agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3415Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2011, 15:25   #571
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Çift amaçlı enzim denemesi

Name:  DSCN5778.jpg
Views: 1844
Size:  39.2 KB
Bir ay kadar önce araştırma yaparken enzim şişesinden çıkan CO2 gazını kapalı balkondaki pembe domates fidelerim için CO2 kaynağı olarak kullanmaya karar vermiştim. Mutfak atıklarından (Elma, porkakal, muz ve kivi kabuklarından) yaptığım kış enzimi fermentasyonunu tamamlamak üzere. Bu arada pembe domateslerden yaptığım koltuk ve dal budamalarından yaptığım domates yaprağı enzimi hala aktif ve gaz çıkışı devam ediyor. Şişeler tam pembe domates fidelerinin altına gelecek şekilde yerleştirmiştim. Fakat tam şişelerin hizasında kalan pembe domates yapraklarının ucunda yanıklar görünce yerini değiştirmek zorunda kaldım. Yaprak yanıkları CO2 fazlalığından mı oldu bilemiyorum. Havaların biraz ısınması ile akan su kültüründe duran pembe domateslerin keyfi yerine geldi ve daha önce meyva tutmayan çiçekler yavaş yavaş minik domateslere dönüşmeye başladı.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Vegy beğendi.

Düzenleyen Sarıcan : 21-03-2011 saat 17:41 Neden: Resim ilavesi
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 02:36   #572
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Sn. sarıcan saçma bir soru ise yüzüme vurmayın. siyah olan nedir pompamı o ne iş görüyor

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 09:12   #573
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Kudret TEZEL' in imalatı olan EC metre. Tübün içine ölçülecek sıvı konuluyor ve daha sonra sürgü aşağı yukarı kaydırılarak sıvının EC sinin kaç olduğu yanan bir led lamba uyarısı ile tesbit edilip tübün üzerindeki skladan sıvının EC değeri okunuyor. Çok pratik ve hiç bir kalibrasyona gerek duyulmayan güzel bir cihaz. Tavsiye ederim.

Vegy beğendi.
Eski 21-03-2011, 20:33   #574
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Bende biraz yazı okudum bu konu hakkında bu kaba kağıt atıklar,pamuk iplikleri,saç,otçul hayvanların dışkıları konulabiliyor diye okudum. Doğru mudur?

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 21:50   #575
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Domatesci,

Her türlü organik atık ilave edilebilir. Önemli olan fermentasyon işlemini gerçekleştirmek. Katılan organik malzemenin cinsine göre elde edeceğiniz gübrenin elementer yapısı daha değişken olur.

Hatta bir ileriki aşamada buna benzer sistemlerle hayvan dışkılarıda ilave edilerek metan gazı (CH4) üretimi yapılmakta ve biyogaz olarak sera veya evlerin ısınma ihtiyacını karşılamakta kullanılmaktadır. Tabii ki sisteme bir takım ilave teçhizatlar kaydı ile. Örneğin çıkan gazı depolamak ve ilave seperatörlerle yabancı karışımlarından ayrılması gibi. Biyogaz başlığını inceleyebilirsin.

İyi bir araştırma konusuna el atmış durumdasın. Genç beyinlerimizin bu konu hakkında deneyler yapması ve ilgi duyması gelecek için bizi ümitlendiriyor. Başarılar diliyorum.

Vegy beğendi.
Eski 22-03-2011, 01:38   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Kudret TEZEL' in imalatı olan EC metre. Tübün içine ölçülecek sıvı konuluyor ve daha sonra sürgü aşağı yukarı kaydırılarak sıvının EC sinin kaç olduğu yanan bir led lamba uyarısı ile tesbit edilip tübün üzerindeki skladan sıvının EC değeri okunuyor. Çok pratik ve hiç bir kalibrasyona gerek duyulmayan güzel bir cihaz. Tavsiye ederim.
teşekkür ederim Sn. sarıcan nasıl edinebilirim

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 08:05   #577
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
üyelerimizden Kudret TEZEL topraksız tarım sayfalarında takılır. bildiğim kadarı ile satış sayfasında konu var ama siz özeldende bilgi alabilirsiniz.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 19:42   #578
Ağaç Dostu

Bu sistemden çıkan gazın hepsi CO2 mi.
Biyogaz sisteminde sadece hayvan gübresimi koyuyoruz maya falan koymuyoruz değil mi?

