agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2009, 15:17   #601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Sn.Kudret bey, süper olmuş, darısı başımıza.....

hhozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 16:36   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sağolun arkadaşlar,çok teşekkür ederim. Sayenizde oldu. Bu sera hepimizin bir deney serası olacak, yaptığımız bütün deneyleri açık seçik paylaşacağız ve nihayet bizde bu işin nasıl yapıldığını öğreneceğiz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 21:52   #603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Merhaba, Kudret bey gerçekten çok güzel bilgiler sunmuşsunuz, benim gibi bu işle hiç ilgilenmemiş ama hep içinde böyle şeylerle ugraşmak olan insanları hemen etki alanınıza çekiyorsunuz.

İlk olarak Pepino yetiştirmek istiyordum fakat burayı ve diğer konuları okuduktan sonra bende topraksız tarım yapmaya karar verdim.

ileride sıkça başınızı ağrıtacağa benziyorum

madartemis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 22:48   #604
Ağaç Dostu

Aramıza hoşgeldiniz sayın madartemis, Bilgi paylaşıldıkça büyür sıloganıyla yola çıktık bildiklerimizi,yaptıklarımızı paylaşıyor,ülkemiz için biraz geç kalmış konunun yaygınlaşması için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Gerçekten çok zevk alarak yapaçağınız topraksız tarım çalışmalarınızda başarılar diler ve bütün arkadaşlarım adına
Bildiğiniz,öğrendiğiniz, yaptıklarınızı ve gördüklerinizi paylaşacağınızı umuyorum.

Eski 25-02-2009, 12:33   #605
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın Kudret hoca başardığınız bu mini sera . Ağaçlar net üyeleri içinde tohumdan sebze ve bitki yetiştiren bütün arkadaşların çok işine yarayacağına eminim fakat burada teknik bilgi ve beceriden öte insanı bu işlere yönlendirecek teknik ve botanik bilgileri ortaya koymak her insanın üstesinden geleceği iş olmasa gerek. Bu vasıflar ancak önderler,liderler öğretmenler ve ustalara verilmiş ilahi bir imkan olsa gerek siz ağaçlar nette az rastlanır bir bütünlükle netteki insanları aydınlatıyorsunuz.

Sizin gibi ustalara bu toplumda çok ihtiyaç var. Yazışmalarda gösterdiğiniz iyi niyet ve samimiyet hayranlığımı artırıyor inşallah size layık dost arkadaşlıklar la sizlerin bilgi ve becerilerinizın takipçisi olarak toplum içinde, internetin paylaşım olanaklarını topluma yaymak bilim ve insanlık adına yapılmış yüce bir değer olacağı inancındayım.

İnsanların rızasını kazanmış insan, allah indindede bence en makbul insandır. Büyük usta vede (Ağaçlar netin büyük öğretmeni ) iyiki bu sitede varsın. Saygılar sevgiler iyilikler hep seninle olsun hoşça kal...

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2009, 20:32   #606
Ağaç Dostu

Merhabalar arkadaşlar ,tekrar beraberiz . Tohumlarımızı dikmek için harekete geçeceğiz. Serasını hazırlıyan arkadaşlar yaptıklarını paylaşırlarsa memnun oluruz.

Eski 01-03-2009, 20:45   #607
Ağaç Dostu

Sayın epsody övgü dolu sözleriniz için çok teşekkürler ama umarım okuyan arkadaşlar hadi canım biraz fazla abartmışsın diyecekler. Yaptığım tek şey bildiklerimi, yaptıklarımı, yapmak istediklerimi samimi olarak sizlerle paylaşmak, ve Buradan herkesi bilgi paylaşımına davet etmek. Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Eski 02-03-2009, 11:23   #608
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Hiçbir formülü unutmayan..Değerli bir Dostumu (Kudret Tezel'i) bu formda övgü dolu kelimelerle taçlandırılmış görmek ne güzel ve ne hoş tesadüf.Zekana, Yüreğine kuvvet Üstad ...(artık o payeyi almışsın kullanabilirim)

TARDU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 16:07   #609
Ağaç Dostu

Sevgili TARDU, Eski bir dostu görmenin mutluluğunu yaşamak istiyorum ama bu eski dostun kim olduğunu bilmiyorum. lütfen yardımcı olurmusun.

