agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2009, 00:53   #721
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. Oğuz bey,

Roa' yı da, bionem gibi çalkalayacakmıyız.?

Şayet onu da çalkalayacaksak, yeni bir sektörün doğmasına vesile olacaksınız.

Hani şu bizim ilaçlam için kullandığımız sırt tulumbasının alttan akülü çalışanı ve karıştırıcılı olanını varmıdır?

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 00:55   #722
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
El mikseri ile karıştırmadan sırt tulumbası ile uygulama yaparsanız verimli olmaz.Demedi deme!!!

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 01:09   #723
Ağaç Dostu

Sn oğuz bey,

ROA domateste çiçek trisi sine etlkilimidir?

Sadece yaparaktan verilecek. Damlama sistemi yok.

Biliyorsunuz domateste tripsi üç evrede de çıkıyor.

Kaç gün ara ile kaç defa sadece yapraktan vermek gerekiyor?

Eski 15-06-2009, 01:17   #724
Ağaç Dostu

Sn.Halil Önen ;
Roa yı uygulamak için biraz daha sabırlı olmanız gerekecek.Ruhsat çıkar çıkmaz sorunuzun cevabını memnuniyetle veririm . Yine de detaylı bilgi edinmek için ( uygulama yapmak için değil ) www.roa-turkey.com adresimi inceleyebilirsiniz.Sevgiler

Eski 15-06-2009, 01:23   #725
Ağaç Dostu

Sn. Oğuz bey,

Bionem diyecektim. Benim de aklımı karıştırdınız.

Eski 15-06-2009, 01:51   #726
Ağaç Dostu

Sevgili ağaçlar net üyeleri ve özellikle SN.HALİL ÖNEN için derlemiş olduğum ROA Pseudomonas fluorescens (ROA9223)
ve Bionem Pseudomonasfluorescens( TR2000)isimli ürünlerimin içerisindeki bakterinin çok değerli bilimsel araştırmaları ve yayınları. YETERLİ GELMEZ İSE DEVAM EDEBİLİRİM. Herkese Sevgilerimle

Yeterli kaynagın bulunmadıgı ortamlarda iki veya daha fazla organizma arasında ki ortamdan yararlanma üstünlügü olarak tanımlanmaktadır.

Mikroorganizmalar arasındaki rekabet C, N, Fe, O2, karbonhidrat, mikro besin elementleri, yer ve ısık için söz konusu olabilmektedir. Biyokontrol iliskide bu besin elementlerinden karbon ve demir büyük önem arzeder. Rekabet biyolojik mücadelede en sorunsuz mekanizmalardan birisi olarak basarı ile kullanılmaktadır. Rekabetçi olarak ön plana çıkan antagonistler floresan Pseudomonas’lar [/SIZE]ve Trichoderma türleridir. Özellikle
floresan Pseudomonas’ lar üstün rekabetçi özellikleri ile bitki hastalıklarıyla biyolojik savasta çok fazla kullanım alanı bulmuslardır (Handelsman and Stabb 1996).

Biyopestisitlerin avantajları
Biyopestistler dogal dengeyi koruyucudur. Biyopestistlerin, zirai mücadele ilaçlarında oldugu gibi insan ve çevre üzerinde olumsuz etkileri yoktur. Bu etmenler sorunları geçici olarak degil, kalıcı olarak çözer ve genellikle uzun vadede daha ekonomiktir.

Düsük maliyetle yüksek oranda koruma imkânı saglar. Sadece hedef alınan zararlıya karsı etkili olurlar, konukçularını arayabilme ve bulma yetenekleri vardır. Bu etmenler, dogada çogalabilme ve yayılabilme özelligine sahiptirler. Hedef zararlılarda dayanıklılık sorunu yaratmazlar. Düsük konukçu popülasyonlarında dahi varlıklarını sürdürebilirler (Öncüer 1991).

Biyopestisitler
Biyolojik mücadelede yukarıda bahsedilen mekanizmalardan bir veya birkaçını birlikte kullanarak etkili olan mikrobiyal formülasyonlara biyopestisit denir. Daha genis bir tanım yapılacak olursa; bitki hastalıkları, toprak patojenleri ve zararlılarla biyolojik mücadelede kullanılan, siderofor, antibiyotik ve hidrojen siyanid aktivitesi gibi mekanizmalarla patojen aktivitesini azaltan, patojenleri yok eden ve bitki dayanıklılıgının artmasını saglayan mikrobiyal inokulantlara biyopestisit denir. Tarımın sürekliligi açısından biyolojik kontrol gereklidir.
Biyopestisitler dogrudan antagonizmin kullanımı seklinde, dolaylı olarak da patojenlerin stres ortamında bırakılması veya öldürücü maddelerin ortaya çıkmasının saglanması ve patojenlerin bastırılması amaçlarıyla kullanılmaktadır. Biyopestisitlerin çevre ve insan saglıgı üzerine çok az veya çogunlukla hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Besin zincirine zarar vermemekte ve gıdalar üzerinde toksik kalıntı bırakmamaktadır (Çakmakçı ve Erdogan 2005).

