agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2015, 18:56   #2101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar elimde topraksız tarıma yeni başlayanlar için malzeme ler mevcut .Isteyen arkadaşlar özelden mesaj atabilir.İyi çalışmalar herkese

ismailatmaca beğendi.
oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 19:00   #2102
Ağaç Dostu

Samsunda topraksız tarım denemelerim

Eski 05-01-2015, 19:09   #2103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın meyveli tepe, denenecek çok şey var ama balkon dar gelmeye başladı. Deneme için tatlı patates aldım ne yazık ki henüz ekemedim. Malum sebeplerden dolayı bu sezon ilgilenemedim ama inanıyorum ki gereği kadar ilgi gösterebilseydim zencefil hasadı çok daha verimli olacaktı.

MeyveliTepe beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 04:13   #2104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2014
İyi günler
Topraksız tarım ile ilgili birçok başlığı baştan sona kadar okudum emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Sınavlarımın bitmesi nedeniyle yarın bir haftalığına antalyaya ablamı ve yeğenlerimi ziyarete gidiyorum. İstanbul şartlarında topraksız tarımı yerinde görmem pek mümkün değil maalesef.

Antalya'da çalışmaları olup beni misafir etmek isteyen olursa çok mutlu olurum. Bu ziyaretin topraksız tarıma olan ilgimin artıracağını düşünüyorum. Sayın Kudret Hocamızın dediği gibi BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Taplaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 14:29   #2105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2015
oceaneagle55 malzemeler ile ilgili mesaj size gönderemiyorum, cep tel yazarsanız görüşmek isterim

orange Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 18:54   #2106
Ağaç Dostu

05376747249

Eski 13-01-2015, 02:00   #2107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2015
s.a saygi deyer ustatlarim.bana yardim ederseniz sevinirim.hidroponik sistem icin malzemelerimi ayarladim.sadece suya ( BITKI BESINİ ) nerde bulacam.nasil alacam.yardim ederseniz minnettar kalirim. canertanaydin@gmail.com mail atabilirsiniz.

caner36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 19:11   #2108
Yeni Üye

ozgur17's Avatar

Topraksız Tarımda Sarımsak Denemesi

leventali abimizin yaptığı ile aynı mantıkta, demo olarak yapılacak.

1er metrelik 2 adet pvc boru, üstten su vereceğiz, su gidecek, diğer borudan dönecek, su kabına dökülecek.

bunun için su motoru pvc boruya su dolduracak,
su kabının içinde hava motoru su kabına hava takviyesi yapacak, oksijensiz kalmasını engelleyecek. su kabı ve pvc boruya giden küçük hortumlar (bahçe hortumu) aliminyum folyo ile kaplanarak, güneş ışığıyla teması kesilerek yosun oluşumu engellenmiş olacak.

Suyun geri dönüşünde yaklaşık yarım metre aşağı dökülürken, oksijen kazanarak, su kabına geri dönecek.

sarımsak yetiştirmeyi planlıyorum. 1er metreden 2metre pvc boru çok küçük, biliyorum. Başta dediğim gibi demo olacak. Odada, Pencerenin önüne koyacağım. Hem ışık alacak, hem de soğuktan etkilenmeyecek. Oda sıcaklıgı 18*20 derecelerde. (kullanmadığımız odaya kuracağım)

Kudret abimizden, besin eriyiklerini isteyeceğim. Kaç lt. su kabı olmalı? 2haftada 1 suyu değiştireceğim. Ph ve ec ölçücü elimde yok. Almayı ileride düşünürüm. Şimdilik ihtiyaçda yok gibi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozgur17 : 14-01-2015 saat 19:12 Neden: leventali abiden, fikir olarak aldığım resim eklendi.
ozgur17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 19:23   #2109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
merhabalar, sayfayı tesadüfen keşfettim , yapılanları okudum ve inanılmaz heyecanlandım. ben de bu işe kıyısından köşesinden bulaşmak istiyorum fakat yaşadığım şehir buna uygun mu onu bilemedim. Van da yaşıyorum evimin ufak bir balkonu var ve aslında her gün ve neredeyse günün her saati güneşli fakat malum bu aylarda sıcaklık oldukça düşük. Ben de balkonumda bir şeyler yetiştirebilir miyim, daha doğrusu neler yetiştirebilirm ve ne zaman başlamalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim ,şimdiden teşekkürler.

berenduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 19:34   #2110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
Ben öğrenciyim topraksız tarım ilgimi çekti fakat bu işin getirisi ne olur ne kadar olur öğrenci olduğum için maddiyat benim için 1. planda, istediğim X domates X ayda yetişir X maliyeti vardır bu aylarda X bitkiyi yetiştirirsin X bitki sana bu kadar maliyete mal olur bu kadar ayda yetişir gibi şeyler yardımınız için şimdiden teşekkürler.....

