agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2012, 14:12   #271
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Teşekkürler arapsabunu. Evde dışarıdan almadan ne yapabilirim onu öğrenmek istemiştim.Sardunya bölümünün sayfalarını yalan değil tek tek inceleyemedim.Gübre konu olunca burdan sormam uygun olur diye düşündüm.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

arapsabunu beğendi.
ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 11:50   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Bitkilerle ilgilenmeme rağmen yanmış gübre nedir?, bilmediğimi fark ettim..

Gübre yakma yöntemi olarak 2 seçenekten bahsediliyor..Ya gübre ölçüsü çok olacak yığın yapıp doğal yoldan yakılacak, ya da güneş alan bir zemine serilip 2 ay kurutulacak..

Babamın adaklık olarak aldığı koyunun bir günde bıraktığı artıkları topladım.. Yarısını kuru dallarla karıştırıp havadar bir yere koydum.. Diğerini kapalı ve karanlık bir ortamda sakladım..

Sonuç bu.. Ne olduğunu ben de bilmiyorum

Eklenen Resimler

aydın ve hepgül beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 16:46   #273
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Yaptıgım 5 lt lik su bidonu icerisindeki Gübre şerbetini bolca sebzelerime uyguladım,

ama su ile karıstırmadım,

bu gübre serbetini süzdükten sonra su ile karısımım ne oranda olmalı , ( kuyu suyu veya yagmur suyu elde etme imkanım yok malesef , çeşme suyuna devam)

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 23:55   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemil B. Mesajı Göster
Yaptıgım 5 lt lik su bidonu icerisindeki Gübre şerbetini bolca sebzelerime uyguladım,

ama su ile karıstırmadım,

bu gübre serbetini süzdükten sonra su ile karısımım ne oranda olmalı , ( kuyu suyu veya yagmur suyu elde etme imkanım yok malesef , çeşme suyuna devam)
Sn. Cemil B.;

Bol verirseniz şerbeti sebzelerinizi yakabilir. En az yarı yarıya su ile karıştırp vermek gerekir...

Cemil B. beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 00:00   #275
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster

Gübre yakma yöntemi olarak 2 seçenekten bahsediliyor..Ya gübre ölçüsü çok olacak yığın yapıp doğal yoldan yakılacak, ya da güneş alan bir zemine serilip 2 ay kurutulacak..

Babamın adaklık olarak aldığı koyunun bir günde bıraktığı artıkları topladım.. Yarısını kuru dallarla karıştırıp havadar bir yere koydum.. Diğerini kapalı ve karanlık bir ortamda sakladım..

Sn. selis,

Güneş alan bir zemine serilir ve üzeri naylonla örtülmezse içindekiler uçar gider, gübrenin değeri kalmaz.

Her iki şartta da gübrenin üzeri kapatılmalı...

selis ve Cemil B. beğendi.
Eski 10-05-2012, 22:29   #276
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster

Yanmış gübre?

Çiftçilikte yanmış gübre demek; en az 6 ay yığın halinde bekletilerek,içerisinde bakteri faaliyetleri sonucunda gübrenin ısınması ve amonyak (hayvanın sidiği-idrarı ) içinde Amonyak azotunun önce nitrifikasyon bakterileri tarafından önce nitrit e(No2) , sonra bitkilerin alabileceği Nitrat (NO3) formuna dönüşmesi, aynı zamanda potasyumun alınabilir formu olan (KO2) formuna dönüşmesidir.

Gübrenin (daha doğrusu hayvan dışkısının) bu dönüşümü esnasında, bakteriler ısı üretir, ve gübrenin sıcaklığı artar ve bu artan sıcaklık ile içerdiği ot tohumları da ölür. Bütün bu kimyasal olaylar, dönüşümler için en az 6 ay kadar dışkının yığın halinde (havasız) beklemesi gerekir. Bu arada arada sırada gübre aktarılarak bakterilerin oksijen ihtiyacı giderilir ve gübre (dışkı) daha hızlı yanar (dönüşür), ve içindeki besinler, bitkilerin daha kolay alacağı forma dönüşür.

