agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2017, 19:45   #2881
Yeni Üye

Anafiel's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2017
herkese merhaba.
bu yaz orkide aldım çicekcim 10 günde bir sulamam gerektiğini söyledi onun dışında hiç bir şey yapmana gerek yok evin bir köşesinde dursun dedi.
eylül*ekim gibi çiçeklerini döktü ve dalı kurumaya başladı internette budamam gerektiği yazıyordu, budadım fakat budadığım yerden yine kurumaya başladı. bu aylarda budamak çiçek için zararlı olurmuş bu nedenle bıraktım ve sulamayı haftada bire çıkardım. fakat plastik saksısını kaldırdığımda porselen saksısında küçük bir şeylerin hareket ettiğini fark ettim.
hata mı ettim bilmiyorum ama saksısından çıkartıp köklerine baktım. çoğu kurumuştu sararmıştı hatta beyaza yakındı, bir kısmı da kahveringi gibi görünüyordu ve içleri boşalmıştı. çürümüş gibilerdi bende onları temizledim. toprağı iyice nemlendirip tekrar diktim ve bolca suladım. ama tedirginim yaprağında değişik şeyler de görünce köklerdedir diye düşündüm sorunu.
eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.

http://i.hizliresim.com/yEPWPy.jpg

http://i.hizliresim.com/Np5X45.jpg

Anafiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 20:59   #2882
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Sn.anafiel,
Çiçek konusu oldukça bahsedilen bir konu oldu fakat şöyle diyeyim gayet olağan olması gereken birşey. Köklerin beyaz olması susuz olduğunda olacak birşey yine de bu da olağan. Kahverengi kökler olağan diyemem ama herkesin orkidesinde az biraz olur.

Fakat yaptığınız en büyük hata ağaç çiçek terimlerini orkideye yüklemeniz. Örnek verelim; kaktüs budama diye birşey var mı? Yok;orkideler içinde yok çünkü o bahsettiğiniz dallardski kuruma olacak dal kuruyacak vakti gelince tekrardan dal çıkacak çünkü yaratılışları böyle. Böyle tutum izlemeyen phalaenopsis türleri var ancak NOIDlerde olması çok çok düşük bir ihtimsl olduğundan kimsenin bu ihtimal aklına bile gelmesin. Olurda dalınızda kahverengilik olmazsa milyonluk piyango size vurmuştur ama nasıl ki çoğumuza piyangoda amorti çıkıyor böyle düşünmeliyiz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 21:20   #2883
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.sirinem,

Yukaridaki orkideyle ayni mi bilemiyorum ve acikcasi sn.Doku Kulturcu kaday detayli goremiyorum.

Fakat yapi marketinden alinan orkide harclari genelde zaten dusuk kalitedir. Sn.Maynavira olsun sn.casperia olsun hazirladiklari orkide harclarini inceleyip kendi harcinizi olusturabilirsiniz.

Bir ikinci gordugum sikinti sanirim orkidenizin ciceklerini harcin uzerinden almiyorsunuz.Bu cicekler curuyunce humus olmaz bizzat curume olur (iyi birsey degil)

Sulamada Mine Pakkaner'in onerdigi oksijenli su karisimini oneririm (aratirsaniz bulacaksiniz)
Önerilerinize uydum .saksı harcını değiştirdim. İnşallah toparlanır orkidem .Bilgiler için teşekkür ederim

