agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2014, 16:32   #1621
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Orkideniz son bir gayretle o yapragı çıkarmaya calışıyor gibi görünüyor. Kökleriniz çok iyi durumda olmasa da, iyi bir bakımla düzelebilir bence. Şimdi saksınıza yeniden dikin, eger saksı harcınız eski veya hastalıklı ise değiştirin. Eger değiştirme imkanınız yoksa fırında 5 dk fırınlayın (ben denemedim ama burada yazanlar var).. İç harcınız kuruduktan sonra yeniden dikin ve çok sulamamaya dikkat ederek bakımına devam edin. Kurtulacagını düşünerek sevginizi ihmal etmeyin,
sevgiler

laylolla beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 18:35   #1622
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yldsbnl Mesajı Göster
Merhaba horozibigi,

İlk orkideme bakıyorum ve acemiyim ama yaptığım araştırmalardçiçeği buimleri daha önce gördüğüm Çiçek yanıklığı (Botrytis)'na benzettim. Çiçek yanığı yaygın bir mantar hastalığıymış ve her türlü mantar sorunu gibi bu da genellikle yüksek nem de veya çiçek üzerinde su damlacıkları kaldığında, yani su sebepli bir hastalıkmış. Tedaviye bitki çevresinin hava akımını artırarak ve nem seviyesi düşürülerek başlanması tavsiye ediliyor. Daha detaylı bilgiyi deneyimli forumdaşlardan ben de bekliyorum.

İyi akşamlar.
Yardımınız için teşekkürler bende zamaninda yapragina su sıkılmasından olusan lekeler diye düşünüyordum. çiçeği budamaya karar verdim susuz bıraktım. Bugün fark ettiğim bi şey oldu bir yaprağın altindaki görüntü mantar mi neden anlamadim elleyince pürüzlu bi yüzey.

resim yüklemekle çok uğraştım ancak olmadı :/ ancak bu şekilde oldu kusuruma bakmayın.

http://i.hizliresim.com/8n090V.jpg

Düzenleyen horozibigi : 03-04-2014 saat 19:33
horozibigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 07:32   #1623
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın horozibigi,
Orkidenizin yapragına su sıkarken güneş aldıgı öğle saatleri değil, sabah saatlerini tercih edin. Ayrıca perdelenmemiş güneş de yapraklarda yanma yapar. Üzerine bir de su damlası mercek görevi göstererek bu yanıkları tetikler. Sulama ve güneşe dikkat edin, sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 13:15   #1624
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2014
Merhaba, kırmızı örümcek- beyaz böcek- yaprak sararması için ne yapabilirim Yaprakların altında ağsı yapı yok.
http://i.hizliresim.com/xA4N5L.jpg
http://i.hizliresim.com/x9MALN.jpg

nurr. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 13:44   #1625
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Merhaba,
agaclar.net'deki şu başlıkları inceleyebilirsiniz:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurr. Mesajı Göster
Merhaba, kırmızı örümcek- beyaz böcek- yaprak sararması için ne yapabilirim Yaprakların altında ağsı yapı yok.
http://i.hizliresim.com/xA4N5L.jpg
http://i.hizliresim.com/x9MALN.jpg

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 17:00   #1626
Yeni Üye

selenium's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Herkese merhabalar,
Uzun süredir bilgi almak için bu siteyi ziyaret ediyorum. Bugün ilk kez kendi kendime neden üye olmuyorum dedim. Çoğu çiçek türünü sevmekle birlikte en gözde çiçeğim olan orkideyi bir türlü kendi evimde yetiştiremiyorum. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacım var. Geçen sene aldığım 2 orkidem şu an kötü durumdalar. Biri phalaenopsis, diğerinin türünü bilmiyorum. İlk aldığımdaki çiçekli hallerini ve şu anki durumlarını fotoğraflarda görebilirsiniz. Phal beyaz pembe çiçekli olan 4ay önce taşınma esnasında yere düşerek kırıldı ve yapraksız kaldı. Yaşatabilir miyim sizce? Diğer orkidemi daha sağlıklı hale nasıl getirebilirim? Türü hakkında bilgisi olan var mı?

