agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2013, 02:54   #301
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Ozellikle tasidigi dogal buyume hormonlarindan dolayi deniz yosunu cok iyi bir organik bitki gelistirici fakat Turkiye'de uretilen ya da pazarlanan gubre/bitki duzenleyici paketlerinin etiketlerinde dikkatimi ceken birsey var, o da urunle ilgili hep kesin ifadeler kullanilmasi. "Sunu yapar, bunu arttirir, onu gelistirir" gibi. Dogru olan sey "sunu yapabilir, bunu arttirabilir, onu gelistirebilir" olmali.

Soz konusu urunlerin etiketlerinde urunu mucizevi, ayni anda butun sorunlari cozuyormus gibi gostermek tuketici acisindan yaniltici olabiliyor.

Düzenleyen birnefestoprak : 21-03-2013 saat 04:03
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 22:42   #302
Ağaçsever

gülcicek's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
18-46 DAP yani Di amonyum fosfat gübresidir. Dap kıymetli bir gübredir. Bitkinin fosfor ihtiyacını karşılamakta çok faydalıdır. Çiçekli salon bitkilerinde kullanabilirsiniz.

Üreyi diğer bitkilerinizde kullanın. Her ikisini de, 1 lt suya 1 silme (tepeleme değil) çay kaşığı, oranında eriterek topraktan verin.
MİNE hanım selamlar bahçemdeki hercai menekşelerime bol çiçek açması için dap gübreyi suda eriterek versem çiçekleri irileşip çok çiçek açarmı anladığım kadarıyla fosfor çiçek yapımını hızlandırıyor potasyum ise gövdelerini geliştiriyor yanlışımı düzeltin lütfen... bahçemde güllerimde var bulabildiğim gübreler çifçilerin tarlada tahıl için kullandıkları gübreler bunların dışında burda özel çiçek gübreleri satılmıyor küçük kasaba oldugu için( salonumda paşa kılıcı-difenbahya-yelken çiçeği-sardunyalarım var bunlar için hangi değerlerdeki gübrelerden kullanmalıyım lütfen cevap teşekür ederim.

gülcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 14:30   #303
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Selamlar,

Dun ilk defa bir fidancidan hayvan gubresi aldim. Ne kokuyor ne de icinde solucan falan var. Bu iyi birsey mi bilemedim. Iyi yanmis da topraklasmis mi yoksa toprakla mi karistirilmis? Ne dersiniz? Fotograf bir fikir verir mi?

Düzenleyen nkutsay : 18-04-2013 saat 08:22
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2013, 21:55   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Merhaba Arkadaşlar benim sormak istediğim bir konu var MAP(12-61-0) ile magnezyum Nitrat neden birbirine karıştırılamıyor ? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Dima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 10:13   #305
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Ayrıntı olarak vereyim ancak hesaplama sistemi buna dayanıyor.
Tüm hesabın abecesi elementlerin elektron değişimine dayanıyor.
Dikkat ederseniz mikro elementler hariç makro elementler bileşik halindeler.
Bu bahsettiğiniz iki kimyasal gübrenin içindeki elementler ait olduğu bileşiği bırakarak diğer bileşikteki bir elementle reaksiyona girerse kimyasal yapı bozulur.
Ancak seyreltirseniz ve karıştırırsanız sıkıntı olmaz.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 11:59   #306
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Kürşat bey detaylı cevap vermiş zaten ama benim yeteri kadar kimya bilgim olmadığı için dr tarsa web sitesindeki şu tabloyu kullanıyorum.

Name:  karisabilirlik_big - Kopya.jpg
Views: 6394
Size:  43.0 KB

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 12:59   #307
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksswat Mesajı Göster
Kürşat bey detaylı cevap vermiş zaten ama benim yeteri kadar kimya bilgim olmadığı için dr tarsa web sitesindeki şu tabloyu kullanıyorum.

Eklenti 393844

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ben de bu tablodaki durumu gördükten sonra sorma gereği duydum.

