agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2015, 18:30   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
selamlar,

gübreleme konusunda birşey sormak istiyorum. birinci yaşını doldurmuş fidanlarıma DAP vermeyi planlıyorum. baharda da 15.15.15 ve azotlu gübre takviyesi yapmak istiyorum. bir yaşındaki fidana azot vermek zarar verir mi acaba?

cevap için şimdiden teşekkür ederim

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 23:23   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rlcalikoglu Mesajı Göster
selamlar,

gübreleme konusunda birşey sormak istiyorum. birinci yaşını doldurmuş fidanlarıma DAP vermeyi planlıyorum. baharda da 15.15.15 ve azotlu gübre takviyesi yapmak istiyorum. bir yaşındaki fidana azot vermek zarar verir mi acaba?

cevap için şimdiden teşekkür ederim
Azot mutlaka ki zarar vermez oranını ihlal etmedikçe...

Ancak toprağınıza " Sen dur ..çalışma..ben hazır veririm " demek ne kadar mantıklı...

Toprak çalışan bir makina..onu çalıştırın bence...aynı doğa gibi...

Yörenizde tarım köy işleri gibi yeri arayın..yeşil gübreleme yapmak istediğinizi bakteri aşılanmış baklagil tohumu istediğinizi iletin. Bu yonca olur..fig olur..onu ekin..

Bakteri yardımı ile diktiğiniz bitki havadaki azotu toplasın..kökünde patates gibi biriktirsin...üçte biri çiçek açsın...tam o biriktirdiği azotu meyvesine göndereceği vakit hasad edip dibine bırakın.

Kökte birikenler toprağa karışır...

Üstüne bıraktıklarınız..toprağa karışana dek...toprağın yüzeyini kapar...yararlı bakteri oluşumuna fayda verir..güneşin ışığından toprağını korur...buharlaşmayı engellediği için susuzluğu engeller..yabani otlara engel olur..
Bir süre sonra da toprağa karışıp organik madde miktarını arttırır..

Bunu sürekli yaptığınızda ...toprağınızda ki her yer sürekli çalışır..

Yok çalışmasın dersenizde kök ve gövde için kullanılan gübreleri oranıyla kullanınız.

En önemlisi toprağınızı analiz ettiriniz...ezbere çalışmış olursunuz...

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2015, 10:00   #333
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Sevgili Vural-can öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. analiz yaptırmıştım. fosfor eksik çı9ktı ve DAP önderildi. bununla birlikte PH 7-7.5 aralığında çıktığı için kükürt önerildi PH düşürülmesi için. fakat ben Hümik asit ve leonardit kullandığımdan kükürte gerek kalmadı. Diğer yandan yeşil gübrede hep benim aklımda olan şekil özelliklede yonca. İşte bunun yanında da diğer gübrelerle desteklesek mi iyi olur emin olamadım.

Jakin beğendi.
rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2015, 12:17   #334
Ağaç Dostu

Link

Bulabilirseniz keçi...yoksa koyun gübrelemeye devam ediniz..
Kompost sürekli yapınız...
Üstteki linkte açıklamalar var...okuyunuz...
Burdaki üstadların çoğu biovin kullanır...konya şekerin...
Organik kalınız...

En önemlisi tarım bize sabrı öğretir...

Ancak yeni çiftçiler...bir an önce büyüteyim derdinler...

Doğa ne derse o olur... sabırlı olunuz...

Meyelitepeyi...taşlıbahçeyi takip ediniz...

Mikoriza aşılamaya çalışınız...araştırınız...

Bakterilerinize iyi bakınız..

Ara sıra ormana gidip...30cm toprak yüzey tabakası çalınız

Eski 21-10-2015, 23:55   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Ticari anlamda bir bahçe tesis ettiyseniz, suni gübreler kaçınılmazdır. DAP ı Şubat ortası gibi atabilirsiniz. Bahar da Amonyum sülfat verin. Sonra amonyum nitrat. Haziran Temmuz gibi 15-15-15 verebilirsiniz. Sonrada meyve durumuna göre potasyum ağırlıklı gübrelere geçin derim.
Ama ben kendim yiyecek kadar yetiştirsem yeter diyorsanız. Ahır gübresini verin gitsin. O kadarını toprak verir zaten size çök exterm bir durum olmadıktan sonra...

