agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2007, 19:47   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Feyzan bahçedeki durgun sular elbette ayrı bir ekosistem oluştururlar. Ancak bunlar mantara neden olmazlar. Kendi içlerinde yosunlaşma meydana gelir.Kaldı ki bu da çevreye yayılmaz.

Kurbağaları, sinekleri ve sümüklüböcekleri başta olmak üzere pekçok börtü böceği çekerler.
Çiminizde mantar oluşursa sakın bunun nedeni olarak bahçenizdeki havuzu görmeyin.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 19:51   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
A. Şahin böyle bir havuzu da yapabilirsiniz.Sıva ve izolasyonu tuğlanın dış konturuna da yaparsanız ömrünü uzatmış olursunuz

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 20:00   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sevgili Todor merhaba, bu havuza emme ve basmayı birlikte yapan dalgıç pompa koysanız daha basit bir düzenekle ve maliyeti 20 ytl olur, işinizi görmezmi?

Yerinizi tam bilmeden konuşuyorum, inşallah saçmalamış olmam. Hoşçakalın.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 20:43   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Dalgıç pompalar gürültülü olduğu için tercih etmiyorum. Malum gece sessizliğinde motordan gelen gürültü çok sinir bozucu olabilir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 22:20   #95
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Sayın Todor fikirlerimiz ciddi anlamda uyuşuyor.

Bende havuzun suyu ile bahçe suluyorum. Ölçülerim sizinkilere göre küçüktür. Hem havuz hem bahçe ölçüleri. Ama dediğiniz gibi ciddi anlamda dengeli bir düzen oluştu bende de.

Yaptığım havuzu bileşik kaplar kuralıyla başka bir büyük kovaya bağladım. Bu kovayıda kuyu görüntüsüne soktum. Yani kuyudan kova ile su çekip bahçeyi suluyorum. Bekleyip dinlenmiş ve balıkların kirletmiş olduğu su yu bitkiler daha çok seviyor.

Direk musluk suyunuda hızlıca olmamak kaydıyla havuza veriyorum. Hem su tazeleniyor. Hem klorlu gelen şebeke suyu alg oluşumunu azaltıyor. (En azından ben öyle tahmin ediyorum.)

Tek sorunumuz Ankara'nın soğuk havası . Geçen sene ciddi anlamda don oluştu. Balık yoktu ama bu sene balıklar o tabakanın altında nasıl kalır bilemiyorum . Dayanamayıp içeri akvaryuma alabilirim.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 14:11   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Süs havuzuna başladım

Arkadaşlar,

124 sayılı mesajımda belirttiğim, Sayın Sukranayalp' in gösterdiği kaynakdan,
0,5 mm. kalınlıkda, 8 metre eninde 5 metre boyunda ( en boy olacak bende) ölçülerinde malzeme alarak, işe koyuldum.

0,5 mm ince gibi gözükse de, elime tok geldi, ayrıca 1 mm ile yarı fiatına. Bu arada kendileri de bu kalınlığı çok daha büyük havuzlar için kullandıklarını söylediler. Alt beslemesini çok iyi yapabileceğim, elimde hazır malzeme var.

Dün 2 saat boyunca, ancak çevresini birer kürek derinliğinde kazabildim. Bu süreye çıkan toprağı,bahçenin bazı bölümlerinde değerlendirme çalışmam da dahil.

Toprak çok sert olduğundan, kazmak için yağmur sonralarını beklemek zorundayım. Acelem yok, bahara doğru yavaş yavaş biter.

Yapılabilecek bir çok şey olmasına rağmen, tabii işin bütçesini de düşündüğümden bazı şeylerden vaz geçmek zorunda kalıyorum.

Derinliği, eğer başarabilirsem, 40 cm den 1 metreye kadar eğimli düşünüyorum.

Bakalım kazdıkça ne çıkacak. Başladığıma göre, işin yarısı bitti demektir.

Süs havuzu yapmayı düşünen arkadaşlara, "haydi" diyorum, katılın bana.

