agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2008, 21:43   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
sayın denizakvaryumu ,galiba bir şeyi yanlış aksettirdik, EC metremiz hazır, hazır derken malzemede bir sorunum vardı anca halloldu EC leri gösterim skalasını basmak için uğraşıyorum . Baskısız halini cumartesi günü sizlere resimliyeceğim ,baskı olayıda çok değil ama birkaç gün sürebilir ,bazı şeyleri yaptım demek çok kolaydırda yapıp ortaya çıkmak zordur fakat yanlış akseden şu, PH metrenin hazır olduğunu söylemedim, çalışmaların devam ettiğini ümitsiz olmadığımı söyledim . İnşallah PH metreyide zaman içinde hallederiz ama şu anda ph metre hazır değil. Yanlış bilgilendirdiysem özür dilerim.

Ferdin beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 20:53   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
sınıfta arkalarda olsa yer kaldıysa bende sıra tutayım

bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 19:31   #303
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Arkadaşlar neredesiniz,ders zili çalacak nerdeyse siz daha yoksunuz hadi sınıfa öğrenecek çok konu var.

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 20:35   #304
Ağaç Dostu

Bugün en az 15 kere baktım sınıfa kimseler yok, nedendir anlamadım.?
Sabahtan beri EC metre nin prototip'iyle uğraşıyorum sizlere en azından nasıl birşey olduğunu göstereyim diye ama baskısı felan yapılmadan ,toplanıp kullanılabilir hale gelmeden göstermek istemiyorum ,bunca zamandır bu kadarcık şeylemi uğraşıyorsun demiyesiniz diye. Ama ben hep onu kullanıyorum.

Ferdin beğendi.
Eski 12-10-2008, 23:36   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Kudret hocam merhaba ne zaman başlayacağımız hakkında bilgimiz olmadığından bir kopukluk oldu.Ec metreyi ne kadar merak ettiğimi biliyorsunuz resmini yükler misiniz teşekkürler

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 00:29   #306
Ağaç Dostu

Bilgimiz yok derken elbette vardı ama kesin bir tarih belirlemediğimiz için söyledim yanlış anlaşılmasın lütfen

Eski 13-10-2008, 00:43   #307
Ağaç Dostu

Arkadaşlar dersler birazda demo hazırkayamadığım için kalıyor . Aeroponic sistem için bir demo hazırlayıp anlatmak lazım yoksa şöyle böyle yapın demekle olmazdiye düşünüyorum
yanlışmı düşünüyorum yoksa .

Ferdin beğendi.
Eski 13-10-2008, 00:55   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Aeroponic demosunu (teras-balkon-pencere önü olarak) en iyi siz yaparsınız Kudret Bey.

Bu nedenle acele etmemekte fayda var.

Neticede örnek bir çalışma olacak.

naci03 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 13:42   #309
Ağaç Dostu

Evet haklısınız uygulamı görmek çok daha yararlı ve öğretici olacak.

Eski 13-10-2008, 20:15   #310
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın denizakvaryumu ,iltifat ediyorsunuz. Bu iltifatınıza layık olacak güzel bir demo hazırlıyacağım ama daha verdiğimiz sözü yerine getiremedik .Şu EC metre tamamlansın sırada o var,hemen peşinden çok güzel, problemsiz çalışacak bir aeroponics
demo sunu kuracağız . Sabrınız için bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim.Sevgiler saygılar.

Ferdin beğendi.
Eski 14-10-2008, 20:21   #311
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Size güvenimiz sonsuz sayın hocam bekleriz iyi bir başlangıç olsunda. geç olsun . sevgiler saygilar ,

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 09:05   #312
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Biz de bu arada tatili biraz daha uzatmış oluruz Kudret hocam (Biraz tembel miyim ne?)

Ferdin beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 19:44   #313
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Ben uyandım hocam.
Yaz uykusu benimkisi...

Mahmurluğumuda atayım aranızda olacağım inşallah.
Bu arada Envor'da ağzımıza bir kaşık bal çaldı kaçtı.
Hani n'oldu serada eğitim?...