Sirinem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 22:03   #2884
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sirinem Mesajı Göster
Önerilerinize uydum .saksı harcını değiştirdim. İnşallah toparlanır orkidem .Bilgiler için teşekkür ederim
Ne demek. Forumdaki önerileri okuyup kendi bütçenize uygun bir şekilde sağlığı sağlayabilirsiniz (ev tipi nemlendirici ve bitki ışığı). Tabii şu an paket harç kullandıysanız orkidenize pek bir fayda sağlamamışsınızdır çünkü çok dengeli ve uzun süreli olduğunu düşünmüyorum. Spaghnum yosunu nemlendiriciyle kullanırsanız bir tık daha çalışılması kolay ama yine spaghnum dışındaki ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Yahu 10 liralık orkide için 100 liralik fatura çıkarttınız diyorsunuz biliyorum; o zaman haydi sizi Ebay sitesine alalım ve faturanıza bir 100 lira daha ekleyelim. taylandlı satıcılar fiyatlara sertifikalarıda ekliyor dolayısıyla 2 hafta içinde kavuşmuş olursunuz. Kimseye alın almam demek ne haddime ancak hobi olarak orkideleri düşünüyorsanız koleksiyon geliştirmek kimseye zarar vermez aksine çok daha zevkli kılıyor bence çiçek kalitesinde.

Sirinem ve okursan beğendi.
Eski 04-03-2017, 17:47   #2885
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Alıntı:
Ne demek. Forumdaki önerileri okuyup kendi bütçenize uygun bir şekilde sağlığı sağlayabilirsiniz (ev tipi nemlendirici ve bitki ışığı). Tabii şu an paket harç kullandıysanız orkidenize pek bir fayda sağlamamışsınızdır çünkü çok dengeli ve uzun süreli olduğunu düşünmüyorum. Spaghnum yosunu nemlendiriciyle kullanırsanız bir tık daha çalışılması kolay ama yine spaghnum dışındaki ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Yahu 10 liralık orkide için 100 liralik fatura çıkarttınız diyorsunuz biliyorum; o zaman haydi sizi Ebay sitesine alalım ve faturanıza bir 100 lira daha ekleyelim. taylandlı satıcılar fiyatlara sertifikalarıda ekliyor dolayısıyla 2 hafta içinde kavuşmuş olursunuz. Kimseye alın almam demek ne haddime ancak hobi olarak orkideleri düşünüyorsanız koleksiyon geliştirmek kimseye zarar vermez aksine çok daha zevkli kılıyor bence çiçek kalitesinde.
Ben yeni yeni orkideler merak saldım. Yaklaşık 20 gündür bu forumu talan ettim. Dillerini daha iyi anlayabilmek için.öyle zarifler ki insan bakmaya doyamıyor. Farklı türleri araştırırken buldum kendimi. Şuan 6 çiçeğim var.Çiçekçilerden aldım toprağı ama şöyle yaptım kendimde bazı kabuklar ekledim içine.Marketlerdekileri genelde kimse önermemiş o yüzden seracılar daha makul geldi.inşallah güzel gelir çiçeklerime. Bir de toz bir vitamin verdiler suya karıştırılan onuda kullanıyorum. Her çiçekçi başka birşey söylüyor ve bir öncekinin söylediklerini beğenmiyor 😂😂 Tıpkı saç kesimine gittiğimiz kuaförler gibiler.Bu işin içine girince anladım tabi.
Evde kullandığımız buhar makinesini ev ortamını nemlendirmek için kızım doğduğunda almıştım. şimdi çiçekler için kullanıyorum.çiçeklerimden özellikle birisi sanırım yerini ve ev içindeki ortamı çok sevdi çünkü 2 çiçekli dalı varken alttan bir dal daha patlatmış. Görünce nasıl sevindiğimı tahmin edersiniz 😍Yalnız şuan çözmeye çalıştığım bir konu daha var .çiçeklerinden birinde kökte küf gibi birşey gördüm. Okuduklarimdan hareketle ortamın havalanması gerektiği yazıyor bende sık sık hava almalarını sağlıyorum. Neden olduğunu henüz çözemedim. Çok az bir kısımda. Ayrıca saksıları küçük delikler açtım köklerin hava alması için. Son olarak yapmam gereken şey oksijenli su.Hava köklerinden bazıları sönmüş buna engel olmak için ne yapabilirim. Ne kadar çok yazmışım. Çiçeklerden sohbet edebilecek birilerinin olması çok güzel .Bahsettiğiniz siteleride inceleyeceğim.Tekrar teşekkür ederim .

