agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2008, 15:42   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili nicolas. toprak hakkında bu kadar olumsuz olmıyalım. Tohum tetiştirmek için toprak kötü bir ortam değildir. Birçok fide toprakta tetiştirilir sonra topraksız kültüre alınır. Ama bu demek değildirki mutlaka toprakta yeyiştireceğiz. Tercih meselesi. Tohumumuzu toprakta tetiştireceksek önce tohum harcını hazırlamamız lazım. Gelişi güzel seçilmiş fiziksel olarak kötü bir yapıya sahip bit toprakta tabiiki iyi netice alınamaz.
Tohum harcı olarak heryerde bahseliliyor. Bir kısım bahçe toprağı bir kısım yaprak çürüğü örneğin torf ve bir kısımda dişli dere kumu. Bu nedemektir toprağımızda tohumlara yetecek kadar besin, köklerin rahat gelişe bilmesi için yumuşak bir ortam ve hava almayı temin edecek aralarında boşluklar olan ( kumdan dolayı ) bir ortam lazım. Saksının altına direnej için daha kalın kum ,mesela çakıl taşı konur üzerine hazırlanan harç konur, Eğer toprağı gübrelemek istiyorsak 1 m3 toprağa yaklaşık 1-1,5 kg kadarda 20-20-0 kompoze gübre konur iyice karıştırılırsa güzel bir tohum yetiştirme ortamı olur.
Bu karışımı tabiiki eleyip içindeki büyük parçaları ayıklamalıyız. birazını kenara ayırdığımız tohum harcını tohumları makol aralıklarla ektikten sonra üştüne 1,0 cm kadar harç serilir ve bir tahta parçasıyla biraz bastırılır , tohunlar harca iyice temas etsim diye.
Bir fıs fıs la bolca sulanır . hortum veya ibrik le sulanırsa toprak karışır tohumlar özellikle küçük tohumlar toprak yüzüne çıkar.Üstüne bir naylon gerilir gölgeye konur tohumlar yeşermeye başlayınca örtü kaldırılır, yavaş yavaş alıştıra alıştıra güneşe çıkarılır ama sulamaya dikkat etmeli asla susuz bırakmamalıdır.
Fideler yerinden alınıp şaşırtılacaksa veya su kültürüne alınaçaksa akşamdan iyice islatılıp toprağı yumuşatmak lazımdır . Ve çok nazik bir biçimde yapraklarından yuyup almalı ve köklerini bol su ile yıkayarak su kültürüne almalıdır.
Sevgili nicolas bilmem oldumu ,surunuzun cevabını alabildinizmi.?
çok teşekkürler kudret hocam sorunun cevabını gayet açık ve ayrıntılı şekilde aldım kesinlikle çok teşekkürler ben siteden epey bir zaman uzak kaldığım için ve imkanlar dahilinde bayağı bir acemisiyim bu işin hatta acemi kelimesi benim için bile çok iyi kalır
eksikliklerimi anladım sanırım bitkiyi şaşırtacağım zaman daha nazik olmalı ve suyuda az kullanmam gerek çünkü onlara birşey oalcak diye fazla kaçırıyorum sanırım
bir de şu sorum olacak besin eriyiği ( EC) nden bahsediyorsunuz bu maddeleri bulabilme imkanım çok zor açıkcası. Tarımla ilgili işletmelerden alabileceğim bir besin bulunabilir mi bu maddelerin hepsini içeren. Tek istediğim hala yeşil olan bu güzel sebzelerimi saksı gib sınrılı toprak( besin ) içeriisnde hayatta kalmalrını sağlamak ve onları izleyebilmek

nicolas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 17:31   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sevgili kudret hocam gayet güzel anlatmışsınız.Daha ne olsun ellerinize ve bilginize sağlık.

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 17:50   #363
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 17:52   #364
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Bunlarda bizim mahsüllerimiz. Kızarmaya başlıyorlar, herkes yemeğe davetli...

