agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2013, 12:22   #1081
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2009
Yeni orkide(ler) aldık. Ama dilinden anlıyor muyuz?

Merhabalar,
Eşimle beraber iki ay önce bir orkide aldık. Gerçekten o orkidenin güzelliğine dayanamayıp gecen hafta bir orkide daha alarak amatör bir yetiştirici olma yolundan ilerliyoruz. Ancak bu çiçeklerde çok acemiyiz, forumu okuyarak birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Yine de yanlış bir şeyler yapmamak için sizinle resimlerini paylaşmak istiyorum. Acil yapılması gereken bir şeyler var mı onları sizlerle paylaşmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

2 ay önce aldığım mor orkide;

Eklenen Resimler

richopasha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 12:25   #1082
Yeni Üye

Yeni orkide(ler) aldık. Ama dilinden anlıyor muyuz? (2)

Mor orkide 2:

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2013, 12:29   #1083
Yeni Üye

Yeni orkide(ler) aldık. Ama dilinden anlıyor muyuz?(3)

Yeşil Orkide:

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2013, 12:33   #1084
Yeni Üye

Yeni orkide(ler) aldık. Ama dilinden anlıyor muyuz?(4)

Yeşil Orkide Devam:

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2013, 13:56   #1085
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2013
selamlar, bankada işyerimdeyim. az önce mutfaga gittiğimde tezgah üzerinde bir orkide buldum. perişan halde gibi... resmini şu an veremiyorum; ancak akşam vereceğim.

yeşil yapraklarının üstü bordo olmuş. diminde 4 yavrusu var. tam kökten dört bir yana çıkmış. en dış yağrağı kupkuru olmuş. ortadaki (en iç) yaprakları etli ve sağlıklı.

köklerin durumunu bilmiyorum. bir sap gövdesi var, kupkuru.

bu kadar tarifleyebildim. azıcık su verdim. şimdi masamda bana bakıyor. akşam 20:00 gibi evde olacağım.

eve vardığımda sırası ile yapmam gereken işlemler nelerdir? (orkideler için tam takım herşeyim mevcut evde torf, saksıları vs.) bana yardımınız olabilir mi? en azından eve gitmeden önce burdan yardımlarınızı alırsam eve gider uygularım.

Name:  orkide-1.jpg
Views: 8965
Size:  48.5 KB

Name:  orkide-2.jpg
Views: 7810
Size:  52.7 KB

Name:  orkide-3.jpg
Views: 8023
Size:  33.9 KB

Düzenleyen malina : 07-05-2013 saat 12:36 Neden: Fotoğrafların bir kısmını foruma ekledim
orkidecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 19:19   #1086
Yeni Üye

resimler aşağıda. az önce geldim. saksısından çıkardım. hiç yeşil kökü yok. aslında yeşil olan kökler kurumuş ve sadece damarlar kalmış. sanırım onlar insanlardaki sinir uçları gibi bir şey olsa gerek. onlara hiç zarar vermeden kabuklarını temizledim. inanır mısınız o yeşil olması gereken kökler öylesine çürümüş ki sünger parçaları gibi elime geldiler. temizlenmiş resimlerini de çektim. boş orkide saksıma, yeni torf hazırlayıp diktim. torftaki malzemeler haliyle kuru tabi. saksısından daha büyük bir kaba su koydum, daldırdım. dipten emsin diye bıraktım. suyuna da genta vitamin karıştırdım. şu an saksısı havada duruyor suyun içinde. torf emince çökecek sanırım. yaptıklarım bunlar. bir de resimde dikkat ederseniz, dibinde minik tomurcuklar var. onlar yaprak mı, yavru mu? bir de sapına dikkat eder misiniz (orkidenin gövdesi yani, uzun sapı) kahverengi ve sanırım içi boş. can bulana kadar üstten dibe doğru keseyim mi?
saygılarımla desteklerinizi, bilgilerinizi pc başında beklemekteyim. inşallah kurtarırız birlikte.

not: orkidemin cinsi ne başlığında diğer orkidelerimi görebilirsiniz, son sayfadan bir önceki sayfada.

http://n1305.hizliresim.com/19/6/mttlb.jpg
http://j1305.hizliresim.com/19/6/mttnb.jpg
http://j1305.hizliresim.com/19/6/mttnz.jpg
http://j1305.hizliresim.com/19/6/mttpj.jpg
http://j1305.hizliresim.com/19/6/mttq2.jpg
http://j1305.hizliresim.com/19/6/mttqv.jpg
http://j1305.hizliresim.com/19/6/mttrm.jpg
http://j1305.hizliresim.com/19/6/mttsk.jpg

Eski 06-05-2013, 21:22   #1087
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
bence bu durumda hocalarimizdan yardim alin cünkü ben gercekten bu durumda ne yapilmasi gerektigini bilemiyorum insallah hersey yolunda gider size kolay gelsin sevgilerimle.

