agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2009, 07:31   #631
Ağaçsever

martı1's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Merhaba, ben istanbul dan katılıyorum sizleri uzun süre takip ettikten sonra birçok denemelerim oldu domates, biber,roka, maydonoz,semizotu denemelerim bunlardan birkaçı
ve başarısızlıkla sonuçlandı. Çimlenme gerçekleşti fakat ikinci yaprağı alamadık. Ters giden birşeyler var buda güneş olsa gerek malum İstanbulda bir aydır güneş göremiyoruz. Bunda bodrum katta oturmamızın etkiside vardır. Sayın Kudret Tezelin sera kurulumu yeni bir ışık olarak hayatımıza girdi. Günde 3-4 sefer forma girip bakıyorum, Kudret hocam birşeyler yazmışmı diyerek. Unutmadan, Emeği geçen tüm arkadaşlara buradan teşekkür etmeyi borç bilirim. Yılbaşında seyhate giden bir arkadaş Atatürk çiçeği ni bakmam için bana bırakmıştı 15 gün içinde yanlız dalları kaldı. nette çözüm ararken Ağaçlar net ile tanıştım ve hayatım değişti. Güneş almayan salonumda şu anda 2m kare hobi bahçem oluştu. Resimlerini yakında yükleyeceğim. Topraksız tarım, ilgi duyduğum ve beni kopartan çalışmalarınız oldu. Ayrıca sayın Envor a profosyonel bilgilerini paylaştığı için nekadar teşekkür etsek azdır.

martı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 09:15   #632
Ağaçsever

martı1's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Bunlarda benim çalışmalarım. Maydonoz şubat 21 de torf ve perlitle buluştu şu an dışarıda, güneş yok.

Eklenen Resimler

martı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 18:07   #633
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Topraksız tarım çalışmam

Merhaba, baharla beraber bir süredir takip ettiğim forumdan öğrendiklerimi uygulamak ve sizlerle paylaşmak istedim.

Malzeme listesi

2 ad uzun saksı ve altlık
1 ad akvaryum kafa pompası
Zamanlayıcı
Kova
Hortum, damlama boruları,
İri perlit
Besin kiti

Saksılara perliti koydum, altlıkların uç taraflarına delikler açarak saksıları üzerlerine yerleştirdim ve sulamadan sonra akacak olan suyun sehbanın altına koyduğum kovaya dolmasını sağladım.

Kovaya koyduğum akvaryum kafa motorunun ucuna yarım metre kadar yumuşak bahçe hortumunu saksı seviyesine çıkardım ve damlama su borusu aldığım yerden bulduğum bir '' T '' Ve 4 adet dirsek ile düzeneği resimdeki gibi kurdum. ( Sadece yumuşak bahçe hortumu ile saksıların üzerinden U şeklinde bir sistemde yapılabilir.)

Kovaya 15 lt su koyarak ölçüsüne göre besin sıvısı ilave ettim. Motorun fişini zamanlayıcıya takarak sabah sekizden akşam beşe kadar her saat başı 15 dakika sulayacak şekilde ayarladım.( Benim sistem on beş dakikada yaklaşık olarak fide başına 150 cc besinli su damlatıyor.)

Beş tane domates ve bir biber fidesi ile direkt güneş ışığı almayan , kuzey yönlü ama büyük bir camı olan büromda topraksız tarım denemelerime başladım ve fideler iki gün önce diktim. Burada bilgilerini bizlerle paylaşan herkese teşekkür ederim. Umarım yeni başlayacak olup otomatik düzenek kurmak isteyen arkadaşlara faydası olur...