Teessüf ederim

Ferdin beğendi.
eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 20:22   #314
Ağaç Dostu

Günaydın sevgili ecza dolabı. Yaz bitti artık dersler başalsın diyor herkes duyuyorum farkındayım. Ama bu ders sadece anlatılarak işlenmez laboratuvar, tatbikat şart.Hem tatbik edeceğiz hem anlatacağız ,azkaldı. Ayrıca envor arkadaşımızın da son derece iyi niyetlerle söz verdiğine ama gelişen olumsuz koşullararın, aksiliklerin verdiği sözün şimdilik aksamasına sebep olduğuna, ama ilk fırsatta yerine getireceğine inanıyorum.
Yerine getiremesede o paylaşımlarıyla zaten verdiği sözü tutmuş durumda.

Ferdin beğendi.
Eski 15-10-2008, 21:35   #315
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Arkadaşlar bu çalışmalarımızda özellikle ben hastalıklara karşı herhangi bir ilaç kullanmadım. Acaba kullanabileceğimiz bir organik ilaç belirlesek çalışmalarımızdan daha fazla verim alabilirmiyiz. Kullanan arkadaşlar varsa bilgi verebilirmi.Ben bu sene daha çok salatalıklarda yeşil yaprak biti ve mantar hastalığı gördüm. Buna rağmen yine de verim iyiydi. Daha iyisini yapabilirmiyiz diye düşünüyorum.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 22:44   #316
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Ev yapımı ilaçlar

Sn. elektronik yukardaki linkte evde yapalabilecek bazı zirai mücadele yöntemleri var. Terastaki patlıcan ve domateslerde beyaz sinek olmuştu, ben arap sabunu, sarımsak ve zeytin yağlı formülü denedim, işe yaradı mesela. Kimyasal ilaçlardan önce bunları denemeliyiz diye düşünüyorum, elbetteki etkili olmadıkları yerde profesyonel yardım almak şart. Deneyip sonuç aldığım için belirtmek istedim. Biz göz atarsanız belki işinize yarar.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 09:45   #317
Ağaç Dostu

Arkadaşlar şehir dışına çıkıyorum ,3-4 gün sonra görüşmek üzere hoşçakalın.

Ferdin beğendi.
Eski 17-10-2008, 10:40   #318
Ağaç Dostu

Hayırlısı hocam uzun bir süre kendi adıma ama elden gelen birşey yok hayırlı yolculuklar.

Eski 22-10-2008, 20:34   #319
Ağaç Dostu

Merhaba sevgili arkadaşlarım, sizleri şu meşhur EC metre ile tanıştırmak istiyorum.
Önce isterseniz özelliğinden bahsedeyim; Ec metremiz anolog çalışan bir EC metre,
dört parçadan oluşuyor. Adaptör ,elektronik devre, Ölçü borusu ( şeffaf 15 mm çapında plexiglas bir boru 20 cm boyunda) ve sürgü çubuğu (2,4 mm paslanmaz tel)
Ölçü aralığı 0,1 ms/cm ile 6 ms/cm BU aralıkta çalışması topraksız tarım için ideal diye düşündüm.
Ancak bu gün bundan yaklaşık 2 saat önce elektronik devrenin ve skalanın grafik işini halledip film çıktısını alabildim.Sizleri bir an önce meraktan kurtabilmek için elimden geleni yapıyorum ama maalesef bukadar olabiliyor özür diliyorum kusura bakmayın.
Sizlere EC metrenin fotoğrafını sunuyorum,Bildiğiniz EC metrelerden biraz değişik,herşeyiyle A dan Z ye bana ait bir EC metre.

Eski 22-10-2008, 20:47   #320
Ağaç Dostu

Analog EC metre

Eklenen Resimler

naci03 ve rizemis beğendi.
Eski 22-10-2008, 21:29   #321
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Dizayn Grup firması yanılmıyorsam suda topraksız tarım projesini epeyce ilerletti. Ama biz onlardan öğrenemiyoruz. Bizim bahçe kumlu toprak ağaç ve çalılar oluyor ama sebze bir türlü toprakta olmuyor, son çare bu formdaki yöntemi öğrenerek sebze yetiştirmek. Yardım alabilirsem iyi olur, öncelikle tabi ki bu form sayfalarını okumak gerekli. selam.

