agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2016, 16:06   #2581
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursahce Mesajı Göster
peki hübreleme yapmalıyım o zaman anladığım kadarıyla peki çürümüş kökler böylece kalsın mı onlara bişey yapmam gerekir mi ? ve gübrelemeyi şuan yapmalı mıyım yoksa son çiçekte düşsün sonra boğumdan kesip ondan sonra mı yapmam gerekiyo. kusura bakmayın hiç bi bilgim olmadığı için soruyorum yanlış bişey yaparsam diye
Çürümüş kökleri kesin ve çıkartın. Gübreleme için çiçeklerin düşmesini beklemenize gerek yok.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 16:10   #2582
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smuaysta Mesajı Göster
benimde orkidem sadece yaprak veriyor çiçek açmıyor yardımcı olursanız sevinirim
Phalaenopsis orkidesinin çiçeklenmesi için 16-19ºC sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor ki çiçeklenme tetiklensin. Bitkinizin bu ihtiyacını sonbahar-kış mevsiminde karşılayabilirsiniz.

Eski 29-04-2016, 15:25   #2583
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Çürümüş kökleri kesin ve çıkartın. Gübreleme için çiçeklerin düşmesini beklemenize gerek yok.
Cok tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin . son birsey sorayim kokleri kesmek icin cikarttigimda tekrar ayni topragina mi dikmeliyim geri

nursahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 16:43   #2584
Ağaç Dostu

Pek önerilmez ama, kullanmak zorundaysanız saksı harcını bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın.

Eski 29-04-2016, 21:06   #2585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2016
Alıntı:
Pek önerilmez ama, kullanmak zorundaysanız saksı harcını bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın.
Cok tesekkurler cok sagolun

nursahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 12:06   #2586
Yeni Üye

jorca's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2016
İyi günler daha önce size yazmıştım, orkidemde 4 dal vardı bu dalların birisi hiç açmadı (Aralık'ta aldığım için soğuk bir gündü eve gelene kadar etkilendi herhalde) diğer dallardaki çiçeklerin çoğu geçen ay döküldü. Çiçekleri dökülen 2 dalı 4 ncü boğumun 2 cm kadar üzerinden kestim. Dallardan birisinde yaklaşık 3,5 cm uzunluğunda yeni dal çıktı diğer dalda herhangi bir gelişme yok. Ancak hiç çiçek açmayan dalı kesmemiştim (2 nci fotoğraf) o daldaki 5'inci boğumdan da 1 cm boyunda yeni dal çıkmaya başladı. Dallarda herhangi bir sararma yok üstteki kısmı kesmem gerekir mi? Ayrıca Çiçeği olan dalda da 1 çiçek kaldı o da düşmek üzere. Dıştaki beyaz kabın altına çakıl taşları koydum fazla sular taşların içinde. Başka bir şey yapmama gerek var mı? Sorularımı yanıtlarsanız memnun olurum. Teşekkürler. (Daha önce gönderdiğim fotoğralara alıntıla yapmak istedim ancak olmadı. Konuyu tekrar düzelttim ve fotoğraf ekledim.) Herkese orkideli ve çiçekli güzel günler diliyorum!

Eklenen Resimler

Düzenleyen jorca : 02-05-2016 saat 17:33 Neden: Fotoğraf yükleme
jorca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 12:22   #2587
Ağaç Dostu

Fotograf ?

Eski 04-05-2016, 19:28   #2588
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Benim orkidemin yaprakları neden aşağı doğru sarkıyor tūrūmū değişik acaba

Eklenen Resimler

Ayseorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 00:11   #2589
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayseorkide Mesajı Göster
Benim orkidemin yaprakları neden aşağı doğru sarkıyor tūrūmū değişik acaba
Püskürtücü kullanarak daha sık sulayın.