Eski 29-03-2011, 18:44   #579
Ağaç Dostu

Gaz çıkartma işlemi bitince karışım kullanıma hazır mı oluyor? Bir hafta önce hazırladım bu gün gaz çıkartmayı bitirmiş.

Eski 30-03-2011, 21:56   #580
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Gaz çıkartma işlemi bitince karışım kullanıma hazır mı oluyor? Bir hafta önce hazırladım bu gün gaz çıkartmayı bitirmiş.

Bu soruyu bende merak ediyorum? Yoksa 3 ay falan bekletecek miyiz? Bi anlam veremedim?

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 22:47   #581
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sayin Domatesci, Sarican Usta foruma giremedigi icin ben cevaplayayim. Gunde 1 defa enzim sisesini sallayin, gaz cikisi devam eder.
Maalesef, 3 ay beklemek zorundayiz. 3. Ayin sonunda fermentasyon bitiyor, zaten icine koydugunuz materyaller de bu sure zarfinda eriyor. Benim balik enzimim de surem doldu, pazar gunu sebze adalarini bir guzel enzimleyip sonra belleyecegim.
Kolay gele.....

Vegy beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 20:45   #582
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sn Sarıcan Sn Sındırdılı

Su içerisinde hazırlanan enzim, yaklaşık 3-4 ay sürüyor.

Oysa Katı formda kapalı kap içinde yapılan çöp enzimde ise kovanın alt tarafında biriken sıvı 2-3 günde bir kovanın musluğundan alıp kullanılabiliyor.

Burada su içinde olması fermentasyonu yavaşlatıyor mu? Yoksa Katı formdan elde edilen sıvı yeterince fermente olmamış, yani yararlı bakterilerin baskın olmadığı bir sıvı mı?

Acilen sıvı enzime ihtiyacı olan için öneriniz nedir? (Malum fide dikim zamanı çok yaklaştı

Vegy beğendi.
soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 21:29   #583
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sevgili Soilless,

Bu yararlı ve zararlı bakteri dengesi öyle karmaşık ki, mikroskobik sayım yöntemleri bile yeterli olmayabiliyor. Örneğin, Elaine Ingham yapmış olduğu deneylerde, bilim çevrelerinde kabul edilen plaka sayım metodunun bile güvenilir olmadığını moleküler sayım tekniğinin (bu konu başlı başına bir yazı konusu) kullanılması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden çöp enzimde hangi mikroorganizmaların bulunduğunu tam olarak bilmek mümkün değil.

Sıvı fermentasyonun uzun sürmesine gelince, Bu linkteki yazıyı okumanızı öneririm. Sıvı fermentasyonun uzun sürmesinin nedeni ortamdaki alkol miktarının yükselmesiyle ilgili. Çünkü alkol yoğunluğu arttıkça yoğun alkol konsantrasyonunu zararlı mikroorganizmalar tolere edemiyorlar. Fermentasyon şu aşamalardan geçiyor. Glukoz pürivik asite, pürivik asit ise asetat ve etil alkole çevrilir.

Acilen sıvı enzime ihtiyacınız varsa, kompost çayı yapınız. Üstelik kullandığınız kompost kaliteli olursa, enzimden çok daha fazla yararlı mikroorganizma (hem çeşit hem de sayı yönünden) içeren bir sıvınız olur.

Vegy beğendi.

Düzenleyen acemi_caylak : 31-03-2011 saat 23:33
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 23:30   #584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Meyve artıkları yoğurt suyu,kefir, ekmek mayası,pekmez ve pirinçten oluşan karışımı nargile düzeneği ile enzim hazırlayıp çiçeklerime veriyorum. Enzimde karışımın hava almadan fermantasyonun tamamlanması amaçlanıyor. Kompost çayında ise ortama hava pompalanıyor. Yukarıda belirttiğim malzemeye akvaryum hava pompası ile hava verirsem nasıl bir sonuç elde edebilirim.

rozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 23:46   #585
Ağaç Dostu

Sn. Rozkan,

Kompost çayındaki amaç, kompostun içindeki yararlı mikroorganizmaların çoğalmasını sağlamak. Bu organizmların hepside aerobik organizmalar. Bu yüzden ortama bolca oksijen veriliyor.

Sizin karışımızda ise çoğunluğu anaerobik organizmalar bulunuyor. Hava vermek işe yaramadığı gibi ortamda patojenlerin çoğalmasına neden olabilir.

