fakat hemen ardınada limonları döküyor.bu 2 seferdir böyle oluyor.1. si nisan ayında olmuştu fısfısla dallarını suluyordum 2 3 günde bir o yüzden oldu galiba diye 2. kez çiçek açtığında hiç fısfısla sulamadım hep toprağını suladım.ama maalesef yine aynı şekilde oldu limonlarım döküldü.

sizce sebebi ne olabilir neden dökülüyor limonlarım.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eski 23-07-2013, 19:18   #758
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2013
Limon budama, karıncalanma ve örümcekler

Arkadaşlar merhabalar.Limonlarım için çeşitli sorularım olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Öncelikle elimdeki limonlardan biri şu şekilde:

Name:  23072013370.jpg
Views: 2537
Size:  75.5 KB

Geçenlerde kenarlarında gereksiz birsürü dal çıktığı için bir kısmını budadım ve limon biraz daha uzamaya başladı. Fakat büyürken ana 2 dala ayrılmış durumda ve biri boyuna uzuyor diğeri de biraz daha kısa kalıyor. Sizce bunu da budamalı mıyım ? Eğer budayacaksam bunu ne zaman yapmalıyım?

Soner.B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 12:55   #759
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Soner.B Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar.Limonlarım için çeşitli sorularım olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Öncelikle elimdeki limonlardan biri şu şekilde:

Eklenti 428949

Geçenlerde kenarlarında gereksiz birsürü dal çıktığı için bir kısmını budadım ve limon biraz daha uzamaya başladı. Fakat büyürken ana 2 dala ayrılmış durumda ve biri boyuna uzuyor diğeri de biraz daha kısa kalıyor. Sizce bunu da budamalı mıyım ? Eğer budayacaksam bunu ne zaman yapmalıyım?
Dalları yakından daha net belli olacak şekilde fotoğraflayabilir misiniz? Dikine büyüyen dal aşının altından çıkan obur dala benziyor. Eğer öyleyse o dalı almanız gerekir.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 12:56   #760
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ikm18 Mesajı Göster
hayırlı ramazanlar.

Limonunuz çiçek açtığında arı faaliyeti nasıldı? Limonunuz içeride mi dışarıda mıydı? Son olarak fotoğraf yüklerseniz daha iyi fikir verebiliriz.

Eski 24-07-2013, 15:01   #761
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Dalları yakından daha net belli olacak şekilde fotoğraflayabilir misiniz? Dikine büyüyen dal aşının altından çıkan obur dala benziyor. Eğer öyleyse o dalı almanız gerekir.
Daha yakından görüntülemek gerekirse şu şekilde:

Name:  24072013373.jpg
Views: 2217
Size:  74.3 KB

Sağdaki dal daha uzun soldaki yandan çıkmış gibi.Bu arada limonda(yediveren) herhangi bir aşı yok çekirdekten yetiştirme.

Eski 25-07-2013, 08:06   #762
Yeni Üye

Alıntı:
Limonunuz çiçek açtığında arı faaliyeti nasıldı? Limonunuz içeride mi dışarıda mıydı? Son olarak fotoğraf yüklerseniz daha iyi fikir verebiliriz.
ilk çiçek açıp döktüğünde nisan ayıydı ve içerideydi

arı faaliyeti yoktu.
ikincisinde ise temmuzun başıydı ve balkondaydı.ev 5. katta ikindin güneşini alıyor limonlar.arı faaliyeti hakkında bilgim yok üstünde arı görmedim hiç.yaprakları filan gayet sağlıklı.sıradan bir ağaç olduğunu da düşünmüşorum aşılama yapılmış bir fidan ve epey çiçek açıyor.fakat çiçekleri her ağaç gibi döktükten sonra mercimekten büyük olan limonlar kötülemeye başlıyor ve hepsi aynı şekilde 1 cm ye yakın dal kısmından dökülüyor.