harita53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 22:02   #2111
Yeni Üye

ozgur17's Avatar

kafamdaki sistemi kurmaya başladım. Kudret Bey den de besin eriyiklerini aldığım zaman işlem tamamdır. Sarımsak ekmeye başlayacağım. Büyük dişli köy sarımsaklarını bile buldum.
Akan su şeklinde yapacağım, suyun oksijen alması bakımından.
2. resimde akvaryum hava motoru var. Su motoru olarak kullanacağım. Denedim oluyor. 1 tane de küçük hava motoru var. onunla da tankın içindeki suyu havalandıracağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozgur17 : 15-01-2015 saat 22:05 Neden: foto eklendi.
Eski 17-01-2015, 20:04   #2112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
bravo ya size özeniyorum

mkntasarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 12:29   #2113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2015
merhabalar ben yeniyim :)

merhabalar sayfada yeniyim konu ile ilgili sadece araştırma aşamasındayım ve kudret hocama besin eriğiyini kendisinden **** baska nereden nasıl temin edebileceğim konusunda ayrıca bir kaç tane daha sorum olacak yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Yaşartuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 16:31   #2114
Yeni Üye

ozgur17's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkntasarim Mesajı Göster
bravo ya size özeniyorum
teşekkürler.

Açık Öğretim Sınavı dolayısıyla kısa bi ara vermek durumundayım. salı günü sistemi tam kurup, işletmeye başlayacağız inşallah. Besin eriyikleri için Kudret Hocama ayrıca teşekkürler.

Eski 28-01-2015, 21:40   #2115
Yeni Üye

ozgur17's Avatar

aöf sınavından sonra, bu işin evin bir odasında olmayacağını tahmin ederek, arkadaşımın çatısına sistemi götürdüm. Boru sisteminde çok yer kaplayıp, az üretim olacağını ve sarımsakların baş yaparken tam büyüyemeyeceğini düşündüğüm için sistemin üstüne birde tahtadan, denemelik tek sıralı yer daha yaptık, bunları aliminyum folyo ile kapladım. Çünkü ışık görüp yosun tutmaması için.

son halinin fotogragını çekemedim. Telefonun şarjı bitmişti. Bu foto yapılış aşamasında çekildi. Fikir ve Önerilerinize açığım. Sonuçda deneme yapıyorum.

Eğer sistem tutarsa, tarlada 3-4 sıralı yukarı doğru yapmayı düşünüyorum.

not: pomza kullandım.

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2015, 16:35   #2116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2014
Selam arkadaşlar.Ben topraksiz tarima yeni başlamak için ilk önce ne yapmalıyım,?

Rahib Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 20:25   #2117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2014
Sn. Rahib aramıza hoşgeldiniz. Naçizene fikrimi sunmam gerekirse öncelikle "topraksız tarım" başlıklarını gezmenizi ve yazılanları atlamadan okumanızı tavsiye ederim. Çünkü topraksız tarıma başlama ve devamını getirme konusunda birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz. Önbilgi edindikten sonra karşılaştığınız veya aklınıza takılan bir konu olduğunda yeni bir konu açarak bunu forumdaki arkadaşlara sorabilirsiniz(Buradaki herkesin yardımcı olmaya çalışacağından şüpheniz olmasın sakın).

s.akbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 21:54   #2118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Herkese iyi günler. Forumda yeniyim. 1 haftadır Topraksız Tarım ile ilgili başlıkları okumaya çalışıyorum. Bir sürüde video izledim.

Öncelikle bunu yapmayı düşündüğüm yeri biraz tarif edeyim. Kuracağım seranın 20-30 metre yakınında 2 su kaynağı var. Yani sudan yana hiçbir derdim yok. Aslına bakarsanız toprakta var. Ama okuduğum kadarı ile verim ve büyüme hızı topraksız tarımda topraklı tarıma göre daha fazla. (Kuracağım sera 100m2 civarı olacak)

Şimdi sormak istediğim şeyler sırasıyla

1 - Durgun su mu akan su mu?
2 - Çevredeki akarsulardan sisteme bağlayacağım su tek başına yeterli olur mu? (Muhtemelen olmayacaktır)
3 - Rize bölgesinde sera içerisinde üretilebilecek en uygun ürün nedir?
4 - Yurtdışından değişik ürünler getirip (siyah domates, yuvarlark patlıcan vs.) üreten arkadaşlarımız var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

hotgojo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 11:05   #2119
Ağaç Dostu

selamlar rize fındıklıda bir arkadaşa topraksız tarım sistemi kurdum.Evin terasını değerlendirmişti iyi de ürün aldı.İstediğiniz ürünleri kargo ile türkiyeden tedarik edebilirsiniz.