Eski 05-05-2016, 00:18   #2590
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jorca Mesajı Göster
İyi günler daha önce size yazmıştım, orkidemde 4 dal vardı bu dalların birisi hiç açmadı (Aralık'ta aldığım için soğuk bir gündü eve gelene kadar etkilendi herhalde) diğer dallardaki çiçeklerin çoğu geçen ay döküldü. Çiçekleri dökülen 2 dalı 4 ncü boğumun 2 cm kadar üzerinden kestim. Dallardan birisinde yaklaşık 3,5 cm uzunluğunda yeni dal çıktı diğer dalda herhangi bir gelişme yok. Ancak hiç çiçek açmayan dalı kesmemiştim (2 nci fotoğraf) o daldaki 5'inci boğumdan da 1 cm boyunda yeni dal çıkmaya başladı. Dallarda herhangi bir sararma yok üstteki kısmı kesmem gerekir mi? Ayrıca Çiçeği olan dalda da 1 çiçek kaldı o da düşmek üzere. Dıştaki beyaz kabın altına çakıl taşları koydum fazla sular taşların içinde. Başka bir şey yapmama gerek var mı? Sorularımı yanıtlarsanız memnun olurum. Teşekkürler. (Daha önce gönderdiğim fotoğralara alıntıla yapmak istedim ancak olmadı. Konuyu tekrar düzelttim ve fotoğraf ekledim.) Herkese orkideli ve çiçekli güzel günler diliyorum!
Yeni çiçek dalı vermiş. Sıcaklık değişimlerinden koruyun, doğrudan güneş gelmesin. Hiç bir şeyi kesmeyin. Bu sürgünlerden çiçek de gelişebilir keiki denilen yeni küçük bitki de oluşturabilir, yeterli soğuklanma ihtiyacının karşılanmış olmasına bağlı. 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay kadar tutulmuşsa çiçek gelişir. Sıcaklık 21°C nin üzerinde tutulmuşsa yeni bitki gelişir.

Eski 05-05-2016, 09:45   #2591
Yeni Üye

jorca's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2016
Teşekkürler

Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

jorca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 19:33   #2592
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
İki gün önce ölmek üzere olan bir orkidemi küçük bir operasyon yapıp yoğun bakıma aldım
Orkidem 12 senedir benimle, aldığımda en az üç yaşındaydı, demek ki aşağı yukarı 15 yaşında.

6-7 sene önce dip yandan bir keiki verdi, ben de kıyıp ayıramadım ama, gittikçe güçten düştü, yaprakları gevşedi, birkaç ay önce 10 cm. bir çiçek sapı çıkardı üzerinde küçük 4 çiçek.

Bitkiyi saksıdan çıkarıp ana gövdeye baktığımda ana gövdenin kurumuş olduğunu gördüm, yeşil aksamı görünceye kadar temiz bir bağ makasıyla kesip kurumuş çürümüş hava köklerini de bitkiden uzaklaştırdım.
Tüm harcını ve saksısını değiştirdim.
Bugün itibariyle durumları çok iyi, gelecekte bu operasyona nasıl cevap verecekler bilmiyorum

Fotoğraf çekme telaşından saksıları temizlemeyi unutmuşum

Name:  pall2.jpg
Views: 804
Size:  72.2 KB

Name:  phal1.jpg
Views: 796
Size:  58.7 KB

Name:  phall3.jpg
Views: 764
Size:  70.0 KB

Name:  phl4.jpg
Views: 815
Size:  63.6 KB

Name:  PHALLER.jpg
Views: 883
Size:  37.4 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 20:57   #2593
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

https://www.youtube.com/watch?v=bTr9SKWRLdo

lusoari beğendi.
Eski 06-05-2016, 22:43   #2594
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Lütfen yardımcı olun orkidemde böyle bir oluşum var bu nedir nasıl oluştuğunu anlamadım ne yapmaliyim

Eklenen Resimler

Farukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2016, 07:49   #2595
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Farukk Mesajı Göster
Lütfen yardımcı olun orkidemde böyle bir oluşum var bu nedir nasıl oluştuğunu anlamadım ne yapmaliyim
Fotoğraf yeterince net değil, mantara benziyor, fazla sulanmaktan, ışıksız kalmaktan ya da harcın içindeki yabancı bir tohumdan kaynaklı ola bilir, diye düşündüm.
Net bir fotoğraf eklerseniz bu konudaki uzman arkadaşlarımızdan daha doğru bilgiler alabilirsiniz.

