agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2010, 11:54   #1651
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ben de farklı bir şey söylemedim sayın Meyveli Tepe, burada tartışılamayacağı açık. Ancak benim bile kısıtlı bilgimle itiraz edebilceğim mesajlar yazılınca da elim durmuyor.

Konunun muhatabı burada yazmıyor, yazıdığı yer de ilgilenen kişiler tarafından zaten biliniyor. Tartışılabilinecek ortam varken neden hala ürünle ilgili tek taraflı suçlamalarda bulunuluyor anlamıyorum.

Konun daha fazla tartışma yaratacak mesajlarla uzatılmamasını diliyorum ben de. Biliyorum ki haksız olduğunu düşündüğüm her mesaja elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım. Bu da beni rahatsız ediyor...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 21:23   #1652
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. İdris Şenol,

Oğuz Bey yazmamasına rağmen ısrarla ROA ve Bionem'i siz öneriyorsunuz. Siz diğer gübrelerle birlikte denediniz mi? Diğer sıvı gübrelerden farkı nedir?
Yani reklam yapmak yerine bize biraz bilgi verseniz.
SAYIN ACEMİ ÇAYLAK senelik izinli olduğumdan size yazmaya zamanım olmadı
bu bakımdan kusuruma bakmayın
ama şunu söyleyim sizin daha önceki yazılarınıza bakıp yazmama gereği duydum ama yazmamakta doğru olmadığna kanaat getirdim çünkü inasanlar neyin doğru neyin yanlış olduğana kara veremeycek
öncelikle sayın meyveli tepe özel mesaj yazma hakkımı elimden almış nedenini anlamadım ama sağ olsun ona karşı düşüncelerim her zaman müspet yönde takdire şayen araştırmaları çok güzel herzaman gündemimde

acemi çaylak arkadaşım yakıştırdığın BELEŞÇİ kelimesinden dolayı seni kınıyorum ,keşke diyer arkadaşları karıştırmasaydın sırf bana deseydin bukadar üzülmezdim belki
burda doğa sevgisi ağaç sevgisi adı altında insanların kişiliklerine saldırmışın bir ağaçlar net üyesi olarak yakıştıramadım ,,,,
bu arada moderötör arkadaşlarıda yanlı davranmasına üzüldüm, umarım bu ACEMİ ÇAYLAK arkadaşımzın bundan sonraki yazılarına dikkat ederler temenisiyle !!!!
Bana hitaben roa yı kullanıp kullanmadığımı sormuşun ?
evet kullanıyorum
yaklaşık bir yıldan beri ROA ile araştırmalarım var
ve aynı zamanda ,yakında roanın sayfasında 100 ün üzerinde behçe çalışmalrım var ordan takip edebilirsiniz
maalesef bu ülkedee OĞUZ ALPERİN dediği gibi hiçbir başarı cezasız kalmıyor
NASRETİN HOCANIN önce çocunu dövüp sonra testiği eline verip suya göndermesi gibi başarılı insanlar bu gibi durumlarla karşı karşıya geliyor
BELŞÇİ denmiş
sayın DOĞA sever i bende severim
yazılarını ve ülkesi için uğraşan nadir insanlardan elleri dert görmesin
her nekadar fazla münasabteimiz olmasada kendisi hediye olarak burdaki üylere bukuşi kovası verdimi vermedimi
ayrıca kendi ürünü ......EM verdimi,, vermedimi !!!inanmayan eski formlara baksın
her neyse doğa severin kalbini kırdımsa özür dilerim
ama kendisi bu forma yazdığında dolayı yazdım ,,yoksa başımın üstünde yeri var
yaklaşık 104 dekar kendime ait tarlalarıım var 3 dönüm kapama ceviz bahçem
ve 2 dönüm sebze bahçem var
ve ayrıca çks sistemine üyeyim yağni bu devletin kayıtlı çiftçisiyim
sözlerimi yanlış anlamayın daha bundan sekiz sene öncesine kadar bir karış toprağım yoktu bende çoğunluk gibi, balkonda başlayan doğa sevgimi kazancımı toğrağa yatırdım
yağni bunları yazarken masa başı doğa ağşığı deyil
onu alıp buraya yapıştırıp bunu alıp buraya kopyalayıp yapmıyorum
bizzat sahadayım sayın ACEMİ ÇAYLAK
ROA çalışmalarım ayrıcıa reklem deyil bir emektir
sayına oğuz ALPER belkide ülkemizin son yıllarda kazandığı en deyerli insanlardan roa plus a sertifika almış ve roa naturaya sertifika almak üzere
yok azot bukadar bakteri şukadar deyip çamur atman sonderece kişiliksiz bir davranış lütfen biraz acemi çaylaklıktan sıyrılın yaşınız kaç bilmiyorum ama lütfen adam olun
sonra sayın yeni ovayı nekadar tanıyorsunuz benim kadar olmadığınız kesin
yeniova bu işe yıllarını vermiş ve daha önce almadığı ürünleri ROA ile almış siz hayvan gübresinden bahsediyorsunuz bu işi yeni ovayamı anlatıyorsun güldermeyin beni sayın ÇAYLAK
ÖKÜZ altında buzağa aramayın gelin şu ülkemiz için bişeyler yapalım
benim burdaki moderötörler kadar yetkim olsa sayın OĞUZ ALPERİ buraya getirmek için yemin ediyorum elimden geleni yapardım(ama nerde özel mesaj bile yazmıyorum)
niyetim kimseyi kırmak deyildi hak edenin hakkını vermekti
saygılarımla İdris Şenol

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 21:54   #1653
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
... sayın meyveli tepe özel mesaj yazma hakkımı elimden almış nedenini anlamadım
Ben öyle bir şey yapmadım. Esasen özel mesaj açma/kapama yetkim de yok. Öyle bir şey yapıldı ise forum yönetimince yapılmıştır ve muhtemelen forum politikaları ile ilgili bir sebebi mutlaka vardır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 22:01   #1654
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

İdris Bey,
Mesaj kotanızı kontrol ettiniz mi? Gönderilen mesajlarla birlikte 50 mesaj sınırı var. Belki o nedenle sorun yaşıyorsunuz.

Eski 29-07-2010, 05:35   #1655
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
acemi çaylak arkadaşım yakıştırdığın BELEŞÇİ kelimesinden dolayı seni kınıyorum ,keşke diyer arkadaşları karıştırmasaydın sırf bana deseydin bukadar üzülmezdim belki
yok azot bukadar bakteri şukadar deyip çamur atman sonderece kişiliksiz bir davranış lütfen biraz acemi çaylaklıktan sıyrılın yaşınız kaç bilmiyorum ama lütfen adam olun
Sn. İdris Şenol,

Foruma giremediğiniz sözü kesinlikle doğru değil. Tartışmaların olduğu dönemde neden İdris Şenol bir kelime yazmaz diye kontrol etmiştim. Siz foruma girmiş gözüküyordunuz.

Bu yüzden lütfen üstteki hakaret dolu mesajınızı siliniz ve doğruları söyleyiniz.

Beleşçilik kelimesine gelince alttaki mesajınıza kendiniz bir kez daha bakınız. Bu ülkede ilaç firmaları tarafından doktorlara da hediye veriliyor. Bilmem X ilacını yazmaları karşılığında laptop, yurtdışı seyahati ve hatta daire hediye edilen doktorlar var. Şimdi bunun adına hediye mi diyeceğiz? Siz bunun neresindesiniz?

http://www.agaclar.net/forum/showpos...7&postcount=35

Ayrıca yaşımın ne olduğunu üye profilimde rahatlıkla görebilirsiniz. Yaş olayına hiç takan biri değilim ama en azından sizin iddianıza göre yaş olarak sizden tecrübeliyim bunu da dikkate alınız.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 19:54   #1656
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Ben öyle bir şey yapmadım. Esasen özel mesaj açma/kapama yetkim de yok. Öyle bir şey yapıldı ise forum yönetimince yapılmıştır ve muhtemelen forum politikaları ile ilgili bir sebebi mutlaka vardır.
sayın meyvelitepe olaya siz konuya vakıf olunca
siz ,,,benim özel mesaj yazma hakkımımı aldığnızı düşündüm! biraz ön yargılı düşünmüşüm kusuruma bakmayın
sayın maki maalesef özel mesaj yazamıyorum bana bir özel mesaj atın
belki konu anlaşılır

gelelim size sayın acemi çaylak
size bişeyler yazıyorum sonra bende üzülüyorum yazdığıma
ama sizde bir türlü dur durak bilmiyorsunuz sürekli belden aşağa vuruyorsunuz
size yazımda onu yapıştırıp bunu yamayıp bişeyler kazanmazsınız
o aldığınız parağraf bir konunun ortasından alınmış parağraf çok ayıp etmişiniz
aslında konun gelişi şöyleydi
gerek nemaazel gerek başka ürünler vardıda yağni ibarahim tatlı sesin dediğine çağrışım yapmak istedim !!!!OXFORD VARDIDA OKUMADIKMI
yağni nemaazel vardıda kullanmadıkmı gibi cümleyi tamamlamadan veya o anki yazımın düşüncemin yarısını alıp yamamışınız ulu orta dostun yüz karası düşmanın maskarası olmamı istemişiniz
ama ben size yaşınıza yakıştıramadım
size daha önce bahsettiğim gibi ben devletin kayıtlı çiftçisiyim
104 dönün net ayçiçek ve buğday dönüşümlü tarla ekiyorum ,ve bu tarlalara yılda ortalama 2000tl ile 3500 tl arası toprak analizli gübre kullanıyorum
yağni sayın oğuz alperin 25 tl gübresi bizim 3000 tl gübrenin yanıda devede tüy kalır
eğer haaala tatmin olmadıysanız size kullandığım gübrelerin
isterseniz faturasını da gönderirim

DİKKAT MODERÖTÖR arkadaşlarıma ricamdır
sayın moderötör arkadaşlarım bu ACEMİ ÇAYLAK adlı şahsın bana kalsa tarımla toprakla bir alakası yok kişilerin eksik noktalarını araştırıp bu güzelim AĞAÇLAR net ÜYELERİNİ BİRİ BİRİNE KIRDIRMAKTAN BAŞKA BİRŞEY YAPMIYOR
bu arkadaşımıza lütfen gereken ihtarı yapın

.................................................. .................................................. ...................
sayın ACEMİ ÇAYLAK
KONYU BURAYA TAŞIYIP AÇILIM YAPTIM
herkes baksın yorumu yüce divana bırakıyorum
Alıntı:
sağ duyunun hakim olduğnu görmek inanın benide mutlu etti
Türkiye şartlarında organik tarım yapmak dar gelirli doğaseverlerimiz çok zorluyor
nemaazel,sunguart ,EM hediye ettinizde kullanmadıkmı )

Eski 29-07-2010, 20:41   #1657
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İdris bey, biraz fazla alınganlık yapıyorsunuz gibime geliyor. Sn.Acemi_caylak'ın yazdıklarının içindeki "beleşçi" deyimi, belki konuyu biraz karikatürize etmek için. Latife deyin yani, çünkü kendisinin kendi hakkında bu deyimi kullandığı bir mesajı da örnek gösterdi.

Esas diğer yazılanlar daha önemli. Bir önceki sayfada Malina forumun politikasını hatırlatmak gayesi ile, tam da bu başlıktaki konunun son durumunu gösterir linki verdi. Aynı şeyleri tekrarlamanın kimseye bir faydası yok. Olayı bu eksende görmeliyiz.

Aynı konuya tekrar girecek olursak inanın bir yere varamayız. Daha yeni b5a konusunda saçma bir tartışma yaşadık. Roa'daki durum daha da bir saçma olabilir. Yukarıdaki son zamanlarda yazılmış 2-3 mesajımı dikkatle okuyun lütfen. Siz istediğiniz ürünü istediğiniz gibi deneyebilirsiniz. Ancak bir "ürün"den söz edildiğinde, onun bir ürün olma vasfını kazanmış olması gerekir. Bu özellikle bir bitki koruma ürünü söz konusu edildiğinde geçerli.

Belki bir diğer önemli konu da, ağaçlar.net'i ve üyelerini başka bir tartışma platformu için ağaçlar.net'İn imkanlarını kullanarak, basamak gibi kullanma girişimi sayılabilecek aksiyonlardır ki, bir platform olarak ağaçlar.net yönetimi buna tölerans göstermez.

Not: Özel mesaj gönderememe durumunuzdan haberdar değilim. Malina'ya sormayı deneyebilirsiniz.

Eski 30-07-2010, 10:31   #1658
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Meyveli Tepe,

Sevgili malina'nın yazısını uyarı olarak algılamıyorum, bunları da konuşulmuştu diye bir hatırlatma bence.

Diğer yandan kullandığım ve artık üyelere de önerdiğim ürün; ROA ; o tartışmaların yapıldığı günlerdeki gibi tescilsiz değil, organik gübre olarak tescil edilmiş bir ürün.
Bitkilerimdeki olumlu gelişmeleri ve nedenini de artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum.

b5a başlığını hepimiz izledik, ürüne değil de benim gibi pek çok üyenin saygı duyduğu sevgili Selahattin Yılmaz'a yapılan kişisel suçlamalar, aynen O.A Yeğen'e yapılanlar kadar beni üzdü.

Çok açık söylemem gerekirse bu kadar zehir ve kimyasal doğaya salınırken, neden şu ya da bu organik ürüne saldırıldığını anlayamıyorum. Kısacı bizler, sizin sözünü ettiğiniz Etkin Mikroorganizma yani EM yani EMA dışında bir ürün önerince malina tarafından uyarılmalı mıyız?

Sözünü ettiğiniz diğer siteye de üyeyim , ROA başlığını orada takip ediyorum ve gerekmedikce link vermiyorum. Kaldı ki sitemizde doğa dostu siteler başlığında ( başlığı bulamadım ) böyle siteler zaten tanıtılmaktadır, neden bu kadar tepki duyduğunuzu da anlayamıyorum.

Her ürün süreç içerisinde herşeye rağmen hakkettiği yeri alacaktır. Dilerim doğayla barışık ürünler haklı mücadelelerinde başarılı olur.

Düzenleyen maki01 : 30-07-2010 saat 11:18
Eski 30-07-2010, 13:25   #1659
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Maki01,
Mesajımda söylediğim gibi, verilen linkte Sn.Todor, forum adına forumun politikasını net olarak belirtmişti. Bu politikanın değiştiğine, ya da konunun şartlarının değiştiğine dair bir bir emare mevcut değil. Todor'un mesajını aşağıya alıntıladım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Bilindiği üzere Oğuz Alper kullanıcı ismine sahip üyemiz, bir süredir forumda ticari ürünler satmakta ve diğer üyelere ürünü hakkında bilgilendirme yapmakta idi. Fakat;
- kendisine daha önce, ruhsatı olmayan hastalık ve zararlılara karşı çözüm olarak sunmaması konularında yapılan uyarılara riayet etmediği,
- henüz tescili tamamlanmamış bir ürünü tanıttığı, dağıttığı, sattığı,
- bu konularda kendi bilgisine başvurulduğunda cevap vermediği
için forumla ilişkisi kesilmiştir.

Bionem ürününü bulan, Oğuzalper' in de amcası olan Sn. Prof. Dr Oktay Yeğen ile görüşülüp ürün hakkında bilgi edinilmek istendiğinde hocamız bu ürünün ne olduğunun belli olmadığını ve ruhsatsız, tescilsiz ürün kullanmanın sakıncalarını ifade etmişlerdir. Hatta ürünün sitesindeki videoların bile kendi ürünleri olan Bionem' in çekimleri olduğunu ifade etmişlerdir.

Bu hafta içerisinde konu ile ilgili yetkililerle yaptığımız görüşmelerde böyle ürünlerin lanse edilmesine aracılık etmenin bile sakıncaları konusunda uyarı da almış bulunmaktayız.

Bundan sonra sitemizde ve forumumuzda hiç bir zirai girdinin ruhsatlı veya tescilli olduğu konular dışında bu şekilde tanıtılmasına zemin sağlamayacağımızı duyururuz.

Aynı şekilde Bionem başlığı da gübre olarak tescilli olduğu halde bitki koruma ürünü olarak tavsiye edildiğinden kapatılacaktır.

Diğer ürün başlıkları da tarafımızdan incelenmektedir.
Bahsettiğiniz tescil, "Roa-Plus" için organik sıvı gübre tescilidir. Verilme sebebi içine konan organik madde miktarı ile ilgilidir. Tescil, mikrobiyal bir içerikten söz etmiyor ve bir bitki koruma ürünü hiç değil. Bu bakımdan, Bionem isimli ürün çok daha tutarlı, en azından bir mikrobiyal ürün olarak tescili var. İçindeki bakterinin arkasında ciddi bir literatür var. Pazarlama söylemlerini bir kenara bırakarak literatürden hareketle kullanım kararı vermekte bir mahzuru olmayan bir ürün.

Bırakın bitki koruma ürünü olarak pazarlanmasını, mikrobiyal bir ürünün, bu içerikten hiç söz edilmeden sıvı gübre olarak tescillenmiş olması zaten ilgili kanun ve yönetmeliklere aykırıdır. Mikrobiyal olmayan bir ürünün içinde canlı bakteri varsa bu mikroorganizmaların hayatiyetinin sonlandırılmış olması gerekir. Yani, Roa-Plus isimli ürün yönetmeliklere uygun ve tescil edildiği gibi ise içinde canlı bakteri olmaması gerekir.

B5a'da da benzeri bir durum var diye firmanın üzerine gittiğimizde, ısıl işlem ile içinde hiç bir canlı organizma bırakılmadığını birden fazla kez ifade ettiler. Ki, Sn.Oğuz Alper'in b5a başlığında bu sebeple b5a'yı eleştirdiği, kanunsuz olarak ilan ettiği bir çok mesajı var.