Öncelikle neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğumu belirteyim. Yurtdışından tanıdığım ve bilgisine güvendiğim bir arkadaşım Ordu'du da bulunan fındıklarım için bana bir öneride bulundu. Toprak analizini yaptırdıktan sonra kasım ayında uygulamayı düşündüğüm bir gübre karışımı sistemi var.

Bilgisi olan arkadaşların bir görüşüne daha ihtiyacım var.
Diyelim 30 kg Magnezyum Nitratımız var bu miktarı sulu çözelti olarak toprağa vereceğim anlaşılıyor. Kasım ayında magnezyum nitrat verirsem toprağa faydası ne olur bilmiyorum. Benim düşünceme göre magnezyum nitrat Mart ayında verilmeli. Bu konuda da sizlerden yardım istiyorum

Eski 22-04-2013, 15:07   #308
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Nitrat içeren gübrelerde azot vardır.
Magnezyumu bilemiyorum ama azotu kasım ayında ağaca vermeniz eğer yapraklar hala ağacın üstündeyse yaprak dökmesi yerine daha da canlanıp yeşillenmesine neden olur.
Ayrıca nitrat amonyum ve üreye göre daha hızlı alınır veya yıkanır.
Ağaçlarınız ilkbaharda yeşil yeşil yapraklar çıkarmaya başlayınca verirseniz iyi olur.
Magnezyumun de toprakta ve bitkinin bünyesinde ilerleme hızına göre verilmesi uygun olur.
Fosfor ve potasyum gibi elementler toprakta yavaş hareket ettiği için kök bölgesine banttan verilir. 2 yıl kadar toprakta tutunabilir ancak azotlu gübreler verildiği yıl ya bitki tarafından alınır ya da yağmur veya sulama suyuyla yıkanırlar.
Bundan dolayıdır ki gübreleme bitkinin çiçek veya yaprak açmaya başlayacağı zamana denk getirilir ve kışa girmeden de sonlandırılır.
Azotlu gübreleme haziran - temmuz gibi bırakılır.
Bitki yeşil aksamındakia azotu gövdeye almaya başlayınca yapraklar alttan sararmaya başlar ve en zonunda dökülür. Fazlasını verdiğinizde kışa yemyeşil girer bu da sakıncalıdır.

Özden ve Emine Akman beğendi.
Eski 22-04-2013, 18:30   #309
Yeni Üye

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Kürşat bey,
Normal şartlarda Kasım-Şubat aylarında fındık için önerilen gübre 15-15-15 veya DAP

Ben bunun yerine Postasyum Nitrat ve MAP(12-61-0) karışımı bir formül uygulamayı planlıyorum. Mart ayında ise magnezyum nitrat , Kalsiyum nitratlı ve Mikro elementli bir formul uygulamayı düşünüyorum.
Bu şekilde yapmam uygun mudur ?

Eski 23-04-2013, 21:28   #310
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

15-15-15 olan gübrede %15 azot, %15 Fosfor, %15 Potasyum vardır.
DAP ise %18 azot, %46 Fosfor içerir.
Siz bu gübreleri kokteyl yapmak yerine toprak tahlili yaptırsanız da fosfor ve potasyum var ise onların olduğu kısımdan az verseniz.
Bunun yanında gübreyi suyla beraber veya sulamadan önce verip su ile erimesini sağlayarak daha faydalı hale getirebilirsiniz.

Eski 04-05-2013, 15:21   #311
Yeni Üye

Rizeli53's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2013
agrohum isminde bir gübre çeşidi var acaba bu bildiğimiz hümik asit mi ? bir de daha önce bu gübreyi kullanan arkadaşlar varsa işe yarayıp yaramadığı hakkında bilgi verebilir mi?. Salatalık, domates ve biber fidelerimde kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler

Rizeli53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 17:24   #312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Merhaba arkadaşlar bitkilemizde normal klasik gübreler yerine organik asit içeren bitkiler tarafından tamamen alınabilir formda olan gübreleri kullansak daha iyi olabilirmi hekagro firmasının ithal ettiği actagro firması tarafından üretilen bu gübreleri kullanan arkadaşlar varsa gelişmeleri yazarlarsa çok memnun olurum .

