agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2009, 12:15   #661
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Topraksız Tarım

Sayın Sarıcan,

Önerileriniz için teşekkürler. Marulları gördüm ve yiyesim geldi.

Sayın Tezel,

İlginize teşekkür ederim. Yazılarınızı beğeniyle okuyorum ve nereden başlamak gerektiğini bulmaya çalışıyorum. Böyle bir girişime başlamadan önce başta sizinkiler olmak üzere bütün yazılanları okumam ve bilgi birikimi yapmam gerekiyor.

Tabiri caiz ise İstanbul çocuğu değilim. 18 yaşıma kadar Akhisar'daki bağımızda. zeytinliğimizde ve tarlamızda aileme yardımcı oldum. Yani ellerimin çapa tutmuşluğu vardır.

Küçük bahçemde yetiştirdiğim az çeşitteki sebzeler eşimle bana yetiyor, hatta komşu ve dostlarımıza azar azar da olsa dağıtabiliyorum. Amacım, toprakta sebze yetiştirirken büyük mücade verdiğim başta dana burnu ve salyangoz olmak üzere bilumum zararlılardan kurtulmak ve terasımda bir yandan sebze yetiştirirken bir yandan da sebzelerimin yeşilliğinin arka fonunda 80-90 metre ilerideki Çeşmealtı denizinin maviliğini seyretme zevkine varabilmek.

Hele bir başlıkların tamamını okuyayım, cesaret edip de topraksız tarım yetiştiriciliğine başlayabilirsem çalışmalarımı burada sizlerle paylaşmaktan onur duyacağım.

Şimdilik okumaya devam...

Selam ve saygılarımla.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 21:13   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
topraksız tarım sadece perlitle yapılabiliyor diye okumuştum daha önce deneyen varmı alanyada nerden bulabilirimiyi akşamlar

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 07:33   #663
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cennetbahçesi Mesajı Göster
topraksız tarım sadece perlitle yapılabiliyor diye okumuştum daha önce deneyen varmı alanyada nerden bulabilirimiyi akşamlar
Su ve besin kimyasallarıyla reaksiyona girmeyen her türlü agregatla yapılabilir. Perlit nötr bir materyaldir. Çok ucuzdur. Çok kolay bulunabilir, yaygındır. Adının çok geçmesi bundandır. Süs için kullanılan incik boncukları veya çocukların oyun oynadığı cam bilyaları bile katı ortam olarak kullanabilirsiniz.

Katı ortam malzemesinde aranacak özellikler basitce; geçirgen olması, sıvıyı bir miktarda olasa tutabilmesi, Köklere zarar vermeyecek yapıda olması, su ve elementlerle reaksiyona girmemesi, ucuz olması, kolay kullanılabilmesi vs. özellikleri sayabiliriz. toprak bile topraksız tarım materyali olabilir. Önemli olan kurulan sistemdir. Bitki topraktan değil dışarıdan verilen elementler ile besleniyorsa oradaki toprak katı ortam materyali olmaktan öteye gidemez. Adı topraksız tarım olur.

Perliti inşaat malzemesi satıcılarında tarım malzemeleri satıcılarında izalasyon malzemesi satıcılarında bulabilirsiniz. Bir çuval perlit 7 - 8 lira dır.

Saygılar . . .

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 10:52   #664
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Bursa'da çiçekçiler pazarında kilosunu 10 TL'ye satıyorlar. İnşaat malzemesi satıcılarına da bir sormak lazım.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 12:34   #665
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Bendeki çuvalda toplamda 20 kg anca gelir. Demekki sizin çiçekçiler 10 lirayı 100 liraya çeviren bir işletmeye sahipler. Kızmamak gerek aslında ticaret budur. Her şey böyle olsa kriz filan kalmaz. Bursalı çiçekçileri ekonomiye katkılarından dolayı tebrik ediyorum. Gerçi her şehirde durum aynıdır ama biz önce Bursayı duyduk.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 12:56   #666
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Tezel,

Prensip olarak besin eriyiği agregat üzerine damlalar şeklinde verilebilir mi?

Selamlar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 14:01   #667
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Aynen dediğiniz gibi sayın zeytinci, besin eriyiği agregat üstüne damlalar halinde verilir.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 07:36   #668
sin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Kudret amca saygılar bu sene topraksız tarım için besin alımında yardımcı olacakmısınız bu konuda bir mesaj göremedim birde geçen seneden sulandırılmış olarak bekleyen besin var bu besinde bozulma olurmu kullanılabilirmi

sin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 21:24   #669
Ağaç Dostu

Merhaba sin, nerelerdesin.uzun zamandır sesin soluğun çıkmıyor.merak ediyordum.iyioldu. Arada bir el sallaki nerde olduğunu bilelim.
Tabii sin besin eriyiklerine devam bu arada birde EC metremiz oldu biliyormusun bilmem.
Gecen sezondan kalma eriyiklere gelince birşey olacağını sanmıyorum.rahatlıkla kullana bilirsin. Hadi bakalım havalar ısınıyor merakla bekliyoruz yapacaklarını. bizi haberdar et merakta bırakma.