Benzer bir çalısma da dünyada fındık meyvelerine en fazla zarar veren fındık kurdu Balaninus nucum L. (Coleoptera: Curcuilonidae)’un biyolojik mücadelesinde yapılmıstır. Bu zararlı Türkiye’de fındık ürünlerinde yaklasık olarak %30-40 ekonomik zarara sebep olmaktadır. Trabzon ilinde 1995-1997 yılları boyunca yapılan sürveylerde fındık agaçlarındaki bakterilerin morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler özellikleri incelenerek su türler tespit edilmistir: B. thuringiensis, Pseudomonas fluorescens, Micrococcus luteus, Serratia marcescens ve Escherichia coli. Bu bakteriler
ile hazırlanan solüsyonlar fındık kurdunun üçüncü dönem larvaları üzerinde denenerek %100’e varan basarılar elde edilmistir (Sezen ve Demirbag 1999).

Eski 15-06-2009, 02:32   #727
Ağaç Dostu

Neden mikrobiyal gübre? Neden roa ve bionem?

Mikrobiyal gübreleri sayıyorum.Tabi bildiklerimi. Genelde aynı bakteri kullanılır.
Dört **** beş çeşittir.
Eğer bakteri ismi gizleniyorsa, o bir başka tiçari isimle bir başkası tarafından kullanılıyordur.

Biofer
Bio_one
Biophoskey
B5A (sıvı mikrobiyal olanı)

Bunlar mikrobiyal olanları.
Organik olanlarını saymıyorum. Zaten sayılamıyacak kadar çok.
Bir çoğunu da denendi.

Bir Mikrobiyal gübreden ne aranır?
Neden mikrobiyal gübre?
Ya da bu kadar mikrogübre arasında, neden bionem ya da Roa?

1_Verim artışı (% 15-20 daha çok verim artışı)
2_Erkençilik
3_Kalite
4_Kalintı problemi(kimyasal ilaç kullanmama)
5-Maliyet artışı (bakteri sayısı fiatı belirler, bu da ürüne yansır)
6-Bitki hastalıklarıyla mücadele ( KAVGANIN ANA MADDESİ)
7_Kullanım kolaylığı (çalkala Halil çalkala)
8_Sürdürülebilirlik

Yukarıdaki maddeler genel olarak bütün mikrobiyal gübrelerde olanlar. Üç aşağı beş yukarı.

Peki bu kadar mikrobiyal gübre arasında, NEDEN bionem ya da ROA.?

İşte o 6. madde. 7. maddeye de dikkat.

İşte bunun için Bionem ya da ROA seçilmiştir.

Veeee açık tarla tarımı ve bağ bahce tarımında denemeler başlamıştır.

Sonuclar olumlu olursa (yağcılıksınırlarızorlanarak) ürün üvülecektir.
Sonuçlar olumsuz olursa susma hakkı kullanılaçaktır.(bu da bir tepkidir)
Ayrıca risk eşiği sınırlarına dikkat edilecektir.

Teşekürler.

Eski 15-06-2009, 02:57   #728
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Mikrobiyal gübreleri sayıyorum.Tabi bildiklerimi. Genelde aynı bakteri kullanılır.
Dört **** beş çeşittir.
Eğer bakteri ismi gizleniyorsa, o bir başka tiçari isimle bir başkası tarafından kullanılıyordur.

Biofer
Bio_one
Biophoskey
B5A (sıvı mikrobiyal olanı)

Sonuçlar olumsuz olursa susma hakkı kullanılaçaktır.(bu da bir tepkidir)
Ayrıca risk eşiği sınırlarına dikkat edilecektir.

