agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2010, 14:40   #1711
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sayın malina,

Örnek vaka ortada. Her şey "pazarlama stratejisi", pardon pazarlama dümeniymiş.

Tam serbesti pazarlama amaçlı katılımcılarca istismar ediliyor. Bilgi tartışmaların arasında kaynayıp gidiyor. Pertavsızla bakıp cımbızla topluyorum. Bu şekilde yorucu. Bu vaka üstüne düşünülmesi lazım.

Amacı ürün pazarlamak olan buyursun ama açtığı konunun belli bir farkındalığı olsun ki giren nerede olduğunu bilsin. Gazetelerin bilgi amaçlı reklamları gibi. Gerekirse en sıkı tartışmaları yapalım ama oranın ne olduğunu da bilelim. Bu tür konulardan bir gelir de elde edilebilir. Amaç pazarlama stratejisiyse içinde reklam var. reklam da parasız olmaz...

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 14:52   #1712
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Bayındırmevkii Gübre olarak tescilli ürünlerin, bitki koruma ürünü olarak tavsiyesi başlığına bakarsanız durumu görürsünüz zaten. Linkini verdiğim başlıkta yazılı olanlardan sonra bu başlık kesintiye uğradı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 14:55   #1713
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ben bionemin yararlarına inanıyorum, fungal hastalıklarda kullanmaya devam edeceğim.

Geçmişteki ürünün pazarlanması hakkındaki tartışmalarla kişi bazlı tartışmalar veya bu ürünün bir kişiye özgülenmesi PF bakterisi-bionem hakkındaki olumlu görüşlerimi değiştirmedi.

Benim tek merak ettiğim husus;

Bionemi bulan Sn.Prof.Oktay Yeğen'in tek bir yorumda bulunmaması oldu...

Belki de bu kişi bazlı tartışmaların içinde olmak istemedi ...?
Sayın prof. niye yorumda bulunmadığı da ilginç. Kendisi hakkında hiç bir fikrim yok. Bionemi güle güle kullanın. Buna da diyeceğim bir şey yok.

Dedim ya ben koli basilinden başka bakteri bilmem.

Tüm yazılanları okudum ve üründen çok yazanların karakterlerini tahlil ettim. Çünki kişilere saldırı o kadar ön plana çıktı ki ürün kaynadı gitti. Yanlış bir pazarlama stratejisiymiş. Sağlık olsun.

Yapılan saldırılara bakınca ben bionem kullanmaya sıcak bakmıyorum. Ve bu son yazım. Bundan sonra bionem deyince reklam parası isteyeceğim. sitiriji gereyi

Düzenleyen bayindirmevki : 23-08-2010 saat 15:00 Neden: imla
Eski 23-08-2010, 15:23   #1714
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Denizakvaryumu,

Pseudomonas sp. zaten topraktaki yararlı bakterilerden biri. Dikkat ederseniz ne ben ne de Meyvelitepe Pseudomonas sp. hakkında tek söz etmedik.

Kaldı ki Pseudomonas sp.'de ne tek başına gübredir, ne de bütün zararlıları etkileyen pestisittir. Hiç bitki yetiştirmeyen birisi belki bunlara inanır ama bilinçli bir insan kesinlikle inanmaz. Daha önce sorduğum bir soruyu tekrar soruyorum. Madem bu bakteriler tek başına bu kadar başarılı; ROA kullananların üretim rekoru kırması gerekmez miydi? Çok sevdiğim ve yüz yüzede görüştüğüm Sevgili Sındırgılı'ya sormak isterim (Çünkü içlerinde en dürüstü o). Neden domatesleri erken söküyorsun? ROA neden ürün artışı sağlamadı, neden domatesler erkenden ölüyor?

Bakın yeniden söylüyorum. Belki ROA'da gerçekten yararlı bir bakteri. Henüz bu şuşun, Tübitak raporundaki sadece Arthrobacter grubundan olması dışında elimizde bilimsel bir veri yok.

Sonuç olarak, öyle bir pazarlama ve aldatma stratejisi izleniyor ki şaşmamak elde değil. Ki bu başlıktada bu son tartışmalar ROA reklamının yapılmasına yönelik benim eleştirimle başladı.