Vegy beğendi.
Eski 01-04-2011, 01:03   #586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Sn acemi_çaylak,
teşekkürler.

rozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 06:05   #587
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sütleyen otu suyu;

1_) 3 kg. sütleğen otu mart/nisan gibi, çiçeklenme dönemi_ sütünün bol olduğu zamandır_ toplanır. İnce ince doğranır, bir delikli çuvala konur ve ezilir.

10 lt. suya konur, iki gün bekletilir. Çuval sıkılır. (Süt kıvamında bir sıvı elde edilir.)

1 lt. 10 lt. suya konur.

2_ )Kekik suyu;

2 kg. taze kekik _ küçük parçalara elle kırılır_ 10 lt. suya konur.

İki gün bekletirilir.

1 lt.. 10 lt. suya konur.

Ya da;

1 lt. sütleğen suyu + 1 lt. kekik suyu

10 lt suya konur.

Etkisi:

Bitki köklerine verilir.
Spreylenerek verilir.

Sütleğen otu; nematot ve toprak altı kurtları,
( domateste kırmızı örümcek ve küllemeye etkili olduğu kullananlarca söylendi, denenecek.)

Kekik suyu; nematot ve kemirici böceklere etkili.

Ben etkisini arttırdım.

3_) 10 baş _ kuru_ sarımsak ezilir, 5 lt. suya konur, 2 gün bekletilir.

( Tek kullanılacaksa 1o lt. suya 1 lt.)

Etkisi;
Mantar, konil, kırmızı örümcek,iç kurdu, koruyucu, antibiyotik etki.;

4_) 100 kadar sigara izmariti, 2,5 lt.suya konur, ( 2 gün bekletilir, fark etmez 10 gün de olabilir, 20 günde; evde içilen sigaracı sayısına bağlı.)

(Tek kullanılacaksa 10 lt. suya 1lt.)

Etkisi;
Emici /kemirici böçekler, kadı lokması dahil.

Şimdi;

1 lt. sütleğen suyu,
1 lt, kekik suyu,
1 lt. sarımsak suyu,
1 lt. sigara izmarit suyu,

10 lt suya konur, kökten verilir, spreylenir.

Toplam etki;

Nematot, mantar hastalıkları, koşnil, iç kurdu, kiraz kök kurdu, toprak altı kurtlar, kemirici ve emici böcekler, kırmızı örümcek, külleme, fareler dahil.

Bitkiye verdiği zarar eşiği sıfırıdır. Zaten hepsi yenilir, içilirdir.
Çok teşekkür ederim Halil bey kekik elimde yok ama izmaritleri biriktirmeye başladım.
Birde portakal ,limon, kavun kabuğu külü fırındamı yapılıyor.Denedinizmi? Hazır portakal kabukları bolken yapmak istiyorum.

putko beğendi.
Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 12:07   #588
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Tütün eskiden organik yetiştiricilikte kullanılıyordu. Hem riski fazla olduğu için hem de tütün üretiminde, işlenmesinde çok kimyasal kullanıldığı için artık organik bahçecilikte kullanılmıyor.

Kekik zamanı yaklaşıyor; yakında bolca toplayabilir veya pazarlarda bolca bulabilirsiniz.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 12:53   #589
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
arkadaşlar UBYİ ne demek?

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 13:00   #590
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Ubyi:?

muratuysal2010 arkadaşlar UBYİ ne demek?

Murat hocam buraya bir bak.
http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 14:02   #591
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Balon yöntemi ile akvaryum hortumu/serum seti kullanılarak yapılan enzimlerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları acaba var mıdır?

Bu iki yöntem sonucu elde edilen enzimlerin saklama süreleri aynı mıdır?

Eski 01-04-2011, 14:19   #592
Ağaç Dostu

Sevgili Üzüm,

Akvaryum hortumu, serum seti ve balon yöntemi arasında hiç bir fark yok. Sadece balon söner sönmez balonu söküp şişenin ağzını sıkıca kapatmak gerekiyor. Aksi durumda balon şişenin içine çöküp içeri hava girebiliyor. Hava girince de enzimdeki alkol bozunarak sirkeye dönüşmeye başlıyor ve ortamda patojenler oluşabiliyor.

Vegy ve Sofii beğendi.
Eski 01-04-2011, 15:41   #593
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Teşekkür ederim. Balon yöntemiyle ilgili tereddütüm vardı; şimdi daha rahat hazırlarım.

Eski 02-04-2011, 17:19   #594
Ağaç Dostu

Birşey sormak istiyorum 3 ay sonra elde ettiğim sıvıyı gübre olarak ne sıklıkta nasıl kullanıcam?