Eklenen Resimler

yldsbnl beğendi.
selenium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 17:05   #1627
Yeni Üye

selenium's Avatar

Bu kırılan phalaenopsisim

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2014, 17:06   #1628
Yeni Üye

selenium's Avatar

Sanırım suyu da fazla gelmiş.Ne yepacağımı şaşırdığım için..

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2014, 17:10   #1629
Yeni Üye

selenium's Avatar

Türünü bilmediğim ve daha iyi durumda olan diğer orkidem..

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2014, 23:03   #1630
Yeni Üye

Öncelikle arkadaşlar hepinize merhaba diyorum evime yeni aldığım orkide çiçeğimi aldığımda çok güzeldi fakat yaklaşık 10 gün geçince aşağıdaki resimdeki hale döndü çiçekleri solmaya başladı kökünün bazılarında beyaz beyaz noktalar var ve üzerinde gezen hareket eden minik çok küçük canlılar var kısaca yolunda gitmeyen bir şeyler var siz benim ne yapmamı tavsiye edersiniz. Lütfen bir yardım edin de kurtaralım canlıları

Eklenen Resimler

murat71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 14:11   #1631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
orkide çürümesi

orkidem bu halde canlanma şansı var mılütfen acil yardım

Eklenen Resimler

orkide2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 16:10   #1632
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın murat71, köklerin üzerindeki beyaz noktalar normal oluşumlar, endişe etmeyin Hareket eden minik canlılar ise muhtemelen ağaç kabuklarına gelmişlerdir. Kökleri ve saksıyı yıkadıktan sonra yeni orkide toprağına dikerseniz böceklerden kurtulabilirsiniz. Canlınızla uzun yıllar mutlu mesut yaşamanızı dilerim

Sayın orkide2014, orkidenizin canlanması maalesef mümkün değil.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 11:56   #1633
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın selenium, kusura bakmayın mesajları hoplaya zıplaya okumuşum Aslında orkide konusunda gerçekten çok bilgili ve çok da tecrübeli isimler var, yanıtları onlardan alabilmenizi daha çok isterim ama herkes her zaman buralara bakamadığı için arada bildiğim bir şey varsa yardımcı olmaya çalışıyorum sadece.

Sizin iki orkideniz de phalaenopsis ki sarı olanı değişik çiçekli, çok güzel bir bitkiymiş Yapraksız olanın durumu pek parlak gelmedi bana, çünkü sizin de düşündüğünüz üzere suyu fazla gelmiş, kökler iyi görünmüyor. Yine de bir kök temizliği yapıp şansınızı deneyebilirsiniz. Yumuşayıp sulanmış kökleri uzaklaştırıp, beyaz veya yeşil olan sert yapılı kökleri bırakıp tekrar dikebilirsiniz. Kestiğiniz yerlere mantarlara karşı tarçın serpebileceğiniz yazıyor ama ne derece etkili oluyor bilemiyorum. Gerek forumda gerek başka internet sayfalarında sphagnum da çok adı geçen bir şey ama hem bulmak zor olacaktır hem de daha çok su tuttuğundan sulama işi daha da zor olabilir bence. Diğer orkidenizde ise sıkıntı yok gibi, var mı? Hatta geçen yıl değil, yıllar önce almışsınız gibi çok sayıda yaprağı da var Saksı içinde kalan kökleri diri görünüyorsa rahat edebilirsiniz, ben fotoğrafta köklerini seçemedim.

Eski 08-04-2014, 16:14   #1634
Yeni Üye

selenium's Avatar

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Orkidemin dal çıkarmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Köklerinin durumu çok iyi değil bu yüzden bundan sonra nasıl hareket etmem gerektiğini merak ediyorum.