Teşekürler.
SN.Halil Önen ;
1.Madde :Öncelikle bir düzeltmede bulunayım yukarıda yazdığınız Biophoskey ,Biofer ,B5A isimli ürünler mikrobiyal değildir .Tesciline bakmanızı tavsiye ediyorum.Genelde aynı bakteri falan da kullanılmaz Bakteri ismini gizlemenize gerek yoktur sebebi kim izole edebilirse o ruhsat alabilir. İzole edmeyenlerde tescil alamaz ( Kendilerini avuturlar ) bunları iyi araştırıp yazarsanız kanımca sizin bilgisizliğiniz tescillenmemiş olur.
2.Madde :Sizin daha önceden yazmış olduğunuz kinayeli yazılarınıza ve görüşlerinize her zaman saygı ve anlayış içerisinde davrandım.Bionem ile kişisel bir sorun yaşıyorsunuz ve bunuda belirtmişsiniz ( Hastalıklara karşı ) . Ancak artık bu yaşadığınız sorunu bilimsel yayınlar eklesemde , forumda ki diğer kullanıcılarım uygulamalarını ve paylaşımlarını olumlu yönde yazmış olmalarına rağmen sizi anlamakta zorluk çektiğim bir tutum içerisindesiniz.
3.Madde :Siz sussanızda susmasanızda herkesin bir fikri , düşüncesi ve en önemlisi Bionem kullanan forum üyelerimizin paylaşımları ortada.

Düzenleyen Oğuz Alper : 15-06-2009 saat 03:41
Eski 15-06-2009, 03:02   #729
Ağaç Dostu

Halil Bey ' e SEVGİLERİMLE

3. FLUORESAN PSEUDOMONADLARLA BİTKİLERİN ETKİLEŞİMİ

Bitkilerin fluoresan pseudomonadlara etkisi,köklerden salgılanan salgıların içeriğindeki farklılıklara göre belirlenir. Kök salgıları, kök bölgesindeki mikroorganizmalara karbonca zengin organik asitler (citrate, malate, succinate, yruvate,furnarate, oxalate ve acetate)’i ve şekerler (glucose,xylose, fructose, maltose, sucrose, galactose ve (ribose)’i başlıca besin maddesi olarak sağlarken, α-aminoasitleri, nükleobazlar (tiamin ve biotin)’ı ve vitaminleri farklı oranlarda ek besin olarak temin eder. Bu durumda fluoresan pseudomonadların karbon H. M. Aksoy 367 kaynaklarını kullanma kabiliyetleri kök bölgesindeki diğer mikroorganizmalarla rekabet açısından oldukça önemlidir.

Bu ilişkide kemotaksis, kamçısal hareket şekli, lipopolisakkaritlerin yapısı, dış membran proteini olan OprF ve az oranda da pili’lerin varlığı önemli rol oynar. Fluoresan pseudomonadların bitkilere olan etkisi ise ya bitkilerin gelişimini teşvik etme ya da topraktaki patojenlerle rekabet ederek bitkilerin hastalanma oranlarını azaltma veya her iki özelliği birlikte bitkiye sağlama şeklinde özetlenebilir. Bu gruptaki bakterilerin bazı ırkları, havanın serbest azotunu toprağa bağlarken, bazıları fosfat tuzunu çözünebilir hale getirir. Bazıları ise auxin ve cytokinin gibi bitki hormonlarını, etilen ve 2,3- butanediol gibi molekülleri üreterek bitki gelişimini teşvik ederler. Bazı ırkları ise hastalık gelişimini engelleyerek, bitkilerin sistemik dayanıklılığını teşvik ederler. ( HALİL BEY İÇİN )Bununla birlikte hem bitki gelişimini teşvik eden hem de hastalık gelişimini engelleyen ırklar da bulunmaktadır. Bu nedenle sahip oldukları özelliklere göre fluoresan pseudomonadlar biyogübreler veya biyopestisitler olarak isimlendirilebilir (Kleopper et al., 1980; Weller et al., 2002; Vessey, 2003; Lucy et al., 2004).

Biyopestisit olarak kullanılan ırkların toprak kökenli patojenlere karşı etkili olması için; bitkinin kök bölgesinde baskın durumda olması, bitki köklerine tutunmuş durumda iyi bir kök kolonizasyonu sağlaması ve kök içerisine girerek
epidermis ve korteks arasındaki hücreler arası boşluklara yerleşmesi istenir. Bu özelliğe sahip pseudomonadlar, kök bölgesine tutunduğunda birkaç gün içerisinde mikro koloni oluştururlar . Bu koloniler epidermal hücreler arasında çizgiler halinde görülebilir. Diğer bakteriler ise aynı bölgeye daha sonra yerleşebilirler. Hücrelerdeki tipik bakteriyel
yoğunluk mikro koloni oluşturma zamanına bağlı olarak 103 -107 hücre / cm’dir. Kolonileşme, kök uçlarına göre kökün gövdeye bağlandığı kısımlarda daha fazladır. Eğer bakteri, köklerde açılan yaralardan girerek kortex ve epidermis arasındaki hücreler arası boşluğa yerleşirse, bakteri ile bitki arasında bitki gelişimini teşvik etme ve hastalığa dayanıklılık kazanma açısından daha yakın bir ilişki meydana gelir (Chin et al., 1997).

