agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2013, 23:24   #1381
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın haticetzn, tek kök iki yaprağı rahatlıkla besleyebilirmiş aslında ama olsun kalan sağları da kaybetmemek lazım. Yaprak vermesi iyi bir şey, o yaprakla besin ihtiyacını bir nebze karşılayabilir artık. Aslında bitkiyi fotosenteze teşvik etmek adına köklerinin de ışık alması için poşetten kurtulsanız daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Üstelik nemden hoşlansa da o kadar ciddi bir mini sera ortamında bitkinin kökü aşırı neme maruz kalıp çürüyebilir, hava geçişi olmadığından mantar üreyebilir. Çürüme sebebini bilmediğimiz için fazla sulama kaynaklı olduğunu varsaydım, ne olur ne olmaz diye yeni saksı ve yeni toprak da kullanabilirsiniz ama sulama sebebiyleyse bitki hazır yeni durumuna ayak uydurmaya başlamışken biraz dinlensin derim. Umarım bitkiniz toparlanır, saygılarımla.

haticetzn beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2013, 20:15   #1382
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Arkadaşlar merhaba,

Name:  orkide.jpg
Views: 16835
Size:  33.0 KB

Resimde gördüğünüz orkidemle ilgili birkaç sorum olacak. Orkidemiz yaklaşık 3- 3.5 yıllık. Anneme hediye almıştım. Bir taşınma atlattı kendileri. Bu arada bir çok kez yeni sap verdi çiçeklendi. Taşınma esnasında düştü yaprakları kırıldı. Saksısını ve saksı harcını hiç değiştirmedim. Haftada bir kovaya daldırıp sulamak dışında bakım yapmıyoruz..

1. şu resimde gösterdiğim gibi eski sapı 2 defa çiçek verdi. Daha sonra boğumun az yukarısından kestik 4 aydır falan öyle duruyor bir daha çiçek vermedi. O sapın kurumasını mı beklemeliyiz yoksa şimdi kesmeli miyim sizce?

2. Yeni çıkan sap yeterince uzamadı ama tomurcuklanıcak gibi. Ve sabitlemediğim zaman 180 derece yere yatık duruyor. Sizce daha uzar mı yoksa orkidem artık yeterince besin maddesi alamıyor mu topraktan ?

3. Toprağın dibinden çıkanlar sap mı olucak kök mü onu da çözemedik...

4. Son olarak da artık saksı harcını değiştirmeye karar verdik. Zengardenda şöyle bir set gördüm. Compo sana toprak gübre ve sırlı saksı. Şimdiye kadar hiç gübre kullanmadık ama artık kullanıcaz.

orkide toprağı, orkide gübresi,orkide saksısı | Zengarden Ev ve Bahçe

Set aynen bu. bu setten ya da bu tip saksıdan alan var mı? Ben yeterince ışık alabileceğini düşünmüyorum ama çok şık duruyor. Yoksa şeffaf plastik saksılardan kullanmaya devam mı etmeli..

Şimdiden teşekkür ederim

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2013, 22:17   #1383
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın kokett merhaba,

1) Çok gözünüze batmıyorsa sapı kesmeyin, çiçek açma ihtimalinin yanı sıra keiki de oluşturabilir. Aynı durum başıma geldi, bir yılın sonunda ufak bir keiki oluştu.

2) Saplar uzarken çubukla sabitlenmezlerse yanlara eğiliyorlar, normal bir durum, endişelenmeyin, o çubuklar bunun için var

3) Fotoğrafta kuş ayağı gibi görünen 3 tane kök var.

4) Phal.ler için olmasa da bu saksıdan kullanıyorum ve memnunum, sizin için de uygun olur büyük ihtimalle. (Köklerin ışık alması şart değilmiş ama ben phal.lerde cam vazo kullanıyorum.)