Eski 09-11-2008, 17:54   #365
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

İlk kızarmış çerimiz

Eski 09-11-2008, 17:58   #366
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Buda başka bir cins domates.

Eski 09-11-2008, 18:02   #367
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Sistemden görüntü nasıl ama,

Eski 09-11-2008, 18:06   #368
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Nasılda asil görünüyorlar

Eski 09-11-2008, 18:13   #369
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

zar zor başardık resim yüklemeyi
işte biz yaparsak böyle yaparız teknolojiyi,

Eski 09-11-2008, 19:52   #370
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinize sağlık Sabri bey bayağı büyümüşler maşaallah.Resimler biraz daha büyük olabilirmi bilmiyorum ama daha bi zevkli olur tahminim. kaç kök domatesiniz var, başka neler var ..? Açık havadamı yetiştiriyorsunuz . Kıbrısın çok sıcak olduğunu biliyoruzda şu anda durum nedir.
Siz beyaz sineklerden bahsetmiştiniz , acaba çok sıcaktan olabilirmi. Bunun için ne yapıyorsunuz ne kadar başarılı oluyor . Bildiğim kadarıyla perlit te yetiştiriyor ve perlitin çok ısındığından bahsediyordunuz bir yazınızda . Hastalıklar hakkında bilgim olduğunu söyliyemem ancak yüksek ısı bir faktörse bitkilerimizi serinletecek sistemlerden bahsedebiliriz. Birde kurduğunuz sistemi merak ediyorum ,madem fotoğraf problemide halloldu sistemi resimlerseniz yeni başlıyacak arkadaşlarada bir örnek olur.Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 19:59   #371
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın hazel, aramıza hoş geldiniz ve gelirkende güzel bir konu getirmişsiniz teşekkürler. Günümüzde LED aydınlatmalar çok rövaşta tabiiki bitki büyütmek için olan çeşitleride geliştirilmiştir .Zaten adresini verdiğiniz sitede var. Ancak bizim piyasamızda durum nedir bilmiyorum kısa bir zaman içinde bir piyasa araştırması yapıp sizleri haberdar edeceğim.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 09-11-2008, 20:20   #372
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

İyi akşamlar kudret bey domatesler biraz büyük görünüyor resimlerde.altı kök domates var pazardan aldıgım çerilerden yetiştirdim. halen dışarıda bahçede açıktalar havalar henüz sıcak sistem yarı otomatik. onuda resimleyecem hafta sonu ısınmayıda mevsim itibariyle atlattık. yaza kadar bir çözüm buluruz, birde başımın belası sinek, beyaz sinnek onlarla başedemedim domateslerin yaprakları buruşuk ,vede renkleri açık yeşile benziyor. bunuda beyazsinekler yaptı kimyasal ilaç bile hepsini yoketmiyor belki uzun vadede yokolurlar .hoşçakalın..

Eski 10-11-2008, 15:13   #373
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Merhaba, 1 ay kadar önce benim için sadece uzak bir terim olan ''topraksız tarım'', günlerdir okuyup merak saldıgım bir konu haline dönüştü. Siz değerli ve tecrübeli ''topraksız tarımcılardan'' bana yardım etmenizi rica ediyorum. 20 adet aromas yediveren çilek fidesini ve 30 adet red robin domates fidesini topraksız tarımla yetiştirmek istiyorum. Domates fideleri şuan hayal aslında, 60 adet tohum siparişim gelecek bugünlerde, onları fide haline getirip ardından yarısını normal saksıda, yarısını da topraksız olarak yetiştirme hayali kuruyorum (Nasrettin Hoca'nın koyunların yünleriyle borçlarını ödeme hikayesi şeklinde )

Ama bu işi balkonumda yapacağım, Adana gündüzleri zaten hala sıcak, akşamları biraz üşütüyor. Bu iş için 2 uygun balkonum var, birisi güneydoğu yönünde,ögleye kadar güneş alıyor ve esintili; diğeri ise doğu yönünde, akşama kadar güneş altında ve rüzgar almaz...