Eklenen Resimler

Düzenleyen akya : 14-03-2009 saat 18:08 Neden: metin düzeltme
akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 18:20   #634
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Aramıza hoşgeldiniz sayın akya, hayırlısı olsun. Gelişmeleri ilgi ve merak ile izleyeceğim

Ayrıca imla kurallarına göstermiş olduğunuz hassasiyet için de ayrıca teşekkür ederim.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 18:35   #635
Ağaçsever

akya's Avatar

Teşekkür ederim sayın Envor, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Sistemle ilgili bir kaç foto daha ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2009, 19:09   #636
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Akya,

Hoş geldiniz. Kurduğunuz sistem çok pratik ve güzel olmuş. elinize sağlık. Kovanın içine koyduğunuz kafa motorunun kalın hortum bağladığınız yerdeki ince hortumun ucundaki hava taşını hortumun ucundan çıkarın ve o ince hortumu saksıların üzerindeki damlama borularından en az bir karış kadar yukarda kalacak şekilde atmosfere açık şekilde bir yere asın.

Pompa sisteme su basarken suyun içine oksijen karıştırmak için hava alması için konulmuştur o ince hortum. Eğer kovanın içinde bırakırsanız hiç bir işe yaramaz. Bir akvaryumcuya sorarsanız size daha iyi anlatır.

Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 21:34   #637
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar sayın akya, aramıza hoş geldiniz. Elinize sağlık sistem tamam ,ama müsaade ederseniz bir şeyi hatırlatmak istiyorum.Çok önenli değil fakat örnek alacak arkadaşlara faydası olur diye düşündüm. Kullandığınız damlama sulama hortumu kendinden hozullu ve yüksek basınçla çalışam bir tip.Onun için 20 dakikada 150 cc damlata biliyor. ancak bu başlangıçta böyle. Bir süre sonra nozüller tıkana bilir. Damlama miktarı ya çok düşer veya hiç damlamaya bilir dikkatli olursanız iyi olur şayet böyle birşey olursa uygun yerlerden delip vidalı damlama nozülü takabilirsiniz. Oda olmassa ince bir iğne veya civiyle delmek gereke bilir.

mentes_17 beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 14:05   #638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın Akınselcuk12 volt 1 amper çok güzel bir değer. Taksimdeki satıcısını bulmak veya pompanın markası vs bulup ulaşmak mümükün olabilirmi. Birde bu pompa sizde mevcut anladığım kadarıyla bir resmini çekebilirmisiniz rica etsek.Belki tanıyan bir yedekparça satıcısı bulabiliriz.

Akan su yöntemiyle domates ve marul yetiştirme

Bahsettiğim motoru satıcılarda gene buldum. Resimleri ve markası bağlantıda var. Toptancıda 4 - 5 lira gibi bir fiyatı var. Ben parakendeden 10 liraya aldım. Yıllar evvel İstanbul Taksimden bugünün 3,75 lirasına almışım toptan. Çok basit bir iç yapısı var kömürleri çok kolay değiştirilebiliyor.

Ben bu motorla asidik ve bazik özellikleri kuvvetli ilaçlar pompalamıştım. Temizlenmediği halde depoda duran makinanın içindeki motorların yıllardır kollektörü erimemiş ve contaları gevrememiş. Dişlileri teflondan kuru çalışmadığı sürece hiç bir sıkıntı çıkaracağını sanmam. 24 voltluğu da var.

Saygılar.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 15:38   #639
Ağaçsever

akya's Avatar

Sayın Sarıcan, motordan çıkan akvaryum borusunun suyun içinde kalarak besinli suyu havalandırması gerektiğini düşünmüştüm, dediğinizi yaparak ucunu dışarı çıkarttım, tecrübesizlik işte.

Sayın Kudret Bey, damlayan su miktarını sık sık kontrol etmeli, dediğiniz gibi tıkanabilir.

Teşekkür ederim.