Bilindiği gibi bütün dışkılar, (insanın ki de dahil) çok zengin mineral ve amino asit kaynağıdır. Çünkü yenilen gıdaların tümünü sindirim sistemi ememez ve sindirim sisteminde dönüşüme uğramış besinlerin yarıya yakın kısmı (% 30-40 ı) dışkı ile atılır.

Sonuç olarak : Babanızın adaklık koyununun dışkısı, kullanılır durumda olmadığı için (yanmadığı için) pek işe yaramaz.

tturt, selis, hepgül ve 1 kişi beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 22:32   #277
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Bu arada Güneş altına serilerek yakma diye bir yöntem yoktur!!!?? Çünkü kuruyan dışkı, fermente olamaz, bakteri faaliyeti olamaz ve içindeki organik maddeler bitkinin alabileceği form a dönüşemez.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 23:36   #278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Halil Önen 245 nolu mesajda hazırladığım karışım için yeterli süre geçmiş. Şimdi torbayı açıp kullanabilirmiyim? Yoksa birsüre ağzı açık şekilde bekleteyimmi? Teşekkür ederim. Saygılar...

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 00:03   #279
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
Sayın Halil Önen 245 nolu mesajda hazırladığım karışım için yeterli süre geçmiş. Şimdi torbayı açıp kullanabilirmiyim? Yoksa birsüre ağzı açık şekilde bekleteyimmi? Teşekkür ederim. Saygılar...
Torbayı açıp kullanabilirsiniz. Eğer gübrenin suyu kaçmış ve sertleşmiş ise ya da hala çok yaş ise bir çukur kazıp gübreyi buraya gömebilir, üzerine 2,3 parmak kalınlığında toprak atarak bekletebilirsiniz.

Zamanla buradan biraz biraz çıkarıp saksı toprağı olarak da kullanılabilir.

İsterseniz toprağa karıştırıp kullanabilirsiniz...

Eski 16-05-2012, 09:45   #280
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Sayın Halil Önen eşim bahçenin köşesine yaprak ve sebze,meyve atıklarını toprakla karıştırdı.Küçük bir yığın halinde duruyor.Ara sıra onları alt üst ediyor.Fakat üstü tamamen toprakla kapalı değil.Karışık duruyor.Bu şekilde iyi bir güre elde edilir mi?Karıştırdıktan sonra hep üstünü toprakla ya da bir naylonla kapatmalı mı?Naylonla kapatırsam kurtlanır diye kapatmamıştı.Nasıl yapmalıyız .Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Eski 18-05-2012, 02:07   #281
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseldeniz Mesajı Göster
Sayın Halil Önen eşim bahçenin köşesine yaprak ve sebze,meyve atıklarını toprakla karıştırdı.Küçük bir yığın halinde duruyor.Ara sıra onları alt üst ediyor.Fakat üstü tamamen toprakla kapalı değil.Karışık duruyor.Bu şekilde iyi bir gübre elde edilir mi?Karıştırdıktan sonra hep üstünü toprakla ya da bir naylonla kapatmalı mı?Naylonla kapatırsam kurtlanır diye kapatmamıştı.Nasıl yapmalıyız .Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.
Bahçeni bir köşesinde yaş veya kuru otlar, yapraklar ve meyve atıklarının üzerine bir az toprak atmak ve sıkıştırmak yeterli. Aynı malzemeler tekrar edilerek 1 m. kadar yükseklikte bir yığın elde edilebilir.

Üzerine naylon ile kapamak gerekmez. En üstüne bir kalın karton ya da kalın bir bezle örtülebilir.

Yığını karıştırmak zahmetli bir iş, karıştırılmasa da olur. Ben hiç karıştırmıyorum. Üzerinden bir kış geçiyor ve her şey çürüyor.

Böylece güzel bir kompost elde etmiş oluyorum ve bunu toprağın üzerine ağaç diplerine yayıyorum.Çapalama yapıldığında toprağa karışıyor...

Komposta gübre özelliği vermek için içine kilino, leonardit, yanmış ahır gübresi veya içine _ 1 m3 yığın için_ 1 kg._ şeker gübresi serpilip bir az sulandırıp, erimesi sağlanarak; üzerini naylon ile kapatılabilir. Tabii kompost oluşumundan sonra...