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2013, 14:36   #1384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2013
Merhaba arkadaşlar,

Forumu bir süredir takip ediyorum, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. 3-4 haftadır bakmaya çalıştığım Cymbidium cinsi bir orkidem var. Fakat bazı sorularıma yanıt bulamadım ve yanlış bir şey yaparak bu güzel bitkiyi öldürmekten çok korkuyorum. Haftada bir toprağındaki nem miktarını kontrol ederek daldırma yöntemiyle suluyorum. Perde arkasından güneş alan, çok sıcak olmayan bir konumda tutuyorum ve gördüğüm kadarıyla herhangi bir parazit kapma durumu da yok. Aşağıya orkidemin farklı dallarını çektiğim resimleri ekledim.

Name:  WP_20131222_001.jpg
Views: 9219
Size:  76.2 KB

İlk sorum yukarıdaki resimde çiçekleri solmak üzere olan bir dalın etrafını saran kahverengi yapraklar ile ilgili. Bu yaprakları ne yapmam gerekiyor? Sadece dış katmandaki yapraklar soldu, iç taraflara ilerleyip bütün bir dalı öldürmesinden korkuyorum.

Name:  WP_20131222_002.jpg
Views: 9044
Size:  73.3 KB

Bu ikinci resimde ise çiçekleri tamamen solup dökülen bir dal var. Bu dalın filizleri ve yaprakları da sanırım solmuş durumda ve aşağı doğru solma ilerliyor. Acaba bu dalı neresinden budamam gerekiyor?

Name:  WP_20131222_003.jpg
Views: 10015
Size:  73.8 KB

Bu son resimde ise daha 2 hafta önce açan ve çiçekleri ve gövdesi sağlam olan bir dal var. Fakat bunun da köklerinden itibaren dış yaprakları kahverengi oldu. Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum, yoksa bu olması gereken bir durum mu? Bu solan dal ve yapraklarla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim? En dış yaprak katmanını soymam mı gerekir?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

schloxy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 00:36   #1385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2013
orkidemin nesi var?

resimde gordugunuz kadarıyla orkidem hakkinda yardımcı olurmusunuz ikinci dali kurudumu acaba?dalı kesmem mi gerekicek?

Eklenen Resimler

sheribirinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 09:07   #1386
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba sheribirinci,
Orkidenizin sararan dalını kesebilirsiniz. Kesilen yere tarçın sürme ya da mum damlatma uygulayın. Ancak gördüğüm kadarı ile orkidenizin hava kökleri pek iyi görünmüyor. Saksı içindeki kökler ne durumda, kontrol edin bence.

shenile beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 13:02   #1387
Yeni Üye

İyi günler orkidemin kökü siyahlaşmış aslına bakarsanız bi hafta öncesine kadar yaprağı yeşildi ne olduysa bi haftada oldu köklerini her gün havalandırıp temizleyip tekrar saksısına yerleştiriyorum ama umutlu değilim. yaprağı da sarardı ve kuruyor. sizce ümidi kesmeli miyim?
ölmüş müdür ben orkidemi kaybetmek istemiyorum :'(

Düzenleyen DENİZesra : 23-12-2013 saat 13:16 Neden: ağlayacağım
DENİZesra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 14:25   #1388
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DENİZesra Mesajı Göster
İyi günler orkidemin kökü siyahlaşmış aslına bakarsanız bi hafta öncesine kadar yaprağı yeşildi ne olduysa bi haftada oldu köklerini her gün havalandırıp temizleyip tekrar saksısına yerleştiriyorum ama umutlu değilim. yaprağı da sarardı ve kuruyor. sizce ümidi kesmeli miyim?
ölmüş müdür ben orkidemi kaybetmek istemiyorum :'(
Sn DENİZesra, fotoğraf eklerseniz daha çok yardımcı olunabilir, profesyoneller daha iyi bilirler mutlaka ama, ben fikrimi söyleyeyim. Her gün saksıdan çıkarıp tekrar yerine mi koyuyorsunuz??? Bence bu çok yanlış bişey, sürekli bitkiyi rahatsız etmek, birinin tam uyumak üzereyken sizi uyandırıp durması gibi. Bence, son bi kez çıkarın bitkinizi saksıdan çürüyen, kuruyan dalları temizleyin tarçınlayın, yeni bir saksı ve orkide harcına bitkinizi yerleştirin. Pencere önüne, perdeden sızan ışığın olduğu bir yere koyun. Sulamada ben daldırma yöntemini kullanıyorum benimkiler memnun ama başka önerilerde olacaktır. Ama dediğim gibi fotoğraf koyun önce, saygılar...