Eski 25-07-2013, 08:41   #763
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
1 aylık oldular :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SEABERT74 Mesajı Göster
herkese merhabalar,

Sadece okuyucu olarak gecirdiğim bir süre sonra 25.06.2013 tarihinde 6 tane limon çekirdeğini ektim. Çekirdekleri önce 1 gün oksijenli suda, 1 gün de normal suda bekleterek ektim. 20 gün sonraki halleri bu.. şimdilik 2 tanesi var, 3. de göz kırpıyor topragın altından.. umarım birlikte uzun bir zaman geciririz, ilk hevesimi paylaşmak istedim,
teşekkürler..
fideler 1 aylık oldu, 4 tanesi boy boy topragın dışında, 1 tanesi yeni yeni topraktan cıkarmaya calışıyor yüzünü

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 23:00   #764
Yeni Üye

Sn.h_dogan, önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

Eski 05-08-2013, 11:41   #765
uzi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2013
Arkadaşlar hepinize merhaba. Aranıza yeni katılmış bulunuruyorum ve yazdıklarınızı okuyunca hevesim daha da artıyor.

Daha önce hiç bitki yetiştirme tecrubem bulunmaması dolayısıyla sizlerden yardımlarınızı bekliyorum. Saksıda limon yetiştirmek istiyorum ve bir kaç gündür araştırma yapıyorum fakat çoğu yerde bilimsel açıklamalar ağır basıyor. Benim daha çok giriş aşamalarında yardıma ihtiyacım var. Acelem olmadığı için çekirdekten yetiştirmek istiyorum. Toprak saksıda yetiştirmem gerektiğini öğrendim fakat kaç tane çekirdek ekmem lazım fazla eksem zararı olur mu toprağı nereden ve hangi çeşidinden almalıyım sulamayı günlük kaç mm yapmalıyım ? kısaca bana nasıl başladığınızı söylerseniz çok memnun olurum...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

uzi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 23:08   #766
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzi Mesajı Göster
Arkadaşlar hepinize merhaba. Aranıza yeni katılmış bulunuruyorum ve yazdıklarınızı okuyunca hevesim daha da artıyor.

Daha önce hiç bitki yetiştirme tecrubem bulunmaması dolayısıyla sizlerden yardımlarınızı bekliyorum. Saksıda limon yetiştirmek istiyorum ve bir kaç gündür araştırma yapıyorum fakat çoğu yerde bilimsel açıklamalar ağır basıyor. Benim daha çok giriş aşamalarında yardıma ihtiyacım var. Acelem olmadığı için çekirdekten yetiştirmek istiyorum. Toprak saksıda yetiştirmem gerektiğini öğrendim fakat kaç tane çekirdek ekmem lazım fazla eksem zararı olur mu toprağı nereden ve hangi çeşidinden almalıyım sulamayı günlük kaç mm yapmalıyım ? kısaca bana nasıl başladığınızı söylerseniz çok memnun olurum...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
benim yukarıda danıştığım yedivereni abim çekirdekten yetiştirdi. hatırladığım kadarıyla üstünde ek herhangi birşey yapmadı (ekstradan buzdolabında bekletme veya suda bekletme vs.). Fazladan çekirdek ekmenizde hiçbir problem yok sanırsam hatta tersine çimlenme şansını artırır bizim 6-7 tane çimlenen çekirdeğimiz oldu fakat sadece 2 tanesi hayatta kalabildi:/ sadece çimlendiği zaman biraz büyüyünce ayrı saksıya alabilirsiniz. Herhangi boş saksıya ekebildiğiniz kadar çekirdek ekin toprak yapısı farketmez çimlenme sonuçta. Fakat ayrı saksıya aldığınız zaman ne gibi bir toprak yapısı gerekir açıkcası fazla bilgim yok. onun dışında her gün çimlenene kadar toprağı ıslak tutmak maksadıyla sulamanız yeterlidir diye düşünüyorum.

uzi beğendi.
Eski 12-08-2013, 08:41   #767
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Daha yakından görüntülemek gerekirse şu şekilde:

Eklenti 429235

Sağdaki dal daha uzun soldaki yandan çıkmış gibi.Bu arada limonda(yediveren) herhangi bir aşı yok çekirdekten yetiştirme.
Şimdi bu aşılı değil mi yani?
Büyük ihtimalle turunçtur bu ağacınız o zaman ben de iki dal birbirine niye bu kadar benziyor dedim.

