agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2013, 14:10   #1411
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Köklerin resimlerini de ekliyorum.
Merhaba sn.tranquila,
sn.Alacakaranlik'in da sattigi IBA hormonu bir cozum olabilir gibi geliyor bana.Benim phalaenopsis'imde de ciddi bir kok sorunu var;fotograflayamadim ancak biliyorsunuzdur belki (mini phal) Kurtarmak icin Ziya beye gittim gubreleme gerceklestirildi;sonra ben bir hafta bekledim minik bir siringayla govdenin tam altindan koklere bulasabilecek sekilde IBA'yi enjekte ettim.Umarim hepimizin orkideleri iyilesir ancak yabanci bir sitenin linkini de sizinle paylasiyorum;NOID Phal very unhealthy - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web ! . Daha ayrintili bir sekilde de cevirebilirim isterseniz ama yapilan;

1)Media (malzemeler) degistirilecek,bir bardaga konulacak ve altinda da islak havlu ya da spaghnum moss bulunacak (koklere degmeyecek bicimde,http://i1346.photobucket.com/albums/...pscdd98fc1.jpg gibi)

2) Gunluk spreyleme yapilacak

3)Hava sicakligi 25-32 C arasinda degisecek (Fahrenheit degerleri 72 - 82)

4) Koklendirme hormonu kullanilacak (sn.preacox humik asit yerine IBA kullanabilecegini soylemisti,koklerin hizli gelismesi acisindan onemli oldugu bahsedilmis)

5)Kotu kokler temizlenecek ve hydrogen peroxide'le temizlenecek

American Orchid Society'nin videosu baz alinarak sagliksiz orkide saksi degisimi yapilabilir;Repotting an Unhealthy Orchid.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 14:12   #1412
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi or-ki-de Mesajı Göster
hafta da bir sulama yapıyorum bir an da oldu anlamadım ne yapmalıyım foto ekledim sararmalar oluyor tomurcuklar da
Merhaba sn.or-ki-de,
Sizin orkidenizin de cicek rengi boyleyse sararmalari goreceksinizdir; Phalaenopsis cunku o renkleniyor onra aciliyor fakat farkli bir renkse orkidenizin kok yapisini incelemekte fayda olacaktir;cunku benim diger orkidemde tomurcuklar solunca bitkinin kurtulmak icin onlari attigi belirtilmisti.

Eski 29-12-2013, 14:17   #1413
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn. orkide ya fazla sulamaktan **** kuru kalmakdan dolayi tomurcuklar sararmis eger fazla suluyorsaniz dikkat edin köklerde bir sorun olmus olabilir.sevgilerimle

or-ki-de beğendi.
shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 14:41   #1414
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Evet sn shenile bildiğimiz bahçe toprağı. Direk ve oldukça güneş alan bir yerde, buna rağmen yapraklarda güneş yanığı yok. Çiçeğin bulunduğu kattaki arkadaş gelip gidip suluyormuş, saksının dibinde sürekli su var.Toprak da dediğiniz gibi bahçe toprağı. Bu kadar olumsuz şartlarda çiçekleri çok güzel ve yaprakları da.Tabi köklerin durumu ne onu bilmiyoruz. Bu şartlarda bu kadar güzel olması enteresan bence... Ve ben sebebini oldukça merak ediyorum.
Saygılarımla...
Merhaba sn.feslegen,
Bence bu tamamen bitkinin ne kadar dayanikli olup olmadigiyla alakali,iki tane mini phalim var ve hikayesini anlatayim dogru mu anlamisim yanlis mi anlamisim karar sizin Ilk mini phal'imi Turkiye IKEA'dan 1 sene once aldim,daldirma teknigiyle kokleri kuruyunca sulamaktan baska yaptigim bir uygulamasi da yoktu,saksisi da degismemisti 2 hafta icinde oldu.Iskocya'daki IKEA'dan aldigim mini phal neredeyse tamamen aynisiydi 2 ay toprak saksi icinde kaldi ama yasamaya devam etti,simdi saksisi degisti ve hala yasam savasi veriyor.Bana kalirsa bunun aciklamasi ikinci orkidemde o guc vardi ve basariyor,ilkiyse zaten celimsiz zayif halkaydi.Fakat siz yine de saksisini degistirin derim cunku benimkinin de kokleri zayiflamisti baya dikkat etmek gerek.
Sevgiler