Düzenleyen nariçi : 23-10-2008 saat 00:12 Neden: bilgi hatası
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 21:39   #322
Ağaç Dostu

aramıza hoşgeldiniz nariçi, bu forumlarda topraksız tarımla tanışacak ve ardığınız her türlü bilgiyi bularak bahçenizi değerlendireceğinizi umuyorum.Ama dediğiniz gibi önce forumları okumak lazım. Size başarılar ve güzel çalışmalar diliyorum,sevgiler selamlar.

Eski 22-10-2008, 23:47   #323
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın, Kutret bey genel olarak sayfalarda bir tur attım, daha çok sizin mesajlarınızı okumaya çalıştım. Bir iki arkadaş daha dikkatimi çekti ama bensonuçte anladım desem yanlış olur.
Şimdi başlangıçta hangi tohumlar tercih edilecek. sıradan tohumlar oluyor mu yoksa topraksız yetiştiricilik için belli tohum cinsleri mi tercih edilecek?
Sırası ile daha sonra çimlendirme fide yetiştirme, sulu tarhların hangi ölçü ve ebatlarda olması gerektiği,
Suya karıştırılacak besin maddelerinin bir fidan ihtiyacının litre miktarı ve karıştırılan maddelerin litreye konulan miktarları ?
birde bu besinsuyun devirdaim şeklinin ve tüm araçların şematik olarak çizilmesi faydalı olur kanısındayım,
Umarım öğreniriz, Belki sezon sonu ama malzemelerin temin durumu için şimdiden başlamak gerekli herhalde.

Eski 23-10-2008, 13:10   #324
Ağaç Dostu

Sevgili Kudret hocam ellerinize,emeğinize ve yüreğinize sağlık çok harika olmuş.Yanlız benim sabırsızlığımıda biliyorsunuz acaba diyorum bu ec metre ne zaman elimizde olur nasıl sahip olabiliriz çok mu acele ettim
Birde bir haftadır foruma pek giremiyorum malum seramı kurmaya çalışıyorum her ne kadarda aksilikler olsada çalışmaya devam ediyorum.Benden istediğiniz perlit torbalarının resmini hala foruma koyamadım özür dilerim inanın gece geç saatte eve dönüyorum ama resmi en kısa zamanda ekliyeceğim merak etmeyin.

Eski 23-10-2008, 22:11   #325
Ağaç Dostu

Sayın nariçi, sorunuz özel yani bir konu ilgilendiren soru değil şimdiye kadar anlatılanların tümünü kapsayan bir soruneredeyse. cevap aradığınız her şeyi bu forumlarda bulabilirsiniz .Sizden ricam bütün forumlara birkere daha göz atmanız. Tabiiki bütün arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır ama önce yapılanları, kurulan sistemleri, arkadaşlarımızın çalışmalarını incelemekte fayda var. Ancak yinede anaşılamayan yerler olursa tabiiki herkes aklının yettiği, dilinin döndüğünce sorularınızı cevaplıyacaktır.
Sıloganımız BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR , bildiklerimizi paylaşmaya hazırız.

naci03 beğendi.
Eski 24-10-2008, 21:44   #326
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Kutret Bey, Besin karışımının formülüne göre gereken maddeleri kendi yöremizde bulabilirmiyiz ? **** siparişle sizlerden istersek litre fiyatı nedir.

