agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2013, 13:45   #1351
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Şuralarda hatanız olabilir:
* Bitkileriniz "evin soğumasına aldırmadan" havalandırırken hava akımında kalıp soğuk alıyor olabilirler.
* Kavanoz yeterli olmayabilir. Kavanoza, kavanozun dışına sarkan bir parça kağıt peçete daldırıp buharlaşmanın olduğu yüzey alanını arttırabilirsiniz. Öte yandan, özel bir bitki değilse sizi rahatsız etmeyecek düzeyde bir nemlilik/kuruluk yeterli olmalı?
* Sulama suyu+besin karışımınız tuzlu olabilir. (Yumuşak bir su kullanıyorsanız hazır sıvı karışımların etikette yazan dozunun dörtte biri gibi bir doz idealdir deniyor. Diğer taraftan -geçenlerde yanlışımı farkettim-, evdeki phalaenopsislere bir yıl boyunca etikette yazan kadarı verdim ölmediler ama fazla iri oldular. :P)
Her türlü isteklerine cevap veriyorum sayın sar-dunya;
*Hava akımına maruz kalmıyorlar, mutlaka diğer odaların pencerelerini kapatıyorum onlar havalanırken,
*kireç ve tuz oranı çok düşük kendi içtiğimiz suyla suluyorum, su dinlenmiş ve oda sıcaklığında oluyor,
*pencerenin önündeler, direk güneş ışığına maruz kalmıyorlar,
ama çiçeklenen mor renkli orkidemin sadece 3 tane tomurcuğu sağlam kalabildi, diğerleri kurudu düştü ve renkleri o kadar acayip ki! ilk geldiğinde çok tatlı bir mordu ama şimdi açanlar gülkurusu gibi bi renk, tunuk neden anlamadım

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 23:54   #1352
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Ben bişeyi merak ediyorum arkadaşlar. Bundan 5-6 ay önce iş yerinde bir arkadaşın hediye gelen orkidesini diğer arkadaş, bu saksı ne böyle hem de küçücük (şeffaf saksıya) diyerek kocaman normal bir saksıya almış orkideyi, ve de torf bile değil toprağı, normal toprak. Ben onu öyle görünce nefes alamadım resmen! tutamadım kendimi ve başladım anlatmaya bildiğim kadarıyla, bana hiç sorulmadığı halde...Şeffaf saksıya al onu, yoksa bile ben vereyim dedim, bu çiçek ölecek Ama tabi o kadar anlattığım halde hiç kale almamış.Bu gün o orkideyi başka bir arkadaşın odasında gördüm, atacaklarmış o almış. Beni şaşırtan şey, orkidenin yaprakları o kadar sağlıklı ki! ve de çiçek açmış! Saksının dibinde su, normal saksı, normal toprak! Nasıl oluyor da bu kadar uzun bir sürede öyle sağlıklı görünebiliyor??? Çünkü benim ilk orkidem benim bilgisizliğim yüzünden kısa sürede öldü. Biraz uzun anlattım ama, gerçekten çok merak ettim, nasıl sağlıklı kalabildiğini.
Saygılarımla...
Merhaba sayın fesleğen, bahsettiğiniz şey mümkündür ancak bitkinin şansı da yaver gitmiştir.

Phalaenopsisler doğada ağaç yüzeyine kökleriyle tutunmuş halde bulunur, yani kökler açıktadır, yağmurun yanı sıra daimi olarak faydalandıkları şey havanın nemidir. Saksı içerisinde de buna yakın bir ortam sağlamak için diğer bitkilerde kullandığımız toprağı kullanmıyoruz. Torf ya da toprak daha küçük parçalardan oluştuğu için bitki kökünün ihtiyaç duyacağı hava boşluklarını oluşturamaz. Ancak bu bitkide kökler bir şekilde hava almayı başarmış olabilir. Uzun vadedeyse toprak nemi çok fazla tutacağından köklerde çürüme meydana gelme ihtimali var.

Şeffaf saksıysa zorunlu bir şey değil ancak önerilen bu. Phalaenopsisin kökleri de fotosentez yaptığından şeffaf saksı içerisinde ışığa doyuyor ve saksı dışına ışık bulma amaçlı daha az kök uzatıyor şeklinde çalışma sonuçları var (ki ben de şeffaf saksı tercih edenlerdenim, diğer kibar saksılarda kibarca çiçeklerini açıyor olabilir ama şeffaf saksı bitkiyi yeşil dev hulka dönüştürüyor).