fesleğen beğendi.
Eski 29-12-2013, 15:21   #1415
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.feslegen,
Bence bu tamamen bitkinin ne kadar dayanikli olup olmadigiyla alakali,iki tane mini phalim var ve hikayesini anlatayim dogru mu anlamisim yanlis mi anlamisim karar sizin Ilk mini phal'imi Turkiye IKEA'dan 1 sene once aldim,daldirma teknigiyle kokleri kuruyunca sulamaktan baska yaptigim bir uygulamasi da yoktu,saksisi da degismemisti 2 hafta icinde oldu.Iskocya'daki IKEA'dan aldigim mini phal neredeyse tamamen aynisiydi 2 ay toprak saksi icinde kaldi ama yasamaya devam etti,simdi saksisi degisti ve hala yasam savasi veriyor.Bana kalirsa bunun aciklamasi ikinci orkidemde o guc vardi ve basariyor,ilkiyse zaten celimsiz zayif halkaydi.Fakat siz yine de saksisini degistirin derim cunku benimkinin de kokleri zayiflamisti baya dikkat etmek gerek.
Sevgiler
Sn Charlaux, bitki benim olsa yapacağım dediklerinizi ama iş yerinde bi arkadaşın çiçeği o yüzden fazla müdahale edemiyorum. Benim de ilk orkidem cahilliğim yüzünden 2 ay içinde öldü, gayette güzeldi bana geldiğinde. Haklısınız mutlaka bitkinin dayanıklılığıyla da alakalı ama gene de bu şartlarda bu halde olması beni şaşırtıyor.
Sizin orkidenizin hikayesini de takip ediyorum, inşallah orkideniz sağlıcakla kalır
Sevgilerle

Charlaux beğendi.
fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 15:59   #1416
Yeni Üye

or-ki-de's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2013
hayır çiçek rengim beyaz (

or-ki-de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 16:32   #1417
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
hayır çiçek rengim beyaz (
Merhaba sn.or-ki-de,
Bana resimlerden koklerle alakali bir sorun olabilirmis gibi geldi;hava kokleri kurumus galiba ya da resimde oyle cikmis,koklerinin resmini detaylica koyabilir misiniz ?

Eski 29-12-2013, 18:12   #1418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2013
Çiçeğim bu durumumda sadece uçları kötü yaprak ve sap kısımları sağlıklı gibi geldi bana hayatımda ilk defa çiçek yetiştiriyorum çok acemiyim şuan ne yapmam gerekli? Çiçeğim 2 aydır çiçekli durumdaydı gayet sağlıklı yeni tomurcuklar veriyordu 2 günde bu hale geldi
Name:  image.jpg
Views: 1913
Size:  27.9 KB

Orkideeylül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 18:14   #1419
Yeni Üye

Bu da yakından
Views: 1750
Size:  34.4 KB

Eski 29-12-2013, 18:52   #1420
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkideeylül Mesajı Göster
Bu da yakından
Eklenti 462434
Merhaba sn.Orkideeylul,
Dallarin kuruyan kisimlarini kesip tarcinlayin.Bana cicekler zamanlarini doldurmuslar gibi geldi ama asil onemli olan yapraklarin ve koklerin ne kadar saglikli oldugu,dolayisiyla onlarin resimlerini de yukleyebilirseniz daha net anlayabiliriz problemi.
Sevgiler

Eski 29-12-2013, 22:32   #1421
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn orkideeylül sarmis olan yerin biraz altin kesip mum damlatin üzerine.
ben hep mum damlatirim ve hic bir sikayetim yok aksine memnunum.
sevgilerimle

fesleğen beğendi.
Eski 29-12-2013, 22:40   #1422
Yeni Üye

Cevaplarınız için çok teşekkürler bu da yaprak ve kök kısımları kesince yerine gelecek mi tekrar uzamaya çiçek vermeye ne zaman başlar acaba hem arçın hem mum mu damlatayım tam anlayamadım kusura bakmayın biraz daha ayrıntılı açıklayabilrmisiniz?
Views: 2053
Size:  69.5 KB

Eski 29-12-2013, 23:51   #1423
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
hafta da bir sulama yapıyorum bir an da oldu anlamadım ne yapmalıyım foto ekledim sararmalar oluyor tomurcuklar da
Sn or-ki-de, aynı sorun bende de oldu. Sn shenila haklı bence de sulamayla alakalı. Çünkü ben de kış olduğu için,10-15 gün kadar sulamamıştım.Ve ondan sonra bir sürü tomurcuğum kuruyup düşmüştü. Ama şu an sorun yok şükür, kalan sağlar benim- 4 çiçek Ama gene de diğer arkadaşların yorumlarını da dikkate alın.
Saygılarımla...

