agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2012, 07:40   #451
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Bu projenin adım adım gerçekleşmesini heyecanla izleyeceğim.

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 08:42   #452
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2008
Sn Syılmaz, TT girip çıkmışlığım var son olarak (mirgun) olarak faaliyet gösteriyorum..Sizi pek göremiyorum )))

Geçmiş mesajlara bakarken sizin bir araziyle ilgilendiğinizi anladım. Milli Emlak, bu tür müracatlar üzerine arazi satışını bir süre önce durdurdu. Arazilerin arsa vasfına dönüşmesi nedeniyle değer kazanması vb gibi gerekçelerle bunu yaparken, yani arazi satacağımıza daha kıymetli olan arsa satışı yapalım, dediler. Fakat bu arada arsa olma ihtimali olmayan yerlerde de satışı durdurmuş gibi görünüyor..

İkinci dikkatimi çeken konu forumda, hazine arazilerinin satışında, ilk satışta alıcı çıkmazsa ikinci satışta daha düşük bedelle alınabileceğini belirtir yorumların olması. Hazine böyle bir yöntem izlemez, satılmazsa müracat halinde ikinci kez değer tespiti yapılır ve genelde bu düşük olmaz. İcra satışı gibi değildir hazine arazilerin satışı.

Tam mesajları okumadın fakat siz oraya ağaçlandırma amaçlı olarak başvuruda bulunun, arazi genişliğini biraz artırın, belirli bir sınırı var, bu yöntemle araziyi değerlendirmeniz bana göre daha mümkün. Veya bir ara görüşelim, arazide temizlenmesi gereken uçan ve koşan yaratıklar var onların temizliğinde yardımcı olursanız, size adet başı ağaç hibe edebilirim ..))

Sayın Odeh, 2 sahadaki başvurularınızın olumlu bir aşamaya gelmesine sevindim.

demirgonenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 09:30   #453
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirgonenc Mesajı Göster
Sn Syılmaz, TT girip çıkmışlığım var son olarak (mirgun) olarak faaliyet gösteriyorum..Sizi pek göremiyorum )))
Hoşgeldiniz tekrardan, sizi burada gördüğüme çok sevindim. Malum tt.com da çokça emek harcadığımdan arada hava değişimine çıkıyorum, yoksa orası artık evimiz.

Alıntı:
Geçmiş mesajlara bakarken sizin bir araziyle ilgilendiğinizi anladım. Milli Emlak, bu tür müracatlar üzerine arazi satışını bir süre önce durdurdu. Arazilerin arsa vasfına dönüşmesi nedeniyle değer kazanması vb gibi gerekçelerle bunu yaparken, yani arazi satacağımıza daha kıymetli olan arsa satışı yapalım, dediler. Fakat bu arada arsa olma ihtimali olmayan yerlerde de satışı durdurmuş gibi görünüyor..

Tam mesajları okumadın fakat siz oraya ağaçlandırma amaçlı olarak başvuruda bulunun, arazi genişliğini biraz artırın, belirli bir sınırı var, bu yöntemle araziyi değerlendirmeniz bana göre daha mümkün.
Bir dönem özel ağaçlandırma için Isparta'da güzel bir saha bulmuştuk ama bazı özel sebeplerle ertelemek zorunda kaldık. Uzun vadede tekrar özel ağaçlandırma ile ilgili bir çalışmaya girişebilirim ama şu an değil çünkü önümüzde ki birkaç sene önümü göremiyorum, başka şehirlerde hatta ülkelerde yaşamam gerekebilir, düzenimi tam kurayım sonra tekrar düşüneceğim. Bahsi geçen hazine arazisi ise benim araziye komşu olduğundan satılırsa alayım diye heveslenmiştim.

Alıntı:
Veya bir ara görüşelim, arazide temizlenmesi gereken uçan ve koşan yaratıklar var onların temizliğinde yardımcı olursanız, size adet başı ağaç hibe edebilirim ..))
Sn. Demirgönenç, savaş baltalarını yeni gömdük, tekrar çıkarmak istemiyorum. Gereksiz kalp kırıcı mesajlaşmalar oluyor sonra.

Avcı doğa dostu mudur?

Eski 19-07-2012, 11:39   #454
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Teşekkür ederim sayın demirgönenc...