Benim bildiklerim bu kadar, umarım yardımcı olmuştur. Saygılarımla

fesleğen beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 00:04   #1353
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Merhaba sayın fesleğen, bahsettiğiniz şey mümkündür ancak bitkinin şansı da yaver gitmiştir.

Phalaenopsisler doğada ağaç yüzeyine kökleriyle tutunmuş halde bulunur, yani kökler açıktadır, yağmurun yanı sıra daimi olarak faydalandıkları şey havanın nemidir. Saksı içerisinde de buna yakın bir ortam sağlamak için diğer bitkilerde kullandığımız toprağı kullanmıyoruz. Torf ya da toprak daha küçük parçalardan oluştuğu için bitki kökünün ihtiyaç duyacağı hava boşluklarını oluşturamaz. Ancak bu bitkide kökler bir şekilde hava almayı başarmış olabilir. Uzun vadedeyse toprak nemi çok fazla tutacağından köklerde çürüme meydana gelme ihtimali var.

Şeffaf saksıysa zorunlu bir şey değil ancak önerilen bu. Phalaenopsisin kökleri de fotosentez yaptığından şeffaf saksı içerisinde ışığa doyuyor ve saksı dışına ışık bulma amaçlı daha az kök uzatıyor şeklinde çalışma sonuçları var (ki ben de şeffaf saksı tercih edenlerdenim, diğer kibar saksılarda kibarca çiçeklerini açıyor olabilir ama şeffaf saksı bitkiyi yeşil dev hulka dönüştürüyor).

Benim bildiklerim bu kadar, umarım yardımcı olmuştur. Saygılarımla

Teşekkürler sayın dinazor. Aslında benim takıldığım nokta, ben bu kadar üzerlerine düşerken, her istediklerini vermeye çalışırken ve bebeklerime itinayla davranmışken benimkilerin o bahsettiğim orkide kadar güzel çiçekleri olmaması ve acaba nerde yanlış yapıyorum düşüncesi...

Eski 08-12-2013, 02:01   #1354
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00001.jpg
Views: 1548
Size:  48.7 KB

Name:  Image00002.jpg
Views: 1463
Size:  35.6 KB

Name:  Image00003.jpg
Views: 1480
Size:  37.1 KB

Name:  Image00004.jpg
Views: 1759
Size:  48.9 KB

Name:  Image00005.jpg
Views: 1460
Size:  40.5 KB

Eski 08-12-2013, 02:03   #1355
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00006.jpg
Views: 1855
Size:  30.8 KB

Name:  Image00007.jpg
Views: 2315
Size:  42.0 KB

Name:  Image00008.jpg
Views: 1905
Size:  40.3 KB

Name:  Image00009.jpg
Views: 1779
Size:  37.4 KB

Name:  Image00010.jpg
Views: 1451
Size:  38.1 KB

Eski 08-12-2013, 02:04   #1356
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00011.jpg
Views: 1640
Size:  34.3 KB

Name:  Image00012.jpg
Views: 1608
Size:  33.6 KB

Name:  Image00013.jpg
Views: 1684
Size:  34.4 KB

Name:  Image00014.jpg
Views: 1573
Size:  42.6 KB

Name:  Image00015.jpg
Views: 1595
Size:  34.5 KB

Eski 08-12-2013, 02:06   #1357
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00016.jpg
Views: 1738
Size:  35.0 KB

Name:  Image00017.jpg
Views: 1626
Size:  34.1 KB

Name:  Image00018.jpg
Views: 1813
Size:  39.2 KB

Name:  Image00019.jpg
Views: 1584
Size:  39.4 KB

Name:  Image00020.jpg
Views: 1600
Size:  34.0 KB

Eski 08-12-2013, 02:07   #1358
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00021.jpg
Views: 1591
Size:  40.0 KB

Name:  Image00022.jpg
Views: 1588
Size:  37.4 KB

Name:  Image00023.jpg
Views: 1656
Size:  39.5 KB

Name:  Image00024.jpg
Views: 1642
Size:  45.0 KB

Eski 08-12-2013, 02:17   #1359
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Herkese merhaba;
Benim sormak istediklerim şunlar;
1-Bir sürü tomurcuğu olan mor renkli orkidemin tomurcukları sarardı ve döküldü sadece 4 tane kaldı ve bu orkide bana geldiğinde rengi çok güzel bir mordu ama şimdiki açanlar gülkurusu gibi tunuk bir renk acaba neden olabilir?
2-Çok net çekemesemde küçük oluşumların olduğu orkidedeki şeyler keiki mi?
3-Oncidiumların çoğalması nasıl oluyor?
3-Genel olarak orkidelerimin durumu nedir sizce?