Eski 25-10-2008, 00:02   #327
Ağaç Dostu

Sayın nariçi, besin eriyiklerinin hazırlanması diye bir forum sayfamız var . Orada bütün formüller açık seçik yazılı . Malzemeleri gübre satıcılarından bulabilirsiniz umarım ,ama arkadaşlarımın hepsini bulmakta sıkıntı çektiklerini biliyorum. Besin eriyiklerinin hazılanması başlığı altındaki forumlarda 250 litrelik olarak hazırlanmış kitlerin 7,50 olduğunu söylemiştik bir değişiklik yok. İstediğiniz besin eriyiğini benden temin edebilirsiniz.Selamlar sevgiler.

naci03 beğendi.
Eski 27-10-2008, 20:34   #328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Yeni eğitm yılınhepimize hayırlı olsun Kudret Hocama saygılarımı sunduktan sonra sizlerle paylaşmak istediklerim.
Ben bu sene hernekadar geç başlasamda daha önce bitkiler hakkında bilgim olmasamda çok şey öğrendim diyebilirim.
öncelikle böceklerle baş etmenin bitkilere zarar vermeden çözmeyi bulmaya çalışdım Arap sabunu anlatmışdım çok işe yaradı ancak bunlar yumurtalarından daha sonra cıkıyor tekrar başlıyor pek ugrasmak ıstemıyorsanız karızem denen bıtkıden elde edılmıs bır ılac var cok cok ıse yarayır hatta sebze ve meyveya geçmedıgını unvıversıteler onaylamıs ilgilenen arkadaslar değerlendirirler.
eklemek ıstedıgm dıger konuda daha once sayfaya yerlestırdıgımresımlerıde ıncelersenız pımas boruda yapmaya calışmısdım.pilastık bardakların içine yerlestırerek pimaşa tuturmusdum burada deneyımle anladıgım kadarıyla bardaga sıkı bır sekkılde tuturamadıgım bıtkıler gelısememıs ancak straforla sıkıştırmaya çalıştırdıgım gevsek olmayan bıtkıler ıse cok daha buyuk ve mahsul verdi,anladıgım kadarıyla yer çekımıne karsı bitkı kendıni güvende hissetmese mahsul vermiyor.
Bardakla ve straforla çok başarılı olunamiyor dıyebilirim hatta bu konuda fıkırlerı olan arkadaslar varsa acılımlarını beklerım .
saygılarımla

bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2008, 22:25   #329
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın bahcivan, Nedense derslere bir türlü başlıyamadık.Aslında başlamamak içinde bir sebep yok.Tek sebep yapmaya çalıştığım EC metrenin biraz uzaması.Gelin Cumhuriyetimizin 85. yıl dönümü anısına bu gece EC konusuyla derslere başlıyalım.
Ders 1 konu EC
EC nedir
Sevgili arkadaşlar EC electrikal conduktivity kelimelerinin baş karfleridir. Ve Türkçesi elektriksel iletkenliktir.
Önce iletkenliğin ne olduğunu görelim.
Dirençle iletkenlik kardeştir. birbirlerine zıt kardeşlerdir. Biri büyükse diğeri küçüktür.
Örnek: giysiniz sizi üşütüyorsa ısıyı çok iletiyor demektir yani ısıya karşı direnci azdır.
Isıya karşı daha dirençli giysiler giydikçe, daha kalın giysiler giydikçe daha az üşürüz neden, giysimizin ısıya karşı direnci artmış, buna karşılık ısı iltkenliği azalmıştır.
Elektrik içinde aynı şey geçerlidir .Elektriğe karşı dirençli büyük olan telin iletkenliği
azdır. Bu sıvılar için, konumuz olan su içinde böyledir .
Saf su elektriği iletmez fakat bu teorik olarak böyledir nekadar saf olursa olsun yinede bir miktar iletir.Yani çok az iletir yani iletkenliği çok azdır. Yani direnci çok büyüktür..
Saf suya bir miktar tuz koyacak olursak direnci düşer . Direncinin düşmesi yani azalması demek iletkenliğinin fazlalaşması demektir.
İşte bu özellik yani suyu iyonlaştıran tuz miktarı ile direncinin azalması ,iletkenliğinin yükselmesi bize su içindeki tuz miktarının hesaplanmasına yardımcı olacak ip uçları verir.
Eğer suyun direncini ölçebilirsek içindeki tuz miktarını hesaplıyabiliriz.
Ama suyun direnci nasıl ölçülür?....
Bunuda ikinci derste anlatalım.

Eski 30-10-2008, 12:57   #330
Ağaç Dostu

Yani hocam tuz oranının yüksek olması iletkenliğin daha çok olması anlamına mı geliyor?

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024