agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2013, 11:18   #1321
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama, ben kettle da su kaynattığım zaman soğuyana kadar biraz kapağını açıp çiçeklerin olduğu odaya bırakıyorum

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 12:33   #1322
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
orkidem

merhaba arkadaslar orkideme birseyler oluyor anlam veremiyorum.
orkidemin resimde görüldügü gibi yapraklari sarariyor gövde kisminda hafif sararma var neden olabilir acaba?
orkidemin iki dalinda yeni yandan cicek sapi sürgünü verdi 3. üncü sap da cikiyor.
hocalarimizdan yardim bekliyorum insallah bir cevap ala bilirim sizlerden simdiden cok tsk ederim.
sevgilerimle

Eklenen Resimler

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 13:53   #1323
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
merhaba arkadaslar orkideme birseyler oluyor anlam veremiyorum.
orkidemin resimde görüldügü gibi yapraklari sarariyor gövde kisminda hafif sararma var neden olabilir acaba?
orkidemin iki dalinda yeni yandan cicek sapi sürgünü verdi 3. üncü sap da cikiyor.
hocalarimizdan yardim bekliyorum insallah bir cevap ala bilirim sizlerden simdiden cok tsk ederim.
sevgilerimle
Saksı içi kök yapısıgayet sağlıklı sararıp kurıyan yapraklar miadını doldurmuş gibi ancak bir ara fazla sıcak havalarda kuru veya susuz kalmış gibiler. kışa girerken dikkatli sulama yapın sansı harcınız görebildiğim kadarı ile sadece ağaç kabuğu içermekte bu da daha sık sulanması anlamına gelebilir.

shenile beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 14:29   #1324
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn praecox cevabiniz icin tsk ederim.
yazin o sicaklarda herhalde biraz sus kaldi diye yapraklar burustu lakin 2-3 yaprak birden simdi sararinca endiselendim.
saksi harcim dediginiz gibi sirf agac kabugu torf kullanmiyorum kökleri cürütüyor diye.
sevgilerimle.

Eski 26-11-2013, 15:18   #1325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Merhaba ben orkidelerime sıvı gübre yerine zaman zaman ılık maden suyu veriyorum ve çok yararlı oluyor. Yaprakları tomurcukları birden büyüyor. Sizce yinede gübre vermelimiyim gerek varmı buna ?

ayln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 23:47   #1326
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba sn.preacox,
Phalaenopsis orkidemin cicek ya da keiki bogumlari ciceginin kendi renginde olan pembelikle cevrelendi,ayni renkte yesil cevresi pembe olan bu olusumlar cicek buyumeye basliyorun mu habercisidir yoksa bir hastalik midir ?
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 09:34   #1327
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayln Mesajı Göster
Merhaba ben orkidelerime sıvı gübre yerine zaman zaman ılık maden suyu veriyorum ve çok yararlı oluyor. Yaprakları tomurcukları birden büyüyor. Sizce yinede gübre vermelimiyim gerek varmı buna ?
Papaz hergün pilav yemez...

diye yazsam sanırım yeterli olur. Maden suyunuzda mineraller yeteli gibi görünse de NPK yetersiz kalabilir.

Eski 27-11-2013, 10:39   #1328
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Papaz hergün pilav yemez...

diye yazsam sanırım yeterli olur. Maden suyunuzda mineraller yeteli gibi görünse de NPK yetersiz kalabilir.
Sn praecox, peki herhangi bir zararı dokunur mu bitkiye diye sorsam

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 10:49   #1329
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Sn praecox, peki herhangi bir zararı dokunur mu bitkiye diye sorsam
Zaman zaman vermenizde bir mahsur görmüyorum. Devamlı veya sadece maden suyu ile sulamak saksı harcının ve köklerin tuzlanmasına neden olup sorunlar yaratabilir.

Arada yağmur suyu ile saksı harcını yıkamayı da ihmal etmeyin.

fesleğen beğendi.
Eski 28-11-2013, 11:30   #1330
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

orkidem

merhaba arkadaslar bugün diyer orkidemde tuhaf birsey fark ettim sizce bu normal midir yoksa bir hastaliga mi yakalanmis.?
gövde ve sap kisminda kuruma seklinde cizgiler var neyden kaynakli acaba ?

cevabiniz icin simdiden tsk ederim sevgilerimle.

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2013, 13:50   #1331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
Gövde ve yaprak kökünde sararma.Acil yardım.