Eski 15-03-2009, 20:21   #640
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Akya,

Dışarı çıkardığınız uçtan su akmamalı, tersine hava emmeli. Su gelmeyecek kadar yukarı kaldırmalısınız. Hava emip emmediğini de hortumun ucuna yaklaştırdığınız bir duman testi ile kontrol edebilirsiniz. Kolay gelsin.

mentes_17 beğendi.
Eski 15-03-2009, 22:17   #641
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Sn. akınselçuk motorlardan hiç anlamıyorum
ben sisleme şeklinde su atacak küçük bir pompa sistemi istiyorum yani hem güçlü hem küçük olacak,
ev içinde yanma kısa devre vs. gibi problem çıkarmayacak, kaçak yapmayacak benim için en önemli nokta bu birinin yanlışlıkla çarpılmasını istemiyorum.
Akvaryum motorları var ancak onlar istediğim basınçta su verebilirler mi? bilmiyorum.
Siz nasıl bir pompa sistemi önerirsiniz.
Teşekkürler.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 08:17   #642
Ağaç Dostu

Buyrun arkadaşlar pırasa yiyelim. Balkondaki 80*40 cm lik 2 adet tekneye 25 adet kadar fide dikmiştim, bu sabah 8 kök pırasa söktüm 1,2 kğ geldi.akşama da tadını anlatırım.

Eklenen Resimler

mentes_17 beğendi.

Düzenleyen Kudret Tezel : 16-03-2009 saat 09:03 Neden: Yazı hatası
Eski 16-03-2009, 08:37   #643
Ağaç Dostu

Bu zevki tadabilmek inanın muhteşem birşey. Kış şartları dolayısıyla çok fazlada ilgilendiğim söylenemez doğrusu. Soğuk, rüzğar, yağmur bütün olumsuzluklara rağmen netice gerçekten çok güzel.Köklerin beyazlığına ve tazeliğine bakarmısınız.
Sevgili arkadaşlar, seralardaki duruma gelince: Bence yanlış bir iş yaptık. böyle ıstmalı bir mini serada kapların biraz büyük tutlmasının elzem olduğunu tesbit ettim. zira az torf az su tutuyor ve oda çabuk kuruyor.dolayısıyla gelişme istediğim gibi olmadı. Birdahaki sefere torf kaplarını mutlaka büyüteceğim. Yeni yapacak arkadaşlarada tavsiye ederim.Benim tesbitim bu.

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2009, 08:39   #644
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kudret hocam, aslında hiç de kötü görünmüyor fideler. Bana sanki çok normal gibi geldiler.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 09:01   #645
Ağaç Dostu

Sevgili malbman gerçekten normal mi diyorsunuz. Ben kendime göre böyle değerlendirdim. normal dahi olsa en güzeli tohumlukları biraz büyük tutmak,nem dengesini koruyabilmek için. Birde ektiğim tohumların bayat olmasıda etken olabilir.
Yanlız özellikle bardaklara baktığımda torfun kurumuş ve ufalmış olduğunu görüyorum.
Birde sera kabının şeffaf olması dezavantaj,çünkü sabah yağmur ve soğuk öğledensonra ılık ve güneşli veya tersi birazcık güneş alsa sıcaklık hemen yükseliyor. Otomatikte olsa ısı tam dengede tutulamıyor. onun için ısı izolasyonun yapılması önemli. Fakat pano mükekmel kusursuz çalışıyor. Ayni panoyu bir başka seraya monte edeceğim.
Bu deneme çok şey verdi bence.

Eski 16-03-2009, 14:48   #646
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin Mesajı Göster
Sn. akınselçuk motorlardan hiç anlamıyorum
ben sisleme şeklinde su atacak küçük bir pompa sistemi istiyorum yani hem güçlü hem küçük olacak,
ev içinde yanma kısa devre vs. gibi problem çıkarmayacak, kaçak yapmayacak benim için en önemli nokta bu birinin yanlışlıkla çarpılmasını istemiyorum.
Akvaryum motorları var ancak onlar istediğim basınçta su verebilirler mi? bilmiyorum.
Siz nasıl bir pompa sistemi önerirsiniz.
Teşekkürler.
Sayın derin, 639 nolu mesajda tanıttığım motor bu iş için biçilmiş kaftan üstelik Türkiyenin heryerinde de bulunabilir. Basıncı aynı emsal birçok motordan iyidir. 1amper 12 volt bir adaptörle çalıştırabilirsiniz. Adaptörü zamanlayıcıya takacaksınız çünkü bu tip motorların hiçbiri sürekli çalışamaz. Hatta piyasa satılan ucuz zamanlayıcıların en kısa süresi 15 dakikadır ki bu tip motorlara 15 dakika bile uzun bir süre sayılır. Bu motoru en çok 5 dakika çalıştırıp sonra en azından 10 dakika dinlendirmek gerek teknik açıdan. Bitkisel açıdan dinlendirme süresi daha da uzun olabilir. Orası sizin tercihiniz.