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 21:20   #455
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Yoğunluğumdan gündüz vakti sadece beğen butonuna basabildim ama inanın adınıza olumlu sonuçlanmasına çok ama çok sevindim.

Bu topikte arazi hazırlığınız, fidanların dikimi ve bir çok konuyu zamanınız kaldığı ölçüde elinizden geldiği kadar paylaşacağınızı biliyor ve merakla bekliyorum.

Hayırlı olsun "ormanınız" demek istiyorum.

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 16:53   #456
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın demirgönenc...
Projeyi hazırlamam için ilgili işletme müdürlüğünün yazısı elime ulaştı. Yazıda 49 yıllığına özel ağaçlandırma izni verildiği hatırlatılıyor..90 gün içinde projeyi teslim edeceğiz hayırlısıyla..

Eski 29-07-2012, 10:30   #457
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Bu haber özel ağaçlandırmayı etkiler mi?

‘Başbakanlık onayı’ yatırımcıyı panikletti - Hürriyet EKONOMİ

Eski 30-07-2012, 10:26   #458
Ağaçsever

Sayın Yılmaz, etkileyeceği yönünde görüşler var. Bu genelgeyi ilk gördüğümde, eski tahsislerin etkimeyeceğini düşündüm fakat genelge, eskidekilerin geçerli olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama içermediği için, arazilerde tahsis ve kiralama gibi işlemler söz konusu olduğu için, onay etkiler..Yeni başvuralar genelgeye göre Başbakanlık onayına gidecek, onaylanmış olanlar ise hazine ise kira sözleşmesi yapılacağı için, orman arazilerinde ise tahsis yapılacağı için, yeniden onaya gidecek. Tabi süre uzatılmadan imzalanması da söz konusu olabilir fakat her koşulda bir birime daha gidecek.

Eski 30-07-2012, 11:14   #459
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Yatırımcılara hayırlı (!) olsun diyelim o zaman.

çisem beğendi.
Eski 30-07-2012, 12:22   #460
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Hayırlara vesile olsun diyelim.
Bürokratik engeller kalkacağına uzatılıyor.
Bunun da vardır bir sebebi.
Bir yandan satılık koylar, bir yanda 2b'ler...

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 16:35   #461
Ağaçsever

Daha önceki bir mesajımda sözünü ettiğim bir arkadaşım, İzmir, Urla yakınlarında 400 dönümlük bir orman arazisinde badem projesi için yanına ortak arıyor. Birlikte başvurduk, biz farklı arazide devam ediyoruz, sanıyorum kendi ortağı ile yaşadığı sorun nedeniyle projeyi tek başına sürdüremeyeceğine karar verdi..veya hiç sürdüremeyecek..

Düzenleyen demirgonenc : 01-08-2012 saat 16:37 Neden: eksik ifade
Eski 04-08-2012, 09:28   #462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Sayın Odeh, nacizhane bir fikir olarak yazmak istedim. Badem ağaçları 3 yaşında aşılı, tüplü standart sertifikalı Gaziantep Fıstık Araştırma Enst.de 3TL ye satılmakta. Fidan lazım olduğunda eğer almayı düşünürseniz şimdiden irtibata geçin ki, sizin için (sayı çok olacağından) sertifikalarını alsınlar.

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 09:44   #463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2012
Arkadaşlar, Ağaçlandırma Yönetmeliği değişmiş, sorunlar ortadan kaldırılmış gibi görünüyor. Artık muhtarlıklar ve beldeler izin vermemezlik yapamayacaklar.