Saygılar

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 18:54   #97
Ağaç Dostu

Feyzan hanım,
Günlük tutmaya başladım şimdiden. Çalışma saatleri, masraf vs.
Fotoğraf da çekiyorum ancak çok çok yavaş ilerliyeceğim için, bir şeyler biriksin de öyle göstereyim diyorum. Mesela bugün yağmur hep sürdü onun için hiç birşey yapamadım.
Saygılar

Eski 05-11-2007, 00:18   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sevgili Memo,
Belki sen süs havuzu yapmaktan vazgeçtin,Belkide havuz yapma düşünceni bile unuttun.Zira Şubat ayından buyana buraya yazmamışsın.Yinede bilgi olsun diye belki bir başkası faydalanır diye birkaç şey yazmak istedim.

Ben Haziran ayına kadar araştırdım araştırdım,basit bir süs havuzu nasıl yaparımın cevabını bir türlü bulamadım.

Her yerde önce beton dökmek ile başlıyor.Oysa yurtdışında linear ile havuz yapımı çok tutulan bir yol. Burada linear temin edebilirmiyim diye araştırdım miktar az olunca kimse el uzatmıyor. Bende havuz yerini kazıp zemine banyolarda kaymamak için kullanılan yumuşak yarım cm kalınlığındaki süngerden serdim. Naylonun altı nispeten delici bir cisme karşı korunmuş oldu.

Sonra çift en sera naylonundan alıp zemine serdim.Havuzun içine bir fıskiye,ledlerden imal ettiğim yani bağlantılarını yaptığım ışık ledlerini yerleştirdim.Bir fıskiye motorunu (suyu 3m yukarı fışkırtan) 2lt lik bir plastik bidona yerleştirip altına sünger koyarak suyu süzmesini sağladım.

Dört adet de normal akvaryum motorunu alt alta iki sıra yaparak havuzun kenarına astım.

Daha sonra Palmiye merkezinden Nilüfer getirtip kenara yerleştirdim.

Havuzun iç kısmına enüstten 25cm lik uzunlamasına kestiğim polikarbonu yerleştirdim. Polikarbonu koymamın sebebi köpeğim yanlışlıkla havuza girerse çıkmak için gayret sarfederken naylonu yırtmasını önlemekti. Başerılıda oldu. Ayrıca naylonun kat yerlerini de gizlemiş oldu.

İki aydırda oniki adet koı denen havuz balıklarından koymuştum onları besliyorum.Netice mükammel olmasa da beni memnun ediyor ve ilerde belli olmaz havuzdan vazgeçerim durumunda hemen bozup eski haline getirmek bir günlük iş.

Ben uğraşırken http://www.sera.de/index.php?id=153&L=6 sitesini bilmiyordum.

Akvaryum doktoru.com dan Hakan ismindeki yönetici bu siteden havuzun suyunu bardaktaki su gibi yapabileceğimi söyledi.Gerçektende göz atmakta çok fayda var.

Şu anda havuzumdan sonderece memnunum.her akşam balıklarımı yemlerken inanılmaz mutlu oluyorum. Nilüferim temmuz ayında çiçek açtı ;Yeniden açması için baharı bekliyorum.

Ben daha önce sessizce foruma girer,okur okur ve sessizce forumdan çıkardım.
Sonra düşündüm de insanlar vakit ayırıp birşeyler yazıyorlar ve bilgilerini paylaşıyorlar bende yaptıklarımı fotoğraflayıp dosyaladım ,belki ilerde lazım olur diye ve bilgilerimi sizlerle paylaştım.

Birde şunu belirtmeliyim ki araştırmalar sonucu betonarme havuz kuru inşaat 600-700 Ytl, İzolesi profesyonel havuzcudan 2m kare için dost işi 400 Ytl ,Fayansı yapış
tırıcısıvs. 400-500 Ytl ,diğer masraflar motorlar, balık,bitki,vs 400 Ytl civarında çok para yani.

Benimki tamamı 550-600 civarında mal oldu. Hem ucuz hemde iptali kolaylığından dolayı naylonla yapmayı tercih ettim.