Ayrıca bu motorların kuru çalışmasıda ölmesine sebep olabilir. Montaj yapılırken seviyesinin suyu kolayca çekebileceği durum gözönüne alınmalıdır. Biraz vakum gücü olsada çok hava yaparsa suyu geri çekemeyebilir.

12 volt ile çarpılamazsınız. Genede elektrik kablolarının özenli kullanılması kısadevre olmasının engellenmesi lazım.

Eski 16-03-2009, 16:51   #647
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Sn akınselçuk ben o mesajınızı görmemişim gerçekten çok harika tam benim istediğim gibi.
Sizin resimdeki gibi suyu atacak ve su içinde çalışabilecek bir motor var mı?
Dalgıç pompa benzeri 12v **** 24v luk. Teşekkür ederim.

Eski 16-03-2009, 17:41   #648
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Zaman saati
http://www.sahibinden.com/sulama_zam...XQQdisplayitem

su pompası
http://orcag.net/150024v.asp

mazot pompası
http://urun.gittigidiyor.com/dc-moto...QQidZZ16182829

linklere gözatabilirmisiniz bu motorlarla sizin bahsettiğiniz motor arasında nasıl bir fark var siz ne tip kullanmamı tavsiye edersiniz.
Zaman saati de elektronik tip bunlarda zamanı sn olarak dahi ayarlayabiliyorsunuz ne kadar sağlam **** kullanışlı mı onu bilmiyorum teşekkür ederim.

Eski 16-03-2009, 20:52   #649
Ağaç Dostu

Sayın derin,
Hırdavatcıların çoğunda bulabileceğiniz mazot pompalamak amacı ile yapılmış dalgıç pompalar mevcut.

Fakat bildiğim kadarı ile benim önerdiğim motor ile bu dalgıç pompalar arasındaki en önemli fark basınç ile ilgili. Dalgıçler santrifüj yoluyla sıvı basar, benim önerdiğim dişliler arasında sıvıyı sıkıştırarak basar. Santrifüjün debisi çok, basıncı düşüktür nozüllerden püskürtme yapamaz. Dişli pompaların kısa çalışma süreleri olsada nozülden su püskürtecek kadar basıncı vardır. Su içinde çalışmazlar.

Resimlediğiniz dijital saat 1 dakika aralıklarla çalışması ayarlanabilecek bir saat. Başla ve dur saatleri girilir dakika bazında. Saniye hassasiyetinde olduğunu sanmam.

Fakat her gün için belli bir sayıda başla-dur saati girilebilir. Mesela benim elimdeki bir modele bir gün için 5 başla-dur girilebiliyor. Bu durum bu saati bizim için kullanışsız yapıyor.

Çünkü 24 saatte en azından 25 - 30 adet başla dur saati girilebilmeli ki kökler kurumasın.

Zamanlı şalterler vardır elektrik toptancılarında. 1 saatlik bir zaman dilimi için başla dur ayarlanır. Bu şalteri 5 dakika çalıştır 55 dakika dur şeklinde ayarlarsak 24 saatte 24 sulama 24 adette bekleme süresine sahip oluruz. Bu saaten 2 adet seri bağlayarak geceleri çalışmayıp sadece gündüzleri çalışmasını da kontrol altına alabiliriz.

Ya da sizin resimlediğiniz dijital saatten 2 veya 3 adet paralel kullanarak gün için girilebilen başla dur saatlerinin adedi arttırılabilir.

Sisleme için su dışında çalışan dişli motorlardan kullanmak şart. Dalgıçlar olmaz.