http://web.ogm.gov.tr/birimler/merke...onetmeligi.pdf

MADDE 12 – (1) Devlet ormanlarında özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü veya özel imar-ihya yapılacak sahalar orman idaresi tarafından tespit edilir. Tespit edilen bu sahalar;
a) Orman idaresi tarafından köy tüzel kişiliği adına ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve imar-ihya yapılacak sahalar,
b) Gerçek ve tüzel kişilere özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü veya özel imar-ihya amacıyla izin verilebilecek sahalar,
c) Gerçek veya tüzel kişiler tarafından çeşitli gayelerle kullanılmakta iken kesinleşen orman kadastrosu veya mahkeme kararı ile orman sayılan yerler içerisinde kalan özel ağaçlandırmaya konu sahalar,
olmak üzere tefrik edilir.
(2) Orman idaresi tarafından köy tüzel kişiliği adına ağaçlandırma, imar-ihya veya erozyon kontrolü çalışmaları yapılabilir. Bu çalışmaların yapılacağı sahalar öncelikli olarak köy yerleşim yerlerine yakın yerlerden seçilir. Çalışmalarda, yetişme muhiti şartlarının uygun olması halinde öncelikli olarak, odunundan ziyade
meyvesinden yararlanılan odun dışı orman ürünü veren türler kullanılır. Orman idaresi tarafından köy tüzel kişiliği adına tesis edilen ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve imar-ihya sahalarının bakımları köy tüzel kişilikleri tarafından yapılabileceği gibi o köyde ikamet eden hane sahiplerinin nüfus sayıları dikkate alınarak talep eden hanelere kura usulü ile paylaştırılmak suretiyle de yaptırılabilir. Sahanın bakımını yapanlara, bu sahalardan elde edilen odun dışı orman ürünleri tarife bedeli ile verilir.
(3) Gerçek ve tüzel kişilerin özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü veya özel imar-ihya yapmaları gayesiyle tefrik edilen alanlar yılda en az bir defa orman idaresine ait internet sitelerinde 30 gün süreyle ilan edilir. Ayrıca ilan edilen bu sahalardan köy ve belde mülki hudutları içerisinde bulunanlar aynı süre içerisinde ilgili köy ve beldenin uygun yerlerine asılmak suretiyle de ilan edilir.
(4) Bölge müdürlüğünce özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya müracaatlarının değerlendirilmesi için, bölge müdür yardımcısı başkanlığında ilgili işletme müdürü veya işletme müdür yardımcısı, ilgili orman işletme şefi, varsa ağaçlandırma ve toprak muhafaza şefi ile kadastro ve mülkiyet şefinden oluşacak en az 3 kişilik komisyon kurulur.
(5) İnternet sitelerinde ilanı yapılan sahalara; ilan süresi içerisinde tek bir müracaatın olması halinde müracaatçı, birden fazla müracaatın olması halinde ise kura sonucu belirlenen gerçek veya tüzel kişi hak sahibi olur.
(6) Kura çekilişi, aynı sahaya birden fazla müracaatın yapılması halinde ilanın bitiş tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde yapılır. Kura çekilişi için işletme müdürlüğünce kura çekilişinin yapılacağı yer, tarih ve saat, yatırmaları gerekli başvuru bedeli ve başvuru bedelinin yatırılacağı tarih ve saat müracaatçılara yazılı olarak tebliğ edilir. Ayrıca ilgili köy muhtarlıklarına ve belde belediye başkanlıklarına, yapılacak kura çekilişinde hazır bulunmaları hususu yazılı olarak bildirilir.
(7) Kura çekilişi, dördüncü fıkrada belirtilen komisyon marifetiyle ilgili köy muhtarları ve belde belediye başkanlarının hazır bulunduğu ortamda yapılır ve ilk üç kişinin yer aldığı hak sahipliliği sıralama tutanağı düzenlenir. İlk sırada yer alan kişi hak sahibi olarak belirlenir. İlgili köy muhtarı ve belde belediye başkanının yazılı tebligata rağmen kura çekilişine katılmaması halinde bu husus komisyon tarafından yazılı olarak tutanağa bağlanır. Bu durum kura çekilişine engel teşkil etmez.
(8) Müracaatçıların kuraya katılabilmeleri için ilgili işletme müdürlüğü veznesine başvuru bedelini yatırmaları ve bildirilen yer ve saatte kendilerinin veya noterden onaylı özel yetki belgesine sahip temsilcilerinin bulunmaları zorunludur. Başvuru bedelleri her yıl ocak ayı içerisinde genel müdürlük tarafından belirlenir. Hak sahipliliği sıralama tutanağında yer almayan müracaatçıların başvuru bedelleri iade edilir. Hak sahipliliği sıralama tutanağında yer alan müracaatçıların başvuru bedelleri ise saha izni verildikten sonra iade edilir. Hak sahibinin saha izninden vazgeçmesi halinde başvuru bedeli orman idaresine gelir kaydedilir.
(9) İşletme müdürlüğünce hak sahibinden, izin raporunun düzenlenmesi için özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya ya konu edilen sahanın üzerinde gösterildiği koordinat özet çizelgesi (6 derecelik memleket koordinatları) istenir. İstenen belgelerin en geç 30 gün içinde işletme müdürlüğüne teslim edilmemesi halinde hak sahipliği ortadan kalkar. Hak sahipliliği sıralama tutanağındaki bir sonraki müracaatçıya, ilgili belgeleri işletme müdürlüğüne teslim etmesi için yazılı tebligatta bulunulur. İkinci hak sahibinin de gerekli belgeleri zamanında sunmadığı veya hakkından vazgeçmesi durumunda, hak sahipliliği sıralama tutanağındaki üçüncü sıradaki müracaatçıya tebligat yapılır. Şayet üçüncü sıradaki müracaatçıda hakkından vazgeçer veya istenen belgeleri zamanında sunmaz ise söz konusu saha tamamen iptal edilerek bir sonraki ilan dönemine bırakılır. İstenen belgeler işletme müdürlüğüne teslim edildikten sonra bu maddenin dördüncü fıkrasına göre oluşturulan komisyon tarafından tanzim edilen izin raporu bölge müdürlüğünce uygun görülmesi halinde onaylanır.

emrekaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 00:29   #464
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Uzun bir aradan sonra son bir mesaj yazmak, forum aracılığı ile bu sayfalarda karşılıklı olarak -takma da olsa- adlarımızı telaffuz ederek söyleştiğim, tartıştığım, bilgi paylaşma fırsatı bulduğum, akıl danıştığım saygıdeğer insanlara son bir selam vermek istedim.

Malum, özel ağaçlandırma amacıyla toplam 1.000 da alan için yaptığım iki başvurumun kabul edildiğini müjdelemiş, iki yıla varan kendi adıma çok pahalı bir mücadelenin sevinci ve yorgunluğunu ilk saatlerinde yine bu sayfalarda paylaşmıştım.

Ancak bir kez daha gördüm ki, biz ne plan yaparsak yapalım, o yolda ne kadar mücadele edersek edelim Tanrı'nın da bir planı olduğunu unutmamak lazım! Bunu bir kez daha yaşayarak zihnime nakşettim...

Sahalarım "olur" alsa da yürürlüğe giren ve üzerinde yorum yazmaya tenezzül dahi etmeyeceğim kadar pespaye bir yönetmelik nedeniyle topraklarımı, planlarımı, iki yılımı ve hepsinden önemlisi bu konuya olan inancımı kaybettim artık. Kapasitemin yettiği her yolu denesem de, ı-ıh, düzeltemedim bu durumu.

Yol bitti mi? Elbette ki hayır... Daha fazla beklemeye tahammülüm kalmadığından bu yaşananları 1 hafta süren berbat bir sindirme sürecinden sonra sindirip önüme bakmam lazım geldiğine karar verdim. Bir tarla satın alıp sofralık üzüm için bağ kurmaya karar verdim. Son kararım bu oldu.

Neyse, laf lafı açıyor, uzatmamak lazım, veda kısa olmalı.

Olur aldığım haberini yazmamın üzerine sevincimi tüm samimiyetiyle paylaştığına inandığım ve tebrik etme nezaketini gösteren iki saygıdeğer insana, sayın syılmaz'a, sayın çisem'e aynı samimiyet ve aynı saygı ile bilhassa teşekkür etmek istiyorum. Cesaret ve umut veren içten mesajlarınızı asla unutmayacağım!

Yeşil Yağmur Kahvehanesi'nde benim mesajlarıma tahammül eden tüm saygıdeğer müdavimlere de teşekkür ederim. Türkülerimizi ve âşıklarımızı ara sıra yâd edersiniz umarım... E ne de olsa türküler Türk'ü söyler, değil mi?

Halil ağam... Sizi şahsen tanıma fırsatı bulamasam da yerinizin ayrı olduğunu bilmenizi isterim. Ama suç bende, uyarmıştınız! O, Kervankıran'dır demiştiniz...
(Kayseri'de ağabey yerine sıkça ağa kullanılır.)