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2015, 11:05   #336
Ağaç Dostu

Benim yazdıklarım organik üretim için yazılmıştır...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasinatci Mesajı Göster
Her işin bir uzmanı var ve herkes kendi işini yapmalı.

Verilen >> URL .
gibi bir tenkit doğrudur...İyi o zaman forumdaki tüm yazıları silelim...sade siz yazın...

Yazmaya...yazın da..."uzman " olarak da bizi aydınlatın...Işığınızdan faydalanalım..Sade sitenin linkini vererek...ticari bir amaca yönelmişsiniz. Bu bölümde ticari bölüm değil..

"Bu da benim fikrim " diyememişsiniz...

İlla bir üstteki fikri çürütmeye yönelik bir cümle eklemişsiniz...

Organik tarım kendisini kanıtlamamış bir sistemmiş gibi bir izlenim var....yazınızda...

Üretici mahkumdur bunlara gibi...

Kendi tarlasında ..kendine yetecek ürünler çıkarmak isteyen kişilerde...bırakın da organik takılsın....

Bitkiye topraktan mı...sonradan mı vermek...bitkiyi ilgilendirmiyor diyebiliriz biraz...

Ancak...altta makina gibi çalışabilecek bir toprak varken...." yok sen çalışma..ben hallederim" demek ne kadar mantıklı....

Size...bizi aydınlatmanız..bilgilendirmeniz için bir topik açmanızı öneririm...

Bilgi paylaştıkça daha da yararlı olur...

Forumdaki herkesin de amacı budur !

Yardım isteyen arkadaş burayı bulabiliyorsa...sizin siteniz gibi ticari siteleride bulmayıp...burda sormasında ki amacı düşününüz !

blnturkek, Vegy, K4GE ve 4 kişi beğendi.

Düzenleyen vural-can : 23-10-2015 saat 11:57
Eski 23-10-2015, 17:35   #337
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Azot mutlaka ki zarar vermez oranını ihlal etmedikçe...

Ancak toprağınıza " Sen dur ..çalışma..ben hazır veririm " demek ne kadar mantıklı...

Toprak çalışan bir makina..onu çalıştırın bence...aynı doğa gibi...

Yörenizde tarım köy işleri gibi yeri arayın..yeşil gübreleme yapmak istediğinizi bakteri aşılanmış baklagil tohumu istediğinizi iletin. Bu yonca olur..fig olur..onu ekin..

Bakteri yardımı ile diktiğiniz bitki havadaki azotu toplasın..kökünde patates gibi biriktirsin...üçte biri çiçek açsın...tam o biriktirdiği azotu meyvesine göndereceği vakit hasad edip dibine bırakın.

Kökte birikenler toprağa karışır...

Üstüne bıraktıklarınız..toprağa karışana dek...toprağın yüzeyini kapar...yararlı bakteri oluşumuna fayda verir..güneşin ışığından toprağını korur...buharlaşmayı engellediği için susuzluğu engeller..yabani otlara engel olur..
Bir süre sonra da toprağa karışıp organik madde miktarını arttırır..

Bunu sürekli yaptığınızda ...toprağınızda ki her yer sürekli çalışır..

Yok çalışmasın dersenizde kök ve gövde için kullanılan gübreleri oranıyla kullanınız.

En önemlisi toprağınızı analiz ettiriniz...ezbere çalışmış olursunuz...
teşekkürler

vural-can beğendi.
blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 17:47   #338
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Sadece meşenin değil genel olarak ağaçların yapraklarıda organik gübre yapımında kullanılıyor...