Düzenleyen akinselcuk : 18-03-2009 saat 10:54 Neden: hatalı harf
Eski 16-03-2009, 22:45   #650
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Sn. selçuk sizin önerdiğiniz dişli pompadan alacağım.Teşekkür ederim

Eski 18-03-2009, 22:51   #651
Ağaç Dostu

Püskürtme sistemi için klasik 7 - 8 liralık, 15 dakika tırnaklı zaman saatlerini, resimdeki röleyi kullanarak daha kısa sürelerde kullanabilirsiniz. Bu röle 3 dakikalık, bunların 5 - 8 veya 10 dakikalık olanları da var. Fiyatları zaman saati kadar ucuz. Her büyük elektrikçide bulunur.

Motoru bu röleye bağlayacaksınız. Bu röleyi de zaman saatine bağlayacaksınız. Böylece zaman saati 15 dakikalık çalış konumuna geçtiğinde bu röle süreyi 0 - 15 dakika arasında ayarlayabilmenizi sağlayacak.

Böylece dişli su pompanız 15 dakika boyunca çalışmak zorunda kalmayacak. 24 saat içinde her 15 dakikada bir istediğiniz kadar çalışacak. Her 15 dakikalık dilimini isterseniz zaman saatinden tamamen iptal edebildiğinize göre çok ucuza tam kontrol sağlanacak.

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2009, 23:03   #652
Ağaç Dostu

Yukarıdaki 652 nolu mesajın son 69 nolu resmine bakın.

Rölenin a1 ve a2 uçlarına ucuna fiş taktığınız bir 220 kablosunu bağlayın. Bu fişi zaman saatine takın. Röle elektrik aldıkça ayarladığınız süre kadar çalışır ve zaman saati elektriği vermeye devam etse bile susar.

Rölede 2 yazan yer rölenin orta ucudur ve normalde 2 yazan uç ile birleşik durumdadır. zaman saati elektrik verdiğinde 2 numaralı uç 1 den ayrılıp 3 yazan uç ile birleşir. Rölede ayarladığınız süre kadar sonra ilk konumuna geri döner.

Her elektrik aldığında bu işlem tekrarlanır.

Motorun artı ucunu 3 yazan yere bağlayın. Adaptörden gelen artı ucu da 1 yazan yere bağlayın. Adaptörün eksi ucunu da motorun eksi ucuna bağlayın.

Rölenin hazırlayıp a1 ve a2 yazan uçlarına bağladığınız fişini zaman saatine takın. Zaman saatini de prize sokun. Rölede ve zaman saatinde zaman ayarlarını isteğinize göre yapın.

Her şey hazır.

Not: Kudret hocam konuyu böldük mü araya girip bilemiyorum ama bu başlık bu açıklamalar için, soruda gelince uygun gibi geldi. Böldüysek affedin.

Eklenen Resimler

Düzenleyen akinselcuk : 22-03-2009 saat 22:13 Neden: Şema ilavesi
Eski 18-03-2009, 23:24   #653
Ağaç Dostu

Sayın akınselcuk, Bu site bilgi paylaşım sitesi. gayemiz konuyla ilgili her bilgiyi paylaşmak,konuyla ilgili soruları cevaplandırmak, bilgi aktarmak, paylaşmak. Bence asla sakıncalı bir tarafı yok. Ancak bu türlü teknik tarifleri bir şema vasıtasıyla anlatmak bazı hataların önlenmesinde faydalı olur diye düşünüyorum.Konuya yabancı arkadaşlarımızın yararlanması daha kolay olur diye kanısındayım.Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Eski 19-03-2009, 10:22   #654
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Bu sistemi pil **** akü ile çalıştırabilirmiyiz.
Çalışırsa ne kadar süre şarj etmeden kullanabiliriz.
Teşekkür ederim.

Eski 19-03-2009, 20:27   #655
Ağaç Dostu

Pillerle biraz zor. Ama 12V 7A 40 liralık bir kuru akü ile bu tip bir sistem oluşturulabilir. Akü tahminen en fazla bir kaç gün dayanır. Aynı akünün 25 liralığı da vardır onlar üzerinde yazan değerlerin çok altında çalışır.

