agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2022, 03:27   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Sondaj kuyusu bakımı ve filtrelenmesi

Merhabalar,

Balıkesir Burhaniye'de içinde evi olan bir bahçe satın aldım. Arazide daha önceden açılmış ve aktif durumda olan bir sondaj kuyusu var. Önceki sahibi 30 metre derinlikte olduğunu söylemişti. Evin şu andaki su tesisatı da bu kuyuya bağlı olan motora bağlı. Şuraya bir resim bırakıyorum.
https://www.dropbox.com/s/urt1u1l196...63624.jpg?dl=0

Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok ve sizlerin görüşlerine ihtiyacım var. Evin musluklarından şu anda bulanık ve kumlu bir su geliyor. Yazın evi alırken geldiğimizde su daha berraktı. Acaba bu durum mevsimsel mi? Bu kuyunun periyodik bakımı var mıdır? Biz içmek için kullanmayacağız ancak çamaşır bulaşık makinesi bağlamak ne derece doğru olur? Filtreleme taktırsam yeterl olur mu? Kafamda bir sürü soru, lütfen yardım edin.

Teşekkürler

koliva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2022, 11:55   #2
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koliva Mesajı Göster
Merhabalar,

Balıkesir Burhaniye'de içinde evi olan bir bahçe satın aldım. Arazide daha önceden açılmış ve aktif durumda olan bir sondaj kuyusu var. Önceki sahibi 30 metre derinlikte olduğunu söylemişti. Evin şu andaki su tesisatı da bu kuyuya bağlı olan motora bağlı. Şuraya bir resim bırakıyorum.
https://www.dropbox.com/s/urt1u1l196...63624.jpg?dl=0

Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok ve sizlerin görüşlerine ihtiyacım var. Evin musluklarından şu anda bulanık ve kumlu bir su geliyor. Yazın evi alırken geldiğimizde su daha berraktı. Acaba bu durum mevsimsel mi? Bu kuyunun periyodik bakımı var mıdır? Biz içmek için kullanmayacağız ancak çamaşır bulaşık makinesi bağlamak ne derece doğru olur? Filtreleme taktırsam yeterl olur mu? Kafamda bir sürü soru, lütfen yardım edin.

Teşekkürler
Bir tür hidrofor düzeni kurulmuş.
30 m derindeki suyun kışın bulanık, yazın berrak olması akla yakın değil. Hep berrak olmalı. Kuyuya çevre suyu akıyor olabilir. (Kuyu girişi alçak ve ağzı açık) Bir süre boşa akıtarak denemelisiniz. Su berraklaşıyor mu ?
Su berraklaşsa da analiz yaptırmadan kullanmak iyi fikir olmaz. Uzak çevreden de olsa karışmalar olabilir.
Bir depoda bekletilip, durulduktan sonra kullanım suyu olarak da kullanabilirsiniz. (30 m derinlikteki suyun berrak olmaması akla uygun gelmiyor ama yinede belirteyim.) Depodan gelen suyu kesinlikle filtrelemelisiniz. Cihazlara zarar verebilir.
Bu kuyuyu kullanacaksanız girişini yükseltmek gerekli. Çıkıştaki dağıtım boruları pompa ağzı dışında bir yere bağlanıp, düzenlenmeli. Paslı kapak temizlenip boyanmalı ya da değişmeli.
Kolaylıklar dilerim.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024