Oysa, Roa ismi verilen ürünün gerek ağaçlar.net'deki eski yazışmalarında, gerek sizler gibi deneyip kullananların mesajlarında, gerek başka platformlarda öne çıkarılan iki temel özelliğinden birisi içindeki canlı bakteri, diğeri ise temel olarak bir bitki koruma ürünü olarak lanse edilmesidir. Bu iki özelliğin de sözünü ettiğiniz tescil ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Bunlara ilave olarak, Aylarca sahibi tarafında Roa ismindeki ürünün içinde PF bakterisi var denerek bunun üzerine ve etkileriyle ilgili yüzlerce mesaj yazıldı. Sonradan bakterinin PF olmayıp, iddia edilen etkileri hiç değişmeden başka bakteri olduğu ifade edilmeye başlandı. Mikrobiyal bir ürünün içindekinin ne olduğunun sahibince bilinmiyor olması da işin ciddiyetini gösteriyor. Yarın o da değilmiş, bu imiş denirse şaşırtıcı olmayacak. Oysa, mikrobiyal ürünlerde aslolan içeriktir ve bu mikroorganizmalar ve bunlara ait izolasyonlar hakkında çok literatür var. Hangi bakterinin ne yaptığı, etkileşimleri, başka canlıları enfekte edip etmediğinin en azından bu literatürden araştırılması gerekir. Bu durumda, hangisi araştırılacak, siz söyleyin.

Yine bir kaç mesajda sizin bir kanıt olarak verdiğiniz bir analiz raporu var. Redoil diye bir şey için. Bu nedir? Roa mı? Tescil edilen mi, edilmeyen mi? Tescil edilen ise, içinde bakteri olmaması lazım. O zaman ne bu patojenleri öldürmüş? Tescil edilmeyen ise, seçenekler sonsuz. Zaten raporda o patojenler ölürken, neyin onları öldürdüğünden bahsetmiyor. Adı da zaten roa değil. Bir şişeye hidrojen peroksit koyup aynı testi yaptırın, aynı raporu alırsınız. Ciddi bir şekilde ortaya çıkarılmak istenen bir ürünün izlediği yol bu olamaz. Az dikkatli biri bu bahsettiğim çelişki, boşluk ve tutarsızlıkları hemen görür. Bunlar da bana göre güven vermekten fazlasıyla uzak.

Alıntı:
Her ürün süreç içerisinde herşeye rağmen hakkettiği yeri alacaktır. Dilerim doğayla barışık ürünler haklı mücadelelerinde başarılı olur.
Bunu ben de gönülden diliyorum. Ama bu alaturkalık şansı arttırmıyor.

yağmur beğendi.
Eski 30-07-2010, 14:53   #1660
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Meyveli Tepe,

Bir önceki mesajınızda en çok alındığım ve sizden hiç beklemediğim nokta, her türlü karşı çıkışta sayın malina'nın aba altından sopa gösterir gibi vurgulanmasıdır. Ben bu sitede site kurallarına uygun bir dille, saygısızlık içermeyen hiçbir mesajdan dolayı ,moderatörler hariç, sayın malina'nın müdahele ettiğini görmedim.

Mesajımda "organik gübre" olarak kullandığımı yazmıştım. Biyolojik bile demedim. Haddimi bilip, boyumu aşan kocaman cümleler de kullanmadım ve gerçekten yoruldum, bezdim artık.

Konudaki aboneliğimi kaldırıp bu başlığa bakmayacağım.

Eski 30-07-2010, 19:53   #1661
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sizi kırdımsa özür dilerim. Genelde mesajlarımda hiç kimseyi hedef alacak şekilde yazmamaya dikkat ederim. Bu başlıktaki yazılarım da size veya başka bir kişiye yönelik değildir. Mesajlarım konu ile ilgili durum tesbiti ve konunun kendisi ile ilgili yorum ve görüştür.

Eski 06-08-2010, 10:34   #1662
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

"keser döner sap döner gün olur devran döner"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz
mikrobiyal içeriğe sahip olması onun etki özelliklerini ve bu cümlelerin iddialarının temelini oluşturuyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Alper Mesajı Göster
Sn.Selahattin Yılmaz ;

Mikrobiyal içeriğin tescilini görebilirmiyim?

Alıntı:
Sizin yorumunuz üzerine size soruyorum. Acaba siz mikrobiyal tescilini gördünüzmü?

Şöyle özetleyeyim Organik bir gübreyi siz mikrobiyal gübre olarak lanse ediyorsunuz. Organik Bir gübre bizim alternatifimiz olamaz .

Evet bahsettiğiniz Bionem Mikrobiyal Gübre Firma Ortağıyım

Alıntı:
Sn.Meyveli Tepe ;

Sonuçta bir BİONEM kelimesi geçiyor ve bu beni çok rahatsız ediyor.

Organik bir gübreyi insanları kandırırcasına mikrobiyal gübre olarak lanse ediliyor. Ve bunu ne yazıkki Selahattin Bey de belkide farkında olmadan tescilliyor.

Ayrıca Selahattin Bey forum da B5A nın satıcısı konumunda olması da ayrı bir gerçek.
Alıntı:
Sn.Meyveli Tepe ;

Organik gübreyi de Mikrobiyal gübre olarak lanse edemezler ederlerse ne yazıkki bu duruma düşerler . Bu konu ile ilgili tartışmayacağım ve yazmayacağım ; sebebi ortada ne bilgili bir muhattap ne de ne yaptıklarını neyi pazarladıkları belli olmayan anlamsız olaylar zinciri.

Ülkemiz de organik gübre ruhsatını 3 haftada alabilirsiniz. Ama iş mikrobiyal gübre oldumu içerisindeki Bakterinin analizi, zararlı mikroorganizma içerip içermediği , içindeki bakterinin sayısına kadar incelemeye tutulur. İyi ki de tutuluyor zaten. Bilmiyorum anlatabildimmi !!! Bunları sağlayamassanız tescil alamazsınız. Zaten alınamamasıda gerekir.

Sn. Doğasever konusuna vakıf olduğu için soruma yanıt verebilirse sevinirim . Bu sorumu da sakın yanlış anlamasın konunun önemi açısından soruyorum .EM ürünlerine TÜRKİYE DEN tescil almış mı veya ne aşamalarda bir sorun bakalım. Tüm detayları açıklayacağına inanıyorum.

Burada konu B5A nın etkili olup olmadığı değil. Yoksa gübre olarak iyi olabilir kötü olabilir ben bundan bahsetmiyorum . Mikrobiyal gübre den bahsedildiğinde çok önemli bir konudur bilenler bilir!!!

Sizin de ifade ettiğiniz gibi ( gelişkin bir mikrobiyoloji labaratuarı, hassas terazi bile olduğuna inanmıyorum ) Aktar efendi karışım yapacak içinde mikroorganizma var diyecek ve Tarım bakanlığından organik gübre tescili alıp , mikrobiyal gübre statüsünde tanıtacak . Selahattin Bey de tastikleyecek . Bu iş bu kadar ucuz değil .

Çok önemli bir konu da ürünlerin kokuşması bu kokuşmanın neden olduğunu Sn.Doğasever iyi bilir. Daha fazla detaylara girmek istemiyorum . Kimsenin insanların sağlığıyla oynamaya hakkı yok .

Gelelim Bize biz uzun yıllardır bu bahsettiğiniz konunun mücadelesini veriyoruz bu ülkede KÖK BOĞAZI YANIKLIĞINA ilaç yok diyen Zıraat Müh. Danışmanlar ve Tarım Bakanlığı herşey alenen ortada . Neyin ne olduğunun gayet farkında ve bilincindeyiz .

Sn.Meyveli Tepe . Benim saha da gereken taban çalışmam devam ediyor , sizinde yakından takip ettiğiniz Bionem ve ROA konu başlıklarında kullanıcıların genel yorumları ortadayken isteyen istediği yere konuyu sokmaya çalışsın farketmez.

Saha da çalışan teknik ekibim tehdit ediliyorsa , ben tehdit ediliyorsam gerisini bu yazıyı okuyanlar düşünsün.

Sn.Doğasever ; Her zaman görüşmekten mutluluk duyarım. Eğer geldiğiniz de programım da uygun olursa kesinlikle görüşmek isterim. Sevgiler
Alıntı:
Sn.Selahattin Bey ;

Bu konu hakkında söylenebilecek herşeyi söyledim. Sizde elinizden geldiğince yanıtlamaya çalıştınız.

Yukarıda ki verdiğiniz bilgilerin ne kadar yanlış olduğunun hala farkında değilsiniz. Konunun uzmanı olmayışınızdan veya yanlış bilgilendiriliyor oluşunuzdan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Sözü fazla uzatmadan B5A nın konu başlığı burada ROA ve BİONEM in konu başlıkları da mevcuttur.

Bionem için tescilleri ve analizleri , zararlı mikroorganizma içermediğine dair raporlar konu başlığında tüm üyelerimizin görebileceği okuyabileceği ve anlayabileceği şekildedir.

Benim B5A ile tartışma yaşamamın sebebi Reklamlarında ürünümüzün adını kullanmaları ve bir de organik gübre yi mikrobiyal gübre olarak tanıtılmasıdır. Yoksa etkilidir,değildir şeklinde bir konu asla gündeme getirmedim.

Kullanıcıların yorumları da tüm balşlıklarda mevcut.Polemik yapılacak bir durum yok kullanan kişiler olumlu ya da olumsuz yorumlarını tüm ürünlere yazmaktalar.

Yok o telefon açmış bu mesaj yazmış bunlar tavşan masalına girer.

Bir Z.Müh. olarak Biyolojik ürünlere , organik ürünlere verdiğiniz destek için de teşekkürler. Olması gerekende budur.

