View Single Post
Eski 06-12-2013, 13:45   #1351
fesleğen
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Şuralarda hatanız olabilir:
* Bitkileriniz "evin soğumasına aldırmadan" havalandırırken hava akımında kalıp soğuk alıyor olabilirler.
* Kavanoz yeterli olmayabilir. Kavanoza, kavanozun dışına sarkan bir parça kağıt peçete daldırıp buharlaşmanın olduğu yüzey alanını arttırabilirsiniz. Öte yandan, özel bir bitki değilse sizi rahatsız etmeyecek düzeyde bir nemlilik/kuruluk yeterli olmalı?
* Sulama suyu+besin karışımınız tuzlu olabilir. (Yumuşak bir su kullanıyorsanız hazır sıvı karışımların etikette yazan dozunun dörtte biri gibi bir doz idealdir deniyor. Diğer taraftan -geçenlerde yanlışımı farkettim-, evdeki phalaenopsislere bir yıl boyunca etikette yazan kadarı verdim ölmediler ama fazla iri oldular. :P)
Her türlü isteklerine cevap veriyorum sayın sar-dunya;
*Hava akımına maruz kalmıyorlar, mutlaka diğer odaların pencerelerini kapatıyorum onlar havalanırken,
*kireç ve tuz oranı çok düşük kendi içtiğimiz suyla suluyorum, su dinlenmiş ve oda sıcaklığında oluyor,
*pencerenin önündeler, direk güneş ışığına maruz kalmıyorlar,
ama çiçeklenen mor renkli orkidemin sadece 3 tane tomurcuğu sağlam kalabildi, diğerleri kurudu düştü ve renkleri o kadar acayip ki! ilk geldiğinde çok tatlı bir mordu ama şimdi açanlar gülkurusu gibi bi renk, tunuk neden anlamadım

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön