agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2009, 19:18   #31
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
İlaç kullanımı gereken şartlara uyulursa (Devletimiz bu kontrolleri yapamadığı için organik sağlıklıdır deyip geçmekte) kesinlikle hiçbir etkisi bulunmamakta.
Bitkide insan gibidir,insan bir ilaç içtiğinde belirli bir gün sonra kanında ve vücudundan bunu atar bitkide aynı şekil uzaklaştırır.
Arkadaşımız Doğaya organik daha yararlı demiş.
Dünyayı küresel ısınmaya iten en büyük etmen çiftçiliktir bunun engellenmesi mümkün olmadığı için yani insanoğlu oldukça talepte olucaktır bu yüzden Küresel ısınma zararlı listesinde bulunmaz.Home adlı küresel ısınma belgeselini izlerseniz bana hak vereceksiniz.
Fakat türkiye şartlarında organik (gerçek olmalı sözde değil) tarım daha sağlıklı diyebilirim.Çünki ihracat dışında gerçek bir kontrol söz konusu değil.Sözde şimdi reçeteler filan geliyor fakat buda sadece kağıt üzerinde olucak şeyler.
Şehrinizde bulunan hallere girerseniz bana hak verirsiniz.Öyle belgesiz her organik ürün diyenede inanmayın.
Bana bir kamyon domates getirin ben size organiktir belgesi alayım burası türkiye Gümrüğünden bile çıkan mal diğer ülkenin gümrüğüne neden takılıyor sizce

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 19:51   #32
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Delimus arkadasin Turkiye icin soylediklerinde haklilik payi olabilir. Organik sertifikasının bu kadar kolay alınabileceğine inanmak istemiyorum. Sıtede başkaları da bu konuda görüş belirtirse sevinirim. Nasıl yani bir kamyon domatese organik sertifikası nasıl alınabilir? Ancak şu soruyu sormadan da edemeyeceğim: Kimyasal çiftçilik mi yoksa organik çiftçilik mi daha çok küresel ısınmaya neden olur?

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 20:50   #33
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Bunun gerçekçiliği şudur ki herşey doğru yapıldığını gerçekten analizler rüşvetsiz doğru yapıldığını varsaysak bile tüm ürünü tek tek analiz edemezsiniz buda size hertürlü hakkı tanır.Analize 2 sandık organik gönderip 1 kamyon mala organik diyebilirsiniz ki bu içpiyasada satılacak ise zaten ayırtta edilemez.Ayrıca tekrar belirtiyorum gümrüğümüzden çıkan ürünün rusyada ve avrupada geri gönderilmesi sebebi farklı analizler mi uygulamalarıdır.Ayrıca Avrupa ile türkiye hallerini karşılaştırdığınızda göreceğiniz titizliğin kusursuzluğuda ortada ürünün boyuna gramajına kadar ölçülüyor. burda hal müdürlükleri bile halin içinde olan bitenden hatta hangi firmanın bile ne iş yaptığını bilemez halde bırakın kontrolünü.Siz yeni ilaçlamışsınız 10 gün yenilmemesi gerekiyor halci size en yüksek fiyatı verirse çiftçide 3. gün kesip gönderir malını.
Küresel ısınmaya çiftçiliğin her türlüsü zarar çünki dünyada oluşamıyacak bir koloni oluşturuyoruz doğanın hiçbir yerinde binlerce dönüm aynı ürün bu denli yetişmez.Her yetişen fazladan bitki ve hayvan suyumuza ortak ve suyun geri dönüşmesini uzatan bir etmen.
Fakat kimyasal ilaçlamalarda doğadaki yararlı hayvanlara daha fazla zarar verilmekte fakat organiktede bu kıyım kaçınılmaz ayrıca tüm çiftçilerin organik tarım yapmadığı bir yerde organik tarım yaparak doğaya zarar vermediğinizi belirtmek gülünç olur.Zira canlı sizin bahçenizde,tarlanızda ölmediyse yan bahçeye geçtiğinde ölecektir.

Eski 07-08-2009, 00:44   #34
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Merhaba,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
İlaç kullanımı gereken şartlara uyulursa (Devletimiz bu kontrolleri yapamadığı için organik sağlıklıdır deyip geçmekte) kesinlikle hiçbir etkisi bulunmamakta.
Bitkide insan gibidir,insan bir ilaç içtiğinde belirli bir gün sonra kanında ve vücudundan bunu atar bitkide aynı şekil uzaklaştırır.

Linkde gonderdigim makaleyi okumanizi oneririm. Ozellikle tarimda kullanilan zehirli ilaclar etiket uzerinde denildigi gibi oyle hemen kaybolmuyor. Bunun en kapsamli ornegi DDT (dichlorodiphenyltrichloroethane, http://en.wikipedia.org/wiki/DDT) dir.