Sanırım biraz fazla fotoğraf yükledim, kusuruma bakmayın, şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eski 08-12-2013, 15:47   #1360
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın fesleğen, size henüz yanıt gelmediği için hızlı bir şekilde kendi fikirlerimi söyleyeyim, umarım daha profesyonel yanıtlar gelir.

1) Renk değiştirip tomurcuklarını döken bitki yeni mi (yani çiçek sapı alındığı zamandan kalan çiçek sapı mı)?

2) #1623 ilk fotoğraf çiçek sapına benziyor ancak diğeri net olmadığından ben anlayamadım.

3) Oncidiumların çoğalması aynı fotoğraftaki gibi oluyor Eğer ayırmak istiyorsanız, saksıdan çıkartıp köklere yapışık olmayan toprak fazlasından kurtulun. Her psödobulbun kendi kök yapısı oluşmuştur, onları artık ayrı bitkiler gibi düşünebilirsiniz. Tek tek değil de yaklaşık üçerli gruplar halinde köklere zarar vermeden elinizle ayırabilirsiniz. Dilerseniz youtube videolarından görsel olarak faydalanabilirsiniz.

4) Orkideleriniz bence sağlıklı, kökler de yapraklar da iyi görünüyor.

İlk sorunuza soruyla karşılık vermiş oldum ama ben yeni bitki olduğu izlenimini edindim. Eğer öyleyse sıkıntı yok, ancak yeni değilse sayın preacox konuşur, ben susarım

fesleğen ve shenile beğendi.
Eski 08-12-2013, 16:19   #1361
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Sayın fesleğen, size henüz yanıt gelmediği için hızlı bir şekilde kendi fikirlerimi söyleyeyim, umarım daha profesyonel yanıtlar gelir.

1) Renk değiştirip tomurcuklarını döken bitki yeni mi (yani çiçek sapı alındığı zamandan kalan çiçek sapı mı)?

2) #1623 ilk fotoğraf çiçek sapına benziyor ancak diğeri net olmadığından ben anlayamadım.

3) Oncidiumların çoğalması aynı fotoğraftaki gibi oluyor Eğer ayırmak istiyorsanız, saksıdan çıkartıp köklere yapışık olmayan toprak fazlasından kurtulun. Her psödobulbun kendi kök yapısı oluşmuştur, onları artık ayrı bitkiler gibi düşünebilirsiniz. Tek tek değil de yaklaşık üçerli gruplar halinde köklere zarar vermeden elinizle ayırabilirsiniz. Dilerseniz youtube videolarından görsel olarak faydalanabilirsiniz.

4) Orkideleriniz bence sağlıklı, kökler de yapraklar da iyi görünüyor.

İlk sorunuza soruyla karşılık vermiş oldum ama ben yeni bitki olduğu izlenimini edindim. Eğer öyleyse sıkıntı yok, ancak yeni değilse sayın preacox konuşur, ben susarım
Sayın dinazor cevabınız için çok teşekkür ederim öncelikle
1) Renk değiştirip tomutcuklarını döken orkidemin çiçek sapları eski, bana geldiğinde çiçekli idi, çiçeklerini döktü aynı sap üzerinde tekrar tomurcuk oluştu.5 phal.da sadece 1 tanesinin çiçekleri döktüldükten sonra sapı sarardı ve o yüzden kestim.O da yeni minik oluşumları olan phal.ım.
Diğerlerinde herhangi bir sararma olmadığı için kesmedim ama acaba kessem keiki oluşur mu diye düşünüyorum, kararsız kaldım sizce kesmeli miyim?