(Ayrıca, açıklamasını yapmak bir yana karmaşıklığını dahi tarif etmenin imkansızlığını hissettiğim (19)23 konusu var... Anlatsam da inanılması güç bir durumda iken, ama o ruh haliyle, ama kasten, bilerek ve isteyerek yaptığım bir haksızlığın tarifsiz sıkıntısını her an hissediyorum. Yaptığım haksızlık neticesinde halen çektiğim sıkıntının benim için yeterince büyük bir ceza olduğunun bilinmesini isterim.)

Yokluğum hissedilmez ama, birkaç dostumun yokluğunu hissedeceğim... :/

Selam ve saygılarımla,
Hoşçakalın!

deli_dervish beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 03:19   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster

Yol bitti mi? Elbette ki hayır... Daha fazla beklemeye tahammülüm kalmadığından bu yaşananları 1 hafta süren berbat bir sindirme sürecinden sonra sindirip önüme bakmam lazım geldiğine karar verdim. Bir tarla satın alıp sofralık üzüm için bağ kurmaya karar verdim. Son kararım bu oldu.

Yeşil Yağmur Kahvehanesi'nde benim mesajlarıma tahammül eden tüm saygıdeğer müdavimlere de teşekkür ederim. Türkülerimizi ve âşıklarımızı ara sıra yâd edersiniz umarım... E ne de olsa türküler Türk'ü söyler, değil mi?

(Ayrıca, açıklamasını yapmak bir yana karmaşıklığını dahi tarif etmenin imkansızlığını hissettiğim (19)23 konusu var... Anlatsam da inanılması güç bir durumda iken, ama o ruh haliyle, ama kasten, bilerek ve isteyerek yaptığım bir haksızlığın tarifsiz sıkıntısını her an hissediyorum. Yaptığım haksızlık neticesinde halen çektiğim sıkıntının benim için yeterince büyük bir ceza olduğunun bilinmesini isterim.)

Yokluğum hissedilmez ama, birkaç dostumun yokluğunu hissedeceğim... :/

Selam ve saygılarımla,
Hoşçakalın!
Böyle ayrılık olmaz dostum...

Nilüfer - Böyle Ayrılık Olmaz - konser - YouTube

dostlar böyle bırakılmaz...

en sıkıntılı günlerine denk gelmiş tartışmanız en azından arifesine_ ki sen de hatalarını görmüşsün; zaten bilgi üzerine değildi kırgınlıklar üslup üzerineydi...

Karşı binaya sarılmış bir asma görüyorum. Tam 4. kata kadar tırmanmış, terasa yayılmış, üzeri üzüm dolu...

Halbuki ben onu yıllarca bir metreden fazla büyütmedim, her yıl budadım her yıl şekil verdim...

Şimdi bir tarla alıp sofralık üzüm yetiştireceğim diyorsun...

Böyle çekip giderken _ ki arkana bakıyorsun beni, dostlarını ve bu yazıyı hatırlayacaksın, asmayı bodurlaştırmak için vurduğun her bıçakta; göğsün sıkışacak boğazın düğümlenecek, kirpiklerin ıslanacak...

kendimden bilirim bu duyguları...

bu gidişler gidiş değil...

böyle veda olmaz...

böyle tartışmalarla ayrı kalınmaz dostlardan; yeterince bize acı veren 'keşke' lerle yaşamaya hakkımız yok...

Bak şimdi; köyde bir üretici arkadaşım da senin gibi sıfırdan asma yetiştirmeye başladı. Kendisine miras kalan yerde tüm gelenekleri yıkan bir yöntem uyguladı bu yıl. Herkes şaştı kaldı aldığı verimde...

Gel bir sayfa açalım sana tüm üzüm üreticilerine örnek olsun; sıfırdan nasıl üzüm yetiştirilirmiş gösterelim_ hani bir şeyi ispatlamak için değil böyle olması gerektiği için...

Bu sayfada yazmışsan seni seven dostlarını bildiğin içindir...
beni ve onları kırmaya hakkın yok, bunu böyle bil...
eğer gidersen arkana her baktığında bizi göreceksin, hatırlayacaksın; böyle yaşanmaz ve böyle ayrılık da olmaz...

Şimdi git bakalım gidebirsen...