Herşey gönlünüzce olsun ! Sevgiler
Alıntı:
Yani BİONEM MİKROBİYAL GÜBRE dir. Değilmi Selahattin Bey ? Peki B5A nedir?

Eski 07-08-2010, 20:14   #1663
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

insan güzel sevmez sevdiğini güzel görürmüş
sayın meyvelitepe
ROA ağzınla kuş tutsa hastalıkların kökünü kazısa da yaranamaz)
hatta ödül alsa bile bir özür dilemez kanatindeyim
ama em1 merdiven altında ema yapsak kimse sertyifikasını sormaz

Eski 08-08-2010, 02:17   #1664
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İdris bey,
Görmek istemediğinizi görmüyor, duymak istemediğinizi duymuyorsunuz. Muhtemelen şimdi ne yazsam yine algılamayacaksınız.

Son mesajlara şöyle bir göz gezdirdim. #1636, #1651, #1660 nolu mesajlarda özellikle roa ismindeki ürünün mevcut durumu ile yorum özetini belirttim. Ne siz, ne de müritlik seviyesinde roa propogandası yapmakta olan arkadaşların hiç biri orada yazılı olanı anlamadı, yazılana tepki göstermedi, anladığına dair bir geri bildirimde bulunmadı. Oysa objektif bir bakış açısıyla durum son derece basit ve anlaşılır.

Roa hayranlığı, karşılıklı övgüler ve hayli duyguları kullanan bir ajitasyonun devam etmekte olduğu foruma da baktım bir kaç gün önce.

Kurulan mantık, uygulanan yöntem, uslup vs. tek kelimeyle iğrenç. Konumuz sosyoloji olsaydı uzun bir yazı yazabilirdim bu konuda. Roa ürününü, aslında roa perdesi altında ürünü piyasaya sunmaya çalışan şahsı yüceltip, hayranlık yaratmaya yönelik bir propagandadan ibaret. Bunu yaparken de kendisi dışındaki ürünleri hedef seçmiş. İkide bir de benim kullanıcı adımı anarak hedef gösteriyor. Gerçek adımı bilmediği için "meyvelitepe" diyesiymiş, bilseydi deşifre edecekti zâtı muhterem.

Siz de, gerçekte size ait olmayan düşünce ve söylemleri, sanki, gözleriniz bağlı, kulaklarınız tıkalı, hafızanız da silinmiş olarak oradan mesaj taşıyor, olmadı,
Alıntı:
insan güzel sevmez sevdiğini güzel görürmüş
sayın meyvelitepe
ROA ağzınla kuş tutsa hastalıkların kökünü kazısa da yaranamaz)
hatta ödül alsa bile bir özür dilemez kanatindeyim
ama em1 merdiven altında ema yapsak kimse sertyifikasını sormaz
gibi mesajlar yazıyorsunuz.

Aynı zâtı muhterem değilmiydi bir önceki mesajımda alıntıladıklarımı söyleyen?

Bakın, zamanında ne yazmış, üstelik de bana hitaben;

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Oğuz Alper
Sn.Meyveli Tepe ;

Organik gübreyi de Mikrobiyal gübre olarak lanse edemezler ederlerse ne yazıkki bu duruma düşerler . Bu konu ile ilgili tartışmayacağım ve yazmayacağım ; sebebi ortada ne bilgili bir muhattap ne de ne yaptıklarını neyi pazarladıkları belli olmayan anlamsız olaylar zinciri.

Ülkemiz de organik gübre ruhsatını 3 haftada alabilirsiniz. Ama iş mikrobiyal gübre oldumu içerisindeki Bakterinin analizi, zararlı mikroorganizma içerip içermediği , içindeki bakterinin sayısına kadar incelemeye tutulur. İyi ki de tutuluyor zaten. Bilmiyorum anlatabildimmi !!! Bunları sağlayamassanız tescil alamazsınız. Zaten alınamamasıda gerekir.

...
Burada konu B5A nın etkili olup olmadığı değil. Yoksa gübre olarak iyi olabilir kötü olabilir ben bundan bahsetmiyorum . Mikrobiyal gübre den bahsedildiğinde çok önemli bir konudur bilenler bilir!!!

Sizin de ifade ettiğiniz gibi ( gelişkin bir mikrobiyoloji labaratuarı, hassas terazi bile olduğuna inanmıyorum ) Aktar efendi karışım yapacak içinde mikroorganizma var diyecek ve Tarım bakanlığından organik gübre tescili alıp , mikrobiyal gübre statüsünde tanıtacak . Selahattin Bey de tastikleyecek . Bu iş bu kadar ucuz değil .
...
Roa Plus isimli ürün tescillendi diye bir çok mürid ortalığa döküldü. Ama bu tescil mikrobiyal değil. Ne gam, sahibinin evvelce söylediği şeyler başka ürün içindi nasılsa, sahip ne söylüyorsa doğrudur, öyle mi? Oysa, aynı söylediği gibi işin kolayına kaçıp 3 haftada alınan organik gübre tescili almış, ama yazarken roa9223 bakterisinin nasıl her bir şeye takla attırdığından başka bir şey demiyor.

Yine bir yıl kadar geriye gidelim.
#726 numaralı mesajda ne deniyor:
Alıntı:
Sevgili ağaçlar net üyeleri ve özellikle SN.HALİL ÖNEN için derlemiş olduğum ROA Pseudomonas fluorescens (ROA9223)
ve Bionem Pseudomonasfluorescens( TR2000)isimli ürünlerimin içerisindeki bakterinin çok değerli bilimsel araştırmaları ve yayınları. YETERLİ GELMEZ İSE DEVAM EDEBİLİRİM. Herkese Sevgilerimle
...
Bu mesajda mucit roa ürünündeki bakterinin Pseudomonas fluorescens olduğunu söylüyor. Bu söylem en azından ağaçlar.net'deki yazışmalarda hep böyleydi. Sonradan bakteri değişti (ama roa9223 değişmedi).

Bu mesajdan epey sonra, #1048 nolu mesajda Bionem ile roa'nın hala aynı bakteriyi içerdiğini söylüyor.

Alıntı:
Her iki üründe birbiri ile karışıp uygulanabiliyor. Bakterilerin ana grubu aynı sadece ırkı farklı .
Bakın 17 Temmuz 2009'da siz yazmışsınız #1240 nolu mesajda;
Alıntı:
oğuz bey emeğinize sağlık çok güzel vidoo olmuş
ayrıca rao sayfası harika düzenlenmiş

rao gerçekten olağan üstü faliyet gösteren dost bakteri)
tam aklımdan geçen diş fırçılamada bile kullanılacak derken
turşu yapımı,mayın aramai ciltlerde oluşan mantari hastalıkların tedavisi vs beni sonderece etkiledi
size sorum şu oğuz bey

bionem mikrobil gübre
aynı zamanda diyer gübrelerle kullanılabilir(20.20 ,üre.. hayvansal gübre. gib, bir zararı yok...doğrumu?

rao : faydalı bir bakteri(insan vucudunda milyarlarca faydalı bakterliler barsaklarda enzim yapıp besinleri faydalı hale aldırıyor ...gib,)
benim küçük bir bahçem var zebze ile uğraşıyorum ve aynı zamanda 3 dönüm kapama ceviz bahçem var
sizin öneriniz ne rao ile bionem farkı nedir birde rao nun fiaytı
Siz bu mesajı yazdığınızda roa'da hangi bakteri olduğunu düşünerek yazmıştınız?

Bir mucit, tek bir bakteri izole ederek, bunun bitkilerde gelişim düzenleyecek, kök yaptıracak, hastalıklarla savaşacak, mantarları yenecek, bitleri öldürecek, tırtılları yok edecek, sinekleri kovacak vb. ilaç yapmak istiyor. Bir şey yapıyor ama içindeki bakteri düşündüğü, aylarca dillendirdiği şey değil. Neden? Mucit icadını yaparken ne yaptığını bilmiyor muymuş? Hani "Mikrobiyal gübre den bahsedildiğinde çok önemli bir konudur bilenler bilir!!! " idi ?

"Organik gübreyi de Mikrobiyal gübre olarak lanse edemezler ederlerse ne yazıkki bu duruma düşerler . Bu konu ile ilgili tartışmayacağım ve yazmayacağım ; sebebi ortada ne bilgili bir muhattap ne de ne yaptıklarını neyi pazarladıkları belli olmayan anlamsız olaylar zinciri." dendiğinde bu ROA için geçerli değilmiş sanırım. Tescil aldığını ısrarla belirttiğiniz ürün mikrobiyal midir? Değil ise, konuyu sahibinin eski sözlerine havale etmek yeterli.

Nasıl oluyor da yere göğe koyulamayan bir bakteri yukarıda saydığım tüm etkileri gösteriyorken, birden bire aynı etkileri gösterir başka bir bakteri oluveriyor?

Başka ürünler hakkında tumturaklı laflar edilmişken aynının yapılması nasıl bir dürüstlüktür? En azından ne kadar inandırıcıdır?

Her yıl bölümüm 15 milyon euro civarında mal ve hizmet satın alırım. Pek çok satıcı ile onlarca toplantı yaparım. Yıllardır değişmeyen bir prensibim var. Bir firma ile görüşürken, şayet firma kendi ürününü ve şirketini bırakıp, rakip sayılacak bir firmayı ya da ürününü ağzına aldığında derhal o toplantıyı bitirir firmanın da üzerini en az 2-3 yıl için çizerim.