Eski 02-04-2011, 18:15   #595
Ağaç Dostu

Sn. Domatesçi,

İlk zamanlarda haftada bir, 4. uygulamadan sonra 15 günde bir uygulamınızın hiç bir sakıncası olmaz.

Sofii beğendi.
Eski 08-04-2011, 01:26   #596
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sevgili arkadaşlar,
Sayın Sarıcan hocamın peşine takıldıkgidiyoruz.Enzimler fermentasyonun süresinin dolmasını bekliyor.Bu esnada ben birbuçuk lt lik bir cola petinin içine bahçedeki zeytinin yapraklarından yarısına kadar doldurdum,su koydum,mayasını koydum.Şimdi fermentasyon bitince ne olacak? Yani bu sıvıyı nasıl değerlendirmek lazım.Bunu kendim kullanabilirmiyim,
içerek **** losyon olarak yoksa bu da gübre oldu haydi alın bitkilerim siz için mi olacak.
Ayrıca ayni işlemleri ayni ebattaki pette içine aloevera bitkisinin yapraklarını koyarak da yaptım.bunu nasıl değerlendirebilirim.
bir başka soru daha sormak istiyorum;gerçi yeri neresi kestiremedim ama buradan sormamda gübre bahsini işlediğimiz için sakınca görmedim.Bu gün zeytinyağı fabrikasından zeytin yağı alırken rica ettim iki çuvalda pirina aldım.Bunları mutlaka toprağa gömüp kompost yaptıktan sonramı kullanmalıyım,**** doğrudan toprağa karıştırsam topraktaki dengeyi bozarmıyım.Domates,biber dikeceğim yere karıştırmak istiyorum,kompost için vakit gerekir benimse şimdi çok vaktim yok,turizm sezonu açılıyor.Bu işlerle uğraşamıyabilirim.O yüzden dengeyi çok bozarsa bir kenara koyup bekletip kışa doğru işlem yapabilirim.Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 07:36   #597
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. orcanöbekçi,

Boynuz kulağı geçermiş derler. Artık ben sizlerin deneyiminlerinden birçok şey öğrenmeye başladım. Zeytin yaprağı deneyimini de merakla bekliyorum. Steril olduktan sonra yaptığınız enzimlerden tadabilirsiniz ama bunu ilaç kavramı içinde denemeniz sağlığınız açısından gerekli. Bunu hatırlatmama gerek yok tabii ki. Denedikten sonra gidişata göre kendiniz mi kullanırsınız ya da bitkilere mi verirsiniz ona siz karar verirsiniz ama deneyimlerinizi olumsuz da olsa paylaşırsanız memnun olurum.

Pirinayı gübre olmak konusuna gelirse Sevgili acemi_caylak bugün okuyabilir mi bilemiyorum ama bu konuda en iyi o yardımcı olabilir. Ama kompost yaparak kullanman toprağını daha dengeli yapar kanısındayım. Kompost yaparken yaptığın enzimlerden püskürterek aktivasyonu hızlandırabilirsin diye düşünüyorum. Kompost konusunda acemi_caylak' ın yeni bir deneyimi olmuştu. Çok fazla zaman gerektireceğini zannetmiyorum.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=20566&page=6

Bu arada Mikrobiyoloji ve Toprak konusunu okumanı şiddetle öneririm.

Kolay gelsin. Deneyimlerini merakla bekliyorum. Özellikle zeytin yaprağı enzimini.

Eski 08-04-2011, 17:52   #598
Ağaç Dostu

Sayın acemi caylak,
Yorumlrınızı bekliyorum.

Eski 11-04-2011, 22:09   #599
Ağaç Dostu

Sayın Sarıcan hocam,sanıyorum acemi ustamın çok işi var internete giremedi.Bende almış olduğum iki çuval taze pirinayı saksılarımın topraküstüne serdim.Toprağa karıştırmadım çünkü toprağa faydası ile beraber dezavantajlarıda varmış direk karıştırılmaması konusunda yazı okudum.Bende malç gibi toprak üstüne koydum.Pirina ile beraber yerde atılmış vaziyette duran zeytin yaprağı ve zeytin atıkları vardı, onlarıda almıştım.iki çuval kadar.Onlarıda ağaçların yaprak izdüşümüne seriverdim böylece halletmiş oldum.ilgine teşekkürler.

Eski 11-04-2011, 22:23   #600
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Benim enzimde gaz çıkışı durdu.
Hazırlayalı bir ayı geçti. Bir haftadan beride gaz çıkışı olmuyor. Beklemeye devam mı?

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024