Eski 02-03-2009, 21:19   #610
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,bugün tohumları ekmek için faaliyete geçtim. Tohumları dikmek için
Torf, Kum,Koyun gübresi, cocopeat,ve kompost aldım. Bunları atrı ayrı bir güzel eledim. Ancak hava yine yağmurlu olduğu için içeride çalışma odamda yapmak zorunda kaldım biraz zorlandım.Tavsiye etmem içeride olacak iş değil.
Elimdeki tohumların bir kısmını çıkarttım, seranın tohum yataklarını numaraladım .
14 adet tohum yatağı mevcut,12 adeti tek sıralı 2 adetiçift sıralı. Her sıraya 8 adet tohum dikmeyi düşünüyorum.
Zaten tohumların eşit aralıklı dikile bilmesi için birerde şablon yapmıştım.
harhangi bir karışıklığa meydan vermemek için tohum zarflarına da yatak numaralarını yazacağım.

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2009, 07:02   #611
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Hocam maşallah, o ne çok çeşit öyle. Sanırım bu yıl bostancı haliyle anlaşma yaptın

Ellerine sağlık. Az kaldı bir süre sonra (umarım) ben de sana katılacağım. Tabii önce sistemi yapmam; bunu yapmam için de parçaları toplamam gerkecek.

Düzenleyen malbman : 03-03-2009 saat 09:14 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 09:06   #612
Ağaç Dostu

Bulduğumuzu koymuşuz kenara ha ekeriz ha ekeriz diye nasip bu güneymiş. Fakat çoğununda işe yarıyacağından emin değilim sevgili malbman. En eminleri sizin gönderdikleriniz diye düşünüyorum.
Sevgili arkadaşlarım ,söz verdim tutmak istiyorum yine yağmurlu bir hava var. Yağan yağmur ekeceğimiz tohumdan daha kıymetli, varsın yağsın.

Eski 03-03-2009, 16:06   #613
Ağaç Dostu

Tohumları ektim sevgili arkadaşlar.Harç olarak birinci seraya sadece elenmiş torf kullandım. Önce tohum yataklarını torfla doldurdum. Bir cetvel vasıtasıyla sıyırdım. Dikim şablonuyla biraz bastırdım yarım cm kadar, sonra şablonla tohumları numaraladığım tohum yataklarına ektim. Sonra tekrar üzerlerine torf eledim ( elenmiş torftan, tohumların üstünü kapatmak için.) ve tekrar şablonla bastırdım, Böylece tohumlar yaklaşık yarım cm kadar toprak altında kaldı. Yatakları fırça yardımıyla temizledim,sırasıyla yerlerine koydum.
Bardaklara yaptığım tohum harcı için torf, cocopeat ve kumu 1-2-1 oranlarında karıştırdım. Numaraladığım bardaklara doldurdum. Bir boş bardağın dibi ile onlarıda yarım cm kadar bastırdım. Tohumları ektim tekrar harç karışımını üzerlerine eledim . Bardaktaki tohumlarda yarım cm kadar harç altında kaldılar. Seraları balkondaki yerlerine taşıdım.Elektriklerini bağladım ve ilk sislemeyle nemlendirme işini yaptım. Birinci sera manuel, ikinci sera otomatik olarak devam edecek. İkinci serada termostat var biliyorsunuz. ancak sislemenin zaman ayarını yapmadım. Nemini kontrol edip ona göre bir zanam ayarı yapmak istiyorum.
Saldım çayıra , Mevlam kayıra. Hayırlı olsun.

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2009, 16:13   #614
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Hadi hayırlısı hocam. Şiir gibi olmuş vallahi.

Eski 03-03-2009, 16:26   #615
Ağaç Dostu

Buda bardak faslı.