Sorularınız olursa bana mesaj yazarak da ulaşabilirsiniz,bilgilerimi memnuniyetle paylaşırım.

Havuzumun ölçülerini yazmayı unutmuşum, 1m*2m*0.85m

Düzenleyen orcanöbekçi : 05-11-2007 saat 00:34 Neden: havuzumun ölçülerini yazmayı unutmuşum.
orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 11:28   #99
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Aşamaların fotoğraflarını çekip yükleyebilir misiniz?
Daha çok fikir verir.
Kolay gelsin.
Arkadaşlar;

Ben yukarıda Sn.Sukranayalp'in mesajında belirtilen Ay Havuz'dan 0,5 mm lik liner denilen malzemeyi aldım.

Parça satıyorlar ancak en az 5 metre dediler ve ellerinde 8 metre eninde mal varmış. Eni boy yaparak işimi görecek.

Havuzu 5m X 2,40 m boyutlarında, derinliğini 60 cm den 1,20 metreye kadar inişli düşünüyordum.

İlk 20 cm toprağı, kendim çok rahat bir şekilde alabildim. Fakat ikinci tabaka çok sert çıkınca, bir kepçe çağırdım. Saati 50 ytl.

Kazma işini 25 dakikada bitirdi, böylece 50 ytl benim için 60 ytl gündelikle işçi tutmakdan daha ucuz ve pratik oldu.

Blok kaya tabakası çıktığı için, derinlik en fazla 1,10 m de kaldı.

Resimde görülen alttan çıkmış kaya bloklarını biraz balyozla köreltip, üstüne
kapı ve pencere dolgularında kullanılan silikon ile bir şapka yapmayı düşünüyorum.

Daha sonra, elimde işe yaramaz bir halde duran 2 top ayakkabı astarı ile bir ön kaplama yapacağım. Eğer kayalardan gözüm korkar ise, içim rahat etsin diye Sn.Todor'dan esinlenerek, bir de ucuz tır brandası koyabilirim.

Yağmurlar bitince, devam etmeyi düşünüyorum. Yavaş yavaş bitkilendirip, bitkilerin kış şartlarındaki durumunu görüp, ilk bahara doğru da balık konusunu
ele alacağım.

Şu ana kadar ki masraf: 286 ytl liner + 50 ytl kepçe.

Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2007, 12:17   #100
Ağaç Dostu

Tabii havuzu planlarken, ekonomik şartların yanısıra, bahçedeki yerleşim durumu vs. gibi hususlar da kısıtlayıcı oluyor.

Havuza, hareketli bir şekil vermeye kalktığım da, filtre, motor gibi unsurları belki de birden fazla kullanmam gerekecekti, su dolanımını sağlamak için.

Şelale kısmının da tabii oturulabilecek yöne doğru bakıyor olması gerek.

Çıkan toprağı atacak yer olmadığı için, bir set meydana getirmek zorunda kaldım, orası da tabii ileride bitkilendirilecek.

Havuzu kazarken, saksıları yerleştirmek için setler yaptırmadım. Hem saksıları serbest olarak istediğim yerlere yerleştirebileyim (altlarına uygun bir malzemeden yükseltiler koyarak) hem de kepçeyi bir an önce, daha fazla kırıp dökmeden, bahçe dışına çıkarabilmek için.

Şu ana kadar ki hasar; 2 adet dağ muşmulası, 30-40 fide fare kulağı, 1 gül dalı, bir miktar da yeni yapraklanmış dichondra.(

Eski 08-11-2007, 01:40   #101
Ağaç Dostu

Sevgili Tuğrul bey,

Kolları sıvadığınız havuz süs havuzu olarak gayet büyükölçülerde,yani başedilmesi bana göre gayet zor bir havuz.

Acaba havuzda oluşacak yeşil rengi,**** herhalde diğer tabiri alg olsa gerek bu algları nasıl önlemeyi planladınız .Umarım bunun için bir araştırma yapmışsınızdır.