Kusura bakmayın uzun zamandır bu sayfaya bakmamışım.

loveforlife beğendi.
Eski 12-08-2013, 18:55   #768
Yeni Üye

Alıntı:
Şimdi bu aşılı değil mi yani?
Büyük ihtimalle turunçtur bu ağacınız o zaman ben de iki dal birbirine niye bu kadar benziyor dedim.

Kusura bakmayın uzun zamandır bu sayfaya bakmamışım.
Olsun önemli değil peki turunç ise nasıl bir turunç acaba meyve vermezse turunç mu deniyor? ayrıca çiçek açmaması da acaba meyve vermeyecek mi şüphesi uyandırdı bende yoksa aşı mı yapmak gerekir? belki meyve verir hevesiyle özenle bakmaya çalışıyorum ne tavsiye edersiniz?
Çok teşekkürler.

Eski 12-08-2013, 23:08   #769
Moderatör

h_dogan's Avatar

Tohumdan yetişen bitkiler geç meyveye yatarlar. Turunç elbette ileriki yıllarda meyve verecektir. Siz farklı bir meyve yapmak istiyorsanız ayrı tabi. O zaman aşı yapmanız gerekir.

Eski 13-08-2013, 16:01   #770
Yeni Üye

biliyorum biraz konu dışına çıktım ama, peki bu ileriki yıllarda çıkan meyveler yeterli verimlilik ve kalitede olur mu sizce? Öyleyse bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum.
Son olarak ilk başta danıştığım budama konusundaki öneriniz nedir acaba ne yapmama gerek bilemedim. Bütün sorularım bunlar ilginiz için çok teşekkürler.

Eski 14-08-2013, 07:25   #771
Moderatör

h_dogan's Avatar

Eğer turunç olarak kalmasını istiyorsanız şimdilik bir budama yapmayın. Bir de verim ve kalite derken siz turuncu yemeyeceksiniz herhalde, limon yerine kullanabilirsiniz. Verim yönünden sorun olmaz ürün vermeye başladı mı fazla miktarda tutuyor.

Eski 14-08-2013, 15:51   #772
Yeni Üye

Turunç u zaten ben de limon olarak kullanmak istiyorum limonu yiye de bilirim belki normal ve güzel bir limon kadar ürün versin benim için sıkıntı yok aşılamayı da o açıdan sormuştum Çok teşekkür ederim yardımınız için.

Eski 20-08-2013, 11:34   #773
uzi
Yeni Üye

Alıntı:
benim yukarıda danıştığım yedivereni abim çekirdekten yetiştirdi. hatırladığım kadarıyla üstünde ek herhangi birşey yapmadı (ekstradan buzdolabında bekletme veya suda bekletme vs.). Fazladan çekirdek ekmenizde hiçbir problem yok sanırsam hatta tersine çimlenme şansını artırır bizim 6-7 tane çimlenen çekirdeğimiz oldu fakat sadece 2 tanesi hayatta kalabildi:/ sadece çimlendiği zaman biraz büyüyünce ayrı saksıya alabilirsiniz. Herhangi boş saksıya ekebildiğiniz kadar çekirdek ekin toprak yapısı farketmez çimlenme sonuçta. Fakat ayrı saksıya aldığınız zaman ne gibi bir toprak yapısı gerekir açıkcası fazla bilgim yok. onun dışında her gün çimlenene kadar toprağı ıslak tutmak maksadıyla sulamanız yeterlidir diye düşünüyorum.
çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz. Son olarak ; saksımı toprağımı herşeyi aldım ,çekirdeklerim, suya boyup 1 gün boyunca bekleteceğim. Fakat saksıya ne kadar toprak koymam gerekir (saksı 1.7 lt kapasiteli) toprağı çok sığ bi şekilde mi yerleştirmem lazım toprağı iyice sıkıştırmalı mıyım yoksa serbest bir şekilde mi dökmeliyim ? (bu benim ilk bitkim olacağı için haliyle tecrubesizim beni mazur görün ) ve günlük sulama miktarı ne kadar olmalı ?