Eklenen Resimler

yldsbnl beğendi.
Eski 08-04-2014, 17:52   #1635
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın selenium,
Köklerde sıkıntı göremedim ben, gayet canlı duruyorlar Fotoğraflar bitkinin yeni sulanmış haline ait sanırım fakat toprak her zaman bu ıslaklıkta kalıyorsa o zaman kökler çürüyebilir ki sizin böyle yaptığınızı sanmıyorum, bir yılı devirmişsiniz. Bir tek, bana göre orkideniz biraz büyümüş Ben olsam daha büyük bir saksıya geçirirdim ki biraz ferahlasın kökleri. Bunun dışında istedikleri ve istemedikleri konusunda forumda yazılmış olanların üzerine eklenebilecek bir şey aklıma gelmiyor. Köklerin hava alabileceği bir ortam, aşırıya kaçmayan sulama ve yeterli ışık dışında pek bir beklentileri yok Bir de çiçekler geçtikten sonra çiçek sapını dipten kesmezseniz aynı sap üzerinden tekrar çiçeklenecektir (sap kurumadığı taktirde). En kısa zamanda tekrar çiçeklerini görmenizi dilerim.

Seabert74 beğendi.
Eski 08-04-2014, 19:16   #1636
Yeni Üye

selenium's Avatar

Sayın dinozor,
İlginiz için çok teşekkürler. Yazdıklarınızla içimi rahatlattınız. İki dalı olan çok güzel bir orkideydi ve maalesef dalları kendiliğinden kurudu. Umarım en kısa zamanda tekrar dal verir; ben de sizinle buradan paylaşırım. Zannettiğim kadar kötü durumda olmadığına çok sevindim çünkü değişik ve çok güzel çiçekleri var. Saksı değişimine gelince ben hala cesaret edemiyorum bozarım diye.

Eski 10-04-2014, 13:49   #1637
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Merhaba,

Phal. türünde bir orkidem var, bana geldiğinde iki tane çiçek dalı vardı ve büyük olan çiçekli, küçüğü çiçeksizdi. Büyük olanı çiçeklerini dökünce buradan okuduklarım doğrultusunda budadık. İki dal da yeşil şu anda ama küçük olanda bir oluşum başladı. Önce tomurcuk sandım ama şu andaki halinden emin değilim. Bir de dalda resimde de görebileceğiniz beyazlıklar var. Eğer bu bir sürgünse, sürgünün üst kısmından budamayı düşünüyorum.

Bu oluşumun ne olduğu ve budama yapıp yapmamam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

ibayram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 15:38   #1638
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibayram Mesajı Göster
Merhaba,

Phal. türünde bir orkidem var, bana geldiğinde iki tane çiçek dalı vardı ve büyük olan çiçekli, küçüğü çiçeksizdi. Büyük olanı çiçeklerini dökünce buradan okuduklarım doğrultusunda budadık. İki dal da yeşil şu anda ama küçük olanda bir oluşum başladı. Önce tomurcuk sandım ama şu andaki halinden emin değilim. Bir de dalda resimde de görebileceğiniz beyazlıklar var. Eğer bu bir sürgünse, sürgünün üst kısmından budamayı düşünüyorum.

Bu oluşumun ne olduğu ve budama yapıp yapmamam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Sevgili iBayram, bu yeni bir çiçek sapı yeni çiçekleriniz olacak demektir Beyaz oluşum dediklerinizi net göremediğim için yorum yapmıyorum sap oluşumunun 3 cm üstünden kesebilirsiniz bence

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 17:15   #1639
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Sevgili iBayram, bu yeni bir çiçek sapı yeni çiçekleriniz olacak demektir Beyaz oluşum dediklerinizi net göremediğim için yorum yapmıyorum sap oluşumunun 3 cm üstünden kesebilirsiniz bence
Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Beyazlık olarak bahsettiğim, sap oluşumunun üzerinde çizgi şeklinde görülebilir. Ama budama yaptığımda gidecek demektir.

ibayram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 22:55   #1640
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Bu güzel çiçekler, daha açtıkları gün beyaz yapraklarının üzerinde su damlası gibi bir şey oluşuyor ve maalesef hemen ertesi günü çiçeği kaybediyorum. Bunun sebebi nedir? Ne yapmam gerekir?