Tabii eğer Sn.Todor gibi yeşil ve içi görünmeyen bir su sizin için de problem değilse **** sizde sulamayı bu su ile yapacaksanız ve eksilen suyu çeşme suyu ile takviye edecekseniz mesele yok,ama benim gibi suyum bardaktaki su gibi olsun deyip hem de araştırma yapmadan(suyun berraklığı konusunda)havuzu yaparsanız ,temizlemek zor.

Zor diyorum,zira ben saadece koyduğum motorlarla temizlemeyi umuyordum.Aslında Soruşturdum ama herkes yüzme havuzunun temizliği konusunda konuşuyor.Balıklar deyince herkes yorum yok diyor,bilmiyorum diyor,buna rağmen ben yinede havuzu yaptım.

Şimdi üç ay falan iyi gitti ancak artık havuzun -suyun rengi yeşil. benim için hiç hoş değil.

Sera sitesinde Water clear gördüm ama adres Almanya .Şimdi İzmirde araştırma yapıcam. Siz bu konuda bir çalışma yaptınız mı? Hazırlık yaptıysanız bizimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Ben hergün motorların süngerlerini yıkıyorum buna rağmen netice iyi değil.

Sn.Hasan bey, okuduğum kadarı ile don yapan yerlerde havuz derinliği asgari 1m olması gerekiyormuş.Son 80cm ile 100 cm arası 20 cm lik kısım +4 derece oluyormuş o yüzden sakın zaman geçirmeyin balıklarınızı akvaryuma alın.Derin su olmadığını sanıyorum. Balıklarınız donabilir.

Saygılar iyi çalişmalar diliyorum.

Eski 08-11-2007, 14:52   #102
Ağaç Dostu

Orcanöbekçi kardeşim, merhabalar.

Evet süs havuzu ve bakımı konusunda aylardır okuyorum. Suyu pırıl pırıl tutma konusunda, eğer masraf yapılırsa hertürlü filtre/motor ve katkı maddeleri var. Ancak ben de daha önce bir mesajımda yazdığım gibi, pırıl pırıl butik tarzı bir havuz istemiyorum, Todor ve diğer bazı arkadaşlar gibi biraz serbest tarzı benimsiyorum. Çocukluktan da böyle bir nostaljim var, onu da bir yerde bahsetmiştim. Balıkların da zamanla bu ortama alışabileceklerini gördüm.

Ama mesela, bir yerde okuduğum, suda içinde arpa sapı bulunan bez bir torbayı yüzdürme gibi yolları da sırf meraktan deniyeceğim. Bazı bitkilerin de bu yeşillenmeyi önledikleri yazılıyor.

Water clear dengi bir şeye muhakkak rastlamışımdır buradaki araştırmalarım esnasında ama dediğim gibi o konuya yoğunlaşmadım. Tekrar bakınır, buralarda neler bulabileceğinizi size bildiririm. Havuzun örtüsü falan hazır ama daha ne zaman sereceğime karar veremedim.

Benim esas derdim, bahçemizin büyük bir martı kolonisinin yerleşim alanı içerisinde olması. Bakalım ne olacak. Havuzun karşı ucuna planladığım şelale kısmını yaparken, kuşların rahatlıkla su içebilecekleri bir şekil de yaparsam, belki direk havuza olan ilgilerini azaltabilirim diyorum.

Balıklar ne derece taaruza uğrar bilemiyorum, bitkilerin altına saklanabilirler. Havuz yüzeyini ağ ile kaplıyorlar ama ben istemiyorum, belki birkaç fırıldak veya bir yerde okumuştum, basit bir sensör vasıtasıyla, havuza kuş,kedi vs yaklaşımı olduğunda, havuz yüzeyine su püskürtecek, onları ürkütecek bir sistem? Bütün bunlar ileriki günlerimin oyalanma konuları olacak)

Saygılar

Düzenleyen tugo : 08-11-2007 saat 14:55 Neden: yazım hataları
Eski 08-11-2007, 15:11   #103
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Saksılardan yapılmış böyle bir korkuluk belki martıları korkutabilir.