Bir EM'dir gidiyor nedense. Roa için sorulan ya da beklenenleri EM için sormuyormuşuz. EM ile de kalınmıyor, T.Harzanium, Bacilus Subtilis, B.Thurgensis için de sormuyormuşuz. Nereden belli sorulmadığı? ve neyi ne ile kıyaslıyoruz?

İçinde önce PF bakterisi olduğu söylenen, sonra arthobaktere çevrilen, mikrobiyal olmayan bir tescili olduğu halde sadece mikrobiyal olarak lanse edilip satılmaya çalışılan, aynı kulvardaymış izlenimini vermek için arkasında 40 yıllık geçmişi, yüzlerce ülkede kullanımı, binlerce deneyi, makalesi olan ürünlere atıf yapılıyor. Oraya gelebilmek için kat edilecek daha çok mesafe var. Daha önce de yazdım, olmaz demiyorum. Olabilir, ama böyle mürid ilişkileriyle, bir öyle bir böyle şeylerle değil.

O tarihlerde, yaramadığı şey, sağaltmadığı hastalık, öldürmediği böcek kalmayan PF bakterisiydi. Bionem gibi iyi bir ürün de bu ve benzer sebeplerle çok zarar gördü. PF'in literatürde hiç geçmeyen bir özelliği ısrarla vurgulandığında, literatür sorduğumda linkler gönderiliyordu. Açıp okumayacağım sanılıyordu zahir. Bir gece sabaha kadar verlilen linkteki dökümanı, hatta o dökümanda referans olarak gösterilen yüzlerce sayfa ingilizce dökümanı okudum. Uzaktan yakından alakası yoktu. Google'dan kelime vererek aratıyor, görünenleri soruya cevap bilgi olarak linkini veriyor. Bu ne ucuzculuktur, ne kandırmacadır? Nasıl olsa ortalama bir vatandaş yabancı dil bilmez, bilse de link geldi ya, ikna olur, açsa bile bir sayfadan fazla okumaz, "yalan mı söylecek koskoca mucit" der. Kaç deli bir gecede yüz sayfa ingilizce döküman okur ki, üstelik de bu kadar lakırdıyı okumanın hiç bir faydası yoksa.

Her faydalı mikroorganizmanın gerek kendi başına, gerek başka mikroorganizmalar ve bitkinin kendisiyle simbiyotik ilişkileri sonucu belirli aktiviteleri olur. Toprakta ve bitkide hiç bir zaman tek tür bakteri olmaz. Aynı anda onlarcası, yüzlercesi, hatta binlercesi bir arada bulunur. Toprağın kimyasal yapısı, mikroorganizmalar, bitki, hava, ısı, nem durumu sonsuz sayıda farklı kombinasyon yaratır ve her kombinasyonda farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bilinen 100 yıllık "sürdürülebilir doğal tarım teknikleri" EM teknolojisinin de çıkış noktasıdır. 40 yıl önce bir Japon Prof, bu tekniklerin temelini oluşturan mikroorganizmaları toparlayarak bir preperat hazırladı ve ticari olarak sundu. Doğu tarımcılarının zaten aşina olduğu bu içeriğin batıya yayılması, benimsenmesi kolay olmadı ve yıllar aldı. Onun için muhteşem bir bilgi ve belge bolluğu var. Herkes her yerinden çekiştirdi. Özellikle kimyasal ürünlere, büyük tröstlere karşı direndi. Arkasında çok uzun bir geçmiş ve köklü bir kültür olmasaydı muhtemelen bu mümkün olmayacaktı.

"ama em1 merdiven altında ema yapsak kimse sertyifikasını sormaz" demişsiniz. Ne demek istiyorsunuz? Bu söz de umarım size ait değildir. Bir cins, rakibini küçümseyerek kendini yüceltme refleksi olsa gerek. Şimdiye kadar en çok gördüğüm bilgi, belge döküman vs. OMRI'den başlamak üzere EM'ye ait.

Alıntı:
Sn.Dogasever ;

İlginize ve konuya açıklık getirmenize çok teşekkür ediyorum. EM yi çok iyi biliyor ve desteklediğimi de ifade etmek istiyorum. Geçenlerde ıc hotel deki toplantıya da işlerimin yoğunluğu sebebiyeti ile katılamadığım için çok üzüldüm.

Sonun da zafer bizim olacağından hiç şüphem yok . Bıkmadan usanmadan anlatacağım ve anlatacaksınız. Karşımızda ki ZEHİR DEVLERİNİ İKİ YIL İÇİNDE devireceğimize inanıyorum .

Saha da Bionem , ROA ve EM gibi ve benzeri ( kendini kanıtlamış ) ürünler le aynı tarafta olduğumuzu bir kez daha vurguluyorum.

Tekrar teşekkür ediyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Bu mesaj da inanmadan yazılmış, okuyanlara oynayan bir şey olsa gerek. Kimbilir, belki de roa'yı EM ile birlikte anma çabasıdır.

Ha, EM benzeri bir ürün merdivenaltında da yapılabilir. Hiç de bir mahzuru yok. Mikrobiyoloji ve Toprak başlığına bir göz atın. Çiftçilik yapıyorsanız toprağınızı ve toprağınızda yaşayan mikroorganizmalar hakkında bir fikriniz olması lazım. Oradan çıkarılacak çok dersler var ve daha yeni başlıyor.

Şu rizhobium bakterisi, havadan azot yapanlar. Üretmesi çok kolay. Benim bahçe ar-ge merkezi gibi oldu. Mikoriza aşılanmış domateslerim, bölgedeki domates felaketinden sağ salim kurtuldu. Tek sebebi mikoriza değil tabii. Başta EM olmak üzere, tohum ekimden itibaren T.Harzanium, B.Subtilis, çok bol kompost, hepsi birlikte sağlıklı toprağı oluşturdular. Her iddiaya girerim ki, dışarıdan verdiklerimin dışında her türlü toprak bakterisi bu toprakta mevcut ve ancak hepsi bir arada olduğunda biribirlerini tamamlıyorlar. Köklerde derinlere giden ince beyaz ipliksileri görebiliyorum. Bu mikoriza. Şimdi sizin deyimizle merdivenaltında mikoriza üretiyorum. Kim ne karışır? Bunu adım adım nasıl yaptığımı anlattığımda siz dikkate almayın lütfen. Nasılsa roa ile ihtiyacınız yoktur.

Efendim, çiftçi kaolin kili kullanmamalıymış. Kullanırsa malını satamazmış. Bu yüzden meyvelerde iz yapmayan roa kullanılmalıymış. Zaten de kaolin kili roanın yanında ne ki?

Marketlere kaolinli elma geldi de vatandaşa anlatması kaldı sanki.

Ne diyeyim, sıkıldım artık. Bundan sonra bu konuda tek bir dakika bile harcamayacağım.

casperia beğendi.
Eski 08-08-2010, 08:11   #1665
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
selamlar

Bir yere kadar tartışmak faydalı, gerekli sonrası amacından çıkmaya başlıyor.

Bionemin roa dan etkilendiğine kesinlikle katılıyorum, umuyorum roa da kısa zamanda gerekli sertifikaları alır.Sertifika ve belge olmadan ne desek boş.

Neyi düşünür, neye yoğunlaşırsak enerjimizi o yöne kanalize edip o yönde gelişim sağlıyoruz, konu pazitifse +, negatifse - enerjiyle doluyoruz, oysa sn meyvelitepe nin değerli araştırmalarına diğer bölümlerde o kadar ihtiyacımız var ki...

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 11:00   #1666
Ağaç Dostu

Sevgili Zeytinlibahçe,

Aslında bende bu tartışmalara fazla girmek istemiyordum. Ancak gerek ürünün lanse ediliş şekli gerekse "şeyh uçmaz mürit uçurur" hesabı yapılan reklamlar beni sorgulamaya itti. Diğer forumda yazdığım yazılara karşı düzey hemen düşünce yazmamaya karar verdim. Ki bizi ROA düşmanlığı ile suçlayanlar bir kez olsun Oğuz Bey'in tarzı ve önceki mesajlarını sorgulamış değiller. Aynı şeyi ben Oğuz Bey'e söylediğimde hop oturup hop kalkıyor. Hatta o yetmeyince "emekli müfettişler", "fahri konsoloslar" devreye giriyor.

Oysa anlatmak istediğimiz yegane gerçek, ürünün içerisinde bulunduğu söylenen Arthrobacter türünün ne olup olmadığı. Bu konuda 2 tane üniversite araştırmasından azot dönüşümü ile ilgili olanı burada, kitinaz enzimi ilgili olanı diğer forumda yazdım ve doyurucu yanıt alamadım. Ürünün web sitesinde yayımlanan Meyvelitepe'ninde sözünü ettiği makalelerde bu yanıt yok.