Arkadaşımız Doğaya organik daha yararlı demiş.
Dünyayı küresel ısınmaya iten en büyük etmen çiftçiliktir bunun engellenmesi mümkün olmadığı için yani insanoğlu oldukça talepte olucaktır bu yüzden Küresel ısınma zararlı listesinde bulunmaz.Home adlı küresel ısınma belgeselini izlerseniz bana hak vereceksiniz.

Kuresel isinmaya katkida bulunan 3 elementten bir buyuk ve kucukbas hayvan yetistiriciligidir. Sanirim tarim diye genelleme yapmak dogru olmaz.

Fakat türkiye şartlarında organik (gerçek olmalı sözde değil) tarım daha sağlıklı diyebilirim.Çünki ihracat dışında gerçek bir kontrol söz konusu değil.Sözde şimdi reçeteler filan geliyor fakat buda sadece kağıt üzerinde olucak şeyler.
Şehrinizde bulunan hallere girerseniz bana hak verirsiniz.Öyle belgesiz her organik ürün diyenede inanmayın.

Ben yaklasik 5 yildir yurtdisinda yasiyorum ve Turkiye deki organik tarim alanindaki gelismeleri takip etmeye calisiyorum. Bildigim kadari ile dunyada henuz oranik tarim ile ilgili standartlar tam olarak tanimlanmadi. Sadece Avustralya da 5 farkli kurulus bu sertifikalari vermekte. Turkiye de ise (farkli kaynaklardan okudugum kadari ile) organik sertifika alama sureci rayindan cikmis. Devlet eger yeni bir alanda hizli bir sekilde politika uretemez ve gerekli duzenlemeri yapmaz ise bunun olmasi dunyanin her yerinde kacinilmazdir.

Bana bir kamyon domates getirin ben size organiktir belgesi alayım burası türkiye Gümrüğünden bile çıkan mal diğer ülkenin gümrüğüne neden takılıyor sizce

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 02:00   #35
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Linkde gonderdigim makaleyi okumanizi oneririm. Ozellikle tarimda kullanilan zehirli ilaclar etiket uzerinde denildigi gibi oyle hemen kaybolmuyor. Bunun en kapsamli ornegi DDT (dichlorodiphenyltrichloroethane, http://en.wikipedia.org/wiki/DDT) dir.
Kalıtım yapıcak ilaçlar zaten tarım bakanlığı tarafından yasaklıdır.Ben kullandığım hiçbir ilaç kutusunda kalıtım süresi belirtilmemiş ibare görmedim.
Bitki metobololizmasıda buna kolay kolay imkan vermez.
Alıntı:
Kuresel isinmaya katkida bulunan 3 elementten bir buyuk ve kucukbas hayvan yetistiriciligidir. Sanirim tarim diye genelleme yapmak dogru olmaz.
"Küresel ısınmaya çiftçiliğin her türlüsü zarar çünki dünyada oluşamıyacak bir koloni oluşturuyoruz doğanın hiçbir yerinde binlerce dönüm aynı ürün bu denli yetişmez.Her yetişen fazladan bitki ve hayvan suyumuza ortak ve suyun geri dönüşmesini uzatan bir etmen."

Çiftçilik dedim hayvancılığıda belirttim(bir sonraki mesajımda) fakat hayvancılıktan sonra tarımdır şiddetle Home adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.Yeni bir belgesel ve çok güzel anlatım ve hep helikopter uçuş göstergeli türçesi mevcut hq.

Tabiiki hakkını veren organik üretim kuruluşları var.
Ben gördüğümü söylüyorum, amcam organik limon üretimi yapmakta ve kabzılamallar saolsun onu analize, köyün tüm limonlarınıda organik diye kamyonlara yüklüyor.

Ayrıca
Amcamın organik limonlarına gelelim, evet organik gübre kullanması yönünden kimyasala göre farklı fakat etrafındaki bahçeler kimyasal müdacele yaptığı içinde ilaç olarak etkilenmekte.Kendi ilaç atmadığı için ilaç gün takibide yapmamakta bu yüzden ilaç kalıtımıda büyük ihtimal kaçınılmaz.