Eklenen Resimler

MKurtoglu ve dryhn beğendi.
Eski 03-03-2009, 16:31   #616
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Hadi hayırlısı hocam. Şiir gibi olmuş vallahi.
Teşekkürederim de,ben şiirin sonunu merak ediyorum. Şiir felan derken hikaye olmasın.?

Eski 03-03-2009, 16:34   #617
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Olsa olsa harika bir ders kitabı olur bundan hocam

hbaykal beğendi.
Eski 03-03-2009, 23:28   #618
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben pek anlamam bu işlerden ama şöyle bir yer buldum, galiba sizin işlerle ilgili...

Sayfanın sağ tarafında da epey resimli çalışmalar da var, artık birisi tercüme ediversin.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 11:36   #619
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2008
Domateslerin toprağında kurtçuklar...

Kudret Bey merhaba,
Cocopeatler yeniydi daha önce hiç kullanılmadı. Size 3 resim gönderiyorum. Sonuncuda elle sulama yapıyorum. Diğeri ise akıllı valf ile sulama yapılıyo. Sorun akıllı valfle sulama yaptığım domateslerde. Haftasonu 3 saksınında toprağını değiştirdim. Bütün boru ve aksamlarını sıcak su ile yıkayıp tekrardan sistemi kurdum. Şimdilik kurt görünmüyo ama büyük ihtmial yeniden çıkar o zaman onlarında fotorağrafını çekip gönderirim. Bu arada tohumdan yaptığım domates bunlar 3 ay oldu hemen hemen ama boylaır göründüğü gibi ve çiçekler daha yeni vermeye başladı. Sıcaklık 2-3 haftadır çok düşük onun haricinde 20 nin altına düşmez. Suyu en az 2 hafta da bir yeniliyorum. Sistemdeki bütün suyu diğer elle suladığım biber ve domateslere döküyorum. Elle suladığım domates daha fazla boy attı ama o da henüz çiçek vermedi. Bu arada domaterler cherry cinsi domat. Şimdi Red Robin de çimlendiriyorum. Onun içinde akıllı valf alacam.
Sizden birde bir tavsiye istiyecektim. Ben cocpeat kullanıyorum acaba başka bir maddemi kullansam daha kullanışlı olur mu.

Eklenen Resimler

volvos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 19:32   #620
Ağaç Dostu

Sayın volvos Cocopead in içinde küçük beyaz kurtçuklar diyorsunuz,bilmiyorum şimdiye kadarda kimseden böyle bir şikayet duymadık.Tahmin ediyorum kullandığınız cocopead ta yumurtalar vardı ve kurtçuklar meydana geldi.
Arkadaşlarımızdan böyle bir olay yaşıyanlar tabii ki yazacaklar yardımcı olacaklardır.
Ağregatı değiştirdim, büyün avadanlıkları sıcak suyla yıkadım diyorsunuz.Gerek sera toprağı gerekse topraksız tarımda kullanılan katı ortam agregatları buharla dezenfekte edilir.Amatörce yapabileceğimiz kaynar su ile yıkamak pratik bir yoldur.Kullandığımz veya kullanacağımız agregatların steril olduğundan emin değilsek, bir elek yardımıyla kaynarsu kullanarak dezenfekte edilebilir iz.ama 100 oC ta tam sterilizasyon olmaya bilir, en iyisi agregatı 120 oC a kadar ısıtmaktır.Buda etüvde veya fırınlarda yapılabilir.
Kullanan arkadaşlarımız belki bilirler fark etmişlerdir. Cocopeat ın kökleri sıkan bir yapısı olduğu söyleniyor.Perlitle karıştırmak daha iyi olur.Perlitin olmadığı yerde kaba dere kumu karıştırmanında iyi olacağını söyliye biliriz. Ben terasımda yaptığım çalışmalarda torf+ kum
kıllanıyorum ve memnunum.

Eski 06-03-2009, 18:43   #621
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Merhabalar,

Topraksız tarım yöntemiyle elma yetiştirilebilir miyiz?