Fotograf:http://home-and-garden.webshots.com

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 19:28   #104
Ağaç Dostu

Okadar şirin ki, caydırıcı değil, çekici olabilir. Bir ara deneyeceğim, herhalde beceririm)

Eski 08-11-2007, 19:53   #105
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orcanöbekçi Mesajı Göster
Sera sitesinde Water clear gördüm ama adres Almanya .Şimdi İzmirde araştırma yapıcam.Siz bu konuda bir çalışma yaptınızmı?Hazırlık yaptıysanız bizimle paylaşırsanız çok memnun olurum.Ben hergün motorların süngerlerini yıkıyorum buna rağmen netice iyi değil.
Sn Orcanöbekçi,

Alman Heissner' in mallarını İzmir'de www.ayhavuz.com.tr de bulabilirsiniz.
(İzmir-Yenişehir, telefonu:469 98 99) Sitede galiba fiatları yazmıyor ama kataloğa göre, motorlu filtre setleri 490 Euro' dan başlayıp 2.000 lere gidiyor. Motorunuz olduğuna göre, yalnızca filtre alırsanız 200 - 290 Euro arası. Aqua Bio clean ve uV lambaları gibi çözümleri de var ama hep pahallı şeyler.

Daha pratik çözümler de vardır, araştıralım.
Saygılar

Eski 08-11-2007, 21:39   #106
Ağaç Dostu

Tuğrul bey,
Takdir edersiniz ki çok pahalı olaylar.Havuz suyu hemen üçüncü günden itibaren ye
şil renge bürünüyor.Biraz daha bekleyince su iyice yoğunlaşıyor,ozamanda temizlenmede bayağı zorlayan yosunlar içerde ne varsa kaplıyor.Sanırım havuzu bitirince bu şavaşı ver
meye başlıyacaksınız.Havuzda yosun yoğunluğu az iken çevresindeki duvar taş ve bitkiler
çok az yosun kaplanıyor.Bu yüzden de ben özellikle yosunla savaşta sizin sessiz takipçiniz
olacağım.Kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.

Eski 09-11-2007, 09:37   #107
Ağaç Dostu

Orcan bey (doğrudur umarım)
Dün biraz bu konuyu okudum özellikle. Daha önce de dediğim gibi, yeşillenme konusunda pek titizlenmiyeceğimi tahmin ediyorum ama, illa bazı ekonomik tedbirler alacak isek, şu hususlara dikkat etmemiz gerekiyormuş: (Kimyevi madde kullanmanın dışında)

-Arpa sapını, mesela bir bayan çorabına doldurup havuza salmayı ihmal etmiyelim. Bu konudaki ilaçların içeriğinde de arpa özü bulunduğunu gördüm. Mevcut yeşilliği temizlemiyor ancak sıcak iklimlerde 1-2 hafta, soğuklarda ise 6-8 haftada yeni yosun oluşmasını önlüyormuş. Sapların çürümeye başlaması lazım, yenisi konduğunda eskisinin bir süre daha dolaşımda kalması gerekiyor. Ayrıca arpa sapının, havuzda omurgasız canlı yaşamını artırdığı ve balıkların solungaçlarında iyileştirmeye sebep olduğu söyleniyor. http://www.aquabotanic.com/barleyarticle.html

-Az balık, çok bitki, özellikle oksijen üreten bitkiler kullanımı,
-Havuz üzerine mümkünse gölgeleme yapmak,
-Plecostomus , Vatoz/ çöpçü balığı gibi türlerin ilavesi,
-Akvaryumculardan bulabilirsek eğer, yararlı bakteriler
-Havuz üzeri ve çevresinde yaprak vs temizliği,
-pH derecesinin 7.0 – 8.0 arasında tutulması,
-Ultra viyole lambalarının getirdiği kesin çözüm,

gibi, çeşitli deneyim sahiplerinin önerileri var. Bir havuzun 2 sene sonra ekolojik dengesini kurabildiği, bundan sonra yosunlaşmanın fazla olmıyacağı, zaten bu durumun balıklar için daha sağlıklı olduğu da belirtilenler arasında.

Son yazdığım küçük detayların bir kısmı, çok çeşitli deneyim sahiplerine ait olduğu için kaynak belirtemedim.