Eklenen Resimler

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 11:13   #1641
Yeni Üye

aysural's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Benim orkidemde de bunun gibi tomurcuklar var yeni çiçek sapı olabilir

Eklenen Resimler

aysural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 11:34   #1642
Yeni Üye

aysural's Avatar

Yapışkan sıvı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Bu güzel çiçekler, daha açtıkları gün beyaz yapraklarının üzerinde su damlası gibi bir şey oluşuyor ve maalesef hemen ertesi günü çiçeği kaybediyorum. Bunun sebebi nedir? Ne yapmam gerekir?
Bitlenmeden doğan bir sıvı olabileceği gibi sağlıklı olduğunu gösteren bir sıvı da olabilir. Bunu anlamak için iyice inceleyin. Orkidenizde bit olup olmadığına bakın. Eğer bit varsa mutlaka ilaçlayın. Bunun için Bauhaus'ta satılan ürünler var. Sağlıktan dolayı yapışkan damlalar çıkıyorsa damlayı ıslak bezle iyice silin. Silmezseniz, mantarların üreyebileceği bir ortam oluşur. Damlaların kendiliğinden buharlaşması için orkidenizin bulunduğu yerin havadar olması gerekiyor.

Eski 12-04-2014, 21:18   #1643
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Merhabalar, ben de orkideler konusunda çok acemiyim henüz. Eşim 2 ay önce hediye olarak almıştı. 2 aydır hiç bir sıkıntı yoktu. Çiçekleri, yaprakları çok canlıydı. Haftada bir kere suluyorum ve pencereye 2 metre uzaklıkta, doğrudan güneş ışığı almıyor. İki hafta önce spreyle su sıkmaya başlamıştım. O yüzden mi oldu bilmiyorum ama önce bir daldaki çiçekleri soldu sonra da o dal dibten sararmaya ve hatta kararmaya başladı. Diğer çiçek dalı sağlam, yapraklar sağlam hatta yeni küçük bir yaprak çıktı. Fotoğraflarınıda paylaşacağım. Sizce neden böyle olmutur? Ve ne yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

orkide35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 17:57   #1644
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
merhabalar. sahipsiz kalmış bir orkideyi sahiplenmemle birlikte bu siteyi keşfettim. uzun uzun okudum yazılanları ama resim koyup sizlerden fikir almak istedim. sizce toprağını değiştirmelimiyim. değiştirmem gerekirse nereden temin edebilirim. çünkü kendim yapma gibi birşeyi beceremem. koçtaştan alsam olur mu mesela. kökleri sizce iyi durumda mı? o daldan çıkan filiz çiçek açacak demek mi. sevinmeli miyim. orkidemin yaprakları aşağı sarkıyor. bu normal mi. bir çok fotoğrafta yapraklar yukarı doğru iken benimkinde neden böyle.