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 08:37   #1424
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
sn tranquila merhaba,
Orkidelerin ölmek üzereyken son bir atakla keiki veya çiçek dalı verdiklerini okudum burada. Sizinkinin kök durumu kötü ise sanırım bir seçim yapmak zorundasınız. Eğer şimdi müdahele etmezseniz, ileride anneyi kaybetme ihtimaliniz tüksek.
Bence çiçek dalını feda edin, keikinin köklenip köklenmediğini göremedim ama, ayırabiliyorsanız onu da ayırıp hemen kök temizliği ile anneyi sağlıgına kavusturmayı deneyin.
Ben olsam bunu yapardım.
Çiçek ve keiki hepimizin beklentisi ama, yetişmiş anneyi kaybetmek bence en zor olanı.. Umarım en az kayıpla atlatırsınız durumu, sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 09:28   #1425
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Dün akşam kök temizliği yapayım diye orkideyi saksısından bir çıkardım ki, kök boğazı ciddi ölçüde kurumuş. Henüz dolgun ve canlı görünen bir kök kalmıştı. o da epey sararmıştı. Kökleri duşun altında yıkadım. Sonra camı açıp önüne koyup biraz havalandırdım. Sıvı fungisit karıştırdığım su ile spreyledim. Sonra kök boğazına sphagnum yosunu sarıp, iyice dezanfekte ettiğim bir saksıya, ağaç kabuklarından oluşan bir harca diktim. Umarım kurtulur.

Benim için son derece şaşırtıcı bir deneyim oldu. Bu durumdayken keiki vermesini anlayabiliyorum da, çiçek dalı ve yeni yaprak, köklerin durumunun daha iyi olacağını düşündürtmüştü. Tavsiyeleriniz için hepinize çok teşekkür ederim. Açmasaydım kısa süre sonra ölecekti. Şimdi hem anne, hem bebek için ümitliyim

sar-dunya ve Seabert74 beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 11:04   #1426
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn orkideylül cicek dalini kestikten sonraa ya tarcin süre bilirsiniz **** mum damlata bilirsiniz ikisinden birini tercih ede bilirsiniz.ben tarcini denedim lakin kurumaya engel olmadi o yüzden mumu tercih ediyorum.
kestiginiz dal uzamaz lakin uyanik göz varsa ordan cicek dali **** sansiniz varsa keiki verecektir.
sevgilerimle

fesleğen ve Charlaux beğendi.
Eski 30-12-2013, 11:56   #1427
Yeni Üye

or-ki-de's Avatar

Alıntı:
Merhaba sn.or-ki-de,
Bana resimlerden koklerle alakali bir sorun olabilirmis gibi geldi;hava kokleri kurumus galiba ya da resimde oyle cikmis,koklerinin resmini detaylica koyabilir misiniz ?
Merhaba saksisini komple bosalttim cok sulamisim kuru orkide topragiyla degistirdin ciceklerim duzelirmi :-(

Eski 30-12-2013, 12:40   #1428
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Merhaba saksisini komple bosalttim cok sulamisim kuru orkide topragiyla degistirdin ciceklerim duzelirmi :-(
Merhaba,
Belki ben yanlis gormusumdur biliyorum fakat siz arkadaslarin dedigi gibi sulama duzenini degistirir,bakimini sitede gosterildigi gibi yaparsaniz neden yasamasin.Tabi sararan cicek tomurcuklarini geri getirmenin bir yolu yok;merak etmeyin zamanla orkideniz yeni saglikli tomurcuklar verecektir uygun bakimi gerceklestirirseniz.
Sevgiler

Eski 30-12-2013, 12:51   #1429
Yeni Üye

or-ki-de's Avatar

Cokkkk tessukurker yardimlariniz icin 10 gunde 1 suluyordum 15 20 gune cikartayim ben :-)

Charlaux beğendi.
Eski 30-12-2013, 13:53   #1430
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Cokkkk tessukurker yardimlariniz icin 10 gunde 1 suluyordum 15 20 gune cikartayim ben :-)
Sn.or-ki-de,
Orkideniz size zaten onu sulamaniz gerektigi hakkinda sinyaller verecektir;siz onun ihtiyaclarina uydugunuz takdirde bir sorun yasamazsiniz;anlayacaginiz sureyi uzatmak cozum degil icerigin ne kadar susuz kalip kalmadigina uygun sulamalisiniz.http://www.agaclar.net/forum/orkide/1577.htm basligi incelerseniz substratiniza,konumuna gore bir plan cizersiniz ve bunu uygularsiniz basariya ulasirsiniz.
Sevgiler