Beste Özdemir elendi - Iste Gidiyorum - Sen Türkülerini Söyle - 27/12/2008 - YouTube

Hadi şimdi her başın sıkıştığında türkülerini söyleyebilecek misin?..

( eğer gidersen bu iletiyi sileceğim bilirsin işte; değer meselesi)...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 09:47   #466
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevenlerim, sevmeyenlerim hepinize günaydın.
Gitmeler, kalmalar, geri dönmeler insanın içini acıtıyor bilirim. Hani derler ya , '' Tavşan dağa küşmüş, dağın haberi olmamış '' diye. Lütfen olaylara, canlı ya da cansız varlıklara hakettiğinden daha fazla önem vermeyin. Sizin suskunluklarınız, yüreğinizdeki acı ve isyan unutmayın onların yaşam iksiri...
İçinizdeki isyan çığlıklarını, umursamaz kahkalara dönüştürün. Zaman onlara en iyi yanıtı verecektir.

Haydi güzel gülücüklerle sabah kahvemizi içelim. İçelim ki, kırk yıl hatırımız olsun.
Sevgiler, selamlar...

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 12:34   #467
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2012
fidanlık kurulumu için destek ve krediler

arkadaşlar fidanlık kurmak istiyorum peyzaj ve orman ağaçları üzerine

orman bakanlığına gittim,ilk etapta 5 dönüm üzerinden göerüştüm. fakat proje çizdir dediler. yaklaşık proje maliyti 5000 tl yi geçiyor bu işin evrak kısmına giden para sonra değerlendirmeye alıyorlarmış bütçe uygunsa kredi açıyorlarmış ya bu ülkede brokrasi hiç düzelmiyecek zannedersem devlet destek yerine köstek oluyor orman bakanı bir gazetede açıklama yapıyor kredi açtık kimse ilgi göstermedi diye nasılgöstersin milet

Mehmet Can beğendi.
bilmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 00:30   #468
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn. Odeh, gerçekten de böyle ayrılık olmaz. Daha bir önceki sayfada projenin olur aldığından badem dikip arasında ara tarımıyla arıcılık düşündüğünüzü yazarken, birden "hepsinden bıktım usandım" moduna nasıl oldu da girdiniz? Belli ki bardağı taşıran son damla gelmiş damlamış. Madem siteye girmek istemiyorsunuz, gitmeden son bir kez olup biteni ayrıntılı olarak yazın. Proje olur aldıktan sonra niçin vaz geçtiğinizi yazın. Yazın ki başkaları da sizin gibi uğraşıp sonra bütün uğraşları bir kenara koyup "bir tarla satın alıp sofralık üzüm için bağ kurmaya karar verdim" demesin. Saygılarımla.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 22:15   #469
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn. Odeh'in son girişinin üzerinden iki hafta geçmiş. Bu derece moral bozukluğunun ardından umarım her şey gönlünüzce olur.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 00:47   #470
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Sn Odeh
En azından küçük bir uğraştan sonra işi bırakmışsınız. O size imzalattıkları lanet sözleşme, maddeleri, bir sürü masraftan sonra elinizden gitseydi? Benim gibi memur maaşıyla 15 yıllık birikiminizi harcadıktan ve ağaçlarınız meyveye durduktan sonra arazi elinizden alınsaydı? Burası Türkiye, hiçbir şeyin devamlılığı yok ve yapabilen TC sini sildirip gitsin! En kolayı bu maalesef...

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 11:52   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Sayın aydoner, sizin arazi hangi gerekçe ile elinizden alındı. Taahüt harici işlem mi yaptınız, şehirleşme planı içinde mi kaldı araziniz? Merak ettim.