2)Oncidiumların çoğalması hangi fotoğraftki gibi oluyor diye sorabilir miyim? Sanırım anlamadım

Eski 08-12-2013, 19:55   #1362
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Neden ayırmayı düşünüyorsunuz oncidiumunuzu bence gerek yok. Kökleriyle oynadığınızda kaybetme riski artı geç çiçeklenme olur. Diğerleri içinde orkide bizim evlerimize geldiğinde üzerindeki çiçeklerin ne zamn açtıgını bilmdiğimizden çabuk döküldü zannederiz oysa kimbilir ne zamn açtı. çiçek saplarını ben artık kesmiyorum. şuanda hepsinde bir gelişme var yakında açarlar. çok sık besin vermiyorum ben ayda 1 bazan iki ayda bir orkide besini. Sulamasına dikkat ediyorum susadıkca suluyorum. öyle yok 15 yok bir hafta yok üç gün demeden suluyorum. Susuz olduğunu zaten orkideyi elinize ldıgınızda anlarsınız sulu olan ağırdır. Susuz olansa hafif. çiçek dökme sebebi yerlerini değiştirmekten olabilir. **** besin eksikliğinden olur, sulamanız yeterli olmaya bilir. Ne kadar üstüne düşerseniz o kadar orkide kaybedersiniz ben artık üstlerine düşmüyorum. Hepside sağlıklı asla daldrıma yöntemiyle sulamıyorum üstten sulayıp fazla suyunu alıyorum. Sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 02:34   #1363
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın fesleğen,

Özür dilerim pek açık olamamış, oncidiumunuz zaten çoğalmış demek istemiştim Oncidiumlarda saksı değişim zamanı çoğu yerde bahar olarak geçse de türe göre değişebilmekteymiş. Bu nedenle daha deneyimli birinin konudaki fikrini almak daha iyi olacaktır. Sizinkisinde kökler de iyi geliştiyse bence daha büyük bir saksıya aktarılabilir ya da ikiye bölünebilir. Köklere zarar gelmediği müddetçe bitki daha iyi gelişecektir kanaatindeyim.

Öte yandan phal. yeni gelmiş olsaydı ortam değişikliği ve aldığınız yerdeki bakım koşulları etkilemiştir diyecektim. Ancak evdeki ikinci çiçeklenmesiyse bunun bir çok sebebi olabilir. Bitki uygunsuz koşullarda kendini korumak amacıyla çiçeğe enerji harcayacağına yaşamsal olarak önemli diğer kısımlarını kurtarmak için tomurcukları atabilir. İlk akla gelecek şeyler; yerdeğişikliği, sıcaklık değişimi, havadaki nem değişimi, fazla/az sulama, fazla soğuk su, soğuk ya da sıcak hava akımı vs. Öte yandan bazı yerlerde etilen ve metanın da (olgunlaşan meyve, tütsü, esans vb. kaynaklı) buna sebep olabileceği yazıyor.

Çiçek sapı sarardıysa tutmanın anlamı yok. Diğer saplarıysa ben çiçeklenme sonrası 3.boğumdan itibaren keserim hep. Sonuçta uç kısımların bitkiye hayrı yoksa, onları canlı tutmaya çalışacağına kendisi gelişsin diye düşünüyorum ki zaten çiçek sapı ve keiki oluşumu boğumlardan oluyor.

Çiçekte renk değişimi de çevresel faktörlerden kaynaklanabilir ancak phal.de bu kadar ciddi bir değişim benim aklıma bitkinin alındığında boyalı olabileceğini getiriyor. Bir de bakın bütün phal.leriniz çiçeklenme dönemine giriyor ancak bu phal. o dönemi bitiriyor. Bence bir süre daha sizin evinizin ortamına alışmaya ihtiyacı var. Stabil bir yerde uygun koşulları sağlayarak bir sonraki çiçeklenme dönemini bekleyin bakalım ne olacak? Bu arada ben de yeni bir şeyler öğrenirsem muhakkak paylaşırım.