Seabert74 beğendi.
Eski 30-12-2013, 13:53   #1431
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Sn or-ki-de merhaba,
10 günde bir sulama buz mevsim için ideal aslında. Ben haftada bir sulama yapıyorum ve gayet kuru oluyor saksı..
Acaba sulamayı nasıl yapıyorsunuz ??
Ben daldırma yöntemi ile suluyorum, saksı içeriği tamamen ıslandıktan sonra süzülmesini bekleyip yerine alıyorum. Yarım saat sonra saksı altında biriken suyu da tekrar boşaltıyorum.
Saksı altında su kalmasına izin vermiş olabilir misiniz acaba?? 15-20 güne çıkarmak köklerin kurumasına sebep olur diye düşünüyorum ben

Charlaux beğendi.
Eski 30-12-2013, 14:02   #1432
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Sn or-ki-de merhaba,
10 günde bir sulama buz mevsim için ideal aslında. Ben haftada bir sulama yapıyorum ve gayet kuru oluyor saksı..
Ben daldırma yöntemi ile suluyorum, saksı içeriği tamamen ıslandıktan sonra süzülmesini bekleyip yerine alıyorum. Yarım saat sonra saksı altında biriken suyu da tekrar boşaltıyorum.
Saksı altında su kalmasına izin vermiş olabilir misiniz acaba?? 15-20 güne çıkarmak köklerin kurumasına sebep olur diye düşünüyorum ben
Bu arada sn.Seabert74, daldirma teknigi konsuunda acemi oldugum icin soruyorum ben minicik bir kabarcik ciktiginda bile cekmistim orkidemi,herhalde 2 dakika anca tutmusumdur.Sizce 5gun gectigi icin yeniden daldirma uygulayim mi ve tahminen ne kadar bekletiyim dersiniz ? Karisim kizilcam oldugu icin ben bir dakika suresini cozemedim phal'imde.
Sevgiler

Eski 30-12-2013, 14:48   #1433
Yeni Üye

or-ki-de's Avatar

Alıntı:
Sn or-ki-de merhaba,
**** bende daldirma yontemiyle yapiyorum ve iyice suzdurp yerine aliyorum birden fazla orkidem var suan hepsi tomurcukta sadece biri bu hale geldi sanirim onu cok suladim ve suzdurmedim oyuzden oldu toprak degisimi yaptim hemen umarim duzelir gelin gibi olucakti beyaz orkidem 18 20 arasi tomurcuk var 3 4 tanesi sarRip kurudu ins diger tomurcuklRim acar :-(

Eski 30-12-2013, 15:17   #1434
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Sulama zamanlamasıyla ilgili olarak şuradaki dokümanın 12. sayfasındaki resimler size bir fikir verebilir. Orta satırdaki durum, ideal sulama durumu. Saksı çok kuru değil (sol üst ile karşılaştırın), hala çok nemli de değil (sağ üst ve sağ alt ile karşılaştırın). Yazana göre sulamanın sonucu sol alttaki gibi olmalı; kökler tamamen ıslanmalı.

Anladığım kadarıyla çok az sulamanın kökün büyüyen ucunun kurumasına neden olması gibi bir durum var. Çok suyun zararını ise hepimiz biliyoruz

Seabert74 beğendi.

Düzenleyen sar-dunya : 30-12-2013 saat 15:22 Neden: türkçe meali :)
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 17:59   #1435
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Bu arada sn.Seabert74, daldirma teknigi konsuunda acemi oldugum icin soruyorum ben minicik bir kabarcik ciktiginda bile cekmistim orkidemi,herhalde 2 dakika anca tutmusumdur.Sizce 5gun gectigi icin yeniden daldirma uygulayim mi ve tahminen ne kadar bekletiyim dersiniz ? Karisim kizilcam oldugu icin ben bir dakika suresini cozemedim phal'imde.
Sevgiler
Merhaba sn Charlaux,
Açıkçası saksı harçları konusunda çok net birşey demem uygun olmaz; hangi harc kaç günde sulanır vs.. Ben kendi gözlemime göre 1 haftalık dönem şu mevsim için iyi. Zaten sulanması gerektiğini baktıgınızda anlıyor olmalısınız ; kökler grileşmiş ve saksısı hafiflemiş oluyor.
Sulandıgında ise kökler yeşeriyor ve saksısı agırlık kazanıyor. "Ne kadar bekletmeliyim" sorusuna şu şekilde cevap verebilirim ; köklerin tamamı ıslanana dek.
Sonrasında saksının sularından süzülmesini bekleyip yerine alıyorum. Sn Sardunya'nın belirttiği link de açıklayıcı bir görsel olmuş, sanırım herkesin kendi saksı içeriğine göre bir zamanlaması oluşacaktır