Tabi en kolay kompost yapmak doğayı taklit ekmektir. Otları, yaprakları yığ üzerine _ tamamen kapaması gerekmiyor_ toprak at, bekle çürüsün...

Bu özellikle solucanların çoğalmasını ve besinini oluşturuyor... Ve topraktaki mikroorganizmalar faaliyetini arttırıyor, zenginleştiriyor...

Eski 18-05-2012, 07:54   #282
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Sayın Halil Önen verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Eski 25-05-2012, 19:58   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
merhabalar
Ben geçen yıl yarı bodur meyva diktim(elma,armut,kiraz,dut...). bunlara bu yıl nasıl gübreleme yapmalıyım. yardımcı olursanız çok sevinirim.

kastalya37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 23:11   #284
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kastalya37 Mesajı Göster
merhabalar
Ben geçen yıl yarı bodur meyva diktim(elma,armut,kiraz,dut...). bunlara bu yıl nasıl gübreleme yapmalıyım. yardımcı olursanız çok sevinirim.
Toprak tahlili yaptırıp eksikleri görmek ve gübrelemek en güzeli...

Eğer yeriniz az ise ve ter türlü durumda yanmış ahır gübresi kullanılabilir... Yanmış ahır gübresi ile birlikte toprak düzenleyicile zeolit, leonardit ya da hümük asit _ kullanılabilir...

Perhan beğendi.
Eski 26-08-2012, 16:55   #285
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Elimde MAP ve Potasyum Nitrat gübresi var.
MAP ın son kullanma tarihi 3 yıl geçmiş, Potasyum Nitratın son kullanma tarihi yok, ya da iyice silinmiş.

Bu gübreleri, kullanmamda bir sakınca varmıdır?
Kullanabilirsem, ne zaman, nerede, ne ölçüde kullanabilirim?
Yoksa hepsini çöpe mi atmalıyım?

Name:  MAP1.jpg
Views: 5581
Size:  44.6 KB

Name:  POTASYUM NİTRAT1.jpg
Views: 6161
Size:  47.4 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 19:36   #286
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Adalet Hanım,

Benim görüşüme göre elinizdeki bu gübrelerin sadece içeriğindeki azot miktarı azalmış olabilir..
Potasyum ve fosfor oranları ve yapılarının değişmeyeceği kanaatindeyim..

Ben zeytin fidanlığımı kurarken fazladan aldığım potasyum nitrat gibi gübreleri 6-7 yıl sonra bile kullandım..
Keşke daha olsada kullansam..
Çünkü bunlar şimdi çok daha pahalı..(25 kiloluk paket 80 Tl gibi)

Bunları, ihtiyacı olan fidan ve ağaçlarınızda halâ toprakaltı gübresi olarak kullanabilirsiniz görüşündeyim..

Fidan ve ağaçların kök izdüşüm bölgelerine belli aralıklarla 20-30 santim derinliğe gömebilirsiniz, bitki o gübre topağından ihtiyacı oldukça alır.Kışa girerken veya erken ilkbaharda verebilirsiniz.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 19:47   #287
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Sayın Adalet hanım,

Her iki suni gübre suda çok çozülebildiğinden ve nem kaptıklarında dekompoze olduklarından kapalı kaplarda, serin, kuru mahallerde muhafaza edilmeliler. Her iki gübreyi(eğer ambalajı açıldı ise) kontrol ediniz. Topaklanma, renk değişimi, nemlenme tespit ederseniz kontrollu kullanınız. Eğer ambalajı açılmadı ise torbaların dışından topaklanma ve nemlenme durumunu tesbit edebilirsiniz. İyice betonlaşma ve sıvılaşma görürseniz kullanmayınız ama imha etmeniz de ayrı bir sorun.

Bu anorganik bileşikler nispeten stabil maddelerdir. Bozunma ve dekompoze olmaları uzun yıllar alır. Bu nedenle bakanlığın zoru ile yazılan miad tarihlerini geçse bile, iyi muhafaza edilmişlerse birkaç yıl fazlası önemli olmaz. Bu demek değil ki miadı geçmiş ürünleri alın. Satış ve el değişimi esnasında miad çok önemli.