Benim şu andaki problemim, havuzun su ve bitkilerini şimdiden yerleştirip, balıklar için ilkbaharı mı beklemem yoksa her şeye ilkbaharla birlikte mi başlamam gerektiğine karar verememem.

Gelişmeleri paylaşmak ümidiyle, saygılar

canannuman beğendi.
Eski 09-11-2007, 10:38   #108
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Tuğrul Bey,
Bana kalırsa ben şimdiden havuzun suyunu ve bitkilerini yerleştirirdim ve balıklar içinde yaz'ı beklerdim.
Ve suyun hazırlanması için de; akvaryumcularda satılan su hazırlayıcılar ve düzenleyiciler ile birlikte balıkların ihtiyacı olan yararlı bakterilerin oluşması için de bakteri aşılaması yapar suyun hazır hale gelmesini beklerdim.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2007, 16:03   #109
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Sevgili Mine Hanım,
İki senedir mantar yüzünden sardunyalar başta olmak üzere bir çok bitkimi kaybettim.Sonunda kimyasal ilaç kullanarak sorunu çözdüm.Diyorum ki aynı sorunla karşılaşmamak için mesela ayda bir sefer ilaçlasam ,tedbir olarak zararı var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

oyaağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2007, 19:21   #110
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Yeşillenme konusunda aşağıdaki başlıkta anlatılan EM ile bir çözüm bulunabilir belki. Bu başlığı gördünüz mü?

EM (Etkin Mikroorganizmalar)

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2007, 21:14   #111
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Yeşillenme konusunda aşağıdaki başlıkta anlatılan EM ile bir çözüm bulunabilir belki. Bu başlığı gördünüz mü?

EM (Etkin Mikroorganizmalar)
Teşekkürler Zenfree;

EM yazışmalarını takip ettim. Ancak ortam bana çok gergin ve değişken geldiği için, katılıp herhangi bir talepde bulunmadım. Uzak durmayı tercih ettim.

Arada sırada, aklıma geldikçe, perakendeciler de soruyorum. Bulursam alır denerim.

Zaten o "hararet" de yerini sonuçsuz bir sukunete bırakmış.

Yine de teşekkürler

Eski 09-11-2007, 21:28   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Sn.Tuğrul Bey,
Bana kalırsa ben şimdiden havuzun suyunu ve bitkilerini yerleştirirdim ve balıklar içinde yaz'ı beklerdim.
Ve suyun hazırlanması için de; akvaryumcularda satılan su hazırlayıcılar ve düzenleyiciler ile birlikte balıkların ihtiyacı olan yararlı bakterilerin oluşması için de bakteri aşılaması yapar suyun hazır hale gelmesini beklerdim.
Haklısınız Hakan bey.

Ben de balık haricine tüm diğer unsurları tamamlıyarak, kışa öyle gireyim diyorum. Belirttiğiniz gibi hem sudaki yaşam başlamış olur hem de bitkilerin kış şartlarını nasıl geçirdiğini izlemiş olurum.

Teşekkür ve saygılar

Eski 18-11-2007, 22:12   #113
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orcanöbekçi Mesajı Göster
Tuğrul bey,
Takdir edersiniz ki çok pahalı olaylar.Havuz suyu hemen üçüncü günden itibaren ye
şil renge bürünüyor.Biraz daha bekleyince su iyice yoğunlaşıyor,ozamanda temizlenmede bayağı zorlayan yosunlar içerde ne varsa kaplıyor.Sanırım havuzu bitirince bu şavaşı ver
meye başlıyacaksınız.Havuzda yosun yoğunluğu az iken çevresindeki duvar taş ve bitkiler
çok az yosun kaplanıyor.Bu yüzden de ben özellikle yosunla savaşta sizin sessiz takipçiniz
olacağım.Kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.
Sn Orcan Bey;

Tatlı su midyesi suyu temizliyormuş. 1 saatte 3-5 litre temizlediği söyleniyor.
Akvaryumcularda bulunuyormuş, fiatları büyüklüğüne ve pazarlığa bağlı olarak
1,- - 10,- YTL arasıymış.