Şu gümrükten geçme olayınada açıklık getireyim,Şimdi burdan sebze organiktir diye çıkıp orada değildir denilip gönderilmiyor organik üretim sertifikası iki aracı arasında bir meseledir.Gümrük ilaç kalıtımına yani (Bitki zamanında toplanıp toplanmadığına sağlık açısından bakar,kimysal analiz bölümü vr tarım il müdürlüğü) Genelde ihracatçı hileli analiz ettirdiğinden, gümrüğünde tüm malı analiz edemeyeceğinden karşı tarafta ise rastgele seçimde çıkdığından gümrükten geçse bile halde gine takıldığından geri gönderim söz konusudur.Yani pazarcı gibi iyi mal öne kötüsü arkaya.
Gümrük firmasında 2 sene çalıştım.Yani sağdan soldan duyduğum şeyler değil bunlar.

Eski 08-08-2009, 08:23   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Başlğımıza hizmet anlayışımıza saygı.

Sayın;Delimus 28 sayılı mesajındaki açıklamaların konumuzla bağlantısını anlıyamadım,cevabının içeriğinin toprakların organik özellikleri yönündeki açıklamaların konumuza katkı sağlaması yönündeki açıklamalar la paylaşımlarınız daha anlamak kazanacaktır.

Konuya ilgi duyarak katıldığın için teşekkürlerimi bildirir,sağlık esenlik dolu günler seninle olsun hoşça kal Saygılarımla.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 15:02   #37
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Toprağa Organik özellik kazdırmaktaki amaç sağlıklı bitki yemek ise bunun yanlış bir düşünce olduğunu düşündüğümden belirtmek istedim.
Fakat çevreye daha yararlı olduğunu söyleyebilirim önceki mesajlarımda belirttiğim gibi kimyasal mücadele yapılan bir bahçe yanındada çevreye katkınız mümkün olmamakta.

Ayrıca konu açılmışkende türkiyede ticarette binbir hile olabildiğini, organiktede aynı hileler söz konusu olabileceğini öyle manavda organik domates denildimi kesinlikle sağlıklıdır düşüncesiyle boş yere fazladan paralar verilmemesi gerektiğini belirtmek istedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x-29 Mesajı Göster
Ufak bir fark daha var, oranik urunlerde insan sagligina zararli olmayan urunlerle veya biyolojik olarak zararli mucadelesi yapilir. Ornegin Bayer firmasi tarafindan uretilen Confidor adli ilacin ozellikle Ingiltere de gorulen buyuk miktarda ari olumlerinden (colony collapse disorder) sorumlu oldugu yonunde calismalar yapildi. Organik tarim hep insan hemde doga icin en faydali tarim turudur.
Tarım ilaçlarının yararlı yararsız böcek veya canlı ayırt etmediği konusuna katılmaktayım.
Ayrıca Arıların ölümü İsrail arı virüsü olarak adlandırılan bir virüs yüzünden.Merak eden olursa bunuda geniş olarak anlatabilirim.Bunun hakkında Discovery'de bir araştırma belgeselini izlemiştim.

Düzenleyen Delimus : 11-08-2009 saat 14:42
Eski 11-08-2009, 13:21   #38
Ağaç Dostu

Meyvelitepe'den İdarcilik Anlayışında yorum beklenir.

Sn.Meyvelitepe başlık amcından biraz başkaları tarafından çıkarılmış olabilir,ama siz iyi niyetle konuya yazı eklemek isteseydiniz bunu yapacağınızdan hiç şüphem yoktu,çünkü siz meslek itibariyle yönetimci ve idareci olduğunuzdan durumu konu başlığına çekerek yorumunuzu eklerdiniz ama siz konu içinde konu açanlara siz başka konu (hikaye) açarak, bu başlıktan paylaşım bekleyen paylaşımcılara hikayenizi anlatmakla yetindiniz.

Yönetim makamınında devamlı açıklamalarında devamlı uyarı ve ikazlarla konu içine yorum yazanları uyardıklarında konu dışı yazışmalardan kaçınılması yönündeki tembihlerinde önce sizin gibi, yönetim ve idarecilikle kariyer yapmış kişilerin bu uyarıları nazari itibari alarak uygulamaları gerekirdi.

Sonuçta konu amacından tamamen saparak, başlığa göz atmak isteyen üyelerde hüsrana uğruyorlar.Bakalım konuyu nasıl toparlıyacağız.

Eski 11-08-2009, 13:24   #39
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Mesajı sildim. Umarım konu beklediğiniz gibi rayına oturmuştur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 13:36   #40
Ağaç Dostu

Meyvelitepeye Geliboluda selamlar.

Sn.Meyveliteye ince anlayışına teşekkürlerimi sunar, bu konu başlığında sizi tekrar görmek ve topraklarımız konusundaki deneyimlerinin bilgilerini paylaşımlarda Göstereceği umutlarını taşımaktayım sevgi ve saygılarımla Hoşça kal.