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 10:50   #472
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Ağaçlandırma Düşüncemiz

Herkese Selamlar
Düzce ili Güven Köyünde ikamet ediyorum.
Olayı kısaca şöyle anlatayım.
Köyümüz bundan 3 yıl öncesine kadar sessiz sakin doğallığı bozulmamış bir yerleşim yeriydi. Köyümüzün güneyinde yer alan boş bir arazi bulunuyordu. Bu arazi bundan 25 sene önce meşe ormanlığı idi ve Orman işletme müdürlüğü tarafından bu meşe ormanı tamamen söküldü ve çam fidesi dikilecek dendi. Daha sonra bu yer mahkemeye verildi. Köy tüzel kişiliği orman genel müdürlüğü ve hazine mahkemeleştiler ve sonunda bu arazi hazineye kaldı. Arazinin etrafında bulunan köylere de çok az miktarda araziler verdiler. Hazineye kalan araziye devlet Düzce 2.organize sanayi bölgesini kurdu. 5 tane köyün tam ortasına osb kuruldu. Bu osb de cam fabrikası ( çok büyük bir bacası var) kombi fabrikası gibi 5 tane fabrika kuruldu. Cam fabrikası daha sonra fabrika alanını genişletti.
Şimdi bizim düşüncemiz aşağıdaki fotoğrafta da gördüğümüz alanı ağaçlandırmak istiyoruz. Ama bu alanın bazı bölümleri hazine arazisi bazı bölümleri köy tüzel kişiliğine ait arazi. Ağaçlandırmak istememizin sebebi de ileride bir gün osb nin genişlemesini istemediğimizden. YAni iileriki zamanlarda bu ağaçlandırdığımız alan orman haline gelirse ormanı yok edip fabrika kurmak zor olur diye düşünüyoruz. Ağaçlandırmak istediğimiz arazi şu anda dikenlik bir durumda.
Sizlere danışmak istediğim konular şunlar:
1-Hazineye ait bir araziyi bizim ağaçlandırmamız mümkün mü? Ağaçlandırırsak ne olur? Biz ağaçlandıramazsak ağaçlandırılması için ne yapabiliriz?
2-Köy tüzel kişiliğine ait bir araziye orman kurabilirmiyiz? bunun için yasal prosedür var mıdır? Mesela Hatıra Ormanı gibi
3-OSB de bulunan fabrikalara ağaçlandırma konusunda bir yasal zorunluluk var mıdır?

Eklenen Resimler

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 15:43   #473
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2012
merhabalar;
Özel ağaçlandırma konusunda başvuru yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim. bu işi gerçeken yapmak isteyen on ayak olan memur ve görevlilerden daha çok yapmak istemeyen sizin yolunuza taş döşeyen sizin bulduğunuz araziyi başkası adına başvuru yaptıran OGM elemanları var.
yaklaşık 5 aydır uğraşıyorum. ancak bugün muhtara yazı gelebildi.
çok uzun ve bürokratik bir iş
kaldı ki istediğim arazi eskiden bize ait olan bir yer.
bu işe başlayacaklara 2 yıllık süreyi göze almalarını öneririm

nevol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 17:34   #474
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saldikenver Mesajı Göster
Herkese Selamlar
Düzce ili Güven Köyünde ikamet ediyorum.
Olayı kısaca şöyle anlatayım.
Köyümüz bundan 3 yıl öncesine kadar sessiz sakin doğallığı bozulmamış bir yerleşim yeriydi. Köyümüzün güneyinde yer alan boş bir arazi bulunuyordu. Bu arazi bundan 25 sene önce meşe ormanlığı idi ve Orman işletme müdürlüğü tarafından bu meşe ormanı tamamen söküldü ve çam fidesi dikilecek dendi. Daha sonra bu yer mahkemeye verildi. Köy tüzel kişiliği orman genel müdürlüğü ve hazine mahkemeleştiler ve sonunda bu arazi hazineye kaldı. Arazinin etrafında bulunan köylere de çok az miktarda araziler verdiler. Hazineye kalan araziye devlet Düzce 2.organize sanayi bölgesini kurdu. 5 tane köyün tam ortasına osb kuruldu. Bu osb de cam fabrikası ( çok büyük bir bacası var) kombi fabrikası gibi 5 tane fabrika kuruldu. Cam fabrikası daha sonra fabrika alanını genişletti.
Şimdi bizim düşüncemiz aşağıdaki fotoğrafta da gördüğümüz alanı ağaçlandırmak istiyoruz. Ama bu alanın bazı bölümleri hazine arazisi bazı bölümleri köy tüzel kişiliğine ait arazi. Ağaçlandırmak istememizin sebebi de ileride bir gün osb nin genişlemesini istemediğimizden. YAni iileriki zamanlarda bu ağaçlandırdığımız alan orman haline gelirse ormanı yok edip fabrika kurmak zor olur diye düşünüyoruz. Ağaçlandırmak istediğimiz arazi şu anda dikenlik bir durumda.
Sizlere danışmak istediğim konular şunlar:
1-Hazineye ait bir araziyi bizim ağaçlandırmamız mümkün mü? Ağaçlandırırsak ne olur? Biz ağaçlandıramazsak ağaçlandırılması için ne yapabiliriz?
2-Köy tüzel kişiliğine ait bir araziye orman kurabilirmiyiz? bunun için yasal prosedür var mıdır? Mesela Hatıra Ormanı gibi
3-OSB de bulunan fabrikalara ağaçlandırma konusunda bir yasal zorunluluk var mıdır?
Millet issizlikten yillardir sehirlere gocmek zorunda kalirken sizin koylerinizin ortasina fabrikalar kurulmus,sizde bu fabrikalar cogalmasin diye hemen yanindaki araziyi agaclandirarak bunu engellemeye calisiyorsunuz,bu Turkiye gercekleriyle bir tezat olusturmuyormu?

