agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2009, 08:15   #571
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Merhaba Kudret bey ben bu nozulu alalı yaklaşık olarak 5 sene kadar olmuştur herhalde ama eski bilgilerine ulaşabildim, bir ara ümidi kesmiştim.

156.206.35 kodu nozulun

su basıncı 1,5 bar
hava basıncı p su tüketimi lt/h hava debisi m3/h
1,4 6,4 1,2
1,5 6,1 1,3
1,7 5,7 1,35
1,8 4,9 1,4

su basıncı 3 bar
hava basıncı p su tüketimi lt/h hava debisi m3/h
2,9 7,3 2
3,2 7,2 2,5
3,3 6,4 2,9
3,4 5,7 3,2

Daha farklı basınçlarda farklı bilgileride mevcut yeterli olur sanırım.

Şirket bilgileri metalform.com.tr konularında gerçekten iyiler.
Benim için sis önemliydi ihtiyacınızı şirket yetkilerini izah ederseniz belki başka nozullarda önerebilirler.
Kolay gelsin.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 08:17   #572
Ağaç Dostu

Yukarıda çizelge hazılamıştım ama gönderince net çıkmadı anlamadığınız bir şey varsa yardımcı olurum.

Eski 20-02-2009, 08:21   #573
Ağaç Dostu

su basıncı 3 bar
hava basıncı p -----------su tüketimi lt/h --------------hava debisi m3/h
2,9---------------------- 7,3-------------------------------- 2
3,2 ----------------------7,2 --------------------------------2,5
3,3 ----------------------6,4 --------------------------------2,9
3,4---------------------- 5,7 --------------------------------3,2
Bir de bu şekilde deneyelim bakalım.

Eski 20-02-2009, 08:49   #574
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Sayın Seazone; hava pompası olarak kullandığınız bir ürün var mı?

Bir de bu konularda epey araştırma yapmışsınız sanırım. Süpermarketlerde sebzelerin üzerine belirli aralıklarla çok ince tanelerle su püskütten sistemler ile ilgili bilginiz var mı?

onuruygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 09:20   #575
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Benim bir makinada vaktiyle kullandığım motorlar vardı. Taksim de bir toptancısı vardı. Fransız malı bir şeydi. Motorun sürücü voltajı üzerinde 1N4001 diyot vardı. 12 Volt. İçinden siyah beyaz film banyo ilaçları geçiyordu ve hiç bozulmamışlardı. Oto sileceği için üretilmişlerdi. Basıncıda epey kuvvetliydi. Motor yağ pompası gibi iki dişlinin arasında sıvıyı sıkıştırarak çalışıyordu. Bu motorlardan depomdan çıkarıp resimleyeyim. Bulabilirseniz sonuç verebilir.

Not : 1N4001 diyot en çok 1 amper geçirir.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 10:09   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Püskürtme sisteminde kullandığım cam silecek pompası dişli pompadır. Dişli pompalar basınçları çok yüksek pompalardır.Çok küçüktürler ama en büyük dezavantajları debileri düşüktür. Santrüfüş motorlarda ise debi yüksek fakat basınç düşüktür.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 12:14   #577
Ağaç Dostu

Dişli hocam bu dediğim motorda zaten.

Kimyasala dayanıklı 12 volt hemde 1 amper. Tam sizin dediğiniz gibi işte . . .

1 amper çekeni aradığınız için yazdımdı . . . . : )

Eski 20-02-2009, 16:43   #578
Ağaç Dostu

Sayın Akınselcuk12 volt 1 amper çok güzel bir değer. Taksimdeki satıcısını bulmak veya pompanın markası vs bulup ulaşmak mümükün olabilirmi. Birde bu pompa sizde mevcut anladığım kadarıyla bir resmini çekebilirmisiniz rica etsek.Belki tanıyan bir yedekparça satıcısı bulabiliriz.