Eski 04-04-2009, 11:20   #670
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Kudret bey sizdeki EC'ler bir konuda gördüğüm 2 pk toz ve 1 şişe olarak mı veriyorsunuz.
Bunların fiyatı nedir desem ve ne kadar EC elde ederiz? Yeşillik, domates biber **** salatalık için...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 11:39   #671
sin
Ağaç Dostu

Kudret amca ben hep burdayım farklı yerlerede yazıyorum envorla atışmalarımızı görmüş olmanız gerekirdi ec metreden haberim yok nasıl oldu kendinizmi yaptınız biraz açıklıyabilirmisiniz birde yeni bir besin üzerinde çalışıyordunuz sonuçlandıysa ondan almak isterim aslında akvaryum hazır besinde var şimdilik ama fide olmadıgından başlayamadım
geçen sene envor yollamıştı bu sene biraz geç kaldım galiba artık red robinleri bekliyecegim SAYGILAR

Eski 04-04-2009, 17:18   #672
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar. Bugün pembelerin,fesleğenlerin,red robimlerin vs vs lerin doğum günü. Tam bir aylık oldular. doğumgünü partisine davetlisiniz.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2009, 17:28   #673
sin
Ağaç Dostu

Benim redrobinlerde bunlardan bir hafta küçük maşallah nazar degmesin çok güzeller kudret amca

Eski 04-04-2009, 17:28   #674
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kudret hocam emeğine sağlık. Yaptığın düzenek mükemmel iş görmüş. Sanırım hiç kayıp yok değil mi?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 17:34   #675
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Ellerine sağlık Kudret Hocam çok sağlıklı görünüyorlar.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 18:57   #676
Ağaç Dostu

Ayinesi iştir kişinin laafa bakılmaz demiş atalar . Eğer gerçekten tohumların büyümesi bir ay lık dönemde iyi gözüküyorsa demekki düzenek iyi çalışmış. Ama bana sorarsanız düzenekte bazı değişiklikler yapmak faydalı olacak.Bu seralar tohum ekiminden bu yana dışarıda idi. Hava nekadar soğuk, rüzgarlı,yağmurlu ve sıcak olsada müdehale etmedim.Ama yine söylüyorum eksiklikler tesbit ettim, şimdi onları dikkate alarak yeni düzenekler hazırlamaya çalışıyorum. İnşallah bitince paylaşırız.

Eski 04-04-2009, 19:09   #677
Ağaç Dostu

Sevgili malbman, sizin gönderdiğiniz tohumlarda kayıp yok gib ama benim tohumlarda yani eski tohumlarda bazı kayıplar var.işin kötüsü tohum paketlerine tarih yazmadığım için durumu analiz etmek biraz zor. Ama biliyorsunuzki burada amaç önce sera düzeneğini denemekti oda iyi gibi bundan sonra ekilecek tohumlara özellikle dikkat edeceğim.
Sizin minisera çalışmaları ne alemde hiç bahsetmiyorsunuz, büyük bir sürpriz mi hazırlıyorsunuz yoksa.

Eski 04-04-2009, 19:13   #678
Ağaç Dostu

Sevgili sin eğer doğruysa 4/3 gelişme güzel ama sebebi minisera düzeneği . Yoksa benim başarım değil. başarı seranın. Sende buna benzer bir sera yaparsan göreceksinki netice bu olacak sanırım.

Eski 04-04-2009, 19:22   #679
Ağaç Dostu

Sevgili seazone evet fideler sağlıklı görünüyor. İki sezon önce oda içinde denemelerim olmuş ve forumda arkadaşlarla paylaşmıştım. Oradaki fidelerde gövdeler cılız ve daha narin bir yapı vardı. Bu fideler gerek tapı ve gerek görünüş olarak çok daha canlılar. dışarıda olmanın ve güneş ışığı almanın neticesi diye düşünüyorum. Henüz botları fazla olmamakla birlikte yaprak sayıları çok 4 üncü 5 inci yaprakları çıkmış vaziyette. Fide yetiştiren arkadaşlar yorumlarlarsa iyi olur.Yorumlıyacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Eski 04-04-2009, 23:23   #680
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili malbman, sizin gönderdiğiniz tohumlarda kayıp yok gib ama benim tohumlarda yani eski tohumlarda bazı kayıplar var.işin kötüsü tohum paketlerine tarih yazmadığım için durumu analiz etmek biraz zor. Ama biliyorsunuzki burada amaç önce sera düzeneğini denemekti oda iyi gibi bundan sonra ekilecek tohumlara özellikle dikkat edeceğim.
Sizin minisera çalışmaları ne alemde hiç bahsetmiyorsunuz, büyük bir sürpriz mi hazırlıyorsunuz yoksa.
Kudret hocam, eski tohumlarda çimlenme oranları son derece düşük çıkabiliyor. Sizin kayıplar o yüzden olabilir.