Eski 11-08-2009, 14:02   #41
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Gerçi ilk mesajda biraz söz etmişsiniz ama sanırım yeterli gelmemiş ki, konu toprağın organik özelliklerinin arttırılması, temizlenmesi, hatta zehirsiz sebze meyve üretilmesinin gerekli olup olmadığı yönünde bir sapma göstermiş.

Bu da gerekliliğin sebebinin gerçekten algılanmasını gerektiriyor. Çevremizdeki bir sürü okumuş yazmış insan, adına "ilaç" denen zehirlerle toprağı suyu zehirlemekte bir mahzur görmezlerken, sırf modaya uymak olsun diye alış verişlerini üzerinde "organik" yazan tezgahtan yapıyorlar. Bu ne çelişkidir anlamak mümkün değil.

Bu başlıktaki Sn.Delimus'un mesajları "organik toprakta organik ürün yetiştirmenin, o ürünlerin sağlıklı olmasıyla bir ilgisi yoktur" şeklindeki argümanı ciddiye alınmalıdır.

Sildiğim mesaj öncelikle bu argümana bir yanıt niteliğindeydi. Bu yanıt gerçekten anlaşılıp algılanmadığı sürece yapılmaya çalışılan her şey havada kalır ve günün modası olarak bir müddet sonra yitip gider.

Toprağın yapısının organik maddece zenginleştirilmesi, sıkı kil yapılarının humik ve fulvik asitlerce açılıp bitkilere kök bölgesi oluşturan katmanın derinleştirilmesi, eksilmiş mikro organizmaların yerine konması ve yaşamlarını devam ettirecekleri ortamın sağlanması, temel iz elementlerin ve besin maddelerinin, yeterli ve uygun PH seviyelerinin doğal döngü içinde toprağa temininin sağlanması, kısacası toprağın, dikilen bitkiyi yaşatan fakat kendi de yaşayan, daha da önemlisi yaşanılası bir duruma getirilip muhafa edilmesi, belki biraz emek, biraz da zaman gerektiren teknik bir konudur. Çok da karmaşık değil aslında. Yeterki bunun neden yapılacağı konusunda tereddüt olmasın.

AylinK. beğendi.
Eski 11-08-2009, 14:27   #42
Ağaç Dostu

Meyvelitepeylen Toprakları düşünmek.

Sn.Meyvelitepe son paragraftaki yorumlarınız çok yerinde, konu başlığı ile örtüşen konuya bağlayıcık kazandırmış gerçekten güzel yazı çıkmış katılımın için ayrıca teşekkürü başlığım adına sana iyi dileklerimi sunarım.

Sayın meyveli tepe seni bu başlıkta bulmuşken senin toprakların organik yapısı üzerine benimde bir yorum ekliyeceğim konu nasılsa topraklar
Sayın ;Meyvelitepe Fidan dikimi esnasında topraklarında gözlemediğin durumu sana ben yorumlayayım sen solucan yok diyerek toprağının organik yapısını düzenlemek için dışarıdan getireceği solucanlarda senin toprağının derinliklerinde kaybolurlar sebebide senin toprağının taban suyu seviyesi çok düşük bu aylarda solucanları yüzeye yakın görmek bu topraklara göre değil,ilk baharda fark etmen gerekirdi solucanlar kışın taban suyu yüksek ola yerlerde toprağın yüzüne çıkarlar fazla sudan hoşlamazlar solucanlara bakarak suyun yüzeyden çekilişini görebilirsin.

Sana bir şey sorayım son yağmurlardan sonra domates kargıların yıkılmadımı.

Eski 11-08-2009, 14:59   #43
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bizim bahçe toprağı çok derin (ısı pompası tesisatını yaparken 3.5mt kazdırmış, çakıl taşına bile rastlamamıştım), drenajı da çok iyi. Dolayısıyla taban suyu yüksekliği problemi yok. Öte yandan fidanların kök bölgelerine (sonradan kazarak ve fidanlar 4-5 yaşına geldiklerinde köklerin yayılacağı alana) yeterince ekosorb ve leonardit uyguladım. Dolayısıyla kök bölgelerinde yeterince nem tutuluyor. İnşaatlar ve toprak tesviyesi ile kısmen alt üst olan killi toprağı ise leonardit iyileştirdi. Şimdi kazıp baksak kök bölgelerinde yeterince kırmızı solucana rastlarız.

Ayrıca son iki yıldır çok ciddi yeşil gübre uygulaması yapıyorum. Geçen yıl sık bakla ekilip, baklalar çiçeklenirken çapalanıp toprağa karıştı, bu yıl da kısmen yonca kısmen bakla ekilip baharda pullukla sürüldü, sonra da çapalandı. Baklagillerin tek faydası toprakta azot fiks etmek değil, aynı zamanda toprağa tüm örtü bitkisinin karıştırılıp organik madde miktarının arttırılması olsa gerek.