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 20:26   #1389
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba sheribirinci,
Orkidenizin sararan dalını kesebilirsiniz. Kesilen yere tarçın sürme ya da mum damlatma uygulayın. Ancak gördüğüm kadarı ile orkidenizin hava kökleri pek iyi görünmüyor. Saksı içindeki kökler ne durumda, kontrol edin bence.
peki hava kokleri icin ne yapabilirim?

sheribirinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 00:16   #1390
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaslar,
Sizce yarasa gubresini orkidelere verilebilir mi ? Yarasa Gübresi basliktan faydalarini okuyunca tropik turlerim icin zaten edinmistim,orkideler de acaba daldirma suyuna mi konmali ya da direk spreyle mi verilmeli ?
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 07:30   #1391
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

nem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sheribirinci Mesajı Göster
peki hava kokleri icin ne yapabilirim?
Kendi izlenimlerime dayanarak söylüyorum; eğer cok sıcak bir ortamda ise orkideniz, (örneğin petek yakınında ) hava kökleri cabuk kuruyor. Bitkinin nem ihtiyacını karşılamak için sabahları hava köklerine fıs fıs yapıyorum ben. Saksı yanında minik bir bardak su da bulunduruyorum . Bu çok faydalı olmayabilir ama, zararı yok en azından diye düşünüyorum.

Eski 24-12-2013, 07:32   #1392
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Sizce yarasa gubresini orkidelere verilebilir mi ? Yarasa Gübresi basliktan faydalarini okuyunca tropik turlerim icin zaten edinmistim,orkideler de acaba daldirma suyuna mi konmali ya da direk spreyle mi verilmeli ?
Sevgiler
Ben yarasa gübresinin bahçe çiçekleri için kullanıldıgını görmüştüm ama orkide için cesaret edemezdim ..
Net bilgi edinirseniz ve kullanırsanız tecrübenizi paylaşın lütfen.
Burada vilmorin orkide besini öneriliyor. Ben Genta bulmuştum, onu kullanıyorum.

Eski 25-12-2013, 17:47   #1393
Yeni Üye

Merhabalar,

Benim mesajıma cevap gelmeyince ben de internette başka sitelerde araştırmalarıma devam ettim ve şunları öğrendim. Belki aynı sıkıntılara sahip arkadaşlara ufak bir yardımım dokunur.

Birincisi Cymbidium orkidenin köklerinde bahsettiğim kahverengi yapraklar çiçek veren dalların hepsinde belirli bir süre sonra görülüyor, bunun hastalık ya da bakımdan kaynaklı bir sıkıntı olmadığı kanaatine vardım. Ben fazla panik olmuşum

İkinci olarak da orkidenin çiçeklerini kendiliğinden dökmesini bekledikten sonra, kuruyan dalın tamamını (yani çiçek veren dalın tamamını) makası sterilize ederek toprağın üzerinden maksimum 1-1.5 cm kalacak şekilde kesmek gerekiyor. Ayrıca sararan yapraklar ve yaprakların ucunda görülen kahverengillikler de budama esnasında kesilebilir, bu işlem orkideye hiç bir zarar vermeyecektir. Çiçeklenecek yeni bir dal yine topraktan boy veriyor. Ayrıca bu yeni büyüyen fidenin de galiba şekline göre çiçek verecek bir dal mı yoksa yaprak olarak büyüyecek bir dal mı olduğu anlaşılabiliyor.

Orkide konusunda çok bir fikrim olmadığı için verdiğim bilgiler sadece araştırmalarım sonucunda kendi yorumlarımı katarak oluşturduğum bilgilerdir. Ayrıca teknik kelimelerle de görüldüğü gibi pek aram yoktur Hatalar varsa uzman arkadaşlar düzeltecektir zaten.

