agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2013, 15:09   #1261
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaslar,
Phalaenopsis - Bu linkte de bahsettigim gibi St.Andrews Iskocya'da yasiyorum;yer olarak Edinburgh'a arabayla 2 saat,trenle 1 saat gibi mesafede olan bir kasaba.Phal'imin 1 haftalik surecini resimleriyle buraya ekliyor ve yardimlarinizi bekliyorum.Sadece birinci resim ikinci gune ait olup digerleri bugunun resimleridir.Onu yasatmak ve buyutmek en buyuk hedefim.Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ediyorum.

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 18:57   #1262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
Bir kaç soru

Merhaba,

Üç adet evde üc adet ofiste olmak üzere 6 adet çifter dallı penelopsis türü orkidem var gardenyalar ve diğer çiçek türleri ile birlikte. Ofistekiler hiç güneş ışığı görmese de (oda konumu itibariyle bu mümkün değil, zira bina içine bakıyor) gün aydınlığı alıyorlar ve yaşamlarını sürdürüyorlar. Geçenlerde tamamının saksısını değiştirdim,saksı iç malzemelerini de. Gene şeffaf saksı kullandım ancak daha geniş. Ayrıca saksıda dört delik vardı alt kısmında. Ben altının tamamına minik minik delikler açtım adeta kalbur gibi oldu. Hava almaları gerektiğini düşündüğümden. Malum aldığımızda küçük saksıda oluyorlar ve hemen hemen sadece çam kabuğu bulunuyor. Ben önce minik minik pomza koydum. Sonra kuvars kumu daha sonra perlit. Daha sonra küçültülmüş şişe mantarı, hazır çam kabuğu, hindistan cevizi (bitki için hazır satılıyor) ve bu karışımın da içine az bir miktar kuvars kumu, pomza ve perlit. Hepsi çiçekli ve tomurcuklu idi. Değişimden sonra bir iki saksı da bazı bir kaç çiçek soldu. Diğerlerinde bir sorun görünmüyor. Sorularım şunlar:

1. Sizce bu solma artık çiçekler ömrünü tamamladığından mıdır? Zira alalı iki ay oluyor çiçekler açmıştı. Almazdan önce de ne kadar zamandır açıktılar bilmiyorum. Yoksa saksı değişimiyle alakalı olabilir mi? Ancak Diğer saksılarda bir sorun görünmüyor. (Saksıların baharda değiştirilmesi ve çiçekli iken değiştirilmemesi tavsiyesinden haberdarım).
2. İki orkide saksımda çiçeklerinde siyah siyah benekler var. Sanki minik minik sigara ile yakılmış gibi. Aldığımda böyle idiler ve hala devam ediyor. Bu bir hastalık mıdır? Tedavisi nedir?
3. Saksı değiştirirken yeni aldığım orkidelerden birinin kökünün neredeyse çürümüş olduğunu gördüm. Diğerleri etli etli idi. Onun kökü ise solmuştu geneli itibariyle. Herhangi bir şey yapmadım. Yapabileceğim bir şey var mı?

Düzenleyen ebayusuff : 03-11-2013 saat 19:59
ebayusuff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 01:00   #1263
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Bugün indirimden çiçeksiz minyatür phalaenopsis aldım. Sıkı sıkıya sphagnum içindeydi, aldığım yerde saksıların durduğu kabın dibi biraz sulu suluydu ama yaprakları incelmiş, birkaç kökü de kararmıştı. Şimdilik bir şişe mantarının 2/3'ünü küçük küçük doğrayıp harcına kattım.

Uçtan kurumaya başlamış sapını şimdilik en üstteki tomurcuğun hemen üstünden kestim (sanırım o tomurcuk kuru, alttakilerde de çok bir şişkinlik göremedim).

Yosun düşündüğümden daha fazla su tutuyor, saksıyı şekildeki gibi küçük su şişesini kesip içine -susuz tabi - koyuyorum, şişe ağzını da saksının altta biriken suyla temas etmemesi için yükselti olarak kullandım.

İki sorum olacak:
1. Aynı saptan çiçek verebilir mi?
2. Eski yosunun kararmış yerlerini atarak yeniden kullandım. Elimde hindistancevizi lifi var, bu bitki için -eski yosununda durması yerine - daha sağlıklı olur mu?
Sn. Sar-dunya,

Bu minyatür orkidenizin son durumu nedir? Ben de 2 tane aldım. Aynen bu şekilde içinde sadece yosun var. Şimdilik kökleri canlı görünüyor ama uzun vadede aynı devam edeceğini sanmıyorum. Benimkiler şu an çiçekli. Saksıcıklarını değiştirip değiştirmemek konusunda kararsız kaldım. Deneyiminizi aktarabilir misiniz?

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 08:05   #1264
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Resimdeki o bitki sizlere ömür Baya bir çürüğü vardı, ben de uygun bakımı yapamadım sanırım. Daha sonra dayanamadım bir tane de sağlıklı-çiçekli aldım, onun gidişi de çok iyi değil, bir başarı olursa paylaşırım. Evde mini phalaenopsis bakmayı ben de başaramadım. Benim bakım şartlarımda ağaç kabuğunda çok hızlı kuruyorlar, sphagnumda ise çok ıslak kalıyorlar. Vereceğim su miktarını da ayarlayamadım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torfu Mesajı Göster
Sn. Sar-dunya,

Bu minyatür orkidenizin son durumu nedir? Ben de 2 tane aldım. Aynen bu şekilde içinde sadece yosun var. Şimdilik kökleri canlı görünüyor ama uzun vadede aynı devam edeceğini sanmıyorum. Benimkiler şu an çiçekli. Saksıcıklarını değiştirip değiştirmemek konusunda kararsız kaldım. Deneyiminizi aktarabilir misiniz?