Düzenleyen Oğuz Alper : 15-06-2009 saat 05:23
Eski 15-06-2009, 08:16   #730
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

Sn. Meyveli tepe bu iki bakteriyi zeytinde karıştırtırak kullanmıştı. Ben sormuştum. Sn. Oğuz bey, ' bizimkisi onu yenmiştir' diye oldukça bilimsel bir çevap vermişti.( Bknz. zeytin zararlıları ile doğal müçadele bölümü)

Saygılar.
Oğuz bey o mesajında latife yapmıştı. En azından ben öyle algıladım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 13:28   #731
Ağaç Dostu

Sn.Meyveli Tepe ;

Kesinlikle latifeydi.Sağlık olsun

Eski 15-06-2009, 18:56   #732
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Daha önce yağcılık sınırlarını zorlayarak ürünü öven biri mi olmuş acaba? Ayrıca aklıma şu geldi, yağcılık yapan neden yapıyordur? Ne çıkarı vardır?

Başlangıçtan buyana okumaya çalıştım ama hiç öyle bir izlenim edinmedim doğrusu. Kullanıp memnun kalanlar sonuçları anlatıyorlar. Onlar memnun kaldıklarını anlatmasalardı ben cesaret edip deneyemezdim. Çok isteyip de aldığım ortancam da şimdi çöpte olurdu. Sonuçtan ben de memnun kaldım ve başkalarının da işine yarayabilir diye yazdım (üstüme falan alınmış değilim, alınmam için hiç bir neden de yok zaten). Olumlu yazan arkadaşlar da nicedir tanıdığımız kişiler.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 20:35   #733
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Galeri: 8
Heykel yaptıramayacak ya yan çiziyo ayrıca hakkının hakkınıda vermeli
bionem kullanmaya başladıktan sonra bahçede gözle görülür bir yeşillenme ve uğurböceklerinin sayısında artış var(uğurböcükleri 20 gündür kimyasal ilaç atmadığım için de çoğalmış olabilirler tabi ki )birde açan çiçekler tutarsa zaten;hemen tanıdık kabzımal arayacağım bu gidişle

ialp32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 20:49   #734
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sn.Oğuz Alper
Gül fotolarını açabildiniz mi?
Sayın Halil Önen görüntü alamadığını bildiriyor.Ben rahat açıyorum hata genelse ,fotoları tekrar yükleyeyim.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 20:50   #735
Ağaç Dostu

Müjgan Hanım ; Ne yazıkki bende açamıyorum.

Eski 15-06-2009, 21:21   #736
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Gül fotoğraflarında (sıze)ölçü problemi var yarın tekrar çekip göndermeye çalışacağım.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 21:24   #737
Ağaç Dostu

Müjgan Hanım ;

Çok teşekkür ederim.

Eski 15-06-2009, 22:14   #738
Ağaç Dostu

Müjgan Hanım 'ın Muhteşem Gülleri Nazar Değmesin!!!

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 22:15   #739
Ağaç Dostu

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 22:41   #740
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuz alper Mesajı Göster
El mikseri ile karıştırmadan sırt tulumbası ile uygulama yaparsanız verimli olmaz.Demedi deme!!!
1 lt bionemi 200 lt su ile karıştırmak için;

Önce 1 lt. su ve 1 lt bionemi karıştırsak ve beyaz-gri hale getirsek arkasındaz 199 lt.suya döksek yeterli olur mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 22:48   #741
Ağaç Dostu

Sn.Denizakvaryumu;
Kesinlikle yeterli olmaz. Bionemin 1lt içerisindeki Bakteriyi 200lt suda karıştırmamız gerekiyor. 199lt karışmamış olur ve 200lt deki bakteri sayısı istediğimiz oranda olmaz.Karıştırma ne kadar devam ederse bakteri sayısı katlayarak devam eder.