Ayrıca biliyorsunuz POTASYUM NİTRAT halk dilinde Güherçile olarak bilinir. Biraz dikkat. Her iki gübreyi yaşama ortamından başka bir yerde muhafaza etmeyi söylememe gerek yok sanırım.

Tabi gübreleme mevsimini geçtiğimiz için aynı şartlarda Mart ayına kadar muhafaza etmeniz gerekir. Bahçenizi yazlık olarak kullandığınız için kış sebze ve bitkilerini yetiştirmediğinizi düşünerek söylüyorum.

Fotoğraflardaki torbalar oldukça dolu görünüyor. Kullanırken de bir kapda suyun içine dökün. Eğer çözünürse yine kontrollu kullanınız. Suda çözünmeyen kısmı kullanmayınız.

Her şey gönlünüzce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 19:57   #288
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın pria, açaıklamanız için çok teşekkür ederim.

Gerçekten pahalı almıştım ben de.
Bu ikisini birebir karıştırabileceğimi söylemişlerdi alırken.(yanlış hatırlamıyorsam)

Ağaçlarım 12 yaşındalar, sadece 2 fidanım var 3 yaşında.
Bu ağaçlara ikisini karıştırıp hangi ölçüde verebilirim acaba?
Meselâ çay bardağını ölçü kabul edersek, yaşlı ağaçlarım için 2 çay bardağı fazla gelir mi?
Bir de, "belli aralıklarla" demişsiniz, meselâ, 15 günde bir mi, ayda bir mi, yılda 3-4 mü uygun olur?

Eski 26-08-2012, 20:06   #289
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Osman bey, cevabınız için teşekkür ederim.

Gübreyi 3 yıl önce almıştım, malzeme odası olarak kullandığımız ayrı bir yerde nemden uzak muhafaza ettim.
3 yıl önce açıp kullanmıştım ama hangi ölçülerde kullandığımı hiç hatırlamıyorum.

Üründe renk değişimi yok, biraz sertleşmiş sadece.
Sonbaharda ağaçlara veremez miyim?

Eski 26-08-2012, 20:36   #290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sonbaharda ağaçlara veremez miyim?
Adalet hanım,

bir önceki yazım konusunda sayfalar dolusu bilgi ve yorum yazabilirim, ancak çizmeyi aşmayı da hiç istemem. Sorunuza sanırım Ziraat Mühendisi veya konuda tecrübeli arkadaşlar cevap vermeli.

Her şey gönlünüzce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 22:27   #291
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın pria, açaıklamanız için çok teşekkür ederim.

Gerçekten pahalı almıştım ben de.
Bu ikisini birebir karıştırabileceğimi söylemişlerdi alırken.(yanlış hatırlamıyorsam)

Ağaçlarım 12 yaşındalar, sadece 2 fidanım var 3 yaşında.
Bu ağaçlara ikisini karıştırıp hangi ölçüde verebilirim acaba?
Meselâ çay bardağını ölçü kabul edersek, yaşlı ağaçlarım için 2 çay bardağı fazla gelir mi?
Bir de, "belli aralıklarla" demişsiniz, meselâ, 15 günde bir mi, ayda bir mi, yılda 3-4 mü uygun olur?
Adalet Hanım,

12 yaşındaki ağaçlarınızın çevresinde birer metre aralıklarla (''Belli aralıklarla'' lafımla bunu kastettim..) açacağınız 20-30 santim derinlikteki çukurların birine potasyumlu, diğerine fosforlu olmak üzere ( her çukura ayrı gübre) birer su bardağı gübreyi toplu olarak dökün ve üzerini kapatın derim..

Ben 12 yıl önce zeytin fidanlarımı dikerken fidan çukuru tabanı etrafına böyle 8 noktaya toplam birbuçuk kilo TRİPLE süperfosfat ve 1.5 kilo kadarda potasyum nitrat koymuştum..(4 noktaya TRİPLE,4 noktaya Potasyumnitrat)
Bana o zaman böyle söylendi..Toplu olarak koyduğunuz gübreler topaklaşır ve fidan kökleri koyduğunuz 4-5 senelik gübreden her büyüme devresinde ihtiyacı kadarını alırlar, demişlerdi..İyide oldu..4-5 sene taban gübresi verme derdinden kurtuldum..Üstten sadece azotlu gübre takviyesi yaptım..
Benim bildiğim potas ve fosfor hareketli değildir..Nereye attıysanız oarada durur..
Ya derine gömeceksiniz ya da pulluk veya diğer aletrlerle karıştırmanız gerekir toprağa..
Azotlu gübreler ise böyle değildir..Yağmur sularıyla aşağılara iner hemen..