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 11:52   #1088
Yeni Üye

orkn's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Sayın Orkidecik,
Öncelikle bir anti fungal ( fungucide diye aratabilirsiniz) ilac edininiz. Gemi yoneticisi gibi bir ismi var buradan yazmamıyorum, forumu okursanız bulursunuz. Bitkinin kök boğazı kısmında altta sararmış yaprağın tarafından tekrar resmini çekerseniz sevinirim. Bitkiniz kurtarılmayacak gibi görünmüyor. Ancak daha detaylı resim lazım.

Düzenleyen orkn : 07-05-2013 saat 12:03 Neden: Farklı kisiye hitap
orkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 11:57   #1089
Yeni Üye

sağolun mandalinleerik

orkn, dün diktiğim için onu; resimlesem de altını göremeyiz.

syg.

Eski 07-05-2013, 12:38   #1090
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn orkidecik ilk yaptiginiz hata orkideyi torfa ekmeniz.
orkidelerin özel agac kabuktan hazirlanmis harci var ona dikmeniz gerekiyor.
torf suyu hep emer emer ve kök cürümesine yol acar ve hava alamaz orkide.
orkideler suyu pek sevmezler ama aydinlik ve havayi severler.
size tavsiyem orkidenizi fazla sulamayin ic harci kurumadan sulama yapmayin ve perde arkasi günes alan bir yere koyun ve en önemlisi torf topragini orkide harciyla degistirin.

en önemlisi cürümüs köklerin orasi ne olacagini gercekten bilemiyorum onlara hocalarimiz karar versinler okadar bilgim yok sevgilerimle

Eski 07-05-2013, 12:50   #1091
Yeni Üye

sanırım ben yanlış anlattım. benim torfum orkide torfu (lifler, mantar parçaları, çam kabukları, straforlar vs.) yani evde normal toptağım ya da çiçek torfum yok. sadece orkide torfum var. ayrıca dün dikerken önce nemli yosununa da sardım saçaklanmış damar köklerini. sonra bahsettiğim torfun ortasına yerleştirdim.

resimde gördükleriniz yaprak mı, yağru mu?
bir de orkidenin ince uzun bedeni kupkuru, can bulana kadar (yukarıdan aşağı doğru) keseyim mi?

syg.

Eski 07-05-2013, 17:11   #1092
Yeni Üye

orkn's Avatar

Sayın Orkidecik,
Resimlerde görülen yeşil uzantılar yeni oluşmaya başlayan kökler. Orkidenin ince uzun bedeni dediğiniz sanırım çiçek dalı son resimde ayrıca çektiğiniz.
Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadım ama bitki benim olsaydı kök kararmasının bittiği yerden gövdeyi steril bir bıçak ile keserdim (çiçek sapının çıktığı yerin az üstü olarak görebildim). Sonra bir fungucide ile orkideyi ilaçlardım. Eğer ilaç bulamıyorsam kestiğim yere tarçın dökerdim. Orkideyi 20 dakika kadar ıslattığım cocopeat'e dikerdim (sizin lifli dediğiniz malzeme sanırım). Saksıyı şeffaf bir poşete koyup ağzını kapatıp aydınlık bir yere koyardım. Günde iki saat poşetin ağzını açarak hem havalandırır hem de köklerin gelişmesini kontrol ederdim.
Benim önerilerim bunlar, isterseniz üstadların yorumlarını da bekleyin. Umarım orkideniz en kısa zamanda iyileşir, saygılarımla.