Saygılarımla

fesleğen beğendi.
Eski 09-12-2013, 14:05   #1364
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Neden ayırmayı düşünüyorsunuz oncidiumunuzu bence gerek yok. Kökleriyle oynadığınızda kaybetme riski artı geç çiçeklenme olur. Diğerleri içinde orkide bizim evlerimize geldiğinde üzerindeki çiçeklerin ne zamn açtıgını bilmdiğimizden çabuk döküldü zannederiz oysa kimbilir ne zamn açtı. çiçek saplarını ben artık kesmiyorum. şuanda hepsinde bir gelişme var yakında açarlar. çok sık besin vermiyorum ben ayda 1 bazan iki ayda bir orkide besini. Sulamasına dikkat ediyorum susadıkca suluyorum. öyle yok 15 yok bir hafta yok üç gün demeden suluyorum. Susuz olduğunu zaten orkideyi elinize ldıgınızda anlarsınız sulu olan ağırdır. Susuz olansa hafif. çiçek dökme sebebi yerlerini değiştirmekten olabilir. **** besin eksikliğinden olur, sulamanız yeterli olmaya bilir. Ne kadar üstüne düşerseniz o kadar orkide kaybedersiniz ben artık üstlerine düşmüyorum. Hepside sağlıklı asla daldrıma yöntemiyle sulamıyorum üstten sulayıp fazla suyunu alıyorum. Sevgiler.
Sn serkan_istabul,
Oncidiumların da keikisi oluyormuki diye merak ettim, yoksa köklerini ayırmaya cesaret edemem, usta değilim Haklısınız evet bize gelmeden kaç ay önce açtılar bakalım...
Valla ben her hafta sonu sulama suyuna besin koyup suluyorum, zaten kaloriferin önündeler susamış oluyorlar 1 haftada. Suladıktan sonra onları sehpalara yerleştirmek kolay olmuyor, o ordan devrilmeye kalkıyor, o onu itiyor derken yerleştirirken aynı yerlerine koymaya çalışsam da az da olsa duruş açıları değişiyor, buna engel olmak da pek mümkün değil, çünkü 7 tane ve sehpalara sığmak zorundalar.
Teşekküerler, saygılar...

Eski 09-12-2013, 14:16   #1365
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Sayın fesleğen,

Özür dilerim pek açık olamamış, oncidiumunuz zaten çoğalmış demek istemiştim Oncidiumlarda saksı değişim zamanı çoğu yerde bahar olarak geçse de türe göre değişebilmekteymiş. Bu nedenle daha deneyimli birinin konudaki fikrini almak daha iyi olacaktır. Sizinkisinde kökler de iyi geliştiyse bence daha büyük bir saksıya aktarılabilir ya da ikiye bölünebilir. Köklere zarar gelmediği müddetçe bitki daha iyi gelişecektir kanaatindeyim.

Öte yandan phal. yeni gelmiş olsaydı ortam değişikliği ve aldığınız yerdeki bakım koşulları etkilemiştir diyecektim. Ancak evdeki ikinci çiçeklenmesiyse bunun bir çok sebebi olabilir. Bitki uygunsuz koşullarda kendini korumak amacıyla çiçeğe enerji harcayacağına yaşamsal olarak önemli diğer kısımlarını kurtarmak için tomurcukları atabilir. İlk akla gelecek şeyler; yerdeğişikliği, sıcaklık değişimi, havadaki nem değişimi, fazla/az sulama, fazla soğuk su, soğuk ya da sıcak hava akımı vs. Öte yandan bazı yerlerde etilen ve metanın da (olgunlaşan meyve, tütsü, esans vb. kaynaklı) buna sebep olabileceği yazıyor.

Çiçek sapı sarardıysa tutmanın anlamı yok. Diğer saplarıysa ben çiçeklenme sonrası 3.boğumdan itibaren keserim hep. Sonuçta uç kısımların bitkiye hayrı yoksa, onları canlı tutmaya çalışacağına kendisi gelişsin diye düşünüyorum ki zaten çiçek sapı ve keiki oluşumu boğumlardan oluyor.

Çiçekte renk değişimi de çevresel faktörlerden kaynaklanabilir ancak phal.de bu kadar ciddi bir değişim benim aklıma bitkinin alındığında boyalı olabileceğini getiriyor. Bir de bakın bütün phal.leriniz çiçeklenme dönemine giriyor ancak bu phal. o dönemi bitiriyor. Bence bir süre daha sizin evinizin ortamına alışmaya ihtiyacı var. Stabil bir yerde uygun koşulları sağlayarak bir sonraki çiçeklenme dönemini bekleyin bakalım ne olacak? Bu arada ben de yeni bir şeyler öğrenirsem muhakkak paylaşırım.