Eski 20-02-2009, 17:14   #579
Ağaç Dostu

Arkadaşlar her motor boşta çok az akım çeker. motorun çektiği akım yaptığı işe bağlıdır.Kullanmış olduğum bu motorun orjinal nozulunu bilmiyorum, cam yıkamak için olduğundan bizimki gibi cok ince pülverize olması istenmeye bilir. Dolayısıile nozulun deliği biraz büyükse yük azalaçağından,yapılan iş azalacağından harcanan güç düşecek dolayısıyla motorun çektiği akım azalacaktır. Bu teknik detaylar aslında çok önemli değil bence önemli olan işimizi görecek zaman aralığında ve yaptığımız işin motoru anormal bir biçimde zorlamamasıdır. zorlarsak motor ısınır ve yanar.
Sayın onuruygun arkadaşımıza bir önerim 12 volt 1 amperle çalışan motorun çalışma süresi zarfında gerek motoru ve gerekse adaptö anormal ısıtmıyacak bir
nozul secmesi dir.
Sayın onoruygun daha önce yaptığınız gözlemlere dayalı olarak ne kadar aralıklarla nekadar su püskürttüğünüzü söyliye bilirmisiniz?

Eski 20-02-2009, 17:55   #580
Ağaç Dostu

Sevgili onuruygun süpermarketlerde ki su püskürten sistemlerin özelliklerini hiç bilmilmiyorum sadece bildiğim sadece basınçlı suya ihtiyaçları var zaman aralığı geldiğinde selonoid açıyor ve sisteme giriyor.

Hava için ise normal kompresör kullanıyoruz. Zaten sürekli hava ihtiyacımız var başka yerde kullanılmak üzere o hat üzerinden hava alınıyor sadece önünde ayrıştırıcı konuluyor o da 1.2 bar ayarlıyorsunuz, mesela sürekli o barda veriyor. İsterse arka taraf 10 bar olsun.

Eski 20-02-2009, 22:56   #581
Ağaç Dostu

15 liraya çıkma bir buzdolabı kompreserüyle hidrofor sistemi gibi sızdırmaz bir besinli su deposuna hava basıp basınç oluştursak her türlü meme ile pulvarize püskürtme yapılabilir. 20 dakikada 5 dakika çalışşsa çalışmasıda hiç dikkat çekmez. Ama evin içinde olmaz herhalde. : )

Eski 21-02-2009, 16:30   #582
Ağaçsever

Kudret Bey; su püskürtme denemelerim biraz değişken. Şimdilik sadece tür tür denemeler yapabildim. Gerekli su miktarı türe ve sıcaklığa göre çok değişken oluyor.(seçtiğim bitkilerin çoğu su dışında çok zorlanıyor) Kimi bitkiler için toprak veya elyaf üzerindeyken su yüzeyinin 3-4 mm üzerinde olmaları ve günde 5-6 defa su püskürtülmesi yeterli iken kimileri için su dışındayken neredeyse tüm gün su püskürtmek gerekiyor. Zaten benim esas sorun yaşadıklarım da bu aşırı su isteyenler.

Bir önemli nokta da bahsettiğiniz bu pompaların ne kadar dayanıklı olacağıdır. Acaba aralıksız 1-2 saat çalışabilirler mi? Isınma sorunu olursa bu işi biraz peltier ve biraz da termal macun ile çözebilir miyiz? (Bu ısınıp yanma olayı biraz can sıkıcı olacağa benziyor. En azından benim açımdan.)

Sayın seazone; peki bu bahsettiğiniz hava kompresörü bildiğimiz salyangoz kompresörler mi?

Eski 21-02-2009, 22:40   #583
Ağaç Dostu

Şimdi olay biraz değişti sayın onuruygun. Gecen günde açıklamıştım bu pompalar bu yükte öyle birkaç saat çalışamaz. Cüsselerine bakılınca çok çok 5-6 watt lık motorlardır. Tabiiki devamlı çalışır ama ya 5-6 watt lık bir yükle çalıştıracaksınız az yükleyeceksiniz, **** cebri soğutma yapacaksınız.
Birçok yazı yazıldı ama hala anlaşılamayan yerler var bence. püskürtmeyi ortamı soğutmak ısıyı düşürmek içinmi kullanacağız? yoksa bitkilerin su ihtiyacınımı karşılamak için kullanacağız. Bu konu çok önemli konudur.Bitkinin su ihtiyacını karşılamak içinse hiç önemli değil ,bir santrüfüj pompa ve suyun hızını kesecek kadar pülverize edip dağıtması yeterli olabilecek nozullar.Eğer pülverize edip dağıtmassak bitkiler zarar görebilir mesela kırılabilir.
Çünkü su dağılmassa bitkilere büyük kuvvet uygulayacaktır.
Eğer konu ortamı soğutmak, ısıyı düşürmekse suyun çok iyi pülverize olması,yani sisleme yapılması lazımdır. Sisleme sisteminde su küreciklerinin büyüklüğüYani çapı 5-10 mikronlar mertebelerinde olurmuş. pülverize olan suyun yere düşmeden buharlaşması ortamdan aldığı buharlaşma ısısı dolayısıyla hava sıcaklığını düşürmesi.
Durum böyle olunca önce ne istediğimize karar vermek zorundayız.