Zaman saati ve geçiktirme rölesi 220V AC ile çalışıyor. Bunların yerine 12 V ile çalışan bir devre döşemek gerekir. O zaman akü ile bu iş olur. Aküyü şarj etmek için 220 V şehir ceryanına ihtiyaç duyulacak. Pek pratik bir iş olmaz.

Zaman saati ve geçiktirme rölesinin 12 voltlukları piyasada hazır varmıdır bilmiyorum.

Eski 20-03-2009, 20:51   #656
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Topraksız Tarım

Sayın yetkililer,

Topraksız Tarım konusunu baştan itibaren okumaya çalışıyorum ve 2. sayfanın sonuna geldiğim halde hiçbir şey anlayabilmiş değilim. Özür dileyerek söylemeliyim ki, kendimi keçi boynuzu yemiş gibi hissediyorum. Yazının devamının da bu şekilde olmasından korkuyorum. Halbuki forumdaki birçok konuyu büyük bir haz alarak okuyor ve son sayfasına kadar okumadan bırakamıyorum (kabak çekirdeği gibi).

Burada, biri diğerine cevap veriyor diğerinin yazısı ortada yok. Diğer biri "Aman ne güzel açıklamalı anlatmışsın" diye yazıyor ben açıklamaları göremiyorum. Belli ki bazı bölümler forumdan silinmiş. ya da ben okuduğumu anlayamıyorum.

Lütfen baştan itibaren 2. sayfanın sonuna kadar okuyun, eğer Topraksız Tarımın, en azından başlangıç bölümü anlaşılabiliyorsa "hata bende, ben okuduğumu anlayamıyorum" diyeceğim.

Yok eğer konudaki kopukluğu sizler de fark ediyorsanız lütfen bir çözüm bulun. Eski yazıları yerli yerine koymak mümlün olmayabilir, o zaman toptan bir temizlik yaparak konuyu daha anlaşılır bir hale getirebilirsiniz.

Selam ve saygılarımla.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 22:08   #657
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın İndomie,

Aramıza hoş geldiniz. Bende dört ay önce topraksız tarımla tanışınca sizinle aynı şeyleri hissetmiştim. Büyük bir açlıkla içgüdüsel olarak biran önce bütün bilgileri beyninize kopyalamaya çalışıyorsunuz ve bunuda alıştığımız eğitim metodları içinde belirli bir düzen içinde almayı veya bulmayı ümit ediyorsunuz.

Ama forum ortamında işer biraz daha farklı gidiyor. Epeyce bir konu başlığı var, forumda yazan arkadaşlar zaman içinde bütün konu başlıklarını okudukları için kişiler ve ilgilendikleri konulara aşina oluyorlar. Hiç beklenmedik bir anda başka bir sayfada tartışırken başka bir başlık altında tartışılmış konudan da bahsedebiliyorlar.

Bu yüzden kendinizi fazla zorlamadan hangi konu ile ilgili olduğunuzu yazarak başlar ve konu başlıklarını diğer arkadaşları tanıdıktan sonra özümlemeye başlarsanız daha rahat edersiniz. İhtiyacınız olan bilgileride forumda konu başlığı açmış arkadaşlara sorarsanız bilgilere daha kolay ulaşırsınız. Bir süre sonrada zaten hangi bilgilerin hangi konu başlıklarında oldukları otomatik olarak zihninize yerleşir.

İsterseniz ben sorayım, topraksız tarımla neler yetiştirmeyi düşünüyorsunuz ve hangi ortamda (mekanda) yapmayı düşünüyorsunuz?

Düzenleyen Sarıcan : 20-03-2009 saat 22:10 Neden: isim düzeltme
Eski 21-03-2009, 08:12   #658
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Konu başlıkları

Sayın Sarıcan,

İlginiz için teşekkür ederim.