Gül Batur ve Charlaux beğendi.
Eski 04-03-2017, 22:24   #2886
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Ben yeni yeni orkideler merak saldım. Yaklaşık 20 gündür bu forumu talan ettim. Dillerini daha iyi anlayabilmek için.öyle zarifler ki insan bakmaya doyamıyor. Farklı türleri araştırırken buldum kendimi. Şuan 6 çiçeğim var.Çiçekçilerden aldım toprağı ama şöyle yaptım kendimde bazı kabuklar ekledim içine.Marketlerdekileri genelde kimse önermemiş o yüzden seracılar daha makul geldi.inşallah güzel gelir çiçeklerime. Bir de toz bir vitamin verdiler suya karıştırılan onuda kullanıyorum. Her çiçekçi başka birşey söylüyor ve bir öncekinin söylediklerini beğenmiyor 😂😂 Tıpkı saç kesimine gittiğimiz kuaförler gibiler.Bu işin içine girince anladım tabi.
Evde kullandığımız buhar makinesini ev ortamını nemlendirmek için kızım doğduğunda almıştım. şimdi çiçekler için kullanıyorum.çiçeklerimden özellikle birisi sanırım yerini ve ev içindeki ortamı çok sevdi çünkü 2 çiçekli dalı varken alttan bir dal daha patlatmış. Görünce nasıl sevindiğimı tahmin edersiniz 😍Yalnız şuan çözmeye çalıştığım bir konu daha var .çiçeklerinden birinde kökte küf gibi birşey gördüm. Okuduklarimdan hareketle ortamın havalanması gerektiği yazıyor bende sık sık hava almalarını sağlıyorum. Neden olduğunu henüz çözemedim. Çok az bir kısımda. Ayrıca saksıları küçük delikler açtım köklerin hava alması için. Son olarak yapmam gereken şey oksijenli su.Hava köklerinden bazıları sönmüş buna engel olmak için ne yapabilirim. Ne kadar çok yazmışım. Çiçeklerden sohbet edebilecek birilerinin olması çok güzel .Bahsettiğiniz siteleride inceleyeceğim.Tekrar teşekkür ederim .
Sn.sirinem,

Saniyorum icerigi yeni olan sorular soruldukca uyelerde cevaplamaktan bikmazlar. Onu gectim bilgiler uzerinden sorular beni sevindiriyor cunku biraz okunmasi ogrenilmesi orkide ve bitkiler icin onemli bir konu.

Turkiye'deki cicekciler icin konusmak gerekirse (sn.Ziya Soner Bey gibi nadir isimleri isin disinda tutarak) marketten cok ayri bir performans beklemeyin. Cunku orada 100-150 liraya satilan orkideleri ben size 20-30 liraya yaparim;sizde yaparsiniz. Gidin yapi marketine alin 10-20 liraya bir orkide;kurdele takin ustune boncuk yerlestirin cicekcilerin yaptigi bu. Sn. Ziya Soner'in yetistirdigi orkideler, Ebay ve bigleaforchids'in flasklari gercek orkideye alternatiftir. Ebaydeki Tayland bazli saticilar ve bigleaforchids urunleri sertifikali bir sekilde yolluyorlar (yani tarim bakanliginin aradigi sertifikayla)

Ilgilisi icin Flasks : Big Leaf Orchids, Fragrant and Novelty Phalaenopsis. Flaskler tabii paylasmadan alinamazlar cunku 200 dolar bir fiyat icinde 30 tane orkide. 3 arkadas toplanacak bir adrese gelecek ve alinacak.