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 20:22   #313
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Ntvyi acin.yarasa gubresi var. Bir donume alti kilo 2 sene yetiyormus

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 22:57   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Merhaba Arkadaşlar. siteye yeni üye oldum. Bahçeme gül ektim, ikisi zayıf çıktı. Ekerken doğal gübre kullandım. Acaba gül çoşturucu başka bir gübre önerebilir misiniz?

sickboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 18:02   #315
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
merhabalar toprak tahliline göre bana potasyum sülfat gübresi kullanmamı önerdiler 200 tane sert çekirdekli ve yumuşak çekirdekli meyve ağçalarım var ayrı cins yaşları değişik 1 olan 2 3 5 en büyüğü 6 yaşında bunlara potasyum sülfat ne zaman vermem gerek ve kaç uygulama yapmam lazım ağacın yaşı artınca gübre miktarı daha fazla vermek gerekir?

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 15:53   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
yardım edecek birileri yokmu yardımını bekleyen arkadaşlarımız var onlara yardımcı olun

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 08:48   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2013
merhaba arkadaşlar ben kiraz üreticisiyim kirazlarımda bol çiçek açıyordu ama meyveye dönmüyordu. arkadaşlarım bor ve çinkolu mebor gübresini kullanmışlar. epey memnunlar. ben sitesini de inceledim. bende bu sene çiçek öncesi kulllanmayı düşünüyorum. başka tavsiyesi olan var mı?

orhanyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 21:48   #318
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar araştırdım ama bulamadım. Sonbaharda toprağa Ph düşürmek için sönmüş kireç uygulaması yaptım. Sönmüş kirecin formülü Ca(OH)2 Toprak Kalsiyum ihtiyacını buradan karşılar mı yoksa ben ayrıca Kalsiyum vermeliyim ?

Eski 14-01-2014, 09:51   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2013
dima kalsıyum topraktan alımı oldukça güç olduğunu bılıyorum.eksıkliği kapatmak için yapraktan uygulama daha etkili bi çözüm.Bununla ilgili bildiğim mebor-caz dıye urun var içeriği zengin kullanan arkadaşlarımda oldu .istersen bi araştır hayırlı günler

orhanyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 11:34   #320
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dima Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar araştırdım ama bulamadım. Sonbaharda toprağa Ph düşürmek için sönmüş kireç uygulaması yaptım. Sönmüş kirecin formülü Ca(OH)2 Toprak Kalsiyum ihtiyacını buradan karşılar mı yoksa ben ayrıca Kalsiyum vermeliyim ?
Tam ters işlem yapmışsınız, ph düşürmek için kükürt yükseltmek için tarım kireci uygulanması gerekiyor.

pria ve YeniBON beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 05:15   #321
Yeni Üye

Yanlış yazmışım kusura bakmayın. Ph yükseltmek için kireç kullandım.

Eski 15-03-2014, 22:42   #322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2013
bana süs bitkilerinde kullanmak için (altuni taflan,alev çalısı vs.) yapraktan ve topraktan uygulanan sonuç alınmış gübre tavsiye edebilecek olan var mı?

Olcay GÜNEY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 07:14   #323
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhanyasar Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar ben kiraz üreticisiyim kirazlarımda bol çiçek açıyordu ama meyveye dönmüyordu. arkadaşlarım bor ve çinkolu mebor gübresini kullanmışlar. epey memnunlar. ben sitesini de inceledim. bende bu sene çiçek öncesi kulllanmayı düşünüyorum. başka tavsiyesi olan var mı?
15-15-15 i topraktan uyguluyor musunuz? önceki yıllarda nasıl bir gübreleme yaptınız. Fosfor geçen yıl yüklü verilmişse bu yıl daha az verebilirsiniz. Damlama sulama ile de verebilirsiniz kirazları topladıktan sonra yeni senenin gözlerini besleyecektir. Bu yıl 15 15 15 i verip toprağı sürmek yerine 2 bidon hum-elit-18 + 2x25 kg MAP (%12 azot-%61 fosfor) + 50 kg üre yi ilaçlama tankında eritip tabancayı çıkarıp ağaç kök bölgelerine el ile sulama yöntemiyle verdik ve şu an tutan kirazları görmelisiniz. Üreyi daha geç çalışmaya başladığı için tercih ettim. Çiçekte iken azot vermek de çiçeklerin tutmamasına sebep olabiliyor. Siz genel durumunuzu bir anlatın tekrar çözüm bulalım.