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 00:35   #339
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-12-2014
Hayirli akşamlar cilek için gubreleme önerisi olan biri war mi yardımcı olursanız sevinirim

mesut çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 17:53   #340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
Herkese merhabalar..
Geçen günlerde BİM'den Ekmekçioğulları Sıvı Bitki Besini adlı ürünü satın aldım. 500ml'si 5,75₺ idi. Sonra fark ettim ki bu üründe NPK diye bir ibare bulunmuyor. İçinde %0.7 oranında Çinko, %0.7 oranında Demir, %0.2 oranında Bakır, %0.2 oranında Mangan bulunuyor. Sizce bu sebzelerde kullanılabilir bir besin mi? Sahip olduğum sebze çok önemli olduğu için riske atmak istemiyorum.
Engin bilgilerinizle beni de aydınlatırsanız çok mutlu olurum...

bitkisever07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 19:35   #341
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkisever07 Mesajı Göster
Herkese merhabalar..
Geçen günlerde BİM'den Ekmekçioğulları Sıvı Bitki Besini adlı ürünü satın aldım. 500ml'si 5,75₺ idi. Sonra fark ettim ki bu üründe NPK diye bir ibare bulunmuyor. İçinde %0.7 oranında Çinko, %0.7 oranında Demir, %0.2 oranında Bakır, %0.2 oranında Mangan bulunuyor. Sizce bu sebzelerde kullanılabilir bir besin mi? Sahip olduğum sebze çok önemli olduğu için riske atmak istemiyorum.
Engin bilgilerinizle beni de aydınlatırsanız çok mutlu olurum...
Engin bilgi sahibi değilim. Umarım fikirlerimi söylemem sorun olmaz. Bim'den aldıysanız, kaldır at markadır. Aldığınız ürün iz element gübresi ve fiyatı fahiş. Bugün pancar kooperatifinden 40 litrelik biovin plus aldım 90 lira.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 09:15   #342
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Bilgi sahibi arkadaşlardan ricam NPK 20-20-20 gübreyi balkondaki saksılara vermek istiyorum ama ne kadar suya ne kadar gübre koyacağımı bilmiyorum. 5 lt suya ne kadar gübre koymam lazım bilgi verebilir misiniz.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 18:40   #343
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Öncelikle saksı toprağınızın NPK ihtiyacından emin olmalısınız..Toprağınızda yeterli NPK varsa ayrıca keyfi olarak sulama suyuna 20.20.20 koyarak sularsanız toprağınızı bitkiler açısından zehirlersiniz..

NPK'nın yetersiz olduğuna inanıyorsanız, 5 litre suya 6-7 gramı geçmemelidir bence..Kimyevi gübreleri çok dikkatli kullanmak gerekir..Her sulamada verilmememelidir..

Bu konularda yeterli bilginiz yoksa, deneme amaçlı olarak sadece bir saksınıza gübreli su veriniz ve bitkinin gelişiminde olumlu bir etki görürseniz diğer saksılarınızda da uygularsınız.

eceyıldız beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 21:12   #344
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Acele cevap için çok teşekkür ederim Sayın pria;
Saksılarımın gübreye ihtiyacı olduğundan eminim çünkü sık toprak değiştiremiyorum senede bir hayvansal gübre ilavesi yapabiliyorum ancak buna rağmen bitkilerimin gelişmesi çok yavaş ve istediğim verimi alamıyorum. Şöyle bir örnek vereyim arkadaşıma verdiğim çelikler bende ki anaçlardan çok daha sağlıklı ve iyi durumda çünkü onlar yeni bir toprağa ekildi, bende durum ise mevsimi geçen **** kaybettiğim bir bitkinin saksına yeni bir bitki ekmek oluyor...
6-7 gram dediğiniz bir tatlı kaşığı kadar mı olur...

Eski 06-05-2016, 20:12   #345
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Konuya hakim, uzmanlaşmış arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Seralarda bitkilere bol çiçek açtırmak için kullanılan 10-52-10 gübre hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

1-Tüm çiçek açan bitkilerde kullanılır mı, örneğin orkidelere de verilebilir mi?
2-Kullanılması uygundur diyorsanız, ölçü olarak Litre/çay kaşığı oranları nasıl olmalı?
3-Kaç gün aralıklarla verilebilir?
4-Kullanılmasının sakıncaları var mı?