Benim sera işine gelince; henüz hiç bir şeye başlamadım. Zaten başlarken sizden tüm malzeme listesini isteyeceğimi söylemiştim. Elimdeki işi henüz bitiremedim. Bitmeden de hiç bir şeye başlamam mümkün değil.

Sevgilerimle

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 09:41   #681
Ağaç Dostu

Başladığınız an bildiğim gördüğüm herşeyle yanınızdayım Sevgili malbman.Dediğim gibi eksiklikleri giderecek 2. sera yapımına başladığımda yine anlatırız ama bu sefer gerçekten fide yetiştirme işini halledebileceğime inanıyorum. Taktir edersinizki iyi güzel birşeyler yapmak imkan meselesi . Yaptığımız şeyler öyle ahım şahım masraf gerektiren şeyler değil ama zaman ayırmak meselesi en büyük sorun. İnşallah başladığımda bilgilendiririm.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 05-04-2009, 22:12   #682
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın Envor Bey;

Elinizde salkım ve cherry fidesi varsa 25 adet salkım ve 10 adet cherry fidesi kargo ile göndermişken bayağı azaldıda 2 pakette besin eriyiği gönderir misiniz? Perlitli damlamalı sistemimde mevcut sizden görüpte uyguladığım pimaş sistemimde var pimaşlarım dikdörtgenler (çok büyük değiller ama 80 adet fide dikebilirim marul için hazırlamıştım)

Sizden eğer elinizde hazır bilgi varsa ec ve ph değerleri bitkinin yaşına göre böyle bir grafiğiniz mevcutsa bu bilgiyi isteyebilir miyim? Şimdiden çok teşekkürler.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 22:54   #683
Ağaçsever

martı1's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Sayın Kudret Tezel, bu sezon besin eriği dağıtımı varmı? geçen sezonu sizleri izleyerek geçirdik, şu an denemelere hazır sayılırız. 19 litre bidon içinde coocepead ile ilk üretimi yapmak istiyorum, bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

martı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 10:46   #684
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Bende ec kitini sormuştum. Ama cevap alamadım..

Eski 06-04-2009, 20:03   #685
Ağaç Dostu

Sayın Acarextt Kusura bakmayın Ec metre konusunda sorduğunuz soruyu atlamışım anlaşılan.Özürdilerim. EC metre herzaman var size özel mesajla bilgi vereceğim.

Eski 07-04-2009, 09:40   #686
sin
Ağaç Dostu

kudret amca bende sordum ec metreyi ama beni de atladınız sanırım banada bir bilgi verirseniz sevinirim saygılar

Eski 07-04-2009, 13:00   #687
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Estağfirullah Kudret Bey ne demek.
Asıl ben size bu kadar zahmet verdiğim için özür dilerim...

Eski 10-04-2009, 08:08   #688
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Dikkat acemi var:)

Selam arkadaşlar;

sitenize yeni üye oldum yazılarınızı dikkatle ve zevkle okuyorum,topraklı ve topraksız tarıma ilgim var ama dediğim gibi acemiyim nereden nasıl başlıyacağımız bilemiyorum,banayazılı görsel her türlü yardımda bulunacak yol gösterecek arkadaşlara ihtiyacım var,

şimdiden teşekkürler,
saygılar,

human1972 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 08:22   #689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yazılı ve görsel kaynak olarak size önerim, forumu incelemeniz. İhtiyacınız olan her çeşit bilgiyi forumda bulabilirsiniz.
Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) bölümünden başlayın.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 09:03   #690
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Öncelikli olarak imkanlarını yazılı olarak sırala... (evin balkonu,bahçe,vs. malzeme vb.)
Sonra yapmak istediğin şeyi düşün.(topraksız durgun veya akan su kültürü)
En önemlisi karar ver. Bunu gerçekleştirmek için bütün zorluklara karşı hazırlıklı ol.
Sitemizden tam bir araştırma yap. 3 - 5 konu okuduğunda aklında bir fikir oluşacaktır.
Aklına takılan şeyleri not et. Buradaki uygun sayfalara ve konuyu tam hakim Enver ve Kudret Beye sorularını ve sorunlarını ilet.
Malzemelerini toparla. Bütçene ve zaman yay. Herşeyi kendin yap ve hatalarını gör.
İnşallah başarılı olursunda Bu bir geçici heves olarak kalmaz.
Başarılar. Bu arada siz bunları yaparken kulağınıza kulaklık takın ki çevrenizden gelebilecek olan olumsuz eleştirileri de duymamış olursunuz.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024