Eski 08-05-2013, 00:29   #1093
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
çok sulanmaktan kökler kaybedilmiş. Tarçın ve kömür tozu kullana bilirsiniz mangallardakinden, ben olsam steril bir bıçakla keserdim. Orkide toprağına dikerdim arada fıs fıs bence kurtulur bu şekilde benim ki kurtuldu ben çiçek açıyor şimdi yinede siz bilirsiniz. Sevgiler

shenile ve greenish beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 12:14   #1094
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

merhaba arkadaslar sizden yardim istiyorum.
orkidemi annem eminönünden bir cicekciden almisdi.
cicekci bir cicek sapini kesmis geldiginde cicek sapi diri idi simdi ise sararmaya basladi.
cicek sapi ölüyor mu ne olacak ne yapmam lazim?
cevaplariniz icin simdiden tsk ederim

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2013, 12:43   #1095
Yeni Üye

orkn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
merhaba arkadaslar sizden yardim istiyorum.
orkidemi annem eminönünden bir cicekciden almisdi.
cicekci bir cicek sapini kesmis geldiginde cicek sapi diri idi simdi ise sararmaya basladi.
cicek sapi ölüyor mu ne olacak ne yapmam lazim?
cevaplariniz icin simdiden tsk ederim
Cicek sapınız kurumaya başlamış, dibe yakın kısımdan kesebilirsiniz.

Eski 08-05-2013, 13:40   #1096
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

ayyyyy üzüldüm vallah yaaaa.
neyden kaynakli olabilir onun kurumasi? steril mi kesilmemis acaba?
ben diyer orkidemi kesdim allahima binlerce sükür kurumadi ve suanda herhalde yanlardan filiz mi vercek keiki mi tam belli degil

ama bu dali biraz kirimiz olan üstünden kestim tarcin sürdüm insallah kurtara bilirim o dali kaybetmek istemiyorummm cevabiniz icin tsk ederim sn orkn.

Eski 08-05-2013, 13:48   #1097
Yeni Üye

orkn's Avatar

Üzülmeyin bitkiniz baska bir yerden yeni bir cicek sapı çıkartır.

Eski 08-05-2013, 14:04   #1098
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

bitkim herhalde cok yasli baya büyük kökleri de baya kalin di gecenlerded zaten biraz kök cürümesi olmusdu kurtardim.
üzerindeki son kalan tomurcuklar aciyor suan. insallah öyle olur dediginiz gibi birazdan bir foto daha ekleyecem onada bakip ne oldugunu söylerseniz sevinirim saygilarimla.

Düzenleyen shenile : 08-05-2013 saat 16:34
Eski 08-05-2013, 14:09   #1099
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

buda diger orkidem onda yanda cikinti var acaba cicek mi veriyor yoksa keiki olabilir mi

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2013, 15:37   #1100
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Bu çiçek sapıda olabilir. şimdiden bir şey söylemek imkansız. Diğer orkide deki çiçek sapınıda dert etmeyin yenisi çıkıcaktır. .

shenile beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 14:44   #1101
Ağaçsever

neyran's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2012
Name:  PIC_6322.jpg
Views: 7372
Size:  37.4 KB bu güzelliği bugün aldım ancak nasıl sulamam gerektiği konusunda kafam karıştı kimi haftada 1 yarım çay bardağı ver diyor kimi de 2 günde bir suya daldır çıkar diyor sizde nasıl sulanmalı...

neyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 15:11   #1102
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Haftada bir sabah erken
daldır, 30 dakika suda beklet, çıkar (ve suyun süzülmesini bekle)
çalışan bir yöntem.

Yaprakların gövdeden çıktığı yerleri ıslatmadan yapmakta da fayda var.

Bu arada, benimkiler sadece ağaç kabuğunda yaşıyorlar (birininki biraz farklıydı, harcını torfsuz ağaç kabuğuyla değiştirdim). Bu nedenle daldırma sistemiyle çok su tutmuyor.

Düzenleyen sar-dunya : 09-05-2013 saat 16:34 Neden: ek bilgi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 16:05   #1103
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn neyran ben daldirma seklinle orkidemi az kalsin kaybediyordum kökleri cürümeye basladi lakin kurtardim iyi durumda suan.
size tavsiyem üsten sulama yapmaniz cünkü orkideler suyu pek sevmezler icindeki harc ve nem kurudukca yarim su bardagi kadar veya 1 su bardagi kadar su verin bence ben artik öyle yapiyorum.

sevgilerimle

Eski 09-05-2013, 16:37   #1104
Ağaçsever

neyran's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2012
değerleri yorumlarınız için çok teşekkür ederim.okuduğum kadarıyla farklı yöntemler var ,herkes değişik bir şey uyguluyor.henüz sulamadım.yarın sabah üstten sulama yöntemiyle yarım su bardağı su vererek başlayacağım fazla suyunu da dökeceğim.şimdilik bu şekilde denemeye karar verdim..

neyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 18:03   #1105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Orkidelerimin fotoğrafını yüklüyorum yardımcı olursanız sevinirim

Arkadaşlar foruma yeni katıldım evimde bulunan 2 orkidemde ilk aldığımda çiçekleri 3ay gitti sonra döküldüler ve artık çıkmıyorlar 6ay oldu ikisininde fotoğraflarını gönderiyorum yardımcı olursanız sevinirim forumdaki konuların hepsini okudum neredeyse verilen talımatları yaptım ama hala bir değişiklik yok çiçeklerimde,yaprakları çok yeşil ve sağlam 2.boğumdan kestim ve üzerine sakız yapıştırdım ,kestikten bir süre sonra saplar sarardı yavaş yavaş şimdide kurudular neredeyse ama hala yeni bir sap cıkmadı ikiside yaprak verdi yeni,durum nedir sizde

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dufi : 11-05-2013 saat 18:08 Neden: 4fotografın 3ünü de ayrı ayrımyüklüyeceğim
Dufi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 18:15   #1106
Yeni Üye

1.orkidenin detaylı fotoğrafı

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2013, 18:16   #1107
Yeni Üye

2.orkidenin detaylı fotoğrafı yardımcı olursanız çok sevirinirm

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2013, 12:03   #1108
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duygucan Mesajı Göster
Merhabalar

Fotograflarda görülen bu iki zavallıyı işyerinden getirdim. İkisi de bir cam kenarına atılmış ve günlerdir sulanmamış. Buna rağmen ikisinde de tomurcuklar var. Köklerinin çoğuu çürümüş ve kurumuş ama hava kökleri var. Şimdi bunları nasıl sağlıklı hale getirebilirim? Bir yerde yeni yerine alışana kadar sulanmaması gerektiğini okudum ama bunlar zaten günlerdir susuz kalmışlar. Tomurcuklu oldukları için topraklarını da hemen değiştirmemem gerekiyor sanırım? Fotoğraflarda görüleceği üzere kökler kurumuş gitmiş durumda. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bitkileriniz sağlıklı görünüyorlar. Sadece gelişmiş, büyümüş ve saksı dışına taşımış kendini bitki. Kökler havada kalmış, yapılması gereken yeni belki biraz daha büyükçe bir saksıya yeni harçla dikmek olacaktır. Kökler kuru kalmış ise de su ile buluştuğunda kendine gelecek türden bir hasar gözlemledim.

saksı değişiminden önce bitkilerinizi kök boğazına kadar saksıyı suya batırın 20 -30 dk kadar kalsın. hem kökler suyu çekip kendine gelecektir hem de saksıdan sökmeniz kolay olacaktır. Tercihan klorsuz ılık su kullanın.

Saygılar.

Düzenleyen praecox : 13-05-2013 saat 13:04
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 17:21   #1109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Sayin praecox,

cevabiniz icin cok tesekkür ederim. Yeni saksi harci aldim, dediginiz gibi yapacagim. Bir tanesinin cicekleri acmak üzere, belki bugün acmistir bile. Eve gidip bakmak icin sabirsizlaniyorum

duygucan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 23:14   #1110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Merhaba. 3 gün önce çöpte bir orkide buldum. Muhtemelen o günün sabahı atılmıştır, atılma sebebine dair hiç bir fikrim yok. Phalaenopsis olduğunu düşünüyorum. Köküne baktığımda ufak çapta hemen hemen dışarıdan görünen tüm köklerde çürüme vardı. Kökün saksının içinde kalan kısımlarına dair pek bir fikrim yok ama daha kötü durumda olduklarını düşünüyorum, çıkarıp bakmak için pek zamanım olmadı. Çöpte ölmesinden iyidir diye aldım fakat hiç orkideler ile ilgili bir tecrübem yok. Tipik bir erkek öğrenci yurdundayım tahmin edebileceğiniz üzere biraz basık bir ortam. Olabildiğince havalandırıyorum. Yapakları iyi durumda görünüyor. kökleri sıktığımda sertler fakat kararmışlar.

http://r1305.hizliresim.com/19/j/n3jnq.jpg

Bitkinin durumu bu şekilde. Neler yapmalıyım(sulama, vitamin, besin, saksı ile ilgili şeyler vs.)?

doğa ismet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024