Charlaux beğendi.
Eski 30-12-2013, 18:51   #1436
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Merhaba sn Charlaux,
Açıkçası saksı harçları konusunda çok net birşey demem uygun olmaz; hangi harc kaç günde sulanır vs.. Ben kendi gözlemime göre 1 haftalık dönem şu mevsim için iyi. Zaten sulanması gerektiğini baktıgınızda anlıyor olmalısınız ; kökler grileşmiş ve saksısı hafiflemiş oluyor.
Sulandıgında ise kökler yeşeriyor ve saksısı agırlık kazanıyor. "Ne kadar bekletmeliyim" sorusuna şu şekilde cevap verebilirim ; köklerin tamamı ıslanana dek.
Sonrasında saksının sularından süzülmesini bekleyip yerine alıyorum. Sn Sardunya'nın belirttiği link de açıklayıcı bir görsel olmuş, sanırım herkesin kendi saksı içeriğine göre bir zamanlaması oluşacaktır
Merhaba sn.Seabert74,
Benim yaşadığım en büyük sıkıntı köklerinin orta alanda kalması;içerik sayesinde hava alıyor kökler ancak ben saksı dışından göremiyorum dolayısıyla hafiflik ağırlık meselesinden denemem gerekecek galiba.
Sevgiler

Eski 30-12-2013, 19:54   #1437
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
öncelikle şunu anlamıyorum ben haftada bir sulamak **** buna benzer tabirleri. Arkadaşlar bitkilerimize susadıkça su vermeliyiz. özellikle orkidelerde dikkat etmeliyiz az sulamada çok sulamada bitkilere zarar verir. Sayın orkideeylül orkideniz sağlıklı isterseniz çiçek sapını kesmeye bilirsiniz. Kesecekseniz şayet 3. Boğumdan kese bilirsiniz mum sıcak oldugundan aman dikkat. Sayın orkide orkideniz çok sulanmış altındada sular var orkideler çok su sevmezlerki helede altlarında biriktirmeyin. Onlar doğal ortamlarda bu şekilde su altında kalmıyorlar. Ağaç üstündekiler yağmur yağdıkça sulanıyor ve ağaç üzerine o köklerle tutunuyor. En guzıel nasıl anlarsınız orkıdenızı kaldırın elınızle eger kuş gibi haif se su eğer ağırsada su ihtiyacı yoktur. Kökler yeşilse suludur şayet kökler tam yeşil deilsede susudur a.a ole saatlerce suda bekletmeyın helede kış günü.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 19:57   #1438
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Resimdeki orkidem için ne yapacağım konusunda yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar. Gördüğünüz gibi bir sapında keiki, diğer sapında yeni çiçek dalı çıkardı. Bir yandan da yaprak açıyor. Yalnız kökleri epey kötü durumda. Saksıya baktığımda yeşil kök 1-2 tane ancak kaldığını görüyorum. Köklerde temizlik yaparsam keiki ve özellikle de çiçek dalı zarar görür mü diye endişeliyim. Bitkiler çiçekteyken saksı değiştirilmez denir ya. Ne yapmalıyım dersiniz?
orkidenize şuanda dokunmayın köklenmesini bekleyin yavrunun. artı orkidenizde kendiside saksımı değiştir diye bağırıyor onunda yapılması gerek ama çıçekler ve yavruyu ayırınca mutlaka yapın

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 08:15   #1439
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Merhaba sn.Seabert74,
Benim yaşadığım en büyük sıkıntı köklerinin orta alanda kalması;içerik sayesinde hava alıyor kökler ancak ben saksı dışından göremiyorum dolayısıyla hafiflik ağırlık meselesinden denemem gerekecek galiba.
Sevgiler
Sizi anlıyorum, kökleri görmek biraz daha içimizi rahatlatıyor değil mi
Ben de saksı değişiminde yaşamıştım aynı durumu, baktım kökler görünmüyor, saksıyı yerine almadan hemen yeniden düzenledim..
Sizin göstergeniz agırlık kontrolü olacak gibi, sevgiler

Charlaux beğendi.
Eski 31-12-2013, 08:45   #1440
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
orkidenize şuanda dokunmayın köklenmesini bekleyin yavrunun. artı orkidenizde kendiside saksımı değiştir diye bağırıyor onunda yapılması gerek ama çıçekler ve yavruyu ayırınca mutlaka yapın
Saksı degisimini yaptım Serkan bey. Kökler cok kötüydü. Bakalım bundan sonrası ne olacak...

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024