Ben kuruyan dalımı bir güzel kestim, üzerine de bakteri kapmasın diye tarçın döktüm, bakalım nasıl bir sonuç elde edeceğim. Çiçeklerimin (hatalı bir şey yaparak öldürmezsem) mevsimsel değişimlerini de ilerleyen zamanlarda paylaşacağım.

fesleğen beğendi.
Eski 27-12-2013, 17:51   #1394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi schloxy Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Forumu bir süredir takip ediyorum, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. 3-4 haftadır bakmaya çalıştığım Cymbidium cinsi bir orkidem var. Fakat bazı sorularıma yanıt bulamadım ve yanlış bir şey yaparak bu güzel bitkiyi öldürmekten çok korkuyorum. Haftada bir toprağındaki nem miktarını kontrol ederek daldırma yöntemiyle suluyorum. Perde arkasından güneş alan, çok sıcak olmayan bir konumda tutuyorum ve gördüğüm kadarıyla herhangi bir parazit kapma durumu da yok. Aşağıya orkidemin farklı dallarını çektiğim resimleri ekledim.

Eklenti 461536

İlk sorum yukarıdaki resimde çiçekleri solmak üzere olan bir dalın etrafını saran kahverengi yapraklar ile ilgili. Bu yaprakları ne yapmam gerekiyor? Sadece dış katmandaki yapraklar soldu, iç taraflara ilerleyip bütün bir dalı öldürmesinden korkuyorum.

Eklenti 461537

Bu ikinci resimde ise çiçekleri tamamen solup dökülen bir dal var. Bu dalın filizleri ve yaprakları da sanırım solmuş durumda ve aşağı doğru solma ilerliyor. Acaba bu dalı neresinden budamam gerekiyor?

Eklenti 461538

Bu son resimde ise daha 2 hafta önce açan ve çiçekleri ve gövdesi sağlam olan bir dal var. Fakat bunun da köklerinden itibaren dış yaprakları kahverengi oldu. Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum, yoksa bu olması gereken bir durum mu? Bu solan dal ve yapraklarla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim? En dış yaprak katmanını soymam mı gerekir?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Sayın Schloxy
Cymbidium ununuz durumu mükemmel,yaprak rengi ,dal durumu,çiçek durumu vs.
Saksıdaki deformasyon bitkinin çok güzel çalıştığını gösteriyor.Sanıyorum,bu sene mayıs,haziran gibi kökler ayrılmak ve saksı değiştirmeyi gerektirecek(minimum 2-3 saksı)
Ortamınız çok kuru ve sıcak değilse,kış aylarındaki haftada bir daldırma sulamanızı iki hafta da bir e çıkartın,sabah saatlerinde 9-10 gibi yapraklardan fıslama yapın(çiçeklere asgari gelirse iyi olur)

Solan çiçekleri jiletle çapraz keserek alabilirsiniz.Tüm çiçekler bitince ,dalı dipten 1-2 cm den ,jilet veya maket bıçağı ile kesip alabilirsiniz.

Kuruyan dal üzerindeki sararan sargıları dert etmeyin,çok kuruyunca kolayca çekerek alabilirsiniz.

Tam solmamış çiçekleri keserek,dekoratif olarak küçük vazo veya küçük bardaklara az su koyarak masanızda keyfle seyredebilirsiniz.

Saygılarımızla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2013, 23:01   #1395
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın Schloxy
Cymbidium ununuz durumu mükemmel,yaprak rengi ,dal durumu,çiçek durumu vs.
Saksıdaki deformasyon bitkinin çok güzel çalıştığını gösteriyor.Sanıyorum,bu sene mayıs,haziran gibi kökler ayrılmak ve saksı değiştirmeyi gerektirecek(minimum 2-3 saksı)
Ortamınız çok kuru ve sıcak değilse,kış aylarındaki haftada bir daldırma sulamanızı iki hafta da bir e çıkartın,sabah saatlerinde 9-10 gibi yapraklardan fıslama yapın(çiçeklere asgari gelirse iyi olur)

Solan çiçekleri jiletle çapraz keserek alabilirsiniz.Tüm çiçekler bitince ,dalı dipten 1-2 cm den ,jilet veya maket bıçağı ile kesip alabilirsiniz.