Bize bunlara neden karşı çıkmıyorsunuz dedikleri, EM, Bacillus subtilis, Bacillus thuringiensis, Trcihoderma harzanium, Pseudomonas fluorescens vb. ile ilgili araştırdığınızda yüzlerce makale buluyorsunuz. Arkalarında devasa bir bilimsel literatür var. Ancak Arthrobacter türü toprakta en yaygın tür (tüm toprak bakterilerinin 1/8'i) olmasına rağmen üzerinde fazla araştırma yok. Bu durumda doğal olarak sorgulamak gerekiyor. Yoksa İdris Bey'in dediği merdivenaltı üretim tamda ROA için söylenebilir. Yapacağımdan değil ama, diğer forumda da söylediğim gibi (elime bir şişe alıp Tarım İl Müdürlüğü'ne başvursam şeklinde bir ironi yaptım) tamda Oğuz Bey'in söylemleri ile bende ROA'ya yaklaşsam tepkisi nasıl olurdu? Bunu diğer forumda yazdım ve cevabını aldım. Yani Oğuz Bey iğneyi önce kendine sonra çuvaldızı başkalarına batırmalı.

Eski 08-08-2010, 17:24   #1667
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bakmamaya çalışıyorum ama olmuyor.

Sayın MeyveliTepe, haddinizi aşıp, ürün hakkında yorum yapmanında ötesine giderek bizleri yani ROA kullanıp sonuçlarını paylaşanları"mürit" likle suçluyorsunuz.

Mikrobiyoloji konusunda bilgimiz olmadığı için sonuçları ve yaşadığımı paylaşıyoruz. Diğer başlıklardaki mesajlanızı da kendi adıma konuşarak ben, uygulama imkanım olmasa da ilgi ile izliyorum.

Saygısızlık yapmamaya özen gösteriyorum ve aynı tavrı "moderatör" de olsanız sizden bekliyorum.

Eski 08-08-2010, 17:41   #1668
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ayni halden, bende dertliyim.Fakat, olumlu sonuclari gordukce yazmadan edemiyorum.Keske onceki ve sonraki fotograflarini cekip, yayinlasaydim:
Bektasi uzumlerinden birisinin, tum yapraklari sararmaya baslamisti...3 gun ara ile Natura uyguladim.Simdi, tum yapraklar neredeyse yesile dondu:
Ne sihirdir, ne keramet, oldu bir seyler

Acaba, bizdemi MURIT olduk?

Düzenleyen sındırgılı : 09-08-2010 saat 00:46 Neden: sonraki mesajlardan sonra, ilave ihtiyaci dogdu;
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 18:47   #1669
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

bugün içinde bulunduğum durumu düşündüm durdum ,sanki başka derdim yok gibi

ama sn meyvelitepe, herzaman araştırmalarını çalışmalarının takipçisiyim
görmezlikten geldiğiniz şey roa çok yeni bir ürün
evet ROA ,,,,,ema gibi yüzlerce döküman yok onlarca yıl öncesine dayanmıyor
ben roanın kullanıcısıyım ,geçen yıl kök boğaz hastalıkları yüzünden ne bir dometes nede bir biber verimi aldık
bugün ise roanın hobi bahçeleri kısmında çalışmalarımızı görebilirsiniz
keşke diyorum roayı burda hiç tartışmasaydık ,,,,EM tarşsaydık!!!!!!! kimbilir bana ödül bile verirlerdi.veya hiçdeyilse destek görürdük
ama biz zor seçtik !!!!!!!!!
kimbilir,,,, torunlar bize birgün teşekkür eder
MERDİVEN ALTI DERKEN HEMEN KIZMAYIN ŞU ANLAMDA
ORJİNAL kullanımından ziyade birtakım ustalık tecrübe isteyen bir şekilde em oluşumu sağlamak içim melas haızrlaıyıp ph düşmesini bekliyip ürünün oluşumunu kendi çabalarınızla hazır hale getirme aşaması
ben bu oluşumu yapamasam !!!!!kim bunun sorumlusu olacak anlamında bir deyim kullandım
****** em1 ürnleri kendini ispatlamış ürünler em çok sevdiğiniz için toz kondurmuyorsunuz sizi anlayorum
ama biraz zamanda roa ya tanıyın bir TC ürünü olduğnu unutmayın saygılarımla

Eski 08-08-2010, 21:45   #1670
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Beklediğim gibi, algılamaktan uzak tepkiler alıyorum. Bakın, #1663 nolu mesajım tamamen alıntılardan oluşuyor. #1665 nolu mesajımda da yine alıntılar ve bazı sorular var. Siz bu soruların yanıtlarını kendi kendinize verdiniz mi? Yoksa onları atlayıp hiç sorulmamış mı saydınız? Muhtemelen ikincisi, yoksa o sorularla ilgili de bir tepkiniz olurdu. Belkide yanıtları aldıktan sonra bahsedeceksiniz. Keşke haddimi aşmış olsaydım. Maalesef, bu davranış biçiminin adı budur. Yine, konumuz sosyoloji olsaydı, son bir yıllık yazışmaların içinden bunu bir "case-study" olarak ortaya koyabilirdim.

İdris bey, kusura bakmayın. Sizin yaklaşımız ise hepten alakasız. Birincisi, bu başlık bionem başlığı. ROA başlığı değil. EM başlığı hiç değil. Biber ve domateslerinizin iyi olması mutluluk verici bir durum. Hep yazıyorum. İstediğinizi kullanırsınız, istediğinizi atarsınız. İster satın alır, ister kendiniz yaparsınız, kim ne karışır. Herkesin bir aklı fikri var ve herkes kendinden sorumludur.
Alıntı:
...
keşke diyorum roayı burda hiç tartışmasaydık ,,,,EM tarşsaydık!!!!!!! kimbilir bana ödül bile verirlerdi.veya hiçdeyilse destek görürdük
ama biz zor seçtik !!!!!!!!!
Demişsiniz. Lafın arkasında diyorsunuz ki, "bu meyvelitepe EM'ci. Roa da rakip. Bu yüzden burada roayı tartıştırmıyor. Biz de EM'ci olsaydık bizden iyisi olmazdı." Komik olmayın lütfen. Bu meyvelitepe EM'ci filan değil. EM, Sim Derma, Delfin, vb. ürünler de takım değil. Sizin yaklaşımınıza göre siz roa'cı oluyorsunuz o zaman. Bakın zoru da seçmişsiniz. Zor olması da size göre bir TC ürünü olmasından, bir de doğru tescil dahil ortada bir şey olmamasından geliyor. Sağlam bir milliyetçilik yanı da var yani işin. Yine kusura bakmayın, bu bir müritlik davranışı. Çünkü, elinizde ne var, neydi, ne oldu, bilgi, belge, vs. sizin için önemli değil. Sorgulamak aklınıza bile gelmiyor, nasılsa mürşit ne diyorsa doğrudur. Ürünün ne olduğunun önemi yok. Dün bionemdi, bu gün roa, içindeki bir öyleymiş, bir böyleymiş önemi yok sizin için. Literatür diye alakasız bilgi verilip, iyi niyetle soru soranlar gönül rahatlığı ile kandırılmaya çalışılırmış, ne gam. Dün başkalarını "bunlar sizi kandırıyor" diye ilan ederken aynını bugün kendi yaparmış, olsun, o mürşit. Yukarıdaki son iki mesajımda bahsettiklerim de bu mürşitin yaptıkları ve dedikleri ile ilgilidir. Bunları algılamak için de de mürid olmamak gerekir.

El netice, alt tarafı bahçemizde toprağımızda bir şeyler yapıyoruz. Bunu yaparken de faydalı içerik ve yöntemleri de bulup çıkarmaya, gerçekten iyi iseler duyurmaya çalışıyoruz. Bunun forumla da ilgisi yok. Meyvelitepe'nin, çoğunlukla da forum dışında yaptığı şey bu. Şu kadarını söyleyeyim, siz toprağınıza bakın, başka bir şeye ihtiyacınız olmaz, toprak da sizi besler. Abuk subuk ticari rekabetlerin içinde savrulmak, bir sürü yalan dolana maruz kalmak da gerekmez.

Forumun politikasını ben belirlemiyorum, forum yönetimi belirliyor. Kıstaslarının ne olduğu da belli. Roa Plus organik sıvı gübresini tartışmak istiyorsanız, bir başlık açıp tartışırsınız. Forum yönetimi ne der, hangi çerçeveye izin verir bilmem. Kanımca, organik sıvı gübrenin içindeki bakteriyi ve bu bakterinin tüm hastalıkları nasıl da bertaraf ettirdiğinin propogandasına izin vermezler. Olsa olsa bu sıvı gübrenin içindeki hangi besin elementlerinin ne işe yaradığı tartışılır. Çünkü ağaçlar.net büyük bir platform ve resmi kurumlar nezdinde sakıncalı mecralara zemin oluşturmaması gerekiyor. İş buraya gelirse, kendi adıma ilk soracağım bionem zamanında yapılanlarla roa zamanında yapılanları karşılaştırmak olur. Adı geçen bakterinin bir ürün olarak sunulması da hiç ilgi alanıma girmiyor (tabii bakteri o ise). Zira bu bakteri organik malzemece zengin toprakta zaten bol miktarda bulunur.

Benden bu kadar.

Eski 08-08-2010, 22:50   #1671
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

O zamanlar aktif üye olmamama rağmen agaclar.net toplantısında Bionem dağıtıldığını ya da üründen söz edildiğini bir yerlerde okumuştum. Link aramak için zaman kaybetmeyeceğim.