Bunu sormamın nedeni ise,

Niğde'liyim ve tarlamız var. Ben burada ağırlıkla çilek ve domates gördüğüm için, hep sıcak, ılıman yerler tavsiye edilmekte. Tarla Niğde'de olması nedeniyle orada bu işi yapmam konusunda babamdan baskı var da bu nedenle soruyorum.

Ayrıca;

çilek için yetiştirilmesi gereken en uygun yer neresidir acaba?
izmir uygun mudur?

Saygılarımla

Yasin

greens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 19:47   #622
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Topraksız tarım yöntemiyle elma yetiştirilebilir miyiz?

Topraksız tarım yöntemiyle her türlü bitkiyi yetiştirebilirsiniz, fakat ticari olarak çok cazip olacağını düşünmüyorum acıkcası.

Alıntı:
bu işi yapmam konusunda babamdan baskı var da
Size haddim olmayarak, tavsiyem; Babanızda olsa, kimsenin zoruyla bir iş yapmayın. İnsanın sevdiği işi yapması gibisi yok, bilesin

Alıntı:
çilek için yetiştirilmesi gereken en uygun yer neresidir acaba?
izmir uygun mudur?
Sıcak iklim kuşağında çok iyi sonuçlar alınıyor, Adana, Antalya, Aydın ve Manisada büyük alanlarda çilek üretimi yapılıyor. İzmirde uygundur.*

byhuk beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 22:56   #623
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Topraksız tarım yöntemiyle her türlü bitkiyi yetiştirebilirsiniz, fakat ticari olarak çok cazip olacağını düşünmüyorum acıkcası.

Size haddim olmayarak, tavsiyem; Babanızda olsa, kimsenin zoruyla bir iş yapmayın. İnsanın sevdiği işi yapması gibisi yok, bilesin

Sıcak iklim kuşağında çok iyi sonuçlar alınıyor, Adana, Antalya, Aydın ve Manisada büyük alanlarda çilek üretimi yapılıyor. İzmirde uygundur.*
Merhaba Envor,

öncelikle yaptığın çalışmaları gerçekten gurur verici, ben istememezlik yapmıyorum sadece Niğde'de dolmatesin tam verimli yetiştirilemeyeceğini anlatmak istediğimde babam tarlalarımız olduğu için Niğde'de yap diyor hep, o nedenle muzdaribim. Neyse, ticaret yapıyorum şu anda para biriktirip İzmir'den tarla almayı düşünüyorum ama aklımda sorular var açıkçası:

Ziraat mühendisi değilim, bu işe girerken 50 m2 lik bir bahçe ile ilk yıl deneme yapmak istiyorum. Fakat ziraat mühendisi olmadığım gibi bu tarz konularda hiç bir bilgim yok. Bu açığı nasıl kapatabilirim? Önerileriniz nelerdir? İlk kez gireceğim sonuçta ve domates / marul yetiştirmek için ilk giriş hangi ayda olmalı ve en verimli domates / marul hangi kültürde yetişir?

Teşekkürler

Yasin

Düzenleyen greens : 07-03-2009 saat 00:00 Neden: ekleme
greens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 13:24   #624
Ağaç Dostu

Tohumlar çıkmaya başladı arkadaşlar.

Eski 08-03-2009, 13:44   #625
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Hayırlısı olsun ama fotoğraf da isteriz hocam

Eski 08-03-2009, 14:38   #626
Ağaç Dostu

Milliler sizin yolladığınız fesleğenler sevgili malbman.İpi ilk göğüsleyen onlar oldu

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2009, 09:18   #627
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Onlar da benim gibi tez canlı herhalde Diğerleri de yoldadır herhalde yavaş yavaş.

Eski 09-03-2009, 23:50   #628
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2009
sayın ; kudret bey yapmış oldugunuz mini sera çok güzel olmuş

dogasever_doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 08:40   #629
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
sayın kudret tezel bende saksıda sebze yetiştirmek istiyorum ama sadece perlit ve torf karışımında yetiştirmek istiyorum.bu konuda biraz yardımcı olurmusunuz.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 22:41   #630
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Merhabalar, Kudret bey mümkünse EC metre gönderebilirmisiniz.Teşekkürler.

hakan küres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024