Kuru kalmamasına ve çok sulamamaya dikkat ediyorum. Klimalı bir ortamda duruyor mecburen. Aydınlık fakat direk güneş görmeyen bir yerde. Pencereye 5m kadar uzaklıkta diyeyim. Florasan ışıklarıyla aydınlatılan bir ortamdayız. Gövde yaprak kökündeki sararmalar neden kaynaklanıyor olabilir. Yardım edin lütfen.Bu çiçeği yaşatmam lazım.

Eklenen Resimler

galadriel_elf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 20:12   #1332
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
strdvrs

Giriş Tarihi: 11-06-2012

orkidelerim hakkında 2 soru
öncelikle merhaba.

evde bakmaya çalıştığım 2 adet orkidem var bunların ikisi de phalaenopsis cinsi. biri beyaz renkte diğeri ise pembe renkte.

beyaz olan orkidem bana geldiğince çiçekleri vardı çiçekler döküldü ben de çiçek sapını bitki gövdesine yakın bir yerden kestim. bu işlem nisan ayları civarında gerçekleşti. şu anda bitkide yeni bir çiçek sapı oluşumu var (çiçek sapı yaklaşık 10 cm). köklerin biraz çürümeye başladığını fark ediyorum. şu an iş yerimde olduğumdan fotoğraflarını size daha sonra gönderebilirim ancak. size sormak istediğim ilk soru: çiçek sapı vermeye başlayan beyaz orkidemin toprağını değiştirmem de bir sakınca olur mu?

Pembe renkli olan orkidem biraz cansızdı. fakat sonradan toparlandı. bu arada ben orkidelerimin ikisine de besin ya da gübre vermiyorum sadece musluk suyu veriyorum. sulama devirlerini de bitkilerin saksılarındaki buharı gözlemleyerek yapıyorum. ikinci sorum ise bununla alakalı olacak. forumlarda gezinirken gübreleme ile ilgili olarak şöyle bir bilgi buldum:

• Kök oluşum dönemi: NPK 9:14:9

• Yeni sürgün rizoid ve yaprak gelişimi dönemi: NPK 10:10:10

• Çiçeklenme zarı oluşumu ve gonca gelişiminden çiçeklenme dönemi: NPK 6:12:18

siz bu bilgi hakkında ne düşünüyorsunuz? ya da bana önerebileceğiniz başka bir gübre ya da besin var mı?
Özelime gelen mesajları bire bir yanıtlamıyorum. Onun için buraya yapıştırıp cevaplamıya çalışacağım.

Bulduğunuz bilgiler doğru ve hatta ince ayar bilgilerdir. 2 adet örkide için uğraşmıya değer bir bilgi değildir.

Öncelikle bu ince ayar bilgilerden önce genel bakımını becerebilmeyi deneyin. bu sırada dengeli bir NPK yeterli olur da artar bile.

Dİğer yukarıdaki sarrarma ve çizgisel oluşumları merak eden arkadaşlar sorum şu sararmalarla ilgili birkaç mesaj önce miadı dolmuşların sonbaharda özelikle sararıp kuruyacaklarını yazmıştım.
Çizgidir noktadır gibi oluşumları olan arkadaşım a da sorum şu sizin cildinizde hiç mi karamalar benler lekeler yok. sebeini biliyormusunuz ben de bilmiyorum olur mu olur. ciddi bir melanom olmadığı sürece nokta cizgi gibi şeyleri dert edip de olmadık yerde buzağı aramayın.

saygılarımla

Eski 28-11-2013, 20:21   #1333
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn. praecox kusura bakmayin insan bazen biirseye baglandigi zaman kaybetmemek istedigi icin bukadar telas ediyor.
lakin ben sandim ki kirmizi böceklerden dolayi olmus olabilir mi diye o yüzden sormustum kusura bakmayin yinede cevabiniz icin tesekkür ederim.sevgilerime

fesleğen ve Charlaux beğendi.
Eski 29-11-2013, 23:55   #1334
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba sn.praecox,
En sonunda israr ettim ve aldim harci ana bolgesine dokunmayarak yeni seffaf saksiya tasidim.14 Aralik'ta gelince solugu direk Sn.Ziya beyin yaninda alacagim ama saksi degistirirken yaptigim hatalari gosterebilirseniz en azindan iki hafta stabil durumunu koruyacak hale getirebilirim.
Sevgiler

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 01-12-2013 saat 12:34
Eski 02-12-2013, 11:46   #1335
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın preacox başta olmak üzere herkese merhaba;