Soğan, sarımsak veya soğanlı süs bitkilerinede bu iki gübreyi kullanabilirsiniz..Metre kareye 30-40 gram yeter..Toprağa saçarsınız..Ama çapa ile karıştırmanız gerekir..

Eski 27-08-2012, 09:59   #292
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın pria;
Elimdeki bu kaliteli gübreleri değerlendirebileceğim için mutlu oldum.
Günlerdir gübre konulu başlıkları inceliyorum, netten de araştırıyorum, öyle çok çeşit var ki, toprak analizi yaptıramadığım için kafam karışıyor

Anladığım kadar Şubat Mart gibi gübreleme işlemini yapmak daha doğru olacak.
Yine de, Eylül sonu gibi ağaçlarımın etrafına yanmış çiftlik gübresi serdireceğim, ağaçlarım çok bakımsız kaldılar.

MAP ve Potasyum Nitratı süs bitkilerinde kullanabilecek olmam da ayrıca çok sevindirdi beni.

Tüm yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Eski 03-11-2012, 00:46   #293
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Ablam tarım fuarından numune gübreler almış, bana da gönderdi. Bu gübreler meyve, sebze için galiba. Bunları evdeki saksı bitkilerim için kullanamaz mıyım? Eğer kullanabileceksem; hangi dozlarla kullanmam gerektiğini, nasıl kullanacağımı ve ne işe yaradıklarını bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

En alttaki fotoğraftaki gübreleri kamkat için almıştım. Ölünce gübreler de kaldı elimde. Soldaki Nitratmış. Sağdaki ise 20*20 kompoze gübre (3. 20'si yok, 2 tane 20 varmış)

Name:  100_6703.jpg
Views: 5481
Size:  48.5 KB
Name:  100_6704.jpg
Views: 4286
Size:  29.6 KB
Name:  100_6706.jpg
Views: 4454
Size:  29.4 KB
Name:  100_6707.jpg
Views: 5084
Size:  31.8 KB
Name:  100_6710.jpg
Views: 4213
Size:  42.3 KB

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 14:10   #294
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
*** arkadaşlar..bugun bi çiçekciden elinde sıvı gübre olup olmadıgını sordum.özellikle menekşe için sormuştu. elinde ayvalı diye bi markanın mikro element katkılı super besin yazan ürününü verdi.her bitki için idealmiş.daha önce kullanan arkadaslar var mı? bu alanda yeniyim.2 menekşem 2 difenbahyam kaktusum şans bumbum var.

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 12:06   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Merhaba Ağaç Dostları,

Yakın zamanda bonsai ile ilglienmeye başladım. Düzenli olarak suluyorum bakımını yapıyorum. Fakat gübreleme konusunda pek bir bilgi sahibi değilim. Bu sebepten hem ağacım ile ilgili bilgi almak hem de gerekli takviyeleri almak için evime yakın bir fidanlığa gittim. Bonsaim ile ilgili bilgi edindikten sonra oradaki çalışan bana bitkime vitamin vermem gerektiğini söyledi. 1 litre suya bir çorba kaşığı atarak kullanacakmışım. Bu vitamin dediği şey turkuaz renginde tuza benzer birşey. Resmi aşağıda ekledim. Bu vitamin denilen şey hakkında bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Name:  IMAG0145.jpg
Views: 4068
Size:  45.3 KB

Saygılarımla.
Salihk.

salihk. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 12:48   #296
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Merhabalar,

Balkonumda yetiştirdiğim sebzelerimin (domates,biber,salatalık,fasülye vb..) ilk şaşırtmasını birkaç gün önce yaptım yaklaşık bir ay sonrada gerçek saksılarına almam gerekecek fakat gerçek saksılarına alırken ne şekilde gübrelemem ve hangi gübreyi kullanmam gerektiği konusunda bir bilgim yok bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Daha önce sebze yetiştirdim ama hiç gübrelemediğimden hiçbir bilgim yok ona göre bilgi verilmesii rica ederim ilkokul derecesinde