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2013, 16:09   #1265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2013
orkide kökü

merhaba ben yeni üye oldum bana 1 ay önce orkide hediye edildi, yanlış sulamadan mı bilmiyorum kökleri çürüdü çiçekleri soldu (herhangi zararlı canlı yok) bende köklerini temizledim toprağını havalandırdım içine de biraz kömür tozu katıp tekrar diktim bir süre yeni kök oluşumu oldu gibi ama yine kökler çok kötü halde ve yapraklar soldu

Yeni toprak alayım diye çıktım toprak ta bulamadım çiçekçiler bulamazsınız dedi. çiçekçi 4. boğumun üstünden kesti ve suda bekletin dedi 20 gün. bana mantıklı gelmedi çünkü kökler suda çok kalınca ölürmüş diye bilgi sahibi olmuştum. spagnum yosunundan da bahsetmişsiniz onuda sordum bilmiyorlar bile, kimse düzgün bilgi veremedi ne yapacağımı bilmiyorum orkidelerimi kurtarmak istiyorum yardımınıza ihtiyacım var. fotoğraflarını da gönderiyorum şimdiden teşekkürler...

Name:  2013-11-09 16.00.07.jpg
Views: 5453
Size:  46.7 KB

Name:  2013-11-09 15.59.55.jpg
Views: 4950
Size:  66.8 KB

Name:  2013-11-09 15.59.49.jpg
Views: 5487
Size:  56.2 KB

Name:  2013-11-09 15.58.42.jpg
Views: 4544
Size:  65.8 KB

Name:  2013-11-09 15.59.02.jpg
Views: 4882
Size:  69.8 KB

tygnbs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2013, 13:12   #1266
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tygnbs Mesajı Göster
merhaba ben yeni üye oldum bana 1 ay önce orkide hediye edildi, yanlış sulamadan mı bilmiyorum kökleri çürüdü çiçekleri soldu (herhangi zararlı canlı yok) bende köklerini temizledim toprağını havalandırdım içine de biraz kömür tozu katıp tekrar diktim bir süre yeni kök oluşumu oldu gibi ama yine kökler çok kötü halde ve yapraklar soldu

Yeni toprak alayım diye çıktım toprak ta bulamadım çiçekçiler bulamazsınız dedi. çiçekçi 4. boğumun üstünden kesti ve suda bekletin dedi 20 gün. bana mantıklı gelmedi çünkü kökler suda çok kalınca ölürmüş diye bilgi sahibi olmuştum. spagnum yosunundan da bahsetmişsiniz onuda sordum bilmiyorlar bile, kimse düzgün bilgi veremedi ne yapacağımı bilmiyorum orkidelerimi kurtarmak istiyorum yardımınıza ihtiyacım var. fotoğraflarını da gönderiyorum şimdiden teşekkürler...

Eklenti 452889

Eklenti 452890

Eklenti 452891

Eklenti 452892

Eklenti 452893
Merhaba sn.tyngbs,
Daha yeni uye oldugunuz icin gormemis ve okumamis olabilirsiniz ama agac kabuklari,mangal komuru,cocopeat,gercek sise mantari ve belki biraz da toprak kullanarak yeni toprak olusumunu yapabiliriz,bence onun istedigi sey toprak.

tygnbs beğendi.
Eski 11-11-2013, 00:14   #1267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tygnbs Mesajı Göster

Eklenti 452889

Eklenti 452890

Eklenti 452891

Eklenti 452892

Eklenti 452893
Merhaba. Çiçekçinin dediğini boşverin (: Orkide toprağı TEKZEN de var. Kökleri çürütmüşsünüz ama çiçek sağlıklı duruyor. Daha beter durumdaki bir orkide şu an karşımda çiçek dallarını uzatıyor. (eşime nişanlıyken hediye etmiştim, o 1 ay izne çıkarken çiçeği su dolu kabın içine bırakmış, çiçek yaşıyordu ama kökler neredeyse tamamen çürümüştü) . Ordikenin köklerindeki çürükleri kuru bir kağıt havluyla kökleri ezmeden kurulayın. Sonra orkide toprağına dikin. Toprağınız ıslak, aşırı nemliyse saç kurutma makinesiyle kurutun. Bundan sonra orkidenizi haftada bir gün su dolu bir kaba 1 dakika bastırarak sulayın. Saksının altında iri delikler olsun ve su derhal tahliye edilebilsin. Orkideyi evinizin doğu penceresi varsa onun önüne koyun. Avatarınızda G.Antep te yaşadığınız yazılı, eğer öyleyse ve kışın kalorifer sürekli yanıyorsa orkidenin nem ihtiyacını karşılayın. Spreyle yaprakları arada sırada ıslatmak, belki ıslak bir bezle silmek, saksının içine alt kısmına taş dizerek orayı ıslak bırakmak gibi şeyler deneyebilirsiniz. Ama asla orkidenizi aşırı sulamayın, toprak sürekli ıslak kalırsa kökler çok çabuk çürüyor çünkü. Ve şunu da belirteyim, çok çok dayanıklı bitkiler bunlar, kolay kolay ölmüyorlar. Biraz kendi haline bırakmak en iyisi.

bitkiseli ve tygnbs beğendi.
ruspina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 20:47   #1268
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
İyi akşamlar arkadaşlar;
Konu başlığına ilk defa yazıyorum. Orkidelerimde yazdan beri hiçbir hareket olmayınca açıkçası pek ilgilenmedim sadece azıcık su vermekle yetindim. Bugün birinde dikkatli bakınca iki yaprak arasında 3 çıkıntı gördüm. Bunlar sizce kök mü yoksa çiçek dalı mı? Altındaki yaprağı kesmem gerekir mi? Şimdiden teşekkürler...