Eski 20-08-2013, 11:57   #774
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Sn uzi çekirdeklerinizi suya koyup şişirmek yerine biraz kurutup kabuklarını soyun. Çimlenme süresini 1 haftaya indirmiş olursunuz. Saksı olarakta derin bir saksı kullanın. Çünkü güçlü kazık kök yapıyor çimlenen çekirdekler. Toprağı çok sıkıştırmayın. Daha sonra çöken kısma toprak eklersiniz. Sulama bulunduğunuz bölgeye göre değişir. Tohumlar filizlenene ve ilk yaprakları çıkana kadar nemli olacak şekirde daha sonra normal sulama yapabilirsiniz. Sadece saksı altından su akıp gitsin. Tohumlarınız çimlenene kadar hafif güneş 3-4 yaprak olduktan sonra direk güneş gören bir yere koyabilirsiniz.

oobd ve justice beğendi.
turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 12:12   #775
uzi
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz Mesajı Göster
Sn uzi çekirdeklerinizi suya koyup şişirmek yerine biraz kurutup kabuklarını soyun. Çimlenme süresini 1 haftaya indirmiş olursunuz. Saksı olarakta derin bir saksı kullanın. Çünkü güçlü kazık kök yapıyor çimlenen çekirdekler. Toprağı çok sıkıştırmayın. Daha sonra çöken kısma toprak eklersiniz. Sulama bulunduğunuz bölgeye göre değişir. Tohumlar filizlenene ve ilk yaprakları çıkana kadar nemli olacak şekirde daha sonra normal sulama yapabilirsiniz. Sadece saksı altından su akıp gitsin. Tohumlarınız çimlenene kadar hafif güneş 3-4 yaprak olduktan sonra direk güneş gören bir yere koyabilirsiniz.
saksım yaklaşık 15 cm derinliğinde. Bulunduğum şehir Ankara. Bu forumda bi kaç konuda okuduğum kadarıyla yeni ekilmiş çekirdeklerin üzerine bir kaç damla su yeterli olduğunu sanıyorum fakat dediğim gibi acemiyim ve ters bir şey yapmaktan korkuyorum. 9 tane çekirdeğim var. O halde kabuklarını soyup şu an toprağa dikmemde bir sakınca yok galiba ?

Eski 20-08-2013, 14:05   #776
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

İlk çimlenmede 15 cm saksı yeterli olur fakat sonra daha derin bir saksıya almanız gerekir. Daha önce paylaşmıştım çıkan limonları. Kabuklarını soyum 0.5 cm derine dikin güzel bir nemlendirin yeter. Fideleriniz 3-4 yaprak olana kadar nemlendirmeniz yeterlidir. Sonra normal sulayabilirsiniz. Ankara kuru havaya sahip üsteki toprağınız kurumaya başladıkça sulayabilirsiniz. Daha öncede dediğim gibi iyice süzdürmek şartıyla. Ben gece lavobada suluyor ve orada bırakıyorum. İyice süzülüyor. Sabahta alıp yerine koyuyorum.

Eski 31-08-2013, 12:11   #777
uzi
Yeni Üye

[ATTACH]Name:  IMAG0741.jpg
Views: 2244
Size:  74.4 KB[/ATTACH]
bu da benim kızım 12 gun once ekmiştim bu sabah bana sürpriz yaptı ) çocuğum olmuş gibi sevindim açıkçası )

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2013, 12:16   #778
uzi
Yeni Üye

saksıyı bu durumdayken güneşe koymalı mıyım yoksa biraz daha nemli ve karanlık ortamda beklemesi mi lazım ?

Emre İlhan beğendi.
Eski 31-08-2013, 22:32   #779
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Aydınlık ama güneş direk gelmesin. 4-5 yaprak olduktan sonra birkaç saat direk güneş alabileceği bir yere geçirin.

Emre İlhan ve uzi beğendi.
Eski 01-09-2013, 20:17   #780
uzi
Yeni Üye

Peki hala nemlendirmeye devam etmeli miyim yoksa normal sulamaya geçebilir miyim ?

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024