Aynı şekilde Sayın Mine Pakkaner'in Bionem'in mantara karşı etkili olabileceği konusundaki yorumu da aklımda kalmış. Bir de Bulgaristan'dan da olsa mikrobiyolojik gübre olarak tescilli olduğu.

Sorununuz nedir anlamıyorum. Oğuz Alper Yeğen ise burada yazmıyor. Yok onun ürettiği ürünlerse, izin verin artık biyolojik gübre olarak rahat rahat kullanalım ve çeşitli başlıklarda yazdığımız mesajlardan dolayı kullanıcıları yani bizleri de hedef haline getirmeyin.

"Kurulan mantık, uygulanan yöntem, uslup vs. tek kelimeyle iğrenç." İğrenç olan nedir? Bu "iğrenç"liğin içinde yer alan bizler için ne çirkin bir suçlama. Bence iğrenç olan bu tür suçlamalar...

Benim gibi ev kullanıcıları sizin yüksek mikrobiyoloji kültürünüzle yazdığınız mesajları anlamaya çalışsa da anlamıyor. Bu tür mesajlarınıza alıntılarla mı yanıt vermeliyiz? Bilmiyoruz, anlamıyoruz . Daha ne söylememi istersiniz?

Ama ürünün kullanımından edindiğim her türlü sonucu arzu ederseniz fotoğraflarla da paylaşabilirim, paylaşıyorum da.

Lütfen, bir ürün üzerinden yapılan tartışmalarda sizin dışınızdaki seslere de kulak verin. Bu , iki mesaj "mürit" mi yaptı beni? Buysa "mürit"lik, ben "mürit"im.

Düzenleyen maki01 : 09-08-2010 saat 01:09 Neden: eksik hece
Eski 10-08-2010, 13:29   #1672
Ağaç Dostu

Yazmayacaktım ama burada açıkça bir itiraf durumu var. Aşağıdaki kırmızı renkli, tırnak içindeki bölüm, diğer forumda yayımlanan Oğuz Alper'in kendi mesajından alıntıdır. ROA 9223 bakterisinin sadece Roa Natura içinde bulunduğu söyleniyordu. Ki bu ürün henüz tescilli değil. Ancak yukarıdaki satırların yazarı ROA Plus içindede aynı bakteri olduğunu söylüyor. O zaman ilk sorumuza geri dönüyoruz. Organik gübre mi mikrobiyal gübre mi? Roa Plus'ın mikrobiyal gübre olarak lisansı yok. Daha ne diyeyim ki?

"Biyolojik preparatlarda bakteri izole eden firmalar veya kişiler doğadan izole ettikleri bakteriye kendi suş ismi verirler. İşte Bizde bu izole etmiş olduğumuz mikroorganizmaya (ROA 9223 ) ismini verdik. Bu Arthrobacter SP ailesine ait Roa 9223 suşu anlamına gelmektedir.

İzole etmeyi başardığımız bu mikroorganizmayı üretimini gerçekleştirdiğimiz Roa plus sıvı gübremizin fermentasyonun başında bu mikroorganizma ile başlatıp ve yine fermentasyonun sonunda yine başkaca mikroorganizma bulaşmadan sadece Roa 9223 suşunun bulunmasını sağlıyoruz.

Bu fermentasyon sürecinde gübremizin içerisinde bulunan organik maddeleri bakterimiz bitkileriniz için yararlı enzimler ve doğal antibiyotikler üretiyor. Bu fermentasyonun sonunda ürünlerimizin içerisinde bulunan organik maddelerin bünyesindeki npk larda mevcut halde. Bu sebeble komplike bir organik sıvı gübre üretiyoruz."

Düzenleyen acemi_caylak : 10-08-2010 saat 14:19
Eski 10-08-2010, 13:57   #1673
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Formatını bozmadan alıntılasaydınız keşke, kimin ne dediği kaybolmuş. Orijinaline bakmak en iyisi.

Eski 10-08-2010, 14:00   #1674
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Formatını bozmadan alıntılasaydınız keşke, kimin ne dediği kaybolmuş. Orijinaline bakmak en iyisi.
Alıntı yaptığım kısmı tamamen kırmızı yaptım. Noktasına ve virgülüne dokunulmamıştır. Bütünlük açısından diğer sorumu bir başka mesaja aktarıyorum.

Orjinalide burada

Eski 10-08-2010, 14:07   #1675
Ağaç Dostu

Aynı zamanda bu gübrenin pestisit olduğunu iddia eden üreticisi ve pestisit olarak kullanan arkdaşlara da bir sorum var. Biyolojik pestisitler aşağıdaki testlerden sonra piyasaya sürülmek zorunda. Dikkat edin üretim sırrı istemiyoruz, sadece bu testler yapılmış mı? Hiç sordunuz mu?

Entomopatojenler yaşayan, çoğalan, infeksiyöz özellik taşıyan canlılardır. Organizmalara infektif (bulaşma) olma ihtimali göz önüne alınarak, spesifisiteleri daima titizlikle icelenmelidir. Bu nedenle ticari ürün haline getirilmeden önce her bir entomopatojen ile aşağıdaki deneyler yapılır.

1- Akut Toksitite-Patojenite: Omurgalı ve omurgasızlarda sindirim, solunum ve deri toksisite deneyleri yapılır. Deney hayvanları 3 hafta gözlem altında tutulur.
2- Subakut Toksitite-Patojenite: Akut Toksitite-Patojenite testinden sonra geliştirilir. Deney süresi 13 haftaya kadar uzatılabilir.
3- Primer İrritasyon: Deney hayvanı olarak sıklıkla tavşanlar kullanılır. En fazla göz mukozası pestisitlerle karşı karşıya geldiğinden irritasyon gözde veya ender olarak deride denenir.
4- Teratojen Özellik: Deneyde dişi sıçanlar veya fındık fareleri kullanılır. Özellikle nükleer pohihedrozis virüslerinin organogenezis esnasındaki (4-10. haftalık gebelik evresi) deney hayvanında teratojen etkisi araştırılır.
5- Karsinojen Özellik: Karsinojen özellik sadece birkaç entomopatojen virüste saptanmıştır. Deney hayvanı olarak genç fare veya fındık fareleri kullanılır. Deney süresi 18-24 ay kadardır.
6- Omurgasızlara Spesifisite: Üretilen her bir biyoinsektisitin yararlı artropotlara ve omurgasızlara karşı akut toksisite özelliği araştırılır.
7- Fitotoksisite: Fitotoksisite deneyleri çoğunlukla geniş alanlarda yetiştirilen ve ekonomik önemi olan bitkiler üzerinde yapılır.

Düzenleyen acemi_caylak : 10-08-2010 saat 21:35
Eski 10-08-2010, 15:42   #1676
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe,
O zamanlar aktif üye olmamama rağmen agaclar.net toplantısında Bionem dağıtıldığını ya da üründen söz edildiğini bir yerlerde okumuştum. Link aramak için zaman kaybetmeyeceğim.

Aynı şekilde Sayın Mine Pakkaner'in Bionem'in mantara karşı etkili olabileceği konusundaki yorumu da aklımda kalmış. Bir de Bulgaristan'dan da olsa mikrobiyolojik gübre olarak tescilli olduğu.
Sorun bionem değil ki! Bionem iyi bir ürün. İyi olmayan, bionem'in pazarlanma şekli idi. Bu başlık bunun örnekleri ile dolu. Bazıları komik, hatta epeyce acınası.

Alıntı:
...
Sorununuz nedir anlamıyorum. Oğuz Alper Yeğen ise burada yazmıyor. Yok onun ürettiği ürünlerse, izin verin artık biyolojik gübre olarak rahat rahat kullanalım ve çeşitli başlıklarda yazdığımız mesajlardan dolayı kullanıcıları yani bizleri de hedef haline getirmeyin.
Hep söylüyorum. Herkesin aklı fikri var. İsteyen istediğini kullanır. Siz de öyle. Yani, sizinle ya da herhangi bir ürünü kullanmanız ya da kullanmamanızla ilgili ne gibi bir sorun olabilir ki.

Alıntı:
...
"Kurulan mantık, uygulanan yöntem, uslup vs. tek kelimeyle iğrenç." İğrenç olan nedir? Bu "iğrenç"liğin içinde yer alan bizler için ne çirkin bir suçlama. Bence iğrenç olan bu tür suçlamalar...
Paragrafın ilk cümlesini okuyup gerisini okumadınız mı? Yoksa sizce normal mi? Sorunuzun yanıtı orada yazılı. Paragrafın tamamını tekrar alıntılayayım. Sorunuzun yanıtının altını çizdim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meyvelitepe
Kurulan mantık, uygulanan yöntem, uslup vs. tek kelimeyle iğrenç. Konumuz sosyoloji olsaydı uzun bir yazı yazabilirdim bu konuda. Roa ürününü, aslında roa perdesi altında ürünü piyasaya sunmaya çalışan şahsı yüceltip, hayranlık yaratmaya yönelik bir propagandadan ibaret. Bunu yaparken de kendisi dışındaki ürünleri hedef seçmiş. İkide bir de benim kullanıcı adımı anarak hedef gösteriyor. Gerçek adımı bilmediği için "meyvelitepe" diyesiymiş, bilseydi deşifre edecekti zâtı muhterem.
Böyle şeylerden besleniyorlar, ne yapayım. Çok da umurumda değil.