Sonuç olarak fidanlara zaten özel işlem yapmıştım. Fidan dışı alanlar da böyle iyileşiyorlar. Mümkün olduğu taktirde yeşil gübre uygulamasına kesintisiz devam edeceğim.

Yağmurlar domates kafeslerini etkilemiyor. Kafesleri bambulardan ve vidalayarak yaptım. Dört yönden yine bambu destekleri var. problem, bitkilerin çok büyümüş olması ve üzerlerinde çok fazla yük olması. Kaba bir hesapla her kafes yaklaşık 80-100 kilo taşıyor. Bu yüzden yer yer eğildiler. Fakat bambu esnek ve sağlam bir malzeme olduğu için şimdilik dayanıyor.

Eski 11-08-2009, 15:18   #44
Ağaç Dostu

Sayın meyveli tepe seninle anlattığın konularda daha derine gitmem gerekecek cevaplarım olacak fazla zamanım yok burada geçici kalıyorum bu konunun üzerine daha sonra görüşmek dileğiyle hoşça kal şehitler diyarından selamlarımla

Eski 18-08-2009, 16:12   #45
Ağaç Dostu

Organik topraklara ulaşmak dilğiyle.

Topraklarımızın organik özelliklerin artırlmasının başında bitki besini olarak kademeli bir şekilde topraklarımzdan mineral gübrelerin kaldırılması, hastalıklarla mücadelede toksin ve zehirlere dayalı ilaçlı uygulamalar yerine mikro biyal ve enzim içerikli gübreleri ön plana alarak zararlının karşısına onun doğal düşmanını getirerek toprağa yabancı gelen bütün mineleri ilave etmemenin yanında, toprak zararlı populasyonlarının artışlarını araştıran tarım alanındaki uzmanlara danışarak yapılacak uygulamaların bilimselliği açısından en uygun olanına ulaşmaktır. Bütün arkadaşlarıma sağlıklı çalışmalar dilerim.

Eski 21-08-2009, 12:52   #46
Ağaç Dostu

Toprak dostlarından ilgi bekliyor.

Arkadaşlar organik artıklara atık deyip çöpe atarsak topraklarımızın organik özelliklerini çöplükte bulamayız mutfaklardan organik özellikli artıkları geldiği yer olan toprağa iade edemezsek o zaman bitkilerimizi dikecek çöplüklere kalacağız.

Çünkü topraklarımıza gereken ilgi yok insan oğlu namkör olmuş bilimiyle adeta kafa tutarak biz tarımımızıda topraksız yaparız havalarında.

Toprak anamımız bakalım bizi nezaman cezandıracak.

Yorumunu ekliyerek katkıda bulun.

Eski 25-08-2009, 11:55   #47
Ağaç Dostu

Toprakların organik yapısının önemine vurgu.

Alıntı:
Toprağın PH Düzensizliğini giderme adına.
Arkadaşlar Toprak ve sudaki PH stabilitesinin dengesizliği bitkilerin besin alımlarını sekteye uğratarak birim alandan'ki üretimin miktarlarında büyük düşüşlere sebeb olmaktadır.

Lonicera arkadaşın deneme yanılma yöntemiyle toprakların ph'ı düzenliyerek ilave edilen kimyasallarla sonuç aldığını varsaymış olsak bile, toprağı oluşturan yapının kendi oluşumundaki kimyasının gereği, uluşturulan bu yapının kararlı kalarak stabiletisini uzun zaman koruması düşünülemez.

Bu iş limonatının ve ayranın duzunu ayarlanması kadar basit olmasa gerek.

Bitkiyi beslemek için toprağın ph'ının etkilerini yok sayarak, bitkinin beslenmesinin ph aralığı içinde sekteye uğratmadan alınabilirliğini gübre üreticileri gübre minerallerini şelatlama yoluna giderek buna çözüm getirmişlerdir.

Bu şelat maddesine toprağın kimyasal yoldan bir tepki köstermeden bu gübreleri izole işlemi ile yapraktan ve köklerden ve yapraklardan 5-9 ph aralığındaki topraklardan bitki hücrelerine ulaşmaktadır.

Daha sonra bitki bu şelat maddesini hücre dışına bırakarak kendisine lazım olan mineralleri almakatadır,toprağı kandırarak bitki beslemenin fayda ve zararlarının, dışarıya atılan bu şelatlama mineralinin topraklarda ne gibi birikimler yaparak toprak kirliliğine sebeb olacağını uzmanların bu konudaki araştırmalarının sonuçlarını bilmekte yarar görmekteyim.