Eski 22-02-2009, 01:26   #584
Ağaçsever

Kudret Bey; benim istediğim bitkilerin su ihtiyacının karşılanması. Sanırım benimki işin kolay olanı.

Soğutma işlemi için bir fikrim var, büyük ihtimal bir yerlerde söylenmiştir gerçi... Ortamda hava akımı oluşması hem parçacıkların çabuk buharlaşmasını hem de yere düşme sürelerinin artmasını. Sanırım hava akımı arttırılarak sistemin verimi arttırılabilir.

Düzenleyen onuruygun : 22-02-2009 saat 03:04
Eski 22-02-2009, 13:26   #585
Ağaç Dostu

Şimdi olay aydınlığa kavuştu.Gayemiz bitkilerin kurumaması için su ihtiyacını karşılamak olduğunua göre basit bir püskürtme işinizi görür.
Soğutmada ise hava akımı tabiiki ortamın daha çabuk soğumasına neden olur.
Tahmin ediyorum ki işinizi bir çamaşır makinesi su tahliye pompası bile görebilir. Hiç problemsiz hallolur zannediyorum. Deney neticilerinden haber verirseniz seviniriz.kolaygelsin.

Eski 22-02-2009, 13:43   #586
Ağaç Dostu

Gelelim mini seraya. Mini sera bitti arkadaşlar,havaların yağmurlu olması işi biraz aksattı ve hala ufaktefek eksikleri var. paslanmaz vida besin tankı gibi ama yarın inşallah hepsini tamamlayıp tohumları ekecek hale getireceğim.

Eklenen Resimler

hbaykal ve eozen81 beğendi.
Eski 22-02-2009, 16:19   #587
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Çok güzel olmuş ,başarılar dilerim.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 16:58   #588
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sevgili derin.

Eski 22-02-2009, 17:09   #589
Ağaçsever

Kudret Bey; çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

Eski 22-02-2009, 17:22   #590
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Hayırlı olsun Kudret Bey,

Panosuyla daha bir güzel görünüyor. Eksik bir şey kaldı mı? Fideden sonra normal üretimde yaparsınız orada. Birer atlayarak koysanız 15 adete yakın kıvırcık alır orası. Yükseklikte yeter kıvırcık için. Fideden sonra boş durmasın bence.

Pompa sistemin dışında değil mi? DC motor olduğuna göre fırçalı motor herhalde değil mi? Çalışma ömrü ne kadardır acaba? Mazot pompalarındaki risk bu motorlarda da var mı? Yoksa bunlar tamir edilebiliyor mu?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 18:15   #591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2009
çilek üretimi

selamlar arkadaşlar amatör olarak topraksız çilek üretmek istiyorum şimdiden yardımlarınız için teşekürler

bergamakozak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 18:16   #592
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
kudret bey harikalar yaratıyosunuz .bizde bu elektronik parçaların işlevini ve isimlerini okla gösterip açıklarsanız bizlerde, aradıgımız parçaları bilerek alırız, elektronik bilgimiz olmadığı için zorlanıyoruz . teşekkürler ..

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 19:26   #593
Ağaç Dostu

Sayın sabrizeki teşekkür ederim. Çamaşır sepetine saklama kabından pano.
Tabii bütün çalışmasını parçaları tek tek anlatacağım. Gaye yapıp kenara çekilmek değil . Gaye paylaşmak birşeyler yapabilmek. Bilgi paylaşıldıkça büyür.
Sayın sarıcan şu anda eksik birtek paslanmaz vidaları . Tank vs herşey hazır. yarın % 100 bitmiş olacak inşallah. Nediyorsunuz fidelerden sonra marulmu yetiştirsek.?
DC motorlar her zaman rizikoludur daha önce söyledik, bakalım nekadar gidecek. Ama çok kısa fasılalarla çalışacağı için çok uzun çalışacağından eminim.