Bir süre önce orkidemdeki kararmaları fark ettim ama önemsemedim. Bugün siteye şöyle bir bakayım derken karşıma "antraknoz" konusu çıktı. Görüntüsünü benzettiğim için çektiğim bir fotoğrafı ekledim. Bitkinin yeni gövdelerinde özellikle orta yapraklarda oluşmuş kararmalar var ancak eski kalın yapraklı gövdelerde hiçbir şey yok, köklerine ise bakmayı düşünemedim. Bunun antraknoz olup olmadığı ve neler yapabilecegim konularında yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 13:56   #1336
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın preacox başta olmak üzere herkese merhaba;

Bir süre önce orkidemdeki kararmaları fark ettim ama önemsemedim. Bugün siteye şöyle bir bakayım derken karşıma "antraknoz" konusu çıktı. Görüntüsünü benzettiğim için çektiğim bir fotoğrafı ekledim. Bitkinin yeni gövdelerinde özellikle orta yapraklarda oluşmuş kararmalar var ancak eski kalın yapraklı gövdelerde hiçbir şey yok, köklerine ise bakmayı düşünemedim. Bunun antraknoz olup olmadığı ve neler yapabilecegim konularında yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla
ben resminizde degeneratif gelişmiş bir yaprak ve içinden karamış bir çiçek zarfı çıktığını görüyorum. Bu doğru mu?

Doğru gördü isem öncelikle bitki gelişimi sırasında sulamada sıkıntılar yaşamış ya yeterince sulanmamış veya yeterince su çekecek kök yapısını oluşturamamış.

Çiçek zarfı siyah ise antraknozdan çok çürüme de olabilir rizoid sap yapının üzerindeki zar da önemli. antraknoz başlığındaki gibi ise orda yazılı ilaçları tatbik etmeniz gerekir.

Eski 03-12-2013, 14:35   #1337
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın preacox, çok teşekkür ederim. Susuzluk konusunda haklısınız, bir süre hiç yüzlerine bile bakamadım orkidelerin. Şimdi grubu tekrar toplamak çabasındayım. Öte yandan kötü bir şey de yaptım; hem bitki hava alsın hem de nemle beraber patojen bir şeyler üremesin diye bahsettiğiniz kararmış zarları soydum. Fotoğraf daha büyük olsa arka tarafta amatörce soyulmuş kısımları görebilirdiniz ortadaki kararmış kısımsa muhtemelen ikinci yaprak, çünkü bu seferkiler ikinci yaprakları da oluşturamadı (cattleya aurantiaca olduğunu sanıyorum bitkinin). Dün kararmış bütün parçaları uzaklaştırdım, iki yeni yavruda henüz sorun olmadığı için onlara dokunmadım. Görsel olarak sizin konu başlığına eklediğiniz fotoğrafla aynı idi, o sebeple endişelendim ancak susuzluk konusunda da haklısınız. Biraz rahatlamış oldum sayenizde, çok teşekkür ederim.

Eski 03-12-2013, 15:23   #1338
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Resimdeki 3 köklü minyatür phal im 1,5 ay önce gelmişti. Çiçeklerin bir kısmı solmaya başladı. Normalde daha uzun süre kalması gerekir, değil mi? Kökleri yaprakları çok iyi görünüyor. Solmanın nedeni ne olabilir?

Eklenen Resimler

shenile beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 18:45   #1339
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Resimdeki 3 köklü minyatür phal im 1,5 ay önce gelmişti. Çiçeklerin bir kısmı solmaya başladı. Normalde daha uzun süre kalması gerekir, değil mi? Kökleri yaprakları çok iyi görünüyor. Solmanın nedeni ne olabilir?
Sayın tranquila, bitkiniz 1,5 aydan çok daha önce çiçeklenmeye başlamıştır muhtemelen

tranquila beğendi.
Eski 04-12-2013, 12:15   #1340
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Belki arada kalmistir diye Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları arkadaslarin yorumu benim icin onemli dolayisiyla simdiden tum yardimlariniz icin tesekkurler.
Asıl dokunmanız ve ayıklamanız gereken bölge saksının o iç kısmı İç kısmı daha rutubetli olur ve bu nedenle sıkıntı potansiyeli daha yüksektir.

Bir süre daha geniş periyotlarla (daha çok kuruduktan sonra su vererek) sulayabilirsiniz. Kullandığınız karışım torf mu?

Diğer bir çözüm de çok su tutmayan bir karışım hazırlayıp daha sık sulayarak bitkiyi onun içinde saklamak. Beyaz ambalaj köpüğü veya şarap mantarı parçaları böyle bir amaç için kullanılabilir.