Cymbelina beğendi.
Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 13:06   #297
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Sayın Gülen Melek
Bana göre elinizdeki ürünleri çevreye zarar vermeyecek şekilde yok edin. Kimyasal girdilerden mümkün mertebe uzak durun. Avrupa Birliğinde nitrat kullanımı yasaklanırken bizim ülkemizde yeni nitrat fabrikaları törenlerle açılıyor. Aşaığdaki yazıyı okumanızı öneririm.

http://www.ziraatciyiz.biz/toprakta-...ri-t2981.html?

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 16:17   #298
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Kimyasal gubreye cok benziyor. Benim uzak durdugum bir urundur (%100 kimyasal gubre hic kullanmiyorum, bazi gubrelerin arasinda cogu organik olmak uzere az miktarda kimyasal malzeme barindiranlar oluyor, bunlardan kullandiklarim var). Eger kimyasal gubreyse, tek seferde cok kullanmamanizi tavsiye ederim, bitkiyi yakabilir. Kimyasal gubre kullanmanin sonuclari da gubrenin saksi ve bahce uygulamalarindan hangisinde tercih edildigine gore degisir.

Sizin uygulamanizda tecrubesi olan uyelerin tavsiyeleri daha yararli olacaktir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihk. Mesajı Göster
Merhaba Ağaç Dostları,

Yakın zamanda bonsai ile ilglienmeye başladım. Düzenli olarak suluyorum bakımını yapıyorum. Fakat gübreleme konusunda pek bir bilgi sahibi değilim. Bu sebepten hem ağacım ile ilgili bilgi almak hem de gerekli takviyeleri almak için evime yakın bir fidanlığa gittim. Bonsaim ile ilgili bilgi edindikten sonra oradaki çalışan bana bitkime vitamin vermem gerektiğini söyledi. 1 litre suya bir çorba kaşığı atarak kullanacakmışım. Bu vitamin dediği şey turkuaz renginde tuza benzer birşey. Resmi aşağıda ekledim. Bu vitamin denilen şey hakkında bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Eklenti 372208

Saygılarımla.
Salihk.

Düzenleyen birnefestoprak : 19-03-2013 saat 17:26
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 17:19   #299
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihk. Mesajı Göster
Bonsaim ile ilgili bilgi edindikten sonra oradaki çalışan bana bitkime vitamin vermem gerektiğini söyledi. 1 litre suya bir çorba kaşığı atarak kullanacakmışım. .
Bu gübreler ''combi'' dedikleri, azot, fosfor, potas ve tüm mineral maddeleri içeren güzel bir gübredir..
Fakat 1 litre suya 1 çorba kaşığı çok fazla, siz litreye çok dolu olmayan bir çay kaşığı kullanın yeter..
Ben bu tür combi gübreleri 16 litrelik sırt tulumbasına 30 gram koyup yapraklara püskürtüyordum..Litreye 1-1.5 gram yeterlidir..
Çorba kaşığı koyarsanız bitkilerinizi kavurursunuz..
Zaten bunu sürekli vermeyin, 15 gün arayla iki kez verdiniz mi yeter..

Eski 20-03-2013, 10:09   #300
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Artık benim gerek fidanlarımda, gerekse evdeki saksılarımda ektiğim nergis ve kıl biberlerimde gönül rahatlığıyla kullandığım organik denizyosunu vazgeçemiyeceğim en ideal gübredir..
Fidanlarıma geçen yıl yapraktan 5 kez verdim; zeytinlerim bir önceki yılın neredeyse 2 misli büyüklüğe ve 15 gün erkenciliğe ulaştı..çok çok memnunum..

Evlerde saksılarınızın sulama suyuna 15'er gün arayla 1 litre suya bir çay kaşığı denizyosununu eritip verirseniz mükemmel sonuçlar alabilirsiniz..
Denizyosunu içinde bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm ana ve mikrobesinler var..
Ben DoktorTarsa'yı kullanıyorum (PROTON):

Organik Gübreler | DRT TARIM

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024