Eski 16-06-2009, 10:17   #742
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benimde Limon,Lime ve Kolonya Çalıma uyguladığım Bionem iyi geldi.Yeni filizler ve yeni tomurcuklar çıkmaya başladı.Gelişmeleri bildiririm.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 11:41   #743
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuz alper Mesajı Göster
Sn.Denizakvaryumu;
Kesinlikle yeterli olmaz. Bionemin 1lt içerisindeki Bakteriyi 200lt suda karıştırmamız gerekiyor. 199lt karışmamış olur ve 200lt deki bakteri sayısı istediğimiz oranda olmaz.Karıştırma ne kadar devam ederse bakteri sayısı katlayarak devam eder.
Bende düne kadar az bir suyun içinde karıştırıyordum iyi olmuş bu uyarınız 10 lt.lik pompaya dün 5 lt.dinlenmiş su koydum kalan 5 lt.de bionemi karıştırmıştım demek ki bu da yeterli değilmiş bundan sonra tamamında karıştıracağım

ialp32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 12:35   #744
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Benimde Limon,Lime ve Kolonya Çalıma uyguladığım Bionem iyi geldi.Yeni filizler ve yeni tomurcuklar çıkmaya başladı.Gelişmeleri bildiririm.
Paylaşımınız için teşekkürler.Sizlerin memnuniyetini duydukça keyifleniyorum

Eski 16-06-2009, 14:04   #745
Ağaçsever

kmlsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Oğuz bey, 2 lt bionem için gerekli ödeme ve adres bilgilerimi özelinize yazdım. Elimdeki mevcut olan bitti. Acil ihtiyacım var. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

kmlsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 15:15   #746
Ağaç Dostu

Sn.Kmlsrt ;

Mesajınızın gereği yapılmıştır.Ben teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Eski 16-06-2009, 19:21   #747
Ağaç Dostu

Labaratuvar ortamında Bionem'in ; Rhizoctonia Solani 'ye Bionem ve içeriğine giren maddelerin ayrı ayrı etkisini gösteren çalışma !!!

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2009, 01:24   #748
Ağaç Dostu

Sn.Oğuz bey,

kızınca pek bilimsel olmuş sunuz. Size de bu yakışırdı.

Zira yan komşu gibi' yetti be artık' diye başlıyacağınızı beklemiyordum ama yine de sinirlerinizin yorulduğunu hissettim. Bu da her halde ruhsat alma çalışmalarınızı yoğunluğundan ve öne alma çalışmalarınızdan kaynaklanmış olabilir diye düşündüm.

Yukarıda verdiğiniz bilimsel verilerden pek bir şey anlamadım. Zaten anlamamı da pek beklemeyin. Zira birçoğunu da anlayabilecek bilgi birikimine de sahip değilim. Ben bana gerekli olanlarını, anladıklarımı alırım, biriktiririm. Gerisi yüz bine varan dinamik üye sayısı ile Ağaçlar_net üyelerinin yararlanabileceği bilimsel veriler olabilir.

Kendim için söylüyorum, bilimsel bir altyapı ve uzmanlık birikimi olmadan, bilimsel şüphe duyma hakkım olamaz.

Ancak ben uygulayıcıyım, körü körüne şüphe, sütten dolayı yoğurdu üfleyerek içmek(yemek) aldatılmışlığımın sonucudur. Bizim konumuzda olanların da böyle davranması (malasef) gerekiyor. Ya da günümüzün olumsuz koşulları, bizi buna zorluyor.

Örnek mi istiyorsun, yüzlerce. Al bir tanesi.

50 dönüm ıspanağa, mucize denilen gübreyi kullanıyorsun, o kadar para döküyorsun, sonra bir şey farketmediğini görüyorsun. Kızıyorsun. Soruyorsun.
Toprak altı kullanman gerekiyordu diyor. Öyle sonuç alacaktın diyor. Yani gübre kullanacaksın bir de onun güresini kullanacaksın. Neden daha önçe söylemiyorsun, diyorsun, sormadın ki diyor. Zaten o şartlarda ben ıspanak olsam 18 yaprak verir, yarım kg. çekerdim. (bu durumu arkadaşım yaşadı)

Sonra da müstahsil yeniliklere açık değil deniyor. Nasıl olacaksın?
Pencereyi her açtığında içeri temiz hava girer. Ama sivri sinekler de girer. Senin sinek koruyucu koyma olanağın varken, bu sistemin kuralıdır diyebilirmisin?

Yeni piyasaya çıkan ürünlere_mikrobiyal ürünlere_ buna ROA ve Bionem de dahil bu gözle bakma hakkımız olduğunu düşünüyorum.