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 20:50   #1269
Ağaçsever

Deryya's Avatar

resmi şimdi gönderebildim inşallah

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2013, 00:32   #1270
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deryya Mesajı Göster
resmi şimdi gönderebildim inşallah
Merhaba sn.Derrya,
Benim gozlemledigim kadariyla o koke benziyor ancak bu da iyi birsey,iyi bir kok olusumu olmazsa iyi bir bitkiye de sahip olmayiz zaten.Orkide & Etobur Sohbeti - YouTube A ilk 40 dakikasini izlerseniz aslinda bitkilerin cicek acmasi icin ne gerektigini,ne hatalar yapabildigimizi cok iyi anlatiyor.Phal'ler gunduz/gece isi farkini seven bitkiler ben de bunun icin vasistas pencereler isimi goruyor.Ayrica bitkinin oda da belli bir sure karanlik kalmasi da onemli.Yenisiniz ve daha bazi seyleri bilmiyor olusunuz cok dogal,ama sizi agaclar.net'in daimi uyesi olarak gormek istedigimden soyluyorum yardim ettiklerimiz bilgiyi onlerine altin tepside sunduklarimiz bilgileri aldiklari gibi de terkettiler;o yuzden size bu basliklari okumanizi Ingilizceniz varsa kargo dahil 15 liraya gelecek The Orchid Expert kitabini almanizi tavsiye ederim,cunku ogrenme esnasinda bu ise baglanma da olusuyor.

fesleğen beğendi.
Eski 12-11-2013, 12:53   #1271
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın Deryya, fotoğraftan anlaması biraz güç ama sanırım sayın Charlaux haklı Phal.ler yeni çiçek dalı çıkartırken genelde bir önceki dalın çıktığı yaprağın karşısındaki yaprağın üstünden yeni dal çıkartıyorlar. Öte yandan ister kök olsun ister çiçek, altta kalan sağlıklı yaprağı kesmeyin, zaten sınırlı sayıda yaprağı var ne kadar çok fotosentez o kadar çok tombik çiçek.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 14:37   #1272
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın Deryya, fotoğraftan anlaması biraz güç ama sanırım sayın Charlaux haklı Phal.ler yeni çiçek dalı çıkartırken genelde bir önceki dalın çıktığı yaprağın karşısındaki yaprağın üstünden yeni dal çıkartıyorlar. Öte yandan ister kök olsun ister çiçek, altta kalan sağlıklı yaprağı kesmeyin, zaten sınırlı sayıda yaprağı var ne kadar çok fotosentez o kadar çok tombik çiçek.

Çok doğru... genelde karşılıklı dönüşümlü olarak çiçekleniyorlar ve de epi topu toplamda 3 - 6 yaprak taşıyorlar yaprakların ömrü genelinde bir seneyi geçebilse de yeni irice yapraklar açması bir önceki dönem yaprakların ve/veya köklerin sağlamlığı ile doğrudan orantılıdır dolayısı ile de çiçekler de bu sağlıklı yapraklara orantılı iri çiçekler açacaktır tezi bazen bir tezat teşkil eder. Zira bitkinin sağlığını tam kestiremiyen bir yetiştirici ölmekte olan bir phal.in son nefesini iri büyük çiçekler açmak için harcadığını da bilmesi gerekir.