Nasılsa internet dünyasında kimse kimseyi tanımıyor hesabı, yapabildiğin kadar abartılı reklam yap, ürün satmaya çalış ve satış için her yolu mübah gör. Adam açıkça söylüyor, içinde bakteri var diyor. (Ki bunu organik lisanslı bir ürün için söylüyor.) Bizim tarafgir şahıslar hayır o öyle demedi diyor. Hayır bak böyle demiş diye bu sefer kırmızı ve büyük puntolu yazıyorsun. Ama bu kişi tarafgir ya, illede bir kulp bulacak, karşısındakine haddini bildirecek. Sözlerimde hakaret olmadığı için, bir şeyde bulamadığı için, en azından "Sen bize bağırdın." diyecek. Bunun adı müritliktende öte. Tetikçilik bence. Kendinden biri küfür etse bile hoşgör. Ama karşındakine gözünün üstünde kaşın var diye saldır.

Bir kez daha iddia ediyorum. Tek başına hiç bir gübre bitkilerinize bütün besini sağlayamaz. Gübre, mazot, ilaç vs. gibi maliyetlerin her gün kat be kat arttığı günümüzde bu maliyetleri düşüreyim derken, o yıl verim alamamayı da göz önüne alın derim. Forum üyelerinin bir çoğu bu işe hobi olarak baktığı için belki onların kaybı fazla olmayabilir. Ama geçimini topraktan sağlayan köylü Memet için o yıl aç kalmaktır bunun adı. Bunun sorumluluğunu kim alacak?

Düzenleyen acemi_caylak : 23-08-2010 saat 16:09
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 15:56   #1715
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Bionem ve ROA kullanan arkadaşlardan artık bu başlığa bir tek kelime bile yazmamalarını rica ediyorum.
Zaten MeyveliTepe ve acemi caylak'ın kişisel kinlerini kustukları bir başlık haline geldi, öyle de devam etsin...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 16:36   #1716
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Bionem ve ROA kullanan arkadaşlardan artık bu başlığa bir tek kelime bile yazmamalarını rica ediyorum.
Zaten MeyveliTepe ve acemi caylak'ın kişisel kinlerini kustukları bir başlık haline geldi, öyle de devam etsin...
Diyorum ki, bir adam parasını aldığı müşterisine (bana) yanıltmak maksadıyla fütursuzca yalan söylemiştir ve ispatı da burada gözlerinizin önündedir. Bununla yetinmeyip, ürününü ve kendisini nemalandırmak maksadıyla başka bir ortamda birden fazla kere kişisel saldırıda bulunmuştur. Bunu dile getirmem de söz konusu kişisel saldırıdan sonradır.

Şimdi, siz bunu görmeyip, makul karşılayıp, hatta haklı da buluyor olabilirsiniz. "Ne olmuş ki, muhteşem şahsiyet alt tarafı meyvelitepe'yi ve buradaki binlerce kişiyi yanıltmaya çalışmış, sonra da "mehveli tepe"nin kişisel blogundaki yazıları aklınca teşhir etmeye çalışmış, az bile yapmış diyor olabilirsiniz, dahası bu mantığa ve yönteme ortak da oluyor olabilirsiniz (ki, yazılanı anlamaktan bu kadar kaçmanız, bu neden sonra dile getirildiğinde de saygısızlık olarak nitelemeniz bunu gösteriyor)".

Bu denli savunduğunuza göre belki siz açıklarsınız, sizde var olmalı bunların yanıtları. Bakın son mesajlarımın çoğunda yeri yurduyla, tarihiyle örnek gösterdim. Onları okumayıp atladınız mı? Yanlış mı yazmışım (düzeltin lütfen)? Yoksa, "tabii, başka ne olacak, memlekette işler böyle mi yürüyor" diyorsunuz?

Bu bir kişisel kin değildir. Burada olanlar doğal zehirsiz tarım vb. gibi şeylerin arkasına saklanıp, bu konuda zaafiyeti oluşmaya başlayan yurdum insanını daha yolun başında yanıltmaktan başka bir şey değil. Esas kızgınlığım bundan, yoksa kişisel olarak beni kandırabilmesi o kadar kolay değil.

Düzenleyen MeyveliTepe : 23-08-2010 saat 22:13
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 21:54   #1717
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Bayındırmevkii Gübre olarak tescilli ürünlerin, bitki koruma ürünü olarak tavsiyesi başlığına bakarsanız durumu görürsünüz zaten. Linkini verdiğim başlıkta yazılı olanlardan sonra bu başlık kesintiye uğradı.
Sayın Meyvelitepe,

Bir süre konudan kopmak zorunda kaldım. Döndüğümde ortam baya gerilmiş. Bahse konu yazılara baktım. Teknik olarak çok anlamasam da hilekarca davranıldığı ortada. Bilinen bir ürününü yanlış lanse etmek ve yanına yeni bir ürünü yamamak. İçeriği hakkında yanlış bilgilendirmede bulunmak. Yalanlar verilen cevaplardan, tepkilerden açıkça anlaşılıyor. Nasıl bir ülkede, nasıl insanlar arasında yaşadığımın farkındayım.