Sn. Oğuz bey, zaten sizin ürünleriniz ve diğer birçok benzer ürünler çifçiler tarafında (pilot bölge olarak da olsa) deneniyor. Zira günümüzün koşulları da kimyasalların dışında alternatif ürünleri kullanmamızı zorluyor.

Bu geçiş dönemini en az zararla atlatabilirsek, işte o bizim kârımız olacak.

Öte yandan, Sn nevsune' tepki koyduğu' yağcılıksınırlarızorlanacaktır) sözü kendim için söylenmiştir. Site üyesi diğer arkadaşları böyle bir zan altında bıraktıysam özür dilerim.

Sn. Meyveli tepenin isminin geçtiği, dövdü_yendi sözlerinin geçtiği mesajların latife olduğunu ben de biliyorum, ayrıca böyle kullanılması hoşuma da gitmişti.

Ancak, Oğuz bey, bu latifenin ardından yukarıdaki benzer, bilimsel açıklamaları yapmanızı sizden beklemiştim.

Ayrıca ROA için kullanım bilgilerinin şimdiden sizin tarafınızdan verilmesini rica ediyoruz. Bu isteği anlayışla karşılamanızı umuyoruz.

Teşekür eder başarılar diliyorum.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 18-06-2009 saat 02:03 Neden: ekleme
Eski 18-06-2009, 01:54   #749
Ağaç Dostu

Sn.Müjgan Yılmaz,

gülleriniz çok güzel. Güllerin bu kadar güzel olabileceğini nasıl olur da farkedememiş..
Hanıma gösterdiğimde apartmana gireken görmüyor musun desede (onlar bu kadar güzel değil -duymasın-) asmalara, ağaçlara ve sebzelere bakmaktan demek ki ıskalamışım.

Aklıma yeni geldi, 25 yılı aşan evlilik boyunca hiç hediye almamış biri olarak, ona evlilik yıl dönümünde bir deste gül alabilirim.

Bu beni bozar, ama bu siteye takıldıkca başıma daha neler gelir, bilemem.

Saygılar.

Eski 18-06-2009, 08:22   #750
Ağaç Dostu

Sn.Halil Önen ;

Bu sitede Biyolog yokmu ? diye seslenen siz değilmiydiniz. Hastalıklara karşı ( Kavga Nedeni ) diye belirten siz değilmiydiniz ,latife olarak edilmiş bir sözü bilimsel olarak nitelendiren de siz değilmiydiniz .

Ürünümün uygulama notlarından Çalkala Halil Çalkala diye bahseden siz değilmiydiniz.Bütün bunların karşılığında tüm dünyaca bilimsel olarak kanıtlanmış yayınları sunduğumda verdiğiniz yanıt ( Yukarıda verdiğiniz bilimsel verilerden pek bir şey anlamadım. Zaten anlamamı da pek beklemeyin. Zira birçoğunu da anlayabilecek bilgi birikimine de sahip değilim. Ben bana gerekli olanlarını, anladıklarımı alırım, biriktiririm. Gerisi yüz bine varan dinamik üye sayısı ile Ağaçlar_net üyelerinin yararlanabileceği bilimsel veriler olabilir. ) bu olmamalıydı.

Arkasından verdiğiniz örnek ile ( Örnek mi istiyorsun, yüzlerce. Al bir tanesi.
50 dönüm ıspanağa, mucize denilen gübreyi kullanıyorsun, o kadar para döküyorsun, sonra bir şey farketmediğini görüyorsun. Kızıyorsun. Soruyorsun.
Toprak altı kullanman gerekiyordu diyor. Öyle sonuç alacaktın diyor. Yani gübre kullanacaksın bir de onun güresini kullanacaksın. Neden daha önçe söylemiyorsun, diyorsun, sormadın ki diyor. Zaten o şartlarda ben ıspanak olsam 18 yaprak verir, yarım kg. çekerdim. (bu durumu arkadaşım yaşadı) ) Piyasada ki diğer ürünlerden bir tanesini veya diğer ürünler ile yaşadığınız sıkıntıları , acıları , kandırılmışlık ların acısını benden ve ürünümden çıkartmaya hakkınız yok !!!

Bahsetmiş olduğunuz ürünü ,üretenleri, satıcıları ile beni ve ürünümü aynı kefeye koyup tartamazsınız.

Roa ile ilgili kullanım detaylarını ruhsatım çıktıktan sonra büyük bir zevkle açıklarım.

Düzenleyen Oğuz Alper : 19-06-2009 saat 08:08 Neden: eksik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024