Kokte kuf gorduyseniz o bitkinizi ayri bir mekana almanizi tavsiye ederim,ama fotografini cekip yorumlamakta fayda var. Bitki kotuye gidiyorsa fungicide sart olabilir fakat ilk tavsiyem oksijenli su karisimini kullanmaniz olacak (eczanelerde cok ucuza bulabileceginiz bir urun). Ben kendi basligimda hastalikla alakali bir link paylasmistim incelemenizi tavsiye ederim. Bir bitkimi fungal hastaliktan kaybettigim icin biliyorum bakim fungal hastaliklarda pek kolay bir care olmuyor. Iyi bir bakimda bile fungal hastalik gorebiliyorsunuz cunku bakim belli bir noktaya kadar hastaliklardan korur (iyi bir bakim her zaman icin en iyisidir) Tabii herkes icin tekrar ediyorum fotografsiz bir tani konulanamaz,her kotuleyen bitki hasta olmayabilir sizin nasil baktiginizda onemli bir konu.

Eski 05-03-2017, 13:40   #2887
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Alıntı:
Sn.sirinem,

Saniyorum icerigi yeni olan sorular soruldukca uyelerde cevaplamaktan bikmazlar. Onu gectim bilgiler uzerinden sorular beni sevindiriyor cunku biraz okunmasi ogrenilmesi orkide ve bitkiler icin onemli bir konu.

Turkiye'deki cicekciler icin konusmak gerekirse (sn.Ziya Soner Bey gibi nadir isimleri isin disinda tutarak) marketten cok ayri bir performans beklemeyin. Cunku orada 100-150 liraya satilan orkideleri ben size 20-30 liraya yaparim;sizde yaparsiniz. Gidin yapi marketine alin 10-20 liraya bir orkide;kurdele takin ustune boncuk yerlestirin cicekcilerin yaptigi bu. Sn. Ziya Soner'in yetistirdigi orkideler, Ebay ve bigleaforchids'in flasklari gercek orkideye alternatiftir. Ebaydeki Tayland bazli saticilar ve bigleaforchids urunleri sertifikali bir sekilde yolluyorlar (yani tarim bakanliginin aradigi sertifikayla)

Ilgilisi icin Flasks : Big Leaf Orchids, Fragrant and Novelty Phalaenopsis. Flaskler tabii paylasmadan alinamazlar cunku 200 dolar bir fiyat icinde 30 tane orkide. 3 arkadas toplanacak bir adrese gelecek ve alinacak.

Kokte kuf gorduyseniz o bitkinizi ayri bir mekana almanizi tavsiye ederim,ama fotografini cekip yorumlamakta fayda var. Bitki kotuye gidiyorsa fungicide sart olabilir fakat ilk tavsiyem oksijenli su karisimini kullanmaniz olacak (eczanelerde cok ucuza bulabileceginiz bir urun). Ben kendi basligimda hastalikla alakali bir link paylasmistim incelemenizi tavsiye ederim. Bir bitkimi fungal hastaliktan kaybettigim icin biliyorum bakim fungal hastaliklarda pek kolay bir care olmuyor. Iyi bir bakimda bile fungal hastalik gorebiliyorsunuz cunku bakim belli bir noktaya kadar hastaliklardan korur (iyi bir bakim her zaman icin en iyisidir) Tabii herkes icin tekrar ediyorum fotografsiz bir tani konulanamaz,her kotuleyen bitki hasta olmayabilir sizin nasil baktiginizda onemli bir konu.
Fotoğrafini ekliyorum.Şu an bu şekilde çiçekli. Ve çiçek dallarının altından süren dallarda var.Yarın ilk iş oksijenli su alacağım. Odada çalışan soğuk buhar makinesi buna sebep olabilir mi? Bu çiçek yeni geldiği için harcı henüz değiştirmedim. Birde çiçekli olduğundan. Çiçekleri döker dökmez ilk iş harcı kontrol edeceğim.Bulunduğu yerde 2 saat perde arkasindan güneş alıyor.odayı sık sık pencereyi acarak havalandırıyorum.sulama yapalı 4 gün oldu.Arada sabahları üst kojlere ve yapraklara sis seklinde sulama yapiyorum.Ama mutlaka havalandırabileceğim zamanlarda yapıorum .Mutlu pazarlar 😊