Kuruyan dal üzerindeki sararan sargıları dert etmeyin,çok kuruyunca kolayca çekerek alabilirsiniz.

Tam solmamış çiçekleri keserek,dekoratif olarak küçük vazo veya küçük bardaklara az su koyarak masanızda keyfle seyredebilirsiniz.

Saygılarımızla

Sayın Ziya Soner,

Cevabınız için teşekkür ederim, bir bilen tarafından uyguladıklarımın doğru olduğunu duymak içimi çok rahatlattı. Daha önce hiç çiçek yetiştirmemiş biri olarak bu kadar narin ve nadide bir çiçeği kaybetmekten çok korktuğum için biraz fazla panik oldum galiba Gerçi kaktüslerim vardı ama onların bile çoğunu soldurmayı başardım, sadece bir tanesi ısrarla uzamaya devam ediyor. Tavsiyeleriniz doğrultusunda orkidemin bakımını sürdüreceğim. Gelişmeleri buradan aktarırım.

Saygılar

Eski 28-12-2013, 13:15   #1396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2013
Herkese merhaba,
Bana da yaklaşık 1 ay önce hediye gelen bir orkidem var. Ben bu orkideyi nasıl sulayacağımı bir türlü bulamadım. Yerinin iyi olduğunu düşünüyorum. Doğrudan ışık almayan bir köşede duruyor. Şu anda haftada bir yarım çay bardağı kadar içme suyundan köklere doğru veriyorum. Mutlaka yanlış bir şey yapıyorum ki orkidem şu an kötü durumda. Lütfen yardım eder misiniz? Ben bu orkideyi nasıl sulayayım ki ölmesin

Eklenen Resimler

shenile beğendi.
ufunkitos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 13:47   #1397
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn ufunkitos orkideniz ve kökleri gayet iyi ve saglikli sadece disaridaki olan kökler biraz kurumaya baslamis onlara fis fis yapin saksi harci kurudukca sulama yapin yoksa kökler cürümeye baslar.
bide size bir tavsiyem forumu okuyun cünkü sürekli ayni sorular soruluyor eminim aradiginiz cevaplar önceden cevaplanmistir.

sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 15:36   #1398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn ufunkitos orkideniz ve kökleri gayet iyi ve saglikli sadece disaridaki olan kökler biraz kurumaya baslamis onlara fis fis yapin saksi harci kurudukca sulama yapin yoksa kökler cürümeye baslar.
bide size bir tavsiyem forumu okuyun cünkü sürekli ayni sorular soruluyor eminim aradiginiz cevaplar önceden cevaplanmistir.

sevgilerimle
cevabınız için teşekkür ederim. forumun br kısmını okudum, herkes fotoğraf yükleyip yardım isteyince ben de yükledim. Elbette aynı sorular defalarca sorulunca hoş olmuyor. Tekrar teşekkürler..

ufunkitos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 16:40   #1399
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

rica ederim umarim beni yalnis anlamamisinizdir sizide anliyorum orkidenizi kaybetmek istemiyorsunuz emin olun ilk buraya üye oldugumda bende sizin gibiydim ama sunu söyleyim orkidenizin üzerine fazla düsmeyin.
birakin kendi haline perde arkasi günes alan bir yere koyun kisin fazla sulamayin yeterli olacaktir
sevgilerimle