Eski 07-05-2016, 13:49   #2596
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Fotoğraf yeterince net değil, mantara benziyor, fazla sulanmaktan, ışıksız kalmaktan ya da harcın içindeki yabancı bir tohumdan kaynaklı ola bilir, diye düşündüm.
Net bir fotoğraf eklerseniz bu konudaki uzman arkadaşlarımızdan daha doğru bilgiler alabilirsiniz.

Çok tesekkurler vakit ayırdığınız için daha net bir resim yukledim Orkide bir seneden fazla benimle daha önce böyle birşey hiç olmamıştı şimdi ne yapmam lazım sizce şimdiden tesekkurler

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2016, 16:57   #2597
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çok tesekkurler vakit ayırdığınız için daha net bir resim yukledim Orkide bir seneden fazla benimle daha önce böyle birşey hiç olmamıştı şimdi ne yapmam lazım sizce şimdiden tesekkurler
Şapkalı mantar gibi izlenim uyandırıyor. Saksı harcını değiştirin veya kaynar suda haşlayın tekrar kullanın. Bitki köklerine ise sistemik bir fungisit (mesela karbendazim içeren) püskürtülebilir.

Eski 07-05-2016, 21:10   #2598
Ağaçsever

Çok tesekkurler cevapladiginiz için. Peki bu yapraklardaki beyazliklar da mantardan mi kaynaklanıyor bunları da başka bi orkidemde farkettim ama birbirine çok yakın oldukları için bulaşmış olabilir mi

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2016, 16:34   #2599
Yeni Üye

Zehraylmz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2016
Merhaba benim orkidemin durumu nasıl acaba?budadım çiçekleri dökülünce ama yanlış yerden mi budadım acaba hiçbir gelişme yok ama kötüde olmadı.şimdi yeni yaprak çıkarıyor bu neye işaret acaba?fotoğrafta eklemeye çalışacağım

Eklenen Resimler

Zehraylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 16:38   #2600
Yeni Üye

Zehraylmz's Avatar

Asıl yüklemek istediğim resmi yükleyemiyorum

Eski 09-05-2016, 20:33   #2601
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zehraylmz Mesajı Göster
Merhaba benim orkidemin durumu nasıl acaba?budadım çiçekleri dökülünce ama yanlış yerden mi budadım acaba hiçbir gelişme yok ama kötüde olmadı.şimdi yeni yaprak çıkarıyor bu neye işaret acaba?fotoğrafta eklemeye çalışacağım
Merhaba orkidenizin cicek sapı kurumadikca budamayin yeniden ayni dal uzerinde cicek tomurcuklari olusturabilir.yeni yaprak cikartmasi sorun olmadigini gosterir ancak yine de koklerini kontrol edin curume vs varmi diye
Kolay gelsin

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 21:01   #2602
Yeni Üye

Zehraylmz's Avatar

Çoook teşekkür ederim bu kadar hızlı cevap verdiğiniz ve beni bilgilendirdiğiniz için��

mühendis57 beğendi.
Eski 10-05-2016, 11:49   #2603
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zehraylmz Mesajı Göster
Çoook teşekkür ederim bu kadar hızlı cevap verdiğiniz ve beni bilgilendirdiğiniz için��
Rica ederim bol çiçekli günler dilerim

Zehraylmz beğendi.
Eski 10-05-2016, 19:34   #2604
Ağaçsever

Benim mesajıma da keşke o kadar hızlı cevap verilseydi

Eski 11-05-2016, 18:11   #2605
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Benim mesajıma da keşke o kadar hızlı cevap verilseydi
Sizin yazdiklariniza sayin doku kulturcu arkadasimiz cvp vermis.Her yazilana da cvp verilecek diye bir sey de yok
Biraz sitemden sonra siizin sorunuza gecersek,
Son gonderdiginiz resim net degil yaprak ustlerinde su damlasi kalmis ve orkideniz de gunes goren bir yerdeyse bundan dolayi olmus olabilir.
Ya da mantari bir hastaliktir
Tedbir olarak diger orkidelerden uzaklastirin
Hastalikli bolgeyi steril bir kesici aletle kesip uzaklastirin
Yapraklar kok ve govdeyi dikkatle inceleyip baska sorunlar olup olmadigina bakin.