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2017, 15:36   #2888
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Alıntı:
Sn.sirinem,

Şuan sükutu hayale uğradım 😑 Bu orkide bana geleli 8.9 gün oldu .yalnızca bir kere sulama fırsatım oldu .Zannediyorum bana gelmeden evvel kökleri ile alakalı bir sorun vardı. Dışından iyi gibi görünüyordu. O pamuklu küfler canımı sıkınca açıp bakmak istedim.çiçeklere rağmen 😑 Neredeyse hiç sağlıklı kök kalmamış. Ortasına yani tam.gövdesine bu forografta eklediğim sıkıştırılmış toprak gibi birseyi eklemişler. Fikir yürütüyorum. Galiba o çok şu tutarak köklerin dipten çürümeye başlamasına sebep olmuş. Çünkü kalanlar ondan uzakta olan kök gelişimleri. Ee şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim.çürüyen kökleri steril bir makasla temizledim .üzerine tarçın dökerek yeni hazırladığım harca diktim. Ama görüldüğü gibi kök neredeyse yok .inşallah bu çiçeğim bana veda etmez .Böyle hevesle başlamışken büyük bir sorunla karşılaşmak çok canımı sıktı 😑 .kök gelişimi desteklemek için yapabileceğim bir şey varmı? Diğer iki orkidenin topraklarını değiştirmedim. Çiçekli oldukları için. Köklerinde gözle görünen bir sorun yok .acaba onlarında ortasında bunlara benzer bir yapı varmıdır diye düşünmüyor değilim.

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2017, 18:22   #2889
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Şuan sükutu hayale uğradım 😑 Bu orkide bana geleli 8.9 gün oldu .yalnızca bir kere sulama fırsatım oldu .Zannediyorum bana gelmeden evvel kökleri ile alakalı bir sorun vardı. Dışından iyi gibi görünüyordu. O pamuklu küfler canımı sıkınca açıp bakmak istedim.çiçeklere rağmen 😑 Neredeyse hiç sağlıklı kök kalmamış. Ortasına yani tam.gövdesine bu forografta eklediğim sıkıştırılmış toprak gibi birseyi eklemişler. Fikir yürütüyorum. Galiba o çok şu tutarak köklerin dipten çürümeye başlamasına sebep olmuş. Çünkü kalanlar ondan uzakta olan kök gelişimleri. Ee şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim.çürüyen kökleri steril bir makasla temizledim .üzerine tarçın dökerek yeni hazırladığım harca diktim. Ama görüldüğü gibi kök neredeyse yok .inşallah bu çiçeğim bana veda etmez .Böyle hevesle başlamışken büyük bir sorunla karşılaşmak çok canımı sıktı 😑 .kök gelişimi desteklemek için yapabileceğim bir şey varmı? Diğer iki orkidenin topraklarını değiştirmedim. Çiçekli oldukları için. Köklerinde gözle görünen bir sorun yok .acaba onlarında ortasında bunlara benzer bir yapı varmıdır diye düşünmüyor değilim.
sn.sirinem,

Burada gorulen en buyuk sikinti kullanilan harcta ki umuyorum yeni bir harc degildir;curumus agac kabugu karisimindan uzak bir karisim gibi duruyor. Su boncuklari sn.casperia tarafindan bana onerilmisti ve bence sizin durumunuzda kullanilabilir. Bursa'da da bulabileceginiz birseydir diye dusunuyorum. Spaghnum yosununun benzeri nemli ortami yaratmada fayda olabilir.

Orkidenizi sadece kok kismi batacak sekilde oksijenli su karisiminda (suyla sn.Mine Pakkaner'in verdigi oranla seyrelterek) bekletin bir iki saat sonra yeni bir karisima alin. En azindan yesil bir kok var bu iyiye isaret.Ayrica nemlendirici makineler iyi temizlendigi surece kullanilabilir. Onemli olan temizligi.