Saygılarımla

fesleğen ve Seabert74 beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 17:26   #1273
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın praecox,
Mesajınızı görünce nasıl sevindim anlatamam. Sizin buralardan çekip gittiğinizi düşünüyordum (nedense). Sanırım mesajlarınızı göremediğimden olsa gerek..
Daha evvelki önerileriniz sayesinde kendi orkidelerime bakmaya çalışıyorum hatta bakımsız durumdaki 3 orkideyi alarak tedavisine bile başladım. Şimdilik ilk 2 tanesi bana alıştı gibi hatta bir tanesi yeni bir yaprak çıkararak beni sevindirdi. Ancak son alduıgım orkidenin neredeyse (1515 nolu mesaja cok benziyor durumu) hiç kökü yok. Temizlik - tarçınlama - streil ve uygun harç ile diktim. Umarım başarılı olurum.
Genel olarak her yıl çiçek açmasını bekleyebilir miyiz phal cinslerinden?? Çiçek sapı olanlarda 2014 yılında çiçek alır mıyım dersiniz??
Ayrıca kötü durumda olanların henüz çiçek sapı bile yokken , çiçek sapı oluşumu + çiçek vermesi ne kadar sürer ?? Yıllar boyu sürse de saglıklı büyümeleri bile mutluluk verici ama, çiçek görsem fena da olmaz hani
Düşüncelerinizi paylaşırsanız cok sevinirim, teşekkürler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 20:33   #1274
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba sn.preacox,
Oncelikle sizi burada tekrardan gormek ne kadar guzel;Orkide toplantilarindan da izledigim kadariyla bize en dogru yolu gosterebilecek birisinin olmasi cok anlamli ve ozel.Aslinda orkidelerle ilgilenmeye ve dolayisiyla basliga is isten gectikten sonra girdim ve St.Andrews gibi havasi farkli bir yerde de olunca kendi sorularimin yanitlarini bulamadim.1510'da gordugunuz phal'im 2 hafta once olmasi lazim seffaf olmayan saksiya dikildi;topragi da burada orkide topragi satildigini bilmedigimizden (sonra ogrendik ki bir yer var zaten) bol kabuklu bir toprak kullandik.Neyse saksi degisimini yaptik falan derken arastirmaya baslayinca ise yanlis giristigimi anladim ve 1 hafta sonra bizim buradaki orkide topragi da var olan nursery'e gittim ki derdimi anlatabileyim.Onlar da sagolsun bana yardimci olmaya calisiyorlardi,dediklerine gore havalar soguk oldugu icin ikinci bir degisimin uygun olmayacagi zaten saksida kabuksu yapilarin yer aldigini ve degismeye ihtiyaci olsaydi saksida bocalama belirtisi olacagini soylediler;tabi degistirenler onlar olacagi icin ben bir laf edemedim ama bitki normal halinde daha gecen gun kapali yumrusunu acti,damla besin veriyorum ve isi farkini pencere acarak yaratarak hem odanin havalanmasini sagliyorum hem de phal'in sevdigi ortami yaratmaya calisiyorum.Benim sorum sizce su an icin degistirmemeli miyim saksiyi yoksa direk seffaf saksiya mi almali ? Acikcasi bu durumda nasil bir yol izlemem gerektigini bilemiyorum,zaten bitkiye gereken ozeni gostermek disinda ekstra bir ilgi gostermemeye calisiyorum,ama dogru yolda miyim bundan da emin degilim acikcasi.
Sevgiler

Eski 13-11-2013, 12:49   #1275
Ağaçsever

Deryya's Avatar

İlginize teşekkür ederim arkadaşlar; ben de çiçek dalı diye heyecanlanmıştım. Neyse yine de bir hareketin olduğunu görmek güzel. Gönderdiğiniz videoyu izledim. Ne güzel böyle etkinliklerin yapılması. Hemen hemen hergün ziyaret ediyorum artık siteyi. Ama sizler gibi çok bilgim olmadığı için sessiz kalıyorum.Genelde menekşe bölümü ve bahçe çiçekleriyle ilgileniyorum. Orkidemde bir gelişme olursa paylaşırım. İyi günler diliyorum.

Eski 13-11-2013, 13:24   #1276
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Sayın praecox,
Mesajınızı görünce nasıl sevindim anlatamam. Sizin buralardan çekip gittiğinizi düşünüyordum (nedense). Sanırım mesajlarınızı göremediğimden olsa gerek..
Daha evvelki önerileriniz sayesinde kendi orkidelerime bakmaya çalışıyorum hatta bakımsız durumdaki 3 orkideyi alarak tedavisine bile başladım. Şimdilik ilk 2 tanesi bana alıştı gibi hatta bir tanesi yeni bir yaprak çıkararak beni sevindirdi. Ancak son alduıgım orkidenin neredeyse (1515 nolu mesaja cok benziyor durumu) hiç kökü yok. Temizlik - tarçınlama - streil ve uygun harç ile diktim. Umarım başarılı olurum.
Umarım olursunuz. kök boğazını sphagnuma sarsanız en uygunu olurdu.

Alıntı:
Genel olarak her yıl çiçek açmasını bekleyebilir miyiz phal cinslerinden?? Çiçek sapı olanlarda 2014 yılında çiçek alır mıyım dersiniz??
Ayrıca kötü durumda olanların henüz çiçek sapı bile yokken , çiçek sapı oluşumu + çiçek vermesi ne kadar sürer ?? Yıllar boyu sürse de saglıklı büyümeleri bile mutluluk verici ama, çiçek görsem fena da olmaz hani
Düşüncelerinizi paylaşırsanız cok sevinirim, teşekkürler
Teoride ve pratikde her sene bu zamanlar sağlıklı pal.ler çiçeklenmeye başlarlar bir ay sürgün oluşumu ve müteakibi 3-6 ay çiçekli kalırlar. ısı durumuna dikkat etmek kaydı ile...

çiçek oluşumunu tetikliyen ana unsur gece gündüz ısı farkı ve kısalan günlerle gelen azalmış aydınlık kalma süreleridir.