Yukarıdaki iki alternatif, geçici olarak işinize yarayabilecek şeyler.

Düzenleyen sar-dunya : 04-12-2013 saat 13:51
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 17:33   #1341
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Asıl dokunmanız ve ayıklamanız gereken bölge saksının o iç kısmı İç kısmı daha rutubetli olur ve bu nedenle sıkıntı potansiyeli daha yüksektir.

Bir süre daha geniş periyotlarla (daha çok kuruduktan sonra su vererek) sulayabilirsiniz. Kullandığınız karışım torf mu?

Diğer bir çözüm de çok su tutmayan bir karışım hazırlayıp daha sık sulayarak bitkiyi onun içinde saklamak. Beyaz ambalaj köpüğü veya şarap mantarı parçaları böyle bir amaç için kullanılabilir.

Yukarıdaki iki alternatif, geçici olarak işinize yarayabilecek şeyler.
Merhaba sn.sar-dunya,
Tum sorulara kisa kisa yanit vereyim.Annemle orkidenin saksisini degistirirken dalin baglanti kismi ve bir yapragi da altinda kalmis,dolayisiyla siyahlik bas gostermis ve o bolumu curuyup atmis.Biliyorum hikaye gibi anlatarak bu is olmaz ama 2 hafta falan normal olunca saglikli sandim,sonradan yavas yavas dalin kurudugunu cicekleri dusunce anladim ve en sonunda bir endiseyle burada da gorebileceginiz tahminim agac kabugu az biraz torf karisimli orkide topragini satin aldim (cunku sorunun kokte oldugunu saniyordum) 14 Aralik'ta donecegim ve solugu direk Ziya beyin yaninda alacagim ki bitki nefes alsin.Burada da tarcin bulamadigimdan kesemiyorum dali,gitmeden bir gun once aksaminda kesecegim ki bitki en az zarari gorsun.Dogrusu su anki genel durumunu da merak ediyor,anlamaya calisiyorum.
Sevgiler

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2013, 18:58   #1342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2013
acil yardım lütfen

arkadaşlar uzun suredır forumu sessızce takıb edıyorum ,ama şimdi yardımınıza ıhtıyacım var..benım orkıdelerım cok ıyı durumdalar sayenızde sorunsuzuz..yalnız bugun bir hastam orkidesini getirdi yardımcı olmamı istedi şimdi baktım,yapraklar yumusamıs,bir tanesi dıgerlerınden buyuk olmak kaydıyla 4tane keiki tomurcuklamış ama onlarda yumusamaya yuz tutmus..normal torfa dıkmış, söktüm ve gördümki bütün köklerin içi boş.. bir tane bile yesil kök yok..hava köküde yok ..ölü kökleri kestim gazlı bezi ıslatıp sardım..( eczanede ilk yardım.. orkide hala yeşil ama hiç sararma yok bide ortasından yaprak vermış,bu yaprak dıgerlerınden daha canlı duruyo...sizce köklenır mi? ne yapmalıyım lütfen yardım edin..keikileri kurtarayım hıç degılse...

ecznecla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 20:04   #1343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2013
şimdi ana bitkinın kök ve gövdesini yosunla sardım ıslattım ve su sısesini kestim dibine az su koyup ustune yerlestırdım orkıdeyı... yalnız yosun spagnum mu bılmıyorum,eczanedeki patos sarmasıgımın ortasındakı boruya sarılı yosunu kullandım..sizce kök cıkarır mıki

ecznecla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 21:48   #1344
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.sar-dunya,
Tum sorulara kisa kisa yanit vereyim.Annemle orkidenin saksisini degistirirken dalin baglanti kismi ve bir yapragi da altinda kalmis,dolayisiyla siyahlik bas gostermis ve o bolumu curuyup atmis.Biliyorum hikaye gibi anlatarak bu is olmaz ama 2 hafta falan normal olunca saglikli sandim,sonradan yavas yavas dalin kurudugunu cicekleri dusunce anladim ve en sonunda bir endiseyle burada da gorebileceginiz tahminim agac kabugu az biraz torf karisimli orkide topragini satin aldim (cunku sorunun kokte oldugunu saniyordum) 14 Aralik'ta donecegim ve solugu direk Ziya beyin yaninda alacagim ki bitki nefes alsin.Burada da tarcin bulamadigimdan kesemiyorum dali,gitmeden bir gun once aksaminda kesecegim ki bitki en az zarari gorsun.Dogrusu su anki genel durumunu da merak ediyor,anlamaya calisiyorum.
Sevgiler
Sn Charlaux, forumun bir yerlerinde kesilen dallara mum damlatılabileceği yazıyordu, belki işinize yarar.