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 20:47   #475
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adembaba1 Mesajı Göster
Millet issizlikten yillardir sehirlere gocmek zorunda kalirken sizin koylerinizin ortasina fabrikalar kurulmus,sizde bu fabrikalar cogalmasin diye hemen yanindaki araziyi agaclandirarak bunu engellemeye calisiyorsunuz,bu Turkiye gercekleriyle bir tezat olusturmuyormu?
biz fabrikaların çoğalmasına karşı değiliz
fabrikaların tarım arazilerine kurulmasına doğal hayatı bozmasına ve doğayı kirletmelerine karşıtız
düznyanın hiçbir yerinde fabrikalar tarım alanlarına ya da yerleşim yerlerinin içine kurulmaz
düzceyi bilmediğiniz için eleştiriniz bence yersiz.
Okadar çok arazi varki boş olan atıl durumda geldiler 5 köyün ortasına organize sanayi bölgesi kurdular.
bizim buraları ağaçlandırma düşüncemiz ondan
Zaten daha önce bu alan yaklaşık 3000 dönüm meşe ormanıydı.
Orman işletmesi meşe ormanını ortadan kaldırdı çam ormanı yapma kararı aldı 20 yıl boş kaldı daha sonra bu arazi OSB için ayrıldı. Bizim istediğimiz sanayileşirken doğamızı korumak.
Yoksa sanayiye karşı olduğumuzdan değil yani

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 10:05   #476
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hatıra Ormanı Oluşturmak

Merhaba,

Arkadaşlar köyümüzün bir yardımlaşma deneği var ve dernek olarak, ağacın özel ilgi ve alaka gösterilerek yetiştirildiği iç anadolu'da bir hatıra ormanı oluşturma düşüncemiz var.

Bu konudaki bürokrasi nasıl işliyor ve fidan konusunda nerelerden yardım alınabilir?

Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tura beğendi.
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 11:13   #477
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Orman ve su işleri müdürlüğü ile temasa geçin. Size yardım edeceklerdir.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 23:49   #478
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Sayın aydoner, sizin arazi hangi gerekçe ile elinizden alındı. Taahüt harici işlem mi yaptınız, şehirleşme planı içinde mi kaldı araziniz? Merak ettim.
Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanı olarak seçildi. Başkaca bir durum yok maalesef.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 16:30   #479
Yeni Üye

relic's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
ormandan yer kiralayıp mesela ceviz veya badem dikmek için neler yaptığını başlıklar halinde kısaca birisi yazsa da bizde ona dua etsek iyi ansak neye inanıyorsa artık?

relic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 20:07   #480
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar selamlar,
forumu tekrar canlandıralım bizler yeni başlıyoruz arazi kiralama işine, sizlerin yardımlarınıza ihtiyacımız var. Öncelikle arsaları tespit için mal müdürlügnüne dilekçe verip beklememiz mi gerekmektedir. Antalya korkuteli bölgesinde arazi arıyorum yol gösterebilirmisiniz. Kime ve nereye gidersem zaman kaybetmeden arsa bulup inceleyebilirim

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
badem fidanı, ceviz aşısı, ceviz bahçesi, ceviz fidanı, ceviz ormanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024