Emine Akman ve YeniBON beğendi.
Eski 06-05-2014, 06:38   #324
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
sebze tarhı

selamlar..ben de bir sebze yetiştirme yeri hazırlıyorum.fiziki düzenlemeyi yaptım.50mkare çok hafif eğimli.kırmızı toprakla düzenledim.hayvan gübresi
atacağım da gübreleme oranını tam olarak bilemiyorum.bu konuda bilenlerden yardım rica ederim.saygılar..

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 08:17   #325
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın asmalı tepe genelde dekara en az 3 ton hayvan gübresi atıyorlar. Bu hesaba göre de sizinde 150 kg hayvan gübresi atmanız gerekiyor

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 11:48   #326
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Olcay GÜNEY Mesajı Göster
bana süs bitkilerinde kullanmak için (altuni taflan,alev çalısı vs.) yapraktan ve topraktan uygulanan sonuç alınmış gübre tavsiye edebilecek olan var mı?
Olcay Bey Merhaba,

Geç verilen bir bilgi olduğunun farkındayım ama zamanın bizim üzerimize yüklediği olumsuzluklar ve talih sebebiyle ancak yazabiliyorum. Ağaçlar net ailesini de çok özlemişim. Kısaca size aşağıdaki teknik detayları verebilirim.

Çalı grubumuz için genel gübreleme periyodunu Mart-Ekim arası tutun. Köklenme için 12-30-12 kompoze gübreleme (kaliteli uygulama) ya da MAP (18-46-0) (Standart uygulama ve bitki tarafından kullanımı farklı) verin. Kök ve dayanım periyodu için 15,5-0-0 Kalsiyum bileşikli gübreleme ve 10-12-13+TE yaprak gübresi kullanarak destekleme yapın. Şayet kök saçaklanması yani saksı iç yüzeyinde istenen kök yoğunluğu sağlanmak isteniyorsa CALMAG (15,5-0-0+17+6) ile birkaç uygulama yapın. İlerleyen aşamalarda yoğun bir yaprak dokusu ve çanak görüntü için 2:1:3 NPK oranını yakalamanız gerek. Bu da 12-7-18 + 2MgO +TE kompoze gübreleme ile işe başlayabiliriz. Tabana saksı yüzeyine 22-5-6 + 2MgO +TE birkaç uygulama ile de temel gübreleme işlemimiz tamamlanır. Gövdenin gelişmesi için 18-6-19 uygulayın. Ara dönemde Bakır Oksi Klorür yaprak tan uygulayın. Aşırı azotlu gübrelemelerden kaçının. Satış için çalı grubumuzu vitrine çıkarmadan önce 10-10-30 (potasyum) uygulaması ile işi bitirin. Kompoze gübrelerin birçoğu yavaş salınımlı olduğundan satışa kadar geçen süre zarfında size zaman ve güzel bir kalite sağlayacaklardır. Mart-Nisan-Mayıs aylarında fungal hastalıkların belirtilerini iyi takip edin ve koruma amaçlı ilaçları mutlaka uygulayın ve süs bitkileri pazarında tecrübeli bir ziraat mühendisinden bilgi desteği alın.

Saygılarımla.