Eski 28-12-2013, 16:55   #1400
Yeni Üye

or-ki-de's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2013
merhaba benim bir sorum olucaktı orkidelerim cok sağlıklı gözüküyor ve hepsı dal uzatıp cıceklenmege başladılar fakat bır orkıdemın cıceklerı tomurcuktayken sarardı nedenını bılen varsa burdan paylaşırsa sevınırım

or-ki-de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 21:55   #1401
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi or-ki-de Mesajı Göster
merhaba benim bir sorum olucaktı orkidelerim cok sağlıklı gözüküyor ve hepsı dal uzatıp cıceklenmege başladılar fakat bır orkıdemın cıceklerı tomurcuktayken sarardı nedenını bılen varsa burdan paylaşırsa sevınırım
Merhaba sn.or-ki-de,
Koklerin,dallarinin,tomurcuklarinin fotografini koyabilir ve bakiminizla alakali bilgili verebilirsiniz daha etkili bir sekilde yardim alabilirsiniz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 23:49   #1402
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

1614 numaralı mesajımda bahsettiğim iş yerimdeki orkidenin fotoğrafları arkadaşlar.Bu şartlarda da bu kadar güzel olabiliyor mu yani ???

Name:  Image00001.jpg
Views: 7250
Size:  63.5 KB

Name:  Image00002.jpg
Views: 7338
Size:  36.9 KB

Name:  Image00003.jpg
Views: 7250
Size:  46.6 KB

Name:  Image00004.jpg
Views: 7221
Size:  38.5 KB

Name:  Image00005.jpg
Views: 7308
Size:  46.5 KB

Eski 28-12-2013, 23:50   #1403
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00006.jpg
Views: 7170
Size:  61.2 KB

Name:  Image00007.jpg
Views: 7182
Size:  36.8 KB

Name:  Image00008.jpg
Views: 7142
Size:  49.9 KB

Eski 29-12-2013, 00:31   #1404
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Resimdeki orkidem için ne yapacağım konusunda yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar. Gördüğünüz gibi bir sapında keiki, diğer sapında yeni çiçek dalı çıkardı. Bir yandan da yaprak açıyor. Yalnız kökleri epey kötü durumda. Saksıya baktığımda yeşil kök 1-2 tane ancak kaldığını görüyorum. Köklerde temizlik yaparsam keiki ve özellikle de çiçek dalı zarar görür mü diye endişeliyim. Bitkiler çiçekteyken saksı değiştirilmez denir ya. Ne yapmalıyım dersiniz?

Eklenen Resimler

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 05:42   #1405
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Bitkiyi yaşatmak istiyorsanız bence girişin. Durum dediğiniz gibi ise daha geç kalırsanız daha zor toparlayacaktır (veya toparlayamayacaktır). Kurtarırsanız daha sonra tekrar çiçek açacaktır

Diğer taraftan, köklerin çürüdüğüne eminsiniz di mi? Saksı harçlarının içindeki kömür tozu gibi maddeler canlı köklerin üzerine sıvanıp kötüymüş gibi görünmelerine neden olabiliyor.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 10:05   #1406
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Kökler sarı ve ici boş

Eski 29-12-2013, 10:21   #1407
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

s. feslegen orkidenim topragi bildigimiz bahce topragi mi bana mi öyle geldi ?

Eski 29-12-2013, 10:37   #1408
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Kökler sarı ve ici boş
Köklerin resimlerini de ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2013, 10:37   #1409
Yeni Üye

or-ki-de's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2013
hafta da bir sulama yapıyorum bir an da oldu anlamadım ne yapmalıyım foto ekledim sararmalar oluyor tomurcuklar da

Eklenen Resimler

or-ki-de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 11:15   #1410
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
s. feslegen orkidenim topragi bildigimiz bahce topragi mi bana mi öyle geldi ?
Evet sn shenile bildiğimiz bahçe toprağı. Direk ve oldukça güneş alan bir yerde, buna rağmen yapraklarda güneş yanığı yok. Çiçeğin bulunduğu kattaki arkadaş gelip gidip suluyormuş, saksının dibinde sürekli su var.Toprak da dediğiniz gibi bahçe toprağı. Bu kadar olumsuz şartlarda çiçekleri çok güzel ve yaprakları da.Tabi köklerin durumu ne onu bilmiyoruz. Bu şartlarda bu kadar güzel olması enteresan bence... Ve ben sebebini oldukça merak ediyorum.
Saygılarımla...

shenile beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024