Charlaux beğendi.
Eski 04-12-2013, 21:49   #1345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2013
türünden tam olarak emin değilim ama sanırım cymbidium bir orkidem var. çiçek açmıyor. bakımı hakkında pek bir bilgim yok. sadece pek çok yenni yaprak açtı. ilk aldığımda çiçekleri vardı. şimdi ne yapmalıyım? sulaması nasıl olmalı?

yaseminseval Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 00:07   #1346
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaseminseval Mesajı Göster
türünden tam olarak emin değilim ama sanırım cymbidium bir orkidem var. çiçek açmıyor. bakımı hakkında pek bir bilgim yok. sadece pek çok yenni yaprak açtı. ilk aldığımda çiçekleri vardı. şimdi ne yapmalıyım? sulaması nasıl olmalı?
Sayın yaseminseval, orkideler türlerine göre yılın belli dönemlerinde çiçeklenirler, her zaman çiçekli olmasını beklemeyiniz, bitkinin doğası bu şekilde. Öte yandan bir çok farklı türü barındırdıklarından hepsinin doğal yaşam koşulları ve dolayısıyla bakım beklentileri farklıdır. Fotoğraf yüklediğiniz taktirde türü belirlenebilir (hatta bunun için ayrı bir başlık var sanırım), siz de bu sayede forumdaki ilgili konu başlığından gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Saygılarımla

Eski 05-12-2013, 09:19   #1347
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn charlaux, sn feslegenin dedigi gibi kestiginiz dallarin ucuna mum damlatin ben bunu uyguluyorum ve gayet iyi sonuclar aliyorum hic bir zarari yoktur .
sevgilerimle

fesleğen beğendi.
Eski 05-12-2013, 10:14   #1348
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn charlaux, sn feslegenin dedigi gibi kestiginiz dallarin ucuna mum damlatin ben bunu uyguluyorum ve gayet iyi sonuclar aliyorum hic bir zarari yoktur .
sevgilerimle
Merhaba sn.sheinle ve sn.feslegen,
Oncelikle cok tesekkur ederim hersey icin ama isin aci tarafi burada mum da satilmiyor ogrenci kasabasi oldugu ve oda politikalari mumu yasakladigi icin Bir tek cinammon sticksler var ancak onu da nasil orkide de kullanabilirim ben cozemedigimden almadim.
Sevgiler

fesleğen beğendi.
Eski 06-12-2013, 10:06   #1349
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Herkese merhaba,
Ben bişeyi merak ediyorum arkadaşlar. Bundan 5-6 ay önce iş yerinde bir arkadaşın hediye gelen orkidesini diğer arkadaş, bu saksı ne böyle hem de küçücük (şeffaf saksıya) diyerek kocaman normal bir saksıya almış orkideyi, ve de torf bile değil toprağı, normal toprak. Ben onu öyle görünce nefes alamadım resmen! tutamadım kendimi ve başladım anlatmaya bildiğim kadarıyla, bana hiç sorulmadığı halde...Şeffaf saksıya al onu, yoksa bile ben vereyim dedim, bu çiçek ölecek Ama tabi o kadar anlattığım halde hiç kale almamış.Bu gün o orkideyi başka bir arkadaşın odasında gördüm, atacaklarmış o almış. Beni şaşırtan şey, orkidenin yaprakları o kadar sağlıklı ki! ve de çiçek açmış! Saksının dibinde su, normal saksı, normal toprak! Nasıl oluyor da bu kadar uzun bir sürede öyle sağlıklı görünebiliyor??? Çünkü benim ilk orkidem benim bilgisizliğim yüzünden kısa sürede öldü. Biraz uzun anlattım ama, gerçekten çok merak ettim, nasıl sağlıklı kalabildiğini.
Saygılarımla...

Eski 06-12-2013, 13:18   #1350
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Elimdeki terkibi ve hormonları ludissia arkadaşımıza göndereceğim. en son ben de o terkipten kullanıyordum ve başarılı olmuştuk.

Maliyeti mukabilinde size de gönderebiliriz. 5 ml lik miktarlar yeter sanırım zira terkip ellenince açılınca kısa sürede tüketilmeli.
Sayın praecox;
Orkidelerimden bir tanesi sanırım keiki verecek, şimdilik çok çok küçük, dediğiniz maddelerin fiyatı nedir almak istesem ve açılmadığı taktirde ne kadar süre ömrü var?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024