Sirinem beğendi.
Eski 05-03-2017, 18:48   #2890
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Alıntı:
sn.sirinem,

Burada gorulen en buyuk sikinti kullanilan harcta ki umuyorum yeni bir harc degildir;curumus agac kabugu karisimindan uzak bir karisim gibi duruyor. Su boncuklari sn.casperia tarafindan bana onerilmisti ve bence sizin durumunuzda kullanilabilir. Bursa'da da bulabileceginiz birseydir diye dusunuyorum. Spaghnum yosununun benzeri nemli ortami yaratmada fayda olabilir.

Orkidenizi sadece kok kismi batacak sekilde oksijenli su karisiminda (suyla sn.Mine Pakkaner'in verdigi oranla seyrelterek) bekletin bir iki saat sonra yeni bir karisima alin. En azindan yesil bir kok var bu iyiye isaret.Ayrica nemlendirici makineler iyi temizlendigi surece kullanilabilir. Onemli olan temizligi.
Daha küçük bir Pet şişeye delikler açarak kökü dezenfekte ederek oraya aldım. Yeni bir harca diktim. Ortadaki köke sarılı olan şey sanırım köklendirmek için en başta orkideleri ektikleri karışım. Ama sıkışıklıktan süngerimsi bir yapıya dönmüş.Ve sanırım çürümüş öyle görünüyor �� Su boncukları dediğiniz şey perlit mi?Eğer öyleyse elimde biraz var .şimdi kök sorunları kısmını okurken bir beyefendinin Üst yüzeye vermikulit koyarak bir ay içinde 4 kök oluşumunu sağladığını okudum. Diğer orkidelerimi çiçekli olmalarına rağmen kontrol edip bu yapı var mı diye bakmalı miyım ?Nem makinesini temizliyorum. Bir sorun teşkil etmeyecek o halde .Elimde ölmesine izin vermeyeceğım insallah toparlanacak.Yardım için teşekkür ederim.

Eski 05-03-2017, 20:41   #2891
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Daha küçük bir Pet şişeye delikler açarak kökü dezenfekte ederek oraya aldım. Yeni bir harca diktim. Ortadaki köke sarılı olan şey sanırım köklendirmek için en başta orkideleri ektikleri karışım. Ama sıkışıklıktan süngerimsi bir yapıya dönmüş.Ve sanırım çürümüş öyle görünüyor �� Su boncukları dediğiniz şey perlit mi?Eğer öyleyse elimde biraz var .şimdi kök sorunları kısmını okurken bir beyefendinin Üst yüzeye vermikulit koyarak bir ay içinde 4 kök oluşumunu sağladığını okudum. Diğer orkidelerimi çiçekli olmalarına rağmen kontrol edip bu yapı var mı diye bakmalı miyım ?Nem makinesini temizliyorum. Bir sorun teşkil etmeyecek o halde .Elimde ölmesine izin vermeyeceğım insallah toparlanacak.Yardım için teşekkür ederim.
Nem makinesinin zarardan cok faydasi vardir. Ortadakinden kastiniz nedir bilmiyorum ama elinizde tuttugunuzu kastettim. Su boncuklari suyla temas edince sisen bilyelerden;ciceklerde vs kullanilmaktadir.

Bu arada cicek dallarini kesmek zorundasiniz cunku orkideler oleceklerini dusunurlerse ya da soyle diyelim stres icindeyse ureme icin ciceklerini son koz olarak kullanirlar ve buna odaklanirlar ancak sizin istediginiz orkidenizin koke ve yeni yapraga odaklanmasi.

Sirinem beğendi.
Eski 07-03-2017, 07:55   #2892
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2017
yaprakları yumuşadı ve sararmalar var

1 ay olmadı alalı orkidemi yaprakları eskisi gibi sert değil
kendini aşağıya doğru bıraktı
lütfen yardım edin benim için çok değerli

fazla su vermediğimden mi olmuş olabilir
bu cins suyu çok mu seviyor ?

hala çiçeği var yaprakları yukarı bakıyordu şimdi aşağıya doğru iniyor ve yumuşak yaprağın altında sararmada var ??