Saygılarımla
Estağfrullah sn dinazor ne özürü Oncidiumumun çoğalmış olmasına çok sevindim ama sanırım ben ayırmaya cesaret edemeyeceğim

Valla bildiğim kadarıyla uygun koşulları sğlamaya çalışıyorum, su içme
suyu, soğuk olmamasına dikkat ediyorum, her gün havalandırıyorum ( başka hiçbir pencereyi açmıyorum cereyan olmasın diye ), diplerini iyice kuruluyorum, besin veriyorum, her gün konuşuyorum onlarla ama hanımları memnun edemiyorum İnşallah dediğiniz gibi ortama alışırlar Değerli cevaplarınız için hepinize çok çok teşekkür ederim...
Sevgi ve saygılarımla...

Eski 10-12-2013, 12:03   #1366
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba,

Ekli fotograftaki orkidemi 5 ay önce çiçeksiz oldugu için Bauhaus'dan uygun fiyata (10 TL) aldım. Üzerindeki 2 adet çiçek dalı ve tomurcuga benzer olusumlar vardı, 5 aydır hiçbir değişim olmadı. Kök temizliği, saksı değişimi vs ile sadece 1 adet yaprak çıkardı. Şimdi bu dallarda yeşil ve saglıklı göründüğü halde hiçbir kıpırtı olmadıgını düşünürsek, bu çiçek dallarını kesmeli miyim, yoksa bu şekilde kalsın mı??

Sanki tomurcuk olacakken donmuş ve bu şekilde kalmışlar gibi. Ne dersiniz??

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 15:46   #1367
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn Seabert74 orkidenizin üzerine bukadar cok düsmeyin ne kadar düserseniz okadar sıkılır ve kaybedersiniz bilginiz olsun.
dallara gelince kesmenize gerek yok orkidinize biraz zaman verin muakak gelisme olacaktir.
benim bir orkidemde de ayni sekilde kücük bir filizlenme olmustu sonra öyle kaldi 4-5 ay kadar simdi onlar büyüdü gelismeye devam ediyor, orkidenin keyfi ne zaman isterse o zaman gelismek ister fazla da orkidenizin üzerine düsmeyin bence perde arkasi günes alan bir yere koyun birakin kendi haline.
sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 00:32   #1368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2013
10 gün önce hediye gelen bi orkidem var.bakımına dikkat etmeye çalışıyorum ama geldiğinde tomurcukları çoktu ve dökülmeye başladılar..çiçeklerinde de kahverengi benekler var bi sorunu var mı yoksa normal mi yardımcı olur musunuz acemiyim ben gerçekten..

çağındamla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 10:10   #1369
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Sn serkan_istabul,
Oncidiumların da keikisi oluyormuki diye merak ettim, yoksa köklerini ayırmaya cesaret edemem, usta değilim Haklısınız evet bize gelmeden kaç ay önce açtılar bakalım...
Valla ben her hafta sonu sulama suyuna besin koyup suluyorum, zaten kaloriferin önündeler susamış oluyorlar 1 haftada. Suladıktan sonra onları sehpalara yerleştirmek kolay olmuyor, o ordan devrilmeye kalkıyor, o onu itiyor derken yerleştirirken aynı yerlerine koymaya çalışsam da az da olsa duruş açıları değişiyor, buna engel olmak da pek mümkün değil, çünkü 7 tane ve sehpalara sığmak zorundalar.
Teşekküerler, saygılar...
oncidiumlarda kökten ayrılma yöntemiyle çoğalta bilirsiniz. dışlarına kap kullanarak destek olabilirsiniz saksının devrilmemesi konusunda. kalorifer önünde duruyorlarsa ve çokta sıcaksa çiçekleri çabuk bozulur. ben hiç dokunmadım oncidiumuma gayet sağlıklı. ayırmayın bence neden aynı renkten evde bir kalabalık olsun ki. zamnla zaten ihtiyarlayan dallar kendiliğinden kuruyacaklar. biraz büyük bir saksıya alın. sevgiler.

fesleğen ve İremsıla beğendi.
Eski 11-12-2013, 10:12   #1370
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba,

Ekli fotograftaki orkidemi 5 ay önce çiçeksiz oldugu için Bauhaus'dan uygun fiyata (10 TL) aldım. Üzerindeki 2 adet çiçek dalı ve tomurcuga benzer olusumlar vardı, 5 aydır hiçbir değişim olmadı. Kök temizliği, saksı değişimi vs ile sadece 1 adet yaprak çıkardı. Şimdi bu dallarda yeşil ve saglıklı göründüğü halde hiçbir kıpırtı olmadıgını düşünürsek, bu çiçek dallarını kesmeli miyim, yoksa bu şekilde kalsın mı??