saygılarımla

Seabert74 beğendi.
Eski 13-11-2013, 13:33   #1277
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.preacox,
Oncelikle sizi burada tekrardan gormek ne kadar guzel;Orkide toplantilarindan da izledigim kadariyla bize en dogru yolu gosterebilecek birisinin olmasi cok anlamli ve ozel.Aslinda orkidelerle ilgilenmeye ve dolayisiyla basliga is isten gectikten sonra girdim ve St.Andrews gibi havasi farkli bir yerde de olunca kendi sorularimin yanitlarini bulamadim.1510'da gordugunuz phal'im 2 hafta once olmasi lazim seffaf olmayan saksiya dikildi;topragi da burada orkide topragi satildigini bilmedigimizden (sonra ogrendik ki bir yer var zaten) bol kabuklu bir toprak kullandik.Neyse saksi degisimini yaptik falan derken arastirmaya baslayinca ise yanlis giristigimi anladim ve 1 hafta sonra bizim buradaki orkide topragi da var olan nursery'e gittim ki derdimi anlatabileyim.Onlar da sagolsun bana yardimci olmaya calisiyorlardi,dediklerine gore havalar soguk oldugu icin ikinci bir degisimin uygun olmayacagi zaten saksida kabuksu yapilarin yer aldigini ve degismeye ihtiyaci olsaydi saksida bocalama belirtisi olacagini soylediler;tabi degistirenler onlar olacagi icin ben bir laf edemedim ama bitki normal halinde daha gecen gun kapali yumrusunu acti,damla besin veriyorum ve isi farkini pencere acarak yaratarak hem odanin havalanmasini sagliyorum hem de phal'in sevdigi ortami yaratmaya calisiyorum.Benim sorum sizce su an icin degistirmemeli miyim saksiyi yoksa direk seffaf saksiya mi almali ? Acikcasi bu durumda nasil bir yol izlemem gerektigini bilemiyorum,zaten bitkiye gereken ozeni gostermek disinda ekstra bir ilgi gostermemeye calisiyorum,ama dogru yolda miyim bundan da emin degilim acikcasi.
Sevgiler
Görebildiğim kadarı ile orkideniz çiçekde. ancak yapraklar büzüşmeye başlamış ( resimlerden yanlış görmedi isem) Çiçeksiz olan ve/veya orkideyi kurtarmak adına saksı değişimine girişmek çiçeği kesip atmak ve orkidenin sağlığına kavuşturmak adına herzaman saksı harcı değişimi yapmak sorun olmaz, sonuçta bu bitkiler evde ve evde ısı yüksek bir yerde bakımına devam edebilir istediğimiz gibi nemli sıcak veya serin kuru sağlığına kavuşturacak (tabii uygun saksı harcı karışımı terkipleri ile) mümkündür ve olması gerekendir.

cümle yapımı bende beğenmedim bir paragraf olmuş.
umarım anlaşılırdır

sizden ricam övgü yazılarından maada sadece soruya geçmeniz
Kafam karışıyor yoksa :P

Eski 13-11-2013, 13:43   #1278
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Merhaba Sayın praecox sizi görmek çok güzel. Sizi bulmuşken benim de size sormak istediğim sorular var. 5 tane phal. ve 2 tane de oncidiumum var yaklaşık 4 aydır beraberiz. Bana geldiklerinde çiçekli idiler ama şu an çiçekleri yok.Çiçek saplarını kesmedim phal.ların çünkü sararma falan gibi olumsuz bir şey yoktu.Bir tanesi 6 saplı ve şu an tomurcukları var, saksısı çatlak durumda,değiştireyim diyorum ama korkuyorum sorun çıkarsa diye, sizce değiştirmeli miyim? Diğer 1 tanesinin dalında ufacık bir çıkıntı belirdi,keiki değil sanırım çiçek sapı.Diğerlerinde herhangi bir gelişme yok.Çiçeklenmelerini ve keiki vermelerini çok istiyorum.Haftada 1 daldrma yöntemi ile besinle birlikte suluyorum.Besin olarak çiçekçiden aldığım orkide için özel besini kullanıyorum,sizce ne kullanmalıyım besin olarak? http://www.agaclar.net/forum/orkide/...tm#post1216284 bu adresde sordum ama cevap alamadım. Oncidiumlarımın çiçekleri döküldü,sapları sarardı 3. boğumun 1-2 cm üzerinden kestim ama dibine kadar sarardı, kurudu.Yapraklara zarar verir mi, o sapı ne yapmalıyım? phal.larımla aynı işlemleri uyguluyorum, doğru mu yapıyorum? Oncidiumlarımın saksıları şeffaf değil, öyle olması mı lazım?
Şimdiden teşekkürler...
Saygılarımla...

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 14:04   #1279
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba Sayın praecox sizi görmek çok güzel. Sizi bulmuşken benim de size sormak istediğim sorular var. 5 tane phal. ve 2 tane de oncidiumum var yaklaşık 4 aydır beraberiz. Bana geldiklerinde çiçekli idiler ama şu an çiçekleri yok.Çiçek saplarını kesmedim phal.ların çünkü sararma falan gibi olumsuz bir şey yoktu.Bir tanesi 6 saplı ve şu an tomurcukları var, saksısı çatlak durumda,değiştireyim diyorum ama korkuyorum sorun çıkarsa diye, sizce değiştirmeli miyim? Diğer 1 tanesinin dalında ufacık bir çıkıntı belirdi,keiki değil sanırım çiçek sapı.Diğerlerinde herhangi bir gelişme yok.Çiçeklenmelerini ve keiki vermelerini çok istiyorum.Haftada 1 daldrma yöntemi ile besinle birlikte suluyorum.Besin olarak çiçekçiden aldığım orkide için özel besini kullanıyorum,sizce ne kullanmalıyım besin olarak? http://www.agaclar.net/forum/orkide/...tm#post1216284 bu adresde sordum ama cevap alamadım. Oncidiumlarımın çiçekleri döküldü,sapları sarardı 3. boğumun 1-2 cm üzerinden kestim ama dibine kadar sarardı, kurudu.Yapraklara zarar verir mi, o sapı ne yapmalıyım? phal.larımla aynı işlemleri uyguluyorum, doğru mu yapıyorum? Oncidiumlarımın saksıları şeffaf değil, öyle olması mı lazım?
Şimdiden teşekkürler...
Saygılarımla...
Köklerde sorun varsa saksı değişimi şartdır. ya çiçek ya ana bitki seçim bu durumda bu! köklerde sorun yoksa da çiçekli ise ilkbaharı bekleyin saksının çatlak olması çiçeği bağlamaz bize sadece estetik bir sorun yaratır onu da zarflamak sureti ile geçiştirebilirsiniz.