Eski 05-02-2015, 11:35   #2120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2015
Abiler im merhaba
KUDRET hocamız a tekrar allah razı olsun dedikten sonra .yeni başlayan biri olarak from yaklaşık iki haftadır seri seri okuyup bende bu işi yapmaya karar verdim bişeyler e başladım sayılır sole bi sorum olacaktı bu perlit yerine başka kolay bulunan maliyeti düşük ne olabilir .int bakıyorum 200 lt felan satılıyor bana 5 lt veya 10 yetecek ama ole bulamıyorum ayrıca kumdan felan olabilir mi **** bu insaat malzemesi olan Mozaik çekilen küçük hali olabilir mi

alloch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 15:28   #2121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
daha küçük miktardaki perliti bauhause mağazalarında bulabilirsin sormadım ama birde pursaklar saray tarafında biryer var perlit satıyor akper perlit internetten bilgilerini bulup sorabilirsin.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 23:46   #2122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2015
herkese merhaba
topraksız tarım konusunu internetten araştırıyorum ve bu siteye ulaştım. Ben deneme amaçlı 1 dönüm bir yer kiralayıp başlamayı düşünüyorum. bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz. istanbuldayım. kiralık seralar var fakat normal topraklı sera bunun topraksız sisteme dönüştürülmesi nasıl olur. bu konuda tafsiyeleriniz nedir.

visirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 16:01   #2123
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Bu sitedeki topraksız tarımla ilgili yazılanları iyice okursan epeyi bilgi sahibi olursun. Okumadan elini hiçbir şeye sürme.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 14:22   #2124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2015
sevgılı hocam aranıza yenı katıldım daha once vermıs oldugunuz bılgılerı ozenle takıp edıyorum ozellıkle tabıat hanımım yapmıs oldugu seraya bayıldım ben manısadan yazıyorum 1 donum arazıne topraksız tarımda akan su kulturunde marul yetıstırmek ıstıyorum sızın engın bılgı ve tecrubelerınızden faydalanmak ıstıyorum bana ve gıbı tavsıyelerde bulunursunuz

serdar_45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 15:05   #2125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
burda buldum kendimi..

ceviz bahçes, kurduk. ceviz için foruma uye olduk. nedense ceviz konusunda degil kendimi burada buldum.. bende ufaktan başlayacam bu sene topraksız tarıma.

şimdi aklıma takılan soru su ki. akvaryum motorunu hem havalandırmak için hem de sisteme su basmak için kullanılabilir mi . sistemdeki su bi kaba kaptan da sisteme degilde komple kapalı. hatta bi arkadas yapmıstı forumda gezerken gördüm dikey çilek agavı yapmıstı. marullar zayi olmasın die yatay da hemen yerleştirmiş. onun sistemi duz pVC boru diğer tarafından çamasır makinesi hortumuyla tekrardan pompaya geliyordu. onun yerine pvc boru geri dönderip pompaya versek olmaz mı.

bi taraftan cekip bi taraftan bastıgı için devir daim sağlanır sanıyorum. bölece kucuk pompa ile 2 katı fide beslenebilir.

2. sorumda su ki bazı arakdaslar suları degiştiriyor okuyorum. anlattıgım sekildeki bir sistemde su degiştirmeye gerek olur mu.

üstadlar öncelikle kafam topraksız tarımla ilgili bilgilerle doluyo hergun ama işin içine girmeden tam bi yerine oturmayacak sorduğum sorular saçma gelebilir. bu yuzden kusura bakmayın..

3. sorumda sıvı solucan gubresi ile topraksız tarım yapılabilir mi. yoksa onu toprakta kullanmak daha mı akıl karı olur..topraktaki faaliyetleri artırdıgından..

saygılar

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 22:45   #2126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2015
arkadaşlar merhaba forumda yeniyim,

zengarden sitesinden birkaç tane tohum aldım... sormak istediğim şey şu,

kaya yünü ile çimlendirilen sebzeleri kaya yününden çıkartmadan, toprağa dikebilir miyiz ? yoksa hidroponik sisteme mi almamız lazım ?

EB_hayranı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 15:51   #2127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2015
Merhaba arkadaşlar ; aranıza yeni katıldım. toprak üstünde serada marul yetiştiriciliği yapmaktayız. Fakat toprak da oluşan hastalıklar ile mücadele zor olduğundan su ile üretime geçmek istiyoruz.

fakat kafama takılan bir kaç konu var yardımcı olursanız sevinirim.

Akansu yöntemi ile pimaşlarda üretim yapmayı düşünüyoruz.

Sistem içerisindeki su ne kadar süreler ile değiştirilmesi gerekmekte. ?

birde verilen daha öncelerde verilen reçetedeki besinler miktarları kaç adet ürün veya ne kadarlık su hacmi için bilgi bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

kardelenler54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 08:30   #2128
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
madrosol die bi site var uygun kucuk paketler halinde satılıyor topraksız tarım malzemelerii bilginize.

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 13:28   #2129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2014
Merhaba Topraksız Tarım da yeşillikler hakkında döküman arıyorum bir türlü bulamıyorum elinde kaynağı olan arkadaş verebilirse sevinirim

darkhuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 22:38   #2130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Organik Tarım büyük bir yalan! / Tarım / Hayvancılık / Milliyet Blog

Lütfen okuyunuz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024