Kudret by.den besin kitleri de rica ettim, katı besin ortamında -perlit kullanmayı düşünüyorum? Bana uyarılarınız, yönlendirmeleriniz olursa çok mutlu olurum...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 18:26   #374
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Sabri Bey;
tebrikler... Domatesleriniz çok iyi görünüyor. Ama sistemin tam resimlerini ve nasıl çalıştığını da görebilirsek iyi olurdu. Emeğinize, ellerinize sağlık.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 19:26   #375
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Galeri: 8
çeri domates tohumunu 'anadolu tohum' markasıyla marketten aldım. ekim takvimi ocaktan bahar sonuna kadar yazıyor. İçeride (oda da )yetiştirmek için zaman önemli mi ?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 20:12   #376
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

teşekkür ederim şule68. beni onurlandırdınız bu motivasyonla dahada inanarak çalışmalarım sürecek daha iyiye dogru saygılar..

Eski 12-11-2008, 01:12   #377
Ağaç Dostu

Sayın sabrizeki ellerinize sağlık çok güzel görünüyorlar.Bende sistemi merak ettim ama resimlerden net anlayamadım.

Eski 12-11-2008, 01:22   #378
Ağaç Dostu

Sayın ebrub öncelikle hoş geldiniz aramıza.Çok ilginç ve bir o kadarda güzel bir uğraş topraksız tarım.İnanın çok mutlu edecek sizi.
Topraksız tarım konusunda hocalarımız sorularınıza cevap verecektir.Bizlerde bilgimiz doğrultusunda elimizden geleni yaparız hiç merak etmeyin.

Size ilk önerim, forumları okumuşsunuzdur vede resimlere bakmışsınızdır,genelde perlit, içi siyah dışı gri renkte torbaların içindedir.Ben bu durumu kargo poşetleri ile hallettim onlarında içi siyah dışı gri.Kargo poşetlerinin en büyüğünden temin ederseniz bu sorununuz ortadan kalkar diye düşünüyorum.Tek tek dikecekseniz fideleri poşetlere (hocalarımdan öğrendiğim) fide başına 7 litre perlit doldurun ağzını kapatın ve bir poşete daha koyun böylelikle daha sağlam bir poşete sahip olursunuz.

Eski 12-11-2008, 06:01   #379
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Sevgili jibuti bir ara resimleri çekicem sistemle ilgili.çekim işi tecrübe istiyor, o yüzden net çikmadılar ilginize teşekkür ederim ..

Eski 12-11-2008, 07:39   #380
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
çeri domates tohumunu 'anadolu tohum' markasıyla marketten aldım. ekim takvimi ocaktan bahar sonuna kadar yazıyor. İçeride (oda da )yetiştirmek için zaman önemli mi ?
Sayın nariçi, odada gerekli iklim şartlarını sağlayabilecekseniz, ekim zamanının çok önemli olduğunu sanmıyorum. Ama hocalarımız ve tecrübeli diğer arkadaşlarımız daha uygun cevaplar verebilir. Yine de bir kaç tohumla deneme yapıp kendiniz de gözlemleyebilir, en azından tecrübe sahibi olursunuz. İyi çalışmalar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 08:49   #381
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Galeri: 2
Sn Jibuti çok teşekkürler, tohumlarım ve çilek fidelerim gelmek üzere, bense hala sistem arayışındayım, biran evvel sistemi kurmam lazım, kargo poşeti gerçekten güzel bir fikir...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 14:46   #382
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Galeri: 8
sayın malbman teşekkür ederim. Öyle yapmalıyım herhalde.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 18:29   #383
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Evde bu işin olabileceğini pek sanmıyorum ama...
İnşallah siz başarırsınız.

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 21:42   #384
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar Kudret hocamın daha önce yapımına başladığı ve yakın bir zamanda resimlerini gösterdiği Ec metre şuan elimde(aslında dünden itibaren).İşte şimdi bilimsel, birazcık da olsa amatörlükten çıkarak birşeyler yapmaya başladığımı hissetmek çok harika.