Keiki oluşumu için istatiksel bir durum ise sıcak ve karanlık bir yerde tutmaktır saksıyı. 15 gün kadar...
Oncidiumların çiçekleri dipten kesilir. Gübre için de vilmorin tavsiye ediyorum ancak burda yazlık kışlık iki tür gübre şişesini alırken dikkat edin.

Eski 13-11-2013, 15:05   #1280
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Köklerde sorun varsa saksı değişimi şartdır. ya çiçek ya ana bitki seçim bu durumda bu! köklerde sorun yoksa da çiçekli ise ilkbaharı bekleyin saksının çatlak olması çiçeği bağlamaz bize sadece estetik bir sorun yaratır onu da zarflamak sureti ile geçiştirebilirsiniz.

Keiki oluşumu için istatiksel bir durum ise sıcak ve karanlık bir yerde tutmaktır saksıyı. 15 gün kadar...
Oncidiumların çiçekleri dipten kesilir. Gübre için de vilmorin tavsiye ediyorum ancak burda yazlık kışlık iki tür gübre şişesini alırken dikkat edin.
Anladım, teşekkürler. keiki oluşumunu anlamadım. keiki oluşumu için sıcak ve karanlık bir odada sürekli mi kalacak? Sürekli karanlığı nasıl sağlayacağız, her şekilde odaya ışık girer, yani benim evimde. Sanırım ben bunu yapmaya korkacağım

Eski 13-11-2013, 15:38   #1281
Kaybettik...

praecox's Avatar

Karanlık derken bitki için karanlık bir ortam. cama 2-3 metre uzakta bir yer bitki için karanlık demektir. O karanlık phal.lerin süren gözünün keikiye dönüşüm olasılığını doğru orantılı olarak artırdığı gözlemlenmiştir.

Keiki oluşumunu tetikleyen hormon terkibi aşı macunu gibi bulamaçlar var gözü örten yaprağı keserek dikkatlice uzaklaştırır bu hormonlu kremi sürünce keiki oluşumu karanlıkta daha çok tetiklenir.

Bir de bu başlığı okuyun.

fesleğen beğendi.

Düzenleyen praecox : 13-11-2013 saat 17:34
Eski 13-11-2013, 21:43   #1282
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Görebildiğim kadarı ile orkideniz çiçekde. ancak yapraklar büzüşmeye başlamış ( resimlerden yanlış görmedi isem) Çiçeksiz olan ve/veya orkideyi kurtarmak adına saksı değişimine girişmek çiçeği kesip atmak ve orkidenin sağlığına kavuşturmak adına herzaman saksı harcı değişimi yapmak sorun olmaz, sonuçta bu bitkiler evde ve evde ısı yüksek bir yerde bakımına devam edebilir istediğimiz gibi nemli sıcak veya serin kuru sağlığına kavuşturacak (tabii uygun saksı harcı karışımı terkipleri ile) mümkündür ve olması gerekendir.

cümle yapımı bende beğenmedim bir paragraf olmuş.
umarım anlaşılırdır

sizden ricam övgü yazılarından maada sadece soruya geçmeniz
Kafam karışıyor yoksa :P

Merhaba sn.preacox,
O zaman ben yeni resimleri ve sorularimi kisa kisa sorayim.

- Hazir orkide topragi kullanmamiz gerektigi siklikla belirtilmis,ancak burada da hazirdan baska care yok.Yine de toprak degistirilmeli mi ? Bana burada belirtilen havanin 1-2 derece oldugundan (oda da yurt odasi oldugu icin cok sicak degil) bahar aylarina kadar beklenilmesi oldu,ben de kararsiz kaldim.

- Yapraklarinin altinda kahverengi bir leke yapisi geldigi gunden beri vardi.Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları Linkteki fotograflar 18 gun oncesine ait,simdi koyduklarimsa biraz oncenin fotograflari.

Elimde olan iki secenek var,ya saksisini Haziran ayinda Turkiye'ye getirirken orkideyi adamakillica degistirmek,ya da gidip hazir orkide topragi alip onu kullanacagim.Aslinda sorumun en basitlestirilmis hali basligi okuduysam da orkidemin dilinden anlayamiyorum

Sevgiler

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2013, 10:34   #1283
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.preacox,
O zaman ben yeni resimleri ve sorularimi kisa kisa sorayim.

- Hazir orkide topragi kullanmamiz gerektigi siklikla belirtilmis,ancak burada da hazirdan baska care yok.Yine de toprak degistirilmeli mi ? Bana burada belirtilen havanin 1-2 derece oldugundan (oda da yurt odasi oldugu icin cok sicak degil) bahar aylarina kadar beklenilmesi oldu,ben de kararsiz kaldim.
Alıntı:
1-2 derece sıcaklık demek sanırım bir yerde hata var? Şimdiki saksı harcınızın ne olduğu pek anlaşılmıyor yosunsa sorun yok böyle kalsın madem.
- Yapraklarinin altinda kahverengi bir leke yapisi geldigi gunden beri vardi.Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları Linkteki fotograflar 18 gun oncesine ait,simdi koyduklarimsa biraz oncenin fotograflari.