Düzenleyen Kudret Tezel : 22-02-2009 saat 21:13 Neden: yazı hatası
Eski 23-02-2009, 00:02   #594
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın Kudret hoca mini sera çalışmalarınızı izledim çok güzelin ötesinde bir proje sanırım benim gibi izleyenlerin vede konuyla yakından ilgilenip böyle çalışmaya gıpta edercesine hayran kalıpta birşeyler yababilme şevki uyandırıyorsunuz siz gerçekten büyük projelerin altına imzası olacacak insansınız inanın sizi yakından tanıdığıma çok memnunum .

Sizin bu azimli çalımalarınız çok gençlere taş çıkartır ama size bu gücü yaptığınız araştırma geliştirme çalışmalarından haz duyma fayda sağlama yardımcı olma paylaşma duygusu bu mükemmellikler sizin çalışmalarınızın itici gücü olarak çevrenizede yansıyor .

Bitki besin eriyikleri hazırlamada gösterdiğiniz performansı benim dışında pek az kimsenin anlıyacağını kavrıyacağını zannetmiyorum. Şimdi siz ayni anlayış ve ruhla bu mini sera işini yapıyor sonuca götürmede gösterdiğiniz performas forumdaki arkadaşlar üzerindeki etkilerden de anlaşlıyor. Kendinizi fazla yoruyorsunuz gibi geliyor bana.

Sayın hocam sizin calışmalar dan aldığım ilham ve esinlemeler banada bahçe, toprak, kompost konularında itici güç veriyor bahçemdeki özverili çalımalarda ki yanlızlığımı unutturarak azmimin güçlenmesi ile çalışmalarımda usanma duygusu yaşamıyorum tekrar bu satırlarda bulaşmak üzere çalışmalarında başarılar dilerim

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 16:10   #595
Ağaç Dostu

Sayın onuruygun salyangoz fanlarla yapılma şansının olmadığını düşünüyorum benim dediğim komp. bildiğimiz pistonlu ya da vidalı bunlar genelde 10 bar civarında çalışma yaparlar.