Eklenen Resimler

bgapa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 12:21   #2893
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Sulayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 15:13   #2894
Yeni Üye

az suladığım için mi yaprakları aşağıya doğru yüzülmeye başladı

2 günde bir daldırıp sulamam daha mı iyi olur ?

Eski 07-03-2017, 15:55   #2895
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bgapa Mesajı Göster

Havalar o kadar ısınmadı henüz. Yaz aylarında 2 günde bir sulamanız iyi olur. Şimdilik 3-5 günde bir sulayın.

Eski 08-03-2017, 00:59   #2896
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bgapa Mesajı Göster

Sn. Doku Kulturcu bence fazla bile demis 7-10 gun arasi idealdir. Orkideleri az sulamak degil cok sulamak oldurur (buradan az sulamak daha iyidir sonucunu cikartmayin ama )

Eski 08-03-2017, 07:43   #2897
Yeni Üye

Aldığımda çok ağırdı orkidem kökleride çok yeşildi
bende çürütmekten korktum fısfısladım bolca
baktım yaprakları sararmaya durdu ve aşağıya doğru düştü yapraklar
üzülüyorum bu haline ilk orkidem

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

Eski 13-03-2017, 06:51   #2898
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Merhaba. Orkidem cicek acmak uzere ama saksida nokta buyuklugunde bocekler var. Topragini degistirmek gerekiyormus ama cicekli oldugu icin cesaret edemiyorum. Bocekler icin bi tavsiyeniz var mi?

cii_them Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 15:34   #2899
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2017
merhabalar

ben yini üye oldum sizlere danışmak istediğim bir sorunum var orkide cicegimin hem buruşuk hemde kökü hiç kalmadı sürekli yaprakları da çürüyüp dökülüyor koklesmesi için ne yapmam gerekir teşekkür ederim saygılar

Düzenleyen şahin fatma : 25-04-2017 saat 06:33
şahin fatma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 11:16   #2900
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şahin fatma Mesajı Göster
ben yini üye oldum sizlere danışmak istediğim bir sorunum var orkide cicegimin hem buruşuk hemde kökü hiç kalmadı sürekli yaprakları da çürüyüp dökülüyor koklesmesi için ne yapmam gerekir teşekkür ederim saygılar
Bitkinin su kaybını önleyin. Bunun için Büyükçe şeffaf plastik torba alın. Saksısı ile birlikte bu torbanın içine yerleştirin. Geceleyin, nefesinizle bu torbayı şişirin. Phalaenopsis orkidesi geceleyin gözeneklerini açıp aldığı karbondioksidi malik aside çevirir ve hücreleri içerisinde saklar. Gündüz, ışık varlığında bu malik asitten glikoz sentezler. Plastik torbayı her gece şişirin. Bitki, gündüz saatlerinde ışık alan bir yerde dursun. Zaman zaman üzerine su püskürtün.

Kolay gelsin....

şahin fatma beğendi.
Eski 28-04-2017, 13:07   #2901
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Yapraklarımız pörstü

Eklenti 645960[ATTACH]Eklenti 645959[/ATTACH]
Merhabar martta hediye gelen orkidem tüm çiçeklerini açtı ama yaprakları pörsmeyw başladı köklerini açtım sünger varmış köklerde çürümler olmuş sıyırdım tarçınlı suda bekletim tekrar ektim 1:ay olacak alt yaprak altından patlak vermiş sanırım hava kökü sizce yapraklar tekrar ne zamn toparlar ? Çok üzülüyorum böyle görüncr şuan balkonda gecelwri içeri alıyoruö göneş görmüyor besin veremedim çünki burada bulamadım netten sipariş vereceğim.Bana marka önerirseniz memnun olurum teşekkürler.