Ec metreyi kullanmak gerçekten çok kolay.Sevgili kudret hocamın anlatımı zaten kullanma olayını bitiriyor.Alet gerçekten basit ve kolay parçalardan oluşuyor, kolay bir kullanımı var bir iki defa tecrübe etmek yeterli.

Ec metre geldi yüzüm kızardı meğerse benim yavrucaklarım besinsizlikten bana bakıyorlarmış ama ben anlamamışım fakatt şimdi aynı dili konuşuyoıruz bu çok harika.

Ellerinize sağlık kudret hocam.

Eski 12-11-2008, 23:51   #385
Ağaç Dostu

sevgili sabrizeki resimleri merakla bekliyorum.Tecrübe tecrübedir.Kolay gelsin.

Eski 12-11-2008, 23:58   #386
Ağaç Dostu

Derslere devam edelim hocam, yine bir ara söz konusu sanırım.

Eski 13-11-2008, 07:38   #387
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Pardon ama bu ec metrenin kullanılacak ve daha da önemlisi dağıtılmaya hazır hale geldiğinden neden bizim haberimiz olmadı Kudret hocam?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 10:14   #388
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Ben de aynı soruyu soracaktım Sn. Malbman. Biz prototipin bittiğini gördük fotolarda ama nasıl kullanıldığı, seri üretim aşamasına gelip gelmediği ve elbetteki fiyatı hakkında hiç bilgimiz olmadı.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 18:52   #389
Ağaç Dostu

Hiç öyle şey olurmu sevgili arkadaşlarım .Dağıtılacak hale gelse yani stokta bir miktar mevcut olsa sizlere demezmiyim EC metre istiyenler parmak kaldırsın diye. ,dağıtılacak hale geldi gelmesinede yani elektronik devre baskılı plaketleri. ekran baskı film leri torna tezgahında yapılmış malzemeleri hepsi hazır . Bir tek numune monte ettim ve sevgili eczadolabının sorduğu soruyu cevaplandırmak için bir deney düzeni kurdum ve aletin son haliyle daha önceden bildiğim deneyi yeniden yaparak bilgi vermek adına sizlerle paylaştım.nümerik değerler verebilmek için. Ve birde bir kullanıcı tarafından test edilsin istedim. Sevgili jibuti bu işle çok ilgilendi sağolsun,telefonla ,özel mesajlarla. bende kullasında fikirlerini, yorumlarını alalım diye bu ilk montaj EC metreyi ona yolladım. Bu hareketim sizi üzdüyse özür dilerim ama enküçük bir ard niyet yok, olmadığındanda emin olduğunuzu düşünüyorum. Bir arkadaşımızın kullanarak fikrini söylemesi sizleri rahatlatır diye düşündüm.

Eski 14-11-2008, 11:33   #390
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar sayın kudret hocamın yaptığı ec metreyi gerçekten çok merak ediyor ve kudret hocamı devamlı özel mesaj veya telefon ile rahatsız ediyordum oda baktıki kurtuluş yok ilk yaptığı ec metreyi bana göndermeye söz verdi.Bu konuda sizleri kırmak gibi bir niyeti asla olmadı.Sadece çok istediğim için gönderdi henüz fiyatı bile belli değil kullanmam ve fikrimi sizlerle paylaşmam için gönderdi.

Kudret hocam hiçbirşey talep etmeden ec metreyi gönderip benim gibi ilk defa bir ec metre kullanacak kişinin izlenimlerini ve ec metrenin kullanılabilirliği konusunda sizlere bilgilerimi ve gözlemlerimi aktarmam için gönderdi.

Bu konuda bu kadar ısrarcı olduğum ve dolaylı da olsa sizleri kırdığım için bütün arkadaşlardan özür dilerim.Kudret hocamın bu konuda hiçbir art niyeti yoktur.
Bilgilerinize...

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024