Eski 23-02-2009, 21:55   #596
Ağaç Dostu

Bu akşam serayı bitirdim arkadaşlar Tohumları ekip fişi takmak kaldı.
Resimlerini görünce belki biraz karışık gelmiş olabilir. Ama inanın çok karışık bir şey değil.
Taktir edersinizki bir sistemi manuel olarak çalıştırmakla otomatik çalıştırmak arasında tabiiki biraz teferruat ve biraz farklılıklar olacak.Daha öncedende bahsetmiştik..Hemen hemen herkesin elindeki zaman saatlerinin ayarlana bilir enküçük zaman aralığı 15 dakika.
Tohumlar çimleninceye kadar nemlendirme ve tohumlar çimlendikten sonra beslemek için püskürtme sisteminde 15 dakika çok fazla gibi . Bu süreyi kısaltmak için yapabileceğimiz en pratik yol zaman saatinin yanına bir zaman rölesi bağlamak.Bu istemin çeşitli yolları var yol sadece bu değil ama en ucuz çözüm bu. Gelelim ısıtmaya : tohumların çimlenmesi için belli bir sıcaklığa ihtiyacı var . BU sıcaklık daha öncede bahsettiğimiz gibi sıcak yastık denen ve ısısını gübreden temin eden eski klasik sistemler olduğu gibi elektrik ısıtmalı sistemlerde var.Isı konusu hassa bir konudur, teferruata girmiyelim ,onun içinde en uygun enucuz ve pratik olarak ışıklı reklam veya süsleme borularını sectim.mini Seranızın büyüklüğüne göre en kısa bir metre ve metrenin katları olmak şartıyla kullana bilirsiniz. bu serada metresi 16,8 watt olan borudan 5 metre kullandım.
Bunun fide yetiştirmek için yeterli ısıyı vereceğini zannediyorum.
Sevgili arkadaşlar bende sizler gibi bir amatörüm ve ilk defa tohumdan fide yetiştireceğim.Kendimce deney yapabileceğim bir düzenek ,bir sistem kurmaya çalışıyorum.
Bu sistemde fazladan birşeyler olabilir önemli olan keşke şunuda yapsaydım dememek için biraz teferrualı düşünmüş olabilirim ama ana hatları ısı,nem ve besleme.Işık olayı enteresan önemli bir konu.
,hiçbir yerde 20 watt lık şu lamba 100 watt lık bu lamba güzel sonuç verir bilgisine rastlamadım. Bütün bilgiler büyük güçlü ve sarfiyatı çok olan ışıklandırmalar.Öyle olunca güneş ışığından istifade etmek için sistemi dışarıda çalışa bilecek bir biçimde yapmaya çalıştım. Bu sistemi bütün sene boyunca kullanırım düşüncesiyle soğukta ısıtan ,sıcakta soğutan bir sistem kurmaya çalıştım. Onun için bozuk bir akvaryum termostatından faydalandım.
Buradan forum vasıtası ile tanıştığımız ve eski akvaristlerden şans43 arkadaşımıza teşekkür ederim ,onun bir akvaryumcu arkadaşından temin ettik. yeni bir akvaryum ısıtıcısını bozmaya kıyamadım.
Onlar tek kontaklı olduğu için devreye bir röle ilave ettim,ve soğutmayı daha doğrusu havalandırmayı eski bir bilgisayar fanından yaptım ,ama oda 12 volt olduğu için birde transformatör ilave etmek gerekti. Bunları tasarlarken ,bu kadarını yaptın bari şuraya 3 tanede anahtar koyda deney yaparken alternatifin olsun dedim kendi kendime. 3 te anahtar koydum. ıstıcıyı, püskürtmeyi ve nemlendirmeyi devreden çıkaracak.
Tabiiki sistem dışarıda çalışacağı için su geçirmez,rutubete yağmura vs dayanıklı etanj bir kutuya koymak lazımdı. Çamaşır sepetinin yanına en ucuz pratik saklama kabı olur dedim,kapağına açtığım pencereye plexglas birparça taktım hepsi bu.
Üstüne birde naylondan sera örtüsü yapacağım , ilk resimlerde tellerini görmüştünüz.
Anlıyacağınız arkadaşlar bu işe bende fena kaptırdım. Aslında dakotadan yaptığım serada bu kadar teferruat düşünmemiştim ama sizden gelen güzel yaklaşımlarla gaza geldim ve neticede güzel deneyler yapıp sizlerle paylaşabileceğim bir mini seram oldu.
Hepinize teşekkür ederim .
Isıtma sistemi işn bence en önemli kısmı bunu yaptıysanız tohumları ekebiliz . nemlendirme bir el pompasıyla manuel olarak kolay yoldan hallolabilir.Bu seranın teferruatlı olmasının sebeplerinden biri püskürtme sistemini denemek içindir. Bu nu çıkarınca geriye birtek ısıtma kalıyor.
Elimdeki diğer serada enbasit yoldan fide yetiştirmeyi deneyeceğiz. Böylece tohumdan hasata topraksız tarım yapacağız , Herkese başarılar dilerim ,kolay gelsin.

Eski 24-02-2009, 14:36   #597
Ağaç Dostu

Arkadaşlar mini sera bitmiş gibi gözüküyor ama mesela üstündeki PVC örtüyü diktirmem lazım.evdeki makina dikmedi biraz kalın. Yarın şehir dışına çıkmak zorundayım , inşallah gelince büyük ihtimal Pazartesi veya salı tohumları dikeceğiz. Merak ettiğim birşey var , hiç mini sera yapmaya başlıyan yokmu.

Eklenen Resimler

MKurtoglu beğendi.
Eski 24-02-2009, 14:51   #598
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Kudret bey harika olmuş tebrik ederim.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 14:58   #599
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sevgili derin. Bakalım tohumları düşündüğümüz gibi büyütebilecekmiyiz.

Düzenleyen Kudret Tezel : 24-02-2009 saat 19:10 Neden: Yazı hatası
Eski 24-02-2009, 15:05   #600
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Hocam ellerine sağlık. Yine konuşturdun ustalığını.
Alıntı:
Merak ettiğim birşey var , hiç mini sera yapmaya başlıyan yokmu.
Daha önce de dediğim gibi, ben hala beklemedeyim

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024