Elimde olan iki secenek var,ya saksisini Haziran ayinda Turkiye'ye getirirken orkideyi adamakillica degistirmek,ya da gidip hazir orkide topragi alip onu kullanacagim.Aslinda sorumun en basitlestirilmis hali basligi okuduysam da orkidemin dilinden anlayamiyorum

Sevgiler
Emin olun ben bile bazen dillerinden anlıyamıyorum bu nebatların.Oluyor bazen canları istiyor kararıyor çoğu kez bazı latince isimlerle mantar viral hastalık etmenlerini yakıştırıp yapıştırsak da altı neden kahverengi üstünde neden siyah noktalar var soruları yanıtsız kalıyor. Kaldı ki bazen sebebini tam olarak bilmek de sonucu değiştirmiyor. Madem odanı serin - soğuk az sulıyarak kışı atlatmanız ilkbaharda bakarız yine orkidenize.

Post Scriptum.: Bundan sonra sizden ve diğer arkadaşlardan ricam eklediğiniz resimleri doğru yöne çevirilmiş olarak eklemenizdir.

Charlaux beğendi.
Eski 14-11-2013, 10:50   #1284
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Karanlık derken bitki için karanlık bir ortam. cama 2-3 metre uzakta bir yer bitki için karanlık demektir. O karanlık phal.lerin süren gözünün keikiye dönüşüm olasılığını doğru orantılı olarak artırdığı gözlemlenmiştir.

Keiki oluşumunu tetikleyen hormon terkibi aşı macunu gibi bulamaçlar var gözü örten yaprağı keserek dikkatlice uzaklaştırır bu hormonlu kremi sürünce keiki oluşumu karanlıkta daha çok tetiklenir.

Bir de bu başlığı okuyun.
Teşekkürler sayın praecox, ben bu dediğiniz maddeleri bulabileceğimi hiç sanmıyorum,(eğer bunlar orkide için özelse) orkide toprağını besinini bile zor buldum, hatta sayın Ziya Soner Bey sağolsun toprak göndermişti.Küçük yerde yaşamanın dezavantajları
Verdiğiniz başlığı inceleyeceğim. Ve siz buralardayken müsadeniz olursa orkidelerimin fotoğraflarını çekip, sorun var mı yok mu göstermek istiyorum.Daha önce de dediğim gibi hepsi yan yana, birinde bir hastalık varsa dağılması hiç zor olmayacak.
Saygılarımla...

Eski 14-11-2013, 15:52   #1285
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Teşekkürler sayın praecox, ben bu dediğiniz maddeleri bulabileceğimi hiç sanmıyorum,(eğer bunlar orkide için özelse) orkide toprağını besinini bile zor buldum, hatta sayın Ziya Soner Bey sağolsun toprak göndermişti.Küçük yerde yaşamanın dezavantajları
Verdiğiniz başlığı inceleyeceğim. Ve siz buralardayken müsadeniz olursa orkidelerimin fotoğraflarını çekip, sorun var mı yok mu göstermek istiyorum.Daha önce de dediğim gibi hepsi yan yana, birinde bir hastalık varsa dağılması hiç zor olmayacak.
Saygılarımla...
Elimdeki terkibi ve hormonları ludissia arkadaşımıza göndereceğim. en son ben de o terkipten kullanıyordum ve başarılı olmuştuk.

Maliyeti mukabilinde size de gönderebiliriz. 5 ml lik miktarlar yeter sanırım zira terkip ellenince açılınca kısa sürede tüketilmeli.

Eski 15-11-2013, 01:55   #1286
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Emin olun ben bile bazen dillerinden anlıyamıyorum bu nebatların.Oluyor bazen canları istiyor kararıyor çoğu kez bazı latince isimlerle mantar viral hastalık etmenlerini yakıştırıp yapıştırsak da altı neden kahverengi üstünde neden siyah noktalar var soruları yanıtsız kalıyor. Kaldı ki bazen sebebini tam olarak bilmek de sonucu değiştirmiyor. Madem odanı serin - soğuk az sulıyarak kışı atlatmanız ilkbaharda bakarız yine orkidenize.

Post Scriptum.: Bundan sonra sizden ve diğer arkadaşlardan ricam eklediğiniz resimleri doğru yöne çevirilmiş olarak eklemenizdir.
Bu arada sorunun cevabi zaten eklenmis te ben de bilgilendirmek istedim 1-2 derecenin meselesini.St.Andrews/Iskocya'da oldugum icin disarida hava kis aylari icin -10 ile 6 arasinda,sabaha -3 -2 oglene 5 aksama da 3 derece civarinda oluyor,oda da yurt odasi oldugundan tek buyuk cam 19 C'ye ayarli bir oda,ama ne gunes isigi alir hava 4'te kararir;ben de bilgisiz saksi degistirmeyi bilmeyen bir kulun tekiyim;orkidemin saksisini da annem degistirmisti buraya geldiginde.Dolayisiyla saksi degisimini Haziran'a getirenceyi birakmak benim daha isime gelir bitkinin hayati tehlikede olmayacaksa

Eski 15-11-2013, 17:07   #1287
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Sayın Charlaux.,
Özelden attığınız mesaja geç cevap verdiğim için özürlerimin kabulünü rica ediyorum.
Sizin sorularınıza,sn Preacox en doğru yanıtları verdiği için,istediğiniz müdahaleyi hem gereksiz hemde haddim olarak görmediğim için yapmadım.
İsrarla fikrimi sorduğunuz için yanıtlıyorum:
Çiçeklerinizin sağlığı renk olarak güzel,saksı içerisini çözemedim.Eğer karışımda TORF var ise ,Torf (zenginlendirilmiş bahçe toprağı) ları tamamen silkeleyerek,Torf dan kurtarın.
Bulabilirseniz,orkide harcı ile tamamlayın.
Bulamaz iseniz,İstanbula gelen bir yakınınıza teslim edelim ,gönderelim.