Sanki tomurcuk olacakken donmuş ve bu şekilde kalmışlar gibi. Ne dersiniz??
ben olsam kesmem. gayet sağlıklı. kes diyenlerde olabilir. 3. boğumdan. ben artık kesmiyorum kurursa dipten alıyorum. sağlıklıysa kalsın doğpada kim buduyor ki diyorum. kendi fikrimdir sakın yanlış anlaşılma olmasın . 36 orkidem var dallarını kesmiyorum yakındada inşallah şenlik var. sevgiler

İremsıla ve Seabert74 beğendi.
Eski 16-12-2013, 21:15   #1371
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Bu durumdaki bir bitkiyi çöpe atmaktan başka yapılabilecek birşey var mı?

Eklenen Resimler

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 21:18   #1372
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Bu durumdaki bir bitkiyi çöpe atmaktan başka yapılabilecek birşey var mı?
Merhaba sn.tranquila,
Su an canli kok var mi kestiremedim ama govdede ya da bir yerde yesil olduguna dair iz varsa suya koyup sansinizi deneyebilirsiniz;bu sayede koklendiren arkadaslar olmus.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 14:07   #1373
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
sn tranquilla,
Köklendirmek için sitede spagnum yosunu kullanımından bahsediliyor. Ancak ben elde edemedim. Nereden/nasıl alınır yardımcı olanlar çıkarsa bence köklendirmede işinize yarayacaktır.

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 14:20   #1374
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Artık sphagnum aramıyorum. Çünkü çok aradım, pek çok başlığa da yazdım. Hiç ses seda çıkmadı. Artık kaderine teslim ediyorum orkidemi

Eski 17-12-2013, 14:37   #1375
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Mini phalaenopsislerin kök malzemesi sphagnum oluyor genelde. Diğer taraftan ebay ya da benzeri bir yerden ısmarlamak mümkün olabilir.

Diğer taraftan problemli bitkiyle ilgili iki nokta var:

1. Umudunuzu kırmak gibi olmasın ama problemli bitkinin cinsini bile anlayamadım ben :P Şöyle yerlerde satılan bahçe orkideleri var, ondan değilse işiniz zor görünüyor.
2. Sphagnum, kendi artı ve eksileriyle (çok su tutuyor ve kuruyunca tekrar ıslatması zor) gelen bir malzeme. Mucize beklemeyin.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 14:50   #1376
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Çürük köklerden arındırınca kala kala bu kaldı maalesef. Benim de umudum yok bundan. Yaşarsa hediye gelmiş gibi hissedicem. Aslında eskiden beyaz phal'di kendisi.

Evdeki minilerden birini artık küçük taneli ağaç kabuğuna almayı düşünüyorum. Öyle yaparsam, onun dibindeki sphagnumu kullanırım.

Eski 17-12-2013, 17:49   #1377
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Orkideniz malesef artık geri dönemeyecek kanımca çoktan aramızdan ayrılmış. Sevgiyle kalınız.

Eski 18-12-2013, 05:38   #1378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Kök çürümesi olan orkidemde tek sağlam kök kalmıştı.yaprakları ağır geldi taşımıyor diye dibe yakın kesmiştim. Son 4 gündürde saksıya poşet geçirdim.Orkidem yeni yaprak çıkarmaya başlamış.Bu kurtuldu anlamına mı geliyor.Kök gelişimi hala yok ve yeni cıkan yaprak beni endişelendiriyor. Tek kökle kendini besleyebilir mi ki.

haticetzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 12:37   #1379
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın haticetzn, yapraklarının tamamını mı kestiniz orkidenin? Ben anlayamadım da

Eski 18-12-2013, 20:16   #1380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
iki yaprağı kalmıştı çok uzunlardı.kök de olmayınca harcın içinde durduramadım. bir de buruşmaya başlamıştı.ölecek zaten diye gövdeye yakın yerden bütün yaprakları kestim.

haticetzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024