Arkadaşlar topraklar şakaya gelmez tutumlardan vaz geçerek toprağın yapısına ters düşen oluşumlarla tarım yapılmamalı, uzmanlar ne diyorlarsa onu yapmalıyız'ki önce toprak beslensin sonrada bitki topraktaki kendi özüne uygun mineralleri alabilsin.

Topraklarımızın içeriğini organik yapı olarak zenginleştirirsek bitkilerimizi beslemede sorun yaşamayız

Eski 01-09-2009, 15:12   #48
Ağaç Dostu

Arkadşlar topraklarımızın organik madde oranlarının yükseltilmesi , bizim bahçe toprağında yetiştireceğimiz bitkiler üstündede iyi sonuç almamızın yanında emeklerimizin mükafatınıda almış olacağız

Eski 09-09-2009, 14:11   #49
Ağaç Dostu

Arkadaşlar topraklarımızın organik özelliklerinin arttırması yönündeki mesajlarımın güncellemesinin yaparak,topraklarımızda organik bazlı bitki yetiştirmek istiyorsak,klasik gübre anlayışını terk etmiş olsak bile topraklarımızı mikrobiyal enzim gübre organik gübre uygulamalarında toprağımızın aktiflik göstermesi ancak içindeki organik yapının varlığı ile mikrobiyal gübrelerin içindeki bakterilerin çalımalarına enerji oluşturacak besinlerin varığı ile ortaya çıkmaktadır.

Eski 15-09-2009, 11:59   #50
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bahçe topraklarımızı gübreleme yaparken,mutfak atıklarımızdan oluşturacağımız kompost ve sıvı enzim niteliği taşıyan fermantasyon yöntemiyle havasız ortamlarda oluşturacağımız besinler toprak yapısında organik düzenlemelerin maddi ve ekonomik yönü diğer gübrelerden çok daha fazla ekonomimize katkı sağladığı gibi,dışarıdan gübre bitki besin maddeleri arama külfetinden'de kurtulmuş olacağız.

Ben şahsen ekonamik ve maddi imkanlarımın kısıtlılığından kompost-bahçe-toprak hobi çalışmalarımı daha bilimsel temellere uygun yatırımlarıyla yapmanın düşüncelini hayata geçirmenin imkanlarını kendi gübremi ve besin eriyikleini elde ederek kaynak yaratmanın imkanlarını elde etmiş bulunuyorum.

Arkadaşlar en kısa zamanda yaptığım bu besin eriyiklerinin en uygun Ph-Ec değerlerinin ölçülerek uygulamaya koyarak gözlem ve sonuçlarını sizlerle paylaşmanın kıvançlarınıda yaşayacağım.
Paylaşımlarla yaratcağımız mutluluğumuz daim olması dileklerimle,sevgiyle kalın.Saygılar..

Eski 19-09-2009, 09:04   #51
Ağaç Dostu

Arkadaşlar konu başlğıma aktif veya pasif katılımlarla ilgi duyan üye arkadaşlara şükranlarımı sunarım.

Düzenleyen epsody : 06-10-2009 saat 12:36 Neden: bayram mesajının silinmesi
Eski 22-10-2009, 07:11   #52
Ağaç Dostu

Çevreye duyarlı arkadaşları bu başlıkta yazı ve yorumlarıyla katkı sağlamaya davet ediyorum saygılarımla..

Eski 04-11-2009, 02:23   #53
Ağaç Dostu

Malç ile toprağın organikleşme bağlantısı

Arkadaşlar toprağın organik yapısı hasattan sonra eksilme göstereceğinden, yerine tekrar takviye edilerek yapılacak işlerin başında hasat artıkları, ağaç dallarının öğütülmesinden elde edilen organik mataryeller vede oluşturulan kompostun harmanlanarak oluşturulan malç malzemesinin öncelikle ağaç izdüşümü ile bahçenin ekim yapılan alanlara serilmesini mütakip, toprak yapısındaki organik yapının ne aşamalar içinden geçerek toprağa sağladığı değerleri incelediğinde, malç örtü malzemesinin etkileri şöyle özetlenebilir, malçın altında kalan topraklarda kışın şartlarının menfi etkileri faunanın lehinde olarak canlılık kazanarak, malç ile beraberinde ilave edilen gübre ve toprak için mineral düzeleyicilerin, toprak canlıları ve başta solucanlar tarafından işlenmesi sağlanır.

Malç malzemesinin çürüme ile parçalaması tamamlamamış kısımları mikroorganizmalar tarafından işlenirken oluşan enerji ile oksidasyon işlemi srasında toprağımıza düşmüş yabani ot tohumlarıda baskılanarak toprağımıza organik kazanımlara geçerek otlanmadan da kurtulumuş olacaktır.