Ancak; bulunduğunuz yurt şartlarında (ısı gece için çok,ışık dengesiz ve yetersiz) bu çiçeklerin durumu iyi,bundan daha fazlasına zorlamak kolay değil.

Haziranda gelirseniz ve o zamana kadarda çözüm bulamazsanız,değiştirir gerekeni yaparız.

Bu çiçeğede bu kadar kendinizi kaptırıp bana veya bize dönmeyin.

Saygılarımla

Charlaux beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 18:39   #1288
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın Charlaux.,
Özelden attığınız mesaja geç cevap verdiğim için özürlerimin kabulünü rica ediyorum.
Sizin sorularınıza,sn Preacox en doğru yanıtları verdiği için,istediğiniz müdahaleyi hem gereksiz hemde haddim olarak görmediğim için yapmadım.
İsrarla fikrimi sorduğunuz için yanıtlıyorum:
Çiçeklerinizin sağlığı renk olarak güzel,saksı içerisini çözemedim.Eğer karışımda TORF var ise ,Torf (zenginlendirilmiş bahçe toprağı) ları tamamen silkeleyerek,Torf dan kurtarın.
Bulabilirseniz,orkide harcı ile tamamlayın.
Bulamaz iseniz,İstanbula gelen bir yakınınıza teslim edelim ,gönderelim.

Ancak; bulunduğunuz yurt şartlarında (ısı gece için çok,ışık dengesiz ve yetersiz) bu çiçeklerin durumu iyi,bundan daha fazlasına zorlamak kolay değil.

Haziranda gelirseniz ve o zamana kadarda çözüm bulamazsanız,değiştirir gerekeni yaparız.

Bu çiçeğede bu kadar kendinizi kaptırıp bana veya bize dönmeyin.

Saygılarımla
Merhaba sn.Ziya Soner,
Galiba sordugum donemin zamanlamasiyla alakaliydi o sirada sorumun yanitini bulamamistim.Orkidenin topragi burada bahcivanlarin kendi hazirladiklari normal toprak,galiba icinde agac kabugu da olacak ki kocaman kocaman kahverengi kalin parcalar da cikmisti;bahsettigim gibi bir baska yerde hazir orkide topragi buldum ancak saglikli bulduklarini degistirmenin manasiz olacagini soylediler.Artik orkideyle tanistiktan sonra ne olursa olsun ugrasacagim galiba onlarla;hatalar yapicagim,ogrenecegim ve ogrenecegim Hersey icin bir kez daha tesekkurler.

Eski 15-11-2013, 19:33   #1289
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın Ziya Soner, sayın praecox ve yardımcı olabilecek tüm herkese merhaba. Ben orkide türlerinin gübre ve besin ihtiyaçlarıyla ilgili bilgi almak istiyordum. Standart olarak söylenen "ayda bir defa x litre suya y ml sıvı orkide besini takviyesi" birçok orkidemin neredeyse ölümüne sebep oluyordu. Birkaç yıldır bu oranı çok daha seyrelterek 4-5 ayda bir uyguluyorum ve bitkiler ancak kaldırabiliyor. Birkaç tane zamansız açan çiçeği görünce dün hepsine besin verdim ve bugün miltoniaların birkaç yaprağının 1 gecede limon sarısı olduğunu gördüm. Şimdiye kadar hep üzerlerinde tüm orkide çeşitleri için uygun olduğu yazan vilmorin, orkide coşturan gibi kolay bulunabilen besinlerden kulandım ama uygun olanın bunlar olduğunu düşünmüyorum nasıl bir besin kullanmamı veya kullanmamamı önerebilirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla...

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 22:21   #1290
Yeni Üye

orionb's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2013
Orkide'min hastalığı ne olabilir?

Öncelikle mesajı eğer yanlış bir başlığa yazıyorsam şimdiden özür dilerim. Bu ilk mesajım

Çiçeğimi birkaç gün önce bir yapı marketten aldım. Alırken köklerine baktım yeşil ve yoğun miktarda, toprağını pek beğenmedim. Ama orkide toprağım var, değiştiririm nasıl olsa diye düşündüm. Sonra Orkide çiçekte olduğu için toprağını değiştiremeyeceğimi hatırladım.
Orkide'nin güzelliğine kapılıp yapraklarını incelemeyi unuttum. Eve gelince yapraklarına baktığımda hasta olduğunu gördüm.

Forumdaki yazılardan ve fotoğraflardan anladığım kadarıyla, bir mantar rahatsızlığı olabilir. Bugün sulama yaptım, sulama sırasında karıncaya benzeyen ve çok hızlı hareket eden 1-2 böcek gördüm toprağında. Ayrıca yapraklarında sanki örümcek ağı var bazı yerlerde. Ama örümcek varsa da görmedim. Ard arda çok sayıda fotoğraf yüklememek için, fotoğrafları 2'li şekilde birleştirdim.

Daha önce bu şekilde sorular sorulduğunu gördüm ama yine de ne yapmam gerektiğine, nasıl bir ilaç uygulamam gerektiğine karar veremiyorum. Orkide'mi kurtarayım derken, öldürmek istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler...

Eklenen Resimler

orionb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024