Teşekkürler.

Emine Akman beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 22:45   #346
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bence bu tür gübreleri yapraktan uygulamak daha doğru olur..5 litre suya 5-6 gram yeterlidir..Hava kararırken, 15 gün arayla iki kezden fazla da verilmemeli..

Eski 07-05-2016, 07:58   #347
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Teşekkür ederim sayın pria, KULLANILABİLİR diyorsunuz yani.

Çiçeklenmeyi teşvik eden gübrelerden korkarım, bitkiyi yorar yaşlandırır diye.
Açmış çiçeklerine hayran olup satın aldığımız bitkilerin çoğu belki de bu yüzden yaşamıyorlar.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2016, 10:04   #348
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın pria, KULLANILABİLİR diyorsunuz yani.

.
Elinizdeki bitkilerin gelişim ve çiçeklenme dönemlerindeki gözlemlerinize göre, gerekli ve yararlı olabileceğine inanıyorsanız verin derim bu tür gübreleri..

eceyıldız beğendi.
Eski 09-05-2016, 03:02   #349
Ağaçsever

Merhaba arkadaşlar bende bahcemde cilek ektim onlarla uğraşıyorum ama gubreleme konusunda tam bi bilgiye sahip degilim bu konuda deneyimi olan arkadaslardan yardim bekliyorum tesekkur ederim

Eski 09-05-2016, 03:07   #350
Ağaçsever

Aslında organik gübre kullanma taraftariyim ama cilek de hangi gubreyi kullanmaliyim gübre şerbetini nasil olmalı ne kadar arayla vermeliyim tam bilgi sahipi degilim

Eski 27-05-2016, 15:31   #351
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Merhaba, bilgi sahibi arkadaşlara bir sorum daha olacak.
Üre gübresini saksılarda kullanabilir miyiz. Kullanabilirsek nasıl kullanacağız. Mesela her saksıya şeker gübresinde olduğu gibi bir çay kaşığı verebilir miyiz.

Eski 14-04-2017, 09:30   #352
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Tam bir yıl önce bir soru sormuşum cevabı hala yok.
Ben şansımı tekrar deneyim ve bir soru daha sorayım zira riske girdim ve 5 lt suya bir tatlı kaşığı üre ekleyerek suladım ama bir fayda göremedim.
Şimdi sorum ise ben kimyasal gübre kullanmak istemiyorum saksıların azot , fosfor, ve potasyum ihtiyaçlarını başka nasıl karşılayabilirim. Mesela muzda potasyum açısından kabuklarının öğütülüp saksılara karıştırılabileceğini okudum aynı şekilde yumurta kabuğu içinde öyle söyleniyor.
Hatta bir video izledim muz kabuğu yumurta kabuğu ve kahveyi robottan geçirip bitkilere veriyorlardı.
Yaz geldi ve meyve sebze çeşitleri arttı eskiden annem dolma yaparken kabak ve patlıcan içlerini saksılara paylaştırırdı.
Benim bilmek istediğim kimyasal gübre olmadan saksıların besin ihtiyaçlarını nasıl giderebiliriz. Elimde koyun ve sığır gübresi var sadece ve yeterli olmuyor.

Emine Akman beğendi.
Eski 12-06-2017, 06:32   #353
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Yanmis hayvan gubresini (buyuk kucuk bas) dikimden once topraga karistiririip surmekmi yoksa dikimden sonra serbet olarak vermek mi daha faydali olur

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 13:01   #354
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Yanmis hayvan gubresini (buyuk kucuk bas) dikimden once topraga karistiririip surmekmi yoksa dikimden sonra serbet olarak vermek mi daha faydali olur
cevap yokmu