Eklenen Resimler

orkide_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 20:54   #1645
Yeni Üye

aysural's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide_sever Mesajı Göster
merhabalar. sahipsiz kalmış bir orkideyi sahiplenmemle birlikte bu siteyi keşfettim. uzun uzun okudum yazılanları ama resim koyup sizlerden fikir almak istedim. sizce toprağını değiştirmelimiyim. değiştirmem gerekirse nereden temin edebilirim. çünkü kendim yapma gibi birşeyi beceremem. koçtaştan alsam olur mu mesela. kökleri sizce iyi durumda mı? o daldan çıkan filiz çiçek açacak demek mi. sevinmeli miyim. orkidemin yaprakları aşağı sarkıyor. bu normal mi. bir çok fotoğrafta yapraklar yukarı doğru iken benimkinde neden böyle.
Sn orkide sever kökleriniz canlı görünüyor ama yine de toprağı değiştirmenizde fayda var. Bauhaus'tan alabilirsiniz. Alacağınız toprakta bol çam ağacı kabukları olmalı ayrıca içine ufalanmış ponza taşı veya strafor da denilen köpük maddesinden koyabilirsiniz. Straforu nalburlardan temin edebilirsiniz. Daldaki oluşum ise yeni bir çiçek dalı akşamları üzerine az bir miktar içme suyu püskürtün. Yapraklarda bence bir sorun yok. Devamlı aydınlığa bakan yönü değiştirildiği için bu şekli almış olabilir. Saygılarla...

Eski 14-04-2014, 23:02   #1646
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysural Mesajı Göster
Sn orkide sever kökleriniz canlı görünüyor ama yine de toprağı değiştirmenizde fayda var. Bauhaus'tan alabilirsiniz. Alacağınız toprakta bol çam ağacı kabukları olmalı ayrıca içine ufalanmış ponza taşı veya strafor da denilen köpük maddesinden koyabilirsiniz. Straforu nalburlardan temin edebilirsiniz. Daldaki oluşum ise yeni bir çiçek dalı akşamları üzerine az bir miktar içme suyu püskürtün. Yapraklarda bence bir sorun yok. Devamlı aydınlığa bakan yönü değiştirildiği için bu şekli almış olabilir. Saygılarla...
çok çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. en kısa zamanda toprağını değiştireceğim.

Eski 15-04-2014, 14:12   #1647
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Toprağını değiştirdiğinizde çiçek dalı durgunlaşabilir ben olsam dokunmazdım. üzerine biraz toprak doldurun bence. Birde vitamin desteği yapılması gerekenler bunlar birde iyice susamadan sulamayın. Su püskürtme işini çok sık yapmayın. Ortasında su birikmesin. Bol aydınlık bir yer ideldir.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 14:50   #1648
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Toprağını değiştirdiğinizde çiçek dalı durgunlaşabilir ben olsam dokunmazdım. üzerine biraz toprak doldurun bence. Birde vitamin desteği yapılması gerekenler bunlar birde iyice susamadan sulamayın. Su püskürtme işini çok sık yapmayın. Ortasında su birikmesin. Bol aydınlık bir yer ideldir.
cevabınız için teşekkür ederim. şimdilik üzerine toprak ekleyeyim o zaman. cuma günü edindim zaten orkideyi ve sadece bir kere suladım. hemen altına çıktı zaten çok çok az su koymama rağmen. o suyu da hemen boşalttım tabağından. yapraklarına hiç su püskürtmedim henüz. ilk defa orkide bakmaya çalıştığım için tereddütler içerisinde davranıyorum. inşallah yerini sever de birşey gelmez başına.

Eski 15-04-2014, 16:00   #1649
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Hiç korkmanıza gerek yok üstüne çok düşmeyin üstüne düştükçe kurutuyoruz. arada sırada püskürte bilirsiniz ama çeşme suyu yapraklarda leke yapıyor kaynamış soğumuş su olsun bence. sulamayıda zaten köklerden anlarsınız susayınca kökler grimsi olur suluyken yeşil görünür çok su çürütür. birde hafif olur saksı susuzken, bol aydınlık olsun yeter.

Seabert74 beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 14:25   #1650
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
MERHABA yenı uye oldum.benım bır orkıdem var.kasım ayında geldı çıceklerı dokuldu.budamam gerekırmı.ıkıtane sapı var yanlara doğruda bır suru dalları var bu aylarda budanırmı teşekkürler...

elif-61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024