Ayrışma fazına giren bu mataryeller topraklarımızdaki solucan populasyonlarının besin zincirinine katılarak solucanların beslenmelerini mütakip solucan nüfusunun artmasıylada organik atıkların işlenmesi yeni bir boyuta girerek dışkılarında solcan gübresinin oluşumuyla içeriği zengin enzimler besin eriyikleri ile topraklarımızın organik özelikleri maksimum seviyeye ulaşacaktır.

Eski 04-11-2009, 06:14   #54
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Ufak bir ekleme yapmak istiyorum,
Bahcelerde malc (mulch) uygulamasi ortamala 5-10 cm kalinliginda arasinda olmalidir. Malc tabakasi yagmur veya sulama suyunun topraga ulasmasini geciktirerek suyun daha verimli emilimini saglar. Ayrica malc uygulamasindan once topragin iyice sulanmasi eger mumkunse curumus gubre veya kompostun malc dan once topraga uygulanmasi gereklidir. Bundaki amac malc materyalinin (cesitli samantipleri, curumus agac yapraklari vb.) ayrismasi esnasinda mikroorganizmalarin ihiyac duyacagi nitrojeni toprak yerine curumus gubre veya komposttan almasidir. Ayrica malc kesinlikle agac govdesi veya bitki kokune temas etmemelidir. Aksi takdirde bitki sapinda curume yapabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşlar toprağın organik yapısı hasattan sonra eksilme göstereceğinden, yerine tekrar takviye edilerek yapılacak işlerin başında hasat artıkları, ağaç dallarının öğütülmesinden elde edilen organik mataryeller vede oluşturulan kompostun harmanlanarak oluşturulan malç malzemesinin öncelikle ağaç izdüşümü ile bahçenin ekim yapılan alanlara serilmesini mütakip, toprak yapısındaki organik yapının ne aşamalar içinden geçerek toprağa sağladığı değerleri incelediğinde, malç örtü malzemesinin etkileri şöyle özetlenebilir, malçın altında kalan topraklarda kışın şartlarının menfi etkileri faunanın lehinde olarak canlılık kazanarak, malç ile beraberinde ilave edilen gübre ve toprak için mineral düzeleyicilerin, toprak canlıları ve başta solucanlar tarafından işlenmesi sağlanır.

Malç malzemesinin çürüme ile parçalaması tamamlamamış kısımları mikroorganizmalar tarafından işlenirken oluşan enerji ile oksidasyon işlemi srasında toprağımıza düşmüş yabani ot tohumlarıda baskılanarak toprağımıza organik kazanımlara geçerek otlanmadan da kurtulumuş olacaktır.

Ayrışma fazına giren bu mataryeller topraklarımızdaki solucan populasyonlarının besin zincirinine katılarak solucanların beslenmelerini mütakip solucan nüfusunun artmasıylada organik atıkların işlenmesi yeni bir boyuta girerek dışkılarında solcan gübresinin oluşumuyla içeriği zengin enzimler besin eriyikleri ile topraklarımızın organik özelikleri maksimum seviyeye ulaşacaktır.

Düzenleyen x-29 : 04-11-2009 saat 06:16 Neden: hata
x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 14:05   #55
Ağaç Dostu

Sayın;x29 açıklamaların için teşekürler açıkladığım malç uygulaması mevsim itibariyle bize kış yaklaşırken bahçemize kışın etkilerini azaltırken yağmurlarla toprağın malç'tan toprağın azami faydasını sağlanması amaçlanmaktadır. Tabi senin hatırlattığın gibi malçın bitki gövdesine temasın kaçınılmalıdır ilgine gerçek teşekkür ederim.

Eski 21-12-2009, 08:59   #56
Ağaç Dostu

Arkadaşlar Bahçe topraklarımızın organik özelliklerinin arttırlarak humus yapısını zenginleştirmek için, yazın sebze diktiğimiz parselleri kış aylarında kendi halinde nadasa bırakmak yerime, her türlü gübreleri, ister organik özellikli ahır gübrelerini istersenizde mineral kompze gübrelerle gübreliyerek üstünede 5-10 cm kalınlığında örteceğimiz samanla malç yaparsak topraklarımız güberleme özelliğini tam yarayışlı hale gelmesi için gereken zamanı kazanmış oluruz.

Aynı zamanda uyguladığımız saman malçının toprağımız canlılarının yaşamları için uygun ortamı sağladığımızdan kışın sert şartlarından onları koruyarak doğal dengenin işlemesini ve topraklarımız içindeki faunanın bu denge içinde yaşamalarının sayesinde, baharda ısınan topraklardan çıkan zararlı populasyonlarını topraklarımızda elimine etmiş oluruz.