Google' da "tatlı su midyesi" veya "pond mussel" yazarsanız çok bilgi var.

Saygılar

Eski 18-11-2007, 23:32   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Eğer midye işe yarıyorsa; manyas gölünde okadar çok var ki neredeyse gölün tabanında boş yer yok midyeden

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 00:26   #115
Ağaç Dostu

Sn Tuğrul bey ,
Şimdilik etkin mikroorganizmaları denemeyi düşünüyorum.Bu konuda
Firma ile temastayım gelişmeleri buradan size iletirim.Söyledikleri kadarı ile çok
basitmiş.İyi çalişmalar.

Eski 20-11-2007, 10:30   #116
Ağaç Dostu

Orcan bey,
Makbule geçer. Ben okudum ama bulamadıydım.
Kolay gelsin

Düzenleyen tugo : 20-11-2007 saat 10:30 Neden: harf düzeltme
Eski 20-11-2007, 10:44   #117
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Yazıdan bir şey anlayamadım. Basit olan ne? mikroorganizmaları aşılamak mı? yoksa mikroorganizma bulmak mı?
Havuza bakteri aşılamak için en kolay yol, bir akvaryumcudan alınacak bir litre oturmuş suyu havuzunuza eklemek ve filtrenizi çalıştırmak.
Tabii filtre ile havuzda bakterilerin yararlı bakteriye dönüşesi için en az iki hafta boş çalışması gerekiyorki, bu havuzunuzda belli bir süre bulanıklık oluşturması gerekiyor buda amonyağın nitrata dönüşümü sırasında oluşacak daha sonra su berraklaşarak yararlı bakterilerin kolonileşmesini sağlayacak.
Daha sonra balıklarını ekleyebilirsiniz.
Bitkilere gelince; havuzunuza ekleyeceğiniz bitkilerinizi, istediğiniz zaman ekleyebilirsiniz ama eklerken, mutlaka her bitkinin 5 cm uzağına bir gübre eklerseniz, bitkileriniz biraz daha rahat ortama alışacaktır...

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 00:53   #118
Ağaç Dostu

Sn Hakan bey,

Biz en ucuza havuzun suyunu nasıl berrak yaparızı araştırıyoruz.Söy
lediğiniz oturmuş akvaryum suyunu havuzda denedinizmi?
Etkin mikroorganizmalar, konuyu forumda araştırırsanız göreceksiniz
akvaryumun oturmuş suyundaki bakterilerle hiç alakası olmadığını sanıyorum.Çünkü özel olarak üretiliyorlar ve özel olarak faaliyet gösteriyorlar.
Çok değişik ve enteresan bir olay.Em ile ilgilenen kişiler bile em nin faaliyetlerini **** aktivitelerinin tamamını uygulayamadıklarını söylüyorlar.
Em lar hijyende, sağlıkta, üretimde ,ve daha birçok alanda kullanılıyor.
Ben enson anlıyamadığım bazı konularda soru sordum cevabını alınca sipariş
verip uygulamaya başlıycam.Sizleri de bilgilendiricem.Saygılar iyi çalışmalar.

Eski 24-11-2007, 23:24   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Sevgili arkadaşlar.Yazılarınızı okudum çok beyendim çok güzel çalışmalar yaptıgınızı gördüm.Havuz Konusunda size hasbel kadar yardımcı olabilirim.Özellikle havuz kirlenmesi yosunlanması ve suyun çok temiz bir şekilde olması için yardımcı olabilirim.Çünkü bu konuda havuzum için çok çalıştım ve başardım. Şimdi içinde koi balıklarım var çok sağlıklılar suyum çok temiz.Daha önce pislikten çok balıklarım öldü mayıs 2007 den beri çok güzel oldu.
saygılar sunarım

nedim ugurlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 23:46   #120
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tecrübelerinizi dinlemeyi isteriz Nedim Bey, süs havuzlarının yosunlanması çok önemli bir sorun. Hele içinde bitki veya koi varsa kimyasalları da rahatça kullanamıyoruz.

Bu arada kendinizi bize yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtır mıydınız?
Saygılar

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024