Eski 23-08-2010, 22:29   #1718
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Denizakvaryumu,

Bir kez daha iddia ediyorum. Tek başına hiç bir gübre bitkilerinize bütün besini sağlayamaz. Gübre, mazot, ilaç vs. gibi maliyetlerin her gün kat be kat arttığı günümüzde bu maliyetleri düşüreyim derken, o yıl verim alamamayı da göz önüne alın derim. Forum üyelerinin bir çoğu bu işe hobi olarak baktığı için belki onların kaybı fazla olmayabilir. Ama geçimini topraktan sağlayan köylü Memet için o yıl aç kalmaktır bunun adı. Bunun sorumluluğunu kim alacak?
Bu iddiaya katılıyorum. Çünki ben kayıtlı bir çiftçiyim. Yüzde yüz her şeye çare olacak bir ürün imkansız. Bunu söyleyene hadi ordan derim. Tarım çok bilinmeyenli bir denklem. Tek bir girdiye güvenerek üretim planı yapılmaz. Ekmek paramı çıkarmak da bir hobi değil.

Lütfen bu işi hobi olarak yapanlar bu forumu benim gibi çiftçilerinde okuduğunu bilerek genel tarım amaçlı ürünlere olmadık yorumlar ve kesin tanımlar yapmasın. Hele, hele bir ürünün savunuculuğunu hiç yapmasın. Bilsin ki her yıl yüzlerce ürün çıkıyor ve yüzlercesi de kayboluyor. Savunduğu şey yarın raflardan yok olabilir. Yaptığı ile kalır.

Aslında tarım girdileri çok önemli bir konudur. Hobi amaçlı yapanların kavrayışının dışında kalır. Büyük masraflar yapılır ve küçük paralar kazanılır. Bazen 100 ton ürünün 95 tonu masraftır. Yanlış bilgi ile alınan bir girdinin sonucu 90 ton ürün ise battınız. Mehmet eğer farklı tarım kollarında üretim yaparak riskini dağıtma imkanından yoksunsa o sene aç...

Eski 19-12-2013, 11:54   #1719
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2013
oğuz bey roabiyoteknoloji adı altında bir ürününüz daha var içerdiği bakteri daha farklı topraksız tarımda daha çok kullanılıyor fakat açık arazidede kullanılabiliyor sanırım. Roa nın bionemden farkı nedir ve 2 ürününde sıvı gübre olarak değilde direkt olarak kullanımı mevcut mu? Bir de süs bitkileri için olan bionemin kullanım dönemi var mıdır?

agrosuzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 17:15   #1720
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2013
Evde yetiştirdiğim kamkat ağacıma yaprak biti veya beyaz sinek bulaştı. Acilen bionem kullanmak istiyorum nerden temin edebilirim ?

egean.tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 12:29   #1721
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egean.tr Mesajı Göster
Evde yetiştirdiğim kamkat ağacıma yaprak biti veya beyaz sinek bulaştı. Acilen bionem kullanmak istiyorum nerden temin edebilirim ?
Sayın egean.tr,
Yaprak biti için ev yapımı ilaçlar bölümüne göz atınız. Ben yaprak bitleri için kekik suyu ve arap sabunu karışımı kullanıyorum. Ölçülerini forumda bulabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 15:15   #1722
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2014
meyveli tepe ve acemi çaylaka teşekkür hissi uyandı bende teşekkür ederim nedeni tarafsız ve gerçek olan bilgiyi azimle savunmaları ve bizi bilgi sahibi yapmalarından dolayı

zula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 12:29   #1723
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2015
merhaba Oğuz bey nasıl trmin edebilirim Bionemi?

Aslimu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 21:23   #1724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
Bir tane bakteri türü nasıl oluyorda hem bazı zararlı ve hastalıklardan aynı anda koruyor,hemde verim artışı sağlıyor çok enteresan,yani toprakta hiçmi yok bu bakteriden **** varsa az buçuk olan verim artışından bu bakterimi sorumlu?Yani bir sürü soru geliyor insanın aklına...İki üç tane bakteri türü koysalarmış artık önüne geçilmez bir verim artışıyla karşılaşacakmış demekki konulmamış...

Yüksek bitki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024