Arkadaşlar bahçemizde zararlı haşerelerin oluşmalarının oluşma sebeblerinin başında, bu toprak canlılarına gereken önemin verilmeyişinden bu canlılar yaşamlarını toprak içinde devam ettiremedikerinden dolayı, havaların ısınmasıyla toprak üstüne çıkarak bahçemizde ki bitkilerimize musallat olarak bize zararlar verdirmeye başlıyorlar.

Unutmayalım ki onlar bizim bahçemizin ücretsiz bahçevanlarıdırlar, bizlerde onları gözeterek onların zararlarından kurtularak faydalarını görmemiz için onlarında haklarını gözeterek insanlığımızı yüceltmeliyiz

Eski 21-12-2009, 12:48   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Arkadaşlar yazılanları sonuna kadar okudum.Herkes kendince bir katkı sağlamaya çalışmış.Bağzı arkadaşlar çok bilimsel yazmış, hatta kafam karıştı. Sanırım sitedeki birçok arkadaş bu işi amatör ruhla veya organik tarıma önem verdiklerinden bu konuda uğraş veriyorlar.Benim gibi amatör olarak uğraşanlara pratik bilgiler lazım. Bu kadar yazı içinden sadece Meyvelitepe'den toprağa bakla ekip ilkbaharda sürülerek organik gübre(sanırım toprağa azot kazandırmak için) yapılabileceğini ve Epsody'den Malç yapılarak toprağın gübrelenmesini ve eko sistemin korumasını öğrandim. Kendilerine çok çok teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum...

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 13:37   #58
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Sevgili Dostlar, Merhaba!
Öncelikle yazılanları büyük bir sabırla okuyup anlamaya calıstım. Kısaca okuduklarıma ek olarak bende bir kac sey sormak istiyorum. ve bilgi sahibi ustadlarımızdan bilgi almak istiyorum.
Malumunuz üzere yıllarca topraklarımız sunnni gubrelerle doyuruldu ve organık- doğal yapısı değiştirildi. Şimdi ise bunu geri kazanmaya calsıyoruz.
Bu amaçla da piyasaya yüzlerce yeni doğal ürün adıyla bir cok ürün sunuluyor. Bunların bir kısmı gercekten işe yararken bir kısmıda sadece ticari amaclı olarak uretiliyor. Bu arada in-organik ürünleri alip yıllarca topraklarina atan insanlar bu kezde adı organik ama aslı olmayan urunlerle belkkide organik olmayan urunlerle dolandırıyorda olabilir miiii_ ? yoksa ben mi konuyu abartiyorum? Bu konunun standartı ne olmalı nasil olmalı_?, gariban ciftci **** yetistirici bunu nasil anlayacak bunun gercegini nasil ogrenecek Bence asıl bu konuda bilgi verilmeli yanılıyormuyum?
İstanbulda yakın bir zmanda acilan tarım fuarını gezdigimde bir cok firma ile karsilastim ve işin garibi hangisine ugradiysam hepsi benim urunum ii benim urunum digerlerini döver hesabında idi ve biri digerine camur atma yarısında idi . Bence bu işe birileri dur demeli ve halkımızı bilgilendirmeli diye dusnuyorum.
Ya da en azından AĞAÇLAR nete girenler bu konuda konunun uzmanlarından bilgi alabilirse onlarda cevrelerini uyarirlarsa kısmende olsa bir duzelme olur kanaatindeyim yanılıyormuyum?
Piyasada hangi urunler gercekten organik ?
Hangi Ürünler Toprağa organik özelliklerinin geri kazandırıyor?
Bunun kıstası nedir?
Tarım bakanlıgı ve saglık bakanlıgı bunları nasil degerlendiriyor? Neye gore bu firmalar hangi kıstaslara gore reklamlarını yapabiliyorlar
????
şimdilik bu kadar soracam yeri geldiginde sanirim sorularımın devamı gelecek
simdiden verilecek bilgilere teşekkur ediyorum. saygı ve sevgilerimle

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 13:40   #59
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar,
Bu günlerde bolca bulunan kuru yaprakları (ceviz hariç) değerlendirmenizi öneririm. Bir kompost kabında veya altlarından delikler açılmış siyah poşetlerde, mümkünse EMA ile ıslatarak muhafaza ederseniz, yaz başında %100 organik mükemmel bir malç malzemesine sahip olabilirsiniz.

Eski 21-12-2009, 13:43   #60
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

SnTriple,
Çok haklısınız. En doğrusu kendi organik malzemenizi kendiniz yapın. Başka hiç bir şey bundan daha garanti olamaz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024