Alıntı:
Benim gibi ev kullanıcıları sizin yüksek mikrobiyoloji kültürünüzle yazdığınız mesajları anlamaya çalışsa da anlamıyor. Bu tür mesajlarınıza alıntılarla mı yanıt vermeliyiz? Bilmiyoruz, anlamıyoruz . Daha ne söylememi istersiniz?

Ama ürünün kullanımından edindiğim her türlü sonucu arzu ederseniz fotoğraflarla da paylaşabilirim, paylaşıyorum da.

Lütfen, bir ürün üzerinden yapılan tartışmalarda sizin dışınızdaki seslere de kulak verin. Bu , iki mesaj "mürit" mi yaptı beni? Buysa "mürit"lik, ben "mürit"im.
Bu ürünün kullanımından fazlasıyla memnun olduğunuzu, inandığınızı, kendi adıma biliyorum. Bununla ilgili bir sorunum da yok, sizin adınıza da sevindim. Sizinle de öyle ya da böyle bir sorunum olamaz.

Öyle ise neden bu başlıkta bu gibi mesajlar yazmak zorunda kalıyoruz? Üstelik burası Bionem isimli ürüne ayrılmış bir yer.

Sebebi, roa isimli ürünün "tescili alındı", "analizi yapıldı", "roa ile harika biberler yetiştirildi" gibi, aslında konu ile alakalı bile olmayan mesajlara bir durum tesbitinden ibaret (ta ki, başka forumda şahsıma yapılan ve başkalarınca da çokça desteklenen saldırılardan haberdar oluncaya kadar). Bu saldırıların ne manaya geldiğinin yorumunu da önceki mesajlarımda yazdım. Muhtemelen görmemişsinizdir.
Söylediğim şeylerin en bir özeti şudur:

1. Burası bionem başlığı, istiyorsanız tescil edilmiş ürün için roa başlığı açabilirsiniz. İçinde yazılacak şeylerin sınırını ben bilemem.

2. Duyurduğunuz tescil mikrobiyal gübre tescili değil. Tescilde mikrobiyal içerikten söz edilmiyor. Oysa, ürünün web sitesinde dahi ürünün temel etki mekanizmasının mikrobiyal olduğu yazılı. Nitekim siz de öyle diyorsunuz.

3.Yine, duyurduğunuz analizlerin neyin analizi olduğu belli değil.

4. Yönetmelikler açısından da bakarız isterseniz. Ancak oraya gitmeden, sahibinin zamanında mikrobiyal özellikte olduğu söylenen ama böyle bir tescili olmayan ürünler için söylediği şeyler, özellikle insanların "kandırıldığını" ifade ederken aynını şimdi kendinin yapıyor olması tutarsız ve açıklanması zor bir tutum. O zaman şimdi de birebir kendi deyimi ile insanları kandırmış olmuyor mu? - Dikkat edin bu benim değil, sahibinin gelecekte satacağı preperat için önceden söylediği bir şey. Ben sadece bunu hatırlatıyorum. Sizin bu gibi şeylere dikkat edip etmemeniz de yine sizin sorununuz. Ancak dikkat edildiğinde de kızmamalısınız. #1663 nolu mesajımdaki alıntılar tamamen bununla ilgilidir.

Ticari kaygıların yön verdiği çelişkili bir pazarlama yaklaşımı olarak görünüyor. Burada değil ama başka ortamlarda, aynı bionem'de olduğu gibi, bitkiyi besleyen, beslenmesine, büyümesine yardım eden bir preperat olmaktan çok pestisit olarak öne çıkarılıyor. Mikroorganizmaların muhtelif şekillerde hastalıklarla mücadelede, bazı hedef zararlılar üzerinde, bağışıklık sistemleri üzerinde, çoğunlukla simbiyotik etkileri vardır. Ama bir sıvı gübrenin ana işlevinin pestisit olarak öne çıkarılması başka bir şey. İşin burası forum politikasıyla ilgili.

Kendi adıma, bir zamanlar b5a ürünü için de neredeyse bayrak direğini yeşertti mahiyetinde şeyler söylenirken dahi, yine kullanıp da çok memnun kalanların aynı derecede kızmasına rağmen aynı soruları sordum (çoğu kez Oğuz Alper de aynı soruları daha keskin ve suçlamalarda bulunarak ifade etti). Ama hiç olmazsa onlar (artık tutarlı ama bana göre hala fantastik olsa da) ya samimiyetle bildikleri kadar cevap verdiler ya da sessiz kaldılar. Bir de onlar zor sorularda bile soru sorana hiç saldırmadılar, samimi davrandılar.

Bir de, ikide bir başka ürünlerin adını anarak, kişisel olarak taraflı davrandığımı yazıyorlar. Bunu (kusura bakmayın), müritler ve elçiler aracılığıyla, nahoş bir şekilde de yazıyorlar. Bu da yine, her şeyleri tamammış, 90 memlekette, bir sürü üniversitede, yüzlerce üç yıllık saha deneyleri ve bunlara ait makaleleri var olan başka içerik ve ürünlerle kıyaslayarak yapıyorlar. Kendi adıma (sadece meyvelitepe olarak), sağlam, doğrulaması yapılmış, tatmin edici literatürün ve belli başlı kurumların sertifikalarının olması benim için yeterlidir. Hayal ürünü literatür ise bana göre rivayetten ibarettir. Hele, insanları aptal yerine koyup literatür diye alakasız şeyleri göstermek daha da kötü (bionem'de olmuştu - okumayacağımı sanarak aptal yerine koymaya kalkışmıştı). Bu da iki sebepten olabilir. Ya biliyordur orada alakasız bir şeyler olduğunu, kumar oynayıp insanları aptal yerine koyuyordur. Ya da kendisi kara cahildir.

Birisi çıkıp, 3-5 ay önce piyasaya sürdüğü, içinde canlı organizma olan bir ürünün 3 senelik raf ömrü olduğunu söylüyorsa, a) bazı insanlar buna inanır, b)bazı insanlar bunu nerden çıkardın diye sorar c)bazıları da hiç olmazsa üç sene geçseydi, bunu görseydin de öyle söyleseydin der.

Dolayısıyla, durum budur. Bu mesajı atlayarak okuduysanız sizin bileceğiniz bir şey olur. Fakat o zaman yazılanları anlamamış olursunuz. Burada yazdıklarımın az ya da çok mikrobiyoloji bilgisi ile hiç alakası yoktur.

Eski 10-08-2010, 15:45   #1677
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Alıntı yaptığım kısmı tamamen kırmızı yaptım. Noktasına ve virgülüne dokunulmamıştır. Bütünlük açısından diğer sorumu bir başka mesaja aktarıyorum.

Orjinalide burada
Sizin mesajınız için söylemedim. Sn.Maki01 mesajımın tamamını alıntılamıştı, ancak mesajın içindeki bazı alıntılar ben söylemişim gibi kalmıştı. Sonradan sildiği için benim mesaj havada kalmış.

Eski 10-08-2010, 15:55   #1678
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

Sizin mesajınız tamamını alıntılıyarak bizleri suçlayan cümlenin koyu ve kırmızı olarak yeniden tamamının okunmasını istediğim için eklemiştim. Biz kullanıcılara da yönelik suçlamalar mesajın tamamı okununca anlamlı olacaktı. Ancak daha sonra gereksiz bir uzatma olacağını, kimseye bir fayda sağlamayacağını düşündüğüm için silmiştim.

Hala aynı şeyi düşünüyorum...

Eski 10-08-2010, 16:00   #1679
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın MeyveliTepe,

Sizin mesajınız tamamını alıntılıyarak bizleri suçlayan cümlenin koyu ve kırmızı olarak yeniden tamamının okunmasını istediğim için eklemiştim. Biz kullanıcılara da yönelik suçlamalar mesajın tamamı okununca anlamlı olacaktı. Ancak daha sonra gereksiz bir uzatma olacağını, kimseye bir fayda sağlamayacağını düşündüğüm için silmiştim.

Hala aynı şeyi düşünüyorum...
Hala aynı şeyi düşündüğünüze şaşırmadım. Sorunuzun yanıtını gösterdim size ama oradan bakınca görünmüyor olmalı

Eski 10-08-2010, 16:15   #1680
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.MeyveliTepe'nin yazdıkları aslında bu forumun öyle ya da böyle başından beri savundukları konular-doğrular.

Burada ROA tartışılıyor olsa da daha öncesinde; bionem ondan öncesinde B5A için de yine aynı tartışmaları yaşamıştık.

Bir ürünün hastalıklara iyi gelmesi bir bakış açısı,
o ürünün mevzuata-yasalara göre üretilip tanıtılması ise başka bir bakış açısıdır.

Mikrobiyal gübre ve pestisit olarak üretilmeyen bir ürün kullanıcıları tarafından "biz kullandık hastalıklara iyi geliyor " denmesi olaya farklı gözlükten farklı bakış açısı ile bakmak anlamına gelir.

Eğer bir ürüne bu farklı iki gözlükten bakarsak herkes kendi doğrularını görecektir.

Bu durumda da tartışmanın-görüş alışverişin bir faydası olacak mı bilemem

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024