eyesofsea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2017, 21:52   #2902
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyesofsea Mesajı Göster
Eklenti 645960[ATTACH]Eklenti 645959[/ATTACH]
Merhabar martta hediye gelen orkidem tüm çiçeklerini açtı ama yaprakları pörsmeyw başladı köklerini açtım sünger varmış köklerde çürümler olmuş sıyırdım tarçınlı suda bekletim tekrar ektim 1:ay olacak alt yaprak altından patlak vermiş sanırım hava kökü sizce yapraklar tekrar ne zamn toparlar ? Çok üzülüyorum böyle görüncr şuan balkonda gecelwri içeri alıyoruö göneş görmüyor besin veremedim çünki burada bulamadım netten sipariş vereceğim.Bana marka önerirseniz memnun olurum teşekkürler.
Yaprakların pörsümüşse düzelmezler, ama düzenli gübreleme ve sulama ile yeni yapraklar oluşturmaya yardımcı olurlar (yani, kesip uzaklaştırmaya kalkmayın). Vilmorin markasının yapı marketlerde sattığı orkideler için hazır sıvı gübresi var. Gübreleme yapmadan önce saksı harcından 1-2 litre içme suyu geçirin (suyun etiketindeki analiz raporuna bakın, florür içeriyorsa kullanmayın, florür orkideler için zehir etkisi yapar). Bu saksı harcında bulunan bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştıracaktır. Sonra, saksıya hazırlamış olduğunuz sıvı gübreden verin. Yazın, 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir sulayın.

Eski 11-05-2017, 07:03   #2903
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2017
Orkidem çiçek açmıyor

Orkidem bir yıldır çiçek açmıyor. Yardım eder misiniz?

Eklenen Resimler

AslıAtes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 08:28   #2904
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2017
merhaba orkidemin sapını acemiliğimden dibinden budamışım. Yaprakları canlı ve yeni kök de veriyor.Sizce yeniden çiçek açma ihtimali var mı? teşekkürler...

i.sunaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 17:42   #2905
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi i.sunaz Mesajı Göster
merhaba orkidemin sapını acemiliğimden dibinden budamışım. Yaprakları canlı ve yeni kök de veriyor.Sizce yeniden çiçek açma ihtimali var mı? teşekkürler...
Phalaenopsis orkideleri 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulduğunda tekrar çiçek açarlar. Sonbahar-kış aylarını beklemeniz gerekiyor.

Eski 12-05-2017, 08:33   #2906
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Phalaenopsis orkideleri 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulduğunda tekrar çiçek açarlar. Sonbahar-kış aylarını beklemeniz gerekiyor.
1 yılı geçti hiç hareket olmadı.1 yaprak verdi bir de kökleri arttı.teşekkürler...

i.sunaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 14:49   #2907
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi i.sunaz Mesajı Göster
1 yılı geçti hiç hareket olmadı.1 yaprak verdi bir de kökleri arttı.teşekkürler...
Orkidelerin çiçek açması için orkidenin büyümesinin aralanması ve strese girmesi gerekir.Yaprak ve kök vermesi orkidenizin şu an büyümeye odaklandığını gösteriyor ki bu da iyi birşey. Zaten kendini hazır hissettiğinde tekrar çiçek elbet verecektir. İyi bakıma devam!

Eski 13-05-2017, 15:44   #2908
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2017
Merhaba, yuvarlak içine aldığım yer bir çürüme mi bir çiçek başlangıcımı yardımcı olabilir misiniz? Eğer kötü bir şeylerin başlangıcıysa erken müdahale etmek istiyorum.

Eklenen Resimler

Nilay.cvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2017, 20:48   #2909
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nilay.cvc Mesajı Göster
Merhaba, yuvarlak içine aldığım yer bir çürüme mi bir çiçek başlangıcımı yardımcı olabilir misiniz? Eğer kötü bir şeylerin başlangıcıysa erken müdahale etmek istiyorum.
Kök çıkışı gibi görünüyor.

Eski 14-05-2017, 20:59   #2910
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Kök çıkışı gibi görünüyor.
Teşekkür ederim.

Nilay.cvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024