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 09:19   #355
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Merhaba bahçemde sebzelerde kalsiyum eksikliğine dayalı çiçek burnu çürüklüğü oluştu.Her sene olmasa da ara ara bu problemi yaşıyoruz.Daha önce Kalsiyum amonyum nitrat gübresi atıyordum fakat bu gübre galiba kontrollü satışta oyüzden bulamadım.Kalsiyum eksikliğini giderebilmek için şuanda yapabileceğim en hızlı ve etkin gübreleme nasıl ve hangi materyalle olmalı?Yardımcı olursanız sevinirim.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2017, 00:15   #356
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Merhaba bahçemde sebzelerde kalsiyum eksikliğine dayalı çiçek burnu çürüklüğü oluştu.Her sene olmasa da ara ara bu problemi yaşıyoruz.Daha önce Kalsiyum amonyum nitrat gübresi atıyordum fakat bu gübre galiba kontrollü satışta oyüzden bulamadım.Kalsiyum eksikliğini giderebilmek için şuanda yapabileceğim en hızlı ve etkin gübreleme nasıl ve hangi materyalle olmalı?Yardımcı olursanız sevinirim.
BARKİNSAN tarım kireci kullanabilirsiniz..

Emine Akman beğendi.
Eski 13-09-2017, 18:55   #357
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Tam bir yıl önce bir soru sormuşum cevabı hala yok.
Ben şansımı tekrar deneyim ve bir soru daha sorayım zira riske girdim ve 5 lt suya bir tatlı kaşığı üre ekleyerek suladım ama bir fayda göremedim.
Şimdi sorum ise ben kimyasal gübre kullanmak istemiyorum saksıların azot , fosfor, ve potasyum ihtiyaçlarını başka nasıl karşılayabilirim. Mesela muzda potasyum açısından kabuklarının öğütülüp saksılara karıştırılabileceğini okudum aynı şekilde yumurta kabuğu içinde öyle söyleniyor.
Hatta bir video izledim muz kabuğu yumurta kabuğu ve kahveyi robottan geçirip bitkilere veriyorlardı.
Yaz geldi ve meyve sebze çeşitleri arttı eskiden annem dolma yaparken kabak ve patlıcan içlerini saksılara paylaştırırdı.
Benim bilmek istediğim kimyasal gübre olmadan saksıların besin ihtiyaçlarını nasıl giderebiliriz. Elimde koyun ve sığır gübresi var sadece ve yeterli olmuyor.
Merhaba...

Bilgim dahilinde cevaplamaya calisayim...mutlak daha iyi fikir verenlee olur...

Toprağa attığınız muz kabuğu..yumurta...vs.. malzemeler, azot, potasyum, fosfor gibi maddelere topraktaki bakteri, mantar ve benzeri canlılar tarafından çevrilir. Bunları bitkinin alabileceği kıvama getirirler....Adeta bir fabrika gibi çalışan..iş bölümleri olan bir faaliyetir.

Saksı içinde bu çok zor ve uzun olur.

İki seçenek var....

Biri...her yıl topraklarıni yenilemek...bunu araştırarak yapınız...

Digeride organik gübrelerle desteklemeniz...

Bu gübreleri araştırinız..örn...konya sekerin ürettikleri gibi...Dr.tarsa nın yosun u gibi...

Üre azot kaynağıdir...yeşil aksam içindir..deneyerek miktarı yükseltebilirsiniz...

Ama neyi kullanirsaniz kullanin..zamanla topragı değiştirmek şart olur..zamanla toprak tuzlanir

Daha yararlı bilgiler paylaşanlarda olabilir...

Kolay gelsin...

Eski 29-11-2017, 12:16   #358
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Vural Can bey bilgiler için teşekkürler.

Emine Akman beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2018, 08:44   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
gübreleme

Merhabalar, yükseltilmiş sebze yatakları yaptık, elimizde keçi ve koyun gübresi var hangi oranda toprağa karıştırmak gerekiyor acaba

esaveci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2018, 08:53   #360
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Doğru şekilde hazırlanmış şerbet, toprağa karıştırılmış gübreden çok daha kısa sürede etki eder.(Suda hazır çözünmüş olacağından) Toprağın ihtiyacını tespit etmeden(toprak analizi veya gözlemle) hazırlanan şerbetinde faydası kısıtlı olacaktır.

"Gübre Şerbeti hazırlanması" olarak google amcaya sorarsanız geniş veri karşınıza çıkacaktır.

Emine Akman beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024