Eski 13-05-2016, 12:24   #2606
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce orkide aldım. Yaprak sayısı fazla olanı almak istedim . Çiçeklerine pek dikkat etmedim. Aldığımda da çiçeklerin üzerinde bu lekeler vardı. Bunları nasıl geçirebilirim yardımcı olabilir misiniz?
Haftada bir suluyorum yüzdürerek . Konum olarak da gece gündüz açık pencerenin önünde. Gece esintisi olan bir pencere. Saksısı delikli vs. dikkat ediyorum da fakat bunun pek ölümcül olacağını düşünmediğim için umursamamıştım fakat yardımcı olursanız sevinirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

gardeniasev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 12:32   #2607
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gardeniasev Mesajı Göster
Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce orkide aldım. Yaprak sayısı fazla olanı almak istedim . Çiçeklerine pek dikkat etmedim. Aldığımda da çiçeklerin üzerinde bu lekeler vardı. Bunları nasıl geçirebilirim yardımcı olabilir misiniz?
Haftada bir suluyorum yüzdürerek . Konum olarak da gece gündüz açık pencerenin önünde. Gece esintisi olan bir pencere. Saksısı delikli vs. dikkat ediyorum da fakat bunun pek ölümcül olacağını düşünmediğim için umursamamıştım fakat yardımcı olursanız sevinirim.

orkidenizin genel olarak sağlığı iyiyse lekeleri kafanıza takmayın.Mantari bir hastalık da olabilir orkidenizin çeşit özelliği de olabilir.
Orkideniz için uygun şartları sağlamışsınız zaten zirai ilaç vs kullanmanızı gerektiren durum yok.

gardeniasev beğendi.
Eski 13-05-2016, 12:33   #2608
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
orkidenizin genel olarak sağlığı iyiyse lekeleri kafanıza takmayın.Mantari bir hastalık da olabilir orkidenizin çeşit özelliği de olabilir.

Orkideniz için uygun şartları sağlamışsınız zaten zirai ilaç vs kullanmanızı gerektiren durum yok.

Teşekkür ederim cevabınız için . Çiçeği geçtiği için böyle oluyor olabilir mi ? Çünkü son çıkan çiçekler gayet sağlıklı görünüyor lekeler yok onlarda.

Eski 13-05-2016, 12:45   #2609
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gardeniasev Mesajı Göster

Botrytis (kurşuni küf)'e benziyor. Bitki çeçeklenme aşamasında hava nemi çok yüksek bir ortamda tutulduğunda oluşur. Nem düzeyini düşürsenizde çiçeklerin üzerinde kalır. Seneye, çiçeklenme döneminde, bitkiyi, havası daha az nemli, hava değişimi olan bir alanda tutarsanız bir sorun oluşturmaz.

gardeniasev beğendi.
Eski 13-05-2016, 12:46   #2610
Yeni Üye

Alıntı:
Botrytis (kurşuni küf)'e benziyor. Bitki çeçeklenme aşamasında hava nemi çok yüksek bir ortamda tutulduğunda oluşur. Nem düzeyini düşürsenizde çiçeklerin üzerinde kalır. Seneye, çiçeklenme döneminde, bitkiyi, havası daha az nemli, hava değişimi olan bir alanda tutarsanız bir sorun oluşturmaz.

Çok teşekkür ederim. Dikkatli olmak gerekiyor gerçekten çok narin bitkiler...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024