Emine Akman ve YeniBON beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 10:53   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Gübreler

Merhaba Arkadaşlar,
Forum da biraz araştırdım ama tam anlamıyla net birşey bulamadığım. 800 m2 arazim var ve ben bunun 500 m2 sine sebze (domates,biber,patlıcan,salatalık,kabak v.s.) ekeceğim. Köydeki tanıdıklarımızın dediğine göre taban gübresi atmalıymışız yoksa fazla verim almak zor olurmuş. Çiçekte ilaçlama yapmamız lazımmış yoksa içine kurt girermiş. Tabi bu gübre kimyasal. Kışın yediklerimizin hiç biri sağlıklı değil hiç olmazsa yazın kendi bahçemden aldığım ürün sağlık olsun istiyorum. Aklıma takılan şu;

1- Ben bu gübreyi attığım zaman sebzenin içine işlermi yani insan sağlığına zararı olur mu.

2- Taban gübresinden başka, kimyasal olmayan hangi katı veya sıvı gübreyi kullanabilirim.

3- Sebzelerin geneline kullanabileceğim organik bir ilaç varmı kimyasal kullanmak istemiyorum. (kullanım şekli)

4- Son olarak hümik asit ve leonardit den bahsediliyor hangisi daha faydalı olur.

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Herkese İyi günler dilerim.

oguz006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 17:31   #328
Ağaçsever

serdar1984's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
15 M2 bir bahçem var amatör olarak sebze domates biber patlıcan fidesi ekiyorum lakin topraktan iyi verim alamıyorum sizden istegim bana en açık şekilde topragı işlerken hangi gübreyi atmam gerektiği yani fideden önce fideyi diktikten sonra hangi gübre olmalı... dforumu okudum 20 20 20 npk gübresi var perlit var birde doğal gübreler yani hayvan gübresi birde leonardit nasıl bir karışım yapmalıyım süreci nasıl işletmeliyim yardım lütfen.... 15 m2 bir alan bu gübrelerden ne kadar kullanmalıyım oranı nedir fazla kullanıp bitkilerin yanacagı yazıyor forumda bir çok yerde ?

serdar1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 23:14   #329
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1984 Mesajı Göster
15 M2 bir bahçem var amatör olarak sebze domates biber patlıcan fidesi ekiyorum lakin topraktan iyi verim alamıyorum sizden istegim bana en açık şekilde topragı işlerken hangi gübreyi atmam gerektiği yani fideden önce fideyi diktikten sonra hangi gübre olmalı... dforumu okudum 20 20 20 npk gübresi var perlit var birde doğal gübreler yani hayvan gübresi birde leonardit nasıl bir karışım yapmalıyım süreci nasıl işletmeliyim yardım lütfen.... 15 m2 bir alan bu gübrelerden ne kadar kullanmalıyım oranı nedir fazla kullanıp bitkilerin yanacagı yazıyor forumda bir çok yerde ?
Yanmış Keçi veya Koyun gübresi bulabilirseniz, metrekareye 3 kg hesabıyla yayıp bellemek suretiyle toprağa karıştırabilirsiniz. Fideleri diktikten sonra da 1/1000 oranında suyla karıştırdığınız humik asitle ( bir litre alsanız yeter) sularsınız. Bu sene başka bir şey istemez. Kimyasal gübre kullanıp yazık etmeyin derim toprağa...

Kışa girmeden önce de metrekareye 2-3 kg leonardit, 1-2 kg kadar klinoptilolit yayıp, toprakla iyice karıştırınız. Toprağınız killi yapıdaysa, biraz bims veya kum da karıştırabilirsiniz.

Taşlıbahçe ve pria beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 06:28   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2014
npk maxplant 15-30-30 2mgo+te gübre aldım güllerim için vermeyi düşünüyorum ne oranda suya karıştırmalıyım ve kaç günde vermem gerekiyor. Toprak yapım çok sağlıklı esassında kullanmasam bile olur. Kestane çam bahçe toprağı vede yanmış keçi gübresi karışımı bütün bahçe toprağım az oranda kullanmayı düşünüyorum. Fikir verebilecek arkadaşlar.

onur1975 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024