Sayın Kudret Tezel’in "Yeni Başlayacaklar İçin Topraksız Tarım" başlıklı yazısını görünce, bunun, topraksız tarım ile ilgili açıklamalı temel bilgilerin verildiği "sabit" bir başlık olduğunu, devamında da üyelerin uygulama ve tartışmalarının bulunduğunu zannetmiştim.

Anlayabildiğim kadarıyla konu, başka bir yerde, başka bir başlık altında başlamış ve bir bölümünden sonra da burada devam ediyor. Bu durumda, topraksız tarım konusunda başlangıç bilgilerine ulaşmak için diğer tüm başlıkları da okumak gerekiyor.

Evimin, sebze yetiştirmek için ayırabildiğim küçük sayılabilecek bir bahçesi var. Burada domates, biber, patlıcan, marul, soğan, nane ve maydanoz yetiştirmeğe çalışıyorum. Ayrıca evimin üzerinde 100 m² teras var. Acaba burada da topraksız tarım yoluyla birşeyler yapabilirmiyim arayışındayım.

Yazışmayı tartışma ortamına taşıyarak, topraksız tarım konusunu büyük bir heyecanla takip eden ve uygulayan üyelere saygısızlık yapmak istemem.

Selam ve saygılarımla.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 09:14   #659
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın İndomie,

Çok doğru bir yere geldiniz ve 100 m2 terasınızla bir çoğumuzun özlemle hayıflandığı bir olanağa sahipsiniz. İzmir' li olmanız hasebiyle size Sayın Malbman' ın son marul çalışmalarını izlemenizi öneririm. Kendisinden deneyimleri konusunda faydalanabilirsiniz.

Ayrıca İzmir' de bu konuda en iyi firmalardan biri olan Tartes var. Özellikle terasınızın biraz daha profesyonelce değerlendirilmesini düşünürseniz çok güzel çalışmaları var.

Terasta topraksız tarımda Sayın Kudret Tezel' in çalışmaları kıskanılacak düzeydedir. Her türlü deneyimini paylaşmaktan zevk duyan bir ağabeyimizdir.

Domates konusunda Sayın Envor' la iletişim kurabilirsiniz. Topraksız tarımda en büyük ihtiyaç olan besin eriyiğini hazır almayı düşünürseniz en ekonomik ve uygulanmış olarak Sayın Kudret Tezel ve Sayın Envor' un kendi hazırlayıp sattıkları besin kitlerini alıp kullanabilirsiniz.

Çilek konusunda Sayın Akın Selçuk ve benim uğraştığım amatör Çilek Ağacı denemelerimiz var. Domates konusundada çok kısıtlı çalışmalarımız var ama çeşitli deneysel bilgiler içerir. Ama sizin terasınızda biraz daha fazla yatırımla çok güzel bir sera kurabileceğinizi söyleyebilirim.

Bahçenizde topraklı tarım yapacaksanız Sayın Tekin' in pembe domateslerini öneririm. Bahçe konusunda benim bilgim kısıtlı forumda çokça bilgi bulabilirsiniz.

Kolaylıklar diliyorum. Çalışmalrınızı ilgi ile izleyeceğimden emin olabilirsiniz.

Eski 21-03-2009, 09:58   #660
Ağaç Dostu

Aramıza hoşgeldiniz sayın indomie,tam yerine geldiniz inanın. Sayın arkadaşımız sarıcan gerekli açıklamaları yapmış, umarım birkaç gün içinde daha detaylı bilgi ve güven veren ,merakınızı kamçılıyacak güzel sayfalar bulacaksınız .VE.... Ve işte ozaman sahip olduğunuz terasınızın ne büyük bir değer olduğunu anlayıp topraksız tarım ın bir neferi olacaksınız. Ve bulaşan bu hastalıktan kurtulmaya çalışacaksınız ama nafile.
Sizden ricam birazıcık sabırla forumları okumaya devam ediniz,edineceğiniz bilgiler ışığında terasınızı, hemgörsel açıdan hoş, hemde emekliliğin tadını çıkartacak bir hobi bahçesi yapınız.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.kolaygelsin.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024